Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Havs-OL, dag 2, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Havs-OL, dag 2, medel
Arrangörsorganisation: Stigmännen Karlshamns OK
Datum: torsdag 5 juli 2018

D21

4 650 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia BrattOK Orion44:019:27
2Malin WidénUddevalla OK48:43+4:4210:28
3Lina SvenssonOK Skogsfalken50:58+6:5710:57
4Katarina LenanderVäxjö OK51:41+7:4011:06
5Yevheniia ShcherbakovaRonneby OK51:46+7:4511:07
6Maja PetterssonKarlskrona SOK54:55+10:5411:48
7Anna Gornicka-AntonowiczKalmar OK54:56+10:5511:48
8Caroline LindelöwHärlövs IF55:09+11:0811:51
9Lisa FolinoKarlskrona SOK56:55+12:5412:14
10Sofia DahlHärlövs IF1:10:26+26:2515:08
11Anna BondesonLunds OK1:12:47+28:4615:39
12Stina PerssonEmmaboda Verda OK1:13:35+29:3415:49
13Marie RubérLinköpings OK1:13:37+29:3615:49
14Maria JohanssonTorsås OK1:16:37+32:3616:28
Hilda AxelssonFK Göingarnaej godkänd

H21

5 450 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Denys ShcherbakovRonneby OK35:246:29
2Isak BergmanOK Skogsfalken38:00+2:366:58
3Pontus PeterssonOK Orion38:09+2:457:00
4Erik AnderssonOK Orion38:29+3:057:03
5Daniel MillbournOK Skogsfalken41:09+5:457:33
6Emil FolinoKarlskrona SOK41:19+5:557:34
7Mattias KarlssonVäxjö OK41:25+6:017:35
8Fredrik WennermarkSävedalens AIK42:08+6:447:43
9Krzysztof WolowczykOK Denseln44:27+9:038:09
10Viktor TovessonOK Orion46:23+10:598:30
11Johan EngströmOK Orion47:04+11:408:38
12Emil PetterssonKarlskrona SOK49:49+14:259:08
13Jesper HåkanssonFK Göingarna52:14+16:509:35
14Johan WennermarkOK Orion53:52+18:289:53
15Björn AnderssonKarlskrona SOK53:53+18:299:53
16Anton ÖsterbladKarlskrona SOK54:27+19:039:59
Marcus RovinaOK Skogsfalkenej start
Erik LundhRehns BKej start
Sturle NordeideGneistej start

H20

3 850 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon GiselssonRonneby OK36:579:35
2Mathias BlomsterRonneby OK38:51+1:5410:05
3Wiktor RydlundHässleholms OK55:04+18:0714:18

D18

3 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja PorleVäxjö OK38:4610:04
2Hanna JohannessonRonneby OK40:16+1:3010:27
3Louise RamebäckUmeå OK51:07+12:2113:16
Johanna WilhelmssonKarlskrona SOKej godkänd
Linn LindblomMalmö OKej start
Julia MianowskaKalmar OKej start

D16

3 840 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes LindblomMalmö OK41:2710:47
2Emma ErikssonEksjö SOK43:14+1:4711:15
3Hilma HolmströmHärlövs IF43:26+1:5911:18
4Elin NilssonAndrarums IF43:39+2:1211:22
5Hanna RingRonneby OK45:13+3:4611:46
6Aleksandra NitschKalmar OK47:24+5:5712:20
7Ella SöderbergOK Skogsfalken47:59+6:3212:29
8Sofia PalmFK Boken48:15+6:4812:33
9Elin EmilssonOK Skogsfalken49:11+7:4412:48
10Embla CinthioSkåneslättens OL49:29+8:0212:53
11Johanna HalldinKFUM Örebro OK50:43+9:1613:12
12Nellie RydlundHässleholms OK52:21+10:5413:37
13Elvira LjungbergOK Skogsfalken1:01:18+19:5115:57
14Julia KarlssonOK Skogsfalken1:21:27+40:0021:12
Klara AnderssonOK Orionej start

H16

3 840 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton TörnqvistKarlskrona SOK33:358:44
2Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK34:44+1:099:02
3Filip HåkanssonOK Orion36:31+2:569:30
4Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad36:35+3:009:31
5Arvid BlomsterRonneby OK37:37+4:029:47
6Simon FogelströmTorsås OK38:37+5:0210:03
7Arvid KronmarKarlskrona SOK39:01+5:2610:09
8Bartlomiej OlszewskiKalmar OK41:45+8:1010:52
9Leo EnerothLunds OK45:42+12:0711:54
10Zacharias ÅkerlundStigmännen Karlshamns OK45:44+12:0911:54
11Jesper RamebäckUmeå OK46:22+12:4712:04
12Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna47:57+14:2212:29
13Wilmer HolmqvistSjövalla FK54:29+20:5414:11
14Fabian AnderssonRonneby OK1:05:43+32:0817:06
Mārcis ZariņšMona OKej godkänd
Oscar Wall JungbjerGöteborgs SKej godkänd
Adam LindblomMalmö OKej start

D14

3 110 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa SwartzOK Orion26:178:27
2Alma SvennerudKarlskrona SOK26:48+0:318:37
3Emma EmilssonOK Skogsfalken27:40+1:238:53
4Emma ZettervallKarlskrona SOK30:31+4:149:48
5Viola HolmströmHärlövs IF32:44+6:2710:31
6Enni LindskogOK Älme34:46+8:2911:10
7Linnea RydlundHässleholms OK35:17+9:0011:20
8Sandra WiduchKarlskrona SOK35:52+9:3511:31
9Hedda SvenssonOK Orion37:15+10:5811:58
10Emmy PalmFK Boken41:02+14:4513:11
11Linn BjörneldKalmar OK42:52+16:3513:47
12Maja BäcklundRonneby OK42:53+16:3613:47
13Agnes OlssonOK Skogsfalken51:22+25:0516:30

H14

3 110 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus VernströmRonneby OK25:238:09
2Jan AntonowiczKarlskrona SOK26:38+1:158:33
3Simon BååthSävedalens AIK27:55+2:328:58
4Oliver HåkanssonOK Orion29:26+4:039:27
5Axel BrattOK Orion30:06+4:439:40
6Elia KämpeÖrkelljunga FK31:39+6:1610:10
7Melker LarssonOK Orion32:14+6:5110:21
8Ebbe HolmqvistSjövalla FK32:16+6:5310:22
9Alvin OllanderOK Landehof33:58+8:3510:55
10Nils SwartzOK Orion34:00+8:3710:55
11Svante LorentzsonStigmännen Karlshamns OK34:38+9:1511:08
12Erik ErikssonOK Skogsfalken36:28+11:0511:43
13Martin ErikssonAnnebergs GIF37:11+11:4811:57
14Liam KarlssonAlvesta SOK37:56+12:3312:11
15Johan Wall JungbjerGöteborgs SK38:13+12:5012:17
16Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad38:21+12:5812:19
17Victor JosefssonOK Skogsfalken41:09+15:4613:13
18Oskar ErikssonRonneby OK42:30+17:0713:39
19Stanislaw WolekKalmar OK45:19+19:5614:34
20Vilmer LindströmOK Skogsfalken46:55+21:3215:05
Herbert AdamssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Rasmus EjermarkTorsås OKej godkänd
Hugo CedervallÖrkelljunga FKej godkänd

D12

2 670 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lova KronmarKarlskrona SOK23:388:51
2Matilda SöderbergOK Skogsfalken24:35+0:579:12
3Märta SvennerudKarlskrona SOK25:00+1:229:21
4Elsa GustafssonOK Tylöskog25:39+2:019:36
5Hannah JosefssonOK Skogsfalken26:22+2:449:52
6Aprilia CinthioSkåneslättens OL27:24+3:4610:15
7Emelina HolmqvistSjövalla FK27:50+4:1210:25
8Frida LindénVäxjö OK30:06+6:2811:16
9Elin SaleskogRonneby OK30:54+7:1611:34
10Emma LindénVäxjö OK33:59+10:2112:43
11Hanna BäcklundRonneby OK34:05+10:2712:45
12Emy HjertströmFK Friskus-Varberg36:16+12:3813:34

H12

2 670 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar AxelssonFK Göingarna19:397:21
2Eddie KarlssonOK Vilse 8720:36+0:577:42
3Ville LindskogOK Älme21:49+2:108:10
4Emil RingRonneby OK22:05+2:268:16
5Elliott RehnGränna-Bygdens OK26:03+6:249:45
6Svante BohlinOK Skogsfalken28:07+8:2810:31
7Arvid ErikssonRonneby OK32:09+12:3012:02
8Linus BååthSävedalens AIK32:50+13:1112:17
9Wille VernströmRonneby OK33:23+13:4412:30
10Olof OlssonOK Skogsfalken34:05+14:2612:45
11Edvin HalldinKFUM Örebro OK40:08+20:2915:01
12Noah MulariOK Vilse 8745:57+26:1817:12
13Erik KarlssonOK Skogsfalken1:07:05+47:2625:07
Leo MårtenssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd

D10

2 050 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK17:588:45
2Siri RehnGränna-Bygdens OK20:12+2:149:51
3Sofia HalldinKFUM Örebro OK20:29+2:319:59
4Elin NilssonKarlskrona SOK20:56+2:5810:12
5Elin RydströmOK Skogsfalken22:56+4:5811:11
6Klara PalmFK Boken27:52+9:5413:35
7Matilda BjörneldKalmar OK28:19+10:2113:48
8Emilia HåkanssonOK Orion29:21+11:2314:19
9Disa LundbergKarlskrona SOK29:50+11:5214:33
Anna EnbergLinköpings OKej start

H10

2 050 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Atle KulstadSkåneslättens OL13:096:24
2Albin EmilssonOK Skogsfalken13:37+0:286:38
3Elias KronmarKarlskrona SOK14:40+1:317:09
4Oskar SöderbergOK Skogsfalken17:22+4:138:28
5Hugo BäcklundRonneby OK18:19+5:108:56
6Erik ZettervallKarlskrona SOK18:57+5:489:14
7Olle SaleskogRonneby OK21:20+8:1110:24
8Axel GustafssonOK Tylöskog23:55+10:4611:40
9Erik SjöstrandLinköpings OK52:37+39:2825:40

D40

3 890 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria HolmqvistSjövalla FK39:2910:08
2Frida PalmFK Boken45:01+5:3211:34
3Åsa Holmstrand OllanderOK Landehof48:00+8:3112:20
4Åsa LinnersjöOK Tor52:48+13:1913:34
5Karin Rahm BjörneldKalmar OK1:01:07+21:3815:42
6Lotta EkbergÖrkelljunga FK1:02:37+23:0816:05
7Eva PerssonVäxjö OK1:02:38+23:0916:06
8Anna WikströmHästveda OK1:05:05+25:3616:43
9Mona LindénVäxjö OK1:22:26+42:5721:11
Jenny LindblomMalmö OKej godkänd
Malin SvenssonOK Orionej start

H40

4 700 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingemar ErikssonRonneby OK44:469:31
2Marcus BlomkvistKarlskrona SOK48:46+4:0010:22
3Peter WirenstedtKarlskrona SOK50:55+6:0910:50
4Olof IngemarssonKarlskrona SOK51:22+6:3610:55
5Mattias RehnGränna-Bygdens OK53:47+9:0111:26
6Gustav BäcklundRonneby OK58:04+13:1812:21
7Jon LindskogOK Älme1:02:30+17:4413:17
8Henrik ModigOK Pan-Kristianstad1:04:24+19:3813:42
9Stefan CaleklintKarlskrona SOK1:07:58+23:1214:27
10Henrik LindblomMalmö OK1:33:57+49:1119:59
Kalle BjörkmanIFK Mora OKej godkänd
Christian EnbergLinköpings OKej start

D45

3 850 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny HåkanssonOK Orion39:2510:14
2Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad45:09+5:4411:43
3Carina RydlundHässleholms OK54:29+15:0414:09
4Camilla HaglundÖrkelljunga FK55:01+15:3614:17
5Jenny SwartzFrösö IF55:40+16:1514:27
6Annica RosengrenOK Orion57:47+18:2215:00
7Maria ModigOK Pan-Kristianstad1:05:36+26:1117:02
8Maria TuressonHärlövs IF1:14:22+34:5719:18
9Åsa EnerothLunds OK1:15:41+36:1619:39
10Monika HjellströmGränna-Bygdens OK1:25:35+46:1022:13
Katarina SundelinOK Orionej godkänd
Maria PeterssonHalmstad OKej godkänd
Malin HalldinKFUM Örebro OKej start
Linda IngemarssonKarlskrona SOKej start

H45

4 650 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus LarssonKarlskrona SOK39:448:32
2Anders HåkanssonOK Orion40:16+0:328:39
3Ola SöderbergOK Skogsfalken41:28+1:448:55
4Pontus HalldinKFUM Örebro OK41:48+2:048:59
5Olle BjörneldKalmar OK47:36+7:5210:14
6Niklas NilssonHärlövs IF48:55+9:1110:31
7Håkan PalmFK Boken50:59+11:1510:57
8Ola OlssonOK Skogsfalken54:43+14:5911:46
9Michael AdamssonNybro OK55:12+15:2811:52
10Martin JohanssonHalmstad OK56:16+16:3212:06
11Björn NilssonHärlövs IF57:35+17:5112:23
12Magnus KronmarKarlskrona SOK1:05:42+25:5814:07
13Jonny LindénVäxjö OK1:07:09+27:2514:26
14Ola MarkholmSkåneslättens OL1:10:09+30:2515:05
15Paul OlssonOK Skogsfalken1:11:53+32:0915:27
16Torgny HolmströmHärlövs IF1:12:24+32:4015:34
17Lars DahlHärlövs IF1:13:50+34:0615:52
18Henrik AnderssonEmmaboda Verda OK1:26:54+47:1018:41
19Magnus CinthioSkåneslättens OL1:28:46+49:0219:05
20Anders SundelinOK Orion1:30:34+50:5019:28
21Kjell ErikssonOK Skogsfalken1:38:36+58:5221:12
22Jonny LagerströmRonneby OK1:52:47+1:13:0324:15
Jonas K JohanssonOK Skogsfalkenej godkänd
Jonas SvenssonOK Orionej start

D50

3 350 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina SmedbergOK Skogsfalken34:5010:23
2Malin ÅrebäckGöteborg-Majorna OK35:13+0:2310:30
3Eva PetterssonKarlskrona SOK36:19+1:2910:50
4Hanne FoghFSK Orientering38:00+3:1011:20
5Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog40:37+5:4712:07
6Kristina NilssonOK Tranan43:25+8:3512:57
7Annika JosefssonKarlskrona SOK43:57+9:0713:07
8Marie OlssonÖrkelljunga FK44:25+9:3513:15
9Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK45:06+10:1613:27
10Lena PeterssonOK Alehof52:58+18:0815:48
11Berit GummusIFK Mora OK54:38+19:4816:18
12Gunilla GustafssonOK Orion55:37+20:4716:36
13Nina OlssonFalköpings AIK OK1:00:15+25:2517:59
14Eva PålssonIFK Mora OK1:22:59+48:0924:46
Chatarina KarlssonUmeå OKej godkänd
Karin JägrydSkåneslättens OLej godkänd

H50

4 050 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik SmedbergOK Skogsfalken34:378:32
2Thomas JohannessonRonneby OK35:58+1:218:52
3Jonas PerssonTorsås OK39:35+4:589:46
4Magnus LarssonFK Göingarna40:21+5:449:57
5Håkan AxelssonFK Göingarna41:01+6:2410:07
6Glen HåkanssonVäxjö OK41:44+7:0710:18
7Henrik LarssonFK Göingarna44:48+10:1111:03
8Anders JägrydSkåneslättens OL44:50+10:1311:04
9Per-Olof AnderssonOK Tyringe45:23+10:4611:12
10Magnus PorleVäxjö OK47:35+12:5811:44
11Erik LösethFalköpings AIK OK49:07+14:3012:07
12JOACIM AhnheimTibro OK1:00:13+25:3614:52
13Atis ZariņšMona OK1:03:34+28:5715:41
14Peter Lillen NilssonOK Tranan1:03:38+29:0115:42
15Pierre DanielssonOK Skogsfalken1:11:39+37:0217:41
16Mikael KarlssonOK Skogsfalken1:38:12+1:03:3524:14
Magnus Wall JungbjerGöteborgs SKej godkänd
Gert WildheimFK Friskus-Varbergej godkänd
Lars-Ola LarssonOK Orionej start
Mattias BååthSävedalens AIKej start
Johan AnderssonOK Skogsfalkenej start
Marko KarkulehtoOK Vilse 87ej start

D55

3 030 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena SwartzOK Orion34:2311:20
2Annlouise AlmqvistIFK Mora OK40:20+5:5713:18
3Ann NilssonMarkaryds FK41:14+6:5113:36
4Carina Rosén ErikssonAnnebergs GIF42:11+7:4813:55
5Camilla RosénAnnebergs GIF43:12+8:4914:15
6Carina SvärdOK Orion44:03+9:4014:32
7Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK44:44+10:2114:45
8Christina SegerslättSkåneslättens OL44:59+10:3614:50
Carina GöranssonYstads OKej godkänd
Ewa RoosHelsingborgs SOKej start

H55

3 890 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torsten BacktemanLerums SOK49:2212:41
2Bo GustafssonOK Tylöskog51:02+1:4013:07
3Jörgen SvenssonRonneby OK1:05:19+15:5716:47
Peter AnderssonOK Orionej start

D60

2 840 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK32:5811:36
2Birgitta WinbladRehns BK42:17+9:1914:53
3Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK43:36+10:3815:21
4Kerstin Haugen LundStenungsunds OK1:14:56+41:5826:23

H60

3 850 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Arne HöögOK Vilse 8740:5710:38
2Per-Ivan EngströmOK Orion45:18+4:2111:45
3Sten SegerslättSkåneslättens OL46:02+5:0511:57
4Inge GötessonKarlskrona SOK47:56+6:5912:27
5Carl-Johan RoubertFK Finn49:29+8:3212:51
6Ola SvenssonOK Orion50:41+9:4413:09
7Håkan ForsmanRonneby OK53:40+12:4313:56
8Thomas AlmqvistKarlskrona SOK55:30+14:3314:24
9Karl-Gunnar OlssonLunds OK58:41+17:4415:14
10Tore TjernlundOK Vilse 871:01:03+20:0615:51
11Arne LundStenungsunds OK1:04:44+23:4716:48
12Bror WidénUddevalla OK1:06:18+25:2117:13
Ingemar PeterssonMarkaryds FKej godkänd
Thomas DagsbergOK Orionej godkänd
Lars ForsstedtSöders-Tyresöej godkänd

D65

2 920 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica GustavssonIK Jarl Rättvik41:1314:06
2Lena GranefeltOK Tyr41:36+0:2314:14
3Margareta SvenssonOK Vilse 8745:23+4:1015:32
4Gunnel MånssonOK Vilse 8748:44+7:3116:41
5Ann-Helen LinnersjöOK Orion51:44+10:3117:43
6Eva PetterssonVäxjö OK54:06+12:5318:31
7Monica DjurbergOK Tyr55:29+14:1619:00
8Monica KnutssonSävedalens AIK57:55+16:4219:50
9Marita JohanssonOK Stigen59:52+18:3920:30
10Kerstin GustafssonOK Gränsen1:10:53+29:4024:16

H65

3 350 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ken RagnarssonOK Kompassen34:4010:20
2Kent TörnqvistKarlskrona SOK36:01+1:2110:45
3Stefan MillegårdSävedalens AIK38:07+3:2711:22
4Hans GottfridssonTorsås OK40:18+5:3812:01
5Mats IngvarssonOK Vilse 8745:04+10:2413:27
6Lennart HävrénTullinge SK46:04+11:2413:45
7Lars SvenssonOK Vilse 8746:27+11:4713:51
8Jörgen NilssonRonneby OK48:20+13:4014:25
9Lennart SmedenmarkRonneby OK49:33+14:5314:47
10Olle GranathSurahammars SOK51:18+16:3815:18
11Lars GustafssonOK Gränsen52:39+17:5915:42
12Hans LarssonHässleholms OK56:16+21:3616:47
13Åke KarlssonAlvesta SOK56:31+21:5116:52
14Gert OlssonTockarps IK1:04:25+29:4519:13
15Tommy HautopOK Pan-Kristianstad1:14:06+39:2622:07
Christer AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Kenneth FagerKarlskrona SOKej godkänd
Lars MartinssonRonneby OKej godkänd

D70

2 710 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Berit ByströmOK Virdarna54:3620:08
2Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL1:03:14+8:3823:20
3Gull SvenssonÖrkelljunga FK1:03:21+8:4523:22
4Ann-Mari PerssonVäxjö OK1:05:43+11:0724:14
5Marita JohanssonMarkbygdens OK1:12:48+18:1226:51
6Marianne SellgrenSigtuna OK1:14:23+19:4727:26
7Barbro BengtssonOskarströms OK1:14:32+19:5627:30
8Kristina JohanssonMullsjö SOK1:18:30+23:5428:58
9Lena OlssonOK Orion1:59:05+1:04:2943:56
Kristina FranssonOK Virdarnaej godkänd

H70

3 030 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars GranefeltOK Tyr31:3810:26
2Anders SellgrenSigtuna OK36:15+4:3711:57
3Ross BrighouseNya Zeeland39:04+7:2612:53
4Lennart AnderssonOK Orion39:56+8:1813:10
5Lennart BohmanKarlskrona SOK42:58+11:2014:10
6Gunnar EnbergMålilla OK43:05+11:2714:13
7Ingemar AnderssonOK Orion43:22+11:4414:18
8Åke WansölinSöders-Tyresö43:48+12:1014:27
9Håkan NilssonMalmö OK48:13+16:3515:54
10Per EngqvistRonneby OK52:19+20:4117:15
11Ingvar PerssonFK Åsen56:02+24:2418:29
12Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK58:04+26:2619:09
13Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:08:11+36:3322:30
14Knud Erik ThomsenSvendborg OK1:08:18+36:4022:32
15Leif IngemarssonKarlskrona SOK1:09:42+38:0423:00
16Yngve MagnussonOK Orion1:18:31+46:5325:54
Bo JohanssonOK Stigenej godkänd
Lars PerssonOK Kompassenej godkänd
Gert OlssonSkåneslättens OLej start

D75

2 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa SvenssonOK Vilse 8753:3021:50
2Brita DahlbergHässleholms OK1:02:48+9:1825:37
Inger AxelssonOK Orionej godkänd
Valerie RobinsonNya Zeelandej start

H75

2 840 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Åke GranquistHästveda OK42:4615:03
2Rune BergLunds OK44:46+2:0015:45
3Roland OffrellFrosta OK45:50+3:0416:08
4Hagbert PerssonVäxjö OK46:19+3:3316:18
5Bertil OttossonFK Göingarna48:07+5:2116:56
6Jørn ThomsenKolding OK53:38+10:5218:53
7Waste ByströmOK Virdarna54:02+11:1619:01
8Verner LönnquistHärlövs IF56:52+14:0620:01
9Bo SvenssonÖrkelljunga FK1:00:15+17:2921:12
10Ingvar BengtssonOskarströms OK1:00:21+17:3521:15
11Kjell MånssonRonneby OK1:04:36+21:5022:44
12Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL1:18:43+35:5727:43
13Herluf JensenSvendborg OK1:22:18+39:3228:58
John RobinsonNya Zeelandej godkänd

H80

2 710 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif SjögrenOK Orion52:0619:13
2Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad54:10+2:0419:59
3Rune BengtssonRonneby OK55:55+3:4920:38
4Johan JanssonVäxjö OK56:17+4:1120:46
5Bernt PeterssonAlvesta SOK1:04:20+12:1423:44

Inskolning

1 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Hilma KaboIFK Mora OKfullföljt
Rasmus & Ella KlevegårdVäxjö OKfullföljt
Emma LagerströmRonneby OKfullföljt
Oscar NessmanOK Virdarnafullföljt

U1

1 620 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja EdénVäxjö AIS13:428:27
2Linnea MattssonOK Tyringe16:19+2:3710:04
3Albin SöderbergOK Skogsfalken16:20+2:3810:04
4Emilia MattssonOK Tyringe16:21+2:3910:05
5August HärwellAndrarums IF16:29+2:4710:10
6Hjalmar HärwellAndrarums IF16:35+2:5310:14
7Alvin CaesarHärlövs IF16:36+2:5410:14
8Elsa BohlinKarlskrona SOK16:38+2:5610:16
9Ted EngdahlFrölunda OL16:57+3:1510:27
10Mattis LindströmRonneby OK17:02+3:2010:30
11Klara OlssonStigmännen Karlshamns OK17:56+4:1411:04
12Arvid OlssonStigmännen Karlshamns OK17:57+4:1511:04
13Gustaf ArvmyrenOK Orion18:25+4:4311:22
14Linnea PerssonOK Kåre18:29+4:4711:24
15Arvid KleinOK Vilse 8719:39+5:5712:07
16Erik StenbergOK Skogsfalken20:29+6:4712:38
17Oskar SjöstrandLinköpings OK25:30+11:4815:44
18Viola OlssonOK Skogsfalken30:32+16:5018:50
Oskar RydströmOK Skogsfalkenej godkänd

U2

2 050 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen AnderssonOK Pan-Kristianstad18:329:02
2Malva LarssonOK Orion20:13+1:419:51
3Elias LindströmRonneby OK21:06+2:3410:17
4Ville StenbergOK Skogsfalken22:45+4:1311:05
5Tuva BohlinOK Skogsfalken25:07+6:3512:15
6Leo LarssonKarlskrona SOK27:11+8:3913:15
7Ebba EdénVäxjö AIS28:03+9:3113:40
8Arvid GunnarssonBig Foot Orienteers29:18+10:4614:17
9Patricia PrakapaiteBig Foot Orienteers33:56+15:2416:33
10Alice LagerströmRonneby OK41:24+22:5220:11
Troj GunnarssonnBig Foot Orienteersej godkänd

Öppen motion 1

2 050 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias ArvmyrenOK Orion19:389:34
2Sofia LagerströmRonneby OK21:43+2:0510:35
3David ArvmyrenOK Orion28:37+8:5913:57
4Elias NilssonAndrarums IF29:15+9:3714:16
4Emily ArvmyrenOK Orion29:15+9:3714:16
6Hiam DaboulKarlskrona SOK29:25+9:4714:20
7Tammam DaboulKarlskrona SOK29:27+9:4914:21
8Helena SvenssonOK Vilse 8735:42+16:0417:24
9Kajsa BäcklundRonneby OK35:53+16:1517:30
Ella-Maria BjörkmanKlubblösej godkänd
Johan JönssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd

Öppen motion 3

2 670 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders SaleskogRonneby OK28:2810:39
2Karin KlevegårdVäxjö OK30:04+1:3611:15
3Isak OllanderOK Landehof31:06+2:3811:38
4Jennie SaleskogRonneby OK34:30+6:0212:55
5Ingrid GrunditzStigmännen Karlshamns OK35:50+7:2213:25
6Helena BlomsterRonneby OK39:46+11:1814:53
7Olivia SvenssonFK Åsen39:47+11:1914:54
8Ninne MellblomKarlskrona SOK39:48+11:2014:54
8Ann-Marie MånssonRonneby OK39:48+11:2014:54
10Ann-Charlott NedforsKarlskrona SOK40:03+11:3515:00
11Sven NedforsKarlskrona SOK41:55+13:2715:41
12Elinor DelinFK Åsen43:15+14:4716:11
13Marie FranssonKlubblös44:47+16:1916:46
14Siri KleinOK Vilse 8745:15+16:4716:56
15Annika GranqvistVärend GN OL45:40+17:1217:06
16Anna EkhagenSödertälje-Nykvarn OF46:00+17:3217:13
17Jan WinbladRehns BK47:06+18:3817:38
18Siw BlomqvistOK Vilse 8748:04+19:3618:00
19Camilla OlssonSävedalens AIK49:04+20:3618:22
20Nora SwartzFrösö IF51:54+23:2619:26
21Aron SwartzFrösö IF51:55+23:2719:26
22Lisbeth CarlssonKlubblös53:29+25:0120:01
23Jan DahlbergHässleholms OK1:00:18+31:5022:35
24Helle RagnarssonOK Kompassen1:00:21+31:5322:36
25Carolina KarlssonOK Skogsfalken1:05:03+36:3524:21
26Love EnerothLunds OK1:07:21+38:5325:13
27Björn WinbladKlubblös1:18:10+49:4229:16
Barbro NilssonAlvesta SOKej godkänd
Kirsten Wolff ThomsenSvendborg OKej start

Öppen motion 5

3 110 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin JohanssonRonneby OK31:1310:02
2Erik JönssonStigmännen Karlshamns OK31:21+0:0810:04
3Ulrik JohanssonRonneby OK32:54+1:4110:34
4Jakob SvenssonKlubblös32:56+1:4310:35
5Adam JohanssonSkåneslättens OL35:28+4:1511:24
6Magnus HärwellAndrarums IF35:59+4:4611:34
7Henrik EngdahlFrölunda OL37:38+6:2512:06
8Oscar OlssonOK Skogsfalken39:00+7:4712:32
9Patrik WåhlinOK Skogsfalken39:06+7:5312:34
10Johanna HärwellAndrarums IF39:55+8:4212:50
11Jens BohlinKarlskrona SOK43:04+11:5113:50
12Melissa MillbournOK Skogsfalken43:10+11:5713:52
13Johan StenbergOK Skogsfalken44:34+13:2114:19
14Mikael BohlinOK Skogsfalken45:45+14:3214:42
15Hans KulstadSkåneslättens OL46:00+14:4714:47
16Jon MobergFK Göingarna46:06+14:5314:49
17Sara CarlssonKlubblös47:46+16:3315:21
18Sofie JohannessonOK Älme48:06+16:5315:27
19Cecilia NilssonKarlskrona SOK48:40+17:2715:38
20Cecilia BohlinOK Skogsfalken50:24+19:1116:12
21Agnes BerlinKarlskrona SOK51:47+20:3416:39
22Annika BerntssonVäsby OK53:49+22:3617:18
23Pia KarlssonOK Orion53:50+22:3717:18
24Anna-Maria LarssonStigmännen Karlshamns OK54:50+23:3717:37
25Tommy OlssonTorsås OK55:11+23:5817:44
26Maria DelinFK Åsen55:55+24:4217:58
27Kerstin DahlHärlövs IF59:40+28:2719:11
28Melker OlssonStigmännen Karlshamns OK1:01:07+29:5419:39
29Jeanette NormanOK Orion1:01:28+30:1519:45
30Lena OlssonStigmännen Karlshamns OK1:01:35+30:2219:48
31Rolf GustafssonTormestorps IF1:02:09+30:5619:59
32Jonas JohanssonOK Skogsfalken1:04:09+32:5620:37
33Malene ThomsenOK Snab1:04:54+33:4120:52
34Sarah EjermarkTorsås OK1:06:23+35:1021:20
35Anette HolmströmHärlövs IF1:11:02+39:4922:50
36Ulla OlssonTorsås OK1:16:07+44:5424:28
37Agneta PeterssonRonneby OK1:42:56+1:11:4333:05
37Helen WilborgStigmännen Karlshamns OK1:42:56+1:11:4333:05
Anna-Moa LindskogOK Älmeej godkänd

Öppen motion 7

3 030 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pontus LarssonOK Skogsfalken28:379:26
2Pär SvenssonVärend GN OL30:40+2:0310:07
3Linda LarssonKarlskrona SOK30:58+2:2110:13
4Johan SwartzOK Orion31:48+3:1110:29
5Mathias SundbäckSävedalens AIK35:02+6:2511:33
6Sarah LindströmRonneby OK37:48+9:1112:28
7Staffan KällOK Älme38:03+9:2612:33
8Martina KarlssonOK Vilse 8738:25+9:4812:40
9Conny BerggrenVäxjö AIS38:45+10:0812:47
10Anders GranqvistVärend GN OL39:46+11:0913:07
11Maria HåkanssonVäxjö OK39:49+11:1213:08
12Pernilla LarssonOK Skogsfalken40:13+11:3613:16
13Clas NilssonKarlskrona SOK41:22+12:4513:39
14Louise RolanderOK Pan-Kristianstad41:42+13:0513:45
15Hans SwartzFrösö IF42:38+14:0114:04
16Ola AndertoftMarkaryds FK43:04+14:2714:12
17Kristina BerlinKarlskrona SOK45:29+16:5215:00
18Håkan CaesarHärlövs IF45:39+17:0215:03
19Erik AndréIF Marin Väst45:41+17:0415:04
20Hanna FagerVäxjö OK47:06+18:2915:32
21Maja ÖmanKlubblös47:23+18:4615:38
22Jonas ÖmanKlubblös47:27+18:5015:39
23Ulla NordahlOK Torfinn47:47+19:1015:46
24Björn LinnersjöOK Orion48:38+20:0116:03
25Anders HenrikssonIS Skanne48:47+20:1016:06
26Håkan FranssonKlubblös49:23+20:4616:17
27Daniel EhmanOK Pan-Kristianstad50:02+21:2516:30
28Linda HammarquistStigmännen Karlshamns OK50:50+22:1316:46
29Lennart MartinssonOK Tyringe51:06+22:2916:51
30Barbro MartinssonOK Tyringe51:38+23:0117:02
31Bo SvillingKarlskrona SOK52:42+24:0517:23
32Lena StrandMarkaryds FK52:53+24:1617:27
33Malin ÅmanOK Vilse 8756:27+27:5018:37
34Conny AnderssonRonneby OK57:37+29:0019:00
35Olle RingRonneby OK57:48+29:1119:04
36Ia GranatSurahammars SOK58:17+29:4019:14
37Kenneth JohannessonOK Älme58:18+29:4119:14
38Katarina FastOK Pan-Kristianstad58:55+30:1819:26
39Roland HermanssonOK Orion59:21+30:4419:35
40Anders PerssonTockarps IK1:00:02+31:2519:48
41Susanna CaleklintKarlskrona SOK1:00:26+31:4919:56
42Arja IngvarssonOK Vilse 871:00:31+31:5419:58
43Stella KällOK Älme1:00:45+32:0820:02
44Helen NilssonHärlövs IF1:01:58+33:2120:27
45Karin BlombäckLånghundra IF1:02:04+33:2720:29
46Rolf HaglundÖrkelljunga FK1:02:39+34:0220:40
47Bodil HermanssonOK Orion1:03:12+34:3520:51
48Sven TörnkvistTormestorps IF1:04:28+35:5121:16
49Aymonn AnderssonOK Dacke1:06:26+37:4921:55
50Eva RolanderOK Pan-Kristianstad1:09:35+40:5822:57
51Björn EdénVäxjö AIS1:14:00+45:2324:25
52Kim FolanderFSK Orientering1:14:23+45:4624:32
53Jenny ThörnOK Vilse 871:15:56+47:1925:03
54Claus MikkelsenHerlufsholm OK1:22:26+53:4927:12
Brodde NilssonOK Skogsfalkenej godkänd
Jonas FagerVäxjö OKej godkänd
Povel LarssonOK Skogsfalkenej godkänd
Roger ThörnOK Vilse 87ej godkänd
Åsa NilssonRonneby OKej godkänd
Richard BengtssonLunds OKej start

Öppen motion 8

5 030 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Petter ErikssonÄrla IF34:406:53
2Nils NedforsOK Roxen42:28+7:488:26
3Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers45:56+11:169:07
4Henrik BerlinOK Orion47:53+13:139:31
5Magnus GraadRonneby OK50:21+15:4110:00
6Olof NilssonRonneby OK53:03+18:2310:32
7Magnus EmilssonOK Skogsfalken54:02+19:2210:44
8Martin PerssonOK Kåre58:17+23:3711:35
9Jacob NilssonRonneby OK1:00:10+25:3011:57
10Philip HjellströmGränna-Bygdens OK1:00:20+25:4011:59
11Rasmus SvenssonVärend GN OL1:01:03+26:2312:08
12Per HolmbergRonneby OK1:01:39+26:5912:15
13Björn LinderGustavsbergs OK1:02:26+27:4612:24
14Sandra SällbergFK Åsen1:04:05+29:2512:44
15Göran FastOK Pan-Kristianstad1:06:37+31:5713:14
16Helena GummessonKarlskrona SOK1:07:58+33:1813:30
17Tomas NilssonStigmännen Karlshamns OK1:09:04+34:2413:43
18Stina AnderjonLinköpings OK1:15:26+40:4614:59
19Ingrid SöderbergOK Skogsfalken1:16:52+42:1215:16
20Leif AnderjonAlvesta SOK1:21:03+46:2316:06
21Andreas EkbladFrosta OK1:21:18+46:3816:09
22Jan JohanssonSkåneslättens OL1:21:53+47:1316:16
23Anna LarssonÖrkelljunga FK1:33:15+58:3518:32
Charlotte NedforsOK Roxenej godkänd
Daniel PerssonRonneby OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser