Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, sprint, publiktävling, #1 (kväll)

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, sprint, publiktävling, #1 (kväll)
Arrangörsorganisation: Almby IK
Datum: fredag 2 juni 2017

D21

2 360 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin VinbladHagaby GoIF Örebro13:085:33
2Linnéa BäckströmHestra IF14:03+0:555:57
3Therese KorkeakoskiOK Milan15:24+2:166:31
4Elin FjellströmKFUM Örebro OK16:42+3:347:04
5Lisa WesterbergOK Milan18:04+4:567:39
6Linda NeroMullsjö SOK24:24+11:1610:20

H21

2 860 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klas LarssonOK Milan17:136:01

D17-20

2 110 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma WaddingtonDontGetLost Adventure Running13:016:10
2Amanda NylénDegerfors OK19:45+6:449:21

D16

2 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda KarmetunOK Njudung13:006:13
2Malin BierfeldtÄrla IF13:05+0:056:15
3Sofie FranzénAlmby IK14:45+1:457:03
4Lisa HallménOK Tisaren18:41+5:418:56
5Felicia LindbergHässleholms OK23:57+10:5711:27
Lovisa GustafssonKFUM Örebro OKej start

H16

2 360 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl PetersénOK Njudung11:374:55
2Karl GrywenzOK Linné12:06+0:295:07
3Nils KylbornAlmby IK12:20+0:435:13
4Gustav PermanOK Tyr12:28+0:515:16
4Melker ForsbergKFUM Örebro OK12:28+0:515:16
6Rasmus PetterssonOK Djerf13:12+1:355:35
7Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK14:27+2:506:07
8David MårtenssonGarphyttans IF14:47+3:106:15
9Johannes GreenAlmby IK15:03+3:266:22
10William SeguraKFUM Örebro OK16:05+4:286:48
11Linus MalmKFUM Örebro OK16:22+4:456:56
12Melvin SpalinOK Milan28:09+16:3211:55
Valter PetterssonOK Tisarenej godkänd
Erik ErlandssonVimmerby OKej start

D14

1 970 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda GranqvistOK Ravinen11:536:01
2Lova PermanOK Tyr12:49+0:566:30
3Sofia GreenAlmby IK12:52+0:596:31
4Karin LindgrenKFUM Örebro OK13:25+1:326:48
5Ellen TollOK Njudung14:34+2:417:23
6Julia BergKFUM Örebro OK14:54+3:017:33
7Sofie BodinAlmby IK15:11+3:187:42
8Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro15:50+3:578:02
9Sanna SanderOK Milan15:55+4:028:04
10My VelanderSurahammars SOK15:56+4:038:05
11Anna NilssonGarphyttans IF16:55+5:028:35
12Erika HolmbergOK Tylöskog17:25+5:328:50
13Edith FållstenHagaby GoIF Örebro17:36+5:438:56
14Elin Sundvall KrügerGarphyttans IF25:26+13:3312:54

H14

2 170 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilgot WennblomHagaby GoIF Örebro11:385:21
2Emil LarssonOK Tisaren12:06+0:285:34
3Karl KylbornAlmby IK12:08+0:305:35
4Hugo ÖrnKFUM Örebro OK12:39+1:015:49
5Anton KruseKFUM Örebro OK13:57+2:196:25
6Gustav AskrothKFUM Örebro OK14:11+2:336:32
7Noel HelmerssonOK Tisaren14:24+2:466:38
8Jonatan GreenAlmby IK14:36+2:586:43
9Oliver PetterssonOK Milan14:59+3:216:54
10Alexander GustafssonOK Njudung15:26+3:487:06
11Jonatan KraftAlmby IK16:26+4:487:34
12Anton GöthbergAlmby IK19:16+7:388:52
13Vilmer SpalinOK Milan20:32+8:549:27
Albert GustafssonKFUM Örebro OKej godkänd
Anton ErikssonOK Milanej start
Henrik FranzénAlmby IKej start

D12

2 050 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felicia GustafssonOK Njudung13:096:24
2Johanna BergKFUM Örebro OK14:34+1:257:06
3Julia GustafssonKFUM Örebro OK15:27+2:187:32
4Elsa GustafssonOK Tylöskog16:11+3:027:53
5Nelly MårtenssonGarphyttans IF16:43+3:348:09
6Emelie DjerfGarphyttans IF17:29+4:208:31
7Love EklundOK Tylöskog17:38+4:298:36
8Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro19:02+5:539:17
9Judit WennblomHagaby GoIF Örebro19:18+6:099:24
10Klara WellanderAlmby IK24:37+11:2812:00

H12

2 050 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle MalmKFUM Örebro OK10:515:17
2Axel KylbornAlmby IK12:06+1:155:54
3Olle PetersénOK Njudung12:34+1:436:07
4Viggo HolmbergOK Tylöskog14:04+3:136:51
5Måns BergqvistGarphyttans IF14:27+3:367:02
6Viktor JonhedKFUM Örebro OK14:39+3:487:08
7Albin VelanderSurahammars SOK14:57+4:067:17
8Daniel KraftAlmby IK15:00+4:097:19
9Albin KlaseniusKFUM Örebro OK15:08+4:177:22
10Wilhelm KarmetunOK Njudung15:17+4:267:27
11Rasmus DoeringGarphyttans IF18:29+7:389:00
12Axel GräfningsGrycksbo IF OK18:36+7:459:04
13Axel NilssonGarphyttans IF19:28+8:379:29
14Anton VelanderSurahammars SOK19:55+9:049:42
15Oscar AskrothKFUM Örebro OK20:17+9:269:53
Robin HelmerssonOK Tisarenej godkänd

D10

2 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa MalmKFUM Örebro OK15:327:25
2Cecilia ErikssonOK Milan17:27+1:558:20
3Lovisa ThybeckLindebygdens OK18:30+2:588:51
4Emma SeguraKFUM Örebro OK18:58+3:269:04
5Ella KruseKFUM Örebro OK19:30+3:589:19
6Astrid KraftAlmby IK22:18+6:4610:40
7Elin DoeringGarphyttans IF28:22+12:5013:34
Agnes ErlandssonVimmerby OKej start

H10

2 090 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel ThybeckLindebygdens OK12:506:08
2Arvid AnderssonAlmby IK19:53+7:039:30
3Olle HaglundGarphyttans IF21:52+9:0210:27
4Wilhelm LindbergHässleholms OK24:15+11:2511:36
5Oliver ArnessonLindebygdens OK25:29+12:3912:11
6Max GustafssonKFUM Örebro OK28:46+15:5613:45

D40

2 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia CarlssonLindebygdens OK14:306:40
2Sofia HjortFalköpings AIK OK16:58+2:287:49
3Cecilia KarmetunOK Njudung17:05+2:357:52

H40

2 360 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik GrothKFUM Örebro OK12:155:11
1Tomas HallménOK Tisaren12:155:11
3Kalle BjörkmanIFK Mora OK12:55+0:405:28
4Jan HjortFalköpings AIK OK13:28+1:135:42
5Mats GustafssonKFUM Örebro OK13:35+1:205:45
6Joakim KarmetunOK Njudung14:10+1:556:00
7Henrik HellborgCentrum OK14:28+2:136:07
8Anders HaglundOK Milan14:51+2:366:17
9Niklas DoeringGarphyttans IF15:36+3:216:36
10Dennis GustafssonOK Njudung16:05+3:506:48
11Henrik GustafssonKFUM Örebro OK16:29+4:146:59
12Björn BergqvistGarphyttans IF16:37+4:227:02
13Fredrik MalmKFUM Örebro OK17:23+5:087:21

D45

2 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marina AxelssonMarkbygdens OK13:266:23
2Maria LillieströmOK Roxen14:31+1:056:54
3Karin NilssonGarphyttans IF15:20+1:547:18
4Annelie JohanssonOK Skärmen16:12+2:467:42
5Ulrika SanderOK Milan18:08+4:428:38
6Christina HallinOK Milan18:22+4:568:44
7Anna GustafssonKFUM Örebro OK19:38+6:129:20
Anna NordströmKils OKej start

H45

2 360 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per ErlandssonVimmerby OK13:095:34
2Leif KrügerGarphyttans IF14:32+1:236:09
3Magnus TrofastBredaryds SOK14:53+1:446:18
4Anders LöwgrenOK Milan16:06+2:576:49
5Patrik NylénDegerfors OK16:42+3:337:04
Jonas SpalinOK Milanej godkänd

D50

1 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin FreylandSOK Aneby16:418:28
2Ann GranqvistOK Ravinen17:53+1:129:04

H50

2 110 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola JernströmAvesta OK11:595:40
2Anders L OlssonGävle OK12:55+0:566:07
3Håkan OlofssonÄrla IF13:06+1:076:12
4Per GrywenzOK Linné13:33+1:346:25
5Per-Anders AxelssonMarkbygdens OK13:58+1:596:37
6Lars HallabroHässleholms OK14:07+2:086:41
7Anders ErikssonOK Milan14:49+2:507:01
8Patrik ThybeckLindebygdens OK14:51+2:527:02
9Robert HallbergIK Uven14:54+2:557:03
10Stefan TörnqvistVästerås SOK16:57+4:588:01
11Niklas SanderOK Milan18:23+6:248:42

D55

1 990 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona BierfeldtÄrla IF13:386:51
2Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK16:32+2:548:18

H55

2 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per GustavssonGöteborg-Majorna OK12:005:44
2Ronny NordgrenSundbybergs IK12:51+0:516:08
2Håkan DahlbäckOK Österåker12:51+0:516:08
4Bo GustafssonOK Tylöskog13:14+1:146:19
5Jan-Olof BäckOK Djerf14:12+2:126:47
6Bo BörjessonStorviks IF15:13+3:137:16
7Martin WidmerOLG Suhr17:51+5:518:32
Arne KlintbergEksjö SOKej start

D60

1 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin JohanssonVandrarringen16:058:56

H60

2 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF16:217:47
2Mats HastadFellingsbro GOIF17:03+0:428:07
3Kurt NensénOK Måsen17:27+1:068:18
4Torgny JohanssonBjörkfors GOIF18:12+1:518:40

H65

1 990 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kent GranqvistVästerviks OK12:516:27
2Per Erik FogelVästerås SOK14:00+1:097:02
3Leo JohanssonVandrarringen14:10+1:197:07
4Evert JohanssonOK Tisaren14:24+1:337:14
5Kjell ErikssonOK Djerf14:33+1:427:18
6Sven-Olov WiklundArboga OK15:30+2:397:47
7Christer NälemarkOK Djerf15:42+2:517:53
8Leif HasselströmMotala AIF OL22:11+9:2011:08

D70

1 620 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta ArleboKFUM Örebro OK27:1516:49

H70

1 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo LindkvistKöping-Kolsva OK18:0510:02
2Rune VikmanVästerås SOK19:30+1:2510:50

H75

1 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arne YngströmHagaby GoIF Örebro19:1411:18
2Gunnar BrystHjobygdens OK21:31+2:1712:39
3Samuel ErikssonOK Letstigen26:09+6:5515:22
4Kurt ZanderVästerås SOK26:43+7:2915:42
Ove JohanssonOK Järnbärarnaej godkänd

U2

1 970 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linn BrostenAlmby IK16:238:18
2Ted NilssonKFUM Örebro OK17:53+1:309:04
3Sanna KallinKFUM Örebro OK18:55+2:329:36
4Rasmus KruseKFUM Örebro OK18:56+2:339:36
5Elliot RunestavAlmby IK24:39+8:1612:30
6Hjalmar HögsellKristinehamns OK25:59+9:3613:11
7Jonatan FrohmanOK Letstigen26:32+10:0913:28
8Ida KalanderKFUM Örebro OK28:38+12:1514:32
9Oliver RunestavAlmby IK28:39+12:1614:32
10Ingrid ArnessonLindebygdens OK31:10+14:4715:49
11Ebba FrendeliusIFK Lidingö SOK31:39+15:1616:03
12Jonna DoeringGarphyttans IF31:56+15:3316:12
13Erik GräfningsGrycksbo IF OK32:37+16:1416:33
14Alva NilssonKFUM Örebro OK32:57+16:3416:43
15Viktor KallinKFUM Örebro OK34:06+17:4317:18
16Tove KalanderKFUM Örebro OK40:56+24:3320:46
17Arvid HasselströmMotala AIF OL52:01+35:3826:24
18Elsa HasselströmAlmby IK52:07+35:4426:27
Tyra GerdevågHagaby GoIF Örebroej start

Öppen motion 5

2 220 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mia HallabroHässleholms OK16:487:34
2Oliwer MolinDegerfors OK16:55+0:077:37
3Helmina PallhedGarphyttans IF17:38+0:507:56
4Ingela PetterssonOK Milan18:36+1:488:22
5Erik ÖjeboKFUM Örebro OK18:47+1:598:27
6Kerstin SundbergVästerås SOK19:36+2:488:49
7Patrik MolinDegerfors OK20:52+4:049:23
8Catharina ModOK Milan23:50+7:0210:44
9Kerstin CarlssonOK Letstigen25:56+9:0811:40
10Jan BurellOK Enen27:12+10:2412:15
11Eva KorkeakoskiOK Milan28:02+11:1412:37
Johan GerdevågHagaby GoIF Örebroej start

Öppen motion 7

2 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert KruseKFUM Örebro OK19:027:02
2Bo MagnussonKFUM Örebro OK21:47+2:458:04
3Birgitta GustafssonHagaby GoIF Örebro22:17+3:158:15
4Yves SeguraKlubblös32:14+13:1211:56

Öppen motion 10 (SM-D21)

2 520 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Krystal NeumannJärla Orientering13:385:24
2Marion BüchliOLG Suhr15:30+1:526:09
3Evelina EricssonSöders-Tyresö16:16+2:386:27
4Johanna NordströmKFUM Örebro OK17:23+3:456:53
5Petra EklundLunds OK17:37+3:596:59
6Jonas LarssonKristinehamns OK18:58+5:207:31
7Annika JosefssonKarlskrona SOK19:00+5:227:32
8Ulf JohanssonKarlskrona SOK19:59+6:217:55
9Maria ErikssonOK Letstigen20:49+7:118:15
10Kenneth HagströmOK Letstigen25:17+11:3910:01

Öppen motion 11 (SM-H21)

3 150 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Noah ZbindenJärla Orientering14:024:27
2Timon SchweizerJärla Orientering15:40+1:384:58
3Robin SvennbergDegerfors OK16:21+2:195:11
4Martin LarboIFK Lidingö SOK16:24+2:225:12
5Jan KalanderKFUM Örebro OK17:03+3:015:24
6Johan CelanderKöping-Kolsva OK17:31+3:295:33
7Erik HögkvistOK Tyr18:15+4:135:47
8Anders KallinKFUM Örebro OK18:20+4:185:49
9Ola PermanOK Tyr18:31+4:295:52
10Kent KlassonHestra IF18:49+4:475:58
11Thomas EkKöping-Kolsva OK18:50+4:485:58
12Per KällvikÅmåls OK19:42+5:406:15
13Filip ÖrnKFUM Örebro OK20:39+6:376:33
14Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro20:41+6:396:33
15Hans LibergOK Milan20:53+6:516:37

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser