Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Hälsingland + Gästrikland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Hälsingland + Gästrikland
Arrangörsorganisationer: Ljusne-Ala OK / Söderhamns OK
Datum: söndag 11 september 2016

D21Hä

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Forsa OK 12:18:54
1. Ronja Hugg50:014+6:2350:014
2. Emelie Jonasson40:3311:30:341-3
3. Hanna Kjellin48:2012:18:5410
2Storviks IF 12:24:58
1. Jennie Börjesson Eriksson43:38143:381
2. Moa Karlsson48:463+8:131:32:242+1
3. Johanna Börjesson Eriksson52:344+4:142:24:5820
3Gävle OK 12:31:40
1. Pernilla Eriksson50:025+6:2450:025
2. Ann-Sofi Karlsson50:104+9:371:40:124-1
3. Ingela Eriksson51:283+3:082:31:403-1
4Forsa OK 22:36:02
1. Amy Rankka43:402+0:0243:402
2. Karin Trolin48:442+8:111:32:2420
3. Elin Johansson1:03:385+15:182:36:024+2
5OK Hammaren 12:38:45
1. Ellen Skoog56:456+13:0756:456
2. Emma Blixt53:125+12:391:49:575-1
3. Ida Palmberg48:482+0:282:38:4550
6Alfta-Ösa OK 13:09:56
1. Ylva Kindlundh44:573+1:1944:573
2. Frida Jonsson1:05:366+25:031:50:336+3
3. Ellen Davidsson1:19:236+31:033:09:5660

H21Hä

10 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Gävle OK 12:21:31
1. Erik Boman48:063+3:3948:063
2. Patrik Svedberg43:3511:31:411-2
3. Albin Sjöhed49:5012:21:3110
2OK Hammaren 12:28:57
1. Joakim Ingelsson49:564+5:2949:564
2. Fredrik Ahnlén44:212+0:461:34:173-1
3. Filip Ivarsson (vacant)54:402+4:502:28:572-1
3Gävle OK 22:36:03
1. Richard Hejdenberg50:105+5:4350:105
2. Erik Sisell47:143+3:391:37:244-1
3. Lasse Jansson58:393+8:492:36:033-1
4Rehns BK 32:39:54
1. Fredrik Ingelsson44:27144:271
2. Lars Olovsson53:257+9:501:37:525+4
3. Olle Olofsson1:02:024+12:122:39:544-1
5Rehns BK 22:40:06
1. Jesper Lysell45:102+0:4345:102
2. Erik Lundh48:254+4:501:33:3520
3. Jonatan Lysell1:06:315+16:412:40:065+3
6Rehns BK 13:08:47
1. Charlie Stolt1:01:537+17:261:01:537
2. Walter Lagerhäll53:166+9:411:55:096-1
3. Pär L. Olofsson1:13:387+23:483:08:4760
7Gävle OK 33:21:43
1. Patrik Ottosson1:14:3610+30:091:14:3610
2. Anders I Olsson58:108+14:352:12:469-1
3. Jan Moberg1:08:576+19:073:21:437-2
8Alfta-Ösa OK 13:41:21
1. Fredrik Broman1:14:319+30:041:14:319
2. Andreas Davidsson49:585+6:232:04:297-2
3. Johan Norell1:36:528+47:023:41:218+1
9Forsa OK 14:12:03
1. Anders Lindberg57:166+12:4957:166
2. Marcus Dolk1:29:0010+45:252:26:1610+4
3. Benjamin Terent1:45:479+55:574:12:039-1
OK Hammaren 2ej godkänd
1. Andreas Persson1:05:548+21:271:05:548
2. Mathias Danielsson1:06:489+23:132:12:4280
3. Kalle Johanssonej godkändej godkänd
Forsa OK 2ej start
1. Jon Åkessonej startej start
2. Marcus Dolkej startej start
3. Tomas Jonssonej startej start
Gävle OK 4ej start
1. Mårten Olssonej startej start
2. Erik Olssonej startej start
3. Sven Lundbäckej startej start

HD10Gä

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Storviks IF 121:49
1. Adam Engstrand11:33111:331
2. Ida Karlsson10:162+0:0621:4910
2Gävle OK 121:51
1. Morgan Alfredsson11:412+0:0811:412
1. Jacob Lilje12:014+0:2812:01
1. Signe Wiksten12:285+0:5512:28
2. Max Alfredsson10:10121:5120
3Valbo AIF 126:37
1. Linnéa Westlin14:577+3:2414:575
1. Edvin Persson15:039+3:3015:03
2. Albin Möllerberg11:403+1:3026:373-2
4OK Hammaren 126:48
1. Stina Bredin14:588+3:2514:586
2. Ebba Flodman11:504+1:4026:484-2
5OK Hammaren 327:06
1. Isak Björk14:516+3:1814:514
1. Samuel Aspfors26:0010+14:2726:00
2. Leo Wikström12:155+2:0527:065+1
6OK Hammaren 227:54
1. Selma Partanen12:003+0:2712:003
2. Signe Edler15:546+5:4427:546+3

D12Hä

5 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Gävle OK 140:06
1. Sara Åbom19:56119:561
2. Ebba Ottosson20:10140:0610
2Alfta-Ösa OK 147:13
1. Elin Ladänges20:402+0:4420:402
1. Leija Magnussonej startfullföljt
2. Ella Sandberg26:334+6:2347:1320
3Forsa OK 150:02
1. Terese Terent24:524+4:5624:524
2. Sofia Hugg25:103+5:0050:023-1
4OK Hammaren 152:09
1. Elma Wikström27:535+7:5727:535
2. Elise Edler24:162+4:0652:094-1
5OK Hammaren 255:21
1. Elsa Palmberg (vacant)23:063+3:1023:063
2. Selma Ivarsson (vacant)32:155+12:0555:215+2

H12Hä

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Hammaren 141:07
1. Loke Holmgren25:137+4:5725:136
1. Edvin Mäkinen29:428+9:2629:42
2. Elias Danielsson15:54141:071-5
2Storviks IF 142:54
1. Hampus Karlsson20:16120:161
2. Viktor Karlsson22:384+6:4442:542+1
3Gävle OK 145:29
1. Axel Hejdenberg24:425+4:2624:424
1. Hannes Boman49:0311+28:4749:03
2. Lucas Söderberg20:472+4:5345:293-1
4Ockelbo OK 145:33
1. Jakob Olsson22:413+2:2522:413
1. Olle Hallner23:124+2:5623:12
2. Albin Malmgren22:525+6:5845:334+1
5Storviks IF 245:36
1. Vigor Kjellman24:425+4:2624:424
2. Anton Engstrand20:543+5:0045:365+1
6OK Hammaren 253:25
1. Alfred Jeppsson22:392+2:2322:392
1. Theodor Kihlström35:3910+15:2335:39
2. Oskar Björk30:467+14:5253:256+4
7Hudiksvalls OK 155:40
1. Wilmer Wennberg30:019+9:4530:017
2. Aron Sidenvall25:396+9:4555:4070

D13-16Hä

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Hammaren 11:03:02
1. Louise Lindström28:55128:551
1. Julia Näslund29:132+0:1829:13
2. Cornelia Ivarsson34:0711:03:0210
2Gävle OK 11:14:35
1. Elvira Silver36:373+7:4236:372
1. Ellen Wiksten46:145+17:1946:14
2. Emma Lilje37:582+3:511:14:3520
3Valbo AIF 11:23:27
1. Linnea Persson39:474+10:5239:473
2. Mathilda Karlsson43:403+9:331:23:2730

H13-16Hä

15 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Hammaren 148:21
1. Linus Täck25:103+0:1825:103
1. Elias Näslund39:4016+14:4839:40
2. Rasmus Täck23:11148:211-2
2Gävle OK 151:23
1. Felix Silver25:012+0:0925:012
2. Jakob Sjöberg26:222+3:1151:2320
3Segersta OK 254:03
1. Albin Blomberg25:434+0:5125:434
2. Albin Andersson28:204+5:0954:033-1
4Forsa OK 157:20
1. Benjamin Terent24:52124:521
2. Jimmy Johansson32:287+9:1757:204+3
5Ockelbo OK 158:03
1. Agnes Malmgren30:059+5:1330:059
2. Eric Hallner27:583+4:4758:035-4
6Segersta OK 159:36
1. Frida Andersson29:538+5:0129:538
2. Emil Johansson29:436+6:3259:366-2
7Gävle OK 21:04:25
1. Alfred Liljeström29:497+4:5729:497
2. Nils Ottosson34:368+11:251:04:2570
8Hudiksvalls OK 11:05:18
1. Olle Långberg36:1711+11:2536:1711
2. Wille Långberg29:015+5:501:05:188-3
9Rehns BK 11:11:48
1. Joel Kihlström34:4010+9:4834:4010
1. Tilda Lagerhäll36:5413+12:0236:54
2. Oskar Magnusson37:089+13:571:11:489-1
10Gävle OK 31:18:40
1. Jakob Lindwall39:0214+14:1039:0212
1. Rasmus Söderberg41:4117+16:4941:41
2. Isak Berggren39:3810+16:271:18:4010-2
11Valbo AIF 21:30:21
1. David Björk25:495+0:5725:495
2. Rune Hedblom1:04:3211+41:211:30:2111+6
12Valbo AIF 11:52:10
1. Joel Owén43:2518+18:3343:2514
2. Gustav Möllerberg1:08:4512+45:341:52:1012-2
13Söderhamns OK 12:00:18
1. Anton Henriksson45:4919+20:5745:4915
2. Otto Isaksson1:14:2913+51:182:00:1813-2
Ljusdals OK 1ej godkänd
1. Oskar Bütikofer39:1515+14:2339:1513
2. Jonas Björsej godkändej godkänd
OK Hammaren 2ej godkänd
1. Malte Johansson29:316+4:3929:316
1. Albin Björk36:2912+11:3736:29
2. Samuel Johanssonej godkändej godkänd
Alfta-Ösa OK 1ej start
1. Elis Sandbergej startej start
2. Adrian Hansson Bångaej startej start

HD35Hä

24 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Alfta-Ösa OK 22:19:18
1. Monika Östberg29:4911+3:0129:4911
2. Lars Engström33:104+2:531:02:595-6
3. Peter Rosén33:0911:36:081-4
4. Peter Karsbo43:103+14:542:19:1810
2Gävle OK 12:32:22
1. Anna-Lena Tynong (vacant)29:115+2:2329:115
2. Jonatan Söderberg (vacant)30:17159:282-3
3. Fredrik Wiksten (vacant)41:187+8:091:40:464+2
4. Anna Berggren (vacant)51:369+23:202:32:222-2
3OK Hammaren 12:41:37
1. Sven-Erik Kempe30:1113+3:2330:1113
2. Karin Johansson41:568+11:391:12:078-5
3. Laila Ingelsson41:459+8:361:53:526-2
4. Magnus Flodman47:456+19:292:41:373-3
4Valbo AIF 12:42:43
1. Karin Möllerberg28:444+1:5628:444
2. Jenny Johansson40:317+10:141:09:156+2
3. Håkan Persson44:3110+11:221:53:465-1
4. Johan Andersson48:578+20:412:42:434-1
5Gävle OK 22:46:48
1. Christina Lilje (vacant)29:2510+2:3729:2510
2. Ulrika Silver (vacant)39:596+9:421:09:247-3
3. Christer Segerquist (vacant)52:3217+19:232:01:5610+3
4. David Boman (vacant)44:524+16:362:46:485-5
6Rehns BK 12:47:15
1. Marie Fröjd30:0712+3:1930:0712
2. Olle Andersson44:3111+14:141:14:389-3
3. Lennart Wahlgren39:424+6:331:54:207-2
4. Lars Olofsson52:5511+24:392:47:156-1
7Forsa OK 12:50:57
1. Annika Staaf28:423+1:5428:423
2. Anki Teike Andersson53:2818+23:111:22:1015+12
3. Per-Åke Blad40:416+7:322:02:5111-4
4. Gunnar Forsgren48:067+19:502:50:577-4
8Ljusdals OK 12:53:15
1. Tommy Öst26:492+0:0126:492
2. Magnus Engberg33:565+3:391:00:453+1
3. Ulrica Swärd Bütikofer56:3019+23:211:57:158+5
4. Anders Ovegren56:0014+27:442:53:1580
9Valbo AIF 22:56:26
1. Maria Westlin36:5717+10:0936:5717
2. Lennarth Karlsson43:5510+13:381:20:5213-4
3. Hasse Åberg39:505+6:412:00:429-4
4. Thomas Karlsson55:4413+27:282:56:2690
10OK Hammaren 22:56:53
1. Malin Palmberg (vacant)26:48126:481
2. Fredrik Mäkinen (vacant)31:012+0:4457:4910
3. Janne Lindström41:248+8:151:39:133+2
4. Jonas Näslund (vacant)1:17:4023+49:242:56:5310+7
11Alfta-Ösa OK 12:57:55
1. John Berglund36:4415+9:5636:4415
2. Sven-Erik Carlsson1:01:3121+31:141:38:1517+2
3. Stefan Hedlund33:422+0:332:11:5714-3
4. Stefan Carlsson45:585+17:422:57:5511-3
12Rehns BK 23:03:17
1. Birgitta Winblad29:136+2:2529:136
2. Nisse Johansson47:1913+17:021:16:3210+4
3. Göran Engblom52:5018+19:412:09:2213+3
4. Peter Rydesäter53:5512+25:393:03:1712-1
13Ockelbo OK 23:04:52
1. Annelie Johansson29:197+2:3129:197
2. Enar Persson54:3119+24:141:23:5016+9
3. Åke Persson1:02:2122+29:122:26:11160
4. Fredrik Persson38:412+10:253:04:5213-3
14Ockelbo OK 33:06:39
1. Elisabeth Lundgren Olsson29:239+2:3529:239
2. Inge Persson48:0014+17:431:17:2311+2
3. Martin Myhrberg48:2413+15:152:05:4712+1
4. Magnus Gunnarsson1:00:5216+32:363:06:3914+2
15Alfta-Ösa OK 33:13:32
1. Helena Bånga36:5616+10:0836:5616
2. Åsa Kindlundh43:199+13:021:20:1512-4
3. Bror Fureskog52:0416+18:552:12:1915+3
4. Karl-Erik Lind1:01:1317+32:573:13:32150
16Forsa OK 23:38:42
1. Karin Gustavsson31:3314+4:4531:3314
2. Karin Forsgren50:2416+20:071:21:57140
3. Dan Thorsell1:09:4323+36:342:31:4017+3
4. Lars Eklund1:07:0221+38:463:38:4216-1
17Alfta-Ösa OK 43:39:51
1. Marita Östberg48:3818+21:5048:3818
2. Karin Delin1:06:5123+36:341:55:29180
3. Urban Mannelkvist51:4715+18:382:47:1619+1
4. Robert Ladänges52:3510+24:193:39:5117-2
18Valbo AIF 33:43:26
1. Anette Engström1:07:1421+40:261:07:1421
2. Göran Hedman51:5417+21:371:59:0819-2
3. Erik Hedblom48:0712+14:582:47:1518-1
4. Karl-Erik Engblom56:1115+27:553:43:26180
19Rehns BK 34:01:18
1. Kerstin Blom1:05:5220+39:041:05:5220
2. Stefan Svedberg54:3920+24:222:00:31200
3. Olle Klarström48:3414+15:252:49:05200
4. Curt Landin1:12:1322+43:574:01:1819-1
20Ljusdals OK 24:14:05
1. Leif Persson1:04:3119+37:431:04:3119
2. Johan Broth1:08:1824+38:012:12:4921+2
3. Jon Flordal58:3420+25:253:11:23210
4. Magnus Johansson1:02:4218+34:264:14:0520-1
21Ljusdals OK 34:19:01
1. Kajsa Winder1:10:1222+43:241:10:1222
2. Christina Flordal1:03:1922+33:022:13:31220
3. Rune Jonsson1:01:0821+27:593:14:39220
4. Ivan Söderqvist1:04:2220+36:064:19:0121-1
Ockelbo OK 1ej godkänd
1. Solveig Svahn29:208+2:3229:208
2. Mattias Eklund32:003+1:431:01:204-4
3. Per-Anders Olsson36:273+3:181:37:472-2
4. Mikael Ingelssonej godkändej godkänd
Segersta OK 1ej godkänd
1. Rolf Jakobssonej godkändej godkänd
2. Veronica Berglund45:0812+14:51ej godkänd
3. Anders Andersson45:0211+11:53ej godkänd
4. Jonas Blomberg1:02:5119+34:35ej godkänd
Storviks IF 1ej godkänd
1. Marita Karlssonej godkändej godkänd
2. Anders Nordkvist48:1615+17:59ej godkänd
3. Bo Börjessonej godkändej godkänd
4. Magnus Karlsson28:161ej godkänd

H10Hä

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Hudiksvalls OK 122:52
1. Filip Zetterberg12:48112:481
2. Max Zetterberg10:04122:5210
2Alfta-Ösa OK 136:59
1. Oline Hansson19:242+6:3619:242
1. Lydia Persson19:354+6:4719:35
2. Leo Magnusson17:352+7:3136:5920
3Segersta OK 137:30
1. Amelia Zetterqvist19:343+6:4619:343
2. Elsa Johansson17:563+7:5237:3030
Forsa OK 1ej godkänd
1. Marttii Jokiej godkändej godkänd
2. Ellen Mikaelsson18:394+8:35ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser