Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Göteborg, Halland + Västergötland, individuella öppna klasser

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Göteborg, Halland + Västergötland, individuella öppna klasser
Arrangörsorganisation: OK Orinto
Datum: söndag 3 september 2017

Öppen motion 1

2 290 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak IngemarssonHestra IF27:1511:53
2Holmstrand IvarOK Landehof29:39+2:2412:56
3Joel HolmgårdKils OK31:34+4:1913:47
4Moa LindgrenSävedalens AIK33:11+5:5614:29
5Ebba ÅbergHestra IF33:46+6:3114:44
6Alexander LindellOK Alehof34:25+7:1015:01
7Linn EneljungIFK Göteborg35:14+7:5915:23
8Larsson MårtenFritsla VIK35:15+8:0015:23
9Vera WesthMullsjö SOK36:13+8:5815:48
10Julia WesthMullsjö SOK36:15+9:0015:49
11Emma WessbergVästra Ämterviks IF36:47+9:3216:03
12Astrid EdvallKlubblös36:55+9:4016:07
13Olle LaasOK Skogshjortarna37:31+10:1616:22
14Erik DahlIK Uven38:53+11:3816:58
15Magnus ZetterbergIK Uven38:57+11:4217:00
16Alfred MartinssonMarkbygdens OK41:04+13:4917:55
17Ida IngemarssonHestra IF43:25+16:1018:57
18Herman EngIFK Göteborg44:31+17:1619:26
19Melker MartnerIFK Göteborg44:35+17:2019:28
20Casper EngstrandIFK Göteborg44:52+17:3719:35
21Elvira ÅhlundVänersborgs SK45:27+18:1219:50
22Vera WildheimMölndal Outdoor IF45:58+18:4320:04
23Hugo HolgersonOK Landehof46:15+19:0020:11
24Melker FlansbjerKinnaströms SK46:41+19:2620:23
25Mathias FlansbjerKinnaströms SK46:49+19:3420:26
26Henning AndreassonOK Skogshjortarna47:31+20:1620:44
27Ralf GustavssonOK Löftan49:45+22:3021:43
28Lova GöthbergOK Räven49:47+22:3221:44
29Oskar AnderssonFK Friskus-Varberg50:40+23:2522:07
30Haldan LomanderMarkbygdens OK51:54+24:3922:39
31Ella RosenGöteborg-Majorna OK51:58+24:4322:41
32Alexander RosenGöteborg-Majorna OK52:02+24:4722:43
33Evelina HärströmFalköpings AIK OK52:21+25:0622:51
34Greta EngebrattGöteborgs SK54:54+27:3923:58
35Pilblad SallyIFK Göteborg55:02+27:4724:01
36Sandra RosenRydboholms SK57:27+30:1225:05
37Ing-Mari LarssonOK Löftan58:22+31:0725:29
38Ring VilmaHalmstad OK1:00:42+33:2726:30
38Linnea PerssonOK Orinto1:00:42+33:2726:30
40William BigstenFrölunda OL1:04:46+37:3128:16
41Sara LönnHalmstad OK1:07:15+40:0029:22
42Anton NilssonTolered-Utby Ol-klubb1:09:08+41:5330:11
43Anne-britt GergelyFK Herkules1:22:15+55:0035:55
44Anders KlerforsFK Herkules1:22:18+55:0335:56
45Johannes DahlbergIK Trenne Ullared1:46:48+1:19:3346:38
46Sörling StinaOK Räven3:29:22+3:02:071:31:25
47Sörling OlleOK Räven3:29:25+3:02:101:31:26
Johannes HolmbergUlricehamns OKej godkänd
Viggo OlssonMölndal Outdoor IFej godkänd
Marie CarlssonKlubblösutgått
Anna RambergOK Löftanutgått
Nordenfelt MirandaTolered-Utby Ol-klubbutgått

Öppen motion 3

3 100 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders NordelöfMölndal Outdoor IF29:349:32
2Eva ErnstsonGöteborgs SK35:21+5:4711:24
3Samuel DahlbergIK Trenne Ullared36:43+7:0911:50
4Per InghammarHestra IF44:52+15:1814:28
5Gabriel HogedalVänersborgs SK46:49+17:1515:06
6Lars HogedalVänersborgs SK47:03+17:2915:10
7Stefan ÄgelmarkFjärås AIK55:36+26:0217:56
8Hans AlvebrattLerums SOK57:08+27:3418:25
9Isak HolmgårdKils OK57:41+28:0718:36
10Wilma HagmanFjärås AIK58:10+28:3618:45
11Lena WesterbergTrollhättans SOK58:52+29:1818:59
12Stig WallermanBorås GIF59:32+29:5819:12
13Löf KarinGöteborg-Majorna OK59:47+30:1319:17
14Linda RandåkerSjövalla FK1:00:04+30:3019:22
15Kristina FlansbjerKinnaströms SK1:01:51+32:1719:57
16Mira FlansbjerKinnaströms SK1:01:53+32:1919:57
17Primus HäggmoKFUK-KFUM IA Göteborg1:03:26+33:5220:27
18Stellan HelgessonMarkbygdens OK1:04:32+34:5820:49
19Gunilla GlimténOK Löftan1:05:23+35:4921:05
20Jessika ErixonOK Kullingshof1:06:40+37:0621:30
21Lena Carlsson TellIF Hagen1:07:36+38:0221:48
22JB LarssonOK Löftan1:08:10+38:3621:59
23Johan LarssonIK Uven1:08:39+39:0522:08
24Stanley TaivulaKlubblös1:14:40+45:0624:05
25Göran StenbergSOK 681:15:20+45:4624:18
26Berit EdlundElfsborg SOK1:15:31+45:5724:21
27Lasse OlssonIK Trenne Ullared1:15:59+46:2524:30
28Mattias HanssonFrölunda OL1:18:30+48:5625:19
29Barbro AlvebrattLerums SOK1:21:41+52:0726:20
30Lisa OttossonOK Landehof1:24:53+55:1927:22
31Lisa HedströmGöteborg-Majorna OK1:25:45+56:1127:39
32ndreasson Ann-ChristineLerums SOK1:27:22+57:4828:10
33Jan AndreassonLerums SOK1:29:36+1:00:0228:54
34Lena KlerforsFK Herkules1:32:56+1:03:2229:58
35Knutdotter In-AnnaKlubblös1:34:51+1:05:1730:35
36Frida NohleKungälvs OK1:48:43+1:19:0935:04
37andrea FasthHestra IF1:52:20+1:22:4636:14
38Gunnel BerggrenKlubblös2:04:50+1:35:1640:16
Anton LundbergGöteborg-Majorna OKej godkänd

Öppen motion 5

3 470 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carin MagnussonOK Tor37:0610:41
2Rickard AndreassonIFK Göteborg39:31+2:2511:23
3Jonathan RundqvistOK Nackhe40:56+3:5011:47
4Mattias KarlssonOK Tranan45:20+8:1413:03
5Albin SchmidtFrölunda OL45:36+8:3013:08
6Daniel IsakssonVänersborgs SK46:01+8:5513:15
7Pernilla RehnOK Landehof48:48+11:4214:03
8Mark ReisenIF Hagen49:44+12:3814:19 Ladda ner rutt i gpx-format
9Löf HenrikGöteborg-Majorna OK51:02+13:5614:42
9Riedel SebastianKlubblös51:02+13:5614:42
11Becker-Pennrich AndreaKlubblös51:06+14:0014:43
11Carl henning LöfGöteborg-Majorna OK51:06+14:0014:43
13Hans SkoglundOK Tranan51:18+14:1214:47
14Anna GranforsOK Landehof51:46+14:4014:55
15Andreas MartinssonMarkbygdens OK52:40+15:3415:10
16Philipp StensbyTibro OK53:45+16:3915:29
17Gunilla HogedalVänersborgs SK53:54+16:4815:31
18Helena HolgersonOK Landehof55:53+18:4716:06
19Martin WessbergVästra Ämterviks IF55:57+18:5116:07
20Anna AnderssonIF Rigor56:51+19:4516:22
21Karin FermIF Rigor56:52+19:4616:23
22Annica HenryssonTibro OK58:56+21:5016:59
23Jesper FritzsonUlricehamns OK1:02:43+25:3718:04
24Sandra AnderssonKlubblös1:06:28+29:2219:09
25Thomas OlofssonFjärås AIK1:06:31+29:2519:10
26Farzan AlavianghavaniniBorås GIF1:08:26+31:2019:43
27Lindblad HugoKlubblös1:08:27+31:2119:43
28Sofia Claesson ÅkerfeldtElfsborg SOK1:08:52+31:4619:50
29Matilda FritzonUlricehamns OK1:09:58+32:5220:09
30Karlsson CeciliaIK Ymer1:14:55+37:4921:35
31Ulf KokinskyIFK Göteborg1:25:35+48:2924:39
32Tove EneljungIFK Göteborg1:26:11+49:0524:50
33Jalle StrömbomElfsborg SOK1:47:41+1:10:3531:01
Fredrik GanningIK Omegaej godkänd
Martin AgrèrKlubblösej godkänd
Annette JohanssonIF Rigorej godkänd
Christina VestergrenIK Uvenej godkänd
Samuelsson TommyHalmstad Garnisons IFej godkänd

Öppen motion 7

3 020 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias KarlssonOK Landehof33:1911:01
2Olle PenttinenIFK Hedemora OK35:20+2:0111:41
3Stefan GustafssonKlubblös36:45+3:2612:10
4Jonas BosshardKlubblös37:13+3:5412:19
5Sten-Åke NilssonOK Alehof38:54+5:3512:52
6Sofia EbermarkSävedalens AIK40:55+7:3613:32
7Sven ErikssonOK Landehof41:55+8:3613:52
8Jonas AmbjörnssonOK Landehof42:27+9:0814:03
9Nilsson JohanKlubblös44:12+10:5314:38
10Lars NohleKungälvs OK45:04+11:4514:55
11Yves GänssingerGöteborg-Majorna OK46:07+12:4815:16
12Bo LindqvistHestra IF46:21+13:0215:20
13Michael AnderssonGöteborg-Majorna OK49:38+16:1916:26
14My EngströmLerums SOK50:08+16:4916:36
15Gunilla GedinGöteborg-Majorna OK50:44+17:2516:47
16Ola NiklassonTolered-Utby Ol-klubb51:54+18:3517:11
17Monica KnutssonSävedalens AIK52:00+18:4117:13
18Tomas GöransonIK Ymer53:01+19:4217:33
19Johan HjertströmFK Friskus-Varberg53:19+20:0017:39
20Inger HolmstrandHerrljunga SK Skid o OL54:28+21:0918:02
21Marie KebkeOK Tranan55:25+22:0618:20
22Maria EngebrattGöteborgs SK55:34+22:1518:23
23Stefan IsakssonOK Kullingshof55:51+22:3218:29
24Pia HjertströmFK Friskus-Varberg56:35+23:1618:44
25Lars-Olof RönnqvistOK Löftan56:59+23:4018:52
26Anna Ekbom-OlssonIK Uven57:11+23:5218:56
27Ylva HäggströmIF Rigor58:14+24:5519:16
28Cecilia TofteredIF Rigor1:00:24+27:0520:00
29Maria ElvingssonKlubblös1:00:46+27:2720:07
30Leila LjunggrenMarkbygdens OK1:01:20+28:0120:18
31Anna HagmanFjärås AIK1:02:21+29:0220:38
32Lars-Erik GaddeGöteborg-Majorna OK1:03:32+30:1321:02
33Magnus HagmanFjärås AIK1:04:57+31:3821:30
34Ingemar StrandellGöteborgs SK1:06:21+33:0221:58
35Lars RenbergAstraZeneca IF Mölndal1:09:29+36:1023:00
36Enid IngemarssonHestra IF1:10:00+36:4123:10
37Britt-Marie LarssonSOK 681:10:25+37:0623:19
38Sofia HansonTolered-Utby Ol-klubb1:11:36+38:1723:42
39Johan AbrahamssonGällstadbygdens SOK1:11:39+38:2023:43
40Göran EklöfIK Ymer1:12:08+38:4923:53
41Nina DjerfLerums SOK1:12:33+39:1424:01
42Marita LarssonMarkbygdens OK1:16:44+43:2525:24
43Olof AnderssonIF Rigor1:18:37+45:1826:01
44Peter ElvingssonKlubblös1:20:07+46:4826:31
45Percy KarlssonSävedalens AIK1:20:43+47:2426:43
46Ingegerd ArvidssonIF Rigor1:21:29+48:1026:58
47Lingsten LindaMölndal Outdoor IF1:23:42+50:2327:42
48Kristina TellqvistIK Dran1:28:49+55:3029:24
49Anna DurgéKFUK-KFUM IA Göteborg1:30:56+57:3730:06
50Torbjörn ToresonOK Löftan1:33:25+1:00:0630:55
51Cecilia BjörckIK Uven1:36:10+1:02:5131:50
Peter ÖstenssonOK Trananej godkänd
Gunnel KarlssonSOK 68ej godkänd
Ulf KristenssonHalmstad OKej godkänd
Håkan EggertIF Hagenej godkänd
Lindhén SimonKlubblösej godkänd
Gunilla CarlssonGöteborg-Majorna OKutgått

Öppen motion 8

4 730 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma BlennowFalköpings AIK OK40:508:37
2Frida WallströmSävedalens AIK45:41+4:519:39
3David HäggSävedalens AIK46:17+5:279:47
4Björn GrothKungälvs OK50:16+9:2610:37
5Elin TörnrothHjobygdens OK50:57+10:0710:46
6Aron DavidssonUddevalla OK52:45+11:5511:09
7Elsa HolmgårdKils OK52:56+12:0611:11
8Emilia HenryssonTibro OK55:56+15:0611:49
9Pål SchmidtFrölunda OL56:12+15:2211:52
10Johan LindeblomIK Omega57:53+17:0312:14
11Anja MinörLunds OK58:09+17:1912:17
12Sören AnderssonIK Dran58:43+17:5312:24
13Per-Olof EliassonSOK 681:02:38+21:4813:14
14Viktor LyxellGöteborg-Majorna OK1:03:46+22:5613:28
15Thomas BäckströmIF Rigor1:03:49+22:5913:29
16Patrick DjerfLerums SOK1:05:28+24:3813:50
17Granden AdamIK Ymer1:05:33+24:4313:51
18Hans GrandénIK Ymer1:06:01+25:1113:57
19Lars MunktvedAllerød OK1:06:54+26:0414:08
20Jonatan RiberthIK Trenne Ullared1:09:21+28:3114:39
21Egon JohanssonOK Tranan1:11:18+30:2815:04
22Gunnar BareforsIK Uven1:14:59+34:0915:51
23Henrik BechtelFK Friskus-Varberg1:17:38+36:4816:24
24Alva AbrahamssonGällstadbygdens SOK1:17:50+37:0016:27
25Göran AnderssonFK Friskus-Varberg1:33:47+52:5719:49
26Gunilla MartinssonFalkenbergs OK2:01:44+1:20:5425:44
Frida BakkmanIFK Göteborgej godkänd
Karolina MelkstamLerums SOKej godkänd
Jane MelinGöteborg-Majorna OKej godkänd
Johan GranforsIF Rigorej godkänd
Lars ÖstlingKungälvs OKutgått
Nicoline FribergFIF Hillerødutgått

Öppen motion 9

7 800 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders CarlssonIFK Lidingö SOK57:297:22
2Olle JosarpOK Tisaren1:09:53+12:248:57
3Linus LandergrenHestra IF1:10:05+12:368:59
4Johan PerssonOK Skogsfalken1:12:44+15:159:19
5Victor AxbomOK Landehof1:13:22+15:539:24
6Anton HemlinIK Uven1:14:02+16:339:29
7Jonas HemlinIK Uven1:22:52+25:2310:37
8Theis MunktvedAllerød OK1:30:30+33:0111:36
9Sofia HolmgårdKils OK1:35:11+37:4212:12
10Lars HolmgårdKils OK1:44:43+47:1413:25
11Martin JakobssonHammarkinds OK1:50:48+53:1914:12
12Mikael MartinssonFalkenbergs OK2:01:39+1:04:1015:35
13Jan SveideIF Hagen2:24:11+1:26:4218:29

Öppen motion Trail

6 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annie LarssonOK Skogshjortarna57:489:38
2Anna NordholmSävedalens AIK1:04:12+6:2410:42
3Sandsten JimmyKlubblös1:28:16+30:2814:42
4Göran HolmqvistKlubblös1:30:27+32:3915:04
5Robert EneljungIFK Göteborg1:34:43+36:5515:47
6Johanna TruschKlubblös1:34:58+37:1015:49
7Böh FridaKlubblös2:25:36+1:27:4824:16
8Anna HjelmHalmstad Garnisons IF2:36:31+1:38:4326:05

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser