Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL tävling 16

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL tävling 16
Arrangörsorganisation: Fellingsbro GOIF
Datum: torsdag 15 september 2016

Bana A

4 600 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per JonhedKFUM Örebro OK34:217:28
2Lars JakobssonVästerås SOK34:58+0:377:36
3Patrik ThybeckLindebygdens OK36:27+2:067:55
4Sven-Olov WiklundArboga OK39:19+4:588:32
5Weine FredrikssonKFUM Örebro OK42:10+7:499:10
6Rolf MathisenEskilstuna OL43:44+9:239:30
7Leo JohanssonVandrarringen44:01+9:409:34
8Jan SvenssonIFK Mora OK44:08+9:479:35
9Klas ThybeckLindebygdens OK45:13+10:529:49
10Stig LandstorpOK Tor45:34+11:139:54
11Per-Åke HullAlmby IK46:40+12:1910:08
12Per HöglundOK Milan47:06+12:4510:14
13Hans LibergOK Milan47:31+13:1010:19
14Åke SundinHällefors OK47:56+13:3510:25
15Mattias GustafssonIF Start48:16+13:5510:29
16Peter ÖstlundOK Milan49:13+14:5210:41
17Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL49:14+14:5310:42
18Leif WadmanKöping-Kolsva OK49:15+14:5410:42
19Kurt ÅbergOK Tisaren49:47+15:2610:49
20Ulf SvedestamEskilstuna OL53:09+18:4811:33
21Stefan PetterssonArboga OK54:43+20:2211:53
22Henrik OlssonHallstahammars OK55:40+21:1912:06
23Hans Lennart LundhOK Tisaren56:17+21:5612:14
24Lars ÖstlinOK Milan57:37+23:1612:31
25Rolf LindStora Sundby GoIF58:59+24:3812:49
26Håkan SvenssonAlmby IK1:00:04+25:4313:03
27Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:00:12+25:5113:05
28Nils OlssonVandrarringen1:00:13+25:5213:05
29Kurt ErikssonVandrarringen1:02:07+27:4613:30
30Anders RobertssonAlmby IK1:02:52+28:3113:40
31Åke GranstamOK Tor1:05:13+30:5214:10
32Kjell FröbergEskilstuna OL1:06:27+32:0614:26
33Bengt HanssonSäterbygdens OK1:12:42+38:2115:48
34Ronny AnderssonIF Rune1:29:12+54:5119:23
Kuno ÖsterlundVästerås SOKej godkänd
Leif MathisenEskilstuna OLej godkänd
Anders Gunnar DahlgrenHagaby GoIF Örebroej godkänd

Bana B

4 100 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert LarssonHagaby GoIF Örebro41:4110:10 Ladda ner rutt i gpx-format
2Per-Erik CarleniusKatrineholms OK43:45+2:0410:40
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen45:11+3:3011:01
4Torsten LundVästerås SOK47:20+5:3911:32
5Anna-Karin JohanssonVandrarringen47:33+5:5211:35
6Christer SundströmSala OK48:52+7:1111:55
7Helena BjörzénLindebygdens OK49:33+7:5212:05
8Peder WickströmArboga OK49:44+8:0312:07
9Ove LarssonEskilstuna OL49:55+8:1412:10
10Stefan ÖbergOK Milan49:57+8:1612:10
11Göran AnderssonVästerås SOK52:34+10:5312:49
11Maud MossbergOK Järnbärarna52:34+10:5312:49
13Hans WesterOK Järnbärarna53:12+11:3112:58
14Lennart JohanssonOK Tor55:18+13:3713:29
15Per-Arne EkbomArboga OK56:04+14:2313:40
16Margareta LöfqvistVästerås SOK56:23+14:4213:45
17Bo LindkvistKöping-Kolsva OK56:47+15:0613:50
18Lars-Inge WixnerHagaby GoIF Örebro57:23+15:4213:59
19Anders RymanArboga OK1:01:45+20:0415:03
20Göran JanzonArboga OK1:02:12+20:3115:10
21Håkan SöderkvistArboga OK1:03:14+21:3315:25
22Lars ArleboKFUM Örebro OK1:04:17+22:3615:40
23Rune VikmanVästerås SOK1:04:28+22:4715:43
24Lars EkströmKFUM Örebro OK1:06:29+24:4816:12
25Johnny BrandtHällefors OK1:06:30+24:4916:13
26Tord ÅhlgrenArboga OK1:07:51+26:1016:32
27Rolf JanssonOK Tisaren1:10:14+28:3317:07
28Bo Anders Charles LjungdahlOK Letstigen1:10:15+28:3417:08
29Lars-Erik RaskVästerås SOK1:12:01+30:2017:33
30Birgitta ArleboKFUM Örebro OK1:17:58+36:1719:00
31Tommy HaglundKFUM Örebro OK1:18:20+36:3919:06
32Rolf JohanssonOK Tor1:19:05+37:2419:17
Leif ZettervallVästerås SOKej godkänd
Lars JohanssonOK Torej godkänd
Thord ErikssonHagaby GoIF Örebroej godkänd
Björn EkholmVästerås SOKej godkänd
Nils-Erik ErikssonSala OKej godkänd

Bana C

3 200 m, 65 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell MjöbergHallstahammars OK35:3411:06
2Lennart JaveliusHagaby GoIF Örebro36:11+0:3711:18
3Hjalmar NordquistOK Järnbärarna37:07+1:3311:35
4Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro37:36+2:0211:45
5Anders WelénKöping-Kolsva OK37:38+2:0411:45
6Ove JohanssonOK Järnbärarna38:27+2:5312:00
7Barbro MöllbergArboga OK39:25+3:5112:19
8Nils-Erik GustafssonEskilstuna OL39:31+3:5712:20
9Stig IsraelssonOK Tylöskog39:35+4:0112:22
10Ingvar HalldinOK Tylöskog40:23+4:4912:37
11Esko RaitaÄrla IF40:44+5:1012:43
12Kjell BlomkvistHagaby GoIF Örebro41:39+6:0513:00
13Leif MalmquistOK Tor42:12+6:3813:11
14Asta SjöbergLindebygdens OK42:24+6:5013:15
15Annika NorströmHallstahammars OK42:52+7:1813:23
16Per-Ivar MöllbergArboga OK42:53+7:1913:24
17Lars-Göran KarlssonHagaby GoIF Örebro43:04+7:3013:27
18Nils-Gunnar LindbergOK Nalle43:30+7:5613:35
19Stig GustavssonSödertälje IF44:23+8:4913:52
20Lena HedmanHallstahammars OK44:39+9:0513:57
21Stig AnderssonAlmby IK44:43+9:0913:58
22Rune SandbergHallstahammars OK44:46+9:1213:59
23Ingemar WidénKFUM Örebro OK45:11+9:3714:07
24Bo ErikssonKöping-Kolsva OK45:46+10:1214:18
25Catharina EkmanVästerås SOK45:54+10:2014:20
26Kurt ZanderVästerås SOK46:00+10:2614:22
27Anders HolmbergLindebygdens OK46:01+10:2714:22
28Britt-Marie EklöfOK Milan46:31+10:5714:32
29Lena JakobssonVästerås SOK47:04+11:3014:42
30Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren47:36+12:0214:52
31Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF47:37+12:0314:52
32Rolf HelmerssonLindebygdens OK47:53+12:1914:57
33Göran WiigHallstahammars OK48:03+12:2915:00
34Bo LenanderVästerås SOK48:31+12:5715:09
35Karl-Robert MoqvistOK Tor48:46+13:1215:14
36Lennart KarlssonOK Grip48:48+13:1415:15
37Alf KårefältOK Tor50:15+14:4115:42
38Christer LiwellÄrla IF50:37+15:0315:49
39Kerstin ErikssonKöping-Kolsva OK50:41+15:0715:50
40Jörgen HolmströmOK Milan50:59+15:2515:55
41Inga HolmströmOK Milan51:13+15:3916:00
42Åke ErikssonOK Grip51:42+16:0816:09
43Lars-Gunnar LarssonOK Tor52:40+17:0616:27
44Lennart LindgrenOK Järnbärarna52:49+17:1516:30
45Lars-Åke GöranssonAlmby IK53:11+17:3716:37
46Lars KjellmanVandrarringen53:55+18:2116:50
47Inger LjungströmOK Djerf54:10+18:3616:55
48Ingvar ErikssonOK Tisaren54:26+18:5217:00
49Kurt ElvénVästerås SOK56:16+20:4217:35
50Sune AhlinKöping-Kolsva OK56:27+20:5317:38
51Elisabeth ErikssonOK Milan56:54+21:2017:46
52Lars VennerströmHällefors OK57:32+21:5817:58
53Nils-Erik LovangHagaby GoIF Örebro57:48+22:1418:03
54Bo KarlssonKöping-Kolsva OK59:56+24:2218:43
55Lars Ivan CarlssonLindebygdens OK1:00:02+24:2818:45
56Rolf SvenssonVästerås SOK1:00:13+24:3918:49
57Berit GustavssonSödertälje IF1:00:25+24:5118:52
58Kjell AnderssonEskilstuna OL1:01:11+25:3719:07
59Anita JohanssonOK Tor1:03:16+27:4219:46
60Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo1:08:42+33:0821:28
61Kristina JanzonArboga OK1:15:52+40:1823:42
62Hans SundgrenVästerås RK1:21:12+45:3825:22
Leif JanssonEskilstuna OLej godkänd
Leif HjulströmOK Milanej godkänd
Rolf PerssonOK Milanej godkänd

Bana D

58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL32:08
2Ulla JonhedKFUM Örebro OK33:44+1:36
3Hans JonhedKFUM Örebro OK33:50+1:42
4Östen EklöfOK Milan36:41+4:33
5Lennart KarlénVästerås SOK37:26+5:18
6Anders Sjögren- -37:46+5:38
7Hans NordgrenArboga OK38:40+6:32
8Alf LundkvistOK Tor39:05+6:57
9Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK39:17+7:09
10Ulf LindgrenVästerås SOK41:32+9:24
11Britt-Marie ErikssonOK Grip42:31+10:23
12Jan Erik SindmarkHallstahammars OK42:32+10:24
13Karl EkströmOK Alferna42:38+10:30
14Boy NymanVandrarringen43:50+11:42
15Jan-Ove GabrielssonAlmby IK44:35+12:27
16Berit NylinVästerås SOK44:37+12:29
17Rolf JanssonIF Rune44:49+12:41
18Birgitta BjörkKFUM Örebro OK45:36+13:28
19Mauno MyllyvainioIF Rune46:05+13:57
20Ethel NordLindebygdens OK46:22+14:14
21Karin ÖstlinOK Milan47:28+15:20
22Lars AhlströmVästerås SOK47:50+15:42
23Larsåke LarssonAlmby IK48:00+15:52
24Stig WesterbergOK Tor48:33+16:25
25Ulf BjörkmanArboga OK52:46+20:38
26Stig LundinEskilstuna OL53:03+20:55
27Thorolf OlssonOK Tor53:06+20:58
28Bengt HolgerssonOK Tisaren53:18+21:10
29Göran KarlssonOK Grip53:31+21:23
30Britt-Marie ÅbergOK Tisaren53:54+21:46
31Marianne ArnholmEskilstuna OL54:06+21:58
31Rolf WestbergSK Trim/Virsbo54:06+21:58
33Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo54:27+22:19
34Harriet KarlssonOK Grip55:24+23:16
35Sten NordgrenArboga OK55:51+23:43
36Leif NilssonVästerås SOK56:41+24:33
37Siv FrodinKöping-Kolsva OK57:05+24:57
38Görel SvedestamEskilstuna OL59:00+26:52
39Kjell ÖhrströmArboga OK59:17+27:09
40Lars AndreassonOK Tor1:01:32+29:24
41Lennart JonssonOK Tisaren1:02:25+30:17
42Britt LarssonVästerås SOK1:03:27+31:19
43Gun SkankeEskilstuna OL1:05:38+33:30
44Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK1:05:54+33:46
45Jan BurellOK Enen1:07:44+35:36
46Göta KåbergKöping-Kolsva OK1:11:40+39:32
47Birger HanssonKöping-Kolsva OK1:14:28+42:20
48Monica AndreassonOK Tor1:14:40+42:32
49Margareta LarssonOK Tor1:18:08+46:00
50Nils-Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK1:30:22+58:14
51Monika HöglundOK Milan1:31:17+59:09
51Barbro PerssonOK Milan1:31:17+59:09
Lars-Olof LjunggrenArboga OKej godkänd
Evy EkströmOK Alfernaej godkänd
Maj-Britt LovangHagaby GoIF Örebroej godkänd
Elsa NilssonHällefors OKej godkänd
Anne Margareth BjörkmanArboga OKutgått
Lena LindgrenOK Järnbärarnautgått

Bana E

1 900 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart LundhÄrla IF26:4814:06
2Lennart ÖbergVästerås SOK27:55+1:0714:41
3Samuel ErikssonOK Letstigen30:19+3:3115:57
4Christina GohdeVästerås SOK31:25+4:3716:32
5Liz PorteousVästerås SOK31:35+4:4716:37
6Ingrid LundinEskilstuna OL32:13+5:2516:57
7Martin BergstrandVandrarringen32:53+6:0517:18
8Bertil HallSträngnäs-Malmby OL33:51+7:0317:48
9Nils Gunnar SvenssonKöping-Kolsva OK36:07+9:1919:00
10Harry AxelssonKatrineholms OK38:16+11:2820:08
11Erik PetterssonKatrineholms OK39:19+12:3120:41
12Margareta EekKöping-Kolsva OK40:14+13:2621:10
13Ove EkKöping-Kolsva OK40:20+13:3221:13
14Margareta JohanssonOK Tor40:41+13:5321:24
15Lars Olov PetterssonArboga OK44:06+17:1823:12
16Gun AnderssonEskilstuna OL46:50+20:0224:38
17Benkt LarssonHimmeta IF47:37+20:4925:03
18Per ThybeckLindebygdens OK56:02+29:1429:29
19Gun HolmqvistArboga OK1:01:58+35:1032:36
20Claes SjöbergLindebygdens OK1:10:43+43:5537:13
21Lars LindegrenOK Tylöskog1:14:45+47:5739:20
Birgit LönnVandrarringenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser