Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SOKs nationella medeldistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SOKs nationella medeldistans
Arrangörsorganisation: Skellefteå OK
Datum: lördag 12 maj 2018

D21

3 640 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne RutqvistIFK Umeå37:1610:14
2Julia AnderssonIFK Umeå48:24+11:0813:17
Ida JonssonSkellefteå OKej godkänd
Pia WikbergLångvikens OKej godkänd
Rebecca FahlgrenVittjärvs IKej start

H21

4 680 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin BjörnuddIFK Umeå31:536:48
2Martin ÅkerlundSkellefteå OK34:04+2:117:16
3Sixten WalheimIFK Umeå34:27+2:347:21
4Mikael LindmarkSkellefteå OK34:54+3:017:27
5Melker PetterssonOK Renen35:27+3:347:34
6Simon WallerIFK Umeå35:33+3:407:35
7Jörgen JohanssonSkellefteå OK36:12+4:197:44
8Anders BennitzOK Renen39:29+7:368:26
9Albert AskengrenBergnäsets AIK40:58+9:058:45
10Nils HenrikssonBergnäsets AIK42:47+10:549:08
11Martin HolmbergBergnäsets AIK44:43+12:509:33
12Claes LundströmSkellefteå OK54:22+22:2911:37
13Simon NilssonSkellefteå OK1:01:40+29:4713:10
Martin HederskogIFK Umeåej godkänd
Elias ÖhgrenStora Tuna OKej start
Fredrik ÅhmanIFK Umeåej start

H20

3 930 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus WickbomBergnäsets AIK33:528:37
2Harald LarssonBergnäsets AIK50:44+16:5212:54
Jesper VikmanOK Nolaskogsarnaej godkänd

D18

3 640 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magdalena NilssonHögåkers OK36:2410:00
2Kristina FridmanVännäs OK44:27+8:0312:12
3Louise RamebäckUmeå OK47:54+11:3013:09
4Sanna ÖhmanSkellefteå OK1:02:53+26:2917:16
Anna AnderssonPiteå IF Orienteringsklubbej godkänd

D16

3 180 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lea EdvardssonUmeå OK33:1010:25
2Thea WennbergSkellefteå OK33:20+0:1010:28
3Evelina NilssonHögåkers OK35:23+2:1311:07
4Moa EngströmOK Renen52:42+19:3216:34
Frida JohanssonÄlvsby IF OKej start

H16

3 180 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar ÅdahlUmeå OK26:258:18
2Rasmus ErikssonUmeå OK29:21+2:569:13
3Jesper RamebäckUmeå OK32:48+6:2310:18
4Andreas SvenssonSK Björnen52:44+26:1916:34
5Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK59:00+32:3518:33
Albin LundbergArvidsjaurs OKej start

D14

3 080 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linn WennbergSkellefteå OK32:5010:39
2Emma HasselströmOK Renen34:45+1:5511:16
3Tova LindbäckOK Renen35:42+2:5211:35
4Vilja ÅkerlundSkellefteå OK37:04+4:1412:02
5Alma HedlundOK Renen37:31+4:4112:10
6Alva EngströmOK Renen42:05+9:1513:39
7Lisa HörnquistOK Renen42:59+10:0913:57
8Frida LindmarkRobertsfors IK58:52+26:0219:06
Signe LindströmSkellefteå OKej godkänd
Elsa LindströmSkellefteå OKej godkänd

H14

3 080 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim LundbergOK Renen24:277:56
2Elias LanttoSK Björnen26:16+1:498:31
3Oskar IngvarssonOK Renen27:47+3:209:01
4Max StigenlövHögåkers OK32:03+7:3610:24
5Albin WollbrandOK Renen37:06+12:3912:02
6Anton HedströmOK Renen40:53+16:2613:16
7Linus NordinOK Renen52:00+27:3316:52
8Emil SehlstedtIFK Umeå54:30+30:0317:41
Edvin LundOK Renenej start

D12

2 490 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tyra LarssonIFK Umeå17:487:08
2Tuva SirviöUmeå OK18:39+0:517:29
3Maja LundholmUmeå OK19:04+1:167:39
4Minna TuressonOK Renen19:25+1:377:47
5Mirjam EdinOK Renen20:15+2:278:07
6Stina LindmarkRobertsfors IK22:15+4:278:56
7Sofia MarkströmOK Renen25:28+7:4010:13
8Tua RönnlundIFK Umeå25:30+7:4210:14
9Elina Lingbro DömstedtUmeå OK26:03+8:1510:27
10Ingrid HedmanSkellefteå OK27:01+9:1310:51
11Tova HolmbergBergnäsets AIK27:19+9:3110:58
12Alma LindgrenSkellefteå OK29:19+11:3111:46
13Lia ErikssonSkellefteå OK29:31+11:4311:51
14Emilia HöglundÄlvsby IF OK29:45+11:5711:56
15Tyra OlssonSkellefteå OK30:55+13:0712:24
16Elsa LundströmSkellefteå OK33:57+16:0913:38
17Ella HedströmOK Renen35:48+18:0014:22
Ella LindmarkRobertsfors IKej start

H12

2 490 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid IngvarssonOK Renen15:526:22
2Eric HasselströmOK Renen17:10+1:186:53
3Seth NordinLycksele IF19:37+3:457:52
4Martin LarssonÄlvsby IF OK23:30+7:389:26
5Olle SehlstedtIFK Umeå24:35+8:439:52
6Arvid NordinLycksele IF24:43+8:519:55
7Vidar ÅkerlundSkellefteå OK26:26+10:3410:36
8Emil SöderlundSkellefteå OK26:45+10:5310:44
9Isak JohanssonUmeå OK30:56+15:0412:25
10Lukas ErikssonUmeå OK31:20+15:2812:35
11Melker WollbrandOK Renen40:02+24:1016:04
12Emil EngströmOK Renen1:03:05+47:1325:20
Edvard SvenssonSK Björnenej start

D10

2 110 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Astrid LundOK Renen15:517:30
2Hedda EdinOK Renen21:21+5:3010:07
3Alice StigenlövHögåkers OK23:04+7:1310:55
4Iris BergkvistOK Renen27:51+12:0013:11
5Irma IngvarssonOK Renen28:32+12:4113:31

H10

2 110 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan Eriksson JonssonSkellefteå OK16:177:43
2Hugo DanielssonLycksele IF17:20+1:038:12
3Axel EngströmOK Renen18:47+2:308:54
4Viggo JohanssonSkellefteå OK19:51+3:349:24
5Axel LarssonIFK Umeå20:16+3:599:36
6Manfred NordinLycksele IF21:38+5:2110:15
7Albin BerggrenOK Renen21:46+5:2910:18
8Erik Lingbro DömstedtUmeå OK24:14+7:5711:29
9Melker ErikssonLycksele IF28:00+11:4313:16
10Ludvig KarlssonOK Renen48:49+32:3223:08

D40

2 830 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin LarssonIFK Umeå23:508:25
2Karin WollbrandOK Renen23:52+0:028:26
3Åsa BäckstrandUmeå OK26:49+2:599:28
4Ann-Sofie JohanssonUmeå OK27:22+3:329:40
5Malin LindmarkRobertsfors IK32:21+8:3111:25
6Kati RemesOK Renen38:07+14:1713:28
7Agneta LindbäckOK Renen1:13:06+49:1625:49
Lena TuressonOK Renenej start

H40

3 930 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per StenbergIFK Umeå35:088:56
2Jörgen IngvarssonOK Renen37:05+1:579:26
3Fredrik EngströmOK Renen37:11+2:039:27
4Mattias LindmarkRobertsfors IK40:30+5:2210:18
5Tobias SöderlundSkellefteå OK44:09+9:0111:14
6Henrik LundOK Renen52:28+17:2013:21
Daniel JohanssonÄlvsby IF OKej start

D50

2 830 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia HolmgrenHagaby GoIF Örebro27:419:46
2Eva WalheimRobertsfors IK30:45+3:0410:51
3Cecilia HenfridssonUmeå OK31:56+4:1511:17
4Susanne AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb34:17+6:3612:06
5Anneli WickbomVittjärvs IK37:30+9:4913:15
6Cecilia OlssonUmeå OK41:27+13:4614:38
7Lena LundstenVittjärvs IK43:38+15:5715:25
8Chatarina KarlssonUmeå OK51:41+24:0018:15
9Maria VredinIFK Umeå1:14:32+46:5126:20
Agneta FriesUmeå OKej start

H50

3 640 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan LundbergArvidsjaurs OK34:339:29
2Ingvar IsakssonSeskarö IF35:24+0:519:43
3Pär NorénVännäs OK36:06+1:339:55
4Frans WickbomI 19 IF37:36+3:0310:19
5Mats WalheimRobertsfors IK42:00+7:2711:32
6Björn LundstenVittjärvs IK42:41+8:0811:43
7Anders NordinOK Renen48:16+13:4313:15
8Anders JohanssonOK Renen52:32+17:5914:25
9Kjell AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb1:05:49+31:1618:04
10Björn SamuelssonOK Renen1:23:06+48:3322:49
Mikael SundbergOK Renenej godkänd
Torbjörn KarlssonHagaby GoIF Örebroej start

D60

2 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena SjöströmUmeå OK37:0114:41
2Angela NilssonSkellefteå OK38:39+1:3815:20
3Irene DanielssonPiteå IF Orienteringsklubb39:00+1:5915:28
4Annica NylundUmeå OK43:23+6:2217:12

H60

2 830 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn LundbergPiteå IF Orienteringsklubb32:5711:38
2Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK37:03+4:0613:05
3Robert SvartholmGammelstads IF37:20+4:2313:11

D70

2 520 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann PerssonPiteå IF Orienteringsklubb44:4017:43
2Barbro LundqvistLångvikens OK1:24:54+40:1433:41

H70

2 520 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn YttergrenStöcksjö IS27:0610:45
2Bo JohanssonIK Örnen28:01+0:5511:07
3Conny LagerskogArvidsjaurs OK29:11+2:0511:34
4Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS36:35+9:2914:31
5Roland LundqvistLångvikens OK39:53+12:4715:49
6Holger LindLångvikens OK42:35+15:2916:53
7Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS43:54+16:4817:25
Bo JonssonBolidens SKej start

H80

2 320 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig LindskogVisborgs OK43:3018:45
2Gunnar LindströmOK Renen49:41+6:1121:24
Sven-Erik LundgrenUmeå OKej godkänd
Gunnar TimnerUmeå OKej godkänd
Runar MarktinArvidsjaurs OKej start

U1

2 130 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ossian NordinLycksele IF20:229:33
2Melinda ErikssonLycksele IF20:27+0:059:36
3Vilgot ÅkerlundSkellefteå OK20:50+0:289:46
4Rut OlssonSkellefteå OK21:09+0:479:55
5Nils SandströmSkellefteå OK21:21+0:5910:01
6Uno HedmanSkellefteå OK21:40+1:1810:10
7Jacob GustafssonSkellefteå OK22:00+1:3810:19
8Lovisa NilssonHögåkers OK22:17+1:5510:27
9Ellen BergkvistOK Renen22:47+2:2510:41
10Torkel Lund JungOK Renen23:40+3:1811:06
11Siri LindgrenSkellefteå OK24:45+4:2311:37
12Elsi LindgrenSkellefteå OK32:49+12:2715:24
13Ellen WindlingSkellefteå OK33:46+13:2415:51
14Axel FurtenbachSkellefteå OK34:29+14:0716:11
Ida FurtenbachSkellefteå OKej start
Love JohanssonSkellefteå OKej start

U2

2 110 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frans PerssonSkellefteå OK20:419:48
2Ted LindmarkRobertsfors IK22:03+1:2210:27
3Hjalmar RutqvistIFK Umeå23:16+2:3511:01
4Frode SigfridssonSK Björnen24:09+3:2811:26
5Hampus DanielssonLycksele IF25:38+4:5712:08
6Angelica GustafssonSkellefteå OK26:29+5:4812:33
7Erik HörnquistOK Renen27:54+7:1313:13
8Douglas FörareLångvikens OK34:19+13:3816:15
9Luna TillbomLångvikens OK36:10+15:2917:08
10Björn LindahlLångvikens OK38:09+17:2818:04
11Knut HolmbergBergnäsets AIK40:53+20:1219:22
12Arthur KarlssonOK Renen48:57+28:1623:11
Berdaq Van Den BergSkellefteå OKej godkänd

Öppen motion 1

2 110 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Astrid VallinLångvikens OK28:5513:42
2Edward FörareLångvikens OK29:19+0:2413:53
3Tyra RudälvLångvikens OK33:07+4:1215:41
4Vera RudälvLångvikens OK35:21+6:2616:45
5Alfred ÖhlundLångvikens OK40:02+11:0718:58

Öppen motion 3

2 490 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia LindhLångvikens OK22:279:00
2Max ErikssonSkellefteå OK23:44+1:179:31
3Linus LundmarkSkellefteå OK25:46+3:1910:20
4Marie JohanssonHögåkers OK25:48+3:2110:21
5Nicklas ErikssonLycksele IF28:33+6:0611:27
6Emilia WickbomVittjärvs IK31:47+9:2012:45
7Sara HaglindSkellefteå OK32:22+9:5512:59
8Tove KajokSkellefteå OK32:25+9:5813:01
9Fabian SigfridssonSK Björnen35:26+12:5914:13
10Lars ÅbergUmeå OK44:04+21:3717:41
Mai GyseniusSkellefteå OKej start

Öppen motion 5

3 080 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ove JohanssonOK Renen33:4510:57
2Mikael LarssonIFK Umeå36:55+3:1011:59
3Fredrik LundströmOK Renen37:15+3:3012:05
4Sven StigenlövHögåkers OK38:50+5:0512:36
5Martin LundmarkLångvikens OK38:54+5:0912:37
6Cecilia LundOK Renen39:06+5:2112:41
7Peter LugnérSkellefteå OK41:00+7:1513:18
8Tony ElingssonSkellefteå OK41:38+7:5313:31
9Mikael HörnquistOK Renen42:16+8:3113:43
10Lars-Åke SvenssonSK Björnen43:43+9:5814:11
11Thomas LindgrenSkellefteå OK45:16+11:3114:41
12Jennie ErikssonLycksele IF48:02+14:1715:35
13Christine HedströmOK Renen48:19+14:3415:41
14Lovisa IsakssonOK Renen48:51+15:0615:51
15Ove PerssonUmeå OK51:39+17:5416:46
16Karin SvartholmGammelstads IF51:59+18:1416:52
17Magdalena LindvallOK Renen52:24+18:3917:00
18Linda LundbergOK Renen54:02+20:1717:32
19Jessica LindmarkRobertsfors IK55:48+22:0318:07
20Annika SvenssonSK Björnen57:52+24:0718:47
21Vide JacobssonSkellefteå OK1:20:35+46:5026:09
Stefan SehlstedtIFK Umeåej godkänd

Öppen motion 7

2 830 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan NilssonHögåkers OK31:4511:13
2Jenny RönnlundStöcksjö IS40:16+8:3114:13
3Göran WallerOK Vargen1:36:27+1:04:4234:04
Sara Ahlman ÅdahlUmeå OKej godkänd

Öppen motion 8

3 930 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin WindlingSkellefteå OK31:027:53
2Olov HolmgrenSkellefteå OK42:16+11:1410:45
3Berndt StenbergIFK Umeå53:19+22:1713:33
4Tomas NordinLycksele IF57:26+26:2414:36
5Johan DanielssonLycksele IF58:01+26:5914:45
6Linda SandbladUmeå OK1:02:28+31:2615:53
7Lena StenbergIFK Umeå1:58:34+1:27:3230:10

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser