Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Poängtävling 9

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Poängtävling 9
Arrangörsorganisation: OK Milan
Datum: tisdag 11 juli 2017

Klass 1

6 530 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel AttåsOK Tisaren48:567:29
2Filip DahlgrenHagaby GoIF Örebro50:19+1:237:42
3Per CarlborgLinköpings OK51:23+2:277:52
4Erik LindgrenOK Tisaren52:08+3:127:59
5Jakob WallenhammarHagaby GoIF Örebro55:31+6:358:30
6Oskar SandbergSäterbygdens OK57:31+8:358:48
7Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF58:00+9:048:52
8Oskar ArleboKFUM Örebro OK59:06+10:109:03
9Mathias JanssonHagaby GoIF Örebro1:00:53+11:579:19
10Per EklöfOK Milan1:01:52+12:569:28
11Mårten FrendeliusKamrat och IF KIF1:04:26+15:309:52
12Johan AronssonOK Tisaren1:04:33+15:379:53
13Martin LarboIFK Lidingö SOK1:06:32+17:3610:11
14Melker ForsbergKFUM Örebro OK1:08:20+19:2410:27
15Anton HallorOK Tisaren1:09:43+20:4710:40
16Jacob ErikssonKFUM Örebro OK1:11:35+22:3910:57
17Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK1:11:36+22:4010:57
18Calle OlssonKFUM Örebro OK1:13:07+24:1111:11
19Anna HallménOK Tisaren1:17:27+28:3111:51
20Rasmus PetterssonOK Djerf1:18:04+29:0811:57
21Frida JohanssonOK Djerf1:18:13+29:1711:58
22Ellinor ErikssonOK Tisaren1:19:08+30:1212:07 Ladda ner rutt i gpx-format
23Elin VinbladHagaby GoIF Örebro1:21:09+32:1312:25
24Mats GustafssonKFUM Örebro OK1:22:55+33:5912:41
25Jonas LindahlOK Milan1:23:17+34:2112:45
26Ronny FalkSundbybergs IK1:24:17+35:2112:54
27Hans LibergOK Milan1:27:05+38:0913:20
28Josefin ErlandssonOK Milan1:34:28+45:3214:27
29Andreas MogrenOK Milan1:36:56+48:0014:50
30Oskar JacobsonOK Milan1:38:31+49:3515:05
31Lisa WesterbergOK Milan1:45:59+57:0316:13
31Linus MalmKFUM Örebro OK1:45:59+57:0316:13
33Tom KorkeakoskiOK Milan1:48:34+59:3816:37
Jakob FranssonOK Milanej godkänd
Daniel GustafssonKFUM Örebro OKej godkänd
Anders HaglundOK Milanej godkänd
Lovisa LarssonOK Linnéej godkänd
Alexander JanssonOK Djerfej godkänd
Lovisa PerssonOK Tisarenej godkänd

Klass 2

4 230 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan47:4411:17
2Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro49:21+1:3711:39
3Lars-Åke WallOK Tisaren49:29+1:4511:41
4Therese KorkeakoskiOK Milan53:01+5:1712:32
5Christoffer StockmanKFUM Örebro OK53:35+5:5112:40
6Hugo ÖrnKFUM Örebro OK53:36+5:5212:40
7Susanne ErikssonOK Milan54:36+6:5212:54
8Per HåstlundAlmby IK55:09+7:2513:02
9Per WallOK Södertörn56:39+8:5513:23
10Joakim DahlbergAlmby IK56:42+8:5813:24
11Patrik GrankvistFMTM57:13+9:2913:31
12Tomas VidfeltLindebygdens OK57:20+9:3613:33
13Jonas KarlssonOK Tylöskog57:32+9:4813:36
14Annika BrodinLindebygdens OK58:11+10:2713:45
15Otto TuvessonKlubblös58:20+10:3613:47
16Mats CarlsvärdAlmby IK58:57+11:1313:56
17Anna-Maria BackrydLindebygdens OK59:22+11:3814:02
18Evelina EricssonSöders-Tyresö1:00:47+13:0314:22
19Henrik HallorLindebygdens OK1:01:01+13:1714:25
20Sven-Olov WiklundArboga OK1:02:19+14:3514:43
21Göran AttåsOK Tisaren1:03:15+15:3114:57
22Nils AronssonOK Tisaren1:03:25+15:4114:59
23Kristin JacobsonKFUM Örebro OK1:03:56+16:1215:06
24Mats OlofssonKlubblös1:05:31+17:4715:29
25Peter ErikssonKFUM Örebro OK1:05:37+17:5315:30
26Niklas SanderOK Milan1:07:56+20:1216:03
27Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK1:09:09+21:2516:20
28Josefine AhlbäckOK Milan1:09:23+21:3916:24
29Daniel DjuvfeltKFUM Örebro OK1:09:39+21:5516:27
30David MårtenssonGarphyttans IF1:11:16+23:3216:50
31Fredrik MalmKFUM Örebro OK1:12:31+24:4717:08
32Henrik OlssonHallstahammars OK1:13:15+25:3117:19
33Lennart LundhOK Tisaren1:13:16+25:3217:19
34Amanda JacobssonDegerfors OK1:13:59+26:1517:29
35Per HöglundOK Milan1:14:25+26:4117:35
36Sigfrid WeiseOK Tisaren1:15:48+28:0417:55
37Nils KylbornAlmby IK1:16:19+28:3518:02
38Kerstin LarssonHagaby GoIF Örebro1:16:24+28:4018:03
39Barbro IsakssonOK Tisaren1:16:52+29:0818:10
40Erik HöglundKlubblös1:17:29+29:4518:19
41Lisa HallménOK Tisaren1:18:15+30:3118:29
42Mattias GustafssonIF Start1:19:04+31:2018:41
43Gunnar JonssonHallstahammars OK1:20:06+32:2218:56
44Emil LöthgrenOK Milan1:20:19+32:3518:59
45Kenneth HagströmOK Letstigen1:24:55+37:1120:04
46Lage JonssonLindebygdens OK1:35:46+48:0222:38
Håkan SvenssonAlmby IKej godkänd
Mats ErikssonHagaby GoIF Örebroej godkänd
Björn AlpbergAlmby IKej godkänd
Cecilia SvedinKFUM Örebro OKej godkänd
Martin RisbergGarphyttans IFej godkänd
Henrik GustafssonKFUM Örebro OKej godkänd
Amanda JanssonOK Djerfej godkänd
Magnus BernGarphyttans IFutgått

Klass 3

3 280 m, 83 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Weine FredrikssonKFUM Örebro OK44:2213:31
2Anna BogrenHagaby GoIF Örebro44:32+0:1013:34
3Mikael VestergårdÖstra Almby FK44:52+0:3013:40
4Karl-Göran WahlströmAlmby IK49:06+4:4414:58
5Stefan ÖbergOK Milan49:18+4:5615:01 Ladda ner rutt i gpx-format
6Stig IsraelssonOK Tylöskog50:41+6:1915:27
7Bo DavidssonSolna OK50:49+6:2715:29
8Amélie WallenhammarHagaby GoIF Örebro53:11+8:4916:12
9Lars ChristensenOK Djerf53:50+9:2816:24
10Åke MossbergOK Milan53:54+9:3216:25
11Robert LarssonHagaby GoIF Örebro54:47+10:2516:42
12Fredrik GöranssonAlmby IK54:54+10:3216:44
13Kristina PetterssonHagaby GoIF Örebro55:35+11:1316:56
14Helena ErikssonKlubblös55:37+11:1516:57
15Karin JohanssonKFUM Örebro OK55:55+11:3317:02
16Åke SundinHällefors OK56:09+11:4717:07
17Johan GerdevågHagaby GoIF Örebro56:20+11:5817:10
18Elin FjellströmKFUM Örebro OK56:22+12:0017:11
19Christer TapperOK Milan57:40+13:1817:34
20Lars SkymbergKFUM Örebro OK58:12+13:5017:44
21Peter ÅslundKlubblös58:28+14:0617:49
22Tomas DömstedtOK Letstigen59:01+14:3917:59
23Kjell BlomkvistHagaby GoIF Örebro1:00:27+16:0518:25
24Agneta HasselkvistOK Milan1:03:09+18:4719:15
25Sofia ErlandssonOK Milan1:04:51+20:2919:46
26Johan LindhagenIFK Brattfors1:05:09+20:4719:51
27Henry VestergårdAlmby IK1:05:43+21:2120:02
28Yngve JohanssonHagaby GoIF Örebro1:05:47+21:2520:03
29Ingvar HalldinOK Tylöskog1:06:16+21:5420:12
30Ove JohanssonOK Järnbärarna1:06:56+22:3420:24
31Bo KällströmOK Milan1:07:11+22:4920:28
32Tord LidströmHagaby GoIF Örebro1:07:17+22:5520:30
33Malin WiklundAlmby IK1:07:25+23:0320:33
34Axel OlssonHallstahammars OK1:07:54+23:3220:42
35Gert IngvarssonLindebygdens OK1:08:36+24:1420:54
36Ulrika SanderOK Milan1:09:06+24:4421:04
37Stina JohanssonKFUM Örebro OK1:11:22+27:0021:45
38Olle MalmKFUM Örebro OK1:11:35+27:1321:49
39Åke StridAlmby IK1:12:29+28:0722:05
40Lars Dömstedt DahlénOK Letstigen1:12:34+28:1222:07
41Leif JohanssonOK Milan1:12:40+28:1822:09
42Gunnar HaglundOK Milan1:13:38+29:1622:26
43Kenneth KarlbergHagaby GoIF Örebro1:15:52+31:3023:07
44Lars KarlssonAlmby IK1:16:09+31:4723:12
45Sanna SanderOK Milan1:17:41+33:1923:41
46Bengt KammerlandOK Milan1:18:56+34:3424:03
47Ingemar HaglundOK Djerf1:19:03+34:4124:06
48Lars Ivan CarlssonLindebygdens OK1:19:23+35:0124:12
49Filip ÖrnKFUM Örebro OK1:19:31+35:0924:14
50Jonas ÖrnKFUM Örebro OK1:20:13+35:5124:27
51Birgitta ArleboKFUM Örebro OK1:20:48+36:2624:38
52Niclas RisbergGarphyttans IF1:21:18+36:5624:47
53Albert GustafssonKFUM Örebro OK1:21:41+37:1924:54
54Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro1:22:28+38:0625:08
55Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren1:22:40+38:1825:12
56Niklas EriksenAlmby IK1:22:58+38:3625:17
57Anna GustafssonKFUM Örebro OK1:23:02+38:4025:18
58Per SundbergGävle OK1:23:37+39:1525:29
59Tony CarlssonKFUM Örebro OK1:23:41+39:1925:30
60Roger GustafssonOK Tisaren1:24:11+39:4925:39
61Kurt JonssonOK Letstigen1:24:16+39:5425:41
62Leif HjulströmOK Milan1:24:31+40:0925:46
63Bengt WisénLindebygdens OK1:27:41+43:1926:43
64Bo WinqvistOK Djerf1:29:13+44:5127:12
65Lennart JaveliusHagaby GoIF Örebro1:30:01+45:3927:26
66Rolf HelmerssonLindebygdens OK1:32:45+48:2328:16
67Gunilla SandströmAlmby IK1:33:03+48:4128:22
68Anna-Maria IsraelssonOK Tylöskog1:39:58+55:3630:28
69Anders HolmbergLindebygdens OK1:42:17+57:5531:11
70Lars-Göran OlssonOK Milan1:43:39+59:1731:36
71Lennart GustavssonOK Milan1:43:41+59:1931:36
72Ingvar ErikssonOK Tisaren1:44:49+1:00:2731:57
73Hjalmar NordquistOK Järnbärarna1:52:37+1:08:1534:20
74Mårten SnickareSundbybergs IK2:07:21+1:22:5938:49
Bengt RobertssonAlmby IKej godkänd
Tommy HallménVingåkers OKej godkänd
Jonatan KraftAlmby IKej godkänd
Jessica KorkeakoskiOK Milanej godkänd
Jan GunnarssonHällefors OKej godkänd
Karl KylbornAlmby IKej godkänd
Joakim WestergrenGarphyttans IFej godkänd
Fredrik CampbellAlmby IKej godkänd
Cecilia SjöholmSundbybergs IKutgått

Klass 4

2 140 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel KylbornAlmby IK24:0411:14
2Edvin LarssonAlmby IK26:08+2:0412:12
3Love HedenbergAlmby IK27:38+3:3412:54
4Melker CarlssonKFUM Örebro OK29:15+5:1113:40
5Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro29:17+5:1313:41
6Daniel KraftAlmby IK31:51+7:4714:52
7Sara FredrikssonKFUM Örebro OK33:38+9:3415:42
8Maja FalkSundbybergs IK35:25+11:2116:32
9Karl EkströmOK Alferna36:18+12:1416:57
10Låp PertoftKlubblös36:45+12:4117:10
11Jan-Olof SandellOK Milan37:53+13:4917:42
12Östen EklöfOK Milan37:56+13:5217:43
13Edwin SelanderOK Hällen38:03+13:5917:46
14Anette ForsbergKFUM Örebro OK38:17+14:1317:53
15Julia GustafssonKFUM Örebro OK38:56+14:5218:11
16Henning JanegrenKFUM Örebro OK39:16+15:1218:20
17Jonas JanegrenKFUM Örebro OK39:20+15:1618:22
18Lars-Åke GöranssonAlmby IK39:34+15:3018:29
19Elisabeth ErikssonOK Milan40:24+16:2018:52
20Britt-Marie EklöfOK Milan40:56+16:5219:07
21Harald CarlssonKFUM Örebro OK41:40+17:3619:28
22Ronja NorströmOK Djerf41:59+17:5519:37
23Arne YngströmHagaby GoIF Örebro42:50+18:4620:00
24Maja-Stina GustavssonOK Roxen43:11+19:0720:10
25Erik ÖjeboKFUM Örebro OK43:55+19:5120:31
26Anna-Lena LundellGävle OK44:12+20:0820:39
27Jenny SundKlubblös45:14+21:1021:08
28Helena LöfKFUM Örebro OK46:13+22:0921:35
28Lennart SilvénHällefors OK46:13+22:0921:35
30Cecilia GestssonOK Milan47:09+23:0522:01
31Astrid KraftAlmby IK48:02+23:5822:26
32Karin KraftAlmby IK48:08+24:0422:29
33Maria BergHagaby GoIF Örebro48:58+24:5422:52
34Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro49:04+25:0022:55
35Evy EkströmOK Alferna50:16+26:1223:29
36Ann-Sofie BergOK Tisaren54:15+30:1125:21
37Fredrik KarlssonKlubblös54:16+30:1225:21
38Sigurd HallorOK Milan54:29+30:2525:27
39Marianne DahlbergOK Alferna55:50+31:4626:05
40Niklas HagbergKlubblös56:07+32:0326:13
41Iris ÅgrenIFK Umeå58:39+34:3527:24
42Gary DybeckOK Milan1:02:49+38:4529:21
43Eva KorkeakoskiOK Milan1:03:28+39:2429:39
44Christy KallbäckOK Djerf1:03:54+39:5029:51
45Catrine StoltOK Milan1:04:53+40:4930:19
46Ulla LindegrenOK Tylöskog1:11:34+47:3033:26
47Lars LindegrenOK Tylöskog1:11:35+47:3133:27
48Torbjörn IsraelssonOK Milan1:20:14+56:1037:29
49Lukas IsraelssonOK Milan1:20:15+56:1137:30
Lars AlbertssonOK Tylöskogej godkänd
Hoa SjöholmSundbybergs IKej godkänd
Freja HöglundKlubblösej godkänd
Per GustavssonOK Roxenutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser