Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för 3+3 i Sälen, etapp 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: 3+3 i Sälen
Arrangörsorganisation: Malungs OK Skogsmårdarna
Datum: fredag 30 juni 2017 - söndag 2 juli 2017

Etapp 1, medelEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, medelEtapp 3, medel (totalt)

D21 Elit

4 630 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa PerssonOK Tisaren42:029:04
2Ida LindkvistNTNUI42:10+0:089:06
3Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK43:53+1:519:28
4Karolina HøjsgaardDomnarvets GOIF48:11+6:0910:24
5Frida GustafssonIFK Göteborg49:30+7:2810:41
6Sara HodlerIFK Mora OK50:52+8:5010:59
7Sanna SkoogKils OK51:39+9:3711:09
8Sanni NorrbackaLynx51:56+9:5411:13
9Cecilia EinarssonVästerås SOK52:20+10:1811:18
10Sara KindlundOK Tranan53:07+11:0511:28
11Jenny ErikssonOK Kåre53:32+11:3011:33
12Hanna BarkegrenOK Kåre54:58+12:5611:52
13Elin HögstrandIFK Göteborg55:26+13:2411:58
14Ida DalhammerOK Roxen58:35+16:3312:39
15Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF1:03:48+21:4613:46
16Charlotte LindkvistLeksands OK1:09:10+27:0814:56
17Julia AdolfssonOK Kåre1:11:21+29:1915:24
Maria NilssonDomnarvets GOIFej godkänd

H21 Elit

5 010 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas GustafssonOK Kåre33:066:36
2Aleksi LeskinenLynx34:16+1:106:50
3Linus LarssonOK Kåre36:22+3:167:15
4Måns ÖstmanGöteborg-Majorna OK36:45+3:397:20
5Roman RyapolovIFK Mora OK38:23+5:177:39
6Per EklöfOK Milan39:36+6:307:54
7Ludvig ErikssonKils OK40:21+7:158:03
8André AnderssonOK Kåre41:57+8:518:22
9Johan AronssonOK Tisaren44:10+11:048:48
10Egil EdvardsenGöteborg-Majorna OK44:23+11:178:51
11Simon HodlerIFK Mora OK45:36+12:309:06
12Christoffer AndersénVästerås SOK47:07+14:019:24

D20 Elit

4 190 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Tova OlssonIK Hakarpspojkarnaej start
Jonna JungåkerSundsvalls OKej start
Frida PetersonÄlvdalens IF OKej start

H20 Elit

4 630 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fabian af HällströmOK7735:497:44
2Johan EdenhamnLänna IF38:10+2:218:14
3Christian RedtzerAttunda OK1:00:23+24:3413:02

D18 Elit

3 650 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira SilverGävle OK37:3810:18
2Tuuli HeikkiläLynx38:16+0:3810:29
3Vilma KarlssonSnättringe SK39:20+1:4210:46
4Ella OlssonGrycksbo IF OK40:08+2:3010:59
5Sofia JohanssonOK Skärmen42:08+4:3011:32
6Emelie BrudinIFK Mora OK54:43+17:0514:59
7Alva LindellIF Thor1:11:04+33:2619:28

H18 Elit

4 190 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix PerssonHaninge SOK32:527:50
2Samuel PihlströmOK Landehof35:48+2:568:32
3Håkan RambergHallstahammars OK35:56+3:048:34
4Viktor BarkegrenStora Tuna OK38:07+5:159:05
5Sixten TörnqvistVästerås SOK39:41+6:499:28
6Erik WinbladhKarlskrona SOK40:17+7:259:36
7Hugo DalhammerOK Roxen41:48+8:569:58
8Axel HalvarssonKarlskrona SOK41:55+9:0310:00
9Nils LundgrenSundsvalls OK42:35+9:4310:09
10Victor BylundIF Thor44:22+11:3010:35
11Filip MöllerOK Södertörn56:36+23:4413:30
Johannes ÖhgrenOK Kåreej godkänd
Pontus BierfeldtÄrla IFej godkänd

D21

3 130 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin PerssonHagaby GoIF Örebro31:5410:11
2Susanne ErikssonOK Milan35:41+3:4711:24
3Anna GustafssonIFK Göteborg41:11+9:1713:09
4Ronja HillTumba-Mälarhöjden OK44:14+12:2014:07
5Sandra BurénKöping-Kolsva OK45:45+13:5114:36
6Maria RostLinköpings OK46:06+14:1214:43
7Ebba EkmanOK Tyr48:31+16:3715:30
8Elisabeth AhlgrenLinköpings OK50:33+18:3916:09
9Maria LundStenungsunds OK54:45+22:5117:29
10Julia BirathStenungsunds OK1:03:56+32:0220:25
11Else Kristine LienLøten o-lag1:11:00+39:0622:41

H21

3 740 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas VikströmKöping-Kolsva OK34:299:13
2Johan PerssonHagaby GoIF Örebro39:13+4:4410:29
3Julius HakkarainenMS Parma41:23+6:5411:03
4Pål SkogedalAsker SK48:02+13:3312:50
5Johan CelanderKöping-Kolsva OK48:42+14:1313:01
6Johan ErikssonHagaby GoIF Örebro50:09+15:4013:24
7Emil AlexanderssonStora Tuna OK52:48+18:1914:07
8Johan ErikssonLinköpings OK53:46+19:1714:22
9David StadigSK Trim/Virsbo1:05:07+30:3817:24
10Joona OjapaloLynx1:08:43+34:1418:22
Simon BörjesonRyda SKej godkänd

D18

2 550 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin NallgårdVästerås SOK37:0014:30
2Hanna SundströmVästerås SOK45:06+8:0617:41
3Elin BlomkvistSkattkärrs SOK46:58+9:5818:25
4Elin DahlmarkVästerås SOK1:29:18+52:1835:01
Sofia BengtssonSundbybergs IKej godkänd

D16

2 830 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clara JohanssonOK Skärmen30:1210:40
2Moa KarlssonStorviks IF31:45+1:3311:13
3Elsa NilssonDomnarvets GOIF32:13+2:0111:23
4Agnes MalmgrenOckelbo OK32:15+2:0311:23
5Sofia IversAttunda OK33:20+3:0811:46
6Sara MöllerOK Södertörn34:33+4:2112:12
7Nina PerssonHaninge SOK34:43+4:3112:16
8Lovisa HambäckLånghundra IF35:08+4:5612:24
9Elsa AlbinssonOK Tyr36:47+6:3512:59
10Emilia BergströmOK Rodhen37:02+6:5013:05
11Tilda GolsäterKorsnäs IF OK37:25+7:1313:13
12Malin BierfeldtÄrla IF37:37+7:2513:17
13Kristina KlingnéusIK Vikings OK39:02+8:5013:47
14Cornelia IvarssonOK Hammaren40:09+9:5714:11
15Klara JohanssonVästvärmlands OK41:26+11:1414:38
16Alma GustafssonSOK Aneby41:42+11:3014:44
17Cecilia LindgrenOK Kåre42:20+12:0814:57
18Aino AsklöfLynx42:33+12:2115:02
19Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK43:25+13:1315:20
20Ester LaudonVännäs OK44:12+14:0015:37
21Elin MartanovaSlavia Liberec Orienteering44:19+14:0715:39
22Ebba LindellIF Thor45:50+15:3816:11
23Tove FrænellSundsvalls OK46:41+16:2916:29
24Linnea PerssonValbo AIF47:06+16:5416:38
25Hanna RingRonneby OK47:16+17:0416:42
26Lovisa NilssonAttunda OK48:06+17:5416:59
27Julia NordlanderSundsvalls OK50:55+20:4317:59
28Hanna LundgrenLinköpings OK56:36+26:2420:00
29Alva LarssonUmeå OK56:59+26:4720:08
30Karin WedmanVästerbergslagens OL58:05+27:5320:31
Klara AnderssonDomnarvets GOIFej godkänd
Isabella JoonsLeksands OKej godkänd
Emma LiljeGävle OKej godkänd
Ida LarssonVästerås SOKej godkänd
Ella KarlssonSnättringe SKej godkänd
Josefine JonssonOK Torej start
Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start

H16

2 710 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik BrandtDomnarvets GOIF24:369:04
2Karl GranathOK Kåre27:34+2:5810:10
3Axel LundgrenSundsvalls OK28:04+3:2810:21
4Felix SilverGävle OK29:31+4:5510:53
5Teodor ÄlvegranVästerås SOK29:58+5:2211:03
6Henry SvensVästerbergslagens OL31:37+7:0111:40
7Kristian BoströmLynx33:13+8:3712:15
8Emil BybergDomnarvets GOIF34:23+9:4712:41
9Emil AhlströmVästerås SOK34:56+10:2012:53
10Lukas JohanssonSundsvalls OK35:29+10:5313:05
11Arvid BylundIF Thor35:35+10:5913:07
12Filip BäckArboga OK36:10+11:3413:20
13Martin RinnbäckOK Ravinen36:18+11:4213:23
14Hannes LindahlSundsvalls OK36:30+11:5413:28
15Jonas CarlssonStora Tuna OK38:41+14:0514:16
16Melker NordgrenOK Kåre45:06+20:3016:38
17Jon TrägårdhIFK Umeå50:20+25:4418:34
18Jonne LiukkonenSundsvalls OK51:12+26:3618:53
19Simon ElmRonneby OK52:13+27:3719:16
20Linus BacklundTrollhättans SOK56:02+31:2620:40
21David MelinOK Rodhen1:00:51+36:1522:27
Henrik PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd
Ludvig JarlemarkIFK Lidingö SOKej godkänd
Anders WidlundIFK Lidingö SOKej start

D16 Kort

2 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mirjam JoonsLeksands OK52:2217:52
2Kajsa LjungbergTumba-Mälarhöjden OK54:25+2:0318:34

H16 Kort

2 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Thobias BrodinIFK Mora OKej godkänd

D14

2 930 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Suvi HeikkiläLynx27:009:12
2Lea MartanovaSlavia Liberec Orienteering28:17+1:179:39
3Maja BergqvistKorsnäs IF OK30:11+3:1110:18
4Frida JohanssonOK Skärmen30:34+3:3410:25
5Salla NorrbackaHyvinkään Rasti31:01+4:0110:35
6Anja NilssonDomnarvets GOIF31:10+4:1010:38
7Maja AhlströmVästerås SOK33:38+6:3811:28
8Thea NordinKorsnäs IF OK36:38+9:3812:30
9Astrid RexSundsvalls OK39:10+12:1013:22
10Emma JohanssonSundsvalls OK39:37+12:3713:31
11Rebecka PihlströmOK Landehof42:42+15:4214:34
12Angelina ÄlvegranVästerås SOK55:35+28:3518:58
13Julia WesthMullsjö SOK58:29+31:2919:57
Salla IsoherranenLynxej godkänd
Agnes WallinKorsnäs IF OKej godkänd
Alice LarssonUmeå OKej start

H14

2 950 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christoffer LindgrenOK Kåre24:198:14
2Karim MbembelaLynx26:01+1:428:49
3Matias KoponenLynx26:19+2:008:55
4Linus NilssonOK Österåker26:40+2:219:02
5Tobias DahlmarkVästerås SOK29:55+5:3610:08
6Henrik FranzénAlmby IK35:31+11:1212:02
7Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OK35:36+11:1712:04
8Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens OK36:13+11:5412:16
9Elis IversAttunda OK36:51+12:3212:29
10Viktor KarlssonStorviks IF44:01+19:4214:55
11Simon AlbinssonOK Tyr49:04+24:4516:37
12Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK51:26+27:0717:26
13Eric BäckArboga OK1:03:30+39:1121:31
14Albert GustafssonKFUM Örebro OK1:13:07+48:4824:47
Filip LindqvistTäby OKej start

D14 Kort

2 240 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Selma IvarssonOK Hammaren32:4214:35

H14 Kort

2 240 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Johan BylanderKarlsbyhedens OKej godkänd

D12

2 240 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva ErssonIFK Mora OK20:459:15
2Kia MbembelaLynx22:05+1:209:51
3Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK24:16+3:3110:49
4Julia GustafssonKFUM Örebro OK24:22+3:3710:52
5Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK24:55+4:1011:07
6Mira NordinKorsnäs IF OK26:37+5:5211:52
7Saga KällstrandÅmåls OK27:09+6:2412:07
8Stella ÄlvegranVästerås SOK31:34+10:4914:05
9Julia Hagelberg NordahlOK Kåre32:15+11:3014:23
10Julia GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna33:43+12:5815:03
11Amanda BäckArboga OK35:12+14:2715:42
12Greta BladlundKarlsbyhedens OK43:09+22:2419:15
13Maren Aure SkogedalAsker SK44:57+24:1220:04
Johanna PihlströmOK Landehofej godkänd
Ida KarlssonStorviks IFej start

H12

2 240 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo NordlanderSundsvalls OK15:026:42
2Karl Aderstedt AlthoffKungälvs OK17:20+2:187:44
3Elis LiukkonenSundsvalls OK19:15+4:138:35
4Simon NordlanderSundsvalls OK20:38+5:369:12
5Simon WesthMullsjö SOK21:34+6:329:37
6Rasmus KoponenLynx21:42+6:409:41
7Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL22:05+7:039:51
8Hampus KarlssonStorviks IF22:19+7:179:57
9Hjalmar WIlhelmssonFilipstads OK22:26+7:2410:00
10Love BylundIF Thor23:26+8:2410:27
11Sebastian GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna23:35+8:3310:31
12Isak HolmgårdKils OK24:41+9:3911:01
13Rasmus ÖbergOK Hällen25:41+10:3911:27
14Axel Björnberg FärdigNyköpings OK26:20+11:1811:45
15Malte SöderlundKarlsbyhedens OK27:20+12:1812:12
16Leo KristianssonHJS-Vansbro OK30:03+15:0113:24
17Pelle NilssonKarlsbyhedens OK32:25+17:2314:28
18Emil LundgrenSundsvalls OK32:42+17:4014:35
19Simon BerglundKarlsbyhedens OK35:11+20:0915:42
20Pontus HedbergKarlsbyhedens OK35:24+20:2215:48
21Nils JohanssonVästvärmlands OK45:50+30:4820:27
Petter GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubbej godkänd
Anders Næss-UlsethNydalens SKej godkänd

D12 Kort

2 010 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice TorlambIFK Mora OK31:4015:45

H12 Kort

2 010 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna45:2822:37

D10

2 010 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irma WesthMullsjö SOK16:027:58
2Lova MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna20:00+3:589:57
3Tyra ElgesjöDomnarvets GOIF22:09+6:0711:01
4Maja MaxénStora Tuna OK25:23+9:2112:37
5Ella LindqvistTäby OK26:04+10:0212:58
6Klara GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna27:01+10:5913:26
7Alice KällstrandÅmåls OK28:59+12:5714:25
8Klara BerglundKarlsbyhedens OK29:38+13:3614:44
9Freja BylanderKarlsbyhedens OK31:27+15:2515:38
10Moa KristianssonHJS-Vansbro OK37:51+21:4918:49
11Natalie NorénMalungs OK Skogsmårdarna43:31+27:2921:39
12Tuva WestbomSäterbygdens OK52:13+36:1125:58
Elsa MattssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Amanda MörkforsJärfälla OKej start

H10

2 010 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliver HellstedtLynx16:068:00
2Antti IsoherranenLynx17:31+1:258:42
3Eemeli LeskinenLynx20:59+4:5310:26
4Kalle JoonsLeksands OK22:59+6:5311:26
5Lukas LindIF Thor23:52+7:4611:52
6Sebastian AlinIFK Mora OK24:16+8:1012:04
7Ville ElgesjöDomnarvets GOIF24:50+8:4412:21
8Per Gustav WedmanVästerbergslagens OL27:07+11:0113:29
9Joel HolmgårdKils OK28:16+12:1014:03
10Max GustafssonKFUM Örebro OK32:07+16:0115:58
Viggo LindgrenOK Kåreej start

D35

2 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna OjapaloLynx33:3411:41
2Anne-Mari LeskinenLynx35:45+2:1112:27
3Marika HagelbergOK Kåre40:44+7:1014:11
4Maria IvermarkVästerås SOK51:19+17:4517:52
5Sara ÖbergOK Hällen1:05:02+31:2822:39
6Vanda KuthanovaFagersta OK1:29:33+55:5931:12
Cecilia VälijeesiöVästerås SOKej godkänd
Ida Pihl SkogOK Linnéej godkänd

H35

3 740 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matti JanlövIF Åland37:169:57
2Tuomas HakkarinenEspoon Akilles39:45+2:2910:37
3Anders FogelbergVästvärmlands OK57:45+20:2915:26 Ladda ner rutt i gpx-format
4Jiri MartanSlavia Liberec Orienteering1:02:03+24:4716:35
5John PerssonKarlsbyhedens OK1:23:24+46:0822:17

D40

2 700 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katja KycklingLynx30:0111:07
2Annika WesthMullsjö SOK37:46+7:4513:59
3Susanne LiukkonenSundsvalls OK39:59+9:5814:48
4Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK40:48+10:4715:06
5Sara LindIF Thor50:33+20:3218:43
6Karolina AnderssonLänna IF51:13+21:1218:58
7Kristina NordlanderSundsvalls OK53:58+23:5719:59
8Anna ElgesjöDomnarvets GOIF1:05:08+35:0724:07
9Martina GabrielssonTrollhättans SOK1:18:42+48:4129:08
Therese BergqvistKorsnäs IF OKej godkänd
Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOKej godkänd
Karin LarssonUmeå OKej start

H40

3 490 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per ÖbergOK Hällen29:538:33
2Per HolmIFK Mora OK30:39+0:468:46
3Johan LindqvistTäby OK33:16+3:239:31
4Fredrik GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb36:43+6:5010:31
5Anders HaglundOK Milan37:23+7:3010:42
6Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OK38:18+8:2510:58
7Henrik GustafssonKFUM Örebro OK39:20+9:2711:16
8Tony HellstedtRastihaukat41:13+11:2011:48
9Erik AderstedtKungälvs OK41:40+11:4711:56
10Mats GustafssonKFUM Örebro OK42:07+12:1412:04
11Filip IvermarkVästerås SOK42:27+12:3412:09
12Jonas ErikssonLänna IF47:25+17:3213:35
13Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK47:35+17:4213:38
14Magnus KarlssonStorviks IF50:55+21:0214:35
15Bengt HansskeKils OK51:17+21:2414:41
16Mattias BrandtHällefors OK51:34+21:4114:46
17Thomas AnderssonVästerås SOK54:22+24:2915:34
18Erik MöllerOK Södertörn58:31+28:3816:46
19Daniel WestbomSäterbygdens OK1:01:41+31:4817:40
20Jesper NordinKorsnäs IF OK1:05:21+35:2818:43
21Jakob WedmanVästerbergslagens OL1:10:00+40:0720:03
22Erik BacklundTrollhättans SOK1:13:27+43:3421:02
23Fredrik NordlanderSundsvalls OK1:15:18+45:2521:34
Per NylanderGrangärde OKej godkänd

D45

2 550 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kirsi BoströmLynx30:4512:03
2Nina IversAttunda OK34:47+4:0213:38
3Lena PetrisiVästerbergslagens OL38:34+7:4915:07
4Eva AlbinssonOK Tyr39:19+8:3415:25
5Ellen Aure SkogedalAsker SK41:42+10:5716:21
6Yvonne NormanLeksands OK43:35+12:5017:05
6Christina LiljeGävle OK43:35+12:5017:05
8Malena AhlströmVästerås SOK44:39+13:5417:30
8Karin ErssonIFK Mora OK44:39+13:5417:30
10Katarina LövgrenIFK Mora OK49:54+19:0919:34
11Charlotta WallinKorsnäs IF OK51:50+21:0520:19
12Anna-Märta JohanssonVästvärmlands OK53:31+22:4620:59
13Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK55:20+24:3521:41
14Annelie JohanssonOK Skärmen1:00:48+30:0323:50
15Karin LindellIF Thor1:01:30+30:4524:07
16Lena TörnqvistVästerås SOK1:04:31+33:4625:18
17Lill NallgårdVästerås SOK1:27:24+56:3934:16
18Camilla ÄlvegranVästerås SOK1:31:40+1:00:5535:56
19Anna GustafssonKFUM Örebro OK1:41:14+1:10:2939:41
Marit InngjerdingenHeming Orienteringej godkänd
Nina LimbäckVästerås SOKej godkänd
Catarina LarssonVästerås SOKej start

H45

3 130 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf KarlssonStorviks IF37:5012:05
2Fredrik LindellIF Thor39:27+1:3712:36
3Tommy JohanssonOK Jösse39:56+2:0612:45
4Joakim JanssonBredaryds SOK40:37+2:4712:58
5Ola LindIF Thor41:29+3:3913:15
6Sami IsoherranenLynx41:58+4:0813:24
7Torbjörn Nilsson AlataloStora Tuna OK42:36+4:4613:36
8Uwe RöhnerLOK Berlin45:35+7:4514:33
9Per LovangVästerbergslagens OL50:01+12:1115:58
10Henrik LundgrenSundsvalls OK55:16+17:2617:39
11Erik ÅbergKorsnäs IF OK55:53+18:0317:51
12Stefan BleidornLOK Berlin1:00:42+22:5219:23
13Krister BerglundKarlsbyhedens OK1:01:09+23:1919:32
14Markus BylundIF Thor1:11:47+33:5722:56
15Frank BraatzLOK Berlin1:13:36+35:4623:30
Thomas IvarssonOK Hammarenej godkänd
Jörgen JonssonOK Torej start
Mikael ÖstlundKvarnsvedens GOIF OKej start

D50

2 360 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika ViiloTampereen Pyrintö23:4410:03
2Anna-Maria BackrydLindebygdens OK26:29+2:4511:13
3Karin ÖhlinSOK Aneby30:26+6:4212:53
4Christina HalvarssonOK Kroppefjäll32:16+8:3213:40
5Yvonne FranzénAlmby IK35:54+12:1015:12
6Elisabeth WestmanVästerås SOK36:16+12:3215:22
7Vanja StaffOL Toten-Troll37:03+13:1915:41
8Ulrika ErikssonStora Tuna OK37:10+13:2615:44
9Lotta JungåkerKorsnäs IF OK38:39+14:5516:22
10Anette LantzOK Österåker44:37+20:5318:54
11Annlouise AlmqvistIFK Mora OK44:44+21:0018:57
12Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK44:51+21:0719:00
13Gunilla BomanVästerås SOK45:27+21:4319:15
14Gunnel RaskSigtuna OK51:00+27:1621:36
15Åsa Marknell DewittLänna IF53:22+29:3822:36
16Marie BjörklundEskilstuna OL55:16+31:3223:25
17Åsa PerssonLaxå OK1:07:02+43:1828:24
Kristina KlangHaninge SOKej godkänd

H50

3 130 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola HultinOK Roslagen29:559:33
2Anders KarlssonSnättringe SK31:11+1:169:57
3Fredrik BarrulfOK Tyr31:41+1:4610:07
4Lars HolmgårdKils OK34:54+4:5911:09
5Anders ÄlvegranVästerås SOK35:24+5:2911:18
6Peter HambäckLånghundra IF35:29+5:3411:20
7Anders DalhammerOK Roxen36:43+6:4811:43
8Ulf LarssonGarphyttans IF37:14+7:1911:53 Ladda ner rutt i gpx-format
9Magnus LimbäckVästerås SOK37:55+8:0012:06
10Joakim PerssonHaninge SOK38:23+8:2812:15
11Anders BengtssonSundbybergs IK40:04+10:0912:48
12Stefan TörnqvistVästerås SOK40:10+10:1512:49
13Thomas HøjsgaardDomnarvets GOIF40:17+10:2212:52
14Jan ViklundVästerås SOK41:46+11:5113:20
15Ulf K. RaskSigtuna OK41:49+11:5413:21
16Kenneth HermanssonSigtuna OK42:28+12:3313:34
17Anders JonssonIK Vikings OK43:17+13:2213:49
18Håkan OlofssonÄrla IF43:27+13:3213:52
19Henning WernøeHamar OK45:49+15:5414:38
20Per SundströmVästerås SOK46:13+16:1814:45
21Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL48:38+18:4315:32
22Rickard LindkvistLeksands OK50:25+20:3016:06
23Magnus BergmanOK Kåre51:10+21:1516:20
24Joakim AhlströmVästerås SOK52:12+22:1716:40
25Mikael DavidssonVästerås SOK55:26+25:3117:42
26Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:11:44+41:4922:55
Mats WilhelmssonFilipstads OKej godkänd
Hans ÄlvegranAvesta OKej godkänd
Anders LarssonAlmby IKej godkänd
Matz AnderssonLesjöfors SKej start
Thomas JohanssonSundsvalls OKej start
Robert BylanderKarlsbyhedens OKej start
Magnus LarssonVästerås SOKej start

D55

2 240 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid KensbyOK Tyr34:2015:19
2Susanne LüscherStora Tuna OK36:01+1:4116:04
3Mona BierfeldtÄrla IF40:46+6:2618:11
4Annika DavidssonVästerås SOK42:28+8:0818:57
5Pia FrostIFK Mora OK47:50+13:3021:21
6Mia GustafssonOK Kåre50:27+16:0722:31
7Annika BrodinLindebygdens OK57:33+23:1325:41
8Britt ClaessonIFK Mora OK1:04:12+29:5228:39
9Marita StadigSK Trim/Virsbo1:06:09+31:4929:31
Christina BirathStenungsunds OKej godkänd

H55

2 870 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan PalmgrenTäby OK32:2211:16
2Trond OlsenLøten o-lag36:08+3:4612:35
3Terje SchjølbergRøros IL37:03+4:4112:54
4Lasse PedersenGöteborg-Majorna OK37:43+5:2113:08
5Leif HelgmanOK Tyr39:29+7:0713:45
6Nils Harald StaffOL Toten-Troll42:39+10:1714:51
7Patrik AhlgrenTäby OK43:11+10:4915:02
8Bo NorrmanKjula IF43:39+11:1715:12
9Mats KensbyOK Tyr44:01+11:3915:20
10Stein Arne NegårdVang OL46:07+13:4516:04
11Mats JönssonKorsnäs IF OK46:45+14:2316:17
12Jan-Åke IsraelssonOK Milan47:14+14:5216:27
13Torbjörn SöderlundLeksands OK47:53+15:3116:41
14Maffe FrostIFK Mora OK49:16+16:5417:09
15Rickard PerssonVästerås SOK50:05+17:4317:27
16Leif MörkforsJärfälla OK51:31+19:0917:57
17Lars GustafssonOK Kåre52:22+20:0018:14
18Torbjörn AronssonGöteborg-Majorna OK52:39+20:1718:20
19Lars BengtssonÅrsunda IF53:55+21:3318:47 Ladda ner rutt i gpx-format
20Håkan PerssonLaxå OK56:16+23:5419:36
21Jan HanssonStenungsunds OK1:01:39+29:1721:28
22Hans WestmanVästerås SOK1:17:45+45:2327:05
Tommy BomanVästerås SOKej godkänd
Petter GullikstadRøros ILej godkänd
Anders DanielssonIFK Mora OKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format

D60

2 010 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin RabeUlriksbergs IK27:5613:53
2Britt-Marie ForsgrenOK Tisaren39:35+11:3919:41
3Ingela BengtssonÅrsunda IF48:56+21:0024:20
4Gudrun PerssonHallstahammars OK50:00+22:0424:52
5Catherine DawsonGafanhori58:50+30:5429:16
6Marianne EinarssonFagersta OK1:15:18+47:2237:27
7Monika BraatzLOK Berlin1:18:44+50:4839:10

H60

2 700 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sigurd DæhliLøten o-lag26:279:47
2Hans-Erik LangVästerbergslagens OL30:49+4:2211:24
3Eirik Næss-UlsethNydalens SK31:24+4:5711:37
4Lars PerssonHagaby GoIF Örebro31:49+5:2211:47
5Olof OlofssonHagaby GoIF Örebro33:57+7:3012:34
6Jan-Ola KarlssonOK Njudung33:58+7:3112:34
7Mats HedbergÅrsunda IF34:22+7:5512:43
8Paavo YlikiiskiläOK Fryksdalen34:23+7:5612:44
9Åke SundinHällefors OK37:09+10:4213:45
10Torbjörn LöfvingMullsjö SOK37:35+11:0813:55
11Dan KlangHaninge SOK39:09+12:4214:30
12Einar LienLøten o-lag39:21+12:5414:34
13Mats SandewallUmeå OK40:44+14:1715:05
14Jan LundgrenLinköpings OK41:21+14:5415:18
15Lars JanlövIF Åland49:18+22:5118:15
16Bengt SvedjebySkattkärrs SOK55:21+28:5420:30
17Torbjörn BergmanSnättringe SK58:26+31:5921:38
18Göran HanssonTäby OK1:02:42+36:1523:13
19Anders AlamaaIK Vikings OK1:07:21+40:5424:56
20Lars-Olof ErssonOK Kåre1:25:25+58:5831:38
Esko StadigSK Trim/Virsboej godkänd
Christer ForsgrenOK Tisarenej godkänd
Svante LindgrenKorsnäs IF OKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format

D65

2 010 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK25:5412:53
2Karin JanssonOK Fryksdalen34:35+8:4117:12
3Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL41:06+15:1220:26
4Agneta Pihl SkoogEnköpings AIF41:17+15:2320:32
5Maj-Lis BergströmHofors OK43:14+17:2021:30
6Annika NorströmHallstahammars OK51:17+25:2325:30
7Maud Göthe LundgrenLinköpings OK56:21+30:2728:02
8Annica  Lindell LangVästerbergslagens OL57:56+32:0228:49
9Barbro CarlssonAlfta-Ösa OK1:18:13+52:1938:54
10Laila HakkarainenMS Parma1:55:00+1:29:0657:12

H65

2 550 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PerssonVästerbergslagens OL34:2513:29
2Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL35:23+0:5813:52
3Roy DawsonGafanhori39:21+4:5615:25
4Ola KarlssonStorviks IF42:26+8:0116:38
5Torbjörn LageHelsingborgs SOK43:16+8:5116:58
6Lars MoranderIFK Mora OK43:45+9:2017:09
7Ludwig GenderjahnLOK Berlin46:14+11:4918:07
8Ulf KjellinOK Hedströmmen52:38+18:1320:38
9Hans Jörg SchifferleBjörnbär OK54:04+19:3921:12
10Ronald Mc GrailHjärnarps OL54:11+19:4621:14
11Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK58:57+24:3223:07
12Sven LarssonSärna SK1:01:49+27:2424:14
13Michael FrenzelLOK Berlin1:02:26+28:0124:29
14Juergen ZiescheLOK Berlin1:05:42+31:1725:45
15Christer HellströmStora Tuna OK1:14:48+40:2329:20
Jan ÅsbergHäverödals SKej start

D70

2 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga JohanssonNyköpings OK30:5812:14
2Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK32:05+1:0712:40
3Haldis GlendrangeStavanger OK34:20+3:2213:34
4Maud NilssonHJS-Vansbro OK46:18+15:2018:18
5Margareta LöfkvistBjursås OK52:12+21:1420:37
6Elisabet LundgrenSundsvalls OK53:55+22:5721:18

H70

2 360 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell ErikssonOK Djerf30:0512:44
2Hans-Gösta BernhardMariestads FK32:12+2:0713:38
3Jan FogelbergVästvärmlands OK32:36+2:3113:48
4Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo37:25+7:2015:51
5Göran LarboAttunda OK39:07+9:0216:34
6Lasse HolmStorviks IF39:19+9:1416:39
7Jonas LarssonOK Kullingshof39:26+9:2116:42
8Anders ClaessonIFK Mora OK40:32+10:2717:10
9Lars Ivar BergmanOK Fjällstigen41:48+11:4317:42
10Håkan RystedtStora Tuna OK43:44+13:3918:31
11Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK44:32+14:2718:52
12Olle JohanssonIFK Hedemora OK45:12+15:0719:09
13Knut SkjesetVang OL45:32+15:2719:17
14Svein GlendrangeStavanger OK47:43+17:3820:13
15Sven PihlEnköpings AIF56:15+26:1023:50
16Gunnar LöfkvistBjursås OK1:01:03+30:5825:52
17Keller WernerBjörnbär OK1:06:21+36:1628:06
Elis ÅbergStorviks IFej godkänd

D75

2 190 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Siv HasselgrundBjursås OK34:5515:56
2Asta SjöbergLindebygdens OK37:43+2:4817:13
3Ulla HöökOK Klyftamo49:31+14:3622:36

H75

2 240 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan JohanssonIFK Hedemora OK40:1017:55
2Kjell MjöbergHallstahammars OK46:28+6:1820:44
3Ove JohanssonOK Järnbärarna49:33+9:2322:07
4Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik50:05+9:5522:21
5Johnny BrandtHällefors OK50:26+10:1622:30
6Ragnar ErikssonOK Hedströmmen51:45+11:3523:06
7Knut HöökOK Klyftamo59:29+19:1926:33
8Anders PerssonOK Hammaren1:00:23+20:1326:57 Ladda ner rutt i gpx-format
9Kurt ZanderVästerås SOK1:12:38+32:2832:25
Hjalmar NordquistOK Järnbärarnaej godkänd
Anders JohanssonNyköpings OKej godkänd
Lars-Erik KarlssonRasbo IKej godkänd
Samuli HakkarainenMS Parmaej godkänd

H80

2 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingemar HolmbergIF Hagen41:3916:27
2Gunnar JohanssonFilipstads OK48:57+7:1819:20
3Valter AlamaaIK Vikings OK1:40:23+58:4439:40

Inskolning

1 970 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Vanna BylundIF Thorfullföljt
Tove GustafssonKFUM Örebro OKfullföljt
Wilhelmina HedbergKarlsbyhedens OKfullföljt
Hilma KaboIFK Mora OKfullföljt
Vide LetterbergOK Djerffullföljt
Annika Næss-UlsethHeming Orienteringfullföljt
Arvid NilssonKarlsbyhedens OKfullföljt
Lukas NorénMalungs OK Skogsmårdarnafullföljt
Karl VinbladHagaby GoIF Örebrofullföljt

U1

1 970 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik EricsonFagersta OK22:5311:36
2Emil ÖbergOK Hällen24:36+1:4312:29
3Ludvig Björnberg FärdigNyköpings OK24:41+1:4812:31
4Märta SonessonStora Tuna OK26:20+3:2713:22
5Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre26:36+3:4313:30
6Moa JäderbergLeksands OK28:25+5:3214:25
7William WestbomSäterbygdens OK29:16+6:2314:51
8Lukas ÖbergOK Hällen29:24+6:3114:55
9Oskar LindIF Thor30:19+7:2615:23
10Ebba MaxénStora Tuna OK31:21+8:2815:54
11Freja IvermarkVästerås SOK33:45+10:5217:07
12Maja EliassonFK Friskus-Varberg34:46+11:5317:38
13Joel WIlhelmssonFilipstads OK38:03+15:1019:18
14Stéphanie Linderståhl HeimbrantUppsala38:50+15:5719:42
15Jakob ElmRonneby OK38:56+16:0319:45
16Vera WesthMullsjö SOK39:23+16:3019:59
17Ebbe MattssonEdsbyns OK40:50+17:5720:43
18Max LindqvistTäby OK43:51+20:5822:15
Erik BjöremoKarlstad/Ulvsby IFej godkänd

U2

2 030 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils KallinGarphyttans IF32:0515:48
2Lovisa SundströmLeksands OK40:49+8:4420:06
3Olle BladlundKarlsbyhedens OK44:28+12:2321:54
4Melker SundströmLeksands OK50:10+18:0524:42
5Hedda MattssonEdsbyns OK54:03+21:5826:37

Öppen motion 1

2 030 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta EliassonFK Friskus-Varberg26:3613:06
2Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OK28:36+2:0014:05
3Anneli AnsbölFK Friskus-Varberg1:23:03+56:2740:54

Öppen motion 3

2 240 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny DruggeKorsnäs IF OK25:1711:17
2Karolina NygrenGrycksbo IF OK27:21+2:0412:12
3Hanne AnderssonVästerbergslagens OL30:24+5:0713:34
4Helena KristianssonHJS-Vansbro OK30:49+5:3213:45
5Ludvig LarssonLaxå OK34:21+9:0415:20
6Conny ErikssonIFK Mora OK34:28+9:1115:23
7Olle RingRonneby OK34:59+9:4215:37
8Pia BylundIF Thor40:27+15:1018:03
9Karin JohanssonHallstahammars OK44:47+19:3019:59
10Pia NordinKorsnäs IF OK1:11:03+45:4631:43
Lena WahssAvesta OKej godkänd
Emma AlmqvistSärna SKej godkänd
Tomas AlmqvistSärna SKej godkänd

Öppen motion 5

2 930 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ville KoponenLynx25:598:52
2Mikael AnderssonVästerbergslagens OL31:59+6:0010:54
3Linnea PetrisiVästerbergslagens OL35:26+9:2712:05
4Martin JohanssonTeam Tynell35:57+9:5812:16
5Nina NilssonSkogslöparna37:39+11:4012:50
6Fredrik NilssonKarlsbyhedens OK37:42+11:4312:52
7Alva KarlssonSnättringe SK38:40+12:4113:11
8Henrik DikvallWaxholms OK39:19+13:2013:25
9Nikita HeinonenKlubblös40:00+14:0113:39
10Jens WikströmSälens IF40:51+14:5213:56
11Erika MattssonEdsbyns OK42:11+16:1214:23
12Emma SonessonStora Tuna OK43:16+17:1714:46
13Erik HaugenRingsaker OK43:34+17:3514:52
14Oddvar GravingenGrue IL43:47+17:4814:56
15Lena RambergHallstahammars OK44:19+18:2015:07
16Marita KarlssonStorviks IF47:34+21:3516:14
17Annette HalvorsenOK Milan47:36+21:3716:14
18Annamari TütolaLynx47:38+21:3916:15
19Johanna PalmOK Triangeln53:08+27:0918:08
20Gustav BromanVästerås SOK53:13+27:1418:09
21Ulrika BohlinOK Triangeln53:37+27:3818:17
22Catharina DahlmarkVästerås SOK54:37+28:3818:38
23Ester BirgerssonHärlövs IF57:37+31:3819:39
24Kerstin ÅbergKorsnäs IF OK1:01:28+35:2920:58
25Kristina BäckArboga OK1:08:13+42:1423:16
26Christina IvarssonOK Hammaren1:12:55+46:5624:53
27Mathias ElmRonneby OK1:16:19+50:2026:02
28Lotta WedmanVästerbergslagens OL1:17:45+51:4626:32
29Lotta LarssonVästerbergslagens OL1:30:09+1:04:1030:46
Petra LorentssonLeksands OKej godkänd
Arne LindqvistSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Anette EngströmValbo AIFej godkänd

Öppen motion 7

2 110 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan PerssonValbo AIF29:1713:52
2Ida MattssonVästerbergslagens OL29:30+0:1313:58
3Torsten RambergHallstahammars OK32:44+3:2715:30
4Leif EdejernIFK Bergvik35:00+5:4316:35
5Michaela KällstrandÅmåls OK37:07+7:5017:35
6Mikael SöderlundKarlsbyhedens OK37:10+7:5317:36
7Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK37:42+8:2517:52
8Simon ForsStora Tuna OK37:52+8:3517:56
9Peter BäckArboga OK38:12+8:5518:06
10Laila NorrmanKjula IF45:51+16:3421:43
11Roger TorlambIFK Mora OK45:58+16:4121:47
12Ove PetterssonÄlvdalens IF OK47:52+18:3522:41
13Bengt StarkOK Milan47:56+18:3922:43
14Johan EricsonFagersta OK48:00+18:4322:44
15Andreas PihlströmOK Landehof50:21+21:0423:51
16Tore LundgrenSundsvalls OK52:24+23:0724:50
17Ruben FritzonEdsbyns OK54:05+24:4825:37
18Sofia BjörnbergNyköpings OK54:29+25:1225:49
19Daniela MartanovaSlavia Liberec Orienteering57:51+28:3427:25
20Anna SöderlundKarlsbyhedens OK59:37+30:2028:15
21Per-Martin SvärdIK Vikings OK59:59+30:4228:25
22Carin GustafssonJönköpings OK1:01:41+32:2429:14
23Fredrik DahlmarkVästerås SOK1:02:20+33:0329:32
24Elisabeth ErikssonOK Milan1:05:41+36:2431:07
25Minna WestbomSäterbygdens OK1:12:07+42:5034:10
Martin NorrmanKjula IFej godkänd
Mats JohanssonSundsvalls OKej start

Öppen motion 8

3 620 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin LundgrenSundsvalls OK35:499:53
2Anders ElgesjöDomnarvets GOIF36:02+0:139:57
3Ulrika SilverGävle OK37:07+1:1810:15
4Hans AlinIFK Mora OK40:18+4:2911:07
5Michael PalmOK Triangeln48:36+12:4713:25
6Håkan NilssonDomnarvets GOIF50:07+14:1813:50
7Håkan BlomkvistSkattkärrs SOK50:21+14:3213:54
8Terje GudbrandsenHamar OK51:26+15:3714:12
9Hans LibergOK Milan53:11+17:2214:41
10Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK53:17+17:2814:43
11Per AnderssonKlubblös54:42+18:5315:06
12Christer BorgGöteborg-Majorna OK54:49+19:0015:08
13Anton PerssonOK Hammaren55:28+19:3915:19
14Lukas PetterssonFP Kakel55:40+19:5115:22
15Åsa Zetterberg ErikssonOK Djerf56:33+20:4415:37
16Mikael LiljeGävle OK1:00:36+24:4716:44
17Henrik MonténDomnarvets GOIF1:04:32+28:4317:49
18Fredrik PetterssonFP Kakel1:12:00+36:1119:53
19Lotta PerssonFP Kakel1:12:02+36:1319:53
20Ewa EdejernIFK Bergvik1:12:51+37:0220:07
21Lennart MyrehedVandrarringen1:15:21+39:3220:48
22Magnus FärdigNyköpings OK1:19:43+43:5422:01
23Markus HanssonHagaby GoIF Örebro1:22:23+46:3422:45
24Henrik GöthbergIFK Mora OK1:33:48+57:5925:54
25Erik KallinGarphyttans IF1:35:54+1:00:0526:29
26Patrik GustafssonVästerbergslagens OL1:56:10+1:20:2132:05
27Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK1:56:37+1:20:4832:12
Peter LindTyresöej godkänd
Kenneth LantzOK Österåkerej godkänd
Daniel DruggeKorsnäs IF OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser