Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Bollebygdsprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Bollebygdsprinten
Arrangörsorganisation: OK Orinto
Datum: söndag 9 oktober 2016

D21

2 640 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda HallbergBredareds IF19:527:31
2Frida WallströmSävedalens AIK20:15+0:237:40
3Karin HåkanssonOK Gränsen20:50+0:587:53
4Desiré RexOK Landehof21:05+1:137:59
5Lisa ÅkessonMarkbygdens OK21:59+2:078:19
6Emma RenbergSävedalens AIK22:10+2:188:23
7Erika ÅkessonMarkbygdens OK23:35+3:438:55
8Maria PollMölndal Outdoor IF28:02+8:1010:37

H21

2 970 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip GrahnHestra IF16:255:31
2Albin AnderssonMarkbygdens OK16:39+0:145:36
3Joakim KaminskyGöteborg-Majorna OK18:03+1:386:04
4Pontus KarlssonMarkbygdens OK18:05+1:406:05
5Johan IngemarssonHestra IF19:31+3:066:34
6Jakob ZällHjärnarps OL21:21+4:567:11
7Anders FrickTrollhättans SK21:29+5:047:14 Ladda ner rutt i gpx-format
8Fredrik NobornIFK Göteborg21:46+5:217:19
9Jonas BornetunSkillingaryds FK23:58+7:338:04
10Philip HjellströmGränna-Bygdens OK24:41+8:168:18
11Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna25:11+8:468:28
Peder HallbergIK Ymerej godkänd
Daniel HåkanssonOK Gränsenej start

D18

1 990 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emely WeihartHestra IF16:588:31
2Lovisa ÅrebäckGöteborg-Majorna OK17:05+0:078:35
3Moa SteneborgOK Orinto21:00+4:0210:33

H18

2 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak KällsmyrOK Kullingshof25:2310:21

H16

2 460 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle BergstedtMarkbygdens OK14:405:57
2Petter BergstedtMarkbygdens OK15:37+0:576:20
3Axel ÅkessonMarkbygdens OK16:21+1:416:38
4Erik IngemarssonHestra IF16:26+1:466:40
5Tobias ErixonOK Kullingshof16:46+2:066:48
6Erik LundStenungsunds OK19:10+4:307:47
7Tom WeihartHestra IF19:16+4:367:49
8Olle ElfströmOK Orinto19:50+5:108:03
9Tim KonradssonIK Omega20:24+5:448:17
10Gustav BohmanOK Orinto21:03+6:238:33
11Emil SundströmOK Orinto24:16+9:369:51

H14

2 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Willy FjällborgStenungsunds OK14:346:37
2Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK15:15+0:416:55
3Anton BlomqvistMarkbygdens OK15:30+0:567:02
4Joel IngemarssonHestra IF19:38+5:048:55
Tom Axel EkenstråleFK Herkulesej godkänd

D12

1 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba NäsmanLerums SOK14:187:38
2Matilda WallströmSävedalens AIK14:22+0:047:40
3Tuva ÖhgrenSävedalens AIK16:33+2:158:51
4Ella PetterssonSävedalens AIK17:05+2:479:08
5Klara NilssonHestra IF18:16+3:589:46
6Hanna NilssonHestra IF22:39+8:2112:06
7Alma LundbergTolered-Utby Ol-klubb28:11+13:5315:04
8Olivia SonedahlOK Landehof50:08+35:5026:48

H12

1 870 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victor HanssonOK Löftan12:126:31
2Hannes PerssonFK Herkules17:36+5:249:24
3Filip IngemarssonHestra IF19:58+7:4610:40
4Erik KlerforsFK Herkules22:39+10:2712:06
5Einar SörqvistMarkbygdens OK23:07+10:5512:21

D10

1 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Minna PalmIK Hakarpspojkarna9:516:39
2Signe HördegårdhIFK Göteborg11:57+2:068:04
3Klara EberlénOK Skogshjortarna13:22+3:319:01
4Kajsa ElfströmOK Orinto15:05+5:1410:11
5Miranda WallströmSävedalens AIK15:17+5:2610:19
6Elvina BergdahlOK Orinto15:50+5:5910:41
7Elin BlomqvistMarkbygdens OK16:40+6:4911:15

H10

1 480 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Einar BeckmanSjövalla FK13:088:52
2Gabriel HogedalVänersborgs SK14:10+1:029:34
3Noah TörngrenTolered-Utby Ol-klubb16:22+3:1411:03
4Gustav RexOK Landehof17:49+4:4112:02
5Edvin SonedahlOK Landehof19:31+6:2313:11
6Isak ÖgrenSävedalens AIK20:10+7:0213:37
7Albin TörngrenTolered-Utby Ol-klubb21:36+8:2814:35
8Karl Hugo NilssonOK Orinto21:55+8:4714:48
9Melvin LundOK Skogshjortarna22:38+9:3015:17
Filip HanssonOK Löftanej godkänd
Emil SkeppSävedalens AIKej start

D40

1 990 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Madelene HanssonOK Löftan19:219:43
2Helena BlomqvistMarkbygdens OK19:57+0:3610:01
3Christine LundOK Skogshjortarna28:40+9:1914:24
4Helena SteneborgOK Orinto33:42+14:2116:56

H40

2 450 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus HanssonOK Löftan17:217:04
2Jan JohanssonFrölunda OL18:38+1:177:36
3William RexOK Landehof19:25+2:047:55
4Niclas KonradssonIK Omega20:48+3:278:29
5Mathias FredrixonOK Skogshjortarna22:24+5:039:08
6Styrbjörn TörngrenTolered-Utby Ol-klubb25:10+7:4910:16
7Anders LundOK Skogshjortarna27:59+10:3811:25

D45

2 110 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Camilla ÖhgrenSävedalens AIK17:328:18
2Monika HjellströmGränna-Bygdens OK24:33+7:0111:38

H45

2 590 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar ÅkessonIK Hakarpspojkarna15:586:09
2Nichlas WallströmSävedalens AIK17:29+1:316:45
3Fredrik BergIF Rigor17:35+1:376:47
4Mikael BergstedtMarkbygdens OK17:44+1:466:50
5Conny ErixonOK Kullingshof18:59+3:017:19
6Per SöderbergTrosabygdens OK20:07+4:097:46

D50

2 120 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie HögstrandMarkbygdens OK22:3610:39
2Karin BergdahlIK Uven24:39+2:0311:37
3Sari HåkanssonOK Gränsen25:38+3:0212:05
4Helena AnderssonMarkbygdens OK30:22+7:4614:19
Malin ÅrebäckGöteborg-Majorna OKej godkänd

H50

2 460 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bertil ÅkessonMarkbygdens OK16:026:31
2Christer BorgGöteborg-Majorna OK16:25+0:236:40
3Thomas AlmgrenBorås GIF27:49+11:4711:18
4Anders SandbergOK Räven32:11+16:0913:04

D55

2 080 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne KlassonUlricehamns OK19:119:13
2Kerstin Haugen LundStenungsunds OK22:11+3:0010:39
3Catarina ÅkerströmFK Herkules22:15+3:0410:41
4Kristina TellqvistIK Dran33:14+14:0315:58

H55

2 370 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus JoelssonSOK 6818:437:53
2Christer CarlssonIK Uven21:34+2:519:05
3Arne LundStenungsunds OK21:47+3:049:11
4Magnus UppströmFK Herkules21:58+3:159:16
5Bengt KlassonUlricehamns OK22:42+3:599:34
6Håkan HåkanssonOK Gränsen25:58+7:1510:57

D60

2 080 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1My EngströmLerums SOK21:5910:34
2Anita EklöfIK Ymer22:20+0:2110:44
3Marita LarssonMarkbygdens OK22:47+0:4810:57
Gunilla HogedalVänersborgs SKej godkänd
Berit IvarssonOK Skogshjortarnaej start

H60

2 370 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK19:408:17
2Jan-Ola KarlssonOK Njudung20:19+0:398:34
3Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK21:06+1:268:54
4Sven SundströmBredareds IF30:10+10:3012:43
5Håkan AnderssonMarkbygdens OK31:28+11:4813:16

D65

1 740 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna15:388:59
2Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK19:10+3:3211:00
3Britt-Marie LarssonSOK 6820:32+4:5411:48
4Rosa JohanssonIK Uven20:59+5:2112:03
5Gunilla HolstBottnaryds IF35:32+19:5420:25
Miriam NorénIK Uvenej godkänd

H65

2 330 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent KardellLjungskile FK17:377:33
2Lars HogedalVänersborgs SK18:45+1:088:02
3Björn EngströmLerums SOK19:50+2:138:30
4Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK21:05+3:289:02
5Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb22:46+5:099:46
6Stanley MattssonIK Uven24:10+6:3310:22
Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Rune SandbergUddevalla OKej start

D70

1 690 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnel SvenssonIK Ymer17:3210:22
2Christina SchedwinIK Stern17:54+0:2210:35
3Margareta LarssonOK Njudung18:03+0:3110:40
4Ann-Britt JohanssonIK Stern18:39+1:0711:02
5Ingrid Rex WallströmOK Landehof19:44+2:1211:40
6Ingrid HermanssonIK Ymer20:31+2:5912:08
7Britt RangertIK Ymer20:35+3:0312:10
8Ann-Britt BjörkmanKungälvs OK21:26+3:5412:40
9Barbro AnderssonOK Skogshjortarna22:45+5:1313:27
10Ulla SönsterödSOK 6829:13+11:4117:17

H70

2 330 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sören AnderssonIK Dran19:328:23
2Lars JohanssonOK Skogshjortarna20:57+1:258:59
3Stellan AhnströmForserums SOK21:05+1:339:02
4Ronny AnderssonOK Skogshjortarna22:19+2:479:34
5Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna22:53+3:219:49
6Kurt FredrixonOK Skogshjortarna24:12+4:4010:23
7Roland BomanUlricehamns OK24:48+5:1610:38
8Bengt-Åke SvenssonIK Ymer25:03+5:3110:45
9Gösta LindqvistOK Löftan25:27+5:5510:55
10Gunnar VallinOK Landehof26:19+6:4711:17
11Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK26:44+7:1211:28
12Sune MentorGöteborg-Majorna OK27:22+7:5011:44
13Hans C JohanssonIK Stern27:36+8:0411:50
14Gunnar AnderssonIK Vista28:06+8:3412:03
15Roland NilssonFalköpings AIK OK28:34+9:0212:15
16Christer WestbergIFK Göteborg28:49+9:1712:22
17Dag LorénOK Frisene32:17+12:4513:51
18Bert LuvöFK Herkules32:38+13:0614:00
19Göran SvanBorås GIF40:32+21:0017:23

D75

1 690 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mariann KjellbergBredareds IF18:1010:44
2Lisa HedströmGöteborg-Majorna OK21:52+3:4212:56
3Vivi-Anne BylundRydboholms SK26:01+7:5115:23
4Barbro VallinKungälvs OK26:05+7:5515:26
5Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna26:37+8:2715:44
6Gunnel BörjessonIK Uven26:44+8:3415:49
7Marianne GrahnSävedalens AIK27:41+9:3116:22

H75

1 740 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torild BornetunSkillingaryds FK18:2510:35
2Bo LeuchoviusGöteborg-Majorna OK19:33+1:0811:14
3Rune ArvidssonMarkbygdens OK21:13+2:4812:11
4Gunnar BylundRydboholms SK28:21+9:5616:17
5Bengt HanssonOK Löftan33:16+14:5119:07
6Alf KjellbergBredareds IF38:51+20:2622:19
Gunnar BrystHjobygdens OKej godkänd

H80

1 690 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Henrik HallbergIK Uven22:5613:34
Harald HåkanssonOK Gränsenutgått

U1

1 300 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsie HördegårdhIFK Göteborg11:018:28
2Nils BirkestadOK Orinto15:36+4:3512:00
3Jennie LidénOK Landehof16:32+5:3112:43
4Ingrid BirkestadOK Orinto16:52+5:5112:58
5Stella GabrielssonOK Orinto17:10+6:0913:12
6Ida BorgOK Orinto17:51+6:5013:43
7Selma BirkestadOK Orinto17:54+6:5313:46
8Oliver StiernstedtKungälvs OK18:38+7:3714:20
9Lova BergdahlOK Orinto18:46+7:4514:26
10Ebba EberlénOK Skogshjortarna19:42+8:4115:09
11Linnéa RexOK Landehof20:01+9:0015:23
12Maya SteneborgOK Orinto20:12+9:1115:32
13Alice LarssonBredareds IF20:49+9:4816:00
14Adelia BurvallOK Orinto20:58+9:5716:07
15Isabella StiernstedtKungälvs OK23:03+12:0217:43
16Ludvig BurvallOK Orinto24:05+13:0418:31
17Ellen ThorssonRyda SK24:16+13:1518:40
18Jesper EngelbrektssonKlubblös26:10+15:0920:07
19Albin LövgrenOK Orinto28:15+17:1421:43
20Linnea LövgrenOK Orinto31:13+20:1224:00
21Axel LydmarkSjövalla FK31:52+20:5124:30
22Hugo RosengrenOK Orinto34:06+23:0526:13
23Frans RosengrenOK Orinto34:22+23:2126:26
24Nils HallbergBredareds IF36:42+25:4128:13
Lowa LarssonKlubblösej godkänd
Ivan MaricKlubblösej godkänd

U2

1 550 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viggo NäsmanLerums SOK15:3510:03
1Rasmus LarssonBredareds IF15:3510:03
3Klara SandbergOK Räven16:23+0:4810:34
4Ted NömmIFK Göteborg17:17+1:4211:09
5Ida IngemarssonHestra IF19:27+3:5212:32
6Wilma BlohmOK Orinto21:21+5:4613:46
7Anton SaetherOK Landehof24:26+8:5115:45
8Elliot BurvallOK Orinto24:29+8:5415:47
9Linnea PerssonOK Orinto26:59+11:2417:24
10Jesper HallbergOK Orinto27:09+11:3417:30
11Kajsa OlssonKlubblös27:12+11:3717:32
12Linnea HallbergOK Orinto27:15+11:4017:34
13John RöshammarOK Orinto27:33+11:5817:46
14Elsa IngemarssonHestra IF27:56+12:2118:01
15Nils LydmarkSjövalla FK30:59+15:2419:59
16Simon LindOK Orinto42:22+26:4727:20
17Filip LindKlubblös42:23+26:4827:20
18Agnes CahierIK Uven47:12+31:3730:27
19Mattias ReulOK Orinto50:44+35:0932:43

Öppen motion 1

1 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marion AnderssonIK Vista42:2322:39

Öppen motion 3

2 200 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan SonedahlOK Landehof21:549:57
2Filippa ZällHjärnarps OL24:59+3:0511:21
3Bengt HogedalOK Gipen35:36+13:4216:10
4Stellan HelgessonMarkbygdens OK35:50+13:5616:17
5Jessika ErixonOK Kullingshof36:28+14:3416:34
6Sara StiernstedtKungälvs OK40:53+18:5918:35
7Elin BorgOK Orinto41:31+19:3718:52
Siw PetterssonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Erik VerhagenOK Orintoej godkänd
Lars-Erik MagnussonKlubblösej godkänd
Emil GabrielssonOK Orintoej start

Öppen motion 5

2 350 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin LidénOK Landehof19:198:13
2Albin S AnderssonMarkbygdens OK20:24+1:058:40
3Andreas NäsmanLerums SOK21:23+2:049:05
4Tomas GöranssonIK Ymer22:03+2:449:22
5Katarina KonradssonIK Omega23:37+4:1810:02
6Anna KällsmyrOK Kullingshof27:48+8:2911:49
7Carl-Erik JohnsonKinnaströms SK28:30+9:1112:07
8Ali WaisVänersborgs SK30:52+11:3313:08
9Göran EklöfIK Ymer36:45+17:2615:38
10Karl-Axel JohanssonIK Uven38:36+19:1716:25
11Lena KlerforsFK Herkules41:30+22:1117:39
12Gunnel AxelssonOK Skogshjortarna46:56+27:3719:58
Robert PerssonFK Herkulesej godkänd
Daniel LundbergTolered-Utby Ol-klubbutgått

Öppen motion 7

2 970 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin PetterssonSävedalens AIK19:036:24
2Joakim HanssonKlubblös25:38+6:358:37
3Katrin SkeppSävedalens AIK26:29+7:268:55
4Christian StiernstedtKungälvs OK27:18+8:159:11
5Mathias SundbäckGöteborg-Majorna OK27:47+8:449:21
6Annika AnderssonOK Orinto28:19+9:169:32
7Viktor ThorssonRyda SK28:57+9:549:44
8Ching-Pei ChenTrollhättans SK30:38+11:3510:18
9Martin AxelssonOK Skogshjortarna31:24+12:2110:34
10Marita HaglundBredareds IF32:27+13:2410:55
11Lars ErikssonMarkbygdens OK35:54+16:5112:05
12Jan LindbergOK Orinto38:15+19:1212:52
13Reinhold ReulOK Orinto39:15+20:1213:12
14Janis JanovskisKlubblös39:36+20:3313:19
15Lena LundgrenKlubblös40:01+20:5813:28
16Lars SönsterödSOK 6840:17+21:1413:33
Stig WallermanBorås GIFej godkänd
Mikael NömmIFK Göteborgej godkänd
Björn LindérKlubblösej godkänd
Karin ÅkesdotterIFK Göteborgej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser