Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Medel Södermanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Medel Södermanland
Arrangörsorganisation: OK Grip
Datum: lördag 3 september 2011

D21

3 600 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna SvenssonOK Hällen29:518:17
2Johanna ÖbergOK Hällen32:01+2:108:53
3Julia DavidssonOK Klemmingen33:26+3:359:17
4Lovisa WestbomSödertälje-Nykvarn OF33:35+3:449:19
5Emma AnderssonÄrla IF34:28+4:379:34
6Sara ÖbergOK Hällen55:39+25:4815:27
7Jessica KarlssonNyköpings OK57:52+28:0116:04
8Petra LundgrenOK Tor58:08+28:1716:08

H21

5 190 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter ÖbergOK Hällen30:025:47
2Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn OF30:27+0:255:52
3Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OF30:56+0:545:57
4Petter ErikssonSödertälje-Nykvarn OF31:13+1:116:00
5Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF31:20+1:186:02
6Anton ÖstlinSödertälje-Nykvarn OF32:07+2:056:11
7Niklas SerranderSödertälje-Nykvarn OF32:14+2:126:12
8Robbin KantarpOK Hällen32:26+2:246:14
9Per ÖbergOK Hällen32:54+2:526:20
10Karl WalheimÄrla IF33:25+3:236:26
11Markus AdolfssonLinköpings OK34:06+4:046:34
12Victor SilvemarkÄrla IF34:11+4:096:35
13Kalle LarssonÄrla IF35:50+5:486:54
14Oscar VångellÄrla IF36:56+6:547:06
15Olof SmittSödertälje-Nykvarn OF37:03+7:017:08
16Tommy SöderbergOK Hällen37:24+7:227:12
17Jonas EngströmOK Hällen37:30+7:287:13
18Anders BäckströmSödertälje-Nykvarn OF37:47+7:457:16
19Tomas ReibringNyköpings OK38:20+8:187:23
20Oskar CarlborgOK Hällen38:38+8:367:26
21Torbjörn SvenskOK Hällen39:22+9:207:35
22Per EkNyköpings OK39:48+9:467:40
23Björn WistrandOK Hällen40:04+10:027:43
24Anders AxlingSödertälje-Nykvarn OF41:54+11:528:04
25Tomas FagerstedtSödertälje-Nykvarn OF42:39+12:378:13
26Patrik LindÄrla IF43:34+13:328:23
27Joakim BacklundSödertälje-Nykvarn OF45:21+15:198:44
28Oscar ArmanNyköpings OK51:51+21:499:59
29Emil HammarströmOK Måsen52:05+22:0310:02
30Thomas ÖqvistSträngnäs-Malmby OL54:49+24:4710:33
31Robert HagströmEskilstuna OL57:22+27:2011:03
32Tomas LundströmOK Hällen59:18+29:1611:25
33Jonas SvernestamOK Hällen1:00:30+30:2811:39
34Willie KantarpÄrla IF1:01:27+31:2511:50
35Christofher RamströmSträngnäs-Malmby OL1:05:07+35:0512:32

D20

3 290 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa Onsbring GustafsonEskilstuna OL31:099:28
2Sandra Karlsson-BierfeldtÄrla IF33:26+2:1710:09
3Klara TollmarNyköpings OK35:12+4:0310:41
4Anna MagnellKatrineholms OK43:37+12:2813:15

H20

3 950 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim BjärengrenOK Hällen33:478:33
2Simon HedlundÄrla IF34:24+0:378:42
3Gustav KarlssonKatrineholms OK44:28+10:4111:15
4Torsten GustavssonKatrineholms OK45:17+11:3011:27
5Magnus FranssonÄrla IF46:08+12:2111:40

D18

3 290 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba AskeljungOK Klemmingen33:5610:18
2Siri JeppssonKatrineholms OK38:03+4:0711:33
3Beatrice HuhtaOK Måsen43:28+9:3213:12
4Therese HuhtaOK Måsen43:33+9:3713:14
5Bettina HoelgaardÄrla IF46:58+13:0214:16

H18

3 600 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Didrik HallNyköpings OK22:496:20
2Jonas BorgSödertälje-Nykvarn OF24:14+1:256:43
3Daniel WejåsNyköpings OK24:40+1:516:51
4Marcus BerggrenNyköpings OK25:27+2:387:04
5Lennart JohanssonNyköpings OK25:43+2:547:08
6Daniel NilssonNyköpings OK28:06+5:177:48
7Conrad TingströmOK Klemmingen28:34+5:457:56
8Oskar Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF28:58+6:098:02
9Mårten WinklerSträngnäs-Malmby OL29:54+7:058:18
10Torsten MolitorKatrineholms OK37:47+14:5810:29
11Oscar VagmanOK Klemmingen38:19+15:3010:38

D16

3 160 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba Jansson-JärplingOK Klemmingen31:139:52
2Rebecka HylanderNyköpings OK31:27+0:149:57
3Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn OF36:24+5:1111:31
4Sophie ErikssonÄrla IF37:35+6:2211:53
5Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF41:46+10:3313:13
6Amelie IsraelssonSödertälje-Nykvarn OF42:41+11:2813:30
7Klara AndénSödertälje-Nykvarn OF45:21+14:0814:21
8Linnea WejåsNyköpings OK47:02+15:4914:53
9Ylva Sahl PaavoOK Klemmingen47:35+16:2215:03
10Ebba LindmarkOK Hällen51:14+20:0116:12
11Louise BergströmNyköpings OK52:53+21:4016:44
12Amanda DelvènNyköpings OK53:52+22:3917:02
13Karin KarlssonKatrineholms OK57:20+26:0718:08

H16

3 500 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF23:246:41
2Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OF28:56+5:328:16
3Isak LangerakJärfälla OK29:40+6:168:28
4Kristoffer PetterssonOK Hällen32:01+8:379:08
5Erik MolitorKatrineholms OK32:43+9:199:20
6Martin NorrmanEskilstuna OL34:41+11:179:54
7Jefta LangerakJärfälla OK34:43+11:199:55
8Andreas ZeijlonOK Hällen35:05+11:4110:01
9Hugo SegerströmNyköpings OK38:02+14:3810:52
10Theo ÖstlundSträngnäs-Malmby OL43:05+19:4112:18
11Martin KarlssonSödertälje-Nykvarn OF50:20+26:5614:22
Håkan PalmOK Klemmingendiskvalificerad
Marcus GrahnSödertälje-Nykvarn OFdiskvalificerad

D14

3 320 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes WestlundTrosabygdens OK28:028:26
2Jonna ForsOK Grip31:12+3:109:23
3Lisa ErikssonSträngnäs-Malmby OL31:54+3:529:36
4Moa LindmarkOK Hällen39:32+11:3011:54
5Ebba MellquistEskilstuna OL47:04+19:0214:10
6Ida JohnssonOK Tor48:09+20:0714:30
7Rebecka PetterssonOK Hällen48:51+20:4914:42
8Norea ÖstlundSträngnäs-Malmby OL51:40+23:3815:33
9Alva RasmussenNyköpings OK1:04:02+36:0019:17
10Emma FalkOK Grip1:17:22+49:2023:18

H14

3 410 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustaf SundbüeOK Hällen23:496:59
2Oskar EngmanNyköpings OK24:51+1:027:17
3Jesper SjöblomSödertälje-Nykvarn OF25:39+1:507:31
4Simon LarssonOK Hällen30:17+6:288:52
5Douglas PerssonEskilstuna OL32:15+8:269:27
6Jesper HedarEskilstuna OL34:09+10:2010:00
7Valdemar AskeljungOK Klemmingen41:33+17:4412:11
8Johan HagströmerOK Klemmingen47:17+23:2813:51
9Emil SotkasiiraKatrineholms OK59:42+35:5317:30
10Johan GustafssonKatrineholms OK1:14:13+50:2421:45
11Christopher BrennanSödertälje-Nykvarn OF2:19:12+1:55:2340:49
Simon Jansson-JärplingOK Klemmingendiskvalificerad

D12

2 690 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie OhlssonÄrla IF27:5110:21
2Anna ErikssonSträngnäs-Malmby OL28:17+0:2610:30
3Rebecca WinsnesSödertälje-Nykvarn OF35:03+7:1213:01
4Stina JohnssonOK Tor35:58+8:0713:22
5Jessica GrahnSödertälje-Nykvarn OF38:34+10:4314:20
6Linnea NilssonNyköpings OK40:05+12:1414:54
7Hanna JohanssonSträngnäs-Malmby OL41:21+13:3015:22
8Heidi ForsOK Grip43:50+15:5916:17
9Nora StålbergOK Hällen47:42+19:5117:43
10Linnéa CarlssonOK Hällen48:24+20:3317:59
11Emma JohnssonOK Tor52:19+24:2819:26
12Rebecka ÖhrnellOK Grip1:24:34+56:4331:26
Frida ZeijlonOK Hällendiskvalificerad

H12

2 690 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl CarlssonNyköpings OK18:156:47
2Ludvig EkNyköpings OK20:19+2:047:33
3Gustav JohnssonOK Tor20:31+2:167:37
4Pontus Olofsson-BierfeldtÄrla IF27:33+9:1810:14
5Olle LindeborgOK Grip29:26+11:1110:56
6Sebastian ErikssonOK Hällen34:50+16:3512:56
7Erik WigleSödertälje-Nykvarn OF37:02+18:4713:46
8Gustav HeldtSödertälje-Nykvarn OF41:27+23:1215:24
9Joel WiklundOK Grip42:13+23:5815:41
10Axel LjungkvistÄrla IF44:59+26:4416:43
11Alex LindbergOK Grip47:01+28:4617:28
12Olof SkyllbergOK Klemmingen48:36+30:2118:04
13Niklas KronhelmOK Måsen49:59+31:4418:34
14Felix Lindell ÖhmanOK Måsen54:24+36:0920:13

D12 Kort

2 630 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilma NatanaelssonVingåkers OK40:5415:33
2Linnéa BergOK Grip42:28+1:3416:08
3Ebba Helin AxelssonOK Grip52:00+11:0619:46

H12 Kort

2 630 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak EricssonNyköpings OK30:4511:41

D10

2 630 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin Olofsson-BierfeldtÄrla IF24:299:18
2Maja ErikssonSträngnäs-Malmby OL29:19+4:5011:08
3Wilma LarssonEskilstuna OL31:33+7:0411:59
4Matilda LarssonOK Hällen42:42+18:1316:14
5Josefine JohnssonOK Tor47:16+22:4717:58
6Lina ErikssonOK Grip50:43+26:1419:17
7Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF58:00+33:3122:03
Agnes LjungkvistÄrla IFdiskvalificerad
Linnea SjöströmÄrla IFdiskvalificerad

H10

2 630 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Philip CarlssonNyköpings OK19:217:21
2Ludvig HolmqvistOK Tor21:30+2:098:10
3Johan LangerakJärfälla OK21:52+2:318:18
4David BorgSödertälje-Nykvarn OF23:11+3:508:48
5Albin FalkNyköpings OK25:19+5:589:37
6Eric GustafssonOK Tor26:15+6:549:58
7Casper HedarEskilstuna OL26:27+7:0610:03
8Axel FlordalKatrineholms OK27:47+8:2610:33
9Mathias OhlssonÄrla IF29:15+9:5411:07
10Melker GustavssonKatrineholms OK29:54+10:3311:22
11Isak AnängenNyköpings OK32:05+12:4412:11
12Ruben EdlundKatrineholms OK33:00+13:3912:32
13Tobias SjöstedtOK Måsen37:08+17:4714:07
14Anton JedarOK Tor39:13+19:5214:54
15Kasper MörkNyköpings OK43:22+24:0116:29
16Anton BörjessonOK Måsen1:06:22+47:0125:14
17Ola EklundKatrineholms OK1:08:27+49:0626:01

D35

3 290 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva HolmqvistOK Tor33:1010:04
2Erika JedarOK Tor36:22+3:1211:03
3Cecilia JohnssonOK Tor37:07+3:5711:16
4Anna NyströmEskilstuna OL45:06+11:5613:42
5Åsa LarssonHylte OK59:01+25:5117:56

H35

3 950 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen JohnssonOK Tor32:208:11
2Johan KarlssonOK Tor33:08+0:488:23
3Henrik AnängenNyköpings OK40:15+7:5510:11
4Andreas RietzNyköpings OK42:36+10:1610:47
5Henrik FlordalKatrineholms OK42:50+10:3010:50
Daniel TjernbergSödertälje-Nykvarn OFdiskvalificerad

D40

3 290 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jeanette EnckellSödertälje-Nykvarn OF29:178:54
2Marika Nylund EkNyköpings OK31:37+2:209:36
3Maria WallströmNyköpings OK32:23+3:069:50
4Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OF33:03+3:4610:02
5Anette LarssonEskilstuna OL33:14+3:5710:06
6Marie HedarEskilstuna OL33:42+4:2510:14
7Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF33:58+4:4110:19
8Monica GustavssonEskilstuna OL35:17+6:0010:43
9Moni WinsnesSödertälje-Nykvarn OF40:07+10:5012:11
10Eva KindlundhTrosabygdens OK40:53+11:3612:25
11Anne-Marie WigleSödertälje-Nykvarn OF42:37+13:2012:57
12Sofia SmittSödertälje-Nykvarn OF44:45+15:2813:36
13Lisen EdlundKatrineholms OK48:18+19:0114:40
14Anna Eklund TimnerKatrineholms OK48:34+19:1714:45
15Annika OhlssonÄrla IF49:08+19:5114:56
Helena DelvénNyköpings OKdiskvalificerad

H40

3 600 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats ÅhmanOK Klemmingen28:407:57
2Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn OF31:34+2:548:46
3Örjan GustafssonOK Tor34:11+5:319:29
4Håkan OlofssonÄrla IF35:21+6:419:49
5Johan MellquistEskilstuna OL39:19+10:3910:55
6Mikael LarssonOK Hällen45:16+16:3612:34

D45

2 990 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL25:128:25
2Mia BierfeldtÄrla IF29:00+3:489:41
3Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL32:12+7:0010:46
4Åsa WestlundTrosabygdens OK32:45+7:3310:57
5Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL34:40+9:2811:35
6Charlotta AskeljungOK Klemmingen36:08+10:5612:05
7Lena PetterssonOK Tjärnen36:27+11:1512:11
8Lotta GrahnSödertälje-Nykvarn OF37:16+12:0412:27
9Pirkko HammarströmOK Måsen37:25+12:1312:30
10Camilla LarssonOK Hällen40:13+15:0113:27
11Anna EkSödertälje-Nykvarn OF45:02+19:5015:03
Ann Jansson-JärplingOK Klemmingenej start

H45

3 750 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rickard AsplundÄrla IF27:577:27
2Lennart BorgSödertälje-Nykvarn OF28:19+0:227:33
3Mikael KindbornOK Hällen30:15+2:188:04
4Gunnar KindlundhTrosabygdens OK30:19+2:228:05
5Micke WallströmNyköpings OK30:56+2:598:14
6Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL31:47+3:508:28
7Magnus HellbergEskilstuna OL32:54+4:578:46
8Urban LarssonSödertälje-Nykvarn OF33:27+5:308:55
9Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OL33:43+5:468:59
10Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL34:08+6:119:06
11Pontus ErikssonSträngnäs-Malmby OL35:53+7:569:34
12Jan-Erik AnderssonSträngnäs-Malmby OL37:08+9:119:54
13Johan HammarströmOK Måsen37:44+9:4710:03
14Arne JanssonOK Klemmingen40:12+12:1510:43
15Björn CarlssonOK Hällen40:57+13:0010:55
16Kent BörjessonOK Måsen43:19+15:2211:33
17Per CarlssonNyköpings OK43:58+16:0111:43
18Stefan PetterssonSödertälje-Nykvarn OF44:59+17:0211:59
19Göran IsakssonNyköpings OK46:10+18:1312:18
20Mattias ZeijlonOK Hällen48:56+20:5913:02
21Örjan TingströmOK Klemmingen48:57+21:0013:03
22Tommy NylundOK Tor49:00+21:0313:04
23Peter JäderfeldtOK Klemmingen49:09+21:1213:06
24Mats AnderlingOK Klemmingen1:16:26+48:2920:22

D50

2 990 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona BierfeldtÄrla IF35:3011:52
2Vivianne AxtonSödertälje-Nykvarn OF38:25+2:5512:50
3Annika DavidssonOK Klemmingen42:51+7:2114:19

H50

3 600 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy HolmérVäsby OK26:567:28
2Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF29:09+2:138:05
3Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF30:41+3:458:31
4Ulf HylanderNyköpings OK30:46+3:508:32
5Tomas AnderssonOK Tor30:56+4:008:35
6Stefan WestlinOK Måsen32:37+5:419:03
7Bo NorrmanEskilstuna OL33:45+6:499:22
8Kjell ErikssonSträngnäs-Malmby OL35:21+8:259:49
9Mats HallNyköpings OK36:36+9:4010:10
10Per SkyllbergOK Klemmingen38:02+11:0610:33
11Göran PolhedeÄrla IF40:26+13:3011:13
12Stefan GustafssonOK Hällen42:34+15:3811:49
13Dag SundinSträngnäs-Malmby OL43:10+16:1411:59

D55

2 870 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin GustavssonSträngnäs-Malmby OL27:599:45
2Inger OnsbringEskilstuna OL30:08+2:0910:29
3Marianne LissEskilstuna OL36:17+8:1812:38
4Monica SvärdOK Klemmingen39:54+11:5513:54
5Annette RagvaldVingåkers OK44:09+16:1015:22
6Margareta ErikssonOK Klemmingen53:15+25:1618:33
7Margareta GranbergOK Klemmingen56:10+28:1119:34

H55

3 600 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter RasmussenNyköpings OK27:597:46
2Kent BergendahlNyköpings OK32:55+4:569:08
3Johnny FranssonÄrla IF40:12+12:1311:10
4Anders RunanderTrosabygdens OK42:51+14:5211:54
5Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL48:14+20:1513:23
6Ove EricssonNyköpings OK59:15+31:1616:27
7Tommy LjungkvistÄrla IF1:00:26+32:2716:47

D60

2 870 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britta EklundTrosabygdens OK39:0113:35
2Kerstin SvenskOK Hällen41:33+2:3214:28
3Kerstin PalmKjula IF44:16+5:1515:25
4Ulla LindellOK Hällen47:20+8:1916:29
5Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL54:08+15:0718:51
6Kerstin FrencknerSödertälje-Nykvarn OF58:30+19:2920:22
7Irene ÖhlingÄrla IF1:08:38+29:3723:54

H60

3 500 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran DavidssonOK Klemmingen32:279:16
2Kurt Håkan AnderssonOK Tor35:15+2:4810:04
3Jan JonssonOK Tjärnen35:31+3:0410:08
4Hans ÖbergOK Hällen37:37+5:1010:44
5Knut Åke HallebroOK Klemmingen38:42+6:1511:03
6Bo SegerEskilstuna OL39:10+6:4311:11
7Göran EklundTrosabygdens OK40:01+7:3411:26
8Göran SvärdOK Klemmingen40:45+8:1811:38
9Tommy ÖhlingÄrla IF42:39+10:1212:11
10Olle ArmanNyköpings OK50:28+18:0114:25
11Leif MathisenEskilstuna OL50:41+18:1414:28
12Jarl Erik PalmKjula IF52:30+20:0315:00
13Billy JakobssonÅkers IF52:57+20:3015:07
14Lars MårsellSödertälje-Nykvarn OF53:03+20:3615:09
15Bengt-Erik LarssonKjula IF54:58+22:3115:42
Christer AndénSödertälje-Nykvarn OFdiskvalificerad

D65

2 870 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inga JohanssonNyköpings OK33:3911:43
2Sonja JedarÅkers IF37:00+3:2112:53
3Karin LexellOK Torfinn48:36+14:5716:56
4Berit EdengrenNyköpings OK50:19+16:4017:31
5Anita JohanssonOK Tor51:12+17:3317:50
6Karin AlmströmSödertälje-Nykvarn OF54:05+20:2618:50
7Ann-Christine EkNyköpings OK54:30+20:5118:59
8Monica Lindkvist MöllerSödertälje-Nykvarn OF1:06:43+33:0423:14
9Solveig TjernbergSödertälje IF1:07:51+34:1223:38

H65

2 990 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK30:0310:03
2Roland KusgårdSödertälje-Nykvarn OF30:13+0:1010:06
3Bengt JönssonÅkers IF32:04+2:0110:43
4Bertil GranbergOK Klemmingen32:47+2:4410:57
5Sven-Arne NilssonOK Klemmingen34:56+4:5311:41
6Erik RundströmOK Tjärnen35:41+5:3811:56
7Gunnar CarlénOK Måsen35:53+5:5012:00
8Curt CarlssonNyköpings OK36:48+6:4512:18
9Ulf SvedestamEskilstuna OL37:13+7:1012:26
10Karl-Robert MoqvistOK Tor38:13+8:1012:46
11Kjell JohanssonNyköpings OK39:56+9:5313:21
12Håkan AlderudNyköpings OK40:26+10:2313:31
13Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL41:14+11:1113:47
14Jouko O PajulampiOK Tjärnen41:28+11:2513:52
15Ingemar GustafssonOK Tjärnen42:24+12:2114:10
16Ingemar GreisOK Måsen46:16+16:1315:28
17Lars JohnssonOK Måsen49:13+19:1016:27
18Mats JonssonBromma-Vällingby SOK1:08:03+38:0022:45

H70

2 990 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Curt ThorénNyköpings OK32:5411:00
2Sune LindellOK Hällen37:51+4:5712:39
3Lars Johansson IOK Tor38:18+5:2412:48
4Jerry HolmEskilstuna OL41:28+8:3413:52
5Bo NorenvikOK Tor43:43+10:4914:37
6Hans LindgrenTrosabygdens OK44:15+11:2114:47
7Anders JohanssonNyköpings OK54:30+21:3618:13
Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OLdiskvalificerad

D75

2 870 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gun AnderssonEskilstuna OL1:01:3421:27
2Karin CarlssonNyköpings OK1:06:27+4:5323:09
3Dagny AnderssonOK Tjärnen1:08:44+7:1023:56

H75

2 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils JohanssonOK Tjärnen37:4113:07
2Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF39:13+1:3213:39
3Stig Uno HellbergEskilstuna OL42:00+4:1914:38
4Bengt EdvardssonOK Torfinn47:54+10:1316:41
5Alf LundkvistOK Tor48:16+10:3516:49
6Sten SvenssonÄrla IF50:02+12:2117:25
7Sven PetterssonOK Tjärnen1:00:32+22:5121:05
8Nils TjernbergSödertälje IF1:22:39+44:5828:47

H80

2 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John af SandebergEskilstuna OL1:18:2727:20

Inskolning

2 650 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Jonathan AnderssonVingåkers OKfullföljt
Leonard AppelquistOK Klemmingenfullföljt
Noa BerglundSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Ture BlomgrenOK Klemmingenfullföljt
Albin BlomqvistOK Klemmingenfullföljt
Axel BlomqvistOK Klemmingenfullföljt
Sophie BrennanSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Elias EkblomOK Gripfullföljt
Max EkblomOK Gripfullföljt
Filip EskilssonOK Gripfullföljt
Kajsa LjungbergTumba Mälarhöjdenfullföljt
Sebastian SjöqvistOK Måsenfullföljt
Hanna TarbergOK Gripfullföljt

U1

2 650 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven SjöqvistOK Måsen20:267:42
2Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF27:39+7:1310:26
3Odin EkNyköpings OK28:10+7:4410:37
4Viggo KravosVingåkers OK28:12+7:4610:38
5Vera CarlssonOK Hällen30:33+10:0711:31
6Elin GustafssonOK Tor31:57+11:3112:03
7Lina HolmqvistOK Tor32:01+11:3512:04
8Irina LindbergOK Grip35:02+14:3613:13
9Lycke ÅhmanOK Grip35:06+14:4013:14
10Miranda FredrikssonNyköpings OK35:10+14:4413:16
11Christopher AnderssonVingåkers OK36:51+16:2513:54
12Tuva EkblomOK Grip50:44+30:1819:08

U2

2 630 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara ThunellSödertälje-Nykvarn OF30:1311:29
2Lisa HeldtSödertälje-Nykvarn OF30:37+0:2411:38
3Alice EkNyköpings OK46:10+15:5717:33
4Erik JonssonSträngnäs-Malmby OL52:04+21:5119:47
5Viktor GranströmVingåkers OK1:08:12+37:5925:55

Öppen 1

2 630 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo KindbornOK Hällen30:1811:31
2Erica KravosVingåkers OK31:49+1:3112:05
3Maria FredrikssonNyköpings OK32:15+1:5712:15
4Alvin AnderlingOK Klemmingen53:11+22:5320:13
5Olle MolinOK Klemmingen53:15+22:5720:14

Öppen 3

2 690 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica CarlssonNyköpings OK36:0113:23
2Helen ErikssonOK Tor36:37+0:3613:36
3Karri LindellOK Måsen37:13+1:1213:50
4Gunnar LindholmKlubblös37:24+1:2313:54
5Anna-Kia JohnssonOK Måsen39:59+3:5814:51
6Kicki ErikssonNyköpings OK41:20+5:1915:21
7Anna EkhagenIFK Södertälje50:51+14:5018:54
8Siv BergOK Klemmingen53:00+16:5919:42
9Margareta LarssonOK Tor53:28+17:2719:52
10Carina NilssonOK Klemmingen55:05+19:0420:28
11Gun Molin JanssonOK Klemmingen56:15+20:1420:54
12Michelle PetterssonOK Tjärnen57:51+21:5021:30
Tobias BergSödertälje-Nykvarn OFdiskvalificerad

Öppen 5

3 160 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda LövhammerSträngnäs-Malmby OL53:1316:50
2Veronica ErikssonOK Hällen58:54+5:4118:38
3Johan PettersonKlubblös1:02:07+8:5419:39
4Peter AhlstrandOK Måsen1:02:11+8:5819:40
5Kenneth LjungbergNyköpings OK1:02:36+9:2319:48
6Patrick ÖhrnellOK Grip1:03:25+10:1220:04
7Johan ErikssonOK Hällen1:04:44+11:3120:29
8Magnus SöderbergOK Hällen1:05:46+12:3320:48
9Thomas KronhelmOK Måsen1:08:16+15:0321:36
10Tobias KronhelmOK Måsen1:08:18+15:0521:36
11Göran R WallénIFK Lidingö1:14:45+21:3223:39
12Emily LarssonÄrla IF1:24:33+31:2026:45
13Cecilia JanzonOK Måsen1:32:43+39:3029:20
14Doris NilssonOK Klemmingen2:20:04+1:26:5144:19
Karin KronhelmOK Måsendiskvalificerad
Bernt KarlssonBredaryds SOKdiskvalificerad

Öppen 7

2 870 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid EngdahlTullinge SK36:1112:36
2Peter AskeljungOK Klemmingen36:19+0:0812:39
3Evelina EnglundOK Klemmingen36:55+0:4412:51
4Christina AlnebergSträngnäs-Malmby OL37:30+1:1913:03
5Arne LindqvistSödertälje-Nykvarn OF38:35+2:2413:26
6Arne KarlssonOK Tor39:35+3:2413:47
7Kristin KällströmmerNyköpings OK40:56+4:4514:15
8Ida ÅhlinOK Måsen41:11+5:0014:20
9Lars Åke SvenskOK Hällen46:46+10:3516:17
10Charlotte JohnsonOK Klemmingen51:24+15:1317:54
11Pia WestlinOK Måsen51:58+15:4718:06
12Göran HagströmmerOK Klemmingen52:12+16:0118:11
13Lars-Gunnar LarssonOK Tor54:58+18:4719:09
Reneé LinderNyköpings OKdiskvalificerad
Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OLdiskvalificerad

Öppen 8

3 950 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karri EnckellSödertälje-Nykvarn OF34:558:50
2Johan KammargårdenBjörkforsn Goif38:16+3:219:41
3Mats WindstedtKlubblös45:11+10:1611:26
4Lars AnderssonSödertälje-Nykvarn OF46:08+11:1311:40
5Ulf CarlssonÄrla IF47:05+12:1011:55
6Conny KarlssonÄrla IF47:17+12:2211:58
7Stefan KallurOK Pan48:47+13:5212:21
8Stefan LjungbergTumba Mälarhöjden50:35+15:4012:48
9Daniel BringbySödertälje-Nykvarn OF52:49+17:5413:22
10Bo NeidenströmFrölunda58:40+23:4514:51
11Sten-Olof MattssonLeksands OK1:02:32+27:3715:49
12Royne MyrmanNyköpings OK1:02:38+27:4315:51
13Lena LjungbergTumba Mälarhöjden1:04:42+29:4716:22
14Johan LindgrenTullinge SK1:17:19+42:2419:34
15Jan MäehansSödertälje-Nykvarn OF1:17:35+42:4019:38
16Arvid BergOK Klemmingen1:17:50+42:5519:42
17Stefan NorellKlubblös1:22:09+47:1420:47
18Sven AnderssonOK Hällen1:25:40+50:4521:41
19Gitte JutvikTrosabygdens OK1:57:51+1:22:5629:50
Jürgen LindmarkOK Hällendiskvalificerad
Arne HallStora Sundby GOIFdiskvalificerad
Linn PetterssonTullinge SKdiskvalificerad
Jörgen BergSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser