Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #8, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #8, medel
Arrangörsorganisation: Ärla IF
Datum: lördag 17 juni 2017

D21 SM

9 860 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid & OK54:165:30
2Linn BylarsForsa OK55:55+1:395:40
3Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna56:49+2:335:45
4Kajsa EngströmOK Kåre57:41+3:255:51
5Rebecka HylanderNyköpings OK59:27+5:116:01
6Annika WigrenLunds OK1:04:06+9:506:30
7Malin WelénKöping-Kolsva OK1:04:15+9:596:30
8Kristin HellmanOK Linné1:05:00+10:446:35
9Karin E GustafssonGarphyttans IF1:07:40+13:246:51
10Erica OlssonIFK Mora OK1:09:36+15:207:03
11Laura Csúcs-FenyvesiIFK Mora OK1:09:52+15:367:05
12Linn BrännebyOK Kolmården1:09:59+15:437:05
13Malin JacobsonOK Tor1:10:33+16:177:09
14Ida HylanderNyköpings OK1:13:56+19:407:29
15Elin FjellströmGarphyttans IF1:15:13+20:577:37
16Linda TufvessonFrosta OK1:16:53+22:377:47

H21 SM

12 520 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus JanssonGarphyttans IF50:584:04
2Linus MoodIFK Mora OK52:06+1:084:09
3Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro53:06+2:084:14
4Marcus WadellUlricehamns OK53:42+2:444:17
5Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK55:27+4:294:25
6Sebastian SvärdHaninge SOK56:04+5:064:28
7Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOK57:10+6:124:33
8Daniel SteenHaninge SOK1:00:53+9:554:51
9Erik FrostIFK Mora OK1:03:56+12:585:06
10Oskar MolarinOK Rodhen1:04:50+13:525:10
11Tobias SteenHaninge SOK1:06:17+15:195:17
12Richard KarlssonRyda SK1:07:31+16:335:23
13Johan LidströmOK Linné1:08:21+17:235:27
14Niklas StrömKvarnsvedens GOIF OK1:10:42+19:445:38
15Torbjörn JanssonGarphyttans IF1:31:15+40:177:17
16Mattias RundgrenVäxjö OK1:32:21+41:237:22
17Robin LarssonFK Göingarna1:36:33+45:357:42
18Christofher RamströmSträngnäs-Malmby OL1:37:51+46:537:48
Klaus CsúcsIFK Mora OKej godkänd
Thomas JanssonGarphyttans IFej godkänd
Simon KappelHaninge SOKej start
Alejandro Martinez FlorTäby OKej start

D17-20 JSM

7 580 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira LarssonRyda SK40:165:18
2Emmy AlbinssonIFK Mora OK45:44+5:286:02
3Elin HållHJS-Vansbro OK51:00+10:446:43
4Emma PetterssonOK Roxen52:22+12:066:54
5Maria GustafssonGarphyttans IF53:42+13:267:05
6Adelina FunkeLeksands OK1:00:22+20:067:57

H17-20 JSM

9 860 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav JonssonIFK Mora OK48:494:57
2Pontus AlfredssonOK Tyr50:05+1:165:04
3Hampus LarssonFK Göingarna50:30+1:415:07
4Emil ArvidssonSäterbygdens OK52:13+3:245:17
5Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK52:49+4:005:21
6Joakim SkärlénHaninge SOK54:16+5:275:30
7Rasmus NordgrenOK Kåre54:42+5:535:32
8Felix TidermanSöders-Tyresö55:49+7:005:39
9Viktor BergLeksands OK59:21+10:326:01
10Emil AnderssonHaninge SOK1:01:44+12:556:15
11Martin SkärlénHaninge SOK1:03:11+14:226:24
Axel ErikssonKvarnsvedens GOIF OKej godkänd

D16 USM

5 230 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia WannerAvesta OK32:336:13
2Tove PetterssonOK Roxen33:04+0:316:19
3Clara SpikLeksands OK36:52+4:197:02
4Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK37:08+4:357:06
5Alva JonssonLånghundra IF42:12+9:398:04
Julia FunkeLeksands OKej godkänd

H16 USM

7 580 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel ErnstssonFinspångs SOK43:315:44
2Hugo JakobssonEksjö SOK45:09+1:385:57
3Erik JonssonSträngnäs-Malmby OL50:18+6:476:38
4Hampus NyholmSträngnäs-Malmby OL50:28+6:576:39
5Edvin HellstenNyköpings OK56:18+12:477:25
6Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF1:06:28+22:578:46
7Jesper BergDomnarvets GOIF1:10:39+27:089:19
8Thobias BrodinIFK Mora OK1:21:57+38:2610:48
Isak BerggrenGävle OKej start
Felix SilverGävle OKej start

D40 VSM

7 580 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mia EronnLinköpings OK42:095:33
2Florence BergDomnarvets GOIF45:06+2:575:56
3Anette LarssonOK Tor46:14+4:056:05
4Sonia RodiéreIFK Lidingö SOK47:46+5:376:18
5Ingela LiwellSödertälje-Nykvarn OF49:56+7:476:35
6Malin PilvingeOK Kolmården51:33+9:246:48
7Pernilla SahlénVästerås SOK52:12+10:036:53
8Daniela RennerOK Södertörn56:19+14:107:25
9Ulrika GustafssonIK Vista59:25+17:167:50
10Anna BerggrenGävle OK1:04:29+22:208:30
11Anna ElgesjöDomnarvets GOIF1:14:58+32:499:53
12Sofia HaslerSurahammars SOK1:16:29+34:2010:05
13Maria BroströmOK Denseln1:21:00+38:5110:41
Ann-Sofie TäckOK Hammarenej godkänd
Erica HållHJS-Vansbro OKej godkänd
Malin AlbinssonIFK Enskedeej godkänd

H40 VSM

10 330 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus BlåuddOK Rodhen47:224:35
2Mikael JohanssonVärend GN OL51:25+4:034:58
3Jonny EngelOK Ravinen51:27+4:054:58
4Andreas MathisenVästerås SOK51:39+4:175:00
5Ronnie PetterssonHaninge SOK53:16+5:545:09
6Tony LarssonOK Skogsfalken54:00+6:385:13
7Nils PistoraLunds OK54:03+6:415:13
8Henrik JonssonIFK Mora OK54:07+6:455:14
9Ola SvärdHaninge SOK54:15+6:535:15
10Ola JäderbergLeksands OK55:43+8:215:23
11Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna55:46+8:245:23
12Peter AlbinssonIFK Enskede57:40+10:185:34
13Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF58:16+10:545:38
14Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF58:27+11:055:39
15Erik ErnstssonFinspångs SOK59:23+12:015:44
15Anders KnutssonLinköpings OK59:23+12:015:44
17Lars-Erik HaslerSurahammars SOK1:01:23+14:015:56
18Patric De BoussardIFK Enskede1:02:08+14:466:00
19Jörgen JonssonOK Tor1:02:22+15:006:02
20Henrik LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF1:02:24+15:026:02
21Mats LiwellSödertälje-Nykvarn OF1:02:27+15:056:02
22Mikael SvenssonFK Herkules1:03:43+16:216:10
23Peo BergLeksands OK1:03:59+16:376:11
24Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:04:17+16:556:13
25Henrik TrofastTullinge SK1:04:43+17:216:15
26Ulf AnderssonHaninge SOK1:05:43+18:216:21
27Magnus EliassonDomnarvets GOIF1:06:40+19:186:27
28Ove JanssonHaninge SOK1:07:47+20:256:33
29Mikael GuttkeNyköpings OK1:10:34+23:126:49
30Anders SahlénVästerås SOK1:11:15+23:536:53
31Björn RundströmOK Ravinen1:11:54+24:326:57
32Johan StenbergIF Thor1:16:29+29:077:24
33Stellan TäckOK Hammaren1:17:55+30:337:32
34Anders HedbergOK Södertörn1:18:43+31:217:37
35Martin SigrandOK Södertörn1:19:58+32:367:44
36Anders GalinSurahammars SOK1:21:07+33:457:51
37Kristians MikelsonsStockholm Multisport Klubb1:21:42+34:207:54
38Johan AbrahamssonGällstadbygdens SOK1:23:53+36:318:07
39Erik JonssonLånghundra IF1:44:14+56:5210:05
Håkan SandbergTullinge SKej godkänd
Johan SundénVästerås SOKej godkänd
Christer LinderborgKöping-Kolsva OKej godkänd
Lars-Ola WesterlundLustens OKej godkänd
Thomas AnderssonVästerås SOKej godkänd
Janne SkarnerLeksands OKej godkänd
Ola ErikssonKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Erik FochsenWaxholms OKej start
Lasse JanssonEksjö SOKej start
Pontus FunkeLeksands OKej start

D50 VSM

6 430 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena SvenssonFK Herkules38:115:56
2Johanna AlmlundHaninge SOK38:50+0:396:02
3Monica KollbergEksjö SOK39:58+1:476:12
4Maud AnglebrantIFK Mora OK40:29+2:186:17
5Marianne BjörklundBjursås OK41:52+3:416:30
6Monica GustafssonEskilstuna OL42:04+3:536:32
7Pia FrostIFK Mora OK42:59+4:486:41
8Weronica MorellOK Kåre43:12+5:016:43
9Helena HolmbergKöping-Kolsva OK43:36+5:256:46
10Marie AlfredssonOK Tyr44:41+6:306:56
11Marie HedarOK Tor45:03+6:527:00
12Maria EmanuelssonDomnarvets GOIF45:57+7:467:08
13Ingrid SvenssonFinspångs SOK46:27+8:167:13
14Lena JanssonGarphyttans IF47:07+8:567:19
15Karin FreylandSOK Aneby47:59+9:487:27
16Åsa BergströmTäby OK48:24+10:137:31
17Lisbeth CelanderKristinehamns OK51:17+13:067:58
18Susanne WelénKöping-Kolsva OK52:23+14:128:08
19Birgitta GustafssonGarphyttans IF56:58+18:478:51
20Annika BjörkrothStockholm Multisport Klubb58:48+20:379:08
Ammi AnderssonMariestads FKej godkänd

H50 VSM

7 940 m, 55 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan JohanssonOK Kåre39:044:55
2Per GustavssonGöteborg-Majorna OK40:02+0:585:02
3Magnus HellbergEskilstuna OL41:55+2:515:16
4Mikael GustafssonIK Vista42:00+2:565:17
5Christer MorellOK Kåre42:41+3:375:22
6Stefan KollbergEksjö SOK42:45+3:415:23
7Pär WestbladOK Ravinen42:47+3:435:23
8Kenneth SvenssonFinspångs SOK43:29+4:255:28
9Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK43:48+4:445:30
10Mats JohanssonIFK Mora OK43:59+4:555:32
11Patrik TidermanSöders-Tyresö44:16+5:125:34
12Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK44:27+5:235:35
13Gunnar NilssonFinspångs SOK44:58+5:545:39
14Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF45:21+6:175:42
15Peter RosénAlfta-Ösa OK45:36+6:325:44
16Henrik PetterssonOK Roxen45:55+6:515:46
17Lars PerssonOK Skogsfalken46:12+7:085:49
18Stefan JohanssonTrosabygdens OK46:36+7:325:52
19Nicklas StrömIFK Mora OK47:01+7:575:55
20Erik NylundJärfälla OK48:14+9:106:04
21Håkan SvenssonIK Vista48:39+9:356:07
22Håkan LångLänna IF48:47+9:436:08
23Peter HedbergLunds OK49:16+10:126:12
24Per LeidevallDomnarvets GOIF49:41+10:376:15
25Leif ErikssonSträngnäs-Malmby OL51:13+12:096:27
26Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK51:24+12:206:28
27Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb51:30+12:266:29
28Jörgen EkmanTäby OK51:51+12:476:31
29Torbjörn OhlssonHaninge SOK52:08+13:046:33
30Maths CarremanNyköpings OK52:21+13:176:35
31Hans KööhlerTrollhättans SOK53:03+13:596:40
32Jens AnderssonOK Roslagen53:20+14:166:43
33Staffan ZillingOK Södertörn54:17+15:136:50
34Magnus BernGarphyttans IF54:30+15:266:51
35Pelle SkoogKatrineholms OK54:38+15:346:52
36Stefan LundOK Linné55:12+16:086:57
37Johan GranathIF Hallby SOK55:40+16:367:00 Ladda ner rutt i gpx-format
38Roland SannicoloTäby OK56:28+17:247:06
39Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF56:34+17:307:07
40Peter JäderfeldtOK Klemmingen58:19+19:157:20
41Anders BergDomnarvets GOIF58:58+19:547:25
42Anders SundellStockholm Multisport Klubb59:06+20:027:26
43Mikael KullinOK Tyr59:37+20:337:30
44Lars ThorénRonneby OK1:00:32+21:287:37
45Hans SundqvistTullinge SK1:00:47+21:437:39
46Anders PalmqvistOK Tylöskog1:02:35+23:317:52
47Leif CelanderKristinehamns OK1:03:33+24:298:00
48Maffe FrostIFK Mora OK1:06:01+26:578:18
49Piero SannicoloTullinge SK1:09:22+30:188:44
50Mats AnderssonMariestads FK1:12:49+33:459:10
51Christer BroströmOK Denseln1:17:46+38:429:47
Urban RisbergEskilstuna OLej godkänd
Lars KarlssonValbo AIFej godkänd
Kjell KlarSäterbygdens OKej godkänd
Christer NorinJärfälla OKej godkänd

D60 VSM

5 230 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia-Lena PutkonenTullinge SK40:227:43
2My RönnolsTäby OK42:19+1:578:05
3Margareta MeitonIFK Lidingö SOK49:53+9:319:32
4Radka KühnelTrollhättans SOK1:04:20+23:5812:18
Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OKej start

H60 VSM

6 430 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders ThomassonUlricehamns OK35:155:28
2Johan KarlssonTrollhättans SOK36:50+1:355:43
3Bo HerderssonMarkbygdens OK37:01+1:465:45
4Gunnar MunkteliusSurahammars SOK39:02+3:476:04
5Kent BergendahlNyköpings OK39:29+4:146:08
6Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK39:59+4:446:13
7Håkan PalmfjordKatrineholms OK40:29+5:146:17
8Mats GärlingStjärnhovs OK 6540:33+5:186:18
9Torgny JeppssonKatrineholms OK40:39+5:246:19
10Anders AsplundJärla Orientering40:57+5:426:22
11Jonny HanssonBromma-Vällingby SOK43:13+7:586:43
12Jan LindgrenOK Södertörn43:49+8:346:48
13Åke GustafssonBergnäsets AIK44:22+9:076:53
14Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OK44:56+9:416:59
15Göran WelénKöping-Kolsva OK45:20+10:057:03
16Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF45:37+10:227:05
17Kurt NensénOK Måsen46:01+10:467:09
18Manfred OlejnikSOK Viljan46:02+10:477:09
19Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK47:47+12:327:25
20Ulf CarnbyTäby OK47:53+12:387:26
21Bertil TallkvistSkene Sim o IS49:08+13:537:38
22Rune NolåkersKvarnsvedens GOIF OK50:05+14:507:47
23Leif AhlstrandIF Hallby SOK56:00+20:458:42
Lars SahlbergLeksands OKej godkänd
Torbjörn LarssonStora Tuna OKej godkänd

H70 VSM

5 230 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans OlevikEdsbyns OK32:536:17
2Claes-Göran LundbergUlricehamns OK34:33+1:406:36
3Olle AdolfssonLerums SOK35:06+2:136:42
4Bengt AnderssonSöders-Tyresö35:43+2:506:49
5Ronny HedlundOK Södertörn36:12+3:196:55
6Lars EnglundJärla Orientering40:38+7:457:46
7Hans KruskopfKorsnäs IF OK42:24+9:318:06
8Jan-Erik WibergJärla Orientering43:17+10:248:16
9Lars-Åke SjökvistVärend GN OL44:59+12:068:36
10Rune ArvidssonMarkbygdens OK49:14+16:219:24
11Kjell ErikssonInsjöns IF OK51:28+18:359:50

D14

4 110 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina BernGarphyttans IF34:218:21
2Felicia SahlénVästerås SOK1:07:39+33:1816:27
Rebecka HaslerSurahammars SOKej godkänd

H14

5 230 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn RennerOK Södertörn35:246:46
2Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF35:53+0:296:51
3Max PerssonOK Skogsfalken36:58+1:347:04
4Emil GranathIF Hallby SOK52:39+17:1510:04
5Viktor ZillingOK Södertörn55:25+20:0110:35
Oliver EricssonTäby OKej start

D12

3 430 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida ErnstssonFinspångs SOK15:544:38
2Sofia TunessonSkogspojkarnas OK16:49+0:554:54
3Elvira BjörnbergVästerås SOK19:09+3:155:34
4Irma BergDomnarvets GOIF20:16+4:225:54
5Nova SahlénVästerås SOK20:49+4:556:04
6Filippa GuttkeNyköpings OK21:42+5:486:19
7Embla ThorénRonneby OK26:34+10:407:44

H12

3 430 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus HedarOK Tor15:334:32
2Jens FochsenWaxholms OK15:48+0:154:36
3Axel TrofastTullinge SK20:22+4:495:56
4Victor JacobsenOK Måsen22:22+6:496:31

D10

3 330 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa BjörnbergVästerås SOK36:4811:03

H10

3 330 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL38:5211:40

Öppen Kort

4 110 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina OlssonOK Tor28:066:50
2Vendela RundströmOK Ravinen35:43+7:378:41
3Anna-Karin FridmarGustavsbergs OK38:23+10:179:20
4Olle BrahmLånghundra IF41:15+13:0910:02
5Ing-Britt SwedenborgLunds OK42:29+14:2310:20
6Elsa BrahmLånghundra IF50:23+22:1712:15
7Tomas ErikssonKlubblös53:13+25:0712:56
8Ludvig HaslerSurahammars SOK58:34+30:2814:14
9Rune  TjörnforsÅgesta OK1:10:54+42:4817:15
Karin WennbergBergnäsets AIKej godkänd
Arvid RundströmOK Ravinenej godkänd

Öppen Medel

6 820 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan ViklundVästerås SOK40:045:52
2Per SpikLeksands OK40:13+0:095:53
3Axel LjungkvistÄrla IF44:22+4:186:30
4Karl BrahmLånghundra IF45:39+5:356:41
5Stina BjörnbergVästerås SOK54:00+13:567:55
6Lars JakobssonVästerås SOK54:50+14:468:02
7Kristina KarlssonLånghundra IF54:54+14:508:02
8Tomas ErikssonKlubblös55:54+15:508:11
9Gunnar SkärlénHaninge SOK56:11+16:078:14
10Anita KlarSäterbygdens OK56:35+16:318:17
11Conny ErikssonIFK Mora OK58:33+18:298:35
12Torbjörn LindgrenNAIS Orienteringsklubb58:52+18:488:37
13Lasse BergqvistEskilstuna Simklubb59:43+19:398:45
14Johan WannerAvesta OK1:03:21+23:179:17
15Sylvia ÅgrenOK Linné1:04:47+24:439:29
16Marie HolmqvistKlubblös1:55:15+1:15:1116:53
17Hanna FridmarKlubblös1:55:43+1:15:3916:58
18Arne FridmarKlubblös1:55:51+1:15:4716:59
Hillevi HolmqcistKlubblösej godkänd
John HolmqvistKlubblösej godkänd

Öppen Lång

8 840 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
2Stefan PetterssonSödertälje-Nykvarn OF48:15+6:43:505:27
3Simon AnderssonOK Kullingshof51:35+6:47:105:50
4Peter AnderssonSöders-Tyresö51:59+6:47:345:52
5Mattias TunessonSkogspojkarnas OK54:11+6:49:466:07
6Nils GumaeliusWaxholms OK55:11+6:50:466:14
7Magnus LarssonFK Göingarna56:05+6:51:406:20
8Thomas ArvidssonSäterbygdens OK58:51+6:54:266:39
9Mikael LindqvistSträngnäs-Malmby OL59:07+6:54:426:41
10Daniel BjörnbergVästerås SOK1:02:34+6:58:097:04
11Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro1:03:24+6:58:597:10
12Per-Erik BjörklundBjursås OK1:03:30+6:59:057:10
13Ida-Maria SvenssonSävedalens AIK1:06:20+7:01:557:30
14Veronica AxelssonGrebo Svartåkare1:14:02+7:09:378:22
15Lena SundqvistTullinge SK1:17:30+7:13:058:46
16Frida FjellströmÖrebro1:50:10+7:45:4512:27
Urban HallbergSträngnäs-Malmby OLfullföljt
Roland FjellströmÖrebroej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser