Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO, OBS-tävling, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO, OBS-tävling, lång
Arrangörsorganisation: IFK Mora OK
Datum: söndag 15 januari 2017

D21

13 590 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Evelina WickbomSävast Ski Team IF1:16:315:37
2Frida SandbergSäterbygdens OK1:17:23+0:525:41
3Isabel SalénIFK Mora OK1:18:23+1:525:46
4Cajsa GrapeIFK Mora OK1:25:36+9:056:17
5Andrea WickbomSävast Ski Team IF1:34:18+17:476:56
6Kristin E KarlssonSOK Aneby2:09:00+52:299:29
Anna GunnarsIFK Mora OKej start
Linda LindkvistIK Jarl Rättvikej start

H21

15 810 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrik NordbergUmeå OK1:15:054:44
2Erik BlomgrenUmeå OK1:15:17+0:124:45
3Öyvind WatterdalHadeland OL1:15:51+0:464:47
4Sixten WalheimRobertsfors IK1:19:34+4:295:01
5Bjørnar KvåleHadeland OL1:23:30+8:255:16
6Niklas HenrikssonGammelstads IF1:23:52+8:475:18
7Marcus JanssonGarphyttans IF1:27:51+12:465:33
8Øyvind WiggenByåsen IL1:30:16+15:115:42
9Simon HodlerIFK Mora OK1:34:18+19:135:57
10Henrik FröjdRehns BK1:57:45+42:407:26

D20

12 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara YngvessonUmeå OK1:16:466:14
2Gabriella GustafssonIK Vista1:18:50+2:046:24
3Sarah PerssonÅtvidabergs IF1:21:12+4:266:36
4Elsa AnderssonDomnarvets GOIF1:25:36+8:506:57
5Elin LundgrenSävast Ski Team IF1:27:06+10:207:04
6Erica EdmanSäterbygdens OK1:29:13+12:277:15
7Elin NordlundPiteå IF1:34:43+17:577:42
Freja VredinUmeå OKej start
Johanna LundkvistOK Vargenej start
Carolina OlssonIFK Mora OKej start

H20

15 810 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robin SalénOK Renen1:16:504:51
2Gustaf BerglundIFK Mora OK1:19:05+2:155:00
3Filip JacobssonÖSeT SkidO1:20:35+3:455:05
4Gustav JonssonIFK Mora OK1:26:27+9:375:28
5Oskar ÖqvistBergnäsets AIK1:29:02+12:125:37
6Erik TuuriBergnäsets AIK1:40:32+23:426:21
7Jesper VikmanOK Nolaskogsarna1:42:47+25:576:30
Nils HenrikssonSeskarö IFej godkänd
Adrian DahlströmIFK Mora OKej start
Vojtech BartosBergnäsets AIKej start
Rasmus WickbomSävast Ski Team IFej start
Simon ErikssonUmeå OKej start

D18

12 300 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia WestinSävast Ski Team IF1:17:006:15
2Elin SchagerströmGarphyttans IF1:23:29+6:296:47
3Heidi Therese WiestVang OL1:26:21+9:217:01
4Anna HerbertTäby OK1:29:31+12:317:16
5Emelie BrudinIFK Mora OK1:30:15+13:157:20
6Rebecca FahlgrenVittjärvs IK1:38:04+21:047:58
7Elin HållHJS-Vansbro OK1:39:21+22:218:04
8Sofia BerglundIFK Mora OK1:39:53+22:538:07
9Sara ErikssonIFK Mora OK1:42:15+25:158:18
10Karolina DjerfVästerbergslagens OL2:09:01+52:0110:29
Emmy AlbinssonIFK Mora OKej godkänd
Vilma BergerDomnarvets GOIFej godkänd
Kristina TholerudÖvertorneå IFej start

H18

15 810 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle GrywenzOK Linné1:23:155:15
2Edvin NordströmTäby OK1:27:13+3:585:30
3Truls LindholmSundsvalls OK1:37:05+13:506:08
4Martin GranbergIFK Mora OK1:39:01+15:466:15
5Gabriel LarssonGammelstads IF1:40:28+17:136:21
6Zeb PalmHJS-Vansbro OK1:40:31+17:166:21
7Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:41:50+18:356:26
8Oskar PerssonÅrsunda IF2:09:28+46:138:11
9Emil AnderssonHaninge SOK2:16:34+53:198:38
Nicola MüllerIFK Mora OKej start
Loke ÖstangårdGamleby OKej start
Rasmus NordgrenOK Kåreej start
Emil ArvidssonSäterbygdens OKej start

D16

6 110 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilde EngbergHärnösands OK45:147:24
2Lilian PalmHJS-Vansbro OK50:15+5:018:13
3Klara AnderssonDomnarvets GOIF52:44+7:308:37
4Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK54:23+9:098:54
5Julia WannerAvesta OK54:37+9:238:56
6Moa HjorthDomnarvets GOIF59:03+13:499:39
7Mirjam JoonsLeksands OK1:01:03+15:499:59
8Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:08:34+23:2011:13
9Sofia DjerfVästerbergslagens OL1:09:58+24:4411:27
10Isabella JoonsLeksands OK1:12:26+27:1211:51
Klara BolinTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Elin EdströmHärnösands OKej godkänd
Clara SpikLeksands OKej start
Cecilia LindgrenOK Kåreej start

H16

7 740 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias RöstinSöders-Tyresö54:036:58
2Jonatan StåhlSundbybergs IK57:45+3:427:27
3Grunde IsaksætreGrue IL59:15+5:127:39
4Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK1:00:17+6:147:47
5Olle BergstedtMarkbygdens OK1:01:38+7:357:57
6Seth BorglundHärnösands OK1:01:42+7:397:58
7Adam HodinÅrsunda IF1:08:10+14:078:48
8Henry SvensVästerbergslagens OL1:08:34+14:318:51
9Arvid HenningHärnösands OK1:11:16+17:139:12
10Fredrik HanssonTäby OK1:23:20+29:1710:45
Melker NordgrenOK Kåreej start
Linus AlbinssonIFK Enskedeej start

D14

4 190 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK35:408:30
2Vendela SöderqvistOK Kåre37:01+1:218:50
3Emma EliassonDomnarvets GOIF38:36+2:569:12
4Elin LadängesAlfta-Ösa OK40:59+5:199:46
5Jonna LindbladÖSeT SkidO41:03+5:239:47
6Leija MagnussonAlfta-Ösa OK48:56+13:1611:40
7Saga MattssonDalaportens OL50:10+14:3011:58
8Ellen FunkeLeksands OK57:28+21:4813:42
Tuva-Cajsa SpikLeksands OKej start

H14

4 190 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo PerssonÅtvidabergs IF33:237:58
2Anton ForsHJS-Vansbro OK35:34+2:118:29
3Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK39:58+6:359:32
Christoffer LindgrenOK Kåreej start

D12

2 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK25:3211:06
2Malin HållHJS-Vansbro OK25:56+0:2411:16
3Elvira BjörnbergVästerås SOK32:18+6:4614:02
4Lovisa DjerfVästerbergslagens OL37:57+12:2516:30
5Nova SahlénVästerås SOK51:42+26:1022:28
Maja EliassonDomnarvets GOIFej start

H12

2 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils EngbergHärnösands OK20:388:58
2Niklas ErlandssonOK Södertörn23:31+2:5310:13
3Karl ForsgrenVästerbergslagens OL24:31+3:5310:39
4Wille SöderqvistOK Kåre24:40+4:0210:43
5Elias WesterberghRasbo IK31:19+10:4113:36

D10

1 640 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin ForsHJS-Vansbro OK28:1417:12
2Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL30:39+2:2518:41
3Lovisa BjörnbergVästerås SOK41:04+12:5025:02

H10

1 640 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfons WesterberghRasbo IK30:1918:29
2Axel LindbladÖSeT SkidO35:53+5:3421:52

D35

12 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela RydesäterRehns BK1:21:436:38
2Anna LöwegrenKatrineholms OK1:52:59+31:169:11

H35

13 590 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn EngbergHärnösands OK1:22:126:02
2Torbjörn BlomValbo AIF1:41:22+19:107:27
3Stefan StridValbo AIF2:04:37+42:259:10
4Donald McCarthyÄrla IF2:22:05+59:5310:27
Jacob BolinTumba-Mälarhöjden OKutgått

D45

7 740 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SandbergSäterbygdens OK1:03:328:12
2Helena KönigssonRobertsfors IK1:17:18+13:469:59
3Carolina AnderssonOK Roslagen1:21:44+18:1210:33
4Erica HållHJS-Vansbro OK1:27:36+24:0411:19
Malin AlbinssonIFK Enskedeej godkänd
Åsa SpikLeksands OKej start
Liselott NordgrenOK Kåreej start

H45

12 300 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven PerssonÅrsunda IF1:12:105:52
2Magnus EliassonDomnarvets GOIF1:14:21+2:116:02
3Per ÖgrenBergnäsets AIK1:15:02+2:526:06
4Mikael GustafssonIK Vista1:15:27+3:176:08
5Thomas PerssonÅtvidabergs IF1:16:53+4:436:15
6Erik BorglundHärnösands OK1:20:33+8:236:32
7Thomas JanssonGarphyttans IF1:21:36+9:266:38
8Lars SchagerströmGarphyttans IF1:23:20+11:106:46
9Henrik ErlandssonOK Södertörn1:26:02+13:526:59
10Elis ÅbergStorviks IF1:29:47+17:377:17
11Per SandbergSäterbygdens OK1:32:25+20:157:30
12Kjell KlarSäterbygdens OK1:32:58+20:487:33
13Jens AnderssonOK Roslagen1:33:19+21:097:35
14Peter RydesäterRehns BK1:37:16+25:067:54
15Peter AlbinssonIFK Enskede1:45:52+33:428:36
Mats HerbertTäby OKej godkänd
Niklas StrömIFK Mora OKej godkänd
Lars-Håkan BengtssonOK Tyrej start
Stefan JohanssonOK Kåreej start
Thomas ArvidssonSäterbygdens OKej start
Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OKej start

D55

6 110 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena JanssonGarphyttans IF1:01:2610:03
2Marie FröjdRehns BK1:01:36+0:1010:04
3Birgitta WinbladRehns BK1:04:41+3:1510:35
4Birgitta JanssonGarphyttans IF1:07:16+5:5011:00
5Elisabeth RostAlfta-Ösa OK1:07:46+6:2011:05
6Maria EmanuelssonDomnarvets GOIF1:18:45+17:1912:53

H55

7 740 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn AlbinssonIFK Mora OK49:446:25
2Per-Olov SjöströmVästerås SOK51:17+1:336:37
3Sture NorénÄlvsby IF OK52:48+3:046:49
4Mats WalheimRobertsfors IK55:02+5:187:06
5Fredrik SalénOK Renen57:41+7:577:27
6Torbjörn JanssonGarphyttans IF1:03:05+13:218:09
7Per EdenhamnLänna IF1:03:49+14:058:14
8Mikael YngvessonRobertsfors IK1:08:41+18:578:52
9Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF1:09:06+19:228:55
Torbjörn SöderlundLeksands OKej start

D65

4 190 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna BlomgrenTullinge SK57:5313:48

H65

4 190 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tore WatterdalOL Tønsberg og Omegn34:118:09
2Lars-Åke SjökvistVärend GN OL43:49+9:3810:27
Gunnar MunkteliusSurahammars SOKej godkänd

D75

2 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK24:2610:37

Öppen motion 1

1 640 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus WidelundOK Kåre30:3818:40
2Isak StinessenDalaportens OL33:11+2:3320:14
3Hanna RydesäterRehns BK38:56+8:1823:44
4Hugo RydesäterRehns BK45:58+15:2028:01
5Alice FunkeLeksands OK57:11+26:3334:52
6Rebecka ÅkärbjärIFK Mora OK1:25:28+54:5052:06
7Elisabeth ÅkärbjärIFK Mora OK1:26:40+56:0252:50
8Filip ÅkärbjärIFK Mora OK1:27:02+56:2453:04
Edvard AnderssonNäs IFutgått
Simon AnderssonDalaportens OLutgått
Viggo LindgrenOK Kåreej start

Öppen motion 2

6 110 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas SparrIFK Mora OK48:497:59
2Per FrostIFK Mora OK50:18+1:298:13
3Pontus FunkeLeksands OK50:55+2:068:20
4Gustaf BjörklundIFK Mora OK52:19+3:308:33
5Johan HofstedtTäby OK55:59+7:109:09
6Lars-Peter JohnssonSelånger SOK57:23+8:349:23
7Byron PalmHJS-Vansbro OK1:02:29+13:4010:13
8Agnes ElfvingIFK Mora OK1:04:33+15:4410:33
9Johan WesterbergRasbo IK1:05:30+16:4110:43
10Anita KlarSäterbygdens OK1:06:42+17:5310:54
11Johanna HenrikssonESKILSTUNA1:08:37+19:4811:13
12Daniel BjörnbergVästerås SOK1:12:04+23:1511:47
13Ulf NordzellOK Djerf1:12:42+23:5311:53
14Björn KarlssonRehns BK1:13:20+24:3112:00
15Robert ÖstlundGustafs1:21:46+32:5713:22
16Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL1:33:21+44:3215:16
17Leo MagnussonAlfta-Ösa OK1:39:52+51:0316:20
18Jakob MagnussonAlfta-Ösa OK1:39:54+51:0516:21
Felicia SahlénVästerås SOKej godkänd
Anders SahlénVästerås SOKej godkänd
Cecilia JonssonIFK Mora OKej godkänd
Cecilia AnderssonDalaportens OLej godkänd
Christer NorinJärfälla OKej start

Öppen motion 3

13 590 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:38:257:14
2Ola JäderbergLeksands OK1:39:02+0:377:17
3Maria GustafssonIFK Mora OK2:09:34+31:099:32
Isak AugustssonKlubblösej godkänd
Joakim ErikssonTierps SOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser