Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sommarserien Sätra 2016

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sommarserien Sätra 2016
Arrangörsorganisation: Tumba-Mälarhöjden OK
Datum: tisdag 2 augusti 2016

Bana A

7 500 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan EklövTumba-Mälarhöjden OK53:227:06
2Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OF54:41+1:197:17
3David MellinSundbybergs IK1:00:33+7:118:04
4Mats ÅmanKlubblös1:05:34+12:128:44
5Peter RosénAlfta-Ösa OK1:05:40+12:188:45
6Anders BoströmTumba-Mälarhöjden OK1:08:14+14:529:05
7Simon MellinSundbybergs IK1:08:54+15:329:11
8Mattias BomanTumba-Mälarhöjden OK1:09:02+15:409:12
9Hannes SvahnOK Ravinen1:09:21+15:599:14
10Lars JakobssonCentrum OK1:13:47+20:259:50
11Jörgen BatzSkarpnäcks OL1:21:05+27:4310:48
12Mattias HolmbergCentrum OK1:21:09+27:4710:49
13Magnus LennartssonJärfälla OK1:26:33+33:1111:32
14Aleksandr ManoilovJärfälla OK1:29:50+36:2811:58
15Henrik LundgrenCentrum OK1:31:10+37:4812:09
16Jukka LoukusaGustavsbergs OK1:33:38+40:1612:29
17Hans-Christian HöieSkogsluffarnas OK1:35:31+42:0912:44
18Bo LauriSnättringe SK1:40:00+46:3813:20
19Reijo KorhonenHaninge SOK1:47:57+54:3514:23
Rasmus KihlSundbybergs IKutgått
Andreas MagnvallOK Södertörnutgått

Bana B

5 000 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid HenrikssonJärla Orientering38:257:41
2Erik BerzellJärla Orientering47:02+8:379:24
3Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö47:13+8:489:26
4Torbjörn TorsenKlubblös48:29+10:049:41
5Elsa TörnrosTumba-Mälarhöjden OK50:24+11:5910:04
6Zdenek LiscinskyTullinge SK51:35+13:1010:19
7Anders BrinkmanVandrarringen52:28+14:0310:29
8Lenka ZatloukalovaTullinge SK52:50+14:2510:34
9Mats SandinHaninge SOK52:56+14:3110:35
10Andreas NordforsStora Tuna OK53:06+14:4110:37
11Harald HenrikssonJärla Orientering53:11+14:4610:38
12Jeanette EnckellSödertälje-Nykvarn OF53:31+15:0610:42
13Janne NilssonCentrum OK54:19+15:5410:51
14Mikael MoserKlubblös55:00+16:3511:00
15Ingemar GardSöders-Tyresö56:45+18:2011:21
16Ola HenrikssonJärla Orientering57:07+18:4211:25
17Lars GreilertHaninge SOK58:47+20:2211:45
18Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF1:00:14+21:4912:02
19Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn1:00:37+22:1212:07
20Lars GerhardssonAttunda OK1:00:52+22:2712:10
21Bengt SvenssonSundbybergs IK1:00:55+22:3012:11
22Eric HuijsersHammarby IF OF1:02:06+23:4112:25
23Jan KihlSundbybergs IK1:03:52+25:2712:46
24Karin AlmgrenSöders-Tyresö1:04:04+25:3912:48
25Maria SchmiterlöwHjobygdens OK1:04:21+25:5612:52
26Elin AhlströmIFK Enskede1:05:15+26:5013:03
27Kennet NilssonOK Älvsjö-Örby1:06:02+27:3713:12
28Mats HainkeSnättringe SK1:07:04+28:3913:24
29Christer NordströmOK Älvsjö-Örby1:07:22+28:5713:28
30Thomas ErikssonTumba-Mälarhöjden OK1:08:39+30:1413:43
31Sarah-Jane BarrableOK Ravinen1:09:16+30:5113:51
32Anders LarssonSkarpnäcks OL1:11:21+32:5614:16
33Rolf KarlssonJärla Orientering1:11:24+32:5914:16
34Carolin SvenssonHaninge SOK1:11:54+33:2914:22
35Torbjörn BergmanSnättringe SK1:12:35+34:1014:31
36Oskar HermanssonHellas Orientering1:16:25+38:0015:17
37Karin GreilertHaninge SOK1:17:59+39:3415:35
38Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:19:54+41:2915:58
39Paul NorénOK Södertörn1:20:05+41:4016:01
40Torbjörn ThufvessonCentrum OK1:20:53+42:2816:10
41Magnus HektorJärla Orientering1:22:24+43:5916:28
42Alexandra SvanströmOK Österåker1:23:39+45:1416:43
43Jörgen LundbergTäby OK1:23:40+45:1516:44
Per FranzénOK Södertörnej godkänd
Hans TarandiIFK Lidingö SOKutgått
Gustaf GergeCentrum OKutgått
Magnus FällmanKlubblösutgått
Liselott KihlSundbybergs IKutgått
Lars AdolfssonOK Södertörnutgått
Maria CarlströmCentrum OKutgått
Arvid RudbergGamleby OKutgått
Elias TidevallSkogsluffarnas OKutgått

Bana C

3 500 m, 76 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kari EnckellSödertälje-Nykvarn OF34:539:58
2Elin SundqvistTullinge SK38:11+3:1810:54
3Eddie BjärrenholtRånäs OK39:34+4:4111:18
4Björn RegerSöders-Tyresö40:26+5:3311:33
5Lars ForsstedtSöders-Tyresö41:51+6:5811:57
6Mikael SundqvistTullinge SK42:19+7:2612:05
7Sören AnderssonCentrum OK43:13+8:2012:20
8Tommy LindbergHaninge SOK44:27+9:3412:42
9Åke WansölinSöders-Tyresö44:30+9:3712:42
10Kjell HolmbergOK Södertörn45:15+10:2212:55
11Björn LinderGustavsbergs OK45:23+10:3012:58
12Carl-Johan RoubertFK Finn45:42+10:4913:03
13Jan LindgrenOK Södertörn46:35+11:4213:18
14Magnus HaraldssonGustavsbergs OK47:10+12:1713:28
15Mats WindstedtKlubblös47:21+12:2813:31
16Maria ForsstenKungälvs OK47:28+12:3513:33
17Mattias NilssonHindås SK47:34+12:4113:35
18Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK49:56+15:0314:16
19Lena JanssonJärla Orientering50:51+15:5814:31
20Katarina RingelsOK Klemmingen51:55+17:0214:50
21Rune CarlssonSundbybergs IK52:10+17:1714:54
22Kjell OhlssonFredrikshofs IF Skid & OK52:29+17:3614:59
23Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL54:39+19:4615:36
24Karin TidevallSkogsluffarnas OK55:26+20:3315:50
25Bo HedlundIFK Enskede56:09+21:1616:02
25Håkan SteenGustavsbergs OK56:09+21:1616:02
27Håkan FalkOK Ravinen56:27+21:3416:07
28Ingvar LarssonGustavsbergs OK56:56+22:0316:16
29Torbjörn HellquistTullinge SK57:04+22:1116:18
30Leif CarlssonSkarpnäcks OL58:08+23:1516:36
31Erika HörnfeldtOK Ravinen58:29+23:3616:42
32Olof RudinTumba-Mälarhöjden OK58:55+24:0216:50
33Lena ErlandssonOK Södertörn1:00:47+25:5417:22
34Ingrid GraneliHaninge SOK1:00:59+26:0617:25
35Bo RomsonHellas Orientering1:01:06+26:1317:27
36Alf Eriksson-LångSöders-Tyresö1:01:16+26:2317:30
37Harriet Tiderman SäfwenbergTumba-Mälarhöjden OK1:01:18+26:2517:30
38Clas-Göran HerrgårdTäby OK1:01:32+26:3917:34
39Hans-Erik PerssonSundbybergs IK1:01:36+26:4317:36
40Ronny HedlundOK Södertörn1:01:52+26:5917:40
41Anna PernebyTullinge SK1:02:28+27:3517:50
42Anna BlomgrenTullinge SK1:05:12+30:1918:37
43Helena KorhonenHaninge SOK1:05:37+30:4418:44
44Christina GranathOK Södertörn1:05:48+30:5518:48
45Albin HainkeSnättringe SK1:06:43+31:5019:03
46Mats TörngrenOK Linné1:08:03+33:1019:26
47Helen TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:08:05+33:1219:27
48Håkan SvahnOK Ravinen1:08:26+33:3319:33
49Staffan ElmhagenSöders-Tyresö1:11:32+36:3920:26
50Ewert EngstedtTullinge SK1:12:29+37:3620:42
51Arne ÅhmanTumba-Mälarhöjden OK1:12:48+37:5520:48
52Hugo IsgrenIFK Enskede1:13:11+38:1820:54
53Margareta HaraldssonGustavsbergs OK1:15:13+40:2021:29
54Vivekka BackmanTullinge SK1:15:47+40:5421:39
55Linnea CarlssonSkarpnäcks OL1:16:47+41:5421:56
56Kerstin OhlssonHaninge SOK1:17:27+42:3422:07
57Leif HermundstadSnättringe SK1:19:25+44:3222:41
58Ingalill KåbergOK Ravinen1:19:37+44:4422:44
59Kerstin JensenKlubblös1:20:09+45:1622:54
60Klas LangelsSkarpnäcks OL1:20:33+45:4023:00
61Hans CarlssonHellas Orientering1:21:23+46:3023:15
62Anders WinellTumba-Mälarhöjden OK1:24:24+49:3124:06
63Gunnar BramstenSundbybergs IK1:25:12+50:1924:20
64Bo KimstrandSödertälje-Nykvarn OF1:25:20+50:2724:22
65Helena NilssonOK Älvsjö-Örby1:25:34+50:4124:26
66Astrid HenrikssonJärla Orientering1:29:58+55:0525:42
67Kurt KissligWaxholms OK1:33:12+58:1926:37
68Ingvar OskarssonKlubblös1:54:06+1:19:1332:36
Björn SveréusSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Ingemar LindqvistSnättringe SKej godkänd
Anna-Karin SundqvistTullinge SKej godkänd
Anders KihlströmTullinge SKutgått
John ÖstlundSundbybergs IKutgått
Leif MagnussonSkogsluffarnas OKutgått
Birgitta HenrikssonJärla Orienteringutgått
Sven BolmbladOK Södertörnutgått

Bana D

2 600 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan SjökvistSöders-Tyresö41:3015:57
2Bengt EklundFredrikshofs IF Skid & OK42:30+1:0016:20
3Åsa NylénBromma-Vällingby SOK43:37+2:0716:46
4Elisabeth BengtssonHaninge SOK45:17+3:4717:25
5Margareta WadinOK Älvsjö-Örby45:29+3:5917:29
6Ulf EskilssonOK Södertörn46:11+4:4117:45
7Solveig DillmanHammarby IF OF47:13+5:4318:09
8Britt ErikssonHammarby IF OF47:16+5:4618:10
9Per Lennart KarlssonJärfälla OK48:53+7:2318:48
10Karin KolmodinTumba-Mälarhöjden OK51:49+10:1919:55
11Torsten LundborgHammarby IF OF53:24+11:5420:32
11Martin ErikssonOK Södertörn53:24+11:5420:32
13Bengt SäfwenbergTumba-Mälarhöjden OK53:30+12:0020:34
14Joel AggeforsOK Ravinen54:05+12:3520:48
15Garry PetterssonStockholms OK55:05+13:3521:11
16Bo EklundIF TORE57:26+15:5622:05
17Ingvar JanssonSundbybergs IK1:00:11+18:4123:08
18Lars NordinSolna OK1:03:35+22:0524:27
19Gunnel JunegardOK Södertörn1:03:46+22:1624:31
20Kristina HermansonBromma-Vällingby SOK1:07:08+25:3825:49
21Göran GrimvallTäby OK1:07:17+25:4725:52
22Agneta PorkénFredrikshofs IF Skid & OK1:07:57+26:2726:08
23Bengt HermansonBromma-Vällingby SOK1:08:55+27:2526:30
24Christer AskerblomKlubblös1:10:00+28:3026:55
25Berit LindungerHaninge SOK1:10:42+29:1227:11
26Sten TidermanTumba-Mälarhöjden OK1:13:07+31:3728:07
27Karin NäslundTumba-Mälarhöjden OK1:19:10+37:4030:26
27Christina SwahnOK Älvsjö-Örby1:19:10+37:4030:26
29Jan LarssonTullinge SK1:19:23+37:5330:31
30Claes RundströmOK Älvsjö-Örby1:21:59+40:2931:31
31Ina WidegrenSkogsluffarnas OK1:27:25+45:5533:37
32Per GeijerKlubblös1:29:58+48:2834:36
33Anita StigbergTumba-Mälarhöjden OK1:47:07+1:05:3741:11
34Lars StigbergTumba-Mälarhöjden OK1:47:11+1:05:4141:13
35Sonja PernebyTullinge SK1:48:22+1:06:5241:40
Lars ÖhmanFredrikshofs IF Skid & OKutgått

Bana E

2 400 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth LarssonOK Södertörn18:027:30
2Niklas ErlandssonOK Södertörn20:47+2:458:39
3Emil GreilertHaninge SOK23:59+5:579:59
4Linn OlssonOK Södertörn25:29+7:2710:37
5Tove OlssonOK Södertörn26:17+8:1510:57
6Jenny MagnvallOK Södertörn37:43+19:4115:42
7Thea LennartssonJärfälla OK41:12+23:1017:10
8Nora AhlströmIFK Enskede41:20+23:1817:13
9Christina LinderJärla Orientering44:12+26:1018:25
10Oskar EklövTumba-Mälarhöjden OK46:24+28:2219:20
11Axel LinnersjöGustavsbergs OK46:51+28:4919:31
12Joel LinnersjöGustavsbergs OK46:58+28:5619:34
13Simon AlströmIFK Enskede49:08+31:0620:28
14Lennart WestergrenSöders-Tyresö49:10+31:0820:29
15Birgitta WestergrenTäby OK49:14+31:1220:30
16Hugo AggeforsOK Ravinen49:37+31:3520:40
17Stig KarlssonStigfinnarna50:01+31:5920:50
18Vera AggeforsOK Ravinen51:53+33:5121:37
19Erik EklövTumba-Mälarhöjden OK1:07:32+49:3028:08
Kerstin MagnussonSkogsluffarnas OKej godkänd
Folke KåbergOK Ravinenutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser