Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Nordcupen deltävling 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Nordcupen deltävling 2
Arrangörsorganisation: Täby OK
Datum: lördag 12 november 2016

D16

4 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matilda LindhSundbybergs IK1:07:1015:15
2Karin ModinBromma-Vällingby SOK1:09:20+2:1015:45
3Kajsa BogrenSundbybergs IK1:11:20+4:1016:12
4Vilde WoldSundbybergs IK1:12:55+5:4516:34
5Sofia EdvardssonJärfälla OK1:32:01+24:5120:54
6Jessica KarlsenJärfälla OK1:47:39+40:2924:27
7Ellinor BjörklundJärfälla OK1:47:40+40:3024:28
8Josefine AnderssonTäby OK1:48:53+41:4324:44
9Rebecka HaraldssonTäby OK2:07:18+1:00:0828:55
Sara SundinWaxholms OKej godkänd
Selma GumaeliusWaxholms OKej start
Jonna LundbäckJärfälla OKej start

H16

5 500 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan LangerakJärfälla OK58:0510:33
2Oskar VahlbergOK Österåker1:03:45+5:4011:35
3Anton SilierJärfälla OK1:07:54+9:4912:20
4Anton HänströmTäby OK1:08:15+10:1012:24
5Robert ColeVäsby OK1:09:04+10:5912:33
6Fredrik HanssonTäby OK1:19:36+21:3114:28
7Ludvig LindénAttunda OK1:19:37+21:3214:28
8Nicolas BarbozaAttunda OK1:19:39+21:3414:28
9Marcus Salomon-SörensenAttunda OK1:20:18+22:1314:36
10Filip HulthénJärfälla OK1:26:15+28:1015:40
11Carl TiemerSundbybergs IK1:31:11+33:0616:34
12Otto BalckTäby OK1:31:13+33:0816:35
13Samuel KyletoftVäsby OK1:46:02+47:5719:16
14Ludvig NordinAttunda OK1:46:04+47:5919:17
15Isaac EnquistBromma-Vällingby SOK1:46:06+48:0119:17
Tobias AbrahamssonSundbybergs IKej godkänd
Jonatan StåhlSundbybergs IKej godkänd
Max HoppeWaxholms OKej start
Vilhelm KarlinSundbybergs IKej start
Rasmus KihlSundbybergs IKej start
Tim SandgrenBromma-Vällingby SOKej start
Noel WaldenfjordJärfälla OKej start

D16 Kort

4 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Elin SwartlingIFK Lidingö SOKutgått

H16 Kort

4 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Viktor LejonklouSundbybergs IKej godkänd

D14

4 100 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronja StåhlSundbybergs IK1:05:0615:52
2Alice HallménJärfälla OK1:05:09+0:0315:53
3Sara HertegrenJärfälla OK1:05:12+0:0615:54
4Ellinor HambergJärfälla OK1:05:29+0:2315:58
5Tuva FalkSundbybergs IK1:05:37+0:3116:00
6Clea WallnäsSundbybergs IK1:05:48+0:4216:02
7Sofia IversAttunda OK1:06:33+1:2716:13
Sigrid CarlssonSundbybergs IKej godkänd
Malin HanssonTäby OKej godkänd
Maja HoppeWaxholms OKej godkänd
Rut Johnsson ThomeliusWaxholms OKej godkänd
Therese NilssonOK Österåkerej godkänd
Ida HofstedtTäby OKutgått
Alma HellströmAttunda OKej start
Lovisa NilssonAttunda OKej start
Maja SandvikAttunda OKej start

H14

4 200 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel MålargårdTäby OK56:4413:30
2Samuel LindénAttunda OK57:52+1:0813:46
3Olle Pettersson GradinAttunda OK57:54+1:1013:47
3Marcus SteneboAttunda OK57:54+1:1013:47
5Erik BovalliusJärfälla OK57:55+1:1113:47
6William GrunderJärfälla OK57:56+1:1213:47
7Manne HammarbergJärfälla OK57:57+1:1313:47
8Emil SoneAttunda OK58:31+1:4713:55
Oskar NilssonJärfälla OKej godkänd
Wilhelm NordqvistWaxholms OKej godkänd
Eskil WidehagSundbybergs IKej godkänd
Isak WestringJärfälla OKutgått
Theodor BrabieJärfälla OKej start
Marcus EkmanTäby OKej start
Johan FochsenWaxholms OKej start
Johan LundbäckJärfälla OKej start

D14 Kort

3 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Sofia SundinWaxholms OKej godkänd
Saga JonssonWaxholms OKej godkänd
Lisa WadenbrantSundbybergs IKej start

H14 Kort

3 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik AhlbergVallentuna-Össeby OL53:1717:45
2Markus EngdahlTäby OK57:16+3:5919:05
Pontus AbrahamssonSundbybergs IKej godkänd
Jesper LindebergWaxholms OKej start
Mattias BuhreAttunda OKej start
Emil LiljaBromma-Vällingby SOKej start
Sebastian TorgerstadVäsby OKej start

D12

3 000 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Miia RollerJärfälla OK57:1019:03
2Bella PedersenJärfälla OK1:02:18+5:0820:46
3Moa FröstadiusSundbybergs IK1:04:28+7:1821:29
4Malin StrömqvistAttunda OK1:17:07+19:5725:42
5Linnea NordinAttunda OK1:18:01+20:5126:00
6Louise ByströmBromma-Vällingby SOK1:25:10+28:0028:23
7Ebba HörlingSundbybergs IK1:29:13+32:0329:44
8Thea LennartssonJärfälla OK1:33:48+36:3831:16
9Wilma JosefssonVäsby OK1:40:42+43:3233:34
10Tilda StenbackJärfälla OK1:57:45+1:00:3539:15
Doris IkoVallentuna-Össeby OLej godkänd
Emelie RökenEnebybergs IFej godkänd
Fredrika NordquistTäby OKej godkänd
Ida HellströmAttunda OKej start
Matilda EkmanTäby OKej start
Märta SandvikAttunda OKej start
Vilma NilssonAttunda OKej start
Linnéa KarlssonVäsby OKej start

H12

3 000 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor SoneAttunda OK42:4514:15
2Noa BerglundTäby OK43:03+0:1814:21
3Jesper ÅkessonJärfälla OK43:52+1:0714:37
4Elis IversAttunda OK44:38+1:5314:52
5Simon LundellOK Österåker51:10+8:2517:03
6Henrik NerellAttunda OK53:39+10:5417:53
7Jonatan AndersonJärfälla OK54:11+11:2618:03
8Elias LjungdellTäby OK1:10:54+28:0923:38
9Viktor SandqvistVäsby OK1:12:41+29:5624:13
10Melker LundqvistJärfälla OK1:12:53+30:0824:17
11Martin ErikssonVäsby OK1:15:43+32:5825:14
12Birger NormanSundbybergs IK1:27:38+44:5329:12
13Victor LjungströmJärfälla OK1:35:04+52:1931:41
14Emil AnterudVäsby OK1:35:49+53:0431:56
15Anton MörkforsJärfälla OK1:38:39+55:5432:53
16Adrian KronhefferSolna OK1:43:56+1:01:1134:38
17Anton BartschJärfälla OK1:46:40+1:03:5535:33
Marcus BarbozaAttunda OKdiskvalificerad
Marcus GrunderJärfälla OKej godkänd
Alvin LarssonAttunda OKej godkänd
Axel SchölinTäby OKej godkänd
Axel BalckTäby OKej godkänd
Filip LindqvistTäby OKej godkänd
Emil FranzénSundbybergs IKutgått
Liam JosefssonJärfälla OKutgått
Alexander IggmarkBromma-Vällingby SOKej start
Linus NilssonOK Österåkerej start
Fred ErikssonSolna OKej start
David RyderåsWaxholms OKej start
Hugo SjölanderTäby OKej start
Gustaf HofstedtTäby OKej start
Jannick BrabieJärfälla OKej start

D12 Kort

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erika AhlbergVallentuna-Össeby OL53:2421:21
Isabelle BoströmSundbybergs IKutgått
Hailey BuhreAttunda OKej start

H12 Kort

2 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Noah SantaliusVäsby OK44:1618:26
2Robin HyppelOK Österåker53:54+9:3822:27
3Oliver RosanderVäsby OK58:16+14:0024:16
4Leo UndsénJärfälla OK1:00:58+16:4225:24
5Anton KarlssonWaxholms OK1:06:21+22:0527:38
6Anton GentzelWaxholms OK1:06:46+22:3027:49
Erik WallnäsSundbybergs IKej godkänd
Axel LiljaBromma-Vällingby SOKej start
Filip WallnäsSundbybergs IKej start
Wilhelm LarssonJärfälla OKej start

D10

2 400 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja FalkSundbybergs IK38:1415:55
2Ingrid JohanssonSundbybergs IK45:31+7:1718:57
3Alice RökenEnebybergs IF57:11+18:5723:49
4Lova-Li HollstrandWaxholms OK59:00+20:4624:35
5Alma BarkstedtTäby OK59:57+21:4324:58
6Sofia QuasWaxholms OK1:05:59+27:4527:29
7Elsa ForsbergJärfälla OK1:06:03+27:4927:31
8Moa HöökJärfälla OK1:07:36+29:2228:10
9Sara StrömqvistAttunda OK1:09:42+31:2829:02
10Emelie HolmströmTäby OK1:17:55+39:4132:27
11Fanny KarlsVäsby OK1:19:53+41:3933:17
12Irma WidehagSundbybergs IK1:29:25+51:1137:15
13Linda StrömqvistAttunda OK1:29:52+51:3837:26
Tova SandgrenBromma-Vällingby SOKej godkänd
Ella LindqvistTäby OKej godkänd
Isabelle AhlénWaxholms OKej godkänd
Stina PedersenJärfälla OKej start
Ebba WestringJärfälla OKej start
Lovisa NordquistTäby OKej start
Maja RundlöfVäsby OKej start
Stella ÖstblomJärfälla OKej start

H10

2 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik NederheimTäby OK25:0310:01
2Jens FochsenWaxholms OK27:48+2:4511:07
3Svante SandvikAttunda OK33:57+8:5413:34
4Petter FochsenWaxholms OK37:10+12:0714:52
5Hampus SundbergJärfälla OK43:56+18:5317:34
6Botvid SimonssonSundbybergs IK48:28+23:2519:23
7Axel NordqvistWaxholms OK48:38+23:3519:27
8Love DanielssonSolna OK53:04+28:0121:13
9Rickard SturkWaxholms OK54:32+29:2921:48
10Elliot LjungdellTäby OK57:22+32:1922:56
11Simon AndersonJärfälla OK1:06:11+41:0826:28
12Anton SegerBromma-Vällingby SOK1:11:14+46:1128:29
13Egon WistedtSundbybergs IK1:14:09+49:0629:39
Oskar BartschJärfälla OKej godkänd
Erik BalckTäby OKej start
Adam Gustavsson EvredSundbybergs IKej start
Hannes LindbladBromma-Vällingby SOKej start

U1

1 900 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias TrossingTäby OK32:0616:53
2Viggo GavelinSundbybergs IK34:43+2:3718:16
3Ellen JonssonWaxholms OK34:46+2:4018:17
4Ingrid YtterströmWaxholms OK35:17+3:1118:34
5Julia HolmströmTäby OK36:13+4:0719:03
6Alve WistedtSundbybergs IK37:07+5:0119:32
7Annie WestermarkAttunda OK38:08+6:0220:04
8Majken HedinJärfälla OK38:22+6:1620:11
9Alwin KalanderVäsby OK38:30+6:2420:15
10Albin SandebergWaxholms OK40:00+7:5421:03
11Loke HultqvistJärfälla OK40:11+8:0521:08
12Karin LindbergWaxholms OK40:49+8:4321:28
13Molly GentzelWaxholms OK41:14+9:0821:42
14David NymanJärfälla OK42:18+10:1222:15
15Ida PetterssonJärfälla OK42:57+10:5122:36
16Torun Berneklint RhedinWaxholms OK43:25+11:1922:51
17Melvin Axtelius BorgenstamJärfälla OK43:48+11:4223:03
18Jamie RollerJärfälla OK46:55+14:4924:41
19Ida RökenEnebybergs IF46:59+14:5324:43
20Lily HollstrandWaxholms OK49:35+17:2926:05
21Simon SjölundJärfälla OK49:45+17:3926:11
22Arvid BacklundWaxholms OK52:46+20:4027:46
23Vera EnbomJärfälla OK53:57+21:5128:23
24Ella HallstenTäby OK55:07+23:0129:00
25Lovisa NederheimTäby OK56:00+23:5429:28
26Amanda MörkforsJärfälla OK56:15+24:0929:36
27Meja MichelsenJärfälla OK57:02+24:5630:01
28Max LindqvistTäby OK1:01:04+28:5832:08
29Agnes KarlssonWaxholms OK1:05:54+33:4834:41
30Edvin BjörklundJärfälla OK1:06:02+33:5634:45
31Livia QuasWaxholms OK1:24:31+52:2544:28
Ellie BjörklundAttunda OKej godkänd
Mira MichelsenJärfälla OKej godkänd
Viktor BacklundWaxholms OKej godkänd
Ella LjungdellTäby OKej godkänd
Lova BorgenstamJärfälla OKej godkänd
Sixten HollstrandWaxholms OKej godkänd
Hanna AnderssonAttunda OKej start
Wilma AnterudVäsby OKej start
Jonatan BuhreAttunda OKej start
Sofia El HajjiJärfälla OKej start
Hedda FochsenTäby OKej start
Victor GranathVäsby OKej start
Livia HedendahlJärfälla OKej start
Tilda JohanssonAttunda OKej start
Inez Johnsson ThomeliusWaxholms OKej start
Saga LindellTäby OKej start
Alice PaulssonSundbybergs IKej start
Erik SjölanderTäby OKej start
Filip SjölanderTäby OKej start

U2

2 400 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon TrossingTäby OK43:3518:09
2Oliver BinnbergJärfälla OK43:41+0:0618:12
3Viktor TofteJärfälla OK47:08+3:3319:38
4Alma HallstenTäby OK47:59+4:2419:59
5Linus DanielssonSolna OK50:57+7:2221:13
6Ivar DuvhökWaxholms OK51:19+7:4421:22
7Max BoströmJärfälla OK54:09+10:3422:33
8David WildeJärfälla OK55:32+11:5723:08
9Jakob AtterwallSolna OK57:23+13:4823:54
10Edith KuoskuJärfälla OK58:33+14:5824:23
11John NymanJärfälla OK58:57+15:2224:33
11Carl NormanSundbybergs IK58:57+15:2224:33
13Fiffi MalmströmJärfälla OK1:00:13+16:3825:05
14Julia PetterssonJärfälla OK1:00:19+16:4425:07
15Bodil JohanssonSundbybergs IK1:01:02+17:2725:25
16Enni HedbergSolna OK1:01:18+17:4325:32
17Simon SiljekvistJärfälla OK1:02:10+18:3525:54
18Ellinor BartelsAttunda OK1:06:58+23:2327:54
19Melker JohanssonAttunda OK1:07:53+24:1828:17
20Joel BjörklundAttunda OK1:10:36+27:0129:25
21Mira ReignierJärfälla OK1:12:23+28:4830:09
22Wilma GavelinSundbybergs IK1:12:49+29:1430:20
23Folke JohanssonSundbybergs IK1:13:19+29:4430:32
24Vilgot SöderströmSundbybergs IK1:16:44+33:0931:58
25David EideforsSundbybergs IK1:17:37+34:0232:20
Linnéa SandströmAttunda OKdiskvalificerad
Leopoldine HeldSundbybergs IKej start
Elin JavehedVallentuna-Össeby OLej start
Heimer JunkkaSundbybergs IKej start
Eskil LindellTäby OKej start
Selma SundbergSundbybergs IKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser