Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vet-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vet-OL
Arrangörsorganisation: Eskilstuna OL
Datum: tisdag 30 augusti 2016

Klass A

4 220 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK40:329:36
2Sven-Olov WiklundArboga OK42:43+2:1110:07
3Martin ThichovskySK Praga44:09+3:3710:27
4Hana TichovskaSK Praga44:23+3:5110:31
5Karin GustafssonSträngnäs-Malmby OL44:53+4:2110:38
6Marcus NilssonÄrla IF47:24+6:5211:13 Ladda ner rutt i gpx-format
7Leo JohanssonVandrarringen47:26+6:5411:14
8Weine WolterÅkers IF47:45+7:1311:18
9Kurt Håkan AnderssonOK Tor48:26+7:5411:28
10Mats HastadFellingsbro GOIF49:26+8:5411:42
11Curt KarlssonNyköpings OK49:28+8:5611:43
12Lennart OlssonIK Standard50:01+9:2911:51
13Krister KarlssonIK Standard51:53+11:2112:17
14Bengt JönssonÅkers IF52:55+12:2312:32
15Göran DavidssonOK Klemmingen53:57+13:2512:47
16Stig LandstorpOK Tor54:33+14:0112:55
17Jarl Erik PalmKjula IF56:02+15:3013:16
18Peder WickströmArboga OK57:47+17:1513:41
19Göran ForsbergNyköpings OK58:00+17:2813:44
20Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF1:00:57+20:2514:26
21Stig PedersonSödertälje IF1:03:28+22:5615:02
22Erik RundströmOK Tjärnen1:03:52+23:2015:08
23Åke GranstamOK Tor1:06:47+26:1515:49
24Kjell BlombergIK Standard1:07:23+26:5115:58
25Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:10:41+30:0916:44
26Rolf LindIK Standard1:11:41+31:0916:59
27Sven-Arne NilssonOK Klemmingen1:13:11+32:3917:20
28Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OF1:16:51+36:1918:12
29Frank NordahlSträngnäs-Malmby OL1:32:30+51:5821:55
30Ronny AnderssonIF Rune1:39:03+58:3123:28
31Sven AnderssonOK Hällen1:40:45+1:00:1323:52
Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Bengt Ale LundbergÄrla IFutgått

Klass B

3 300 m, 63 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Knut-Åke HallebroOK Klemmingen33:2710:08
2Anders MobergKatrineholms OK37:55+4:2811:29
3Anna-Karin JohanssonVandrarringen38:37+5:1011:42
4Mats GärlingStjärnhovs OK 6538:55+5:2811:47
5Bo KarlssonNyköpings OK39:14+5:4711:53
6Esko RaitaÄrla IF40:36+7:0912:18
7Louise-Marie NilssonOK Klemmingen40:42+7:1512:20
8Inga JohanssonNyköpings OK41:02+7:3512:26
9Olle ArmanNyköpings OK41:16+7:4912:30
10Per-Arne EkbomArboga OK41:22+7:5512:32
11Lennart JohanssonOK Tor41:41+8:1412:37
12Annika DavidssonOK Klemmingen42:37+9:1012:54
13Lars JohanssonOK Tor42:43+9:1612:56
14Jan-Olof GustKatrineholms OK42:59+9:3213:01
15Mona ForsbergNyköpings OK43:17+9:5013:06
16Titti BergendahlOK Måsen43:26+9:5913:09
17Kjell NilssonOK Klemmingen43:41+10:1413:14
18Gunnar CarlénOK Måsen43:49+10:2213:16
19Per-Erik CarleniusKatrineholms OK44:15+10:4813:24
20Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL44:16+10:4913:24
21Evy NordSödertälje IF44:32+11:0513:29
22Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF44:40+11:1313:32
23Göran JanzonArboga OK44:41+11:1413:32
24Anders RymanSträngnäs-Malmby OL44:49+11:2213:34
25Anita JohanssonOK Tor44:51+11:2413:35
26Curt ThorénNyköpings OK44:53+11:2613:36
27Bendy WallinTrosabygdens OK45:17+11:5013:43
28Kjell JanssonOK Måsen45:41+12:1413:50
29Göran WiigHallstahammars OK46:24+12:5714:03
30Pelle HöökKöping-Kolsva OK47:28+14:0114:23
31Lars Erik StafOK Tor47:43+14:1614:27
32Lars NordSödertälje IF48:28+15:0114:41
33Ingemar GustafssonOK Tjärnen48:45+15:1814:46
34Hans GustavssonNyköpings OK48:47+15:2014:46
35Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF49:17+15:5014:56
36Bo OrtmanVandrarringen49:30+16:0315:00
37Inge SundströmNyköpings OK49:37+16:1015:02
38Nils-Erik GustafssonEskilstuna OL49:48+16:2115:05
39Göran JohanssonSnättringe SK49:49+16:2215:05
40Claes HedlundTrosabygdens OK50:33+17:0615:19
41Hans LindgrenTrosabygdens OK51:01+17:3415:27
42Kerstin PalmKjula IF51:39+18:1215:39
43Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF52:05+18:3815:46
44Karl-Robert MoqvistOK Tor52:13+18:4615:49
45Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL53:44+20:1716:16
46Stig GustavssonSödertälje IF53:49+20:2216:18
47Leif HermundstadSnättringe SK54:57+21:3016:39
48Jan EnesvedSödertälje IF55:11+21:4416:43
49Sonja JedarÅkers IF56:35+23:0817:08
50Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL57:09+23:4217:19
51Lars-Gunnar LarssonOK Tor59:27+26:0018:00
52Nils-Gunnar LindbergSträngnäs-Malmby OL1:01:24+27:5718:36
53Jörgen BergströmÄrla IF1:02:52+29:2519:03
54Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:04:10+30:4319:26
55Berit EdengrenNyköpings OK1:04:26+30:5919:31
56Gunnar LarssonOK Klemmingen1:04:55+31:2819:40
57Sixten WesterlundSödertälje IF1:04:58+31:3119:41
58Rolf LindblomOK Klemmingen1:05:43+32:1619:54
59Torgny LundkvistOK Tor1:06:10+32:4320:03
60Lena SchultzOK Klemmingen1:07:15+33:4820:22
61Tomas KjellbergStjärnhovs OK 651:24:40+51:1325:39
Anders WelénKöping-Kolsva OKej godkänd
Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OKej godkänd

Klass C

2 290 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SvenssonNyköpings OK34:5815:16
2Britt ErikssonHammarby IF OF35:57+0:5915:41
3Kurt ElvénVästerås SOK36:23+1:2515:53
4Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby36:48+1:5016:04
5Nils JohanssonOK Tjärnen36:51+1:5316:05
6Hans NordgrenArboga OK38:33+3:3516:50
7Alf LundkvistOK Tor38:45+3:4716:55
8Thorolf OlssonOK Tor39:09+4:1117:05
9Lennart KarlssonOK Grip39:56+4:5817:26
10Inger HellqvistNyköpings OK40:11+5:1317:32
11Åke ErikssonOK Grip40:32+5:3417:42
12Lars-Gösta NilssonSträngnäs-Malmby OL40:49+5:5117:49
12Eva HogréusOK Tor40:49+5:5117:49
14Bengt DagermarkÄrla IF42:34+7:3618:35
15Lars-Erik ThorfeltOK Klemmingen42:59+8:0118:46
16Lauri LumpusSödertälje IF43:20+8:2218:55
17Ingvar JanssonSundbybergs IK43:55+8:5719:10
18Elisabeth ErikssonNyköpings OK43:57+8:5919:11
19Birgitta WallinTrosabygdens OK44:15+9:1719:19
20Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby44:42+9:4419:31
21Marianne ArnholmEskilstuna OL44:45+9:4719:32
22Anders JohanssonNyköpings OK44:55+9:5719:36
23Anders JohanssonKjula IF45:39+10:4119:56
24Göran LagerstedtStjärnhovs OK 6546:06+11:0820:07
25Henry KarlssonÄrla IF47:08+12:1020:34
26Kjell KarlssonOK Tjärnen50:08+15:1021:53
27Bengt LindkvistÅkers IF51:01+16:0322:16
28Jan FlodinOK Nalle51:13+16:1522:21
29Mauno MyllyvainioIF Rune52:48+17:5023:03
30Rolf JanssonIF Rune52:55+17:5723:06
31Stig WesterbergOK Tor53:41+18:4323:26
32Göran KarlssonOK Grip54:30+19:3223:47
33Britt-Marie ErikssonOK Grip54:44+19:4623:54
34Thorleif KarlssonStjärnhovs OK 6555:06+20:0824:03
35Margareta JönssonÅkers IF55:35+20:3724:16
36Britt-Inger LindbergOK Nalle55:36+20:3824:16
37Rolf LindblomKjula IF1:01:55+26:5727:02
38Harriet KarlssonOK Grip1:04:59+30:0128:22
39Eva LundkvistOK Tor1:05:10+30:1228:27
40Margareta LarssonOK Tor1:07:32+32:3429:29
41Sten NordgrenArboga OK1:12:03+37:0531:27
42Irene GustafssonOK Måsen1:12:08+37:1031:29
43Lennart SchweitzOK Grip1:14:44+39:4632:38
44Gunilla BrattIK Standard1:19:26+44:2834:41
45Doris NilssonOK Klemmingen1:54:59+1:20:0150:12
Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Peter NorbergÄrla IFej godkänd
Arne ÅhmanTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Hans StenströmEskilstuna OLutgått

Klass E

1 490 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart LundhÄrla IF28:2719:05
2Lars PetterssonOK Nalle35:14+6:4723:38
3Ann-Britt FlodinOK Nalle39:22+10:5526:25
4Els-Marie LundquistOK Nalle40:49+12:2227:23
5Karin CarlssonNyköpings OK45:52+17:2530:46
6Gunnar EricsonNyköpings OK47:25+18:5831:49
7Dagny AnderssonOK Tjärnen47:27+19:0031:50
8Erik PetterssonKatrineholms OK49:47+21:2033:24
9Rolf JohanssonSödertälje IF1:04:56+36:2943:34
10Gun SundbergEskilstuna OL1:06:44+38:1744:47
11Gun AnderssonEskilstuna OL1:06:50+38:2344:51

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser