Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för VOL 11 Hemmanet

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: VOL 11 Hemmanet
Arrangörsorganisation: Njurunda OK
Datum: torsdag 25 augusti 2016

H Lång

2 700 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats AnderssonSelånger SOK33:4212:28
2Sven Erik SundinSelånger SOK35:49+2:0713:15
3Karl-Erik NorlingSundsvalls OK39:27+5:4514:36
4Christer MöllenbergTimrå SOK41:50+8:0815:29
5Jon FlordalLjusdals OK42:17+8:3515:39
6Björn AbelssonSundsvalls OK43:51+10:0916:14
7Sören JanssonSundsvalls OK52:07+18:2519:18
8Kjell ErikssonVK Uvarna52:26+18:4419:25
9Gunnar BengtssonSundsvalls OK56:04+22:2220:45
10Sten Åke VedinSelånger SOK56:18+22:3620:51
11Bernt JohanssonSelånger SOK1:01:20+27:3822:42
12Håkan EnerudTimrå SOK1:03:09+29:2723:23
13Tore LundgrenSundsvalls OK1:04:03+30:2123:43
14Sten-Olov HellbergSundsvalls OK1:04:51+31:0924:01
15Jan HammarbergSundsvalls OK1:10:54+37:1226:15
Åke HöglundTimrå SOKej godkänd
Osmo JärvinenNjurunda OKej godkänd

D Lång

2 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina FlordalLjusdals OK50:5418:51
2Laila NäslundSelånger SOK53:38+2:4419:51
3Margareta NobornSundsvalls OK1:01:26+10:3222:45
4Elisabet LundgrenSundsvalls OK1:04:37+13:4323:55
5Ulla HellmanSundsvalls OK1:06:20+15:2624:34
Elvy PeterssonSundsvalls OKej godkänd

H Kort

1 900 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran BergSundsvalls OK30:2015:57
2Kjell AnderssonSundsvalls OK36:55+6:3519:25
3Lars AgåsSundsvalls OK40:54+10:3421:31
4Rolf KrohnHudiksvalls OK43:02+12:4222:38
5Bengt LarssonKovlands IF43:52+13:3223:05
6Clas-Åke NybergTimrå SOK47:36+17:1625:03
7Jan WallgrenSelånger SOK49:55+19:3526:16
8Roland LundqvistTimrå SOK51:12+20:5226:56
9Bert-Erik BergströmVK Uvarna51:35+21:1527:08
10Stefan WestmanNjurunda OK53:26+23:0628:07
11Gunder BorgKovlands IF54:38+24:1828:45
12Jan Erik LindvallSundsvalls OK57:17+26:5730:08
13Gunnar JonssonKovlands IF1:01:15+30:5532:14
14Ove PeterssonSundsvalls OK1:03:41+33:2133:31
15Göte BengtssonIF Strategen1:04:47+34:2734:05
16Magnus StrömSundsvalls OK1:13:13+42:5338:32
Olle NäslundSelånger SOKutgått
Nils Erik HellgrenKovlands IFutgått

D Kort

1 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Heléne CardellTimrå SOK45:2823:55
2Hjördis FridlundKovlands IF53:49+8:2128:19
3Monica ÅkerstedtSundsvalls OK1:14:20+28:5239:07
4Kerstin BrunnSundsvalls OK1:15:51+30:2339:55
5Gun KrohnHudiksvalls OK1:18:04+32:3641:05
6Åsa NilssonVK Uvarna1:21:26+35:5842:51

Promenad

1 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Berith LindvallSundsvalls OK19:1015:58
2Gun NybergTimrå SOK20:59+1:4917:29
3Kristina NorlingSundsvalls OK25:04+5:5420:53
4Yngve LarssonKovlands IF25:27+6:1721:12
5Rune FridlundKovlands IF32:58+13:4827:28
Per HedströmIF Strategenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser