Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO, OBS-tävling, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO, OBS-tävling, medel
Arrangörsorganisation: IFK Mora OK
Datum: lördag 14 januari 2017

D21

7 560 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Evelina WickbomSävast Ski Team IF39:445:15
2Linda LindkvistIK Jarl Rättvik40:48+1:045:23
3Frida SandbergSäterbygdens OK40:49+1:055:23
4Isabel SalénIFK Mora OK41:23+1:395:28
5Andrea WickbomSävast Ski Team IF46:54+7:106:12
6Cajsa GrapeIFK Mora OK47:18+7:346:15
7Ingela RydesäterRehns BK48:08+8:246:22
8Anna LöwegrenKatrineholms OK1:02:22+22:388:14
9Kristin E KarlssonSOK Aneby1:03:44+24:008:25
10Maria BoisMalungs OK Skogsmårdarna1:05:32+25:488:40

H21

9 320 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik BlomgrenUmeå OK44:064:43
2Ulrik NordbergUmeå OK45:01+0:554:49
3Öyvind WatterdalHadeland OL45:12+1:064:50
4Sixten WalheimRobertsfors IK46:17+2:114:57
5Bjørnar KvåleHadeland OL47:28+3:225:05
6Øyvind WiggenByåsen IL50:58+6:525:28
7Marcus JanssonGarphyttans IF53:07+9:015:41
8Mattias JohanssonIFK Mora OK1:02:32+18:266:42
9Niklas HenrikssonGammelstads IF1:05:35+21:297:02
Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Simon HodlerIFK Mora OKej start

D20

6 680 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara YngvessonUmeå OK40:316:03
2Sarah PerssonÅtvidabergs IF42:05+1:346:17
3Gabriella GustafssonIK Vista42:40+2:096:23
4Elsa AnderssonDomnarvets GOIF44:29+3:586:39
5Erica EdmanSäterbygdens OK45:22+4:516:47
6Elin NordlundPiteå IF48:03+7:327:11
7Elin LundgrenSävast Ski Team IF53:09+12:387:57
Freja VredinUmeå OKej start
Johanna LundkvistOK Vargenej start
Carolina OlssonIFK Mora OKej start

H20

7 560 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip JacobssonÖSeT SkidO36:164:47
2Robin SalénOK Renen37:41+1:254:59
3Gustaf BerglundIFK Mora OK38:17+2:015:03
4Jesper SvenskStora Tuna IK SK40:31+4:155:21
5Adrian DahlströmIFK Mora OK40:38+4:225:22
6Nils HenrikssonSeskarö IF42:13+5:575:35
7Oskar ÖqvistBergnäsets AIK43:15+6:595:43
8Erik TuuriBergnäsets AIK45:28+9:126:00
9Jesper VikmanOK Nolaskogsarna46:15+9:596:07
Vojtech BartosBergnäsets AIKej start
Rasmus WickbomSävast Ski Team IFej start
Simon ErikssonUmeå OKej start

D18

6 680 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia WestinSävast Ski Team IF40:476:06
2Anna HerbertTäby OK44:02+3:156:35
3Sofia BerglundIFK Mora OK45:21+4:346:47
4Heidi Therese WiestVang OL46:25+5:386:56
5Elin HållHJS-Vansbro OK48:31+7:447:15
6Rebecca FahlgrenVittjärvs IK49:36+8:497:25
7Emelie BrudinIFK Mora OK50:31+9:447:33
8Kristina TholerudÖvertorneå IF54:06+13:198:05
9Vilma BergerDomnarvets GOIF57:16+16:298:34
10Elin SchagerströmGarphyttans IF58:21+17:348:44
11Lovisa BlomgrenSOK Aneby1:03:07+22:209:26
12Emmy AlbinssonIFK Mora OK1:04:40+23:539:40
13Karolina DjerfVästerbergslagens OL1:08:48+28:0110:17
14Adelina FunkeLeksands OK1:22:24+41:3712:20
Jenny WegebroSundsvalls OKej start
Maja MörthLeksands OKej start
Ronja JungåkerKorsnäs IF OKej start

H18

7 560 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle GrywenzOK Linné39:025:09
2Edvin NordströmTäby OK39:45+0:435:15
3Gustav JonssonIFK Mora OK41:41+2:395:30
4Martin GranbergIFK Mora OK45:21+6:195:59
5Gabriel LarssonGammelstads IF46:02+7:006:05
6Truls LindholmSundsvalls OK47:12+8:106:14
7Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK47:54+8:526:20
8Zeb PalmHJS-Vansbro OK48:12+9:106:22
9Oskar PerssonÅrsunda IF1:07:33+28:318:56
Emil AnderssonHaninge SOKej godkänd
Nicola MüllerIFK Mora OKej start
Rasmus NordgrenOK Kåreej start
Loke ÖstangårdGamleby OKej start
Emil ArvidssonSäterbygdens OKej start

D16

4 460 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia WannerAvesta OK28:416:25
2Tilde EngbergHärnösands OK29:27+0:466:36
3Elin EdströmHärnösands OK29:38+0:576:38
4Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna32:13+3:327:13
5Lilian PalmHJS-Vansbro OK32:30+3:497:17
6Klara AnderssonDomnarvets GOIF32:39+3:587:19
7Moa HjorthDomnarvets GOIF35:06+6:257:52
8Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK35:54+7:138:02
9Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL40:16+11:359:01
10Clara SpikLeksands OK42:17+13:369:28
11Klara BolinTumba-Mälarhöjden OK43:46+15:059:48
12Mirjam JoonsLeksands OK45:56+17:1510:17
13Sofia DjerfVästerbergslagens OL48:37+19:5610:54
14Tyra DernfalkVästerbergslagens OL57:28+28:4712:53
15Karin WedmanVästerbergslagens OL1:06:30+37:4914:54
Cecilia LindgrenOK Kåreej start
Isabella JoonsLeksands OKej start

H16

5 030 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonatan StåhlSundbybergs IK33:466:42
2Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK35:32+1:467:03
3Seth BorglundHärnösands OK35:53+2:077:08
4Elias RöstinSöders-Tyresö36:03+2:177:10
5Grunde IsaksætreGrue IL37:04+3:187:22
6Arvid HenningHärnösands OK37:34+3:487:28
7Adam HodinÅrsunda IF42:19+8:338:24
8Henry SvensVästerbergslagens OL44:48+11:028:54
9Jesper BergDomnarvets GOIF48:14+14:289:35
10Olle BergstedtMarkbygdens OK48:16+14:309:35
11Fredrik HanssonTäby OK56:38+22:5211:15
Melker NordgrenOK Kåreej start
Linus AlbinssonIFK Enskedeej start

D14

3 130 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vendela SöderqvistOK Kåre26:158:23
2Elin LadängesAlfta-Ösa OK27:12+0:578:41
3Emma EliassonDomnarvets GOIF28:10+1:558:59
4Jonna LindbladÖSeT SkidO28:18+2:039:02
5Ronja StåhlSundbybergs IK29:53+3:389:32
6Maja BergqvistKorsnäs IF OK30:37+4:229:46
7Karolina AnderssonDalaportens OL34:07+7:5210:53
8Leija MagnussonAlfta-Ösa OK44:02+17:4714:04
Felicia SahlénVästerås SOKej godkänd
Tuva-Cajsa SpikLeksands OKej start
Emilia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start

H14

3 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo PerssonÅtvidabergs IF23:517:37
2Anton ForsHJS-Vansbro OK27:02+3:118:38
3Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK27:09+3:188:40
Christoffer LindgrenOK Kåreej start

D12

2 290 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin HållHJS-Vansbro OK16:177:06
2Moa BergqvistKorsnäs IF OK17:26+1:097:36
3Maja EliassonDomnarvets GOIF18:07+1:507:54
4Irma BergDomnarvets GOIF21:23+5:069:20
5Lovisa DjerfVästerbergslagens OL22:51+6:349:58
6Elvira BjörnbergVästerås SOK23:15+6:5810:09
7Nova SahlénVästerås SOK28:17+12:0012:21
8Stina DernfalkVästerbergslagens OL31:45+15:2813:51

H12

2 290 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils EngbergHärnösands OK13:235:50
2Niklas ErlandssonOK Södertörn14:29+1:066:19
3Wille SöderqvistOK Kåre15:36+2:136:48
4Karl ForsgrenVästerbergslagens OL17:34+4:117:40
5Elias WesterberghRasbo IK19:42+6:198:36

D10

1 860 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin ForsHJS-Vansbro OK22:1711:58
2Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL23:47+1:3012:47
3Lovisa BjörnbergVästerås SOK29:47+7:3016:00

H10

1 860 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Walter SöderqvistOK Kåre18:039:42
2Alfons WesterberghRasbo IK19:57+1:5410:43

H35

7 560 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn EngbergHärnösands OK44:005:49
2Kalle BjörkmanIFK Mora OK48:40+4:406:26
3Jacob BolinTumba-Mälarhöjden OK53:51+9:517:07
4Donald McCarthyÄrla IF1:15:02+31:029:55
5Daniel BjörnbergVästerås SOK1:19:59+35:5910:34

D45

5 030 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SandbergSäterbygdens OK36:567:20
2Helena KönigssonRobertsfors IK50:06+13:109:57
3Florence BergDomnarvets GOIF51:42+14:4610:16
4Erica HållHJS-Vansbro OK52:16+15:2010:23
5Liselott NordgrenOK Kåre56:42+19:4611:16
6Ulrika GustafssonIK Vista1:00:26+23:3012:00
7Malin AlbinssonIFK Enskede1:14:43+37:4714:51
Åsa SpikLeksands OKej start

H45

6 680 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven PerssonÅrsunda IF39:475:57
2Magnus EliassonDomnarvets GOIF40:03+0:165:59
3Thomas PerssonÅtvidabergs IF40:28+0:416:03
4Per ÖgrenBergnäsets AIK41:40+1:536:14
5Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK42:37+2:506:22
6Stefan JohanssonOK Kåre42:42+2:556:23
7Erik BorglundHärnösands OK42:50+3:036:24
8Mikael GustafssonIK Vista43:46+3:596:33
8Thomas JanssonGarphyttans IF43:46+3:596:33
10Henrik ErlandssonOK Södertörn44:32+4:456:40
11Per SandbergSäterbygdens OK45:43+5:566:50
12Lars SchagerströmGarphyttans IF45:56+6:096:52
13Jens AnderssonOK Roslagen47:39+7:527:07
14Elis ÅbergStorviks IF48:10+8:237:12
15Mats HerbertTäby OK50:19+10:327:31
16Hans OlsénSundbybergs IK52:46+12:597:53
17Anders BergDomnarvets GOIF53:11+13:247:57
18Kjell KlarSäterbygdens OK56:42+16:558:29
19Peter AlbinssonIFK Enskede57:41+17:548:38
20Peter RydesäterRehns BK1:08:07+28:2010:11
21Christer NorinJärfälla OK1:09:36+29:4910:25
22Stig WiestVang OL1:19:21+39:3411:52
Lars-Håkan BengtssonOK Tyrfullföljt
Anders SahlénVästerås SOKej godkänd
Mats WallinStora Tuna IK SKej start
Thomas ArvidssonSäterbygdens OKej start

D55

4 460 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena JanssonGarphyttans IF41:419:20
2Birgitta JanssonGarphyttans IF44:19+2:389:56
Elisabeth RostAlfta-Ösa OKej godkänd

H55

5 030 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn AlbinssonIFK Mora OK34:016:45
2Sture NorénÄlvsby IF OK35:09+1:086:59
3Per-Olov SjöströmVästerås SOK37:28+3:277:26
4Fredrik SalénOK Renen37:42+3:417:29
5Torbjörn JanssonGarphyttans IF40:10+6:097:59
6Mats WalheimRobertsfors IK41:46+7:458:18
7Mikael YngvessonRobertsfors IK43:09+9:088:34
8Per EdenhamnLänna IF46:41+12:409:16

D65

3 130 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna BlomgrenTullinge SK32:5310:30

H65

3 130 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tore WatterdalOL Tønsberg og Omegn21:486:57
2Kjell ErikssonOK Djerf23:14+1:267:25
3Gunnar MunkteliusSurahammars SOK24:55+3:077:57
4Hans OlevikEdsbyns OK25:46+3:588:13
5Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK28:39+6:519:09
6Lars-Åke SjökvistVärend GN OL32:02+10:1410:14

Öppen motion 1

1 860 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars GunnarsonMalungs OK Skogsmårdarna10:515:50
2Sebastian GunnarsonMalungs OK Skogsmårdarna14:20+3:297:42
3Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK15:10+4:198:09
4Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK15:11+4:208:09
5Leo MagnussonAlfta-Ösa OK19:53+9:0210:41
6Kalle JoonsLeksands OK21:03+10:1211:19
7Axel LindbladÖSeT SkidO21:37+10:4611:37
8Malena DernfolkVästerbergslagens OL24:16+13:2513:02
9Egil LissbyrIFK Mora OK27:48+16:5714:56
10Lvar LissmyIFK Mora OK27:50+16:5914:57
10Mikael BergströmSundbybergs IK27:50+16:5914:57
12Inga BergströmSundbybergs IK27:51+17:0014:58
13Hanna RydesäterRehns BK28:15+17:2415:11
14Klara GällerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna32:06+21:1517:15
15Isak StinesenDalaportens OL34:11+23:2018:22
16Hugo RydesäterRehns BK36:15+25:2419:29
Viggo LindgrenOK Kåreej start

Öppen motion 2

4 460 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars DahlströmHJS-Vansbro OK35:337:58
2Karin ElfvingIK Jarl Rättvik38:59+3:268:44
3Lina MatthewsTullinge SK41:16+5:439:15
4Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL43:47+8:149:49
5Signe SchagerströmGarphyttans IF44:11+8:389:54
6Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK44:24+8:519:57
7John VesterbergRasbo IK46:56+11:2310:31
8Jenny WåhlinDomnarvets GOIF46:59+11:2610:32
9Johanna HenrikssonOK Tisaren47:22+11:4910:37
10Alva RytterVästerbergslagens OL47:31+11:5810:39
11Robert ÖstlundSäterbygdens OK49:40+14:0711:08
12Elsa KaipeOK Kåre55:16+19:4312:23
13Marie Louise KaipeOK Kåre55:17+19:4412:23
14Henrik DikvallWaxholms OK59:17+23:4413:17
15Johan BlomgrenSOK Aneby1:02:35+27:0214:01
16Linda StinesenDalaportens OL1:03:36+28:0314:15
17Saga MattssonDalaportens OL1:03:40+28:0714:16
18Julia GällerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna1:06:32+30:5914:55
19Edvard AnderssonNäs IF1:14:25+38:5216:41
20Cecilia AnderssonDalaportens OL1:21:36+46:0318:17
21Simon AnderssonDalaportens OL1:21:42+46:0918:19
Kristin RomsellLeksands OKej godkänd
Jonas LarssonOK Kullingshofutgått
Marie-Chantal BallnusBromma-Vällingby SOKej start

Öppen motion 3

7 560 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa Zetterberg ErikssonÖSeT SkidO50:266:40
2Olov EricsonAlfta-Ösa OK51:45+1:196:50
3Jonas HolmgrebOK Hammaren53:58+3:327:08
4Maffe FrostIFK Mora OK59:50+9:247:54
5Per CarlbergRånäs OK1:00:11+9:457:57
6Lars Peter JohnssonSelånger SOK1:07:45+17:198:57
7Anders OhlinRånäs OK1:08:48+18:229:06
8Emma JonssonOK Rohden1:09:17+18:519:09
9Johan HofstedtTäby OK1:10:08+19:429:16
10Klas BringertKatrineholms OK1:10:20+19:549:18
11Anita KlaarSäterbygdens OK1:10:44+20:189:21
12Charlotte LindqvistIK Jarl Rättvik1:11:30+21:049:27
13Marianne CarlbergRånäs OK1:15:15+24:499:57
14Urban StåhlSundbybergs IK1:16:38+26:1210:08
15Byron PalmHJS-Vansbro OK1:22:17+31:5110:53
16Ulf NordzellÖSeT SkidO1:27:52+37:2611:37
17Arne JohanssonOK Ravinen1:28:25+37:5911:41
Ewa EdmanSäterbygdens OKej godkänd
Per SpikLeksands OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser