Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Köping-Kolsva OK
Datum: torsdag 6 april 2017

Bana A

4 490 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats JönssonKorsnäs IF OK36:588:13
2Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK43:57+6:599:47
3Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK44:06+7:089:49
4Sven-Olov WiklundArboga OK44:13+7:159:50
5Leo JohanssonVandrarringen46:33+9:3510:22
6Per Erik FogelVästerås SOK47:44+10:4610:37
7Peder VikströmArboga OK50:00+13:0211:08
8Johan KällmanNorbergs OK51:34+14:3611:29
9Hans-Erik SkalbergVästerås SOK51:48+14:5011:32
10Henrik OlssonHallstahammars OK51:50+14:5211:32
11Olle GranathSurahammars SOK53:15+16:1711:51
12Bo SegerEskilstuna OL53:24+16:2611:53
13Stig LandstorpOK Tor54:03+17:0512:02
14Kurt Håkan AnderssonOK Tor55:25+18:2712:20
15Ulf KjellinOK Hedströmmen56:03+19:0512:28
16Ulf SvedestamEskilstuna OL58:39+21:4113:03
17Åke GranstamOK Tor1:08:30+31:3215:15 Ladda ner rutt i gpx-format
18Kjell FröbergEskilstuna OL1:09:55+32:5715:34
19Nils OlssonVandrarringen1:10:26+33:2815:41
20Bengt HanssonSäterbygdens OK1:13:39+36:4116:24
21Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:14:24+37:2616:34
22Jerry HolmEskilstuna OL1:14:45+37:4716:38
23Leif ZettervallVästerås SOK1:24:43+47:4518:52
24Kjell BlombergIK Standard1:32:17+55:1920:33
Ronny AnderssonIF Runeej godkänd
Rolf LindStora Sundby GoIFej godkänd
Per NybonsVästerås SOKej godkänd
Göran LarssonSala OKej godkänd
Jan-Eric HellgrenNorbergs OKej godkänd

Bana B

3 690 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Karin JohanssonVandrarringen40:2810:57
2Börje KarlssonOK Nalle41:48+1:2011:19
3Benny RendalenKorsnäs IF OK43:22+2:5411:45 Ladda ner rutt i gpx-format
3Emma KlemetsKöping-Kolsva OK43:22+2:5411:45
5Britt Linnéa ErikssonSala OK44:07+3:3911:57
6Mats ErikssonSala OK44:13+3:4511:58
7Per HaepplingVästerås SOK44:16+3:4811:59
8Henry WestmanSala OK44:53+4:2512:09
9Ragnar ErikssonOK Hedströmmen44:55+4:2712:10
10Jarl Erik PalmKjula IF45:36+5:0812:21
11Ove LarssonEskilstuna OL46:12+5:4412:31
12Bo OrtmanVandrarringen47:18+6:5012:49
13Torsten LundVästerås SOK47:27+6:5912:51
14Östen ErikssonAvesta OK47:52+7:2412:58
15Sören JohanssonSala OK48:55+8:2713:15
16Per-Arne EkbomArboga OK49:14+8:4613:20
17Arne KarlssonOK Tor49:36+9:0813:26
18Tryggve OttossonKorsnäs IF OK49:45+9:1713:28
19Annika NorströmHallstahammars OK49:59+9:3113:32
20Kenneth JanssonSala OK50:23+9:5513:39
21Ingemar GustafssonOK Tjärnen50:41+10:1313:44
22Lena HedmanHallstahammars OK51:09+10:4113:51
23Anders RymanArboga OK52:50+12:2214:19
24Göran AnderssonVästerås SOK53:56+13:2814:36
25Anita JohanssonOK Tor54:38+14:1014:48
26Lennart KarlssonOK Grip54:58+14:3014:53
27Leif ThorssonOK Grip55:13+14:4514:57
28Kennet LöfqvistVästerås SOK55:14+14:4614:58
29Peter LjungströmVästerås SOK55:38+15:1015:04
30Kerstin LissEskilstuna OL56:41+16:1315:21
31Hans MalmkvistVästerås SOK56:50+16:2215:24
32Rune VikmanVästerås SOK57:30+17:0215:34
33Tord ÅhlgrenArboga OK58:16+17:4815:47
34Kerstin SundbergVästerås SOK1:00:48+20:2016:28
35Lennart ErikssonOK Enen1:01:23+20:5516:38
36Anders MillingerVästerås SOK1:03:29+23:0117:12
37Eva KarlssonVästerås SOK1:08:57+28:2918:41
38Åke ErikssonOK Grip1:09:37+29:0918:51
39Jan ÅhsNorbergs OK1:15:02+34:3420:20
Lars JohanssonOK Torej godkänd
Göran JanzonArboga OKej godkänd
Nils-Erik ErikssonSala OKej godkänd

Bana C

3 090 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif JanssonEskilstuna OL36:2911:48
2Barbro MöllbergArboga OK36:40+0:1111:51
3Håkan SöderkvistArboga OK38:55+2:2612:35
4Kjell MjöbergHallstahammars OK41:34+5:0513:27
5Göran WiigHallstahammars OK43:31+7:0214:04
6Ingemar JonssonHallstahammars OK45:12+8:4314:37
7Karl-Robert MoqvistOK Tor45:19+8:5014:39
8Per-Ivar MöllbergArboga OK45:31+9:0214:43
9Hans KruskopfKorsnäs IF OK47:02+10:3315:13
10Rolf LindblomKjula IF48:42+12:1315:45
11Margareta LöfqvistVästerås SOK49:01+12:3215:51
12Nils HellbergVästerås SOK49:15+12:4615:56
13Kerstin PalmKjula IF50:02+13:3316:11
14Gun JanssonSala OK50:38+14:0916:23
15Catharina EkmanVästerås SOK53:39+17:1017:21
16Nils-Erik GustafssonEskilstuna OL53:44+17:1517:23
17Rolf SvenssonVästerås SOK54:17+17:4817:34
18Gun MillingerVästerås SOK55:35+19:0617:59
19Sune AhlinKöping-Kolsva OK55:56+19:2718:06
20Anders WikströmVästerås SOK56:16+19:4718:12
21Göran PetterssonVästerås RK56:40+20:1118:20
22Jouko TaskinenVästerås SOK56:45+20:1618:21
23Berit GustavssonSödertälje IF56:53+20:2418:24
24Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo57:11+20:4218:30
25Lars KjellmanVandrarringen58:24+21:5518:53
26Hans SundgrenVästerås RK59:27+22:5819:14
27Gittan JonssonKjula IF59:55+23:2619:23
28Stig GustavssonSödertälje IF1:00:52+24:2319:41
29Alf KårefältOK Tor1:02:00+25:3120:03
30Nils-Gunnar LindbergSträngnäs-Malmby OL1:02:56+26:2720:22
31Stig EklundOK Enen1:06:10+29:4121:24
32Lars-Ivar ErikssonKöping-Kolsva OK1:18:37+42:0825:26
33Inger LethagenVästerås SOK1:19:41+43:1225:47
Pelle HöökKöping-Kolsva OKej godkänd
Christer LiwellÄrla IFej godkänd
Jan AnderssonNorbergs OKej godkänd
Ia GranatSurahammars SOKej godkänd

Bana D

2 520 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF39:0315:29
2Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL39:27+0:2415:39
3Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK40:35+1:3216:06
4Tage PerssonFellingsbro GOIF41:40+2:3716:32
5Marianne ArnholmEskilstuna OL41:56+2:5316:38
6Rune SandbergHallstahammars OK43:05+4:0217:05
7Anders JohanssonKjula IF44:51+5:4817:47
8Åke MjöbergHallstahammars OK46:03+7:0018:16
9Lars SöderlundHallstahammars OK46:09+7:0618:18
10Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo46:47+7:4418:33
11Bo LöwegrenVästerås SOK47:40+8:3718:54
12Meit KruskopfKorsnäs IF OK49:04+10:0119:28
13Roland RohdeFellingsbro GOIF49:19+10:1619:34
14Ulf LindgrenVästerås SOK50:12+11:0919:55
15Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK51:31+12:2820:26
16Lars AhlströmVästerås SOK53:46+14:4321:20
17Margareta JohanssonOK Tor54:05+15:0221:27
18Mauno MyllyvainioIF Rune55:13+16:1021:54
19Lars AndreassonOK Tor56:06+17:0322:15
20Inger LundSala OK56:18+17:1522:20
21Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo57:53+18:5022:58
21Jan BurellOK Enen57:53+18:5022:58
23Sven Vincent LiljekvistIF Rune58:51+19:4823:21
24Gun SkankeEskilstuna OL59:18+20:1523:31
25Görel SvedestamEskilstuna OL1:00:16+21:1323:54
26Jan Erik SindmarkHallstahammars OK1:00:34+21:3124:02
27Monica AndreassonOK Tor1:01:02+21:5924:13
28Signar PalmHallstahammars OK1:01:48+22:4524:31
29Stig LundinEskilstuna OL1:01:50+22:4724:32
30Stig BleckurKorsnäs IF OK1:02:29+23:2624:47
31Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OL1:04:21+25:1825:32
32Boy NymanVandrarringen1:04:29+25:2625:35
33Altti JärvinenVästerås SOK1:05:16+26:1325:53
34Rolf WestbergSK Trim/Virsbo1:05:23+26:2025:56
35Rolf JanssonIF Rune1:05:50+26:4726:07
36Stig WesterbergOK Tor1:08:38+29:3527:14
37Barbro MelvingerOK Enen1:09:36+30:3327:37
38Britt LarssonVästerås SOK1:14:19+35:1629:29
39Lars-Olof LjunggrenArboga OK1:15:14+36:1129:51
40Hans JanssonArboga OK1:20:51+41:4832:05
41Sten NordgrenArboga OK1:25:48+46:4534:02
Elisabeth W-ErikssonAvesta OKej godkänd
Lennart KarlénVästerås SOKej godkänd
Christina GohdeVästerås SOKej godkänd
Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Harriet KarlssonOK Gripej godkänd
Stig GuråsVästerås SOKej godkänd
Göran KarlssonOK Gripej godkänd
Leif SundNorbergs OKej godkänd
Bo LindkvistKöping-Kolsva OKej start

Bana E

1 660 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten GustafssonÄrla IF32:3719:38
2Lennart LundhÄrla IF32:39+0:0219:40
3Gunnar LordArboga OK33:01+0:2419:53
4Lennart ÖbergVästerås SOK37:45+5:0822:44
5Ingrid LundinEskilstuna OL37:59+5:2222:52
6Johnny ErixonFellingsbro GOIF39:38+7:0123:52
7Liz PorteousVästerås SOK39:39+7:0223:53
8Karl Yngve LindströmOK Tjärnen41:21+8:4424:54
9Gun SundbergEskilstuna OL45:20+12:4327:18
10Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo47:08+14:3128:23
11Benkt LarssonHimmeta IF47:11+14:3428:25
12Gun AnderssonEskilstuna OL48:58+16:2129:29
13Birgitta AnderssonVästerås SOK50:03+17:2630:09
14Lars Olov Gunnar PetterssonArboga OK50:26+17:4930:22
15Harry AxelssonKatrineholms OK51:59+19:2231:18
16Bertil HallSträngnäs-Malmby OL52:19+19:4231:30
17Kjell ÖhrströmArboga OK1:06:29+33:5240:03
18Martin BergstrandVandrarringen1:09:21+36:4441:46
19Gun HolmqvistArboga OK1:14:23+41:4644:48
Stefan PetterssonArboga OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser