Swedish Orienteering Federation

Official results for MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #8, medel

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #8, medel
Organiser: Ärla IF
Date: Saturday 17 June 2017

D21 SM

9 860 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid & OK54:165:30
2Linn BylarsForsa OK55:55+1:395:40
3Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna56:49+2:335:45
4Kajsa EngströmOK Kåre57:41+3:255:51
5Rebecka HylanderNyköpings OK59:27+5:116:01
6Annika WigrenLunds OK1:04:06+9:506:30
7Malin WelénKöping-Kolsva OK1:04:15+9:596:30
8Kristin HellmanOK Linné1:05:00+10:446:35
9Karin E GustafssonGarphyttans IF1:07:40+13:246:51
10Erica OlssonIFK Mora OK1:09:36+15:207:03
11Laura Csúcs-FenyvesiIFK Mora OK1:09:52+15:367:05
12Linn BrännebyOK Kolmården1:09:59+15:437:05
13Malin JacobsonOK Tor1:10:33+16:177:09
14Ida HylanderNyköpings OK1:13:56+19:407:29
15Elin FjellströmGarphyttans IF1:15:13+20:577:37
16Linda TufvessonFrosta OK1:16:53+22:377:47

H21 SM

12 520 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marcus JanssonGarphyttans IF50:584:04
2Linus MoodIFK Mora OK52:06+1:084:09
3Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro53:06+2:084:14
4Marcus WadellUlricehamns OK53:42+2:444:17
5Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK55:27+4:294:25
6Sebastian SvärdHaninge SOK56:04+5:064:28
7Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOK57:10+6:124:33
8Daniel SteenHaninge SOK1:00:53+9:554:51
9Erik FrostIFK Mora OK1:03:56+12:585:06
10Oskar MolarinOK Rodhen1:04:50+13:525:10
11Tobias SteenHaninge SOK1:06:17+15:195:17
12Richard KarlssonRyda SK1:07:31+16:335:23
13Johan LidströmOK Linné1:08:21+17:235:27
14Niklas StrömKvarnsvedens GOIF OK1:10:42+19:445:38
15Torbjörn JanssonGarphyttans IF1:31:15+40:177:17
16Mattias RundgrenVäxjö OK1:32:21+41:237:22
17Robin LarssonFK Göingarna1:36:33+45:357:42
18Christofher RamströmSträngnäs-Malmby OL1:37:51+46:537:48
Klaus CsúcsIFK Mora OKmispunched
Thomas JanssonGarphyttans IFmispunched
Simon KappelHaninge SOKdid not start
Alejandro Martinez FlorTäby OKdid not start

D17-20 JSM

7 580 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elvira LarssonRyda SK40:165:18
2Emmy AlbinssonIFK Mora OK45:44+5:286:02
3Elin HållHJS-Vansbro OK51:00+10:446:43
4Emma PetterssonOK Roxen52:22+12:066:54
5Maria GustafssonGarphyttans IF53:42+13:267:05
6Adelina FunkeLeksands OK1:00:22+20:067:57

H17-20 JSM

9 860 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gustav JonssonIFK Mora OK48:494:57
2Pontus AlfredssonOK Tyr50:05+1:165:04
3Hampus LarssonFK Göingarna50:30+1:415:07
4Emil ArvidssonSäterbygdens OK52:13+3:245:17
5Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK52:49+4:005:21
6Joakim SkärlénHaninge SOK54:16+5:275:30
7Rasmus NordgrenOK Kåre54:42+5:535:32
8Felix TidermanSöders-Tyresö55:49+7:005:39
9Viktor BergLeksands OK59:21+10:326:01
10Emil AnderssonHaninge SOK1:01:44+12:556:15
11Martin SkärlénHaninge SOK1:03:11+14:226:24
Axel ErikssonKvarnsvedens GOIF OKmispunched

D16 USM

5 230 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Julia WannerAvesta OK32:336:13
2Tove PetterssonOK Roxen33:04+0:316:19
3Clara SpikLeksands OK36:52+4:197:02
4Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK37:08+4:357:06
5Alva JonssonLånghundra IF42:12+9:398:04
Julia FunkeLeksands OKmispunched

H16 USM

7 580 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joel ErnstssonFinspångs SOK43:315:44
2Hugo JakobssonEksjö SOK45:09+1:385:57
3Erik JonssonSträngnäs-Malmby OL50:18+6:476:38
4Hampus NyholmSträngnäs-Malmby OL50:28+6:576:39
5Edvin HellstenNyköpings OK56:18+12:477:25
6Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF1:06:28+22:578:46
7Jesper BergDomnarvets GOIF1:10:39+27:089:19
8Thobias BrodinIFK Mora OK1:21:57+38:2610:48
Isak BerggrenGävle OKdid not start
Felix SilverGävle OKdid not start

D40 VSM

7 580 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mia EronnLinköpings OK42:095:33
2Florence BergDomnarvets GOIF45:06+2:575:56
3Anette LarssonOK Tor46:14+4:056:05
4Sonia RodiéreIFK Lidingö SOK47:46+5:376:18
5Ingela LiwellSödertälje-Nykvarn OF49:56+7:476:35
6Malin PilvingeOK Kolmården51:33+9:246:48
7Pernilla SahlénVästerås SOK52:12+10:036:53
8Daniela RennerOK Södertörn56:19+14:107:25
9Ulrika GustafssonIK Vista59:25+17:167:50
10Anna BerggrenGävle OK1:04:29+22:208:30
11Anna ElgesjöDomnarvets GOIF1:14:58+32:499:53
12Sofia HaslerSurahammars SOK1:16:29+34:2010:05
13Maria BroströmOK Denseln1:21:00+38:5110:41
Ann-Sofie TäckOK Hammarenmispunched
Erica HållHJS-Vansbro OKmispunched
Malin AlbinssonIFK Enskedemispunched

H40 VSM

10 330 m, 46 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Magnus BlåuddOK Rodhen47:224:35
2Mikael JohanssonVärend GN OL51:25+4:034:58
3Jonny EngelOK Ravinen51:27+4:054:58
4Andreas MathisenVästerås SOK51:39+4:175:00
5Ronnie PetterssonHaninge SOK53:16+5:545:09
6Tony LarssonOK Skogsfalken54:00+6:385:13
7Nils PistoraLunds OK54:03+6:415:13
8Henrik JonssonIFK Mora OK54:07+6:455:14
9Ola SvärdHaninge SOK54:15+6:535:15
10Ola JäderbergLeksands OK55:43+8:215:23
11Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna55:46+8:245:23
12Peter AlbinssonIFK Enskede57:40+10:185:34
13Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF58:16+10:545:38
14Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF58:27+11:055:39
15Erik ErnstssonFinspångs SOK59:23+12:015:44
15Anders KnutssonLinköpings OK59:23+12:015:44
17Lars-Erik HaslerSurahammars SOK1:01:23+14:015:56
18Patric De BoussardIFK Enskede1:02:08+14:466:00
19Jörgen JonssonOK Tor1:02:22+15:006:02
20Henrik LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF1:02:24+15:026:02
21Mats LiwellSödertälje-Nykvarn OF1:02:27+15:056:02
22Mikael SvenssonFK Herkules1:03:43+16:216:10
23Peo BergLeksands OK1:03:59+16:376:11
24Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:04:17+16:556:13
25Henrik TrofastTullinge SK1:04:43+17:216:15
26Ulf AnderssonHaninge SOK1:05:43+18:216:21
27Magnus EliassonDomnarvets GOIF1:06:40+19:186:27
28Ove JanssonHaninge SOK1:07:47+20:256:33
29Mikael GuttkeNyköpings OK1:10:34+23:126:49
30Anders SahlénVästerås SOK1:11:15+23:536:53
31Björn RundströmOK Ravinen1:11:54+24:326:57
32Johan StenbergIF Thor1:16:29+29:077:24
33Stellan TäckOK Hammaren1:17:55+30:337:32
34Anders HedbergOK Södertörn1:18:43+31:217:37
35Martin SigrandOK Södertörn1:19:58+32:367:44
36Anders GalinSurahammars SOK1:21:07+33:457:51
37Kristians MikelsonsStockholm Multisport Klubb1:21:42+34:207:54
38Johan AbrahamssonGällstadbygdens SOK1:23:53+36:318:07
39Erik JonssonLånghundra IF1:44:14+56:5210:05
Håkan SandbergTullinge SKmispunched
Johan SundénVästerås SOKmispunched
Christer LinderborgKöping-Kolsva OKmispunched
Lars-Ola WesterlundLustens OKmispunched
Thomas AnderssonVästerås SOKmispunched
Janne SkarnerLeksands OKmispunched
Ola ErikssonKvarnsvedens GOIF OKmispunched
Erik FochsenWaxholms OKdid not start
Lasse JanssonEksjö SOKdid not start
Pontus FunkeLeksands OKdid not start

D50 VSM

6 430 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helena SvenssonFK Herkules38:115:56
2Johanna AlmlundHaninge SOK38:50+0:396:02
3Monica KollbergEksjö SOK39:58+1:476:12
4Maud AnglebrantIFK Mora OK40:29+2:186:17
5Marianne BjörklundBjursås OK41:52+3:416:30
6Monica GustafssonEskilstuna OL42:04+3:536:32
7Pia FrostIFK Mora OK42:59+4:486:41
8Weronica MorellOK Kåre43:12+5:016:43
9Helena HolmbergKöping-Kolsva OK43:36+5:256:46
10Marie AlfredssonOK Tyr44:41+6:306:56
11Marie HedarOK Tor45:03+6:527:00
12Maria EmanuelssonDomnarvets GOIF45:57+7:467:08
13Ingrid SvenssonFinspångs SOK46:27+8:167:13
14Lena JanssonGarphyttans IF47:07+8:567:19
15Karin FreylandSOK Aneby47:59+9:487:27
16Åsa BergströmTäby OK48:24+10:137:31
17Lisbeth CelanderKristinehamns OK51:17+13:067:58
18Susanne WelénKöping-Kolsva OK52:23+14:128:08
19Birgitta GustafssonGarphyttans IF56:58+18:478:51
20Annika BjörkrothStockholm Multisport Klubb58:48+20:379:08
Ammi AnderssonMariestads FKmispunched

H50 VSM

7 940 m, 55 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stefan JohanssonOK Kåre39:044:55
2Per GustavssonGöteborg-Majorna OK40:02+0:585:02
3Magnus HellbergEskilstuna OL41:55+2:515:16
4Mikael GustafssonIK Vista42:00+2:565:17
5Christer MorellOK Kåre42:41+3:375:22
6Stefan KollbergEksjö SOK42:45+3:415:23
7Pär WestbladOK Ravinen42:47+3:435:23
8Kenneth SvenssonFinspångs SOK43:29+4:255:28
9Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK43:48+4:445:30
10Mats JohanssonIFK Mora OK43:59+4:555:32
11Patrik TidermanSöders-Tyresö44:16+5:125:34
12Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK44:27+5:235:35
13Gunnar NilssonFinspångs SOK44:58+5:545:39
14Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF45:21+6:175:42
15Peter RosénAlfta-Ösa OK45:36+6:325:44
16Henrik PetterssonOK Roxen45:55+6:515:46
17Lars PerssonOK Skogsfalken46:12+7:085:49
18Stefan JohanssonTrosabygdens OK46:36+7:325:52
19Nicklas StrömIFK Mora OK47:01+7:575:55
20Erik NylundJärfälla OK48:14+9:106:04
21Håkan SvenssonIK Vista48:39+9:356:07
22Håkan LångLänna IF48:47+9:436:08
23Peter HedbergLunds OK49:16+10:126:12
24Per LeidevallDomnarvets GOIF49:41+10:376:15
25Leif ErikssonSträngnäs-Malmby OL51:13+12:096:27
26Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK51:24+12:206:28
27Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb51:30+12:266:29
28Jörgen EkmanTäby OK51:51+12:476:31
29Torbjörn OhlssonHaninge SOK52:08+13:046:33
30Maths CarremanNyköpings OK52:21+13:176:35
31Hans KööhlerTrollhättans SOK53:03+13:596:40
32Jens AnderssonOK Roslagen53:20+14:166:43
33Staffan ZillingOK Södertörn54:17+15:136:50
34Magnus BernGarphyttans IF54:30+15:266:51
35Pelle SkoogKatrineholms OK54:38+15:346:52
36Stefan LundOK Linné55:12+16:086:57
37Johan GranathIF Hallby SOK55:40+16:367:00 Download route in GPX format
38Roland SannicoloTäby OK56:28+17:247:06
39Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF56:34+17:307:07
40Peter JäderfeldtOK Klemmingen58:19+19:157:20
41Anders BergDomnarvets GOIF58:58+19:547:25
42Anders SundellStockholm Multisport Klubb59:06+20:027:26
43Mikael KullinOK Tyr59:37+20:337:30
44Lars ThorénRonneby OK1:00:32+21:287:37
45Hans SundqvistTullinge SK1:00:47+21:437:39
46Anders PalmqvistOK Tylöskog1:02:35+23:317:52
47Leif CelanderKristinehamns OK1:03:33+24:298:00
48Maffe FrostIFK Mora OK1:06:01+26:578:18
49Piero SannicoloTullinge SK1:09:22+30:188:44
50Mats AnderssonMariestads FK1:12:49+33:459:10
51Christer BroströmOK Denseln1:17:46+38:429:47
Urban RisbergEskilstuna OLmispunched
Lars KarlssonValbo AIFmispunched
Kjell KlarSäterbygdens OKmispunched
Christer NorinJärfälla OKmispunched

D60 VSM

5 230 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Pia-Lena PutkonenTullinge SK40:227:43
2My RönnolsTäby OK42:19+1:578:05
3Margareta MeitonIFK Lidingö SOK49:53+9:319:32
4Radka KühnelTrollhättans SOK1:04:20+23:5812:18
Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OKdid not start

H60 VSM

6 430 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anders ThomassonUlricehamns OK35:155:28
2Johan KarlssonTrollhättans SOK36:50+1:355:43
3Bo HerderssonMarkbygdens OK37:01+1:465:45
4Gunnar MunkteliusSurahammars SOK39:02+3:476:04
5Kent BergendahlNyköpings OK39:29+4:146:08
6Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK39:59+4:446:13
7Håkan PalmfjordKatrineholms OK40:29+5:146:17
8Mats GärlingStjärnhovs OK 6540:33+5:186:18
9Torgny JeppssonKatrineholms OK40:39+5:246:19
10Anders AsplundJärla Orientering40:57+5:426:22
11Jonny HanssonBromma-Vällingby SOK43:13+7:586:43
12Jan LindgrenOK Södertörn43:49+8:346:48
13Åke GustafssonBergnäsets AIK44:22+9:076:53
14Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OK44:56+9:416:59
15Göran WelénKöping-Kolsva OK45:20+10:057:03
16Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF45:37+10:227:05
17Kurt NensénOK Måsen46:01+10:467:09
18Manfred OlejnikSOK Viljan46:02+10:477:09
19Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK47:47+12:327:25
20Ulf CarnbyTäby OK47:53+12:387:26
21Bertil TallkvistSkene Sim o IS49:08+13:537:38
22Rune NolåkersKvarnsvedens GOIF OK50:05+14:507:47
23Leif AhlstrandIF Hallby SOK56:00+20:458:42
Lars SahlbergLeksands OKmispunched
Torbjörn LarssonStora Tuna OKmispunched

H70 VSM

5 230 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hans OlevikEdsbyns OK32:536:17
2Claes-Göran LundbergUlricehamns OK34:33+1:406:36
3Olle AdolfssonLerums SOK35:06+2:136:42
4Bengt AnderssonSöders-Tyresö35:43+2:506:49
5Ronny HedlundOK Södertörn36:12+3:196:55
6Lars EnglundJärla Orientering40:38+7:457:46
7Hans KruskopfKorsnäs IF OK42:24+9:318:06
8Jan-Erik WibergJärla Orientering43:17+10:248:16
9Lars-Åke SjökvistVärend GN OL44:59+12:068:36
10Rune ArvidssonMarkbygdens OK49:14+16:219:24
11Kjell ErikssonInsjöns IF OK51:28+18:359:50

D14

4 110 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stina BernGarphyttans IF34:218:21
2Felicia SahlénVästerås SOK1:07:39+33:1816:27
Rebecka HaslerSurahammars SOKmispunched

H14

5 230 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Björn RennerOK Södertörn35:246:46
2Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF35:53+0:296:51
3Max PerssonOK Skogsfalken36:58+1:347:04
4Emil GranathIF Hallby SOK52:39+17:1510:04
5Viktor ZillingOK Södertörn55:25+20:0110:35
Oliver EricssonTäby OKdid not start

D12

3 430 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ida ErnstssonFinspångs SOK15:544:38
2Sofia TunessonSkogspojkarnas OK16:49+0:554:54
3Elvira BjörnbergVästerås SOK19:09+3:155:34
4Irma BergDomnarvets GOIF20:16+4:225:54
5Nova SahlénVästerås SOK20:49+4:556:04
6Filippa GuttkeNyköpings OK21:42+5:486:19
7Embla ThorénRonneby OK26:34+10:407:44

H12

3 430 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rasmus HedarOK Tor15:334:32
2Jens FochsenWaxholms OK15:48+0:154:36
3Axel TrofastTullinge SK20:22+4:495:56
4Victor JacobsenOK Måsen22:22+6:496:31

D10

3 330 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lovisa BjörnbergVästerås SOK36:4811:03

H10

3 330 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL38:5211:40

Öppen Kort

4 110 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Katarina OlssonOK Tor28:066:50
2Vendela RundströmOK Ravinen35:43+7:378:41
3Anna-Karin FridmarGustavsbergs OK38:23+10:179:20
4Olle BrahmLånghundra IF41:15+13:0910:02
5Ing-Britt SwedenborgLunds OK42:29+14:2310:20
6Elsa BrahmLånghundra IF50:23+22:1712:15
7Tomas ErikssonKlubblös53:13+25:0712:56
8Ludvig HaslerSurahammars SOK58:34+30:2814:14
9Rune  TjörnforsÅgesta OK1:10:54+42:4817:15
Karin WennbergBergnäsets AIKmispunched
Arvid RundströmOK Ravinenmispunched

Öppen Medel

6 820 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jan ViklundVästerås SOK40:045:52
2Per SpikLeksands OK40:13+0:095:53
3Axel LjungkvistÄrla IF44:22+4:186:30
4Karl BrahmLånghundra IF45:39+5:356:41
5Stina BjörnbergVästerås SOK54:00+13:567:55
6Lars JakobssonVästerås SOK54:50+14:468:02
7Kristina KarlssonLånghundra IF54:54+14:508:02
8Tomas ErikssonKlubblös55:54+15:508:11
9Gunnar SkärlénHaninge SOK56:11+16:078:14
10Anita KlarSäterbygdens OK56:35+16:318:17
11Conny ErikssonIFK Mora OK58:33+18:298:35
12Torbjörn LindgrenNAIS Orienteringsklubb58:52+18:488:37
13Lasse BergqvistEskilstuna Simklubb59:43+19:398:45
14Johan WannerAvesta OK1:03:21+23:179:17
15Sylvia ÅgrenOK Linné1:04:47+24:439:29
16Marie HolmqvistKlubblös1:55:15+1:15:1116:53
17Hanna FridmarKlubblös1:55:43+1:15:3916:58
18Arne FridmarKlubblös1:55:51+1:15:4716:59
Hillevi HolmqcistKlubblösmispunched
John HolmqvistKlubblösmispunched

Öppen Lång

8 840 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
2Stefan PetterssonSödertälje-Nykvarn OF48:15+6:43:505:27
3Simon AnderssonOK Kullingshof51:35+6:47:105:50
4Peter AnderssonSöders-Tyresö51:59+6:47:345:52
5Mattias TunessonSkogspojkarnas OK54:11+6:49:466:07
6Nils GumaeliusWaxholms OK55:11+6:50:466:14
7Magnus LarssonFK Göingarna56:05+6:51:406:20
8Thomas ArvidssonSäterbygdens OK58:51+6:54:266:39
9Mikael LindqvistSträngnäs-Malmby OL59:07+6:54:426:41
10Daniel BjörnbergVästerås SOK1:02:34+6:58:097:04
11Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro1:03:24+6:58:597:10
12Per-Erik BjörklundBjursås OK1:03:30+6:59:057:10
13Ida-Maria SvenssonSävedalens AIK1:06:20+7:01:557:30
14Veronica AxelssonGrebo Svartåkare1:14:02+7:09:378:22
15Lena SundqvistTullinge SK1:17:30+7:13:058:46
16Frida FjellströmÖrebro1:50:10+7:45:4512:27
Urban HallbergSträngnäs-Malmby OLcompleted
Roland FjellströmÖrebromispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements