Officiell resultatlista för DM Sprint Stockholm

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Sprint Stockholm
Arrangörsorganisation: Järfälla OK
Datum: torsdag 5 maj 2011

D21

3 000 m, 25 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Annika Billstam IFK Lidingös Skid o OK 16:31 5:30
2 Ines Brodmann IFK Lidingös Skid o OK 17:16 +0:45 5:45
3 Annica Gustafsson IFK Lidingös Skid o OK 17:41 +1:10 5:53
4 Kristin Löfgren OK Kolmården 18:16 +1:45 6:05
5 Martina Seiterle Tullinge SK 18:47 +2:16 6:15
6 Emma Carlsson Skarpnäcks OL 19:11 +2:40 6:23
7 Frida Forsberg OK Ravinen 19:22 +2:51 6:27
8 Elisabeth Hansson IFK Lidingös Skid o OK 20:03 +3:32 6:41
9 Emelie Holmström Järla Orientering 20:13 +3:42 6:44
10 Lenka Zatloukalova Tullinge SK 20:21 +3:50 6:47
11 Jessica Sjöberg Tullinge SK 20:31 +4:00 6:50
12 Andrea Westerdahl Tullinge SK 20:41 +4:10 6:53
13 Linn Pettersson Tullinge SK 20:56 +4:25 6:58
14 Carolin Svensson Haninge SOK 20:57 +4:26 6:59
15 Caroline Larsson OK Södertörn 21:10 +4:39 7:03
16 Sarah-Jane Gaffney OK Ravinen 21:47 +5:16 7:15
17 Sofia Persson Snättringe SK 22:09 +5:38 7:23
18 Karin Fägerlind Centrum OK 22:25 +5:54 7:28
19 Irina Nyberg Hellas Orientering 22:51 +6:20 7:37
19 Hanna Mattsson Centrum OK 22:51 +6:20 7:37
21 Jennifer Warg Tumba-Mälarhöjden OK 23:19 +6:48 7:46
22 Caroline Westbom OK Österåker 24:43 +8:12 8:14
23 Rebecca H-Järnving Attunda OK 25:38 +9:07 8:32
24 My Heinrup Järla Orientering 26:17 +9:46 8:45
25 Katarina Svensson Centrum OK 32:03 +15:32 10:41
Linn Robertsson OK Ravinen ej start
Elin A Skantze Järla Orientering ej start
Stina Jansson Järla Orientering ej start
Emeli Pettersson Tullinge SK ej start
Barbora Malisova Järla Orientering ej start
Christine Rufer OK Linné ej start
Anna Bachman Täby OK ej start
Marina Simion IFK Lidingös Skid o OK ej start
Camilla Svensson Tumba-Mälarhöjden OK ej start

H21

3 325 m, 44 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Olle Boström Järla Orientering 15:20 4:36
2 Matthias Merz Rajamäen Rykmentti 15:29 +0:09 4:39
3 Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF 15:37 +0:17 4:41
4 Øystein Kvaal Østerbø IFK Lidingös Skid o OK 15:54 +0:34 4:46
5 Peter Hemmyr Järla Orientering 16:11 +0:51 4:52
6 Nicolas Simonin IFK Lidingös Skid o OK 16:20 +1:00 4:54
7 Espen Hultgreen Weltzien Järla Orientering 16:35 +1:15 4:59
8 Gustav Bergman OK Ravinen 16:41 +1:21 5:01
9 Oskar Sjöberg OK Linné 16:43 +1:23 5:01
10 David Healy Järla Orientering 16:56 +1:36 5:05
11 Erik Andersson OK Denseln 16:57 +1:37 5:05
12 Jonn Are Myhren IFK Lidingös Skid o OK 17:25 +2:05 5:14
13 Per Harald Havne Johansen Lillomarka OL 17:29 +2:09 5:15
14 Martin Larbo IFK Lidingös Skid o OK 17:56 +2:36 5:23
15 Sven Ruegg Tullinge SK 18:06 +2:46 5:26
16 Erik Ivarsson Sandberg OK Denseln 18:28 +3:08 5:33
17 Robert Johansson Täby OK 18:44 +3:24 5:38
18 Magnus Nordström OK Älvsjö-Örby 19:11 +3:51 5:46
19 Adam Ivarsson Haninge SOK 19:27 +4:07 5:50
20 Andrew Quin IFK Lidingös Skid o OK 19:31 +4:11 5:52
21 Antonio Serini IFK Lidingös Skid o OK 19:36 +4:16 5:53
22 Niklas Olsson Täby OK 19:39 +4:19 5:54
23 Pontus Bergström OK Österåker 19:59 +4:39 6:00
24 Erik Mattsson Järla Orientering 20:08 +4:48 6:03
25 Johan Hedman Söders SOL Tyresö 20:16 +4:56 6:05
26 Jerk Rönnols Centrum OK 20:25 +5:05 6:08
27 John Hartley OK Ravinen 20:51 +5:31 6:16
28 Henrik Berg Bromma-Vällingby SOK 20:56 +5:36 6:17
29 Henrik Wiklund Bromma-Vällingby SOK 20:57 +5:37 6:18
30 Emil Tallhage Centrum OK 21:21 +6:01 6:25
31 Niklas Wansölin OK Ravinen 21:37 +6:17 6:30
32 Kin Wai Lee OK Södertörn 22:16 +6:56 6:41
33 Pierre Nyqvist Centrum OK 22:37 +7:17 6:48
34 Mårten Sundh Sundbybergs IK 22:38 +7:18 6:48
35 Stefan Nordström OK Älvsjö-Örby 22:42 +7:22 6:49
36 Klas Bringert Centrum OK 22:53 +7:33 6:52
37 Martin Ahlström IFK Enskede 23:35 +8:15 7:05
38 Mattias Henriksson Centrum OK 24:00 +8:40 7:13
39 Nick Barrable OK Ravinen 25:37 +10:17 7:42
40 Henrik Hellborg Centrum OK 26:59 +11:39 8:06
41 Martin Karlsson Centrum OK 27:19 +11:59 8:12
42 Fredric Johansson Snättringe SK 27:23 +12:03 8:14
43 Joakim Olsson Väsby OK 28:36 +13:16 8:36
Eddie Bjärrenholt Vallentuna-Össeby OL diskvalificerad
Christian Hjalmarsson IFK Lidingös Skid o OK ej start
Raphael Zwiker OK Linné ej start
Gunnar Lindberg Bromma-Vällingby SOK ej start
David Bejbom Järla Orientering ej start

D20

2 625 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Helena Karlsson Bromma-Vällingby SOK 15:42 5:58
2 Johanna Olsson Täby OK 17:00 +1:18 6:28
3 Ida Forsén Tullinge SK 17:54 +2:12 6:49
4 Annie Forsberg OK Ravinen 18:32 +2:50 7:03
5 Anette Önerud OK Ravinen 18:44 +3:02 7:08
6 Frida Forshällen Attunda OK 19:21 +3:39 7:22
7 Ramona H-Järnving Attunda OK 21:10 +5:28 8:03
8 Elin Sundqvist Tullinge SK 21:42 +6:00 8:16
Karolin Ohlsson Tullinge SK ej start
Elin Nygren-Wåhlin OK Södertörn ej start

H20

3 000 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jonas Nordström Tullinge SK 14:42 4:54
2 Jo Forseth Indgaard Frol IL 15:17 +0:35 5:05
3 Kalle Bergman OK Ravinen 15:37 +0:55 5:12
4 Lukas Diener Tullinge SK 15:41 +0:59 5:13
5 Martin Vister Järla Orientering 15:43 +1:01 5:14
6 Joel Lenell OK Ravinen 16:12 +1:30 5:24
7 Christian Kollberg Järla Orientering 16:14 +1:32 5:24
8 Mats Nordbrøden Järla Orientering 16:32 +1:50 5:30
9 Lewis Taylor Täby OK 16:48 +2:06 5:36
10 Viktor Antonsson Eksjö SOK 17:00 +2:18 5:40
11 Fredrik Forsberg Tullinge SK 17:50 +3:08 5:56
12 Axel Roos Hansson Täby OK 17:56 +3:14 5:58
13 Joakim Berg Bromma-Vällingby SOK 18:02 +3:20 6:00
14 Victor Karlsson Järla Orientering 19:16 +4:34 6:25
15 Hugo Nissar Järla Orientering 19:30 +4:48 6:30
16 Patrik Nilsson Snättringe SK 20:15 +5:33 6:45
17 Henrik Hammas Attunda OK 20:24 +5:42 6:48
18 Anton Dahlberg Haninge SOK 22:24 +7:42 7:28
19 André Sahlsten OK Ravinen 28:39 +13:57 9:33
Markus Hjort OK Ravinen diskvalificerad
Mårten Lundquist Sundbybergs IK ej start
Michael Refors Järla Orientering ej start
Max Peter Bejmer Bromma-Vällingby SOK ej start

D18

2 500 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tove Lagerberg OK Södertörn 15:47 6:18
2 Hilda Forsgren Täby OK 16:10 +0:23 6:28
3 Katarina Hammas Attunda OK 16:46 +0:59 6:42
4 Helena Markstedt OK Södertörn 17:54 +2:07 7:09
5 Hilda Mattsson Järla Orientering 18:00 +2:13 7:12
6 Hedvig Markgren Täby OK 19:32 +3:45 7:48
7 Ellinor Fryxell Tullinge SK 19:54 +4:07 7:57
8 Malin Dahlström Tullinge SK 19:55 +4:08 7:58
9 Linnea Daniels Attunda OK 22:02 +6:15 8:48
10 Cecilia Imark Tullinge SK 22:07 +6:20 8:50
11 Elina Sundqvist Tullinge SK 22:52 +7:05 9:08
12 Embla Morast Haninge SOK 23:28 +7:41 9:23
13 Frida Simensen Tumba-Mälarhöjden OK 23:53 +8:06 9:33
Tove Sundh Sundbybergs IK diskvalificerad
Channa Lönne Skarpnäcks OL diskvalificerad
Moa Nissar Järla Orientering diskvalificerad
Johanna Ivarez OK Södertörn ej start
Karin Friström Skarpnäcks OL ej start

H18

2 875 m, 25 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Assar Hellström OK Ravinen 15:02 5:13
2 Martin Olsson Täby OK 15:30 +0:28 5:23
3 Axel Wrådhe Attunda OK 15:32 +0:30 5:24
4 Krister Kölzow OK Ravinen 15:37 +0:35 5:25
5 Tobias Forsén Tullinge SK 15:40 +0:38 5:26
6 Magnus Glännefors Söders SOL Tyresö 15:41 +0:39 5:27
7 Fredrik Bjernulf Sundbybergs IK 16:06 +1:04 5:36
8 Martin Gelinder Attunda OK 16:18 +1:16 5:40
9 Henrik Olsson Täby OK 16:22 +1:20 5:41
10 Joakim Wigertz Långhundra IF 16:25 +1:23 5:42
11 Martin Dahlgren-Rosén Järla Orientering 16:31 +1:29 5:44
12 Jesper Lund Haninge SOK 16:57 +1:55 5:53
13 Niklas Karlsson Bromma-Vällingby SOK 17:09 +2:07 5:57
14 David Hunhammar Bromma-Vällingby SOK 17:24 +2:22 6:03
15 Love Ottosson Haninge SOK 17:42 +2:40 6:09
16 Jonas Rinnbäck OK Ravinen 19:25 +4:23 6:45
17 Tobias Andersson OK Österåker 19:26 +4:24 6:45
18 Jakob Redtzer Attunda OK 20:05 +5:03 6:59
19 Harald Henriksson Järla Orientering 20:26 +5:24 7:06
20 Anton Ekesiöö Bromma-Vällingby SOK 22:36 +7:34 7:51
21 William Erlandsson OK Österåker 24:01 +8:59 8:21
22 Olle Forsberg OK Ravinen 27:18 +12:16 9:29
23 Johnny Rahlén OK Ravinen 30:43 +15:41 10:41
Tintin Karlberg Tullinge SK diskvalificerad
Tiemo Schramm Snättringe SK diskvalificerad
Jens Sundbüe OK Ravinen ej start
David Mellin Sundbybergs IK ej start
Markus Hellström Sundbybergs IK ej start
Jonas Norell Attunda OK ej start
Josef Sandén Sundbybergs IK ej start

D16

2 375 m, 28 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ida Kallur OK Ravinen 16:33 6:58
2 Magdalena van de Voorde Tullinge SK 17:02 +0:29 7:10
3 Elsa Rajala Tullinge SK 20:54 +4:21 8:48
4 Alva Karlsson Snättringe SK 21:05 +4:32 8:52
5 Alice Törnlund OK Södertörn 21:06 +4:33 8:53
6 Alexandra Lengquist Tullinge SK 21:38 +5:05 9:06
7 Linnéa Engstedt Tullinge SK 21:44 +5:11 9:09
8 Milla Hjort OK Ravinen 22:06 +5:33 9:18
9 Hanna Korhonen Haninge SOK 22:23 +5:50 9:25
10 Sara Tynong Tullinge SK 22:27 +5:54 9:27
11 Nathalie Lybert OK Ravinen 22:48 +6:15 9:36
12 Jennifer Wendelius IFK Lidingös Skid o OK 23:12 +6:39 9:46
13 Matilda Renlund OK Södertörn 23:34 +7:01 9:55
14 Ella Svahn OK Ravinen 23:40 +7:07 9:57
15 Teodora von Frenckell IFK Lidingös Skid o OK 23:51 +7:18 10:02
16 Jennifer Andersson Haninge SOK 23:55 +7:22 10:04
17 Ebba Pegestam OK Ravinen 24:19 +7:46 10:14
18 Sofia Pettersson Attunda OK 24:31 +7:58 10:19
19 Hanna Söderberg Skarpnäcks OL 25:06 +8:33 10:34
20 Elina Rosenborg Bromma-Vällingby SOK 25:07 +8:34 10:34
21 Josefin Glasell IFK Enskede 25:38 +9:05 10:47
22 Ronja Bergman Tullinge SK 26:38 +10:05 11:12
23 Karin Bengtsson OK Ravinen 27:20 +10:47 11:30
24 Lisa Erlandsson OK Österåker 27:40 +11:07 11:38
25 Linnéa Granlund Täby OK 28:30 +11:57 12:00
26 Anna Berntsson Snättringe SK 33:48 +17:15 14:13
27 Martina Sallstedt OK Södertörn 42:49 +26:16 18:01
Emma Bjessmo Bromma-Vällingby SOK diskvalificerad

H16

2 550 m, 48 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 12:51 5:02
2 Martin Hunhammar Bromma-Vällingby SOK 13:24 +0:33 5:15
3 Erik Berzell Attunda OK 13:33 +0:42 5:18
4 Jens Rönnols Täby OK 13:36 +0:45 5:20
5 Nils Gumaelius Waxholms OK 13:43 +0:52 5:22
6 Joel Pettersson Tullinge SK 13:48 +0:57 5:24
7 Johannes Knutas Attunda OK 13:56 +1:05 5:27
8 Emil Wipp Järla Orientering 14:20 +1:29 5:37
9 David Hector Snättringe SK 14:30 +1:39 5:41
10 Andreas Hultqvist Tullinge SK 14:41 +1:50 5:45
11 Emil Andersson Tullinge SK 14:47 +1:56 5:47
11 Arvid Henriksson Järla Orientering 14:47 +1:56 5:47
13 Måns Hellgren OK Södertörn 15:14 +2:23 5:58
14 Emil Granqvist OK Ravinen 15:19 +2:28 6:00
15 William Nilsson OK Södertörn 15:39 +2:48 6:08
16 Martin Nilsson Snättringe SK 15:52 +3:01 6:13
17 Mathias Myrefelt Norlinger Skarpnäcks OL 15:58 +3:07 6:15
18 Daniel Bengtsson Tullinge SK 16:06 +3:15 6:18
19 Anton Daniels Attunda OK 16:19 +3:28 6:23
20 Oscar Uggla-Helgby Bromma-Vällingby SOK 16:20 +3:29 6:24
21 Jonathan Berglind OK Södertörn 16:25 +3:34 6:26
22 Anton Gumaelius Waxholms OK 17:01 +4:10 6:40
23 Alexander Fors Attunda OK 17:18 +4:27 6:47
23 Jefta Langerak Järfälla OK 17:18 +4:27 6:47
25 Erik Forsberg OK Ravinen 17:20 +4:29 6:47
26 Oliver Ekesiöö Bromma-Vällingby SOK 17:26 +4:35 6:50
27 Oscar Sturk Waxholms OK 17:29 +4:38 6:51
28 David Björelind Järla Orientering 17:56 +5:05 7:01
29 Anton Blomdahl Tullinge SK 18:14 +5:23 7:09
30 Martin Herbert Täby OK 18:16 +5:25 7:09
31 Daniel Roos Attunda OK 18:25 +5:34 7:13
32 Karl Enges Attunda OK 18:44 +5:53 7:20
33 Simon Martelius Attunda OK 18:53 +6:02 7:24
34 Kalle Karlsson OK Ravinen 19:34 +6:43 7:40
35 Lukas Olsson Väsby OK 19:42 +6:51 7:43
36 Henrik Broberg IFK Lidingös Skid o OK 20:14 +7:23 7:56
37 Carl Foghammar Nömtak OK Österåker 22:05 +9:14 8:39
38 Per Knutes IFK Enskede 22:32 +9:41 8:50
39 Niklas Reje Sundbybergs IK 24:50 +11:59 9:44
40 Måns Antman Debels Järla Orientering 28:35 +15:44 11:12
41 Emil Lundberg Täby OK 33:23 +20:32 13:05
42 Marcus Hammarström Waxholms OK 37:56 +25:05 14:52
43 Yngve Rahlén OK Ravinen 50:27 +37:36 19:47
Niklas Sundqvist Tullinge SK diskvalificerad
Alexander Nilsson OK Södertörn diskvalificerad
Jesper Ahlbin Järfälla OK diskvalificerad
Filip Olsson Väsby OK diskvalificerad
Fredrik Wigertz Långhundra IF diskvalificerad
Kristoffer Eklann IFK Lidingös Skid o OK ej start
Jonas Carlsson Sundbybergs IK ej start
Johan Karlsson Järla Orientering ej start
Erland Simonsson Sundbybergs IK ej start
Isak Langerak Järfälla OK ej start
Frans Nyberg Sundbybergs IK ej start

D14

1 900 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Amanda Berggren Tullinge SK 10:38 5:35
2 Emma Hagrot Täby OK 11:00 +0:22 5:47
3 Anna Dahlgren-Rosén Järla Orientering 11:38 +1:00 6:07
4 Astrid Simonsson Sundbybergs IK 12:00 +1:22 6:18
5 Sonja Mellberg Tumba-Mälarhöjden OK 12:09 +1:31 6:23
6 Hanna Hänström Täby OK 12:38 +2:00 6:38
7 Tone Albrektsson OK Ravinen 12:49 +2:11 6:44
8 Rebecca Waldenfjord Järfälla OK 13:06 +2:28 6:53
9 Ida Torbiörnsson Järla Orientering 13:39 +3:01 7:11
10 Evelyn Wendelius IFK Lidingös Skid o OK 13:44 +3:06 7:13
11 Tilda Andersson OK Ravinen 13:45 +3:07 7:14
12 Agnes Lundqvist Järfälla OK 14:26 +3:48 7:35
13 Frida Forsberg Tullinge SK 14:40 +4:02 7:43
14 Ellen Robertsson Sundbybergs IK 14:46 +4:08 7:46
15 Josefin Carlsson Attunda OK 15:04 +4:26 7:55
16 Alice DAngelo Attunda OK 15:15 +4:37 8:01
17 Ebba Leickt Tullinge SK 15:20 +4:42 8:04
18 Märta Fröjd Snättringe SK 15:29 +4:51 8:08
19 Anna Knutes IFK Enskede 15:57 +5:19 8:23
20 Emilia Ganslandt IFK Lidingös Skid o OK 18:05 +7:27 9:31
21 Karin Jäderberg Attunda OK 18:19 +7:41 9:38
22 Maja Hult Attunda OK 20:15 +9:37 10:39
23 Camilla Nyqvist Järla Orientering 21:21 +10:43 11:14
24 Amanda Blomdahl Tullinge SK 22:20 +11:42 11:45
25 Linnéa Wretö IFK Lidingös Skid o OK 23:11 +12:33 12:12
26 Julia Frejd OK Ravinen 25:51 +15:13 13:36
Caroline Längheim Tullinge SK diskvalificerad
Maja Bergman OK Ravinen ej start
Alexandra Reje Sundbybergs IK ej start
Amanda Dufberg Tullinge SK ej start

H14

2 100 m, 37 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Simon Hector Snättringe SK 11:10 5:19
2 Anton Forsberg Långhundra IF 11:28 +0:18 5:27
3 Simon Imark Tullinge SK 12:23 +1:13 5:53
4 Olle Andersson Tullinge SK 12:30 +1:20 5:57
5 Anton Hördell Söders SOL Tyresö 12:53 +1:43 6:08
6 Mattias Perneby IFK Lidingös Skid o OK 12:58 +1:48 6:10
7 Hugo Dahlberg Haninge SOK 13:01 +1:51 6:11
8 Gustav Aflodal Täby OK 13:32 +2:22 6:26
9 Tobias Bjernulf Sundbybergs IK 13:54 +2:44 6:37
10 Victor Imark Tullinge SK 14:04 +2:54 6:41
11 Johan Persson OK Österåker 14:12 +3:02 6:45
12 Oliver Klingefjord IFK Lidingös Skid o OK 14:24 +3:14 6:51
13 Ludvig Sandahl IFK Enskede 14:26 +3:16 6:52
14 Egil Morast Haninge SOK 14:56 +3:46 7:06
15 Erik Engstedt Tullinge SK 14:59 +3:49 7:08
16 Simon Alheim Tullinge SK 15:01 +3:51 7:09
17 Hjalmar Åhman IFK Lidingös Skid o OK 15:05 +3:55 7:10
18 Gabriel Lundvall Täby OK 15:20 +4:10 7:18
19 Ludwig Bergfalk Järfälla OK 15:51 +4:41 7:32
20 Albin Andersson OK Ravinen 16:05 +4:55 7:39
21 Albin Gustafsson OK Österåker 16:08 +4:58 7:40
22 Måns Tistad IFK Lidingös Skid o OK 16:22 +5:12 7:47
23 Joakim Skärlén Haninge SOK 16:26 +5:16 7:49
24 Christopher Wilestedt Attunda OK 16:37 +5:27 7:54
25 Christian Redtzer Attunda OK 17:01 +5:51 8:06
26 Viktor Wohlgemuth OK Ravinen 17:04 +5:54 8:07
27 Ludwig Gustafsson OK Österåker 17:09 +5:59 8:10
28 Nils Orbert Attunda OK 17:35 +6:25 8:22
29 Anders Steen Gustavsbergs OK 18:07 +6:57 8:37
30 Axel Forshällen Attunda OK 19:13 +8:03 9:09
31 Fabian Rosén IFK Lidingös Skid o OK 19:19 +8:09 9:11
32 Adam Arthursson Järfälla OK 19:30 +8:20 9:17
33 Antonio Johnsson Pucic Väsby OK 19:53 +8:43 9:28
34 Felix Ekesiöö Bromma-Vällingby SOK 22:21 +11:11 10:38
35 Martin Kihl Sundbybergs IK 25:37 +14:27 12:11
36 Albin Tranberg Tullinge SK 29:17 +18:07 13:56
Rickard Månkell Attunda OK diskvalificerad
Felix Hellgren OK Ravinen ej start
Alexander Uggla-Helgby Bromma-Vällingby SOK ej start
Elias Englund OK Södertörn ej start
Jonas Kallhauge Snättringe SK ej start
Jakob Alfredsson Attunda OK ej start
Mattias Fors Attunda OK ej start

D12

1 700 m, 26 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Moa Westblad OK Ravinen 10:59 6:27
2 Vilma Karlsson Snättringe SK 11:31 +0:32 6:46
3 Malin Dahlbäck OK Österåker 12:04 +1:05 7:05
4 Kristina Tedhamre Snättringe SK 12:16 +1:17 7:12
5 Frida Hector Snättringe SK 12:28 +1:29 7:20
6 Jenny Wegebro Umeå OK 12:39 +1:40 7:26
7 Emmy Albinsson Järfälla OK 13:09 +2:10 7:44
8 Elin Jarlemark IFK Lidingös Skid o OK 13:15 +2:16 7:47
9 Amanda Karlsson OK Ravinen 13:24 +2:25 7:52
10 Selma Gumaelius Waxholms OK 13:47 +2:48 8:06
11 Lovisa Längheim Tullinge SK 13:57 +2:58 8:12
12 Trine Karlberg Tullinge SK 14:26 +3:27 8:29
13 Anna Herbert Täby OK 14:30 +3:31 8:31
14 Ellinor Östervall Tumba-Mälarhöjden OK 14:39 +3:40 8:37
15 Astrid Henriksson Järla Orientering 14:42 +3:43 8:38
16 Jonna Lundbäck Järfälla OK 15:48 +4:49 9:17
17 Veronica Redtzer Attunda OK 15:59 +5:00 9:24
18 Elin Södersten Järfälla OK 16:50 +5:51 9:54
19 Vera Bogren Sundbybergs IK 16:59 +6:00 9:59
20 Jennie Bergström Järfälla OK 17:57 +6:58 10:33
21 Ella Sjöberg Tullinge SK 18:15 +7:16 10:44
22 Isa Lundqvist Järfälla OK 19:37 +8:38 11:32
23 Moa Hill Tumba-Mälarhöjden OK 22:02 +11:03 12:57
24 Linnéa Berglund Tumba-Mälarhöjden OK 34:58 +23:59 20:34
25 Stina Meyerson Bromma-Vällingby SOK 36:41 +25:42 21:34
26 Evely Nord Tumba-Mälarhöjden OK 40:58 +29:59 24:05
Joy Thunberg IFK Lidingös Skid o OK ej start
Tilda Bjurner Bromma-Vällingby SOK ej start
Hanna Lagerberg OK Södertörn ej start

H12

1 700 m, 54 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Axel Granqvist OK Ravinen 8:42 5:07
2 Albin Andersson Tullinge SK 9:09 +0:27 5:22
3 Benjamin Langerak Järfälla OK 10:27 +1:45 6:08
4 Edvin Nordström Täby OK 10:30 +1:48 6:10
5 Oskar Forsberg Tullinge SK 10:50 +2:08 6:22
6 Hannes Svahn OK Ravinen 10:55 +2:13 6:25
7 Lukas Torbiörnsson Järla Orientering 10:57 +2:15 6:26
8 Emil Andersson Haninge SOK 11:15 +2:33 6:37
9 Petter Boding IFK Lidingös Skid o OK 11:33 +2:51 6:47
10 Ruben Hylander Tumba-Mälarhöjden OK 11:42 +3:00 6:52
11 Johan Giberg Tumba-Mälarhöjden OK 11:43 +3:01 6:53
12 Noel Waldenfjord Järfälla OK 11:45 +3:03 6:54
13 Erik Herne OK Ravinen 11:47 +3:05 6:55
14 Niklas Carlsson Sundbybergs IK 11:55 +3:13 7:00
15 Martin Andersson-Björk Haninge SOK 11:57 +3:15 7:01
16 Lukas Lantto Bromma-Vällingby SOK 11:58 +3:16 7:02
17 Hugo Thorell OK Ravinen 12:10 +3:28 7:09
18 Lukas Hellgren OK Ravinen 12:32 +3:50 7:22
19 Rasmus Kihl Sundbybergs IK 12:38 +3:56 7:25
20 Dennis Hallmén Järfälla OK 12:44 +4:02 7:29
21 Adam Hedberg OK Södertörn 12:45 +4:03 7:30
22 Mateus Rudling IFK Lidingös Skid o OK 13:11 +4:29 7:45
23 Simon Sandqvist OK Österåker 13:13 +4:31 7:46
24 Ludvig Lindén Attunda OK 13:18 +4:36 7:49
25 Christoffer Nyqvist Järla Orientering 13:22 +4:40 7:51
26 Olle Berggren Tullinge SK 13:26 +4:44 7:54
27 Tobias Abrahamsson Sundbybergs IK 13:32 +4:50 7:57
28 Hugo Lindbärg OK Södertörn 13:56 +5:14 8:11
29 Svante Johansson Täby OK 14:10 +5:28 8:20
30 Jacob Hördell Söders SOL Tyresö 14:16 +5:34 8:23
31 Oskar Edvardsson Järfälla OK 14:21 +5:39 8:26
32 Andreas Schween OK Ravinen 14:30 +5:48 8:31
33 Mattias Ivarez OK Södertörn 15:11 +6:29 8:55
34 Christian Lindh Sundbybergs IK 15:18 +6:36 9:00
35 Calle Nilsson Järfälla OK 15:54 +7:12 9:21
36 Robert Sandin Järla Orientering 16:21 +7:39 9:37
37 Emil Nilsson Järfälla OK 16:29 +7:47 9:41
38 Oskar Persson OK Österåker 16:32 +7:50 9:43
39 Anton Löfquist Borg OK Ravinen 16:40 +7:58 9:48
40 Niclas Limnefelt IFK Lidingös Skid o OK 16:50 +8:08 9:54
41 Mattias Kallhauge Snättringe SK 17:08 +8:26 10:04
42 Axel Kudinoff OK Södertörn 17:17 +8:35 10:10
43 Alexander Käll Tumba-Mälarhöjden OK 18:00 +9:18 10:35
44 Jakob Vestman OK Österåker 18:13 +9:31 10:42
45 Oscar Månkell Attunda OK 18:51 +10:09 11:05
46 Lukas Arkäng Tullinge SK 19:41 +10:59 11:34
47 Martin Skärlén Haninge SOK 19:48 +11:06 11:38
48 Martin Jansson OK Österåker 19:58 +11:16 11:44
49 Oskar Enges Attunda OK 19:59 +11:17 11:45
50 Joel Rudander Sundbybergs IK 21:28 +12:46 12:37
51 Daniel Wendelius IFK Lidingös Skid o OK 21:52 +13:10 12:51
52 Erik Åberg Tumba-Mälarhöjden OK 22:48 +14:06 13:24
Jack Wrethed Tumba-Mälarhöjden OK diskvalificerad
Simon Melander Sundbybergs IK diskvalificerad
Georg Eklöw OK Södertörn ej start
Jonas Engstedt Tullinge SK ej start
Johan Herbert Täby OK ej start

D10

1 400 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ebba Adebrant Tumba-Mälarhöjden OK 10:55 7:47
2 Kajsa Bogren Sundbybergs IK 10:58 +0:03 7:50
3 Elin Berg OK Ravinen 11:34 +0:39 8:15
4 Tilda Andersson Tullinge SK 12:53 +1:58 9:12
5 Therese Nilsson OK Österåker 13:57 +3:02 9:57
6 Evelina Christensen OK Ravinen 14:15 +3:20 10:10
7 Linnea Söderqvist OK Ravinen 15:17 +4:22 10:55
8 Sofia Edvardsson Järfälla OK 15:35 +4:40 11:07
9 Tuva Falk Sundbybergs IK 15:55 +5:00 11:22
10 Katarina Norrby OK Södertörn 16:07 +5:12 11:30
11 Alexandra Persson OK Österåker 16:09 +5:14 11:32
12 Signe Svensson OK Ravinen 17:13 +6:18 12:17
13 Matilda Lindh Sundbybergs IK 17:20 +6:25 12:22
14 Vera Rolfsson Skarpnäcks OL 17:31 +6:36 12:30
15 Lovisa Sandqvist OK Österåker 17:46 +6:51 12:41
16 Sigrid Carlsson Sundbybergs IK 18:48 +7:53 13:25
17 Hanna Åberg Tumba-Mälarhöjden OK 19:10 +8:15 13:41
18 Ronja Ståhl Sundbybergs IK 20:17 +9:22 14:29
19 Elin Bjessmo Bromma-Vällingby SOK 22:09 +11:14 15:49
20 Alice Hallmén Järfälla OK 26:52 +15:57 19:11
21 Cecilia Hector Snättringe SK 52:20 +41:25 37:22

H10

1 400 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Linus Albinsson Järfälla OK 9:26 6:44
2 Jonatan Ståhl Sundbybergs IK 9:37 +0:11 6:52
3 Anton Hänström Täby OK 10:01 +0:35 7:09
4 Simon Frisk Gustavsbergs OK 10:55 +1:29 7:47
5 Elliot Erlandsson OK Österåker 11:32 +2:06 8:14
6 Johan Langerak Järfälla OK 11:39 +2:13 8:19
7 Johan Lundbäck Järfälla OK 11:41 +2:15 8:20
8 Fredrik Glännefors Söders SOL Tyresö 12:05 +2:39 8:37
8 Samuel Lindén Attunda OK 12:05 +2:39 8:37
10 Melvin Jakobsson OK Södertörn 12:44 +3:18 9:05
11 Alfred Längheim Tullinge SK 13:41 +4:15 9:46
12 Waldemar von Frenckell IFK Lidingös Skid o OK 17:43 +8:17 12:39
13 Tobias Budweg OK Österåker 18:21 +8:55 13:06
14 Love Stalås Hörnsten OK Österåker 23:44 +14:18 16:57
15 Hampus Jonsson OK Österåker 26:29 +17:03 18:55
16 Vincent Wipp Järla Orientering 38:03 +28:37 27:10
Oskar Nilsson Järfälla OK diskvalificerad
Isak Södersten Järfälla OK diskvalificerad

D35

2 675 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jenny Tirén Berg OK Ravinen 17:57 6:42
2 Eva Hallsten IFK Lidingös Skid o OK 19:24 +1:27 7:15
3 Elin Ahlström IFK Enskede 22:05 +4:08 8:15
4 Cecilia Arvidson OK Österåker 35:20 +17:23 13:12
5 Monique Hörnsten OK Österåker 45:05 +27:08 16:51
Maria Lybert OK Ravinen diskvalificerad

H35

2 950 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Johan Näsman IFK Lidingös Skid o OK 15:18 5:11
2 Mikael Tjernberg Tumba-Mälarhöjden OK 16:24 +1:06 5:33
3 Patric de Boussard IFK Enskede 16:29 +1:11 5:35
4 Tomas Albinsson OK Österåker 17:03 +1:45 5:46
5 Fredrik Hedin IFK Enskede 18:15 +2:57 6:11
6 Niklas Henriksson Attunda OK 18:25 +3:07 6:14
7 Andreas Fredriksson Attunda OK 19:12 +3:54 6:30
8 Björn Nilsson Tumba-Mälarhöjden OK 20:28 +5:10 6:56
9 Jörgen Glanshed IFK Enskede 27:03 +11:45 9:10
Henrik Pettersson Gustavsbergs OK ej start

D40

2 550 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Christin Söderqvist OK Ravinen 16:48 6:35
2 Anna-Lena Längheim Tullinge SK 19:15 +2:27 7:32
3 Kerstin Imark Tullinge SK 19:30 +2:42 7:38
4 Annika Lindberg Attunda OK 19:53 +3:05 7:47
5 Lena Bjessmo Bromma-Vällingby SOK 20:35 +3:47 8:04
6 Johanna Almlund Haninge SOK 20:50 +4:02 8:10
7 Elisabet Hult Attunda OK 22:47 +5:59 8:56
8 Sofie von Frenckell IFK Lidingös Skid o OK 22:49 +6:01 8:56
9 Lena Gumaelius Waxholms OK 23:35 +6:47 9:14
10 Charlotta Östervall Tumba-Mälarhöjden OK 26:20 +9:32 10:19
Ann Granqvist OK Ravinen diskvalificerad
Sara Hektor Järla Orientering ej start
Carina Hellgren OK Ravinen ej start
Lina Karlberg Tullinge SK ej start
Eva Herbert Täby OK ej start

H40

2 950 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Fredrik Sone Attunda OK 16:09 5:28
2 Ingemar Stenbeck IFK Lidingös Skid o OK 17:37 +1:28 5:58
3 Roger Lindén Attunda OK 17:44 +1:35 6:00
4 Peter Haglund Haninge SOK 18:26 +2:17 6:14
5 Ola Eriksson Bromma-Vällingby SOK 18:38 +2:29 6:18
6 Mats Orbert Attunda OK 18:56 +2:47 6:25
7 Stefan Berg OK Ravinen 18:59 +2:50 6:26
8 Martin Bjurner Bromma-Vällingby SOK 19:07 +2:58 6:28
9 Erik Berggren Tullinge SK 19:37 +3:28 6:38
10 Magnus Grafström Centrum OK 20:12 +4:03 6:50
11 Hans Jonsson Väsby OK 21:05 +4:56 7:08
12 Patrik Leickt Tullinge SK 21:10 +5:01 7:10
13 Håkan Söderqvist OK Ravinen 21:15 +5:06 7:12
14 Fredrik Morast Haninge SOK 21:21 +5:12 7:14
15 Anders Käll Tumba-Mälarhöjden OK 21:31 +5:22 7:17
16 Niclas Nilsson OK Österåker 22:13 +6:04 7:31
17 Patrik Frisk Gustavsbergs OK 23:12 +7:03 7:51
Patrik Blidefalk OK Södertörn ej start

D45

2 375 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Yvonne Andersson Tullinge SK 16:35 6:58
2 Ulla Molin Attunda OK 18:39 +2:04 7:51
3 Kristina Bergstrand Söders SOL Tyresö 18:54 +2:19 7:57
4 Lena Sundqvist Tullinge SK 20:23 +3:48 8:34
5 Annika Svensson Solna OK 21:08 +4:33 8:53
6 Ingrid Mattsson OK Älvsjö-Örby 21:36 +5:01 9:05
7 Madeleine Limpar Attunda OK 21:43 +5:08 9:08
8 Birgitta Olsson Täby OK 21:50 +5:15 9:11
9 Catharina Jäderberg Attunda OK 22:06 +5:31 9:18
10 Ann Bergman OK Ravinen 22:37 +6:02 9:31
11 Åsa Bergström Täby OK 23:52 +7:17 10:02
12 Christina Perneby IFK Lidingös Skid o OK 23:54 +7:19 10:03
13 Carina Johansson Tumba-Mälarhöjden OK 26:42 +10:07 11:14
14 Gunilla Rudander Sundbybergs IK 28:15 +11:40 11:53
15 Erika Carlinger Skogsluffarnas OK 29:16 +12:41 12:19
16 Elisabeth Hector Snättringe SK 34:35 +18:00 14:33
17 Katarina Helgby Bromma-Vällingby SOK 37:11 +20:36 15:39
Carin Kihlström Täby OK ej start
Kristina Martelius Attunda OK ej start

H45

2 825 m, 37 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lars Håkan Sandvik Täby OK 15:48 5:35
2 Rikard Imark Tullinge SK 16:25 +0:37 5:48
3 Peter Nordström Täby OK 16:57 +1:09 6:00
4 Mats Fryxell Tullinge SK 17:10 +1:22 6:04
5 Jörgen Hector Snättringe SK 17:23 +1:35 6:09
6 Jan Hollbeck Bromma-Vällingby SOK 17:39 +1:51 6:14
7 Johan Lundvall Täby OK 17:40 +1:52 6:15
8 Fredrik Stenebo Attunda OK 17:47 +1:59 6:17
9 Per Kallhauge Snättringe SK 17:53 +2:05 6:19
10 Tomas Hultqvist Tullinge SK 18:04 +2:16 6:23
11 Magnus Hellgren OK Ravinen 18:27 +2:39 6:31
12 Thomas Pettersson Bromma-Vällingby SOK 18:34 +2:46 6:34
13 Kalle Persson OK Österåker 18:48 +3:00 6:39
14 Göran Hellgren OK Södertörn 18:55 +3:07 6:41
15 Wilhelm von Frenckell IFK Lidingös Skid o OK 19:04 +3:16 6:44
16 Per Franzén OK Södertörn 19:06 +3:18 6:45
17 Michael Granqvist OK Ravinen 19:16 +3:28 6:49
18 Björn Axelsson Tullinge SK 19:31 +3:43 6:54
19 Ola Henriksson Järla Orientering 19:51 +4:03 7:01
20 Erik Daniels Attunda OK 20:20 +4:32 7:11
21 Ove Rinnbäck OK Ravinen 20:41 +4:53 7:19
22 Håkan Redtzer Attunda OK 21:31 +5:43 7:36
23 Anders Önerud OK Ravinen 22:01 +6:13 7:47
24 Peter Wipp Järla Orientering 23:46 +7:58 8:24
25 Hans Malmberg Waxholms OK 23:52 +8:04 8:26
26 Mats Nord Tumba-Mälarhöjden OK 23:53 +8:05 8:27
27 Stefan Martelius Attunda OK 24:52 +9:04 8:48
28 Håkan Svahn OK Ravinen 25:37 +9:49 9:04
29 Nils Eklöw Skogsluffarnas OK 26:18 +10:30 9:18
30 Stefan Norell Attunda OK 27:32 +11:44 9:44
Jan-Olof Bogren Sundbybergs IK diskvalificerad
Johan Markstedt OK Södertörn diskvalificerad
Torbjörn Ohlsson Haninge SOK diskvalificerad
Erik Andersson OK Österåker diskvalificerad
Dan Uggla Bromma-Vällingby SOK diskvalificerad
Mats Herbert Täby OK diskvalificerad
Jörgen Axelsson Tullinge SK diskvalificerad
Leif Tynong Tullinge SK ej start
Kjell Oberger IFK Lidingös Skid o OK ej start
Anders Karlsson Snättringe SK ej start

D50

2 225 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anna-Karin Sundqvist Tullinge SK 15:20 6:53
2 Gunilla Kreiss Järla Orientering 16:29 +1:09 7:24
3 Marie Malmborg Söders SOL Tyresö 17:34 +2:14 7:53
4 Lena Hellström OK Ravinen 18:20 +3:00 8:14
5 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 18:57 +3:37 8:31
6 Annika Lundström Väsby OK 19:55 +4:35 8:57
7 Christel Nilsson Haninge SOK 20:34 +5:14 9:14
8 Ann Leesment Mälarö SOK 20:47 +5:27 9:20
9 Virve Berg Bromma-Vällingby SOK 21:47 +6:27 9:47
Lena Risby OK Ravinen ej start

H50

2 675 m, 32 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Peter Enoksson OK Österåker 15:48 5:54
2 Kent Bergman OK Ravinen 16:51 +1:03 6:17
3 Pär Westblad OK Ravinen 16:52 +1:04 6:18
4 Hans Tarandi IFK Lidingös Skid o OK 16:59 +1:11 6:20
5 Håkan Dahlbäck OK Österåker 17:04 +1:16 6:22
6 Håkan Rolfsson Skarpnäcks OL 17:33 +1:45 6:33
7 Ulf Burman Gustavsbergs OK 17:36 +1:48 6:34
8 Krister Gumaelius Waxholms OK 17:44 +1:56 6:37
9 Bengt Svensson Sundbybergs IK 17:47 +1:59 6:38
10 Anders Nissar Järla Orientering 17:54 +2:06 6:41
11 Anders Jakobsson OK Södertörn 17:59 +2:11 6:43
12 Jan Kihl Sundbybergs IK 18:48 +3:00 7:01
13 Matts Andersson OK Ravinen 19:30 +3:42 7:17
14 Lars Gerhardsson Attunda OK 19:33 +3:45 7:18
15 Tomas Holmberg Tumba-Mälarhöjden OK 19:37 +3:49 7:20
16 Benny Pettersson Väsby OK 19:52 +4:04 7:25
17 Conny Axelsson Tumba-Mälarhöjden OK 19:55 +4:07 7:26
18 Johan Palmgren Täby OK 20:15 +4:27 7:34
19 Rolf Karlsson Järla Orientering 20:27 +4:39 7:38
19 Roland Norell Söders SOL Tyresö 20:27 +4:39 7:38
21 Tapani Mattus IFK Lidingös Skid o OK 20:33 +4:45 7:40
22 Magnus Forshällen Attunda OK 20:48 +5:00 7:46
23 Kjell Bengtsson Tullinge SK 20:57 +5:09 7:49
24 Ronny Persson OK Österåker 21:06 +5:18 7:53
25 Björn Salomonsson Snättringe SK 21:57 +6:09 8:12
26 Göran Ivarez OK Södertörn 22:17 +6:29 8:19
27 Karl-Erik Bäckström Hellas Orientering 26:36 +10:48 9:56
28 Pär Dahlström Tullinge SK 28:25 +12:37 10:37
29 Bengt Lundberg Solna OK 30:41 +14:53 11:28
30 Ansgar Simonsson Sundbybergs IK 31:19 +15:31 11:42
Tomas Björelind Järla Orientering diskvalificerad
Björn-Ove Pettersson Attunda OK diskvalificerad
Anders Stjerndahl IFK Lidingös Skid o OK ej start
Lars Hagrot Täby OK ej start
Anders Mattsson OK Älvsjö-Örby ej start

D55

1 925 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 15:49 8:12
2 Ingrid E Ström Täby OK 16:07 +0:18 8:22
3 Lena Jansson Järla Orientering 16:13 +0:24 8:25
4 Marita Samuelsson Sundbybergs IK 16:49 +1:00 8:44
5 Anneli Lindkvist Gustavsbergs OK 18:54 +3:05 9:49
6 Eva Persson-Hadmark Tullinge SK 19:22 +3:33 10:03
7 Margareta Andersson Hellas Orientering 20:25 +4:36 10:36
8 Susanne Holmberg OK Södertörn 21:23 +5:34 11:06
9 Ingrid Andersson OK Österåker 21:39 +5:50 11:14
10 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 32:56 +17:07 17:06
Elisabeth Byberger Solna OK ej start

H55

2 375 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Nils-Robert Persson Tullinge SK 16:54 7:06
2 Mikael Tarandi IFK Lidingös Skid o OK 17:16 +0:22 7:16
3 Göran Hansson Täby OK 17:48 +0:54 7:29
4 Per Ove Wallén Täby OK 18:01 +1:07 7:35
5 Peter Olsson Täby OK 18:26 +1:32 7:45
6 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 18:36 +1:42 7:49
7 Roland Warenius Dalaportens OL 18:57 +2:03 7:58
8 Christer Hördell Söders SOL Tyresö 19:13 +2:19 8:05
9 Lars Forsstedt Söders SOL Tyresö 19:27 +2:33 8:11
9 Leif Mattsson Järla Orientering 19:27 +2:33 8:11
11 Jonny Hansson Bromma-Vällingby SOK 19:33 +2:39 8:13
12 Torbjörn Bergman Tullinge SK 19:41 +2:47 8:17
13 Matz Larsson Gustavsbergs OK 20:21 +3:27 8:34
14 Lennart Hävrén Tullinge SK 20:26 +3:32 8:36
15 Hans Andersson Strinning Attunda OK 20:51 +3:57 8:46
16 Lennart Brattgård IFK Lidingös Skid o OK 21:01 +4:07 8:50
17 Curt Rahlén OK Ravinen 21:08 +4:14 8:53
18 Matts Björke Söders SOL Tyresö 21:13 +4:19 8:56
19 Ola Nyqvist OK Södertörn 22:32 +5:38 9:29
20 Anders Berg Bromma-Vällingby SOK 22:35 +5:41 9:30
21 Staffan Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 23:05 +6:11 9:43
22 Tommy Wendt Hellas Orientering 23:54 +7:00 10:03
23 Johan Karlsten Solna OK 25:17 +8:23 10:38
Håkan Steen Gustavsbergs OK diskvalificerad
Göran Andersson Attunda OK ej start
Torsten Schanow Söders SOL Tyresö ej start
Lennart Reje Sundbybergs IK ej start

D60

1 725 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Aila Halttunen Haninge SOK 15:59 9:15
2 Helen Törnros Tumba-Mälarhöjden OK 16:31 +0:32 9:34
3 Ingrid Graneli Haninge SOK 16:51 +0:52 9:46
4 Gunvor Sandberg Bromma-Vällingby SOK 17:27 +1:28 10:06
5 Helena Korhonen Haninge SOK 17:45 +1:46 10:17

H60

2 225 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 P-O Ivarsson Haninge SOK 12:50 5:46
2 Lars-Gunnar Larsson OK Södertörn 14:55 +2:05 6:42
3 Olof Persson Snättringe SK 15:24 +2:34 6:55
4 Ingemar Gard Söders SOL Tyresö 15:32 +2:42 6:58
5 Karl-Erik Johansson OK Södertörn 15:59 +3:09 7:11
6 Per-Erik Carlenius Attunda OK 16:00 +3:10 7:11
7 Willy Ljungdell Täby OK 16:36 +3:46 7:27
8 Pierre Almén IBM-Klubben 16:42 +3:52 7:30
9 Christer Nordström OK Älvsjö-Örby 17:01 +4:11 7:38
10 Leif Nordin Attunda OK 17:18 +4:28 7:46
11 Paul Norén OK Södertörn 17:27 +4:37 7:50
12 Göran Frisk Attunda OK 19:00 +6:10 8:32
13 Mats Lundblad Täby OK 19:03 +6:13 8:33
14 LarsOwe Ström Täby OK 19:24 +6:34 8:43
15 Stefan Jakobsson OK Södertörn 20:23 +7:33 9:09
Carl Gunnar Boström Enebybergs IF ej start
Ebbe Adolfsson Sundbybergs IK ej start
Ingemar Lindqvist Snättringe SK ej start

D65

1 575 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kristina Nygren-Frisk Attunda OK 19:38 12:27
2 Gunilla Glanshed IFK Enskede 19:58 +0:20 12:40
3 Marianne Hamilton Enebybergs IF 20:33 +0:55 13:02
4 Karin Tibbelin Turebergs IF 25:18 +5:40 16:03
5 Gunnel Balck IFK Enskede 28:48 +9:10 18:17

H65

2 200 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anders Gärderud IFK Lidingös Skid o OK 15:39 7:06
2 Leif Strandberg Gustavsbergs OK 16:08 +0:29 7:20
3 Rolf Skoglund Hellas Orientering 16:32 +0:53 7:30
4 Ingvar Svensson Bjursås OK 17:11 +1:32 7:48
5 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 17:50 +2:11 8:06
6 Staffan Elmhagen Söders SOL Tyresö 19:01 +3:22 8:38
7 Göran Larbo Attunda OK 19:22 +3:43 8:48
7 Göran Glanshed IFK Enskede 19:22 +3:43 8:48
9 Ronny Hedlund OK Södertörn 20:25 +4:46 9:16
10 John Östlund Sundbybergs IK 20:48 +5:09 9:27
11 Mats Broberg IFK Lidingös Skid o OK 21:48 +6:09 9:54
12 Jan-Olof Wåhlberg IBM-Klubben 23:07 +7:28 10:30
13 Lars Nordin Solna OK 23:33 +7:54 10:42
Leif Carlsson Skarpnäcks OL diskvalificerad
Jan Bojling Solna OK diskvalificerad
Peter Bratt Bromma-Vällingby SOK ej start
Leif Strömqvist Snättringe SK ej start
Leif Magnusson Skogsluffarnas OK ej start

D70

1 575 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Britt Ericson Hammarby IF OF 16:23 10:24
2 Solveig Dillman Hammarby IF OF 20:41 +4:18 13:07
3 Birgitta Thunell IFK Lidingös Skid o OK 21:47 +5:24 13:49
4 Pia Vikström Täby OK 23:32 +7:09 14:56
5 Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF 24:26 +8:03 15:30
6 Gunvor Granath Nynäshamns OK 24:51 +8:28 15:46
7 Solveig Humla Solna OK 27:21 +10:58 17:21
Berit Lindunger Haninge SOK diskvalificerad

H70

1 725 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Åke Andersson OK Älvsjö-Örby 14:54 8:38
2 Rune Carlsson Sundbybergs IK 15:32 +0:38 9:00
3 Ove Forsberg Turebergs IF 16:21 +1:27 9:28
4 Björn Stolt OK Ravinen 16:54 +2:00 9:47
5 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 19:45 +4:51 11:26
6 Gunnar Dahlström Fredrikshofs IF Skid & OK 25:43 +10:49 14:54
Benny Bogstedt Tullinge SK diskvalificerad
Lars Cedérus Snättringe SK diskvalificerad
Göran Johansson Snättringe SK ej start

D75

1 475 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ebba-Lisa Flygar Tullinge SK 15:05 10:13
2 Gunnel Junegard OK Södertörn 19:14 +4:09 13:02
3 Ingrid Carlsson Täby OK 21:16 +6:11 14:25
4 Birgitta Westergren Täby OK 24:24 +9:19 16:32
5 Sonja Sundell Sundbybergs IK 25:19 +10:14 17:09
6 Solveig Spångberg IFK Lidingös Skid o OK 27:10 +12:05 18:25

H75

1 575 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Erland Ljungström Spårvägens OK 14:51 9:25
2 Ulf Eskilsson OK Södertörn 16:00 +1:09 10:09
3 Anders Back OK Ravinen 18:32 +3:41 11:46
4 Ivar Nordberg OK Älvsjö-Örby 19:20 +4:29 12:16
5 Lennart Stenberg Stigfinnarna 22:52 +8:01 14:31
Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK diskvalificerad
Evert Carlsson Täby OK diskvalificerad
Göran Rastborg Bromma-Vällingby SOK diskvalificerad

H80

1 475 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Karl-Erik Mogren Stigfinnarna 15:49 10:43
2 Gösta Hansson Bromma-Vällingby SOK 16:42 +0:53 11:19
3 Henning Hamilton Enebybergs IF 18:40 +2:51 12:39
4 K-G Jansson Stockholms OK 22:47 +6:58 15:26
5 Lennart Westergren Söders SOL Tyresö 23:52 +8:03 16:10
6 David Jonsson Hammarby IF OF 33:23 +17:34 22:37

Öppen motion 1

1 700 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anton Mörkfors Järfälla OK 22:00 12:56
2 Leif Mörkfors Järfälla OK 22:04 +0:04 12:58
3 Mattias Nyberg Hellas Orientering 22:35 +0:35 13:17
4 Sanna Hedberg OK Södertörn 22:41 +0:41 13:20
5 Linus Nilsson OK Österåker 23:14 +1:14 13:40
6 Erik Bovallius Järfälla OK 24:21 +2:21 14:19
7 Axel Bovallius Järfälla OK 24:26 +2:26 14:22
8 Vendela Nordling OK Ravinen 25:52 +3:52 15:12
8 Joel Melgersson Dalen Sundbybergs IK 25:52 +3:52 15:12
10 Vilma Wohlgemuth OK Ravinen 25:54 +3:54 15:14
11 Olof Robertsson Sundbybergs IK 26:04 +4:04 15:20
12 Wiktor Enges Attunda OK 40:17 +18:17 23:41
13 Tilda Stenback Klubblös . 43:10 +21:10 25:23

Öppen motion 3

2 100 m, 38 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Oskar Karlin Centrum OK 12:00 5:42
2 Axel Mattsson Järla Orientering 12:01 +0:01 5:43
3 Jonas Halai Centrum OK 12:37 +0:37 6:00
4 Oliver Lindblad Petersen Söders SOL Tyresö 12:40 +0:40 6:01
5 Sofia Adolfsson OK Kåre 13:29 +1:29 6:25
5 Tommy Holmér Väsby OK 13:29 +1:29 6:25
7 Jens Wicksén SOK Viljan 13:32 +1:32 6:26
8 Linda Nordin Abaji Eksjö SOK 13:45 +1:45 6:32
9 Mattias Ganslandt IFK Lidingös Skid o OK 14:38 +2:38 6:58
10 Niklas Wickander IFK Enskede 14:46 +2:46 7:01
11 Maria Hellström Väsby OK 14:55 +2:55 7:06
12 Malin Annegård SOK Viljan 15:53 +3:53 7:33
13 Thomas Karlsson Klubblös . 16:09 +4:09 7:41
14 Johan Källbäck Hammarby IF OF 16:13 +4:13 7:43
15 Johanna Persson Tullinge SK 16:30 +4:30 7:51
16 Tobias Karlsson Attunda OK 16:37 +4:37 7:54
17 Mikael Wester Vingåkers OK 17:27 +5:27 8:18
18 Chritoffer Carlsson Järfälla OK 17:38 +5:38 8:23
19 Tommy Wåhlin OK Enen 17:52 +5:52 8:30
20 Jocob Dahllöf IFK Lidingös Skid o OK 18:21 +6:21 8:44
21 Amanda Emanuelsson Tullinge SK 18:27 +6:27 8:47
22 Magdalena Hoffsten-Arkäng Tullinge SK 20:18 +8:18 9:40
23 Maria Tranberg Tullinge SK 21:34 +9:34 10:16
24 Cecilia Leffler Järfälla OK 21:38 +9:38 10:18
25 Isak Andersson Hellas Orientering 22:22 +10:22 10:39
25 Sissel Svensson OK Ravinen 22:22 +10:22 10:39
27 Dag Svensson OK Ravinen 22:37 +10:37 10:46
28 Peter Oden Turebergs IF 22:51 +10:51 10:52
28 Gabrielle Meyerson Bromma-Vällingby SOK 22:51 +10:51 10:52
30 Maria Wretö IFK Lidingös Skid o OK 22:59 +10:59 10:56
31 Anna Kristensen OK Ravinen 23:22 +11:22 11:07
32 Inger Vikström Täby OK 23:56 +11:56 11:23
33 Eva Hagrot Täby OK 24:31 +12:31 11:40
34 Annika Berntsson Väsby OK 25:32 +13:32 12:09
35 Thomas Larsson Attunda OK 27:48 +15:48 13:14
36 Ylva Torbiörnsson Järla Orientering 28:54 +16:54 13:45
37 Lennart Alnell Snättringe SK 30:14 +18:14 14:23
38 Annakarin Rahlén OK Ravinen 31:52 +19:52 15:10

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Huvudsponsor

Team Sportia

Annonser

Tävlingsprogram 2017 - läs som e-tidning

Nyfiken på vilka tävlingar som arrangeras under 2017? Läs Skogssports bilaga Tävlingsprogram 2017 som e-tidning här!

Wipptal
Fin5

Ny pannlampa för orientering? Klicka här

Vi har LEDX, Lumonite, Petzl, Mila och M Tiger Sports värstinglampor för orientering i lager. Snabb leverans och fri frakt! Handla tryggt och säkert din nya lampa hos oss på lampspecialisten.se