Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, sprint, individuell, kval

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, sprint, individuell, kval
Arrangörsorganisationer: Almby IK / Örebro Läns OF
Datum: fredag 2 juni 2017

H21 kval A

3 030 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Gustav BergmanOK Ravinen12:524:14A
2Emil SvenskStora Tuna OK12:55+0:034:15A
3Oskar SjöbergOK Linné12:59+0:074:17A
4Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF13:15+0:234:22A
5Anton SjökvistStora Tuna OK13:17+0:254:23A
6Max Peter BejmerIFK Göteborg13:22+0:304:24A
7Emil GranqvistOK Ravinen13:44+0:524:31A
8Nicolas SimoninIFK Lidingö SOK13:46+0:544:32A
9Rasmus ElmelidLinköpings OK13:48+0:564:33A
10Erik MartinssonLinköpings OK13:51+0:594:34A
11Joakim SvenskStora Tuna OK13:52+1:004:34A
12Erik BerzellJärla Orientering13:56+1:044:35A
13Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstad13:57+1:054:36A
14Emil KaleredOK Denseln14:20+1:284:43A
15Albert MollénOK Denseln14:21+1:294:44A
16Mathias HallménOK Denseln14:22+1:304:44A
17Jonas LundgrenLinköpings OK14:29+1:374:46A
18Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna14:32+1:404:47A
19Robbie AndersonGöteborg-Majorna OK14:40+1:484:50A
20Jacob LindstamOK Ravinen14:50+1:584:53A
21Per LindmanFinspångs SOK14:58+2:064:56B
22Anders AxlingSundsvalls OK15:06+2:144:59B
23Erik FernlundOK Tisaren15:16+2:245:02B
24Emil AnderssonTullinge SK15:37+2:455:09B
25Mattias OlofssonOK Enen16:28+3:365:26B
26Jesper MelinGarphyttans IF18:00+5:085:56B
27Tobias AnderssonOK Österåker18:46+5:546:11B
Jesper LysellRehns BKdiskvalificeradB
Heino OllinSävedalens AIKutom tävlanB
Martin NorrbomSala OKej startB

H21 kval B

3 150 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OF12:343:59A
2Gernot KerschbaumerOK Pan-Kristianstad13:11+0:374:11A
3Rassmus AnderssonOK Linné13:20+0:464:13A
4Kalle BergmanOK Ravinen13:26+0:524:15A
4Daniel AttåsOK Tisaren13:26+0:524:15A
6Rickard OhlssonSödertälje-Nykvarn OF13:29+0:554:16A
7Jonas MerzGöteborg-Majorna OK13:37+1:034:19A
8Oskar DanielsAttunda OK13:45+1:114:21A
9Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF13:47+1:134:22A
10Mårten BoströmIFK Lidingö SOK13:49+1:154:23A
11Andreas HallJärla Orientering13:52+1:184:24A
11Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF13:52+1:184:24A
13Love BerzellOK Ravinen13:56+1:224:25A
13Olle KaleredOK Denseln13:56+1:224:25A
15Jens RönnolsJärla Orientering13:57+1:234:25A
16Erik AnderssonOK Orion13:59+1:254:26A
16Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF13:59+1:254:26A
18Ludvig ErikssonKils OK14:03+1:294:27A
19Oskar AndrénOK Tisaren14:04+1:304:27A
20Espen Hultgreen WeltzienJärla Orientering14:05+1:314:28A
21Simon HedlundÄrla IF14:14+1:404:31B
22Viktor SilvemarkÄrla IF14:15+1:414:31B
23Erik LindgrenKFUM Örebro OK14:29+1:554:35B
24Timo MähönenIFK Lidingö SOK14:40+2:064:39B
25Jonathan KarlssonOK Tisaren15:00+2:264:45B
26Erik NeroMullsjö SOK15:13+2:394:49B
27Anton NilssonOK Tranan15:25+2:514:53B
28Fredrik JohanssonLinköpings OK18:22+5:485:49B
29Emil TellsénOK Roxen18:38+6:045:54B

D21 kval A

2 490 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Lina StrandGöteborg-Majorna OK11:584:48A
2Lilian ForsgrenOK Tisaren12:21+0:234:57A
3Tove AlexanderssonStora Tuna OK12:34+0:365:02A
4Alva OlssonLinköpings OK12:44+0:465:06A
5Tilda JohanssonOK Orion12:46+0:485:07A
6Ellinor TjernlundOK Tisaren13:02+1:045:14A
7Louise MarkstedtOK Södertörn13:08+1:105:16A
8Helena KarlssonIFK Lidingö SOK13:10+1:125:17A
9Josefine HeikkaAlfta-Ösa OK13:13+1:155:18A
10Emma BjessmoIFK Lidingö SOK13:21+1:235:21A
11Matleena BoströmIFK Lidingö SOK13:29+1:315:24A
12Rebecka OlssonOK Linné13:33+1:355:26A
13Kristin OlovssonRehns BK13:35+1:375:27A
14Josefine KlintbergOK Ravinen13:37+1:395:28A
15Linda TakeOK Tyr13:43+1:455:30A
16Frida Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF13:49+1:515:32A
17Susanna TervoIFK Lidingö SOK13:53+1:555:34A
18Lovisa PerssonOK Tisaren13:55+1:575:35A
18Ellinor ErikssonOK Tisaren13:55+1:575:35A
20Hanna KorhonenOK Ravinen14:46+2:485:55A
21Moa GustafssonUddevalla OK14:51+2:535:57B
22Barbora PijákováIFK Lidingö SOK15:07+3:096:04B
23Therese KlintbergLinköpings OK16:10+4:126:29B
24Stina NeroMullsjö SOK16:21+4:236:33B
Annika BjörkOK Linnéej startB
Matilda AnderssonOK Kåreej startB
Anastasia DzianisavaSävedalens AIKej startB

D21 kval B

2 520 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Helena JanssonOK Ravinen12:425:02A
2Catherine TaylorOK Södertörn12:47+0:055:04A
3Nadiya VolynskaOK Orion12:56+0:145:07A
4Karolin OhlssonJärla Orientering13:09+0:275:13A
5Josefin TjernlundOK Tisaren13:18+0:365:16A
6Irina NybergAlfta-Ösa OK13:22+0:405:18A
7Johanna ÖbergOK Linné13:23+0:415:18A
8Moa EnmarkGöteborg-Majorna OK13:30+0:485:21A
9Sara EskilssonAlfta-Ösa OK13:46+1:045:27A
10Elna ForsbergIK Hakarpspojkarna13:52+1:105:30A
11Nicole LjungdahlOK Pan-Kristianstad13:58+1:165:32A
12Rebecka NylinOK Tisaren13:59+1:175:32A
13Jolanta KolosinskaGöteborg-Majorna OK14:00+1:185:33A
14Alice HugossonIFK Lidingö SOK14:01+1:195:33A
15Anna BachmanIFK Lidingö SOK14:03+1:215:34A
16Kate MorrisonOK Linné14:04+1:225:34A
17Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad14:08+1:265:36A
18Maria MagnussonSävedalens AIK14:12+1:305:38A
19Josefin PerssonJärla Orientering14:24+1:425:42A
20Moa PetterssonKarlskrona SOK14:34+1:525:46A
21Sanna SkoogKils OK14:53+2:115:54B
22Louise LundgrenVäxjö OK15:40+2:586:13B
23Fanny AsketunOK Roxen15:46+3:046:15B
24Ebba PegestamOK Ravinen17:12+4:306:49B
Matilda MartinssonFalkenbergs OKej startB
Jenny ErikssonOK Kåreej startB

H20 kval A

2 700 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Isac von KrusenstiernaOK Kåre11:524:23A
2Anton ForsbergLånghundra IF12:24+0:324:35A
3Simon WikströmOK Pan-Kristianstad12:27+0:354:36A
4Jesper SvenskStora Tuna OK12:29+0:374:37A
4Henrik JohannessonRonneby OK12:29+0:374:37A
6Victor ImarkTullinge SK12:54+1:024:46A
7Filip KarlssonIF Hagen13:09+1:174:52A
8Albin LillieströmOK Roxen13:20+1:284:56A
9Lucas SundbladEksjö SOK13:23+1:314:57A
10Erik ZeilonSkåneslättens OL13:24+1:324:57A
11Albin AnderssonOK Ravinen13:25+1:334:58A
12Arvid NordIK Hakarpspojkarna13:26+1:344:58A
12Nils Hammaräng GripOK Orion13:26+1:344:58A
14Rickard DjerfTibro OK13:27+1:354:58A
15Hugo DahlbergHaninge SOK13:39+1:475:03A
16Tom CampbellOK Kolmården13:42+1:505:04A
17Linus BacklundOK Södertörn13:57+2:055:10A
18Christopher WilestedtAttunda OK14:10+2:185:14A
19Pontus LindblomOK Roxen14:27+2:355:21A
20Martin MörsellOK Kåre14:33+2:415:23A
21Ludvig SandahlJärla Orientering14:39+2:475:25B
22Jakob FranssonOK Milan14:44+2:525:27B
23David RisbergKils OK14:48+2:565:28B
24Rasmus MöllerArboga OK16:53+5:016:15B
25Lucas NorrmanAttunda OK20:34+8:427:37B
Andreas UllerKils OKej startB

H20 kval B

2 860 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Simon HectorSnättringe SK12:304:22A
2Simon ImarkTullinge SK12:55+0:254:30A
3Simon LarssonOK Hällen12:56+0:264:31A
4Filip JacobssonOK Tisaren13:01+0:314:33A
5Mattis HallbergIK Uven13:06+0:364:34A
6Ola AnderssonOK Orion13:08+0:384:35A
6Ville JohanssonOK Kolmården13:08+0:384:35A
6Elias Bäcklund EkvallTrollhättans SOK13:08+0:384:35A
9Oskar LindEksjö SOK13:11+0:414:36A
10Per KarlssonOK Tylöskog13:15+0:454:37A
11Oliwer LundbergOK Bävern13:19+0:494:39A
12Henning SjökvistStora Tuna OK13:26+0:564:41A
13Olle NilssonOK Linné13:56+1:264:52A
14Lukas LundgrenVäxjö OK13:58+1:284:53A
15John GunnarssonSurahammars SOK14:08+1:384:56A
16Arvid ClaessonJönköpings OK14:15+1:454:58A
17Viktor SkoogKils OK14:22+1:525:01A
18Joakim SkärlénHaninge SOK14:40+2:105:07A
19Jesper LindströmIF Hagen14:43+2:135:08A
20Erik OlssonGävle OK14:50+2:205:11A
21Adam ThellsénOK Roxen15:14+2:445:19B
22Mårten OlssonGävle OK15:52+3:225:32B
23Johan RydingÄrla IF16:40+4:105:49B
André AnderssonOK Kåreutom tävlanB
Rasmus LundbergOK Bävernej startB

D20 kval A

2 310 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Linnéa GolsäterEksjö SOK11:585:10A
2Sanna FastEksjö SOK12:14+0:165:17A
3Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF12:40+0:425:29A
4Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna13:01+1:035:38A
5Rebecca WaldenfjordJärfälla OK13:03+1:055:38A
6Tova OlssonIK Hakarpspojkarna13:06+1:085:40A
7Emma BengtssonÅrsunda IF13:11+1:135:42A
8Kerstin WadmanGöteborg-Majorna OK13:18+1:205:45A
9Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF13:20+1:225:46A
10Josefin ErlandssonOK Milan13:29+1:315:50A
11Matilda ErikssonVästerbergslagens OL13:44+1:465:56A
12Emma KindbomIF Hagen13:49+1:515:58A
13Moa HanssonBredaryds SOK13:58+2:006:02A
13Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering13:58+2:006:02A
15Hanna HugossonSundsvalls OK14:00+2:026:03A
16Sandra NäslundVästerås SOK14:01+2:036:04A
17Hanna HänströmOK Ravinen14:08+2:106:07A
18Alice AxelssonIK Hakarpspojkarna14:17+2:196:10A
19Tone AlbrektssonOK Ravinen14:20+2:226:12A
20Erica EdmanRehns BK14:22+2:246:13A
21Maria ErikssonEds SK14:26+2:286:14A
22Frida JunegardTullinge SK14:40+2:426:20A
23Emma PetterssonOK Roxen14:48+2:506:24A
24Saga SanderOK Milan15:00+3:026:29A
25Elin JohanssonFinspångs SOK15:11+3:136:34A
26Johanna HenrikssonOK Tisaren15:14+3:166:35A
27Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad15:17+3:196:36A
28Jonna JungåkerSundsvalls OK16:48+4:507:16A
29Stina NordinSundsvalls OK18:07+6:097:50A
30Wilma JanssonVänersborgs SK18:22+6:247:57A
Amanda BerggrenTullinge SKej start

H18 kval A

2 640 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1August MollénOK Denseln12:024:33A
2Kristoffer TengrothSundbybergs IK12:27+0:254:42A
3Axel GranqvistOK Ravinen12:44+0:424:49A
4Oskar NymanOK Tyr12:47+0:454:50A
5Emil BjörnlingerIK Hakarpspojkarna12:55+0:534:53A
6Olle GrywenzOK Linné12:59+0:574:55A
7Oskar ForsbergTullinge SK13:00+0:584:55A
8Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna13:01+0:594:55A
9Felix AxelssonMarkbygdens OK13:15+1:135:01A
10William LundstedtMullsjö SOK13:16+1:145:01A
11Andreas JonssonOK Orion13:19+1:175:02A
12Eskil TryggöTrollhättans SOK13:23+1:215:04A
13Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarna13:33+1:315:07A
14Albin AnderssonTullinge SK13:35+1:335:08A
14Daniel BogrenIF Hagen13:35+1:335:08A
16Lukas OlmKils OK13:43+1:415:11A
17Hugo LindbärgOK Södertörn13:44+1:425:12A
18Georg EklöwOK Södertörn13:45+1:435:12A
19Noel WaldenfjordJärfälla OK13:46+1:445:12A
20Tim JohanssonFK Friskus-Varberg13:51+1:495:14A
21Jonathan UllerKils OK13:55+1:535:16B
21Olle HedmanIF Hagen13:55+1:535:16B
23Sandro SchmidOK Linné14:02+2:005:18B
24Oskar EngesAttunda OK14:08+2:065:21B
25Lukas KatvalaKarlskrona SOK14:14+2:125:23B
25Axel HalvarssonKarlskrona SOK14:14+2:125:23B
27Matviy KhotyaintsevIF Thor14:16+2:145:24B
28Ludvig HallabroHässleholms OK14:21+2:195:26B
29Simon FreylandEksjö SOK14:22+2:205:26B
30Fredrik StenbeckOK Österåker14:25+2:235:27B
31Marcus CarlssonIF Hagen14:33+2:315:30B
32Oscar StombergIF Hagen14:37+2:355:32B
33Pontus BierfeldtÄrla IF14:44+2:425:34B
34Simon TörnqvistOK Ravinen16:41+4:396:19B
35Viktor WallinOK Kåre17:11+5:096:30B
36Martin SkärlénHaninge SOK17:37+5:356:40B
37Hugo DalhammerOK Roxen18:00+5:586:49B
38Nicolas BarbozaAttunda OK22:32+10:308:32B
Benjamin SturekSOK Viljanej startB

H18 kval B

2 580 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Erik HerneOK Ravinen12:194:46A
2Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK12:28+0:094:49A
3Felix PerssonHaninge SOK12:34+0:154:52A
4Oscar JohanssonKarlskrona SOK12:38+0:194:53A
4Isac EricssonVäxjö OK12:38+0:194:53A
6Emil AuseliusBredaryds SOK12:39+0:204:54A
7Filip TrofastBredaryds SOK12:41+0:224:54A
8Victor HanssonJönköpings OK12:45+0:264:56A
9Emil GrehnOK Rodhen12:48+0:294:57A
10Erik HannrupIF Thor12:54+0:355:00A
11Emil KarlssonHestra IF12:55+0:365:00A
12John LarssonRånäs OK12:56+0:375:00A
13Jonas AnderssonOK Roxen13:02+0:435:03A
14Ludvig EkNyköpings OK13:04+0:455:03A
15Olof SkoglundKils OK13:13+0:545:07A
16Emil PetterssonKarlskrona SOK13:15+0:565:08A
17Carl CarlssonNyköpings OK13:25+1:065:12A
18Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb13:26+1:075:12A
19Carl HolmbergIF Hagen13:27+1:085:12A
19Erik WinbladhKarlskrona SOK13:27+1:085:12A
21Gustav FrænellSundsvalls OK13:32+1:135:14B
22Oscar ModigOK Pan-Kristianstad13:41+1:225:18B
23William NilssonNyköpings OK13:44+1:255:19B
24Hannes SvahnOK Ravinen13:45+1:265:19B
25Axel OlssonIF Hagen13:46+1:275:20B
26Felix Lindell ÖhmanOK Måsen13:51+1:325:22B
27Jakob IngströmIK Hakarpspojkarna14:29+2:105:36B
28Filip MöllerOK Södertörn14:35+2:165:39B
29Walter LagerhällRehns BK14:36+2:175:39B
30Simon DahlbergOK Nolaskogsarna14:51+2:325:45B
31Sixten TörnqvistVästerås SOK14:53+2:345:46B
32Viktor BergLeksands OK15:00+2:415:48B
33Oskar VahlbergOK Österåker15:04+2:455:50B
34Ludvig WaktelSvaide Roma SOK15:42+3:236:05B
35Erik ErikssonOK Älgen15:50+3:316:08B
36Jesper NyströmIF Thor16:33+4:146:24B
37Marcus NylénDegerfors OK18:24+6:057:07B
Gunnar EngströmLinköpings OKej startB

D18 kval A

2 210 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre11:335:13A
2Julia RajanIFK Lidingö SOK11:59+0:265:25A
3Ellen KallerbäckOK Orion12:08+0:355:29A
4Sofia ErikssonStora Tuna OK12:16+0:435:33A
5Frida VikströmSundsvalls OK12:18+0:455:33A
6Jenny WegebroSundsvalls OK12:27+0:545:38A
7Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL12:29+0:565:38A
8Klara AxelssonMarkbygdens OK12:32+0:595:40A
9Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna12:34+1:015:41A
10Frida HectorSnättringe SK12:43+1:105:45A
11Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna12:46+1:135:46A
12Maja MörthLeksands OK13:05+1:325:55A
13Elvira WildheimFK Friskus-Varberg13:06+1:335:55A
14Alva SellgrenGöteborg-Majorna OK13:14+1:415:59A
15Linnea DagsbergOK Orion13:18+1:456:01A
16Sofia JohanssonOK Skärmen13:20+1:476:01A
17Frida JohanssonOK Djerf13:26+1:536:04A
18Ella NordströmKils OK13:38+2:056:10A
19Ellen WahlbomOK Orion13:45+2:126:13A
20Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad13:51+2:186:16A
21Linn LugneKils OK13:53+2:206:16B
22Amanda KarlssonOK Ravinen14:05+2:326:22B
23Ronja HuggForsa OK14:07+2:346:23B
24Emelie BrudinIFK Mora OK14:15+2:426:26B
25Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK16:10+4:377:18B
26Adelina FunkeLeksands OK16:37+5:047:31B
27Carolina ErikssonOK Milan18:23+6:508:19B
Ronja JungåkerOK Kåreutom tävlanB
Linnéa GustafssonOK Hällenej startB

D18 kval B

2 240 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Erika Källvik LeufvénÅmåls OK11:375:11A
2Ella SjöbergTullinge SK12:10+0:335:25A
3Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK12:19+0:425:29A
4Ella OlssonGrycksbo IF OK12:26+0:495:33A
5Hanna KjellinForsa OK12:29+0:525:34A
6Elin SchagerströmGarphyttans IF12:31+0:545:35A
7Lina SvärdIF Thor12:38+1:015:38A
8Hanna LagerbergOK Södertörn12:44+1:075:41A
9Vilma KarlssonSnättringe SK12:47+1:105:42A
10Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad13:01+1:245:48A
11Ella PalmIK Hakarpspojkarna13:12+1:355:53A
12Malin DahlbäckOK Österåker13:15+1:385:54A
13Astrid NorgrenStora Tuna OK13:16+1:395:55A
14Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan13:19+1:425:56A
15Ida KristianssonTrollhättans SOK13:28+1:516:00A
15Lisa BerggrenOK Kolmården13:28+1:516:00A
17Malva SteenOK Enen13:29+1:526:01A
17Tindra JernströmAvesta OK13:29+1:526:01A
19Ebba HjertbergHestra IF13:33+1:566:02A
20Elsa LindeblomHestra IF13:41+2:046:06A
21Sara JunevikLeksands OK13:52+2:156:11B
22Elin WihlborgOK Gynge14:12+2:356:20B
23Tindra HjortFalköpings AIK OK14:31+2:546:28B
24Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF14:37+3:006:31B
25Moa ErlandssonVimmerby OK15:04+3:276:43B
26Johanna SärnbrinkOK Tisaren15:10+3:336:46B
27Ebba JensenSkåneslättens OL15:33+3:566:56B
Moa SjöbergGöteborg-Majorna OKej startB

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser