Officiell resultatlista för Höst Öst Prolog

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Höst Öst Prolog
Arrangörsorganisation: Härlövs IF
Datum: fredag 28 oktober 2016

D21

4 590 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Pia Olsson OK Pan-Kristianstad 33:21 7:15
2 Johanna Karlsson OK Pan-Kristianstad 34:22 +1:01 7:29
3 Caroline Lindelöw Härlövs IF 37:02 +3:41 8:04
4 Julia Birath Stenungsunds OK 45:03 +11:42 9:48
5 Elinor Lindelöw Härlövs IF 48:02 +14:41 10:27
6 Anne Luukonen Hiisirasti 1:24:16 +50:55 18:21

H21

5 970 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Fritjof Axelsson FK Göingarna 36:33 6:07
2 Lars Söderlund Tormestorps IF 38:53 +2:20 6:30
3 Patrik Gunnarsson Big Foot Orienteers 39:33 +3:00 6:37
4 Håkan Axelsson FK Göingarna 40:09 +3:36 6:43
5 Pär Fridsell OK Pan-Kristianstad 42:59 +6:26 7:11
6 Saku Asikainen Hiisirasti 43:26 +6:53 7:16
7 Anders Björklund Sävedalens AIK 44:41 +8:08 7:29
8 Frode Konst IL Tyrving 1:07:55 +31:22 11:22

D16

3 980 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hilda Axelsson FK Göingarna 32:09 8:04
2 Kajsa Rask Kungälvs OK 32:44 +0:35 8:13
Lisa Börnstedt Kungälvs OK ej godkänd

D14

2 880 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Nellie Rydlund Hässleholms OK 27:46 9:38
2 Linnea Rydlund Hässleholms OK 28:09 +0:23 9:46

H14

2 880 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
Erik Thoresson Andrarums IF ej godkänd

H10

2 430 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hjalmar Axelsson FK Göingarna 13:54 5:43
2 Hugo Thoresson Andrarums IF 21:00 +7:06 8:38

H40

4 300 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Filip Sjöfors OK Älme 31:26 7:18
2 Johan Axelsson OK Älme 33:45 +2:19 7:50
3 Jon Moberg FK Göingarna 41:22 +9:56 9:37

D45

3 400 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Carina Rydlund Hässleholms OK 28:12 8:17
2 Louise Axelsson FK Göingarna 30:13 +2:01 8:53
3 Ann-Sofie Brink Markaryds FK 33:09 +4:57 9:45
4 Christel Olsson FK Åsen 35:44 +7:32 10:30
Britt-Marie Bengtsson FK Åsen ej godkänd

H50

3 980 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lars Säfström OK Pan-Kristianstad 27:30 6:54
2 Bengt Olsson Eslövs FK 28:48 +1:18 7:14
3 Johnny Nimvik Lunds OK 29:55 +2:25 7:31
4 Per Källvik Åmåls OK 30:40 +3:10 7:42
5 Ola Bengtsson Åmåls OK 54:24 +26:54 13:40

D55

2 920 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Eva Folkesson Lööf OK Pan-Kristianstad 26:17 9:00
2 Christina Birath Stenungsunds OK 27:37 +1:20 9:27
3 Mari-Louise Lundgren Stora Tuna OK 29:18 +3:01 10:02
4 Kati Németh Stigmännen Karlshamns OK 30:50 +4:33 10:33
5 Marie Malmberg Kvarnsvedens GOIF OK 32:11 +5:54 11:01
6 Susanne Lüscher Stora Tuna OK 32:22 +6:05 11:05

H55

3 400 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jan Hansson Stenungsunds OK 26:15 7:43
2 Lasse Pedersen Göteborg-Majorna OK 28:39 +2:24 8:25
3 Lasse Johansson Eds SK 29:21 +3:06 8:37
4 Eddie Bjärrenholt Rånäs OK 32:15 +6:00 9:29
5 Arne Karlsson Tumba-Mälarhöjden OK 33:39 +7:24 9:53
6 Per Fröberg Tjalve IF Norrköping 48:49 +22:34 14:21

D60

2 920 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ulla Engelby OK Pan-Kristianstad 34:13 11:43
2 Lena Fröberg Tjalve IF Norrköping 38:58 +4:45 13:20
3 Siv Larsson Växjö AIS 49:13 +15:00 16:51
4 Catherine Dawson Gafanhori 52:38 +18:25 18:01

H60

3 400 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anders Malmberg Kvarnsvedens GOIF OK 26:45 7:52
2 Kenneth Kajsajuntti OK Skogsfalken 30:00 +3:15 8:49
3 Bent Galborgen Indre Østfold OK 30:32 +3:47 8:58
4 Christer Kajsajuntti OK Skogsfalken 30:54 +4:09 9:05
5 Peter Brunnberg Vallentuna-Össeby OL 33:45 +7:00 9:55
6 Hans Huseby Sarpsborg OL 38:40 +11:55 11:22
7 Håkan Andersson Markbygdens OK 45:43 +18:58 13:26
8 Erland Svensson Kvillebyns SK 51:42 +24:57 15:12
Thomas Dagsberg OK Orion ej start

D65

2 260 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Margareta Svensson OK Vilse 87 21:06 9:20
2 Gunnel Månsson OK Vilse 87 24:03 +2:57 10:38
3 Maria Nordvall OK Kolmården 24:20 +3:14 10:46
4 Berit Schannong Malmö OK 28:20 +7:14 12:32
5 Anna-Lisa Hansson OK Pan-Kristianstad 38:31 +17:25 17:02
6 Kristin Lindberg Lunds OK 42:59 +21:53 19:01
Lisbeth Damsgaard Hjärnarps OL ej godkänd

H65

2 920 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Carl-Henry Andersson OK Orinto 23:33 8:03
2 Göran Andersson OK Tylöskog 24:14 +0:41 8:17
3 Leif Sandgren Frosta OK 25:38 +2:05 8:46
4 Claes Nideborn Stora Tuna OK 27:13 +3:40 9:19
5 Roy Dawson Gafanhori 27:54 +4:21 9:33
6 Ulf Bråsjö Järla Orientering 28:07 +4:34 9:37
7 Ronald Mc Grail Hjärnarps OL 28:14 +4:41 9:40
8 Lennart Andersson OK Orion 29:05 +5:32 9:57
9 Lars-Gunnar Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 30:50 +7:17 10:33
10 Christer Hellström Stora Tuna OK 31:13 +7:40 10:41
11 Sven-Olof Larsson Växjö AIS 31:14 +7:41 10:41
12 Karl-Göran Wahlström Almby IK 31:29 +7:56 10:46
13 Janne Lindholm Frosta OK 31:44 +8:11 10:52
14 Paul Norén OK Södertörn 31:46 +8:13 10:52
15 Bo Johansson OK Vilse 87 32:16 +8:43 11:03
16 Larseric Larsson Degerfors OK 32:34 +9:01 11:09
17 Åke Wansölin Söders-Tyresö 33:53 +10:20 11:36
18 Eric Tenland Stigmännen Karlshamns OK 37:42 +14:09 12:54
19 Christer Hedin IFK Enskede 41:01 +17:28 14:02
20 Bertil Karlsson Hjobygdens OK 41:31 +17:58 14:13
21 Nils-Erik Bondesson Frosta OK 44:02 +20:29 15:04
Thomas Johansson Stigmännen Karlshamns OK ej godkänd

D70

2 260 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Maud Nilsson HJS-Vansbro OK 25:58 11:29
2 Birgitta Johansson Kristinehamns OK 27:10 +1:12 12:01
3 Lena Leandersson Älvdalens IF OK 29:36 +3:38 13:05
4 Siv Andersson Kristinehamns OK 35:13 +9:15 15:34
5 Kaarina Voudinmäki Mullsjö SOK 46:33 +20:35 20:35
Hillevi Syväterä Riihimäen Suunnistajat ej godkänd
Astrid Johannesson Helsingborgs SOK ej start

H70

2 920 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tommy Olsson Karlskrona SOK 28:31 9:45
2 Ingvar Persson FK Åsen 31:41 +3:10 10:51
3 Ingemar Andersson OK Orion 31:50 +3:19 10:54
4 Runo Johansson Kristinehamns OK 31:53 +3:22 10:55
5 Göran Andersson Stigmännen Karlshamns OK 32:31 +4:00 11:08
6 Åke Borger Ankarsrums OK 33:20 +4:49 11:24
7 Claes-Göran Gren Malmö OK 37:02 +8:31 12:40
8 Knud Erik Thomsen Svendborg OK 40:15 +11:44 13:47
9 Toivo Voudinmäki Mullsjö SOK 40:57 +12:26 14:01
10 Tom Lindberg Lunds OK 42:40 +14:09 14:36
11 Christer Sjöfors OK Älme 1:08:05 +39:34 23:18
Kjell Månsson Karlskrona SOK ej godkänd

D75

2 260 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Inga-Lill Wikingsson Stigmännen Karlshamns OK 35:33 15:43
2 Lillemor Forsberg Gävle OK 35:38 +0:05 15:46
3 Karin Renberg OK Kolmården 40:11 +4:38 17:46
4 Margaretha Nyström Länna IF 43:53 +8:20 19:25

H75

2 260 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Raimo Salminen OK Pan-Kristianstad 26:47 11:51
2 Nils-Eric Ericson FK Åsen 27:13 +0:26 12:02
3 Bengt Bergqvist Stigmännen Karlshamns OK 28:01 +1:14 12:23
4 Bo Hedlund IFK Enskede 29:16 +2:29 12:56
5 Pekka Syväterä Riihimäen Suunnistajat 30:40 +3:53 13:34
6 Paul Schannong Malmö OK 32:50 +6:03 14:31
7 Roger Andersson Kristinehamns OK 35:40 +8:53 15:46
8 Hugo Isgren IFK Enskede 41:18 +14:31 18:16
Nils-Åke Nilsson FK Göingarna ej godkänd

U1

1 750 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sonia Kurashova FK Åsen 20:28 11:41
2 Maja Edén Växjö AIS 24:14 +3:46 13:50
3 Saga Christensen - - 28:05 +7:37 16:02
4 Tuva Christensen - - 28:22 +7:54 16:12
Ebba Edén Växjö AIS ej godkänd
Maria Tomicic - - ej godkänd

Öppen motion 1

2 430 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ulla Bergqvist Stigmännen Karlshamns OK 29:15 12:02
2 Nils Nöjd Alfta-Ösa OK 37:45 +8:30 15:32

Öppen motion 3

2 820 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ida Johansson Stigmännen Karlshamns OK 42:05 14:55
2 Lena Johansson Stigmännen Karlshamns OK 42:21 +0:16 15:01

Öppen motion 5

2 880 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anna Lindqvist OK Stigen 33:41 11:41
2 Olle Öberg Skogsluffarnas OK 47:01 +13:20 16:19
3 Elena Kurashova FK Åsen 55:04 +21:23 19:07
4 Margareta Ring Ronneby OK 1:16:37 +42:56 26:36

Öppen motion 7

3 400 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elin Brink Markaryds FK 40:21 11:52
2 Bengt I Nilsson Frosta OK 44:35 +4:14 13:06
3 Björn Edén Växjö AIS 50:51 +10:30 14:57
4 Kennet Olsson FK Boken 52:43 +12:22 15:30
5 Olle Ring Ronneby OK 53:31 +13:10 15:44
6 Conny Berggren Växjö AIS 55:01 +14:40 16:10
7 Christer Svensson Ronneby OK 55:22 +15:01 16:17
8 Ingrid Salomonsson Skåneslättens OL 1:16:06 +35:45 22:22
Conny Thoresson Andrarums IF ej godkänd

Öppen motion 8

4 300 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Mikael Söderström OK Stigen 39:47 9:15
2 Ebba Söderlund Tormestorps IF 41:12 +1:25 9:34
3 Lena Söderlund Tormestorps IF 43:29 +3:42 10:06
4 Hans-Inge Hansson Frosta OK 48:15 +8:28 11:13
5 Lars Ohlander Snättringe SK 56:16 +16:29 13:05
6 Bengt Salomonsson Skåneslättens OL 1:00:26 +20:39 14:03

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser