Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteranträffen i Gästrikland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteranträffen i Gästrikland
Arrangörsorganisation: Österfärnebo IF
Datum: söndag 30 april 2017

H35

5 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK48:388:14
2Peter ViréhnAvesta OK57:15+8:379:42
3Mats GavleforsOK Hammaren1:30:00+41:2215:15

D40

4 700 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny JohanssonValbo AIF1:01:2413:03
Jenny  ÅmanValbo AIFej start
Karin MöllerbergValbo AIFej start

D45

4 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie BerggrenFagersta OK50:2812:18
2Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:12:12+21:4417:36
3Maria WestlinValbo AIF1:37:03+46:3523:40 Ladda ner rutt i gpx-format

D50

4 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica BomanGävle OK42:4510:25
2Cathrine JohanssonTierps SOK52:03+9:1812:41
3Lena LiljeforsAvesta OK1:00:24+17:3914:43
Ann LyrbergValbo AIFej start

H50

5 200 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JernströmAvesta OK42:598:15
2Lars KarlssonValbo AIF47:05+4:069:03
3Johan AnderssonValbo AIF53:22+10:2310:15
4Michael HolmgrenIF Thor53:24+10:2510:16
5Kennet OlanderTullinge SK55:28+12:2910:40
6Jan LindbergKorsnäs IF OK57:30+14:3111:03
7Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:15:07+32:0814:26
Thomas KarlssonValbo AIFej godkänd

D55

4 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva GrapeDalaportens OL45:0911:00
2Mona ÅkermanValbo AIF45:58+0:4911:12
3Sussie BjörkmanDalaportens OL49:18+4:0912:01
4Kia BratbergOK Hammaren50:44+5:3512:22
5Brita NilssonOK Linné53:50+8:4113:07
6Mia GustafssonOK Kåre1:01:05+15:5614:53
7Sofie NylanderOK Kåre1:07:13+22:0416:23
8Carina HolmbergOK Hammaren1:07:34+22:2516:28

H55

4 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders LundJärfälla OK44:199:25
2Tommy BergerGävle OK47:21+3:0210:04
3Bo BörjessonStorviks IF48:34+4:1510:20
4Roger ÅsbergOK Hedströmmen50:52+6:3310:49
5Karl-Erik EngblomValbo AIF58:42+14:2312:29
6Mikael BacklundDalaportens OL1:00:29+16:1012:52
7Göran SvenssonFalkenbergs OK1:05:20+21:0113:54
8Lennarth KarlssonValbo AIF1:08:03+23:4414:28

D60

3 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Karin JohanssonVandrarringen57:2415:06
2Gudrun PerssonHallstahammars OK1:17:27+20:0320:22

H60

4 300 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan-Olof BjörklundBjursås OK42:189:50
2Roland JanssonOK Linné42:29+0:119:52
3Tryggve OttossonVästerbergslagens OL42:39+0:219:55
4Svend Erik MathiassenOK Linné42:55+0:379:58
5Anders Stefan VestlundOK Kåre49:57+7:3911:36
6Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK54:33+12:1512:41
7Göran LyrbergValbo AIF1:00:43+18:2514:07
8Christer SegerquistGävle OK1:01:33+19:1514:18
9Lennart WinbergHudiksvalls OK1:06:36+24:1815:29
10Bengt HanssonSäterbygdens OK1:13:22+31:0417:03
11Sven-Erik LevinTierps SOK1:25:34+43:1619:53
Mats LundbergDalaportens OLej godkänd
Rolf KullaValbo AIFej start
Kjell ViklundHofors OKej start

D65

3 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK48:2114:39
2Annika GillgrenGävle OK53:10+4:4916:06
3Gun JanssonSala OK57:28+9:0717:24
4Annika NorströmHallstahammars OK57:35+9:1417:26
5Gunlis LarssonOK Enen1:00:05+11:4418:12
Karin AnderssonLjusdals OKej godkänd
Kristina WåhlinVästerås SOKej godkänd

H65

4 300 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig AnderssonOK Linné42:569:59
2Hasse ÅbergValbo AIF43:39+0:4310:09
3Hans KäckDalaportens OL50:43+7:4711:47
4Kenneth JohanssonEskilstuna OL50:57+8:0111:50
5Per ElfströmÅrsunda IF53:00+10:0412:19
6Gunnar MunkteliusSurahammars SOK53:09+10:1312:21
7Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK53:25+10:2912:25
8Magnus SäverosNilivaara IS54:33+11:3712:41
9Leo JohanssonVandrarringen55:11+12:1512:50
10Tommy LundqvistBjursås OK55:42+12:4612:57
11Ola KarlssonStorviks IF56:23+13:2713:06
12Roland BergSäterbygdens OK1:00:26+17:3014:03
13Inge PerssonOckelbo OK1:00:39+17:4314:06
14Bertil AnderssonLjusdals OK1:02:14+19:1814:28
15Dan WesterbergOK Kåre1:02:37+19:4114:33
16Roger EngstedtDalaportens OL1:03:08+20:1214:40
17Kenneth LarssonOK Enen1:03:15+20:1914:42
18Rolf MathisenEskilstuna OL1:05:33+22:3715:14
19Mats LiljaOK Enen1:07:12+24:1615:37
20Ivan SöderqvistLjusdals OK1:14:19+31:2317:16
21Tommy WåhlinVästerås SOK1:15:50+32:5417:38
22Bo SundbergIFK Hedemora OK1:17:22+34:2617:59
23Kurt ErikssonVandrarringen1:17:37+34:4118:03
24Åke BrodénHalmstad OK1:25:13+42:1719:49
Mats MårtenssonStora Tuna OKej godkänd
Hans AurellGävle OKej start
Jan JohanssonIF Thorej start

D70

2 400 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Solveig SvahnOckelbo OK36:1315:05
2Maud NilssonHJS-Vansbro OK36:30+0:1715:12
3Inger LöfgrenStora Tuna OK38:44+2:3116:08
4Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK39:48+3:3516:35
5Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL43:03+6:5017:56
6Eva HalvarsonOK Kåre44:32+8:1918:33
7Siv FrodinKöping-Kolsva OK52:44+16:3121:58
8Elke WilkeTierps SOK56:26+20:1323:30
9Inger BorgOckelbo OK1:15:55+39:4231:37

H70

3 800 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar SvenssonBjursås OK44:4211:45
2Per-Erik WåhlbergOK Linné46:05+1:2312:07
3Karl-Olof BorgOckelbo OK48:04+3:2212:38
4Lasse HolmStorviks IF49:38+4:5613:03
5Kenneth JanssonSala OK50:40+5:5813:20
6Torbjörn TirénHellas Orientering51:42+7:0013:36
7Olle JohanssonIFK Hedemora OK53:33+8:5114:05
8Sven-Erik KempeOK Hammaren54:06+9:2414:14
9Jan Olof DahlströmBjursås OK54:11+9:2914:15
10Ulf LöfgrenStora Tuna OK54:36+9:5414:22
11Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben55:51+11:0914:41
12John SivarsDalaportens OL57:30+12:4815:07
13Henry WestmanSala OK58:05+13:2315:17
14Benny RendalenKorsnäs IF OK58:20+13:3815:21
15Vilho RokkaLångshyttans AIK OK58:31+13:4915:23
16Sören JohanssonSala OK59:34+14:5215:40
17Rune JonssonLjusdals OK1:00:11+15:2915:50
18Leif PetterssonOK Ödmården1:02:02+17:2016:19
19Jan Olov JonssonTierps SOK1:03:49+19:0716:47
20Leif PerssonLjusdals OK1:07:24+22:4217:44
21Roland ForsblomKungsgårdens SK1:26:43+42:0122:49
22Yngve PerssonTierps SOK1:34:13+49:3124:47
23Örjan PerssonBjursås OK1:46:44+1:02:0228:05
Hans L AnderssonVästerbergslagens OLej godkänd
Sören AnderssonJärbo OKej godkänd
Tor LindströmTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Ingemar NygrenÅrsunda IFej start
Hans NybergGävle OKej start

D75

2 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunborg WestinLeksands OK46:2419:20
2Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby49:49+3:2520:45
3Margareta SkoogValbo AIF50:07+3:4320:52
4Britt ErikssonHammarby IF OF53:04+6:4022:06
5Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK55:43+9:1923:12
6Inger OlssonSala OK56:10+9:4623:24
7Siv StamSäterbygdens OK59:19+12:5524:42
8Siv HasselgrundBjursås OK1:05:10+18:4627:09
9Barbro MelvingerOK Enen1:51:37+1:05:1346:30
Ann-Margret PerssonGävle OKej godkänd

H75

3 300 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ragnar ErikssonOK Hedströmmen45:3713:49
2Karl JohanssonIFK Hedemora OK46:38+1:0114:07
3Stig ÖstKorsnäs IF OK47:33+1:5614:24
4Folke BjörkmanDalaportens OL47:49+2:1214:29
5Olle AnderssonIFK Mora OK48:04+2:2714:33
6Lars-B LarssonOK Tyr51:13+5:3615:31
7Jan JohanssonIFK Hedemora OK55:02+9:2516:40
8Sven-Erik WidinOK Österåker1:00:49+15:1218:25
9Bo SundénKarlsbyhedens OK1:02:08+16:3118:49
10Henrik BergmanOK Linné1:07:13+21:3620:22
11Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK1:10:23+24:4621:19
12Tryggve OttossonKorsnäs IF OK1:12:21+26:4421:55
13Bo SkoogValbo AIF1:31:47+46:1027:48
Åke PerssonOckelbo OKej godkänd
Per-Olof ErikssonOK Hammarenej godkänd

D80

2 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla BengtssonÅrsunda IF1:06:2431:37
2Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK1:42:36+36:1248:51

H80

2 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante NyströmVästerbergslagens OL35:2414:45
2John BerglundAlfta-Ösa OK41:49+6:2517:25
3Martin EngqvistUpsala IF46:21+10:5719:18
4Lars PerssonVäsby OK48:33+13:0920:13
5Erik LindbergKorsnäs IF OK49:32+14:0820:38
6Olle OlofssonStorviks IF51:00+15:3621:15
7Stig BerggrenÅrsunda IF51:52+16:2821:36
8Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK54:08+18:4422:33
9Lennart ErikssonOK Enen54:20+18:5622:38
Janne MånssonLeksands OKej godkänd
Lennart StenbergOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Folke NyströmVästerbergslagens OLej start
Anders AhnlénOK Hammarenej start
Börje VestringGävle OKej start

H85

2 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge HåkanssonOK Linné49:3623:37
2Hans Eric RobertssonOK Kåre50:47+1:1124:10
Sture Roland JosefssonOK Kåreej godkänd
Bertil NormanIFK Hedemora OKej godkänd

Öppen motion 5

2 000 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Sofi SandvikAvesta OK40:1920:09
2Ingrid SjöhedGävle OK42:49+2:3021:24
3Jan BurellOK Enen48:19+8:0024:09
4Inger LundSala OK55:22+15:0327:41
5Wilda RydqvistÄlvdalens IF OK1:08:00+27:4134:00
6Sigrid RanglénKungsgårdens SK1:48:42+1:08:2354:21
7Göran BloomLjusne-Ala OK1:48:54+1:08:3554:27
8Ulla MohlinLjusdals OK2:04:11+1:23:521:02:05
Karin RobertssonOK Kåreej godkänd

Öppen motion 7

3 600 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL47:2213:09
2Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF47:50+0:2813:17
3Thom SandvikAvesta OK47:54+0:3213:18
4Mats ErikssonSala OK50:35+3:1314:03
5Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFF52:26+5:0414:33
6Staffan JacobsonOK Kroppefjäll54:10+6:4815:02
7Evelina JohanssonGävle OK57:05+9:4315:51
8Per SundbergGävle OK59:28+12:0616:31
9Inga-Britt PetterssonSala OK1:02:03+14:4117:14
10Anna-Lena LundellGävle OK1:10:21+22:5919:32
11Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK1:19:41+32:1922:08
12Anna LiljegrenOK Kåre1:24:39+37:1723:30

Öppen motion 11

5 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan SjöhedGävle OK46:258:55
2Tindra JernströmAvesta OK1:02:39+16:1412:02
3Karin WallinOK Hammaren1:05:06+18:4112:31
4Thomas WennlundOckelbo OK1:05:09+18:4412:31
Esbjörn SwahnIF Thorej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser