Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Ludvika OK
Datum: tisdag 16 augusti 2016

Bana 1

5 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik PerssonDomnarvets GOIF48:209:28
2Jan LindbergKorsnäs IF OK55:54+7:3410:57
3Anders Stefan VestlundOK Kåre59:13+10:5311:36
4Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK1:06:30+18:1013:02
5Henrik EhrinIFK Hedemora OK1:08:47+20:2713:29
6Tommy LundqvistBjursås OK1:12:49+24:2914:16
7Benny RendalenKorsnäs IF OK1:13:22+25:0214:23
8Johan KällmanNorbergs OK1:20:00+31:4015:41
9Peter SvenssonAvesta OK1:35:17+46:5718:40
10Bengt HanssonSäterbygdens OK1:39:51+51:3119:34
Björn ÅhsLeksands OKej godkänd

Bana 2D

3 580 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maud NilssonHJS-Vansbro OK1:09:0119:16
2Eva HalvarsonOK Kåre1:15:11+6:1021:00
Britt Linnéa ErikssonSala OKej godkänd

Bana 2H

3 610 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell LidholmIFK Hedemora OK41:5811:37
2Karl JohanssonIFK Hedemora OK46:00+4:0212:44
3Sture BjörkOK Kåre47:41+5:4313:12
4Henry SvensVästerbergslagens OL49:44+7:4613:46
5Olle JohanssonIFK Hedemora OK50:48+8:5014:04
6Henrik PetrisiLudvika OK53:32+11:3414:49
7Lars LundénAvesta OK54:02+12:0414:58
8Nils-Erik ErikssonSala OK54:27+12:2915:04
9Mats Olov ThomsonOK Kåre58:53+16:5516:18
10Ove LarssonKvarnsvedens GOIF OK59:24+17:2616:27
11Tryggve OttossonKorsnäs IF OK1:00:57+18:5916:53
12Lars AnderssonVästerbergslagens OL1:01:33+19:3517:02
13Yngve KarlssonIFK Moras OK1:02:26+20:2817:17
14Jan HultmanSol Tranås1:03:22+21:2417:33
14Bernt LöfkvistBjursås OK1:03:22+21:2417:33
16Roland Björklund-1:14:07+32:0920:31
17Bengt SimonssonDomnarvets GOIF1:16:21+34:2321:08
18Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:21:10+39:1222:29
19John VallinOK Hedströmmen1:26:23+44:2523:55
20Karl MatschOK Kåre1:34:00+52:0226:02
Roland BergSäterbygdens OKej godkänd
Tord AndersenVästerbergslagens OLej godkänd
Alf HelanderOrnäs IKej godkänd
Staffan LundhFrösö IFej godkänd

Bana 3D

2 920 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgit ÅkerblomStora Tuna OK41:2014:09
2Astrid Kerstin JakobssonVästerbergslagens OL51:35+10:1517:39
3Yvonne Näsvall HelanderOrnäs IK1:11:35+30:1524:30
4Siv HasselgrundBjursås OK1:30:25+49:0530:57
5Eva GrenmyrOK Nipan1:33:17+51:5731:56
6Anna MattssonInsjöns IF OK1:37:00+55:4033:13
Siv StamSäterbygdens OKej godkänd
Marianne DanielssonInsjöns IF OKej godkänd
Inga Lisa NordqvistVästerbergslagens OLej godkänd

Bana 3H

2 980 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin Ingeborg WedmanVästerbergslagens OL46:3215:36
2Lars-Erik NilssonStora Tuna OK47:41+1:0916:00
3Jakob WedmanVästerbergslagens OL47:44+1:1216:01
4Vilho RokkaLångshyttans AIK OK48:01+1:2916:06
5Östen ErikssonAvesta OK49:53+3:2116:44
6Hans GruddStora Tuna OK53:20+6:4817:53
7Jan DelbomDomnarvets GOIF55:28+8:5618:36
8Anders KallesKvarnsvedens GOIF OK55:51+9:1918:44
9Sven-Olof AspLeksands OK58:15+11:4319:32
10Sören GustafssonSäterbygdens OK1:00:48+14:1620:24
11Arne GustafssonSäterbygdens OK1:01:31+14:5920:38
12Lars-Erik TjäderIFK Moras OK1:01:57+15:2520:47
13Jan HultHofors OK1:02:03+15:3120:49
14Örjan PerssonBjursås OK1:02:20+15:4820:55
15Svante NyströmVästerbergslagens OL1:03:01+16:2921:08
16Anders EklundStora Tuna OK1:04:37+18:0521:41
17Tore SöderstenIFK Moras OK1:04:50+18:1821:45
18Tommy WrahmeIFK Moras OK1:05:42+19:1022:02
19Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL1:05:51+19:1922:05
20Erik LindbergKarlsbyhedens IK1:05:55+19:2322:07
21Kjell PerssonDomnarvets GOIF1:06:20+19:4822:15
22Stig NordqvistVästerbergslagens OL1:08:01+21:2922:49
23Bengt HolmIFK Moras OK1:09:07+22:3523:11
24Per-Erik ThunströmKorsnäs IF OK1:10:23+23:5123:37
25Lars-Olof JohanssonLeksands OK1:12:26+25:5424:18
26Johan ErikssonVästerbergslagens OL1:13:43+27:1124:44
27Lasse BackIFK Moras OK1:15:57+29:2525:29
28Per WestmanAvesta OK1:21:55+35:2327:29
29Hans AnderssonStora Skedvi IK SOFF1:25:27+38:5528:40
Lars-B LarssonOK Tyrej godkänd
Per ErikssonLeksands OKej godkänd
Stanley HolmerIFK Moras OKej godkänd
Ulf JohanssonAvesta OKej godkänd
Hans BergströmNorbergs OKej godkänd
Jan AnderssonNorbergs OKej godkänd
Bo DanmoDomnarvets GOIFej godkänd
Stig-Olof StålAvesta OKej godkänd

Bana 4

2 140 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK36:0816:53
2Lennart ErikssonAvesta OK41:33+5:2519:24
3Hans Eric RobertssonOK Kåre44:58+8:5021:00
4Alvar JönssonHofors OK49:11+13:0322:58
5Kjell PerssonKorsnäs IF OK53:43+17:3525:06
6Sten BergmanKorsnäs IF OK1:14:36+38:2834:51
7Stig HeinemanLeksands OK1:19:58+43:5037:22
8Rolf JohanssonSäterbygdens OK1:22:18+46:1038:27
9Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:22:39+46:3138:37
10Bore NybergSäterbygdens OK1:22:45+46:3738:40
Östen AnderssonVästerbergslagens OLej godkänd
Viveka JohanssonSäterbygdens OKej godkänd
Lisbeth EurénAvesta OKej godkänd
Linnea PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd
Jan-Anders JanssonOK Kåreej godkänd
Elisabeth LindholmDomnarvets GOIFej godkänd

Bana 5

1 230 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta WestmanAvesta OK51:3341:54
2Berit BäckmanSäterbygdens OK59:11+7:3848:06
3Arne GustafssonIFK Moras OK1:15:48+24:151:01:37
4Per Åke PerssonVästerbergslagens OL1:19:24+27:511:04:33
Kristina PerssonDomnarvets GOIFej godkänd
Laila NygrenSäterbygdens OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser