Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran OL
Arrangörsorganisation: Grangärde OK
Datum: tisdag 9 augusti 2016

H1

4 410 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LindbergKorsnäs IF OK38:018:37
2Anders Stefan VestlundOK Kåre38:57+0:568:49
3Torbjörn OttossonStora Tuna OK39:41+1:408:59
4Karl JohanssonIFK Hedemora OK41:34+3:339:25
5Staffan LundFrösö IF41:56+3:559:30
6Robert ÖstlundSäterbygdens OK43:06+5:059:46
7Albin BergerDomnarvets GOIF44:46+6:4510:09
8Stig WiklundStora Tuna OK47:24+9:2310:44
9Tommy LundqvistBjursås OK47:48+9:4710:50
10Tomas SundqvistOK Kåre49:04+11:0311:07
11Peter SvenssonAvesta OK49:11+11:1011:09
12Bertil HöökVästerbergslagens OL49:29+11:2811:13
13Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK52:12+14:1111:50
14Bengt HanssonSäterbygdens OK1:03:23+25:2214:22
15Benny RendalenKorsnäs IF OK1:03:46+25:4514:27

D1

4 410 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid SvenssonStora Tuna OK44:4110:07
2Agneta FriesUmeå OK50:47+6:0611:30
3lena petrisiVästerbergslagens OL51:30+6:4911:40

H2

3 490 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL32:549:25
2Sture BjörkOK Kåre36:02+3:0810:19
3Per EdenOK Kåre36:41+3:4710:30
4Jan HultHofors OK37:58+5:0410:52
5Ulf LöfgrenStora Tuna OK38:00+5:0610:53
6Olle JohanssonIFK Hedemora OK38:09+5:1510:55
7Johnny NyhlinOK Kåre38:28+5:3411:01
8Åke AnderssonVästerbergslagens OL39:16+6:2211:15
9Lars AnderssonVästerbergslagens OL39:49+6:5511:24
10Ragnar ErikssonOK Hedströmmen39:53+6:5911:25
11Mats MårtenssonStora Tuna OK40:16+7:2211:32
12Roland BergSäterbygdens OK40:23+7:2911:34
13Bo SundbergIFK Hedemora OK40:34+7:4011:37
14Yngve KarlssonIFK Mora OK41:17+8:2311:49
15Tord AndersenVästerbergslagens OL41:52+8:5811:59
16Bengt SimonssonDomnarvets GOIF42:52+9:5812:16
17Hans L AnderssonVästerbergslagens OL44:20+11:2612:42
18Tryggve OttossonKorsnäs IF OK44:30+11:3612:45
19Johan JungellKorsnäs IF OK44:34+11:4012:46
20Jan Olof DahlströmBjursås OK47:23+14:2913:34
21Mikko RekiläOK Malmia49:00+16:0614:02
22Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF49:25+16:3114:09
23Alf HelanderOrnäs IK50:41+17:4714:31
24Lars-Erik TjäderIFK Mora OK54:47+21:5315:41
25Mats Olov ThomsonOK Kåre56:22+23:2816:09
26Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK1:00:59+28:0517:28

D2

3 430 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maj-Lis BergströmHofors OK44:1812:54
2Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL45:00+0:4213:07
3Lena HedmanHallstahammars OK48:15+3:5714:04
4Annica BergerDomnarvets GOIF48:36+4:1814:10
5Helena ThunströmKorsnäs IF OK51:37+7:1915:02

H3

2 600 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tord HalvarsonOK Kåre26:2110:08
2Vilho RokkaLångshyttans AIK OK28:25+2:0410:55
3Paul Erik GlasbergVästerbergslagens OL28:43+2:2211:02
4Stanley HolmerIFK Mora OK28:56+2:3511:07
5Svante NyströmVästerbergslagens OL30:25+4:0411:41
6Sven-Olof AspLeksands OK32:35+6:1412:31
7Lars Erik NilssonStora Tuna IK ok32:45+6:2412:35
8Folke NyströmVästerbergslagens OL32:52+6:3112:38
9Jan DelbomDomnarvets GOIF34:11+7:5013:08
10Jan AnderssonNorbergs OK34:12+7:5113:09
11Roland Björklund-34:40+8:1913:20
12Örjan PerssonBjursås OK35:40+9:1913:43
13Lennart ErikssonAvesta OK36:16+9:5513:56
14Bengt HolmIFK Mora OK36:59+10:3814:13
15Stig-Olof StålAvesta OK37:03+10:4214:15
16Anders EklundStora Tuna OK38:27+12:0614:47
17Lars-Arne ForsbergLeksands OK38:29+12:0814:48
18Jan ÅhsNorbergs OK39:55+13:3415:21
19Per-Erik ThunströmKorsnäs IF OK39:56+13:3515:21
20Kerstin JakobssonVästerbergslagens OL40:33+14:1215:35
21Arne GustafssonSäterbygdens OK42:18+15:5716:16
22Lasse BackIFK Mora OK42:40+16:1916:24
23Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL42:42+16:2116:25
24Anders KallesKvarnsvedens GOIF OK42:52+16:3116:29
25Per ErikssonLeksands OK46:58+20:3718:03
26Håkan HolmbornVästerbergslagens OL47:37+21:1618:18
27Kjell PerssonDomnarvets GOIF50:01+23:4019:14
28Bo DanmoDomnarvets GOIF50:12+23:5119:18
29Erik LindbergKarlsbyhedens IK50:59+24:3819:36
30Henning WaltgårdDomnarvets GOIF58:42+32:2122:34
31Hans AnderssonStora Skedvi IK SOFF1:03:01+36:4024:14
32Lars Helge AlmgrenVästerbergslagens OL1:06:04+39:4325:24

D3

2 530 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger LöfgrenStora Tuna OK33:4613:20
2Lena WahssAvesta OK33:57+0:1113:25
3Siv StamSäterbygdens OK37:58+4:1215:00
4Yvonne Näsvall HelanderOrnäs IK38:48+5:0215:20
5Kristin PetterssonStora Tuna OK38:57+5:1115:23
6Barbro BobäckLångshyttans AIK OK45:40+11:5418:03
7Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL45:43+11:5718:04
8Gunilla WiklundStora Tuna OK49:15+15:2919:27
9Kristina HöökVästerbergslagens OL50:47+17:0120:04
10Viveka JohanssonSäterbygdens OK53:17+19:3121:03
11Ulla LansnerVästerbergslagens OL1:08:25+34:3927:02

H4

2 140 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-åke DahlgrenSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb26:3212:23
2Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK27:11+0:3912:42
3Alvar JönssonHofors OK28:40+2:0813:23
4Hans Eric RobertssonOK Kåre30:28+3:5614:14
5Jan Olof HedbergGagnefs OK32:08+5:3615:00
6Lars-B LarssonOK Tyr33:22+6:5015:35
7Kjell PerssonKorsnäs IF OK34:37+8:0516:10
8Bore NybergSäterbygdens OK36:57+10:2517:15
9Stig HeinemanLeksands OK37:47+11:1517:39
10Sten BergmanKorsnäs IF OK38:58+12:2618:12
11Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK48:01+21:2922:26
12Leif SundNorbergs OK50:04+23:3223:23
13Bernt LliljegrenOK Kåre53:52+27:2025:10
14Rolf JohanssonSäterbygdens OK56:46+30:1426:31
15Ingvar JohannessonSolna OK59:09+32:3727:38
Jan-Anders JanssonOK Kårediskvalificerad

D4

2 140 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva-Britt AhlmanVästerbergslagens OL30:4014:19
2Kerstin Sondell-41:27+10:4719:22
3Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF51:46+21:0624:11
4Lisbeth EurénAvesta OK56:43+26:0326:30
5Kristina PerssonDomnarvets GOIF1:16:18+45:3835:39

H5

1 550 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats SporreStora Tuna OK25:1216:15
2Alvar CallesBjursås OK33:16+8:0421:27
3Arne GustafssonIFK Mora OK43:34+18:2228:06
4Jan BobäckLångshyttans AIK OK54:23+29:1135:05

D5

1 550 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna ÖstbergStora Tuna OK16:0310:21
2Laila NygrenSäterbygdens OK33:18+17:1521:29
3Agneta ThomsonOK Kåre47:29+31:2630:38

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser