Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran
Arrangörsorganisation: Leksands OK
Datum: tisdag 11 oktober 2016

Bana H1

4 680 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna33:207:07
2Jan LindbergKorsnäs IF OK35:30+2:107:35
3Anders JohanssonKlubblös40:26+7:068:38
4Arne HolmerIFK Mora OK40:40+7:208:41
5OskarE LarssonIFKMora ok42:46+9:269:08
6Jan SvenssonIFK Mora OK44:07+10:479:25
7Anders LandénVästerbergslagens OL45:34+12:149:44
8Karl JohanssonIFK Hedemora OK46:58+13:3810:02
9Christer HellströmStora Tuna OK49:51+16:3110:39
10Per LindskogGotlands Bro OK49:58+16:3810:40
11Jan KinstenKvarnsvedens GOIF OK1:00:51+27:3113:00
12Pelle FlorellGagnefs OK1:01:08+27:4813:03
13Runar AldénOK Kolmården1:02:57+29:3713:27
13Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK1:02:57+29:3713:27
15Bengt HanssonSäterbygdens OK1:03:19+29:5913:31
16Anders ClaessonIFK Mora OK1:04:52+31:3213:51

Bana D1

4 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna NilssonGagnefs OK38:278:12

Bana H2

3 870 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders Stefan VestlundOK Kåre31:168:04
2Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK32:07+0:518:17
3Claes NidebornStora Tuna OK34:24+3:088:53
4Per ElfströmÅrsunda IF34:25+3:098:53
5Harry EnbergVästerbergslagens OL34:34+3:188:55
6Alf HelanderOrnäs IK35:07+3:519:04
7Tord AndersenVästerbergslagens OL35:26+4:109:09
8Jan JohanssonIFK Hedemora OK36:18+5:029:22
9Roland BergSäterbygdens OK36:52+5:369:31
10Inge HultmanKovlands IF37:07+5:519:35
11Lars Ivar BergmanOK Fjällstigen37:09+5:539:35
12Mats Olov ThomsonOK Kåre37:16+6:009:37
13Bernt LöfkvistBjursås OK37:51+6:359:46
14Mats MårtenssonStora Tuna OK39:32+8:1610:12
15Göran OdeniusStora Tuna OK40:07+8:5110:21
16Karl MatschOK Kåre40:17+9:0110:24
17Sven LarssonSärna SK40:52+9:3610:33
18Per PerssonMalungs OK Skogsmårdarna40:54+9:3810:34
19Lars DahlströmVästerbergslagens OL42:23+11:0710:57
20Jan LundOK Kåre43:09+11:5311:08
21P-G JanssonSäterbygdens OK43:23+12:0711:12
22Mats HiertnerOK Kåre43:55+12:3911:20
23Jan ÅhsNorbergs OK43:56+12:4011:21
24Rolf BjärudVästerbergslagens OL44:04+12:4811:23
25Svante NyströmVästerbergslagens OL44:17+13:0111:26
26Östen ErikssonAvesta OK45:51+14:3511:50
27Lars AnderssonVästerbergslagens OL46:38+15:2212:02
28Sören AnderssonJärbo OK47:59+16:4312:23
29Per NybonsVästerås SOK51:03+19:4713:11
30Håkan HallbergKlubbllös1:02:15+30:5916:05

Bana D2

3 650 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie AldénOK Kolmården35:489:48
2Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK37:59+2:1110:24
3Maud NilssonHJS-Vansbro OK42:32+6:4411:39
4Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL51:34+15:4614:07
5Eva GrenmyrOK Nipan54:50+19:0215:01
6Ingrid JanssonSäterbygdens OK54:55+19:0715:02
7Inga Lisa NordqvistVästerbergslagens OL58:44+22:5616:05

Bana H3

3 210 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats JönssonKorsnäs IF OK21:496:47
2Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK26:38+4:498:17
3Torsten LöfgrenKarlsbyhedens IK26:56+5:078:23
4Stanley HolmerIFK Mora OK28:27+6:388:51
5Benny RendalenKorsnäs IF OK28:55+7:069:00
6Lars-Erik DanielssonInsjöns IF OK30:03+8:149:21
7Vilho RokkaLångshyttans AIK OK30:24+8:359:28
8Tord HalvarsonOK Kåre30:58+9:099:38
9Per EdénOK Kåre31:51+10:029:55
10Hans GruddStora Tuna OK32:06+10:1710:00
11Lennart TägtströmDomnarvets GOIF32:41+10:5210:10
12Jan DelbomDomnarvets GOIF33:35+11:4610:27 Ladda ner rutt i gpx-format
13Björn HelgessonIK Jarl Rättvik33:40+11:5110:29
14Tryggve OttossonKorsnäs IF OK33:45+11:5610:30
15Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK34:33+12:4410:45
16Åke SundbergFagersta OK34:39+12:5010:47
17Sören GustafssonSäterbygdens OK34:57+13:0810:53
17Jan HultHofors OK34:57+13:0810:53
19Anders  EklundStora Tuna OK35:00+13:1110:54
20Anders KallesKvarnsvedens GOIF OK37:31+15:4211:41
21Lars-Erik TjäderIFK Mora OK38:13+16:2411:54
22Roland ForsblomKungsgårdens SK38:46+16:5712:04
23Bengt LockBjursås OK39:34+17:4512:19
24Kenneth AnderssonValbo AIF39:45+17:5612:22
25Östen AnderssonVästerbergslagens OL41:06+19:1712:48
26Erik LindbergKarlsbyhedens IK41:25+19:3612:54
27Lars-B LarssonOK Tyr41:40+19:5112:58
28Stig ÖstKorsnäs IF OK41:41+19:5212:59
29Örjan PerssonBjursås OK41:59+20:1013:04
30Jan Olof HedbergGagnefs OK42:05+20:1613:06
31Hans KruskopfKorsnäs IF OK43:44+21:5513:37
32Gunnar MasesIK Jarl Rättvik44:33+22:4413:52
33Bo DanmoDomnarvets GOIF45:29+23:4014:10
34Johan ErikssonGrangärde OK46:19+24:3014:25
35Stig NordqvistVästerbergslagens OL48:53+27:0415:13
36Lasse BackIFK Mora OK49:07+27:1815:18
37Per-Erik ThunströmKorsnäs IF OK50:55+29:0615:51
38Stig BleckurKorsnäs IF OK51:28+29:3916:01
39Bengt LissLeksands OK52:34+30:4516:22
40Kjell PerssonDomnarvets GOIF54:15+32:2616:54
41Lars KällgrenDomnarvets GOIF56:02+34:1317:27
42Lars JonellMalungs OK Skogsmårdarna59:43+37:5418:36
43Kjell PerssonKorsnäs IF OK1:10:36+48:4721:59

Bana D3

3 190 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL36:3011:26
2Siv StamSäterbygdens OK38:16+1:4611:59
3Lilian BoremyrKvarnsvedens GOIF OK39:51+3:2112:29
4Britt Marie PersIK Jarl Rättvik40:52+4:2212:48
5Ann-Sofi LindskogGotlands Bro OK40:57+4:2712:50
6Lilly Britt HansesIK Jarl Rättvik41:05+4:3512:52
7Siv HasselgrundBjursås OK43:06+6:3613:30
8Lillemor RystedtStora Tuna OK43:12+6:4213:32
9Anna MattssonInsjöns IF OK45:27+8:5714:14
10Yvonne Näsvall HelanderOrnäs IK45:29+8:5914:15
11Kristina HolmbergOK Kåre46:58+10:2814:43
12Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL49:30+13:0015:31
13Marianne DanielssonInsjöns IF OK49:45+13:1515:35

Bana H4

2 540 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan AnderssonNorbergs OK25:4210:07
2Hans Eric RobertssonOK Kåre31:32+5:5012:24
3Bert WikströmIK Jarl Rättvik37:13+11:3114:39
4Kurt MattssonDjura38:07+12:2515:00
5Bore NybergSäterbygdens OK41:46+16:0416:26
6Henning WaltgårdDomnarvets GOIF41:58+16:1616:31
7Åke ErikssonSäterbygdens OK42:31+16:4916:44
8Sten BergmanKorsnäs IF OK43:37+17:5517:10
9Svante Gunnar OlssonOK Kåre44:01+18:1917:19
10Alvar JönssonHofors OK48:00+22:1818:53
11Per NylanderSundsvalls OK48:16+22:3419:00
12Arne PetterssonIFK Mora OK54:18+28:3621:22
13Rolf JohanssonSäterbygdens OK57:02+31:2022:27

Bana D4

2 540 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva-Britt AhlmanVästerbergslagens OL34:1913:30
2Meit KruskopfKorsnäs IF OK36:14+1:5514:15
3Kerstin SondellKlubblös38:37+4:1815:12
4Sigrid PetterssonIFK Mora OK44:42+10:2317:35
5Elisabeth W-ErikssonAvesta OK45:02+10:4317:43
6Viveka JohanssonSäterbygdens OK45:48+11:2918:01
7Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK47:21+13:0218:38
8Irma BjärudVästerbergslagens OL52:34+18:1520:41
9Karin SundströmKvarnsvedens GOIF OK59:37+25:1823:28
10Kristina PerssonDomnarvets GOIF1:07:38+33:1926:37

Bana H5

1 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif MorénValbo AIF26:2814:32
2Sten GustafssonÄrla IF29:20+2:5216:07
3Hans BohlinIFK Mora OK34:18+7:5018:50
4Per Åke PerssonGrangärde OK44:36+18:0824:30
5Arne GustafssonIFK Mora OK45:02+18:3424:44

Bana D5

1 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila NygrenSäterbygdens OK32:3817:55
2Kerstin MelinLeksands OK36:36+3:5820:06
3Agneta ThomsonOK Kåre41:20+8:4222:42
4Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF43:39+11:0123:59
5Marianne NordkvistGagnefs OK56:23+23:4530:58

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser