Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Havs-OL, dag 1, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Havs-OL, dag 1, lång
Arrangörsorganisation: Stigmännen Karlshamns OK
Datum: onsdag 4 juli 2018

D21

8 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia BrattOK Orion1:09:298:34
2Maja PetterssonKarlskrona SOK1:16:58+7:299:30
3Yevheniia ShcherbakovaRonneby OK1:27:19+17:5010:46
4Elinor LindelöwHärlövs IF1:47:52+38:2313:19
5Stina PerssonEmmaboda Verda OK1:52:50+43:2113:55
6Caroline LindelöwHärlövs IF2:01:27+51:5814:59
7Anna BondesonLunds OK2:04:55+55:2615:25
Malin WidénUddevalla OKej godkänd

H21

9 730 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Denys ShcherbakovRonneby OK1:01:126:17
2Erik AnderssonOK Orion1:05:39+4:276:44
3Daniel MillbournOK Skogsfalken1:06:11+4:596:48
4Olof Larén-SandgrenOK Orion1:09:01+7:497:05
5Pontus PeterssonOK Orion1:11:00+9:487:17
6Simon ChristofersonTormestorps IF1:12:03+10:517:24
7Fredrik WennermarkSävedalens AIK1:13:07+11:557:30
8Erik LundhRehns BK1:18:19+17:078:02
9Johan EngströmOK Orion1:24:52+23:408:43
10Johan WennermarkOK Orion1:26:59+25:478:56
11Björn AnderssonKarlskrona SOK1:30:51+29:399:20
12Jens NordalOK Skogsfalken1:33:09+31:579:34
13Anton ÖsterbladKarlskrona SOK1:33:57+32:459:39
14Viktor TovessonOK Orion1:34:03+32:519:39
15Sturle NordeideGneist2:16:02+1:14:5013:58
Emil PetterssonKarlskrona SOKej godkänd
Adam SegerslättSkåneslättens OLej start
Måns SandgrenOK Orionej start
Anders PerssonVäxjö OKej start

D18

5 030 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna JohannessonRonneby OK49:359:51
2Maja PorleVäxjö OK1:00:01+10:2611:55
3Louise RamebäckUmeå OK1:06:22+16:4713:11
4Linn LindblomMalmö OK1:10:14+20:3913:57
Hilda AxelssonFK Göingarnaej godkänd
Johanna WilhelmssonKarlskrona SOKej godkänd

H18

6 560 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon GiselssonRonneby OK1:13:4311:14

D17-20 Kort

4 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martina SundelinOK Orion2:11:1130:26

D16

4 360 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes LindblomMalmö OK45:5910:32
2Klara AnderssonOK Orion46:13+0:1410:36
3Sofia PalmFK Boken52:49+6:5012:06
4Emma ErikssonEksjö SOK52:57+6:5812:08
5Hilma HolmströmHärlövs IF53:14+7:1512:12
6Ella SöderbergOK Skogsfalken53:19+7:2012:13
7Elin NilssonAndrarums IF57:13+11:1413:07
8Hanna RingRonneby OK1:01:24+15:2514:04
9Elvira LjungbergOK Skogsfalken1:18:15+32:1617:56
10Johanna HalldinKFUM Örebro OK1:31:36+45:3721:00
Julia KarlssonOK Skogsfalkenej start
Emma LingIK Hakarpspojkarnaej start

H16

5 290 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid KronmarKarlskrona SOK45:308:36
2Edvin SelinFK Göingarna48:06+2:369:05
3Anton TörnqvistKarlskrona SOK49:44+4:149:24
4Oscar Wall JungbjerGöteborgs SK49:45+4:159:24
5Simon FogelströmTorsås OK50:33+5:039:33
6Arvid BlomsterRonneby OK52:10+6:409:51
7Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad1:01:35+16:0511:38
8Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna1:01:52+16:2211:41
9Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK1:01:58+16:2811:42
10Filip HåkanssonOK Orion1:03:21+17:5111:58
11Adam LindblomMalmö OK1:05:18+19:4812:20
12Ivar HelmerssonHässleholms OK1:09:29+23:5913:08
13Zacharias ÅkerlundStigmännen Karlshamns OK1:16:02+30:3214:22
14Jesper RamebäckUmeå OK1:33:09+47:3917:36
15Wilmer HolmqvistSjövalla FK1:49:46+1:04:1620:44
16Fabian AnderssonRonneby OK1:55:56+1:10:2621:54
Mārcis ZariņšMona OKej godkänd
Erik LingIK Hakarpspojkarnaej start

H16 Kort

3 420 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin JohanssonRonneby OK40:3611:52
Erik SundelinOK Orionej start

H14

3 420 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus VernströmRonneby OK27:368:04
2Alvin OllanderOK Landehof34:47+7:1110:10
3Svante SelinFK Göingarna35:34+7:5810:23
4Jan AntonowiczKarlskrona SOK39:13+11:3711:28
5Axel BrattOK Orion40:58+13:2211:58
6Erik JönssonStigmännen Karlshamns OK41:20+13:4412:05
7Wilmer SelinFK Göingarna43:30+15:5412:43
8Ebbe HolmqvistSjövalla FK43:53+16:1712:49
9Johan Wall JungbjerGöteborgs SK44:00+16:2412:51
10Nils SwartzOK Orion44:01+16:2512:52
11Erik ErikssonOK Skogsfalken47:23+19:4713:51
12Victor JosefssonOK Skogsfalken47:35+19:5913:54
13Simon BååthSävedalens AIK49:04+21:2814:20
14Melker LarssonOK Orion49:12+21:3614:23
15Svante LorentzsonStigmännen Karlshamns OK50:05+22:2914:38
16Oliver HåkanssonOK Orion54:20+26:4415:53
17Emil KreutnerSOK Viljan54:57+27:2116:04
18Rasmus EjermarkTorsås OK57:43+30:0716:52
19Lucas BoströmOK Alehof1:01:10+33:3417:53
20Melker OlssonStigmännen Karlshamns OK1:01:20+33:4417:56
21Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad1:04:59+37:2319:00
22Hannes SvenssonRonneby OK1:15:10+47:3421:58
Vilmer LindströmOK Skogsfalkenej godkänd

D12

2 270 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matilda SöderbergOK Skogsfalken18:438:14
2Lova KronmarKarlskrona SOK20:36+1:539:04
3Märta SvennerudKarlskrona SOK21:31+2:489:28
4Emelina HolmqvistSjövalla FK24:56+6:1310:59
5Hanna BäcklundRonneby OK26:32+7:4911:41
6Emy HjertströmFK Friskus-Varberg28:31+9:4812:33
7Elin SaleskogRonneby OK30:41+11:5813:31
8Hannah JosefssonOK Skogsfalken30:54+12:1113:36
9Elsa GustafssonOK Tylöskog52:07+33:2422:57

H12

2 270 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar AxelssonFK Göingarna17:047:31
2Eddie KarlssonOK Vilse 8720:02+2:588:49
3Elliott RehnGränna-Bygdens OK25:14+8:1011:06
4Ville LindskogOK Älme25:23+8:1911:10
5Olof OlssonOK Skogsfalken27:00+9:5611:53
6Emil RingRonneby OK27:32+10:2812:07
7Wille VernströmRonneby OK28:32+11:2812:34
8Edvin HalldinKFUM Örebro OK31:00+13:5613:39
9Svante BohlinOK Skogsfalken34:00+16:5614:58
10Erik KarlssonOK Skogsfalken36:15+19:1115:58
11Leo MårtenssonStigmännen Karlshamns OK37:52+20:4816:40
12David ArvmyrenOK Orion1:07:47+50:4329:51
Johan JönssonStigmännen Karlshamns OKej start
Emil LingIK Hakarpspojkarnaej start

H12 Kort

2 080 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noah MulariOK Vilse 8723:5011:27

D10

2 080 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK13:516:39
2Sofia HalldinKFUM Örebro OK17:12+3:218:16
3Elin NilssonKarlskrona SOK18:48+4:579:02
4Siri RehnGränna-Bygdens OK20:01+6:109:37
5Klara PalmFK Boken21:47+7:5610:28
6Olivia SvenssonFK Åsen23:06+9:1511:06
7Matilda BjörneldKalmar OK25:04+11:1312:03
8Disa LundbergKarlskrona SOK26:05+12:1412:32
9Klara OlssonStigmännen Karlshamns OK34:20+20:2916:30

H10

2 080 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Atle KulstadSkåneslättens OL12:245:57
2Albin EmilssonOK Skogsfalken12:43+0:196:06
3Elias KronmarKarlskrona SOK15:54+3:307:38
4Erik ZettervallKarlskrona SOK15:55+3:317:39
5Hugo BäcklundRonneby OK18:02+5:388:40
6Oskar SöderbergOK Skogsfalken21:53+9:2910:31
7Olle SaleskogRonneby OK24:39+12:1511:51
8Erik SjöstrandLinköpings OK29:56+17:3214:23
9Axel GustafssonOK Tylöskog33:14+20:5015:58

D40

5 030 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria HolmqvistSjövalla FK46:379:16
2Malin SvenssonOK Orion49:29+2:529:50
3Åsa Holmstrand OllanderOK Landehof53:17+6:4010:35
4Frida PalmFK Boken1:04:43+18:0612:51
5Karin Rahm BjörneldKalmar OK1:05:01+18:2412:55
6Anna WikströmHästveda OK1:20:15+33:3815:57
7Jenny LindblomMalmö OK1:25:02+38:2516:54
8Linda AllwoodKarlskrona SOK1:32:33+45:5618:23
9Maria HelmerssonHässleholms OK1:41:43+55:0620:13
Camilla SelinFK Göingarnaej godkänd

H40

7 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus HärwellAndrarums IF1:11:299:31
2Mattias RehnGränna-Bygdens OK1:23:00+11:3111:04
3Gustav BäcklundRonneby OK1:30:44+19:1512:05
4Henrik LindblomMalmö OK1:35:21+23:5212:42
5Henrik AnderssonHässleholms OK1:38:19+26:5013:06
6Jörgen JohanssonKarlskrona SOK1:39:22+27:5313:14
7Jon LindskogOK Älme1:53:03+41:3415:04
Henrik ModigOK Pan-Kristianstadej start

D45

2 850 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad45:4116:01
2Jenny HåkanssonOK Orion47:34+1:5316:41
3Maria ModigOK Pan-Kristianstad1:02:54+17:1322:04
4Åsa EnerothLunds OK1:02:58+17:1722:05
5Carina ThynellHärlövs IF1:05:34+19:5323:00
6Maria TuressonHärlövs IF1:18:35+32:5427:34
7Annica RosengrenOK Orion1:20:14+34:3328:09
8Maria PeterssonHalmstad OK1:24:50+39:0929:45
Anna-Maria LarssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Linda IngemarssonKarlskrona SOKej godkänd
Katarina SundelinOK Orionej godkänd
Malin HalldinKFUM Örebro OKej start

H45

6 560 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus HalldinKFUM Örebro OK54:238:17
2Anders HåkanssonOK Orion56:56+2:338:40
3Ola SöderbergOK Skogsfalken1:00:20+5:579:11
4Niklas NilssonHärlövs IF1:03:17+8:549:38
5Anders SelinFK Göingarna1:08:42+14:1910:28
6Håkan PalmFK Boken1:09:19+14:5610:33
7Olle BjörneldKalmar OK1:13:51+19:2811:15
8Björn NilssonHärlövs IF1:16:49+22:2611:42
9Ola MarkholmSkåneslättens OL1:18:19+23:5611:56
10Ola OlssonOK Skogsfalken1:18:40+24:1711:59
11Martin JohanssonHalmstad OK1:19:08+24:4512:03
12Torgny HolmströmHärlövs IF1:22:01+27:3812:30
13Paul OlssonOK Skogsfalken1:29:43+35:2013:40
14Jonas K JohanssonOK Skogsfalken1:30:19+35:5613:46
15Nils HelmerssonHässleholms OK1:31:49+37:2613:59
16Kjell ErikssonOK Skogsfalken1:45:34+51:1116:05
17Henrik AnderssonEmmaboda Verda OK1:48:45+54:2216:34
Anders SundelinOK Orionej godkänd
Magnus KronmarKarlskrona SOKej godkänd

D50

3 700 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Gornicka-AntonowiczKalmar OK37:2810:07
2Eva PetterssonKarlskrona SOK39:33+2:0510:41
3Christina SmedbergOK Skogsfalken39:50+2:2210:45
4Malin ÅrebäckGöteborg-Majorna OK40:24+2:5610:55
5Hanne FoghFSK Orientering42:20+4:5211:26
6Marie OlssonÖrkelljunga FK44:42+7:1412:04
7Ingela ThoressonAndrarums IF48:00+10:3212:58
8Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog48:40+11:1213:09
9Annika JosefssonKarlskrona SOK51:27+13:5913:54
10Gunilla GustafssonOK Orion51:35+14:0713:56
11Kristina NilssonOK Tranan57:50+20:2215:37
12Berit GummusIFK Mora OK1:00:32+23:0416:21
13Karin JägrydSkåneslättens OL1:00:53+23:2516:27
14Lena PeterssonOK Alehof1:04:35+27:0717:27
15Anki GustafssonSäterbygdens OK1:14:51+37:2320:13
16Chatarina KarlssonUmeå OK1:27:17+49:4923:35
17Eva PålssonIFK Mora OK1:43:19+1:05:5127:55
18Paula AndraeOK Vilse 872:16:07+1:38:3936:47
Ann-Sofie BrinkMarkaryds FKej godkänd
Nina OlssonFalköpings AIK OKej godkänd

H50

6 230 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LarssonFK Göingarna49:387:58
2Fredrik SmedbergOK Skogsfalken54:32+4:548:45
3Thomas JohannessonRonneby OK55:53+6:158:58
4Johan AnderssonOK Skogsfalken1:02:40+13:0210:03
5Anders JägrydSkåneslättens OL1:02:53+13:1510:05
6Henrik LarssonFK Göingarna1:04:37+14:5910:22
7Peter Lillen NilssonOK Tranan1:05:51+16:1310:34
8Gert WildheimFK Friskus-Varberg1:09:12+19:3411:06
9Magnus PorleVäxjö OK1:09:44+20:0611:11
10Erik LösethFalköpings AIK OK1:18:00+28:2212:31
11Per-Olof AnderssonOK Tyringe1:18:56+29:1812:40
12Atis ZariņšMona OK1:23:12+33:3413:21
13Magnus Wall JungbjerGöteborgs SK1:29:09+39:3114:18
14Mikael KarlssonOK Skogsfalken2:06:45+1:17:0720:20
Philip HjellströmGränna-Bygdens OKej godkänd
Anders BlomqvistOK Skogsfalkenej godkänd
Mårten WikströmHalmstad OKej godkänd
Lars-Ola LarssonOK Orionej godkänd
Pierre DanielssonOK Skogsfalkenej godkänd
Marko KarkulehtoOK Vilse 87ej start
Mattias BååthSävedalens AIKej start

D55

3 700 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena SwartzOK Orion48:5213:12
2Ann NilssonMarkaryds FK49:06+0:1413:16
3Britt-Marie BengtssonFK Åsen49:53+1:0113:28
4Carina SvärdOK Orion54:52+6:0014:49
5Annlouise AlmqvistIFK Mora OK55:05+6:1314:53
6Ewa RoosHelsingborgs SOK56:10+7:1815:10
7Camilla RosénAnnebergs GIF57:31+8:3915:32
8Christina SternerTockarps IK58:31+9:3915:48
9Christina SegerslättSkåneslättens OL59:28+10:3616:04
10Carina Rosén ErikssonAnnebergs GIF1:04:33+15:4117:26
11Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK1:06:03+17:1117:51
Carina GöranssonYstads OKej godkänd

H55

5 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johnny NimvikFK Åsen55:3010:16
2Torsten BacktemanLerums SOK55:45+0:1510:19
3Paul IripFK Göingarna1:04:11+8:4111:53
4Bo GustafssonOK Tylöskog1:08:35+13:0512:42
5Jörgen SvenssonRonneby OK1:20:12+24:4214:51
6Reino ÖrnMarkaryds FK2:01:13+1:05:4322:26
Peter AnderssonOK Orionej godkänd
Ingemar MånssonRonneby OKej godkänd

D60

2 910 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK38:5913:23
2Bente KällVäxjö OK45:26+6:2715:36
3Ingrid LarssonFK Göingarna49:01+10:0216:50
4Birgitta WinbladRehns BK52:37+13:3818:04
5Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK58:23+19:2420:03
6Inger FrickFK Göingarna1:00:13+21:1420:41
7Marita JohanssonMarkbygdens OK1:16:35+37:3626:19
8Kerstin Haugen LundStenungsunds OK1:23:36+44:3728:43

H60

5 030 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WestlundOK Tyr43:448:41
2Per-Arne HöögOK Vilse 8752:08+8:2410:21
3Lars ForsstedtSöders-Tyresö55:10+11:2610:58
4Inge GötessonKarlskrona SOK56:05+12:2111:08
5Bengt LarssonFK Göingarna56:20+12:3611:11
6Per-Ivan EngströmOK Orion58:25+14:4111:36
7Leif GustafssonSäterbygdens OK58:36+14:5211:39
8Jan DanielssonKalmar OK1:00:02+16:1811:56
9Tore TjernlundOK Vilse 871:00:03+16:1911:56
10Sten SegerslättSkåneslättens OL1:01:12+17:2812:10
11Thomas AlmqvistKarlskrona SOK1:03:14+19:3012:34
12Arne LundStenungsunds OK1:04:50+21:0612:53
13Bror WidénUddevalla OK1:12:03+28:1914:19
14Mats KarlssonKarlskrona SOK1:35:02+51:1818:53
Ola SvenssonOK Orionej start
Håkan ForsmanRonneby OKej start
Thomas DagsbergOK Orionej start

D65

3 420 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta SvenssonOK Vilse 8743:1312:38
2Monica GustavssonIK Jarl Rättvik46:20+3:0713:32
3Lena SöderbergOK Skogsfalken49:16+6:0314:24
4Monica KnutssonSävedalens AIK49:52+6:3914:34
5Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK50:49+7:3614:51 Ladda ner rutt i gpx-format
6Monica DjurbergOK Tyr53:17+10:0415:34
7Ann-Helen LinnersjöOK Orion54:09+10:5615:50
8Eva PetterssonVäxjö OK1:05:01+21:4819:00
9Gunnel MånssonOK Vilse 871:08:51+25:3820:07
Ingrid E StrömRonneby OKej godkänd
Kerstin GustafssonOK Gränsenej godkänd
Maria BerglundOK Vilse 87ej start

H65

4 310 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ken RagnarssonOK Kompassen44:5010:24
2Kent TörnqvistKarlskrona SOK51:20+6:3011:54
3Stefan MillegårdSävedalens AIK52:10+7:2012:06
4Per Arne EvaldssonOK Gynge54:16+9:2612:35
5Kenneth FagerKarlskrona SOK56:19+11:2913:03
6Lars SvenssonOK Vilse 8756:33+11:4313:07
7Lennart HävrénTullinge SK57:08+12:1813:15
8Lars GustafssonOK Gränsen59:21+14:3113:46
9Hans GottfridssonTorsås OK1:02:05+17:1514:24
10Åke KarlssonAlvesta SOK1:03:29+18:3914:43
11Jan KarlssonOK Virdarna1:04:54+20:0415:03
12Bo JohanssonOK Vilse 871:06:16+21:2615:22
13Lennart SmedenmarkRonneby OK1:06:38+21:4815:27
14Sven Erik FrickFK Göingarna1:08:49+23:5915:58
15Bengt AspvallRonneby OK1:09:19+24:2916:04
16Hans LarssonHässleholms OK1:10:29+25:3916:21
17Tommy HautopOK Pan-Kristianstad1:13:00+28:1016:56
18Gert OlssonTockarps IK1:13:40+28:5017:05
19Tommy OlaussonSOK Aneby1:21:38+36:4818:56
Anders PerssonOK Vilse 87ej godkänd
Jörgen NilssonRonneby OKej godkänd
Christer AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Ulf JogbrattOK Trananej start

D70

2 910 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK41:5514:24
2Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK44:27+2:3215:16
3Gullevi SvenssonRonneby OK49:14+7:1916:55
4Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL56:13+14:1819:19
5Ros-Mari KarlssonNybro OK59:21+17:2620:23
6Berit ByströmOK Virdarna1:06:15+24:2022:45
7Barbro BengtssonOskarströms OK1:08:48+26:5323:38
8Kristina FranssonOK Virdarna1:09:44+27:4923:57
9Kristina JohanssonMullsjö SOK1:11:36+29:4124:36
10Lena OlssonOK Orion1:25:37+43:4229:25
Solbritt GustafssonOK Virdarnaej start

H70

3 700 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars GranefeltOK Tyr39:0810:34
2Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK43:16+4:0811:41 Ladda ner rutt i gpx-format
3Kent EkdahlEmmaboda Verda OK53:01+13:5314:19
4Nils KarlssonVäxjö AIS53:12+14:0414:22
5Åke WansölinSöders-Tyresö58:11+19:0315:43
6Gunnar EnbergMålilla OK58:30+19:2215:48
7Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK1:01:26+22:1816:36
8Lars PerssonOK Kompassen1:01:33+22:2516:38
9Håkan NilssonMalmö OK1:04:09+25:0117:20
10Lennart BohmanKarlskrona SOK1:05:59+26:5117:50
11Bo JohanssonOK Stigen1:07:40+28:3218:17
12Per EngqvistRonneby OK1:10:56+31:4819:10
13Leif MalmHärlövs IF1:13:35+34:2719:53
14Ross BrighouseNya Zeeland1:13:39+34:3119:54
15Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:17:36+38:2820:58
16Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK1:36:13+57:0526:00
Kent SvenssonOK Skogsfalkenej godkänd
Leif IngemarssonKarlskrona SOKej godkänd
Ingvar PerssonFK Åsenej godkänd
Jan PåhlstorpEmmaboda Verda OKej godkänd
Yngve MagnussonOK Orionej godkänd
Knud Erik ThomsenSvendborg OKej godkänd

D75

2 910 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa SvenssonOK Vilse 8752:4718:08
2Brita DahlbergHässleholms OK1:11:07+18:2024:26
3Inger AxelssonOK Orion1:26:40+33:5329:46
Valerie RobinssonNya Zeelandej start

H75

3 420 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland KarlssonRonneby OK44:1512:56
2Bertil ErikssonMalmö OK49:46+5:3114:33
3Sven-Åke GranquistHästveda OK51:53+7:3815:10
4Åke EkstrandHärlövs IF52:41+8:2615:24
5Kjell MånssonRonneby OK55:40+11:2516:16
6Bertil OttossonFK Göingarna56:17+12:0216:27
7Ingvar BengtssonOskarströms OK1:15:40+31:2522:07
8John RobinsonNya Zeeland1:20:13+35:5823:27
9Paul SchannongMalmö OK1:20:23+36:0823:30
10Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL1:33:30+49:1527:20
11Herluf JensenSvendborg OK1:38:25+54:1028:46
Verner LönnquistHärlövs IFej godkänd
Jørn ThomsenKolding OKej godkänd
Waste ByströmOK Virdarnaej godkänd
Lennart NilssonMalmö OKej godkänd

H80

2 910 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan JanssonVäxjö OK49:1616:55
2Werner TörnblomVäxjö OK50:21+1:0517:18
3Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad54:45+5:2918:48
4Leif SjögrenOK Orion56:22+7:0619:22
5Gillis AlmVäxjö OK56:34+7:1819:26
6Rune BengtssonRonneby OK56:43+7:2719:29
7Bernt PeterssonAlvesta SOK1:02:23+13:0721:26

Inskolning

1 260 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Charlie MulariOK Vilse 87fullföljt
Millie MulariOK Vilse 87fullföljt
Maja NevanrantaOK Vilse 87fullföljt

U1

1 620 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid GagnerStigmännen Karlshamns OK13:548:34
2Ebba EdénVäxjö AIS14:27+0:338:55
3Sixten LindgårdFK Göingarna14:53+0:599:11
4Ted EngdahlFrölunda OL14:55+1:019:12
5Hjalmar LindgårdFK Göingarna15:05+1:119:18
6Maja EdénVäxjö AIS15:53+1:599:48
7Linnea PerssonOK Kåre15:58+2:049:51
8Thure SundbäckSävedalens AIK16:05+2:119:55
9Emilia MattssonOK Tyringe17:02+3:0810:30
9Linnea MattssonOK Tyringe17:02+3:0810:30
11Gustaf ArvmyrenOK Orion17:29+3:3510:47
12Esther AllwoodKarlskrona SOK17:38+3:4410:53
13Arvid OlssonStigmännen Karlshamns OK17:54+4:0011:02
14Viola OlssonOK Skogsfalken18:01+4:0711:07
15August HärwellAndrarums IF18:50+4:5611:37
16Fritiof HärwellAndrarums IF19:18+5:2411:54
17Oskar SjöstrandLinkköpings Ok21:14+7:2013:06
18Erik StenbergOK Skogsfalken23:02+9:0814:13
19Elijah KuntsRonneby OK28:02+14:0817:18
20Katie KnutsRonneby OK28:34+14:4017:38
Albin SöderbergOK Skogsfalkenej godkänd
Martin ErikssonAnnebergs GIFej godkänd

U2

2 150 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Zeb MillbournOK Skogsfalken17:408:13
2Leo LarssonKarlskrona SOK24:04+6:2411:11
3Tuva BohlinOK Skogsfalken24:34+6:5411:25
4Hjalmar SvennerudKarlskrona SOK44:27+26:4720:40
Filippa KarkulehtoOK Vilse 87ej start
Malva LarssonOK Orionej start

Öppen motion 1

2 150 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita EklundKlubblös21:3610:02
2Mattias ArvmyrenOK Orion22:50+1:1410:37
3Siri KleinOK Vilse 8723:04+1:2810:43
4Emily ArvmyrenOK Orion23:26+1:5010:53
5Maria Espenkrona HåkanssonRonneby OK29:07+7:3113:32
6Helena SvenssonOK Vilse 8735:39+14:0316:34
7Elias NilssonAndrarums IF36:16+14:4016:52

Öppen motion 2

3 240 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik EklundKlubblös13:594:18
2Gustaf KrigströmKarlskrona SOK29:46+15:479:11
3Emelia OlaussonOK Orion29:49+15:509:12
4Annika LarssonFK Göingarna30:47+16:489:30
5Barbro NilssonAlvesta SOK35:20+21:2110:54
6Helle RagnarssonOK Kompassen46:44+32:4514:25
7Rune JungbjerGöteborgs SK58:44+44:4518:07
Lena OlssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Rosita KarlssonVäxjö AISej godkänd
Bo EklundIF Thorej godkänd

Öppen motion 3

2 270 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia BohlinOK Skogsfalken22:349:56
2Anna-Moa LindskogOK Älme26:11+3:3711:32
3Mikael BohlinOK Skogsfalken27:17+4:4312:01
4Marita JohanssonOK Stigen28:20+5:4612:28
5Jennie SaleskogRonneby OK30:23+7:4913:23
5Isak OllanderOK Landehof30:23+7:4913:23
7Sofie JohannessonOK Älme31:27+8:5313:51
8Helena BlomsterRonneby OK33:13+10:3914:37
9Sarah EjermarkTorsås OK34:35+12:0115:14
10Carolina KarlssonOK Skogsfalken36:56+14:2216:16
11Anna EkhagenSödertälje-Nykvarn OF37:29+14:5516:30
12Hugo DanielssonOK Skogsfalken47:34+25:0020:57
13Berit LindahlAlvesta SOK48:45+26:1121:28
14Jan WinbladRehns BK53:01+30:2723:21
15Jan DahlbergHässleholms OK58:04+35:3025:34
16Gunnel NilssonMalmö OK1:03:19+40:4527:53
17Björn WinbladKlubblös1:15:22+52:4833:12
Kajsa BäcklundRonneby OKej godkänd
Kirsten Wolff ThomsenSvendborg OKej start

Öppen motion 4

4 210 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar OlssonOK Skogsfalken49:0211:38
2Melissa MillbournOK Skogsfalken49:56+0:5411:51
3Astrid NormanStigmännen Karlshamns OK50:37+1:3512:01
4Rolf GustafssonTormestorps IF56:59+7:5713:32
5Jeanette AnderssonKarlskrona SOK1:00:39+11:3714:24
6Annika SolbreckLånghundra IF1:15:23+26:2117:54
Per EnerothLunds OKej godkänd

Öppen motion 5

2 850 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jon MobergFK Göingarna37:3513:11
2Johan LindgårdFK Göingarna45:05+7:3015:49
3Peter AllwoodKarlskrona SOK45:16+7:4115:52
4Robin KarlssonVäxjö OK49:38+12:0317:24
5Claes OlvegårdFK Göingarna50:03+12:2817:33
6Sara  CarlssonKlubblös57:40+20:0520:14
7Bo JönssonStigmännen Karlshamns OK58:46+21:1120:37
8Olga NormanStigmännen Karlshamns OK1:01:33+23:5821:35
9Patrik WåhlinOK Skogsfalken1:03:41+26:0622:20
10Agnes BerlinKarlskrona SOK1:04:47+27:1222:43
11Johanna Larén-SandgrenOK Orion1:05:34+27:5923:00
12Marie SvennerudKarlskrona SOK1:08:10+30:3523:55
13Ulrik JohanssonRonneby OK1:12:12+34:3725:20
14Lisbeth CarlssonKlubblös1:23:17+45:4229:13
15Jacob RosenfeldStigmännen Karlshamns OK1:24:13+46:3829:32
16Sofia PorleVäxjö OK1:58:54+1:21:1941:43
Sven SvenssonKarlskrona SOKej godkänd
Ellen AnderssonOK Pan-Kristianstadej godkänd
Bodil HedOK Skogsfalkenej godkänd
Anette HolmströmHärlövs IFej godkänd
Monica NilssonKarlskrona SOKej godkänd

Öppen motion 6

5 030 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik HåkanssonRonneby OK51:5110:18
2Hans KulstadSkåneslättens OL59:57+8:0611:55
3Clas NilssonKarlskrona SOK1:02:29+10:3812:25
4Leo EnerothLunds OK1:06:46+14:5513:16
5Daniel LorentzsonStigmännen Karlshamns OK1:07:11+15:2013:21
6Jens BohlinKarlskrona SOK1:10:33+18:4214:01
7Kristina BerlinKarlskrona SOK1:11:58+20:0714:18
8Klara AnderssonOK Pan-Kristianstad1:12:33+20:4214:25
9Hampus EngströmKlubblös1:12:36+20:4514:26
10Jakob SvenssonKlubblös1:29:56+38:0517:52
Martin AnderssonOK Skogsfalkenej godkänd

Öppen motion 7

2 910 m, 62 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SwartzOK Orion36:0812:25
2Mathias SundbäckSävedalens AIK36:31+0:2312:32
3Tobias BlomqvistOK Vilse 8736:51+0:4312:39
4Jonas FagerVäxjö OK37:49+1:4112:59
5Conny BerggrenVäxjö AIS39:55+3:4713:43
6Victoria KarlssonSkogslöparna40:00+3:5213:44
7Anders WetterlingStigmännen Karlshamns OK41:04+4:5614:06
8Birgitta OlssonOK Skogsfalken42:50+6:4214:43
9Staffan KällOK Älme42:52+6:4414:43
10Bodil HermanssonOK Orion45:23+9:1515:35
11Gunilla AnderssonKarlskrona SOK45:37+9:2915:40
12Björn LinnersjöOK Orion46:02+9:5415:49
13Erik AndréIF Marin Väst46:18+10:1015:54
14Anna T PerssonOK Kåre46:31+10:2315:59
15Anna Weckner WestlundOK Tyr46:45+10:3716:03
16Johan HjertströmFK Friskus-Varberg47:51+11:4316:26
17Karolina KarlssonNybro OK48:33+12:2516:41
18Linda HammarquistStigmännen Karlshamns OK50:08+14:0017:13
19Roland HermanssonOK Orion50:52+14:4417:28
20Björn NordströmHässleholms OK51:19+15:1117:38
21Stella KällOK Älme51:30+15:2217:41
22Ingmar OlssonKarlskrona SOK51:39+15:3117:44
23Pia HjertströmFK Friskus-Varberg52:15+16:0717:57
24Helen NilssonHärlövs IF52:31+16:2318:02
25Katarina FastOK Pan-Kristianstad52:45+16:3718:07
26Lena StrandMarkaryds FK54:25+18:1718:41
27Jan PerssonYstads OK54:47+18:3918:49
28Ellen GunnarssonOK Vilse 8755:21+19:1319:01
28Gustav ÅmanOK Vilse 8755:21+19:1319:01
30Roland BernhardssonIFK Stockaryd55:41+19:3319:08
31Alf JohanssonVäxjö OK56:17+20:0919:20
32Erland LingJönköpings OK57:07+20:5919:37
33Susanna CaleklintKarlskrona SOK57:38+21:3019:48
34Bengt SalomonssonSkåneslättens OL59:45+23:3720:31
35Malin ÅmanOK Vilse 871:00:01+23:5320:37
36Richard BengtssonLunds OK1:00:05+23:5720:38
37Thorwald FranssonOK Virdarna1:00:27+24:1920:46
38Kenneth JohannessonOK Älme1:00:30+24:2220:47
39Daniel EhmannOK Pan-Kristianstad1:00:41+24:3320:51
40Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna1:00:46+24:3820:52
41Kristina GöranssonOK Pan-Kristianstad1:00:51+24:4320:54
42Kim FolanderFSK Orientering1:01:35+25:2721:09
43Conny AnderssonRonneby OK1:05:18+29:1022:26
44Lennart MartinssonOK Tyringe1:05:20+29:1222:27
45Ulla LingJönköpings OK1:05:34+29:2622:31
46Hubert HugossonOK Gynge1:06:24+30:1622:49
47Eva RolanderOK Pan-Kristianstad1:06:48+30:4022:57
48Monika HjellströmGränna-Bygdens OK1:09:31+33:2323:53
49Astrid JohannessonHelsingborgs SOK1:12:04+35:5624:45
50Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL1:14:58+38:5025:45
51Sven TörnkvistTormestorps IF1:20:00+43:5227:29
52Brodde NilssonOK Skogsfalken1:21:04+44:5627:51
53LarsOwe StrömRonneby OK1:23:44+47:3628:46
54Barbro MartinssonOK Tyringe1:29:13+53:0530:39
55Ulla NordahlOK Torfinn1:32:34+56:2631:48
56Claus MikkelsenHerlufsholm OK1:35:53+59:4532:56
Sven GiselssonRonneby OKej godkänd
Susanne JohannessonRonneby OKej godkänd
Marie MarkholmSkåneslättens OLej godkänd
Björn EdénVäxjö AISej godkänd
Jan-Olov ErikssonAnnebergs GIFej godkänd
Bert Inge GreenStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Håkan CaesarHärlövs IFej start

Öppen motion 8

4 670 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak BergmanOK Skogsfalken37:318:02
2Thomas HenmyrOK Vilse 8749:54+12:2310:41
3Mikael KarlssonFK Göingarna49:58+12:2710:41
4Helena GummessonKarlskrona SOK54:49+17:1811:44
5Jan KarlssonVäxjö OK57:01+19:3012:12
6Tomas NilssonStigmännen Karlshamns OK57:59+20:2812:24
7Jacob NilssonRonneby OK58:03+20:3212:25
8Julia HedOK Skogsfalken58:40+21:0912:33
9Caroline LindgårdFK Göingarna1:00:19+22:4812:54
10Håkan AnderssonKarlskrona SOK1:04:06+26:3513:43
11Stefan CaleklintKarlskrona SOK1:06:01+28:3014:08
12Lars KreutnerSOK Viljan1:08:24+30:5314:38
13Louise RolanderOK Pan-Kristianstad1:10:50+33:1915:10
14Göran FastOK Pan-Kristianstad1:11:17+33:4615:15
15Håkan HenmyrOK Vilse 871:11:34+34:0315:19
16Mårten MellbyMalmö OK1:14:46+37:1516:00
17John D SöderbergOK Skogsfalken1:17:21+39:5016:33
18Ola WinqvistFK Göingarna1:22:34+45:0317:40
19Anna LarssonÖrkelljunga FK1:24:24+46:5318:04
20Stellan GradinAndrarums IF1:25:35+48:0418:19
21Jan GradinAndrarums IF1:50:24+1:12:5323:38
Marcus SvennerudKarlskrona SOKej godkänd
Martin PerssonOK Kåreej godkänd

Öppen motion 9

8 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BerlinOK Orion1:13:109:01
2Olof NilssonRonneby OK1:22:04+8:5410:07
3Johan NilssonÖstersunds OK1:26:46+13:3610:42
4Anders KarlssonBodafors OK1:40:53+27:4312:27
5Thom BarbusKarlskrona SOK1:40:57+27:4712:27
6Hans PerssonAndrarums IF1:43:28+30:1812:46

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser