Officiell resultatlista för MtbO, Svenska Cupen, #2, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MtbO, Svenska Cupen, #2, medel
Arrangörsorganisation: OK Mark
Datum: söndag 14 maj 2017

D21

10 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa EngströmOK Kåre57:315:42
2Erica OlssonIFK Mora OK58:31+1:005:47
3Rebecka HylanderNyköpings OK59:12+1:415:52
4Annika WigrenLunds OK1:00:20+2:495:58
5Jennifer AnderssonHaninge SOK1:04:25+6:546:23
Susanne WallenborgOK Kontinentej godkänd
Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid & OKej godkänd

H21

11 930 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus WadellUlricehamns OK53:364:29
2Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK55:03+1:274:36
3Richard KarlssonRyda SK55:31+1:554:39
4Andréas ThernOK Skogshjortarna55:41+2:054:40
5Ola JäderbergLeksands OK58:32+4:564:54
6Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOK59:00+5:244:56
7Oskar MolarinOK Rodhen1:03:34+9:585:19
8Niklas StrömKvarnsvedens GOIF OK1:05:10+11:345:27
9Benjamin EdlundHestra IF1:06:10+12:345:32
10Mattias RundgrenVäxjö OK1:31:13+37:377:38
11Robin LarssonFK Göingarna1:45:49+52:138:52
Peter AlvarssonMålilla OKej godkänd
Andreas MathisenVästerås SOKej godkänd
Jonas NielsenOK Alehofej godkänd
Klaus CsúcsIFK Mora OKej start

D17-20

9 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira LarssonRyda SK54:145:40
2Emmy AlbinssonIFK Mora OK59:11+4:576:11
3Elin HållHJS-Vansbro OK1:06:32+12:186:57
4Moa SjöbergGöteborg-Majorna OK1:25:54+31:408:59

H17-20

10 090 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pontus AlfredssonOK Tyr47:234:41
2Hampus LarssonFK Göingarna48:19+0:564:47
3Gustav JonssonIFK Mora OK49:59+2:364:57
4Felix TidermanSöders-Tyresö50:50+3:275:02
5Joakim SkärlénHaninge SOK51:35+4:125:06
6Rasmus NordgrenOK Kåre52:10+4:475:10
7Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK53:33+6:105:18
8Douglas Fransson LeeOK Alehof53:38+6:155:18
9Vilhelm MelkstamLerums SOK1:02:40+15:176:12
10Martin SkärlénHaninge SOK1:03:48+16:256:19
Nils HammarFK Herkulesej start
Emil AnderssonHaninge SOKej start

D16

6 080 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara SäfstenMölndal Outdoor IF1:05:5810:50

H16

7 560 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo MandingerTrollhättans SOK39:165:11
2Linus AlbinssonIFK Enskede40:45+1:295:23
3Gustav OhlinOK Tranan43:45+4:295:47
4Emil AxelssonLerums SOK44:28+5:125:52
5Olle ElfströmOK Orinto53:22+14:067:03
6Johannes JakobssonTidaholm SOK Sisu1:07:11+27:558:53
Linus BacklundTrollhättans SOKej start
Alfred PetterssonMullsjö SOKej start

D14

5 440 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa WallenborgOK Kontinent35:506:35
2Linnea RydlundHässleholms OK39:25+3:357:14
3Stina AnderssonAnderstorps OK45:35+9:458:22

H14

5 440 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin NyqvistOK Landehof34:166:17
2Samuel LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb34:50+0:346:24
3Max PerssonOK Skogsfalken34:51+0:356:24
4Ivar HelmerssonHässleholms OK36:18+2:026:40
5Emil GranathIF Hallby SOK43:49+9:338:03
6Lowe HammarFK Herkules52:14+17:589:36

D12

5 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja AxelssonLerums SOK31:135:56
2Embla ThorénRonneby OK39:58+8:457:35

H12

5 260 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak JohanssonOK Gisle24:474:42
2Victor HörnquistAnderstorps OK29:13+4:265:33
3Olle KullmanOK Alehof47:45+22:589:04

D10

5 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin AxelssonLerums SOK45:588:44
My WallenborgOK Kontinentej godkänd

H10

5 260 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin SvenssonFK Herkules40:477:45

D40

8 850 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna NordelöfMölndal Outdoor IF52:405:57
2Karin ThernOK Skogshjortarna52:52+0:125:58
3Carina RydlundHässleholms OK56:34+3:546:23
4Mia EronnLinköpings OK57:19+4:396:28
5Jenny JohanssonOK Gisle59:21+6:416:42
6Malin ÅgrenLunds OK1:00:02+7:226:47
7Ulrika GustafssonIK Vista1:10:55+18:158:00
8Maria HelmerssonHässleholms OK1:15:39+22:598:32
9Helen LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb1:23:31+30:519:26
10Malin AlbinssonIFK Enskede1:25:08+32:289:37
Ulrika AnderssonHaninge SOKej godkänd
Erica HållHJS-Vansbro OKej start

H40

10 270 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael JohanssonVärend GN OL52:185:05
2Max TholénOK Skogshjortarna54:38+2:205:19
3Henrik JonssonIFK Mora OK55:40+3:225:25
4Nils PistoraLunds OK57:19+5:015:34
5Magnus WallenborgOK Kontinent58:00+5:425:38
6Anders LövgärdOK Alehof58:36+6:185:42
7Ulf JohanssonOK Gisle58:53+6:355:44
8Anders ÅdahlMölndal Outdoor IF1:00:00+7:425:50
9Mikael SvenssonFK Herkules1:01:11+8:535:57
10Magnus RydlundHässleholms OK1:02:05+9:476:02
11David HallbergIK Ymer1:02:53+10:356:07
12Geir Inge FolkestadAnderstorps OK1:04:25+12:076:16
13Jonas AxelssonLerums SOK1:04:32+12:146:17
14Niclas HörnquistAnderstorps OK1:06:07+13:496:26
15Klas ÅströmMölndal Outdoor IF1:06:35+14:176:28
16Lars KullmanOK Alehof1:09:01+16:436:43
17Henrik MelkstamLerums SOK1:11:57+19:397:00
18Anders EkingeOK Motala1:15:09+22:517:19
19Kristian GustafssonOK Skogshjortarna1:21:15+28:577:54
19Martin JohanssonOK Orinto1:21:15+28:577:54
21Jonas RothénTolered-Utby Ol-klubb1:24:37+32:198:14
22Johan AbrahamssonGällstadbygdens SOK1:35:07+42:499:15
Nils HelmerssonHässleholms OKej godkänd
Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Janne SkarnerLeksands OKej start
Lasse JanssonEksjö SOKej start
Erik BacklundTrollhättans SOKej start

D50

7 560 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SvenssonBredaryds SOK44:045:49
2Helena SvenssonFK Herkules46:17+2:136:07
3Annika EngströmOK Kåre47:38+3:346:18
4Annica TholénOK Skogshjortarna50:15+6:116:38
5Monica KollbergEksjö SOK51:28+7:246:48
6Suzy LarssonOK Skogshjortarna51:46+7:426:50
7Laila B HöglundFK Herkules52:57+8:537:00
8Katarina Westin-KarlssonOK Reftele57:06+13:027:33
9Ingrid SvenssonFinspångs SOK1:03:54+19:508:27
10Lisbeth CelanderKristinehamns OK1:04:02+19:588:28
11Ammi AnderssonMariestads FK1:05:53+21:498:42
12Karin FreylandSOK Aneby1:06:35+22:318:48
13Görel SkoogVäxjö OK1:07:16+23:128:53
Eva LindgrenFinspångs SOKej godkänd

H50

9 560 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan JohanssonOK Kåre43:144:31
2Per GustavssonGöteborg-Majorna OK43:42+0:284:34
3Gunnar NilssonFinspångs SOK47:39+4:254:59
4Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK48:48+5:345:06
5Kenneth SvenssonFinspångs SOK49:00+5:465:07
6Magnus HellbergEskilstuna OL49:48+6:345:12
7Håkan SvenssonIK Vista50:17+7:035:15
8Peter HedbergLunds OK50:36+7:225:17
9Lars PerssonOK Skogsfalken51:19+8:055:22
10Mikael GustafssonIK Vista51:33+8:195:23
11Stefan JohanssonTrosabygdens OK51:35+8:215:23
12Peter LöfqvistSOK Aneby51:50+8:365:25
13Maths CarlssonTolered-Utby Ol-klubb51:52+8:385:25
14Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb52:40+9:265:30
15Magnus AasaOK Kullingshof52:57+9:435:32
16Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK53:21+10:075:34
17Kjell EinarssonOK Skogshjortarna54:43+11:295:43
18Benny LindgrenFinspångs SOK55:13+11:595:46
19Leif CelanderKristinehamns OK59:19+16:056:12
20Stefan HammarFK Herkules1:00:52+17:386:22
21Tommy BäckOK Kullingshof1:03:08+19:546:36
22Roger CarlssonOK Tranan1:03:16+20:026:37
23Lars ThorénRonneby OK1:04:02+20:486:41
24Stig LarssonGöteborg-Majorna OK1:04:46+21:326:46
25Mikael KullinOK Tyr1:05:41+22:276:52
26Christer NorinJärfälla OK1:05:55+22:416:53
27Karl-Johan OhlinOK Tranan1:08:20+25:067:08
28Hans GarmerGöteborg-Majorna OK1:09:21+26:077:15
29Bo LissLerums SOK1:10:07+26:537:20
30Christer NässlinJönköpings OK1:12:00+28:467:31
31Kjell FranssonOK Alehof1:15:51+32:377:56
32Gunnar SkärlénHaninge SOK1:23:28+40:148:43
Stefan KollbergEksjö SOKej godkänd
Martin MandingerTrollhättans SOKej godkänd

D60

6 080 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin Argus-JohanssonSol Tranås51:208:26
Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OKej godkänd

H60

8 850 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders ThomassonUlricehamns OK53:015:59
2Johan KarlssonTrollhättans SOK55:29+2:286:16
3Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF1:02:06+9:057:01
4Anders AsplundJärla Orientering1:02:11+9:107:01
5Leif AhlstrandIF Hallby SOK1:04:13+11:127:15
6Bertil TallkvistSkene Sim o IS1:04:41+11:407:18
7Lars SahlbergLeksands OK1:05:32+12:317:24
8Lars-gunnar SkoogVäxjö OK1:13:03+20:028:15
9Göran SvenssonSkillingaryds FK1:18:08+25:078:49
Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OKej godkänd

H70

6 080 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle AdolfssonLerums SOK40:016:34
2Claes-Göran LundbergUlricehamns OK41:47+1:466:52
3Nils-Birger JohanssonSol Tranås46:49+6:487:42
4Lars-Göran MolinMarkbygdens OK49:20+9:198:06
5Ronny HedlundOK Södertörn52:45+12:448:40
6Håkan JunforsOK Skogshjortarna55:24+15:239:06
7Bengt AnderssonSöders-Tyresö56:30+16:299:17
8Lars-Åke SjökvistVärend GN OL57:44+17:439:29

Öppen motion Kort

5 260 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kurt JohanssonOK Gisle26:435:04
2Marie HögstrandMarkbygdens OK27:14+0:315:10
3Alfred RosenqvistMarkbygdens OK30:36+3:535:49
4Jenny AnderssonAnderstorps OK37:54+11:117:12
5Ragnar FallströmLerums SOK38:40+11:577:21
6Monika JakobssonTidaholm SOK Sisu39:28+12:457:30
7Stina ThernOK Skogshjortarna41:36+14:537:54
8Vera FolkestadAnderstorps OK53:34+26:5110:11
9Hjalmar HörnquistAnderstorps OK55:43+29:0010:35
10Clara LövgärdOK Alehof56:28+29:4510:44
11Signe KullmanOK Alehof56:45+30:0210:47
12Ebba LövgärdOK Alehof56:50+30:0710:48
13Anna LövgärdOK Alehof56:52+30:0910:48
14Karl NilssonOK Orinto1:07:04+40:2112:45
15Karl-Hugo NilssonOK Orinto1:07:06+40:2312:45
16Ella AnderssonAnderstorps OK1:15:47+49:0414:24
Hans KööhlerTrollhättans SOKej godkänd

Öppen motion Medel

6 080 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert JakobssonTidaholm SOK Sisu41:586:54
2Patrik GryttbornGällstadbygdens SOK45:22+3:247:27
3Ulf NyqvistOK Landehof46:33+4:357:39
4Torgny PetterssonMarkbygdens OK47:49+5:517:51
5Carina IvarssonOK Kullingshof47:55+5:577:52
6Karin JäderbergLeksands OK48:47+6:498:01
7Björn JohanssonFalkenbergs OK51:38+9:408:29
8Ann-Sophie OhlinOK Tranan52:02+10:048:33
9Karin KullmanOK Alehof52:14+10:168:35
10Martin WigrenLunds OK52:47+10:498:40
11Weine GustavssonSkillingaryds FK54:19+12:218:56
12Simon BrovallGällstadbygdens SOK54:35+12:378:58
13Linda DanielssonLerums SOK56:50+14:529:20
14Hjalmar FolkestadAnderstorps OK59:07+17:099:43
15Maria FolkestadAnderstorps OK59:09+17:119:43
16Ola MöllerKlubblös1:01:36+19:3810:07
17Mats EricssonOK Skogshjortarna1:01:39+19:4110:08
18Elisabeth SalonenKlubblös1:06:23+24:2510:55
19Charlotta MalmMarkbygdens OK1:06:26+24:2810:55
20Lena ElfströmOK Orinto1:11:21+29:2311:44
21Filip CarlbomMölndal Outdoor IF1:20:03+38:0513:09
21Eva CarlbomMölndal Outdoor IF1:20:03+38:0513:09

Öppen motion Lång

9 560 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert JohanssonKlubblös48:025:01
2Daniel OlssonDalsjöfors GoIF51:55+3:535:25
3Emil JohanssonÖstgöta Helikopter SK & IF57:30+9:286:00
4Patrik HakersSävedalens AIK57:47+9:456:02
5Lars MuntherSävedalens AIK58:33+10:316:07
6Max LarssonOK Tranan58:44+10:426:08
7Mikael JohanssonOK Skogshjortarna59:43+11:416:14
8Andreas JonssonOK Skogshjortarna1:02:06+14:046:29
9Mattias BengtssonOK Tranan1:02:52+14:506:34
10Hans HanssonMarkbygdens OK1:02:54+14:526:34
11Martin RådboMölndal Outdoor IF1:05:02+17:006:48
12Emma LindénFK Friskus-Varberg1:07:17+19:157:02
13Fredrik GanningIK Omega1:08:48+20:467:11
14Joakim KjällströmKlubblös1:09:04+21:027:13
15Niklas BorgKlubblös1:10:56+22:547:25
16Jonas OlaussonKlubblös1:15:50+27:487:55
17Björn WestlingMölndal Outdoor IF1:16:05+28:037:57
18Sören JohanssonKlubblös1:16:23+28:217:59
19Patrik AnderssonAnderstorps OK1:17:09+29:078:04
20Pär DalbergIK Stern1:20:29+32:278:25
21Daniel WilhelmssonKlubblös1:24:13+36:118:48
22Bo PerssonOK Lindéna1:24:19+36:178:49
23Daniel FranssonKlubblös1:24:20+36:188:49
24Kristin HanssonMarkbygdens OK1:26:33+38:319:03
25Henrik OlssonMölndal Outdoor IF1:32:20+44:189:39
26Espen SkanckeKlubblös2:52:11+2:04:0918:00
Ingvar WelinOK Skogshjortarnaej godkänd
Ingvar IvarssonOK Kullingshofej godkänd
Carlström JonasKlubblösej godkänd
Radka KühnelTrollhättans SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser