Officiell resultatlista för MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #9, final, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #9, final, lång
Arrangörsorganisation: Södertälje-Nykvarn OF
Datum: söndag 18 juni 2017

D21 SM

22 510 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid & OK1:47:564:47
2Linn BylarsForsa OK1:48:28+0:324:49
3Kajsa EngströmOK Kåre1:52:42+4:465:00
4Karin E GustafssonGarphyttans IF2:01:28+13:325:23
5Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna2:02:16+14:205:25
6Annika WigrenLunds OK2:02:44+14:485:27
7Rebecka HylanderNyköpings OK2:03:45+15:495:29
8Erica OlssonIFK Mora OK2:14:03+26:075:57
9Laura Csúcs-FenyvesiIFK Mora OK2:15:47+27:516:01
10Linda TufvessonFrosta OK2:20:08+32:126:13

H21 SM

27 680 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro2:02:084:24
2Marcus WadellUlricehamns OK2:03:11+1:034:27
3Linus MoodIFK Mora OK2:05:24+3:164:31
4Marcus JanssonGarphyttans IF2:05:34+3:264:32
5Peter AlvarssonMålilla OK2:16:41+14:334:56
6Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK2:16:45+14:374:56
7Richard KarlssonRyda SK2:21:20+19:125:06
8Erik FrostIFK Mora OK2:26:01+23:535:16
9Daniel SteenHaninge SOK2:31:28+29:205:28
10Sebastian SvärdHaninge SOK2:32:23+30:155:30
11Oskar MolarinOK Rodhen2:49:01+46:536:06
12Tobias SteenHaninge SOK2:49:27+47:196:07
13Torbjörn JanssonGarphyttans IF2:50:07+47:596:08
14Robin LarssonFK Göingarna3:19:44+1:17:367:12
Christofher RamströmSträngnäs-Malmby OLutgått
Simon KappelHaninge SOKutgått
Niklas StrömKvarnsvedens GOIF OKutgått
Thomas JanssonGarphyttans IFutgått
Klaus CsúcsIFK Mora OKej start
Mattias RundgrenVäxjö OKej start
Christer CasselsjöOK Kolmårdenej start
Alejandro Martinez FlorTäby OKej start
Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOKej start

D17-20 JSM

18 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira LarssonRyda SK1:34:155:07
2Maria GustafssonGarphyttans IF1:52:46+18:316:07
3Elin HållHJS-Vansbro OK1:58:51+24:366:27
4Emmy AlbinssonIFK Mora OK2:00:08+25:536:31

H17-20 JSM

19 820 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav JonssonIFK Mora OK1:24:244:15
2Pontus AlfredssonOK Tyr1:27:31+3:074:24
3Hampus LarssonFK Göingarna1:28:51+4:274:28
4Emil ArvidssonSäterbygdens OK1:31:46+7:224:37
5Axel ErikssonKvarnsvedens GOIF OK1:32:29+8:054:39
6Joakim SkärlénHaninge SOK1:33:16+8:524:42
7Rasmus NordgrenOK Kåre1:34:17+9:534:45
8Viktor BergLeksands OK1:39:54+15:305:02
9Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:40:35+16:115:04
10Felix TidermanSöders-Tyresö1:44:03+19:395:14
11Martin SkärlénHaninge SOK1:59:33+35:096:01
12Emil AnderssonHaninge SOK2:02:15+37:516:10

D16 USM

10 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva JonssonLånghundra IF1:12:296:41
2Julia WannerAvesta OK1:15:24+2:556:58

H16 USM

10 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel ErnstssonFinspångs SOK1:01:395:41
2Hugo JakobssonEksjö SOK1:03:28+1:495:51
3Isak BerggrenGävle OK1:10:37+8:586:31
4Jesper BergDomnarvets GOIF1:10:55+9:166:33
Thobias BrodinIFK Mora OKej godkänd

D14

7 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma EliassonDomnarvets GOIF44:005:46
2Stina BernGarphyttans IF1:12:17+28:179:28

H14

7 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Max PerssonOK Skogsfalken43:235:41
2Björn RennerOK Södertörn45:36+2:135:58
3Jonathan HåkanssonTjalve IF Norrköping56:51+13:287:27
4Emil GranathIF Hallby SOK1:01:58+18:358:07

D12

6 130 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia TunessonSkogspojkarnas OK33:025:23
2Ida ErnstssonFinspångs SOK34:08+1:065:34
3Irma BergDomnarvets GOIF52:49+19:478:36
4Embla ThorénRonneby OK1:01:22+28:2010:00
5Ella LiwellSödertälje-Nykvarn OF1:27:29+54:2714:16

H12

6 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens FochsenWaxholms OK38:166:14
2Axel TrofastTullinge SK50:06+11:508:10
3August EkingeOK Motala50:51+12:358:17
4Robin RotticciSödertälje-Nykvarn OF1:07:07+28:5110:56

D40 VSM

14 690 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mia EronnLinköpings OK1:11:384:52
2Sonia RodiéreIFK Lidingö SOK1:16:12+4:345:11
3Florence BergDomnarvets GOIF1:17:58+6:205:18
4Malin PilvingeOK Kolmården1:25:50+14:125:50
5Anette LarssonOK Tor1:26:30+14:525:53
6Daniela RennerOK Södertörn1:35:11+23:336:28
7Anna BerggrenGävle OK1:38:41+27:036:43
8Erica HållHJS-Vansbro OK1:41:21+29:436:53
9Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:42:40+31:026:59
10Maria BroströmOK Denseln1:43:36+31:587:03
11Ulrika GustafssonIK Vista1:45:32+33:547:11
12Malin AlbinssonIFK Enskede1:47:52+36:147:20
Helene RipaHaninge SOKej start

H40 VSM

19 820 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus BlåuddOK Rodhen1:21:004:05
2Jonny EngelOK Ravinen1:22:23+1:234:09
3Tony LarssonOK Skogsfalken1:23:20+2:204:12 Ladda ner rutt i gpx-format
4Ola JäderbergLeksands OK1:24:39+3:394:16
5Ola SvärdHaninge SOK1:24:48+3:484:16
6Ronnie PetterssonHaninge SOK1:28:02+7:024:26
7Erik ErnstssonFinspångs SOK1:28:29+7:294:27
8Mikael JohanssonVärend GN OL1:28:58+7:584:29
9Nils PistoraLunds OK1:29:31+8:314:30
10Peter AlbinssonIFK Enskede1:30:59+9:594:35
11Magnus GadeforsVäsby OK1:32:01+11:014:38
12Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna1:34:55+13:554:47
13Håkan SandbergTullinge SK1:34:56+13:564:47
14Patric De BoussardIFK Enskede1:39:17+18:175:00
14Magnus EliassonDomnarvets GOIF1:39:17+18:175:00
16Andreas MathisenVästerås SOK1:39:27+18:275:01
17Ulf AnderssonHaninge SOK1:48:01+27:015:26
18Erik FochsenWaxholms OK1:48:47+27:475:29
19Anders KnutssonLinköpings OK1:48:54+27:545:29
20Mikael SvenssonFK Herkules1:52:30+31:305:40
21Lars-Ola WesterlundLustens OK1:54:32+33:325:46
22Christer LinderborgKöping-Kolsva OK1:56:38+35:385:53
23Stellan TäckOK Hammaren1:57:31+36:315:55
24Janne SkarnerLeksands OK1:57:39+36:395:56
25Ove JanssonHaninge SOK1:58:26+37:265:58
26Ola ErikssonKvarnsvedens GOIF OK2:00:47+39:476:05
27Anders EkingeOK Motala2:00:54+39:546:05
28Andreas HåkanssonTjalve IF Norrköping2:03:19+42:196:13
29Johan AbrahamssonGällstadbygdens SOK2:19:22+58:227:01
30Jan SturestigOK Södertörn2:22:57+1:01:577:12
31Erik JonssonLånghundra IF2:47:27+1:26:278:26
Henrik JonssonIFK Mora OKej godkänd
Peo BergLeksands OKutgått
Lasse JanssonEksjö SOKej start
Jörgen JonssonOK Torej start
Kristians MikelsonsStockholm Multisport Klubbej start
Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OKej start

D50 VSM

10 820 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena SvenssonFK Herkules1:02:335:46
2Annika EngströmOK Kåre1:04:19+1:465:56
3Weronica MorellOK Kåre1:05:19+2:466:02
4Johanna AlmlundHaninge SOK1:05:24+2:516:02
5Monica KollbergEksjö SOK1:06:34+4:016:09
6Åsa BergströmTäby OK1:07:54+5:216:16
7Pia FrostIFK Mora OK1:09:04+6:316:22
8Monica GustafssonEskilstuna OL1:12:56+10:236:44
9Lena JanssonGarphyttans IF1:16:55+14:227:06
10Karin FreylandSOK Aneby1:17:13+14:407:08
11Marianne BjörklundBjursås OK1:17:54+15:217:11
12Helena HolmbergKöping-Kolsva OK1:20:11+17:387:24
13Annika BjörkrothStockholm Multisport Klubb1:21:15+18:427:30
14Ingrid SvenssonFinspångs SOK1:24:33+22:007:48
14Lisbeth CelanderKristinehamns OK1:24:33+22:007:48
16Ammi AnderssonMariestads FK1:32:58+30:258:35

H50 VSM

18 400 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan KollbergEksjö SOK1:19:134:18
2Per GustavssonGöteborg-Majorna OK1:19:59+0:464:20
3Kenneth SvenssonFinspångs SOK1:20:38+1:254:22
4Peter RosénAlfta-Ösa OK1:20:46+1:334:23
5Steven HaleOK Kåre1:20:55+1:424:23
6Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK1:22:29+3:164:28
7Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK1:22:33+3:204:29
8Christer MorellOK Kåre1:24:12+4:594:34
9Rickard AsplundÄrla IF1:25:09+5:564:37
10Lars PerssonOK Skogsfalken1:26:27+7:144:41
11Pär WestbladOK Ravinen1:27:01+7:484:43
12Mikael GustafssonIK Vista1:28:14+9:014:47
13Gunnar NilssonFinspångs SOK1:29:34+10:214:52
14Stefan JohanssonTrosabygdens OK1:30:11+10:584:54
15Peter HedbergLunds OK1:30:43+11:304:55
16Per LeidevallDomnarvets GOIF1:30:45+11:324:55
17Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb1:31:35+12:224:58
18Håkan LångLänna IF1:31:45+12:324:59
19Magnus HellbergEskilstuna OL1:32:05+12:525:00
20Håkan SvenssonIK Vista1:32:34+13:215:01
21Erik NylundJärfälla OK1:34:25+15:125:07
22Stefan LundOK Linné1:34:32+15:195:08
23Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:35:19+16:065:10
24Kjell KlarSäterbygdens OK1:36:16+17:035:13
25Leif ErikssonSträngnäs-Malmby OL1:37:20+18:075:17
26Leif CelanderKristinehamns OK1:41:16+22:035:30
27Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF1:45:32+26:195:44
28Torbjörn OhlssonHaninge SOK1:45:43+26:305:44
29Per NylundJärfälla OK1:48:52+29:395:55
30Matz TapperBromma-Vällingby SOK1:48:56+29:435:55
31Peter JäderfeldtOK Klemmingen1:49:06+29:535:55
32Magnus BernGarphyttans IF1:49:27+30:145:56
33Hans KööhlerTrollhättans SOK1:50:23+31:105:59
34Johan GranathIF Hallby SOK1:52:45+33:326:07 Ladda ner rutt i gpx-format
35Maffe FrostIFK Mora OK1:57:35+38:226:23
36Christer NorinJärfälla OK1:59:44+40:316:30
37Lars ThorénRonneby OK2:00:22+41:096:32
38Christer BroströmOK Denseln2:18:16+59:037:30
Stefan JohanssonOK Kåreej godkänd
Patrik TidermanSöders-Tyresöej godkänd
Nicklas StrömIFK Mora OKej godkänd
Anders SundellStockholm Multisport Klubbutgått
Mats AnderssonMariestads FKutgått
Lars KarlssonValbo AIFej start
Jens AnderssonOK Roslagenej start
Jörgen EkmanTäby OKej start
Mikael KullinOK Tyrej start
Anders BergDomnarvets GOIFej start

D60 VSM

7 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia-Lena PutkonenTullinge SK44:405:51
2My RönnolsTäby OK54:15+9:357:06
3Anna-Karin Argus-JohanssonSol Tranås56:52+12:127:27
4Margareta MeitonIFK Lidingö SOK58:46+14:067:42
Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OKej start

H60 VSM

14 690 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan KarlssonTrollhättans SOK1:16:035:10
2Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK1:16:23+0:205:11
3Rune NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:16:43+0:405:13
4Håkan PalmfjordKatrineholms OK1:20:19+4:165:28
5Torgny JeppssonKatrineholms OK1:20:48+4:455:30
6Bo HerderssonMarkbygdens OK1:22:14+6:115:35
7Torbjörn LarssonStora Tuna OK1:23:53+7:505:42
8Kent BergendahlNyköpings OK1:24:01+7:585:43
9Anders ThomassonUlricehamns OK1:25:00+8:575:47
10Gunnar MunkteliusSurahammars SOK1:26:31+10:285:53
11Jan LindgrenOK Södertörn1:29:29+13:266:05
12Lars SahlbergLeksands OK1:37:22+21:196:37
13Åke GustafssonBergnäsets AIK1:47:45+31:427:20
14Bertil TallkvistSkene Sim o IS1:51:28+35:257:35
15Leif AhlstrandIF Hallby SOK1:59:43+43:408:08
Per WimanTäby OKej start
Manfred OlejnikSOK Viljanej start

H70 VSM

10 820 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans OlevikEdsbyns OK1:03:515:54
2Ronny HedlundOK Södertörn1:09:07+5:166:23
3Claes-Göran LundbergUlricehamns OK1:09:44+5:536:26
4Bernt ErikssonSpårvägens OK1:10:38+6:476:31
5Nils-Birger JohanssonSol Tranås1:14:44+10:536:54
6Bengt AnderssonSöders-Tyresö1:15:13+11:226:57
7Lars EnglundJärla Orientering1:17:06+13:157:07
8Hans KruskopfKorsnäs IF OK1:17:59+14:087:12
9Lars-Åke SjökvistVärend GN OL1:19:42+15:517:21
10Jan-Erik WibergJärla Orientering1:23:30+19:397:43
11Rune ArvidssonMarkbygdens OK1:23:47+19:567:44
Kjell ErikssonInsjöns IF OKutgått

Öppen Kort

5 440 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LarssonFK Göingarna24:584:35
2Ing-Britt SwedenborgLunds OK37:03+12:056:48
3Aron ThorénRonneby OK38:56+13:587:09
4Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK48:48+23:508:58
5Marie HolmbergKlubblös1:11:08+46:1013:04
6Hillevi HolmquistKlubblös1:11:22+46:2413:07
7John HolmquistKlubblös1:11:46+46:4813:11
8Sebastian RadakovitsSödertälje-Nykvarn OF1:18:26+53:2814:25
Linda ThorénRonneby OKej godkänd
Sammy StrömSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

Öppen Medel

10 790 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf HylanderNyköpings OK1:03:325:53
2Sven UndelandSödertälje-Nykvarn OF1:05:45+2:136:05
3Henrik TrofastTullinge SK1:06:36+3:046:10
4Emelie HolmströmJärla Orientering1:08:24+4:526:20
5Thomas ArvidssonSäterbygdens OK1:10:51+7:196:33
6Anders BergDomnarvets GOIF1:11:08+7:366:35
7Torbjörn GustavssonJärla Orientering1:20:26+16:547:27
8Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF1:21:25+17:537:32
9Anita KlarSäterbygdens OK1:26:50+23:188:02
10Vuk RadakovitsSödertälje-Nykvarn OF1:28:20+24:488:11
11Gunnar SkärlenHaninge SOK1:28:25+24:538:11
12Maria EmanuelssonDomnarvets GOIF1:30:03+26:318:20
13Yvonne AnderssonTullinge SK1:31:47+28:158:30
14Conny ErikssonIFK Mora OK1:31:51+28:198:30
15Joke Rotticci-MulderSödertälje-Nykvarn OF1:34:16+30:448:44
16Tilda AnderssonTullinge SK1:36:02+32:308:54
17Urban HallbergSträngnäs-Malmby OL1:36:52+33:208:58
18Anna-Karin FridmarKlubblös1:39:02+35:309:10
19Ingela GahneKlubblös1:50:35+47:0310:14
20Hanna FridmarKlubblös2:08:17+1:04:4511:53
21Arne FridmarKlubblös2:09:03+1:05:3111:57
Joel WiklundSträngnäs-Malmby OLutgått

Öppen Lång

17 600 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik JanssonIFK Lidingö SOK1:23:154:43
2Simon AnderssonOK Kullingshof1:27:29+4:144:58
3Jonas HolmgrenOK Hammaren1:37:03+13:485:30
4Stefan PetterssonKlubblös1:41:40+18:255:46
5Linn BrännebyOK Kolmården1:44:13+20:585:55
6Roland SannicoloTäby OK1:51:10+27:556:18
7Piero SannicoloTullinge SK1:51:22+28:076:19
8Stina BacklundOckelbo OK1:52:27+29:126:23
9Malin LinghOK Rodhen1:55:56+32:416:35
10Ida-Maria SvenssonSävedalens AIK1:56:58+33:436:38
11Per-Erik BjörklundBjursås OK1:59:22+36:076:46
12Tomas ErikssonKlubblös2:15:47+52:327:42
13Peter FahlstedtSkogspojkarnas OK2:19:43+56:287:56

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser