Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, sprint, individuell, final

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, sprint, individuell, final
Arrangörsorganisationer: Almby IK / Örebro Läns OF
Datum: lördag 3 juni 2017

H21 final A

2 320 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OF15:076:30
2Emil SvenskStora Tuna OK15:09+0:026:31
3Gustav BergmanOK Ravinen15:17+0:106:35
4Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF15:38+0:316:44
5Oskar SjöbergOK Linné15:43+0:366:46
6Gernot KerschbaumerOK Pan-Kristianstad15:54+0:476:51
7Max Peter BejmerIFK Göteborg16:08+1:016:57
8Erik BerzellJärla Orientering16:11+1:046:58
9Anton SjökvistStora Tuna OK16:18+1:117:01
10Rasmus ElmelidLinköpings OK16:23+1:167:03
11Nicolas SimoninIFK Lidingö SOK16:24+1:177:04
11Kalle BergmanOK Ravinen16:24+1:177:04
13Mårten BoströmIFK Lidingö SOK16:26+1:197:05
14Rassmus AnderssonOK Linné16:30+1:237:06
15Joakim SvenskStora Tuna OK16:31+1:247:07
16Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF16:37+1:307:09
17Andreas HallJärla Orientering16:38+1:317:10
18Daniel AttåsOK Tisaren16:44+1:377:12
19Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF16:45+1:387:13
20Jens RönnolsJärla Orientering16:51+1:447:15
21Oskar AndrénOK Tisaren16:57+1:507:18
22Emil KaleredOK Denseln17:00+1:537:19
23Mathias HallménOK Denseln17:03+1:567:20
24Olle KaleredOK Denseln17:05+1:587:21
25Oskar DanielsAttunda OK17:11+2:047:24
26Love BerzellOK Ravinen17:12+2:057:24
27Erik MartinssonLinköpings OK17:16+2:097:26
27Rickard OhlssonSödertälje-Nykvarn OF17:16+2:097:26
29Jonas MerzGöteborg-Majorna OK17:19+2:127:27
30Ludvig ErikssonKils OK17:20+2:137:28
30Jonas LundgrenLinköpings OK17:20+2:137:28
32Emil GranqvistOK Ravinen17:22+2:157:29
33Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF17:29+2:227:32
34Albert MollénOK Denseln17:31+2:247:33
35Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstad17:41+2:347:37
36Erik AnderssonOK Orion17:48+2:417:40
37Espen Hultgreen WeltzienJärla Orientering18:08+3:017:48
37Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna18:08+3:017:48
39Robbie AndersonGöteborg-Majorna OK18:30+3:237:58
40Jacob LindstamOK Ravinen18:33+3:267:59

D21 final A

2 160 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK15:197:05
2Karolin OhlssonJärla Orientering15:31+0:127:11
3Lina StrandGöteborg-Majorna OK15:32+0:137:11
4Nadiya VolynskaOK Orion15:44+0:257:17
5Josefin TjernlundOK Tisaren15:49+0:307:19
6Catherine TaylorOK Södertörn16:03+0:447:25
7Helena JanssonOK Ravinen16:05+0:467:26
8Alva OlssonLinköpings OK16:12+0:537:30
9Lilian ForsgrenOK Tisaren16:14+0:557:30
10Frida Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF16:38+1:197:42
11Josefine KlintbergOK Ravinen16:54+1:357:49
12Tilda JohanssonOK Orion16:57+1:387:50
13Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad16:58+1:397:51
14Anna BachmanIFK Lidingö SOK16:59+1:407:51
15Nicole LjungdahlOK Pan-Kristianstad17:00+1:417:52
15Irina NybergAlfta-Ösa OK17:00+1:417:52
17Moa EnmarkGöteborg-Majorna OK17:04+1:457:54
18Johanna ÖbergOK Linné17:21+2:028:01
19Helena KarlssonIFK Lidingö SOK17:27+2:088:04
20Emma BjessmoIFK Lidingö SOK17:31+2:128:06
21Matleena BoströmIFK Lidingö SOK17:37+2:188:09
22Kate MorrisonOK Linné17:49+2:308:14
23Ellinor ErikssonOK Tisaren17:57+2:388:18
24Rebecka OlssonOK Linné18:01+2:428:20
24Ellinor TjernlundOK Tisaren18:01+2:428:20
26Alice HugossonIFK Lidingö SOK18:04+2:458:21
27Josefin PerssonJärla Orientering18:05+2:468:22
27Kristin OlovssonRehns BK18:05+2:468:22
29Rebecka NylinOK Tisaren18:12+2:538:25
30Jolanta KolosinskaGöteborg-Majorna OK18:15+2:568:26
31Josefine HeikkaAlfta-Ösa OK18:19+3:008:28
31Louise MarkstedtOK Södertörn18:19+3:008:28
33Maria MagnussonSävedalens AIK18:21+3:028:29
34Sara EskilssonAlfta-Ösa OK18:25+3:068:31
35Moa PetterssonKarlskrona SOK18:41+3:228:38
36Susanna TervoIFK Lidingö SOK19:14+3:558:54
37Hanna KorhonenOK Ravinen19:17+3:588:55
38Elna ForsbergIK Hakarpspojkarna19:42+4:239:07
39Lovisa PerssonOK Tisaren20:03+4:449:16
40Linda TakeOK Tyr20:28+5:099:28

H20 final A

2 400 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac von KrusenstiernaOK Kåre14:496:10
2Henrik JohannessonRonneby OK15:19+0:306:22
3Ville JohanssonOK Kolmården15:23+0:346:24
4Simon HectorSnättringe SK15:28+0:396:26
5Oskar LindEksjö SOK15:35+0:466:29
6Anton ForsbergLånghundra IF15:39+0:506:31
7Jesper SvenskStora Tuna OK15:55+1:066:37
8Olle NilssonOK Linné16:02+1:136:40
9Mattis HallbergIK Uven16:04+1:156:41
10Simon WikströmOK Pan-Kristianstad16:13+1:246:45
11Oliwer LundbergOK Bävern16:16+1:276:46
12Arvid NordIK Hakarpspojkarna16:21+1:326:48
13Hugo DahlbergHaninge SOK16:23+1:346:49
14Elias Bäcklund EkvallTrollhättans SOK16:26+1:376:50
14Simon ImarkTullinge SK16:26+1:376:50
16Ola AnderssonOK Orion16:29+1:406:52
17Filip KarlssonIF Hagen16:39+1:506:56
18Albin LillieströmOK Roxen16:42+1:536:57
18Victor ImarkTullinge SK16:42+1:536:57
20Henning SjökvistStora Tuna OK16:43+1:546:57
21Per KarlssonOK Tylöskog16:45+1:566:58
22Nils Hammaräng GripOK Orion16:52+2:037:01
23John GunnarssonSurahammars SOK17:01+2:127:05
24Erik ZeilonSkåneslättens OL17:02+2:137:05
25Rickard DjerfTibro OK17:03+2:147:06
26Simon LarssonOK Hällen17:04+2:157:06
27Lukas LundgrenVäxjö OK17:09+2:207:08
28Christopher WilestedtAttunda OK17:10+2:217:09
29Albin AnderssonOK Ravinen17:21+2:327:13
30Linus BacklundOK Södertörn17:31+2:427:17
31Tom CampbellOK Kolmården17:38+2:497:20
32Lucas SundbladEksjö SOK17:43+2:547:22
33Viktor SkoogKils OK18:24+3:357:40
34Martin MörsellOK Kåre18:58+4:097:54
35Arvid ClaessonJönköpings OK19:23+4:348:04
36Erik OlssonGävle OK19:58+5:098:19
37Jesper LindströmIF Hagen20:05+5:168:22
38Pontus LindblomOK Roxen20:43+5:548:37
39Joakim SkärlénHaninge SOK20:55+6:068:42
Filip JacobssonOK Tisarendiskvalificerad

D20 final A

1 940 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnéa GolsäterEksjö SOK14:327:29
2Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF14:48+0:167:37
3Sanna FastEksjö SOK14:54+0:227:40
4Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna15:24+0:527:56
5Tova OlssonIK Hakarpspojkarna15:40+1:088:04
6Emma PetterssonOK Roxen15:41+1:098:05
7Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF15:58+1:268:13
8Hanna HugossonSundsvalls OK16:05+1:338:17
9Stina NordinSundsvalls OK16:08+1:368:18
9Rebecca WaldenfjordJärfälla OK16:08+1:368:18
11Erica EdmanRehns BK16:33+2:018:31
12Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering16:34+2:028:32
13Matilda ErikssonVästerbergslagens OL16:37+2:058:33
13Kerstin WadmanGöteborg-Majorna OK16:37+2:058:33
15Hanna HänströmOK Ravinen16:38+2:068:34
16Saga SanderOK Milan16:49+2:178:40
17Josefin ErlandssonOK Milan17:00+2:288:45
18Moa HanssonBredaryds SOK17:04+2:328:47
19Alice AxelssonIK Hakarpspojkarna17:08+2:368:49
20Tone AlbrektssonOK Ravinen17:38+3:069:05
21Frida JunegardTullinge SK17:42+3:109:07
22Jonna JungåkerSundsvalls OK17:46+3:149:09
23Emma KindbomIF Hagen17:54+3:229:13
24Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad17:57+3:259:15
25Elin JohanssonFinspångs SOK18:50+4:189:42
26Sandra NäslundVästerås SOK18:54+4:229:44
27Maria ErikssonEds SK21:57+7:2511:18
28Johanna HenrikssonOK Tisaren22:26+7:5411:33
29Wilma JanssonVänersborgs SK23:16+8:4411:59
Emma BengtssonÅrsunda IFej godkänd
Amanda BerggrenTullinge SKej start

H18 final A

2 190 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1August MollénOK Denseln14:266:35
2Axel GranqvistOK Ravinen14:49+0:236:45
3Kristoffer TengrothSundbybergs IK15:03+0:376:52
4Oskar ForsbergTullinge SK15:17+0:516:58
5Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK15:18+0:526:59
6Emil BjörnlingerIK Hakarpspojkarna15:23+0:577:01
6Oscar JohanssonKarlskrona SOK15:23+0:577:01
8Felix AxelssonMarkbygdens OK15:30+1:047:04
9John LarssonRånäs OK15:31+1:057:05
10Erik HerneOK Ravinen15:33+1:077:06
11Andreas JonssonOK Orion15:36+1:107:07
12Lukas OlmKils OK15:37+1:117:07
13Felix PerssonHaninge SOK15:39+1:137:08
14Emil AuseliusBredaryds SOK15:41+1:157:09
15Erik HannrupIF Thor15:48+1:227:12
16Ludvig EkNyköpings OK15:53+1:277:15
16Emil KarlssonHestra IF15:53+1:277:15
18Emil GrehnOK Rodhen15:57+1:317:16
19Jonas AnderssonOK Roxen15:59+1:337:17
20Victor HanssonJönköpings OK16:04+1:387:20
21Eskil TryggöTrollhättans SOK16:20+1:547:27
22Georg EklöwOK Södertörn16:21+1:557:27
22Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarna16:21+1:557:27
24Olle GrywenzOK Linné16:23+1:577:28
25Filip TrofastBredaryds SOK16:25+1:597:29
26Oskar NymanOK Tyr16:27+2:017:30
27Carl CarlssonNyköpings OK16:31+2:057:32
28Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna16:36+2:107:34
29Daniel BogrenIF Hagen16:37+2:117:35
30Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb16:47+2:217:39
31Hugo LindbärgOK Södertörn16:51+2:257:41
32Olof SkoglundKils OK16:57+2:317:44
33William LundstedtMullsjö SOK16:58+2:327:44
34Emil PetterssonKarlskrona SOK17:18+2:527:53
35Tim JohanssonFK Friskus-Varberg17:31+3:057:59
36Erik WinbladhKarlskrona SOK17:36+3:108:02
37Isac EricssonVäxjö OK17:58+3:328:12
38Carl HolmbergIF Hagen18:15+3:498:20
Noel WaldenfjordJärfälla OKej godkänd
Albin AnderssonTullinge SKej godkänd

D18 final A

1 790 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erika Källvik LeufvénÅmåls OK13:407:38
2Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL14:24+0:448:02
3Frida VikströmSundsvalls OK15:01+1:218:23
3Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK15:01+1:218:23
5Julia RajanIFK Lidingö SOK15:02+1:228:23
5Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre15:02+1:228:23
7Jenny WegebroSundsvalls OK15:10+1:308:28
8Lisa BerggrenOK Kolmården15:14+1:348:30
9Klara AxelssonMarkbygdens OK15:26+1:468:37
10Ella OlssonGrycksbo IF OK15:29+1:498:38
11Hanna KjellinForsa OK15:38+1:588:44
11Ellen KallerbäckOK Orion15:38+1:588:44
13Elin SchagerströmGarphyttans IF15:43+2:038:46
14Malin DahlbäckOK Österåker15:47+2:078:49
15Vilma KarlssonSnättringe SK15:56+2:168:54
16Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna16:01+2:218:56
17Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna16:03+2:238:57
18Tindra JernströmAvesta OK16:06+2:268:59
19Hanna LagerbergOK Södertörn16:09+2:299:01
20Malva SteenOK Enen16:10+2:309:01
20Sofia ErikssonStora Tuna OK16:10+2:309:01
22Elsa LindeblomHestra IF16:12+2:329:03
23Ida KristianssonTrollhättans SOK16:13+2:339:03
24Lina SvärdIF Thor16:16+2:369:05
25Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad16:20+2:409:07
25Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan16:20+2:409:07
27Ella SjöbergTullinge SK16:25+2:459:10
28Ella PalmIK Hakarpspojkarna16:28+2:489:11
29Maja MörthLeksands OK16:40+3:009:18
30Ebba HjertbergHestra IF17:03+3:239:31
31Sofia JohanssonOK Skärmen17:20+3:409:41
32Elvira WildheimFK Friskus-Varberg17:21+3:419:41
33Ella NordströmKils OK17:25+3:459:43
34Frida JohanssonOK Djerf17:55+4:1510:00
35Alva SellgrenGöteborg-Majorna OK17:57+4:1710:01
36Ellen WahlbomOK Orion19:30+5:5010:53
37Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad23:06+9:2612:54
Astrid NorgrenStora Tuna OKej godkänd
Frida HectorSnättringe SKej godkänd
Linnea DagsbergOK Orionutgått

H21 final B

2 430 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per LindmanFinspångs SOK16:386:50
2Anton NilssonOK Tranan16:40+0:026:51
2Simon HedlundÄrla IF16:40+0:026:51
4Jonathan KarlssonOK Tisaren17:07+0:297:02
5Emil AnderssonTullinge SK17:18+0:407:07
6Fredrik JohanssonLinköpings OK17:28+0:507:11
7Erik FernlundOK Tisaren17:34+0:567:13
8Erik LindgrenKFUM Örebro OK17:46+1:087:18
9Mattias OlofssonOK Enen18:02+1:247:25
10Anders AxlingSundsvalls OK18:10+1:327:28
11Timo MähönenIFK Lidingö SOK19:00+2:227:49
12Erik NeroMullsjö SOK19:46+3:088:08
13Jesper MelinGarphyttans IF19:51+3:138:10
14Emil TellsénOK Roxen20:26+3:488:24
15Tobias AnderssonOK Österåker23:29+6:519:39
Martin NorrbomSala OKej start
Jesper LysellRehns BKej start
Heino OllinSävedalens AIKej start
Viktor SilvemarkÄrla IFej start

D21 final B

2 150 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Louise LundgrenVäxjö OK16:497:49
1Moa GustafssonUddevalla OK16:497:49
3Barbora PijákováIFK Lidingö SOK16:55+0:067:52
4Fanny AsketunOK Roxen17:09+0:207:58
5Ebba PegestamOK Ravinen17:52+1:038:18
6Stina NeroMullsjö SOK18:10+1:218:26
7Annika BjörkOK Linné21:35+4:4610:02
Matilda MartinssonFalkenbergs OKej start
Jenny ErikssonOK Kåreej start
Anastasia DzianisavaSävedalens AIKej start
Matilda AnderssonOK Kåreej start
Therese KlintbergLinköpings OKej start
Sanna SkoogKils OKej start

H20 final B

2 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus MöllerArboga OK16:467:33
2Jakob FranssonOK Milan16:52+0:067:35
3Mårten OlssonGävle OK17:01+0:157:39
4Ludvig SandahlJärla Orientering17:20+0:347:48
5Lucas NorrmanAttunda OK21:18+4:329:35
David RisbergKils OKej godkänd
Rasmus LundbergOK Bävernej start
Andreas UllerKils OKej start
André AnderssonOK Kåreej start
Johan RydingÄrla IFej start
Adam ThellsénOK Roxenej start

H18 final B

2 220 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandro SchmidOK Linné14:446:38
2Matviy KhotyaintsevIF Thor15:10+0:266:49
3Benjamin SturekSOK Viljan15:21+0:376:54
4Ludvig HallabroHässleholms OK15:24+0:406:56 Ladda ner rutt i gpx-format
5Jonathan UllerKils OK15:37+0:537:02
6Hannes SvahnOK Ravinen15:47+1:037:06
7Simon FreylandEksjö SOK15:55+1:117:10
8Axel OlssonIF Hagen16:02+1:187:13
9Gustav FrænellSundsvalls OK16:06+1:227:15
10Lukas KatvalaKarlskrona SOK16:14+1:307:18
11Oskar VahlbergOK Österåker16:15+1:317:19
12Nicolas BarbozaAttunda OK16:28+1:447:25
13Jakob IngströmIK Hakarpspojkarna16:31+1:477:26
14Filip MöllerOK Södertörn16:37+1:537:29
15Oscar StombergIF Hagen16:41+1:577:30
16Oscar ModigOK Pan-Kristianstad16:45+2:017:32
17Oskar EngesAttunda OK16:47+2:037:33
18Simon DahlbergOK Nolaskogsarna17:16+2:327:46
19Viktor WallinOK Kåre17:24+2:407:50
19Simon TörnqvistOK Ravinen17:24+2:407:50
21Erik ErikssonOK Älgen17:54+3:108:03
22Fredrik StenbeckOK Österåker18:05+3:218:08
23Sixten TörnqvistVästerås SOK18:17+3:338:14
24Jesper NyströmIF Thor19:34+4:508:48
25Viktor BergLeksands OK20:03+5:199:01
26Marcus NylénDegerfors OK20:10+5:269:05
27Martin SkärlénHaninge SOK25:24+10:4011:26
Walter LagerhällRehns BKej godkänd
Axel HalvarssonKarlskrona SOKej godkänd
Gunnar EngströmLinköpings OKej start
Hugo DalhammerOK Roxenej start
Ludvig WaktelSvaide Roma SOKej start
Pontus BierfeldtÄrla IFej start
Marcus CarlssonIF Hagenej start
Felix Lindell ÖhmanOK Måsenej start
William NilssonNyköpings OKej start
Olle HedmanIF Hagenej start

D18 final B

1 740 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tindra HjortFalköpings AIK OK14:508:31
2Elin WihlborgOK Gynge15:12+0:228:44
3Linn LugneKils OK15:18+0:288:47
4Sara JunevikLeksands OK16:01+1:119:12
5Amanda KarlssonOK Ravinen16:07+1:179:15
6Ebba JensenSkåneslättens OL16:35+1:459:31
7Ronja HuggForsa OK16:40+1:509:34
8Johanna SärnbrinkOK Tisaren16:58+2:089:45
9Emelie BrudinIFK Mora OK17:05+2:159:49
10Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK18:40+3:5010:43
11Adelina FunkeLeksands OK19:17+4:2711:04
12Carolina ErikssonOK Milan21:06+6:1612:07
Moa SjöbergGöteborg-Majorna OKej start
Linnéa GustafssonOK Hällenej start
Ronja JungåkerOK Kåreej start
Moa ErlandssonVimmerby OKej start
Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser