Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Upplandscupsfinalen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Upplandscupsfinalen
Arrangörsorganisation: Rasbo IK
Datum: söndag 1 oktober 2017

D18

3 170 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Emma BernerssonOK Enenej godkänd

H18

3 430 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus Krogh MadsenFarumTisvilde OK21:296:15
2Melker ForsbergKFUM Örebro OK23:17+1:486:47
3Felix SvenssonRasbo IK34:19+12:5010:00
Jonathan UllerKils OKej godkänd

D16

2 980 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva JonssonLånghundra IF33:1411:09
2Maja WilmarIF Thor39:31+6:1713:15
3Hedvig SundstedtRasbo IK56:34+23:2018:58

H16 Kort

2 880 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus EggensIF Thor44:0815:19

D14

2 740 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin FornanderSigtuna OK1:35:3134:51
2Malin EdmanSigtuna OK1:37:32+2:0135:35

H14

2 870 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav LyckebäckSigtuna OK33:1711:35
2Elias StrömlandSigtuna OK43:33+10:1615:10
3Erik BernerssonOK Enen49:55+16:3817:23 Ladda ner rutt i gpx-format
Lukas IvarssonOK Enenej start

H14 Kort

2 880 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1William LeijonspjuthSigtuna OK46:0115:58
2Sean BerglundSigtuna OK50:05+4:0417:23
3Eskil ErikssonOK Enen52:59+6:5818:23
4Per ErikssonSigtuna OK54:05+8:0418:46
5Emil NylundSigtuna OK58:01+12:0020:08
6Tobias af GeijerstamSigtuna OK1:04:02+18:0122:14
Fabian NilssonIF Thorej start

D12

2 800 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olivia UnnerudLånghundra IF33:5812:07
2Emma LundbergOK Linné40:28+6:3014:27
3Alva LarssonOK Linné47:06+13:0816:49
4Hillevi LarssonOK Enen48:41+14:4317:23
5Amanda RådströmOK Enen49:07+15:0917:32
6Rebecka HartvikLänna IF53:06+19:0818:57
7Ellen SundquistOK Linné54:06+20:0819:19
8Cecilia TernhagOK Linné57:08+23:1020:24
9Elsa LönnqvistOK Linné1:03:17+29:1922:36
10Alma SöderquistOK Linné1:07:10+33:1223:59
Frida ÖstermanRasbo IKej godkänd
Nora Svedin JakobssonLånghundra IFej start
Matilda PerssonOK Enenej start
Stina JarhedeOK Linnéej start
Stina FoucardOK Linnéej start

H12

2 880 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maximus RörickOK Linné35:2812:18
2Joel AhlbergOK Linné39:22+3:5413:40
3Olle PalmOK Linné43:26+7:5815:04
4Viggo IngwersenOK Enen45:03+9:3515:38
5Nils FrömanOK Linné48:45+13:1716:55
6Anton LaierOK Linné51:24+15:5617:50
7Filip BorellOK Linné53:23+17:5518:32
8Albin WesterbergOK Enen54:35+19:0718:57
9Svante NelanderOK Linné55:28+20:0019:15
10Arvid HallgrenLånghundra IF1:04:28+29:0022:23
11Theo RistoOK Linné1:06:54+31:2623:13
12Axel ThornbergOK Linné1:14:14+38:4625:46
Malte HellgrenIF Thorej start

D12 Kort

2 770 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid Suarez LarssonOK Linné36:0913:03
2Hanna FriskOK Linné1:03:53+27:4423:03
Elin SjöstedtLånghundra IFutgått

D10

2 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara HartvikLänna IF48:3317:20
2Sigrid Gillman WikstrandOK Linné49:14+0:4117:35
Lava Pelling trautenbergerOK Linnéej start

H10

2 780 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton ÅbergOK Linné25:199:06
2Axel VikmanOK Linné31:46+6:2711:25
3Hampus RörickOK Linné32:49+7:3011:48
4Jelmer SellingLänna IF33:23+8:0412:00
5Vilhelm EkesternOK Linné33:41+8:2212:06
6Mikael BergOK Enen38:20+13:0113:47
7Jonas PalmOK Linné39:05+13:4614:03
8Adrian RönnbackOK Linné40:13+14:5414:27
9Axel WetterqvistOK Linné53:38+28:1919:17
10Edvin HägerströmOK Linné55:52+30:3320:05
11Vincent EkesternOK Linné58:23+33:0421:00
David SandbergOK Enenej start
Markus ErikssonOK Enenej start
Rasmus SedvallOK Enenej start

Inskolning

1 890 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Vanna BylundIF Thorfullföljt
Daniel De La Torre VikmanOK Linnéfullföljt
Agnes GrantKlubblösfullföljt
Nathanael Huss LandströmOK Linnéfullföljt
Alva JaneråsOK Linnéfullföljt
Selma KaskOK Linnéfullföljt
Siri LindIF Thorfullföljt
Hugo PerssonIF Thorfullföljt
Elias SandlerRasbo IKfullföljt
Lowe SandlerOK Linnéfullföljt
Grant StellaKlubblösfullföljt
Ruben SöderbergIF Thorfullföljt
Moa WegmüllerOK Rodhenfullföljt
Hanna WåhlströmIF Thorfullföljt

U1

2 120 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias VikmanLagunda AIK19:299:11
2Oskar LindIF Thor20:21+0:529:35
3Elis EklundOK Rodhen20:28+0:599:39
4Olle WidegrenIF Thor21:57+2:2810:21
5Axel BorellOK Linné24:32+5:0311:34
6Arvid TullborgOK Enen24:40+5:1111:38
7Anita Müller ErikssonOK Linné25:34+6:0512:03
8Walter VikmanLagunda AIK25:58+6:2912:14
9Kajsa GunnarssonOK Enen26:09+6:4012:20
10Ingrid MelinOK Linné26:17+6:4812:23
11Alice HögbergRånäs OK26:26+6:5712:28
12Lilly VaernholtOK Enen26:30+7:0112:30
13Jakob WåhlströmIF Thor28:14+8:4513:19
14Märta ÖrtqvistOK Linné29:27+9:5813:53
15Arvid VaernholtOK Enen29:29+10:0013:54
16Sixten SundbergOK Linné30:50+11:2114:32
17Hugo TärnlundOK Linné30:56+11:2714:35
18Alva RehnholmOK Linné34:05+14:3616:04
19Louise BaggeOK Linné34:09+14:4016:06
20Elvira DernrothOK Linné35:25+15:5616:42
21Simon StrömbladSigtuna OK37:09+17:4017:31
22Albin HulkkoOK Enen38:01+18:3217:55
23Lucas LövgrenIF Thor39:38+20:0918:41
24Alfred SmedsSigtuna OK41:16+21:4719:27
25Amanda LövgrenIF Thor41:27+21:5819:33
26Ebba JaneråsOK Linné41:49+22:2019:43
27Måns TroengOK Linné41:56+22:2719:46
28Grete VaernholtOK Enen46:22+26:5321:52
29Kai UnnerudLånghundra IF47:52+28:2322:34
30Melinda BergOK Enen49:34+30:0523:22
31Lukas LundinOK Linné51:44+32:1524:24
Markus FornanderSigtuna OKej godkänd
Ylva SjöstedtLånghundra IFej godkänd
Elin PåveIF Thorej start
Vide RehnholmOK Linnéej start

U2

2 730 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa DverstorpLånghundra IF29:5610:57
2Gustaf KarlströmIF Thor30:10+0:1411:03
3Nils HåkanssonIF Thor30:14+0:1811:04
4Tuva BomanOK Linné30:31+0:3511:10
5Vilmer DernrothOK Linné32:56+3:0012:03
6Isak StåhlbrandtRasbo IK33:01+3:0512:05
7Hector KronaOK Linné33:27+3:3112:15
8Signe ÖrtqvistOK Linné33:37+3:4112:18
9Ellinor KruysIF Thor35:46+5:5013:06
10Alma AnderssonIF Thor35:57+6:0113:10
11Benjamin ThisnerOK Enen36:01+6:0513:11
12Olga Bertilsson SkogOK Linné36:32+6:3613:22
13William KronaOK Linné36:48+6:5213:28
14Oscar VikmanOK Linné36:56+7:0013:31
15Ellinor Von SethIF Thor38:03+8:0713:56
16Olle GavelinOK Linné41:08+11:1215:04
17Alvin ÅkermanLänna IF41:11+11:1515:05
18Robin LarssonOK Linné43:26+13:3015:54
19Adam CedgårdRasbo IK43:42+13:4616:00
20Eira Dinges OlivOK Enen44:17+14:2116:13
21Melker NymanOK Linné44:24+14:2816:15
22Wille RådströmOK Enen44:43+14:4716:22
23Maximilian HertzRasbo IK46:23+16:2716:59
24Frida NilssonOK Triangeln47:42+17:4617:28
25Tuva EkmyrRasbo IK47:57+18:0117:33
26Hugo RodinOK Enen48:53+18:5717:54
27Märta Gillman WikstrandOK Linné52:44+22:4819:18
28Gustav AnderssonRasbo IK53:05+23:0919:26
29Ebba LindIF Thor54:52+24:5620:05
William DverstorpLånghundra IFej start
Kevin PilstålOK Enenej start
Johanna SköldSigtuna OKej start

Öppen motion 1

2 760 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke CarlborgKlubblös23:118:23
2Tuva LarssonOK Linné32:38+9:2711:49
3Elsa NilssonLånghundra IF35:47+12:3612:57
4Katarina NilssonLånghundra IF36:14+13:0313:07
5Anna VisingOK Triangeln47:05+23:5417:03
6Vanessa UlateOK Triangeln52:32+29:2119:02
7Anton GustavssonLänna IF1:00:30+37:1921:55
Andreas von SalisOK Triangelnej godkänd
Ida JohanssonIF Thorutgått

Öppen motion 3

2 860 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel EggensIF Thor25:348:56
2Catarina BernetOK Linné35:10+9:3612:17
3Magnus HellströmLånghundra IF35:27+9:5312:23
4Björn WangheimOK Linné36:39+11:0512:48
5Helene SvenssonRånäs OK38:30+12:5613:27
6Mats ÖstlundLänna IF38:53+13:1913:35
7Björn JanssonOK Linné39:05+13:3113:39
8Joans JoelssonKlubblös39:57+14:2313:58
9Katarina SellingLänna IF42:44+17:1014:56
10Maria SandbladKlubblös42:55+17:2115:00
11Eva PalmOK Linné52:22+26:4818:18
12Joakim RörickOK Linné54:03+28:2918:53
13Katarina KorsfeldtOK Linné59:28+33:5420:47
14Johanna EdmanSigtuna OK1:00:22+34:4821:06
15Jakob MartiinKlubblös1:05:47+40:1323:00
Lotta MöllerOK Linnéej godkänd
Åsa MorathOK Enenej godkänd

Öppen motion 5

2 890 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David FriebergKlubblös28:019:41
2Annika LijebergKlubblös28:29+0:289:51
3Helena WidegrenIF Thor30:16+2:1510:28
4Linda NilssonLånghundra IF33:14+5:1311:29
5Andrea JonssonLånghundra IF37:46+9:4513:04
6Stefan PalmOK Roslagen38:07+10:0613:11
7Ann-Sofie JemthIF Thor38:50+10:4913:26
8Magnus JohanssonIF Thor39:13+11:1213:34
9Lars WeiseliusOK Linné39:26+11:2513:38
10Helene LindelavOK Roslagen40:05+12:0413:52
11Karin HannrupIF Thor40:29+12:2814:00
12Johan BengtssonOK Linné40:31+12:3014:01
13Anders EkströmOK Linné40:42+12:4114:04
14Elliot GunOK Enen40:50+12:4914:07
15ElisabethFredlund IF Thor40:55+12:5414:09
16Malin von EssenOK Linné42:27+14:2614:41
17Eva SchönquistOK Linné43:18+15:1714:58
18Bertil KarlssonOK Linné43:28+15:2715:02
19Karolina RodinOK Enen43:55+15:5415:11
20Birgitta ErikssonLänna IF44:16+16:1515:19
21Riina AarnioOK Linné44:20+16:1915:20
22Elin TögenmarkOK Linné44:34+16:3315:25
23Margaretha NyströmLänna IF45:07+17:0615:36
24Sven JacobssonIF Thor45:41+17:4015:48
25Agneta Pihl SkoogEnköpings AIF46:08+18:0715:57
26Maria Elisabeth NelanderOK Linné46:16+18:1516:00
27Jonas NygrenIF Thor46:52+18:5116:13
28Tommy VikmanLagunda AIK47:09+19:0816:18
29Tina SaetreLånghundra IF47:23+19:2216:23
30Åsa WetterqvistOK Linné47:47+19:4616:32
31Ulrika BolinOK Triangeln48:00+19:5916:36
32Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburg48:02+20:0116:37
33Emy SaetreLånghundra IF50:13+22:1217:22
34Simon SpetsLånghundra IF51:53+23:5217:57
35Emelie RunfeldtSigtuna OK56:48+28:4719:39
36Moa ForsellLänna IF58:29+30:2820:14
37Alvin Pelling trautenbergerOK Linné1:08:41+40:4023:45
38Gerin TrautenbergerOK Linné1:09:07+41:0623:54
39Lisa LundbergLånghundra IF1:20:09+52:0827:44
40Jonas SpetsLånghundra IF1:36:07+1:08:0633:15
Clara SpetsLånghundra IFej godkänd
Mats TrenseKlubblösej godkänd
Gustaf RunfeldtSigtuna OKej godkänd
Annamaria HartvikLänna IFej godkänd
Anna-Lena NylundSigtuna OKej godkänd
Max NilssonIF Thorej start
Lisa PellingOK Linnéej start
Lars VisingOK Triangelnej start

Öppen motion 7

3 070 m, 74 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus PherssonOK Linné21:437:04
2Per GrywenzOK Linné23:11+1:287:33
3Åsa HedinOK Linné24:32+2:497:59
4Henrik WilmarIF Thor24:40+2:578:02
5Tommy HolmérVäsby OK24:59+3:168:08
6Gabriella MelinOK Rodhen25:27+3:448:17
7Tommy StenviOK Linné25:32+3:498:19
8Svend Erik MathiassenOK Linné26:48+5:058:43
9Ulf GrandinOK Linné27:22+5:398:54
10Mikko AarnioOK Linné28:23+6:409:14
11Eric LarssonOK Linné28:57+7:149:25
12Bengt IvarsVäsby OK28:59+7:169:26
13Mats LiljaOK Enen29:01+7:189:27
14Mats ThelinIF Thor29:17+7:349:32
15Ian von EssenOK Linné29:35+7:529:38
15Kjell RistoOK Linné29:35+7:529:38
17Bo StrandOK Linné30:13+8:309:50
18Anders Karl WesterbergOK Enen30:31+8:489:56
19Morten IngwersenOK Enen30:44+9:0110:00
20Mattias ÖrtqvistOK Linné30:56+9:1310:04
21Lena GrandinOK Linné31:09+9:2610:08
22Malin JanssonRånäs OK31:13+9:3010:10
23Nic KruysIF Thor31:15+9:3210:10
24Linnea TroengSkogslöparna31:50+10:0710:22
25Tore CarlströmOK Enen31:55+10:1210:23
26Annette RoosOK Linné32:19+10:3610:31
27Camilla NygrenIF Thor32:39+10:5610:38
28Curt ReinholdssonIF Thor33:01+11:1810:45
28Monica RostöRånäs OK33:01+11:1810:45
30Evonne StrandOK Linné33:53+12:1011:02
31Johan KarlssonIF Thor33:55+12:1211:02
32Kjell JanssonLånghundra IF34:14+12:3111:09
33Martin EngqvistUpsala IF34:21+12:3811:11
34Anna StaafUpsala IF34:30+12:4711:14
35Karin LindellIF Thor34:40+12:5711:17
36Anna JanssonRånäs OK35:01+13:1811:24
37Sören WingeUpsala IF35:19+13:3611:30
38Sandra AndreiKlubblös35:53+14:1011:41
39Eva Andersson DverstorpLånghundra IF36:02+14:1911:44
40Tommy HöglundLånghundra IF36:35+14:5211:54
41Stefan PalmOK Linné38:21+16:3812:29
42Marie LindströmOK Triangeln38:25+16:4212:30
43Patrik SamuelssonOK Linné38:50+17:0712:38
44Håkan WahlnäsOK Linné39:00+17:1712:42
45Linda WåhlströmIF Thor39:44+18:0112:56
46Ingrid SjölanderOK Rodhen39:59+18:1613:01
47Göran ElfverssonUpsala IF40:09+18:2613:04
48Eva ElnerudSigtuna OK41:30+19:4713:31
49Angelica JörnlingVaggeryds SOK42:13+20:3013:45
50Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburg43:02+21:1914:01
51Linnéa GranlundTäby OK43:18+21:3514:06
52Kurt BoströmOK Linné43:46+22:0314:15
53Torbjörn JohanssonUpsala IF44:03+22:2014:20
54Annette WigertzLånghundra IF44:07+22:2414:22
55Elisabet Lindblom LarssonOK Enen44:17+22:3414:25
55Maria AhlbergNorbergs OK44:17+22:3414:25
57Johan KarlssonNorbergs OK44:26+22:4314:28
58Lena FredrikssonKroppa IF44:37+22:5414:31
59Ewa NordlundLänna IF45:41+23:5814:52
60Lana KovaleffOK Linné45:42+23:5914:53
61Magnus EklundVimmerby OK46:38+24:5515:11
62Jonas EnerenKlubblös46:40+24:5715:12
63Patrik LanderOK Enen47:14+25:3115:23
64Hanna ElferssonUpsala IF47:50+26:0715:34
65Malin SjöstedtLånghundra IF49:51+28:0816:14
66Peter OláRånäs OK50:16+28:3316:22
67Caje JacobssonIF Thor51:17+29:3416:42
68Gunilla ReinholdssonIF Thor53:34+31:5117:26
69Clary BernerssonOK Enen54:15+32:3217:40
70Elke WilkeTierps SOK56:46+35:0318:29
71Mathias JonssonUpsala IF1:00:37+38:5419:44
72Håkan BerganderUpsala IF1:02:37+40:5420:23
Jan-Erik LarssonUpsala IFej godkänd
Per-Erik ÅslundOK Linnéej godkänd
Folke LundqvistUpsala IFej start
Moira NilssonIF Thorej start

Öppen motion 8

4 680 m, 79 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan TroengOK Linné25:065:21
2Mats TroengOK Linné27:02+1:565:46
3Einaras BileviciusOK Roslagen28:37+3:316:06
4Anders BoströmOK Linné28:57+3:516:11
5Tommy LindbergOK Roslagen30:04+4:586:25
6Gunilla SvärdIF Thor30:29+5:236:30
7Petter LindbergOK Linné30:56+5:506:36
8Olle NilssonOK Linné31:40+6:346:45
9Maria SjölanderOK Rodhen31:46+6:406:47
10Tuve MöllerOK Linné32:44+7:386:59
11Fredrik LindellIF Thor33:37+8:317:10
12Rebecka LindbergOK Roslagen33:41+8:357:11
13Magnus BjörkOK Rodhen33:49+8:437:13
14Henrik SundblomRånäs OK34:31+9:257:22
15Simon WegmüllerOK Rodhen34:33+9:277:22
16Petter RanefallIF Thor34:44+9:387:25
17Mats ÅbergOK Linné34:57+9:517:28
18Cristian LarssonKöping-Kolsva OK35:11+10:057:31
19Johan MöllerOK Linné36:13+11:077:44
20Per EdenhamnLänna IF36:14+11:087:44
21Andreas KrafftLänna IF36:19+11:137:45
22Per MelinOK Rodhen36:35+11:297:49
23Dan HörnellOK Linné36:42+11:367:50
24Emil AnderssonLänna IF36:51+11:457:52
25Johan OhlströmIF Thor37:01+11:557:54
26Mats BäckströmOK Enen37:19+12:137:58
27Malva SteenOK Enen37:29+12:238:00
28Michael PalmOK Triangeln38:00+12:548:07
29Jessica SöllvanderOK Rodhen38:09+13:038:09
30Per JemthIF Thor38:10+13:048:09
31Sofie BergendahlIF Thor38:23+13:178:12
32Jenny WegmüllerOK Rodhen38:36+13:308:14
33Jonas SellingLänna IF39:29+14:238:26
34Åsa Zetterberg ErikssonOK Djerf39:33+14:278:27
35Kristina RobertoOK Linné39:54+14:488:31
36Peter HambäckLånghundra IF40:15+15:098:36
37Sara BengtssonLånghundra IF40:16+15:108:36
38Hans ThorOK Linné41:20+16:148:49
39Matti NylundSigtuna OK41:27+16:218:51
40Peder KarlssonRånäs OK41:29+16:238:51
41Alva GidlundOK Linné42:01+16:558:58
42Magnus PerssonIF Thor42:21+17:159:02
43Anna GillmanOK Linné42:28+17:229:04
44Elin SjölanderOK Rodhen42:31+17:259:05
45Sven WigertzLånghundra IF43:05+17:599:12
46Annika RidellIF Thor43:06+18:009:12
47Patrik SteenOK Enen43:30+18:249:17
48Thomas JanssonLänna IF44:17+19:119:27
49Mathias TärnlundOK Linné44:23+19:179:29
50Adam LiljaOK Enen44:31+19:259:30
51Jimmy SundblomOK Linné44:57+19:519:36
51Eddie BjärrenholtRånäs OK44:57+19:519:36
53Patrik ServinLånghundra IF45:40+20:349:45
54Camilla AdlertegOK Enen45:53+20:479:48
55Johan HartvikLänna IF46:37+21:319:57
56Lena KaskOK Linné46:44+21:389:59
57Mats LundmanOK Roslagen47:23+22:1710:07
58Fredrik NilssonLånghundra IF48:46+23:4010:25
59Håkan RostöRånäs OK49:04+23:5810:29
60Ida Pihl SkogOK Linné49:27+24:2110:33
61Katarina BengtssonLånghundra IF49:57+24:5110:40
62Mikael BäsénIF Thor50:04+24:5810:41
63Stefan NordströmSigtuna OK50:46+25:4010:50
64Magnus HoppeIF Thor53:43+28:3711:28
65Julia AngelsiööOK Linné54:49+29:4311:42
66Karolina AnderssonLänna IF55:30+30:2411:51
67Göran FalkIF Thor56:10+31:0412:00
68Erik JonssonLånghundra IF58:07+33:0112:25
69Lena NilssonOK Linné59:13+34:0712:39
70Carin HomannJärfälla OK1:01:14+36:0813:05
71Staffan ThorellKlubblös1:18:34+53:2816:47
72Tobias ValentinGöteborg-Majorna OK1:24:52+59:4618:08
Jonas EklundOK Rodhenej godkänd
Daniel UnnerudLånghundra IFej godkänd
Alfred BuskqvistIK Sternej godkänd
Pontus RosbergOK Linnéej godkänd
Ulf AngelsiööOK Linnéej godkänd
Josefin BengtssonLånghundra IFutgått
Lars OlssonOK Linnéutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser