Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Stockholm, individuella öppna klasser

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Stockholm, individuella öppna klasser
Arrangörsorganisation: OK Ravinen
Datum: söndag 10 september 2017

Inskolning

1 640 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Adam AskKlubBlösfullföljt
Vidar AxelssonKlubBlösfullföljt
Melker HagwallJärla Orienteringfullföljt
Åsa HallanderCentrum OKfullföljt
Elian HedbergSolna OKfullföljt
Ella IrweKlubBlösfullföljt
Alice IvarssonWaxholms OKfullföljt
Elma JohanssonKamrat och IF KIFfullföljt
Theodor LariJärla Orienteringfullföljt
Ester LöwenhjälmKlubBlösfullföljt
Signe MartinelleSöders-Tyresöfullföljt
Stina MartinelleSöders-Tyresöfullföljt
Vide MessingCentrum OKfullföljt
Telma PruthSkogsluffarnas OKfullföljt
Erik SjölanderTäby OKfullföljt
Filip SoneAttunda OKfullföljt
Viola Swärdh SjöquistSöders-Tyresöfullföljt
Ina SöderbergIFK Lidingö SOKfullföljt
Samuel TörnrosTumba-Mälarhöjden OKfullföljt
Folke WällstedtJärfälla OKfullföljt
Viktor ÅhlénFalkenbergs OKfullföljt
Markus EngdahlTäby OKej start

Öppen motion 1

1 970 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noah JaremalmTäby OK30:1715:22
2Joel LinnersjöGustavsbergs OK39:08+8:5119:51
3Mergtanas QurbaniKlubBlös40:01+9:4420:18
4Jawad AhmadiVäsby OK40:41+10:2420:39
5Elvira IvarssonWaxholms OK40:48+10:3120:42
6Lova JonssonSkarpnäcks OL47:22+17:0524:02
7Ellen WestmanSundbybergs IK48:21+18:0424:32
8Per NicanderJärla Orientering48:48+18:3124:46
9Jonas NicanderJärla Orientering48:54+18:3724:49
10Axel Linder LinnersjöGustavsbergs OK1:03:03+32:4632:00
Joel ÅhgrenTullinge SKej godkänd

Öppen motion 2

3 260 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica NirvinHaninge SOK1:08:1020:54
2Truls MansénSkarpnäcks OL1:09:47+1:3721:24
3Cecilia AlbemarkOK Ravinen1:10:11+2:0121:31
4Milla KlassonOK Ravinen1:14:41+6:3122:54
5Malte HagfjärdSöders-Tyresö1:33:15+25:0528:36
Elinor IvarssonWaxholms OKej godkänd

Öppen motion 3

2 770 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna WolgastSnättringe SK53:5119:26
2Tore AhlinHellas Orientering58:37+4:4621:09
3Anders NilssonBromma-Vällingby SOK58:38+4:4721:10
4Christer AskerblomKlubBlös1:00:58+7:0722:00
5Håkan EkblomKlubBlös1:01:49+7:5822:18
6Sandra NilssonBromma-Vällingby SOK1:01:52+8:0122:20
7Viktoria RubinKlubBlös1:02:11+8:2022:26
8Jan BojlingSolna OK1:05:36+11:4523:40
9Emilia HagrotTäby OK1:11:58+18:0725:58
10Erik WestmanSundbybergs IK1:12:41+18:5026:14
11Leo WisborgTullinge SK1:23:21+29:3030:05
12Anita ArneforsOK Södertörn1:23:32+29:4130:09
13Sonja SundellSundbybergs IK1:26:24+32:3331:11
14Oliver NilssonSöders-Tyresö1:29:44+35:5332:23
15Martin HagfjärdSöders-Tyresö1:38:37+44:4635:36
Malin ThelanderHaninge SOKej godkänd
Ingela HersénTullinge SKej godkänd
Marika SkantzeJärla Orienteringej godkänd
Harald HedenlundTäby OKej godkänd
Birgitta ByströmJärfälla OKej godkänd

Öppen motion 4

4 940 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma AskKlubBlös55:3311:14
2Björn LidmanJärfälla OK55:40+0:0711:16
3Ann LeesmentMälarö SOK1:09:13+13:4014:00
4Ola AlteråKlubBlös1:13:15+17:4214:49
5Johan HedbergSolna OK1:15:33+20:0015:17
6Marie StrandOK Österåker1:23:53+28:2016:58
7Linnea HersenTullinge SK1:39:20+43:4720:06
8Johanna Nimvik SternJärla Orientering2:10:51+1:15:1826:29
Ulrika AxellIFK Enskedeej godkänd
Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OKej godkänd

Öppen motion 5

3 220 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina AndreassonGustavsbergs OK42:2613:10
2Håkan SjunnestrandSolna OK51:37+9:1116:01
3Håkan SteenGustavsbergs OK52:27+10:0116:17
4Marie ÖstmanSkarpnäcks OL53:52+11:2616:43
5Hanna FridmarKlubBlös57:46+15:2017:56
6Anna-Karin FridmarGustavsbergs OK57:49+15:2317:57
7Ingemar TedhamreSnättringe SK1:03:34+21:0819:44
8Monica SandgrenBromma-Vällingby SOK1:03:42+21:1619:46
9Per SöderstenGustavsbergs OK1:10:14+27:4821:48
10Jonas FrölidTäby OK1:14:12+31:4623:02
11Marianne SöderbergIFK Lidingö SOK1:17:07+34:4123:56
12Tomas BruceSkogsluffarnas OK1:25:08+42:4226:26
13Anneli ChristieSnättringe SK1:26:44+44:1826:56
14Maggan TärnblomSöders-Tyresö1:46:13+1:03:4732:59
15Tobias krusebornKlubBlös1:46:31+1:04:0533:04
16Miki JaremalmTäby OK1:49:44+1:07:1834:04
17Per ArnessonSkarpnäcks OL1:53:34+1:11:0835:16
18Helena GanslandtIFK Lidingö SOK1:57:14+1:14:4836:24
19Helen InfeldtKlubBlös2:04:25+1:21:5938:38
20Aija SadurskisCentrum OK2:13:50+1:31:2441:33
Linn NilssonSöders-Tyresöej godkänd
Kalle BengtssonSkogsluffarnas OKej godkänd
Lena NilssonOK Österåkerej godkänd
Rickard GunéeTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Sanna SvidénKlubBlösej godkänd

Öppen motion 6

5 830 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robin WesterlundKlubBlös1:08:0211:40
2Pontus BylundKlubBlös1:12:52+4:5012:29
3Johan HydenKlubBlös1:23:35+15:3314:20
4Mats SalemyrBromma-Vällingby SOK1:32:24+24:2215:50
5Farhad Rouhani-KallehSolna OK1:34:15+26:1316:09
6Anna SvärdIFK Enskede1:34:23+26:2116:11
7Magnus HagfjärdSöders-Tyresö1:41:59+33:5717:29
8David WesterlundKlubBlös1:43:30+35:2817:45
9Gunnar HellströmHaninge SOK1:47:17+39:1518:24
Fredrik LundellOK Österåkerej godkänd

Öppen motion 7

3 270 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronnie DahlgrenGustavsbergs OK37:0611:20
2Carin RosénGustavsbergs OK41:36+4:3012:43
3Ylva BengtssonSkogsluffarnas OK42:13+5:0712:54
4Lars ForsstedtSöders-Tyresö42:41+5:3513:03
5Håkan LundmarkLångvikens OK47:15+10:0914:26
6Frida ArnessonSkarpnäcks OL48:59+11:5314:58
7Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK49:00+11:5414:59
8Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL52:44+15:3816:07
9Anki CederbaumWaxholms OK56:00+18:5417:07
10Johan PiribauerArvidsjaurs OK56:12+19:0617:11
11Anders WinellTumba-Mälarhöjden OK57:36+20:3017:36
12Cecilia NordquistTäby OK58:18+21:1217:49
13Jytte GutelandSnättringe SK59:06+22:0018:04
14Gösta GutelandSnättringe SK59:11+22:0518:05
15Börje PahlénSöders-Tyresö59:32+22:2618:12
16Annika BengtssonRävetofta OK1:00:37+23:3118:32
17Marie NilssonCentrum OK1:00:56+23:5018:38
18Liselott KihlSundbybergs IK1:02:22+25:1619:04
19Claes AnderssonSnättringe SK1:02:34+25:2819:08
20Carl CarlinSöders-Tyresö1:03:56+26:5019:33
21Anneli LidmarSnättringe SK1:04:51+27:4519:49
22Sven-Erik AndrénSnättringe SK1:06:17+29:1120:16
23Bjarne JohanssonSkogsluffarnas OK1:08:52+31:4621:03
24Jan LarssonTullinge SK1:09:32+32:2621:15 Ladda ner rutt i gpx-format
25Kristina KlangHaninge SOK1:12:24+35:1822:08
26Åsa LindhSundbybergs IK1:15:05+37:5922:57
27Kristina Nygren FriskAttunda OK1:15:38+38:3223:07
28Elisabeth HectorSnättringe SK1:20:19+43:1324:33
29Annica HedbergOK Södertörn1:20:32+43:2624:37
30Elisabeth CarlinSöders-Tyresö1:24:46+47:4025:55
31Kerstin MorastHaninge SOK1:29:28+52:2227:21
32Edd GrahnNärpes OK1:36:07+59:0129:23
33Gunnar BramstenSundbybergs IK1:40:16+1:03:1030:39
34Margaretha NylundOK Södertörn1:45:48+1:08:4232:21
Inger PahlénSöders-Tyresöej godkänd
Solveig DillmanOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Britt ErikssonHammarby IF OFej godkänd
Leif ErikssonHaninge SOKej godkänd
Bo  LandarvKlubBlösej godkänd
Anki LandarvKlubBlösej godkänd
Ulf CarnbyTäby OKej godkänd
Hanna LundmarkLångvikens OKej godkänd
Peter WestmanVittjärvs IKej godkänd
Helena BerglindOK Södertörnej godkänd

Öppen motion 8

3 220 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders TarandiIFK Lidingö SOK41:0012:43
2Sofia ForsgrenOK Skogsfalken45:50+4:5014:14
3Christian OlssonFrösö IF48:56+7:5615:11
4Sara EskilssonAlfta-Ösa OK49:30+8:3015:22
5Selma GumaeliusWaxholms OK51:52+10:5216:06
6Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK52:12+11:1216:12
7Johan HedmanSöders-Tyresö54:14+13:1416:50
8Tomas PleinerTäby OK55:41+14:4117:17
9Nils ErikssonVäsby OK56:00+15:0017:23
10Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL58:37+17:3718:12
11Thor BengtssonKlubBlös1:00:42+19:4218:51
12Fredrik MaxénKlubBlös1:01:57+20:5719:14
13Kennet NilssonOK Älvsjö-Örby1:07:32+26:3220:58
14Therese NilssonOK Österåker1:08:12+27:1221:10
15Mats NordTumba-Mälarhöjden OK1:08:53+27:5321:23
16Magnus HaraldssonGustavsbergs OK1:10:12+29:1221:48
17Mattias LiljedahlFK Boken1:11:12+30:1222:06
18Annika PalmKlubBlös1:14:18+33:1823:04
19Petra NicanderJärla Orientering1:15:17+34:1723:22
20Jonas SjöstrandSnättringe SK1:17:31+36:3124:04
21Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby1:19:09+38:0924:34
22Åsa BörjessonJärla Orientering1:19:40+38:4024:44
23Annika SvenssonSolna OK1:20:29+39:2924:59
24Lars NicanderJärla Orientering1:22:08+41:0825:30
25Anders BeinhoffGustavsbergs OK1:22:56+41:5625:45
26Raphaelle SuardGO 781:23:39+42:3925:58
27Karin SteneboAttunda OK1:24:33+43:3326:15
28Johan DanielssonSolna OK1:25:21+44:2126:30
29Per ÅnmarkTumba-Mälarhöjden OK1:26:51+45:5126:58
30Cedric FaucheuxGO 781:32:50+51:5028:49
31David EricsonFK Åsen1:39:39+58:3930:56
32Åke AndreassonGustavsbergs OK1:59:24+1:18:2437:04
Mats BrobergIFK Lidingö SOKej godkänd
Pär DahlströmTullinge SKej godkänd
Ingela ArenanderSkarpnäcks OLej godkänd
Urban BoströmSolna OKej godkänd
Lena GumeliusWaxholms OKej godkänd
Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

Öppen motion 9

6 780 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Aleksi NiemiTampereen Pyrintö46:206:50
2David MellinSundbybergs IK57:05+10:458:25
3Irina NybergAlfta-Ösa OK1:02:54+16:349:16
4David HectorSnättringe SK1:03:00+16:409:17
5Erik PetterssonOK Linné1:03:11+16:519:19
6Josefine HeikkaAlfta-Ösa OK1:04:12+17:529:28
7Einar ErikssonAttunda OK1:06:50+20:309:51
8Mårten FrändenliusKamrat och IF KIF1:09:24+23:0410:14
9Johan BerglundEksjö SOK1:09:42+23:2210:16
10Mats SandinHaninge SOK1:14:37+28:1711:00
11Klas GranlundKlubBlös1:15:38+29:1811:09
12Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF1:19:49+33:2911:46
13Niclas NilssonOK Österåker1:25:39+39:1912:37
14Sofia PerssonSnättringe SK1:32:26+46:0613:37
15Hans-Christian HöieSkogsluffarnas OK1:41:28+55:0814:57
16Oskar HermanssonCentrum OK1:42:17+55:5715:05
17Lars PalmvistJärfälla OK1:54:50+1:08:3016:56
18Fredric JohanssonSnättringe SK1:55:45+1:09:2517:04
19Sara SundinWaxholms OK2:01:24+1:15:0417:54
20Maria Nimvik SternJärla Orientering2:12:17+1:25:5719:30
21Per WesterlundSkogsluffarnas OK2:17:37+1:31:1720:17
22Magnus BacklundKlubBlös2:41:19+1:54:5923:47
23Erik BjernulfSundbybergs IK2:51:58+2:05:3825:21
Berit AslaksenJärfälla OKej godkänd
Cecilia FochsenWaxholms OKej godkänd

Öppen motion 10

8 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rudolf HersénTullinge SK1:14:398:23
2Caroline ErikssonTullinge SK1:18:58+4:198:52
3Mikael HallendalIFK Enskede1:22:02+7:239:13
4Jessica MoverareKlubBlös1:36:26+21:4710:50
Andreas JanssonKalmar OKej godkänd
Maria Slars PaulssonIK Jarl Rättvikej godkänd

Öppen motion 11

7 777 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton GumaeliusWaxholms OK1:01:127:52

Öppen motion 12

3 444 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristin BerghTullinge SK48:5914:13
2Kerstin LoenbergSkarpnäcks OL1:09:42+20:4320:14

Öppen motion 13

3 677 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Boel SundbergOK Södertörn45:0612:15
2Martin JohanssonGöteborg-Majorna OK53:52+8:4614:38
3Lars NordinSolna OK1:45:05+59:5928:34

Öppen motion 14

3 688 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna ChavdaSöders-Tyresöfullföljt
2Karolina OlssonFalkenbergs OK57:39+57:3915:37

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser