Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Bjursåsluffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Bjursåsluffen
Arrangörsorganisation: Bjursås OK
Datum: lördag 17 september 2011

Klasser: Visa alla | D21E | H21E | D20E | H20E | D18E | H18E | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D16K | H16K | D14 | H14 | D14K | H14K | D12 | H12 | D12K | H12K | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | D80 | H80 | D85 | H85 | Insk | U1 | U2 | ÖM1 | ÖM3 | ÖM5 | ÖM7 | ÖM8

D21 Elit

4 650 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna DuvanderOK Kåre42:489:12
2Annika ÖstmanSävedalens AIK46:38+3:5010:01
3Kajsa RichardssonVästvärmlands OK50:41+7:5310:53
4Kristin KarlssonSOK Aneby1:00:45+17:5713:03
5Frida IngelssonOckelbo OK1:01:27+18:3913:12
6Lovisa DanielssonHJS-Vansbro OK1:08:54+26:0614:49
Karin ElfvingDomnarvets GOIFej godkänd

H21 Elit

5 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils OlssonStora Tuna OK36:087:13
2Staffan ErikssonStora Tuna OK37:50+1:427:34
3Erik SundbergStora Tuna OK42:25+6:178:29
4Johan AlfredssonStora Tuna OK42:40+6:328:32
5Jon EklundIK Jarl Rättvik43:35+7:278:43
6Marcus HylénOK Kåre44:15+8:078:51
7Andreas LundbladIFK Moras OK48:19+12:119:39
Thomas E ErikssonKexholms SKej godkänd
Magnus EliassonDomnarvets GOIFej start
Johan GranathLeksands OKej start

H18 Elit

4 225 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan WintherVästerbergslagens OL40:589:41
2Rikard MattssonLeksands OK55:13+14:1513:04
3Joakim RamsellLeksands OK59:31+18:3314:05
Torgny PalmHJS-Vansbro OKej start

D21

3 650 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva ElfvingDomnarvets GOIF38:0910:27
2Lenka KlimplováOK Kåre38:38+0:2910:35
3Malin WidelundOK Kåre41:47+3:3811:26
4Anna T PerssonOK Kåre48:59+10:5013:25
Hanna CederDomnarvets GOIFej start

H21

4 725 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas RendalenKorsnäs IF OK55:2611:43
2Dmitri PotchepkoOK Kåre1:18:31+23:0516:37
Jonas StenbergDomnarvets GOIFej start

D16

3 675 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara WadmanIFK Moras OK36:239:54
2Ellen SarenmarkLeksands OK37:06+0:4310:05
3Linnea MalmbergStora Tuna OK38:02+1:3910:20
4Kajsa EngströmOK Kåre41:42+5:1911:20
5Hanna BarkegrenStora Tuna OK43:50+7:2711:55
6Cajsa MartinssonVästerbergslagens OL45:03+8:4012:15
7Linnéa HahneInsjöns IF OK46:04+9:4112:32
8Matilda DammvikStora Tuna OK46:57+10:3412:46
9Maria AnderssonVästerbergslagens OL55:50+19:2715:11
10Maja EngesLeksands OK57:01+20:3815:30
11Anna LångStora Tuna OK1:11:32+35:0919:27
Hanna GustafssonOK Kåreej godkänd
Melina CarlssonStora Tuna OKej start
Hanna ErikssonIFK Moras OKej start
Elin PetersonÄlvdalens IF OKej start
Erika MickelsonAvesta OKej start
Sonja PalmHJS-Vansbro OKej start

H16

3 675 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan SöderlundLeksands OK29:177:58
2Emil ÅbergKorsnäs IF OK30:58+1:418:25
3Johan WintherVästerbergslagens OL32:00+2:438:42
4Jonathan HelinOckelbo OK35:57+6:409:46
5Petter AnderssonOckelbo OK39:03+9:4610:37
6Daniel DuhlboIFK Moras OK40:29+11:1211:00
7Anton GustafssonStora Tuna OK41:17+12:0011:14
8Arvid BirgerssonGagnefs OK42:27+13:1011:33
9Magnus ÖstgrenOK Kåre1:13:39+44:2220:02
Viktor DjerfVästerbergslagens OLej godkänd
David StigsmarkStora Tuna OKej godkänd
Wilhelm Finn ErikssonStora Tuna OKej godkänd
David BengtssonGagnefs OKej godkänd
Gabriel HöjlindIFK Moras OKej start
Fredrik WallinStora Tuna OKej start
Anton DanielsAttunda OKej start

D14

3 050 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tova OlssonGrycksbo IF OK30:089:52
2Erica EdmanKorsnäs IF OK30:47+0:3910:05
3Emmy FredrikssonKorsnäs IF OK33:10+3:0210:52
4Kajsa MattssonOK Kåre33:19+3:1110:55
5Matilda MelénOK Kåre36:12+6:0411:52
6Emma JanssonStora Tuna OK36:18+6:1011:54
7Jonna RamsellLeksands OK36:50+6:4212:04
8Frida FredrikssonKorsnäs IF OK38:01+7:5312:27
9Elin FältmanLeksands OK41:24+11:1613:34
10Erika DuhlboIFK Moras OK45:55+15:4715:03
11Amanda HalvarssonLeksands OK53:37+23:2917:34
12Emma ForsbergOK Kåre53:47+23:3917:38
13Alma SarenmarkLeksands OK56:16+26:0818:26
Jessica HallqvistMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Elsa AnderssonDomnarvets GOIFej start
Carolina OlssonÄlvdalens IF OKej start
Cecilia DjerfVästerbergslagens OLej start
Ellen SarasGrycksbo IF OKej start
Amanda DanielsAvesta OKej start
Noa-Ristin C LagerqvistGrycksbo IF OKej start

H14

3 050 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isac Von KrusenstiernaOK Kåre22:147:17
2Jesper SvenskStora Tuna OK23:23+1:097:40
3Jonas ErikssonStora Tuna OK24:21+2:077:59
4André AnderssonVästerbergslagens OL24:58+2:448:11
5Isak ÅbergKorsnäs IF OK28:14+6:009:15
5Jonas GustafssonOK Kåre28:14+6:009:15
7Gustav ÖhgrenKarlsbyhedens IK31:40+9:2610:22
8Eric DanielssonOK Kåre36:19+14:0511:54
9Oscar SjöbergVästerbergslagens OL39:29+17:1512:56
10Oscar WibergJärla Orientering40:45+18:3113:21
11Jonatan BjörkLeksands OK41:01+18:4713:26
12Oscar BjörneklettVästerås SOK41:39+19:2513:39
13Byron PalmHJS-Vansbro OK45:20+23:0614:51
14Emil EngesLeksands OK47:58+25:4415:43
15Jacob HedlundGagnefs OK1:14:33+52:1924:26
Rikard HolmströmVästerbergslagens OLej godkänd
Filip HahneInsjöns IF OKej start
Lukas DanielssonVästerbergslagens OLej start
Martin MörsellOK Kåreej start
Jonathan PerssonKarlsbyhedens IKej start
Albert CarlingOK Kåreej start
Nils AlexanderssonStora Tuna OKej start

D12

2 575 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny PerérsKorsnäs IF OK27:2810:40
2Adelina FunkeLeksands OK28:03+0:3510:53
3Lisa DammvikStora Tuna OK28:38+1:1011:07
4Sara JunevikLeksands OK28:49+1:2111:11
5Sofia I ErikssonStora Tuna OK29:17+1:4911:22
6Ronja HuggForsa OK29:27+1:5911:26
7Elin VikerOK Kåre33:32+6:0413:01
8Alma AnderssonDomnarvets GOIF36:36+9:0814:12
9Lova KlasérKorsnäs IF OK37:50+10:2214:41
10Moa GöranssonKarlsbyhedens IK38:18+10:5014:52
11Elin HållHJS-Vansbro OK41:31+14:0316:07
12Ingrid BirgerssonGagnefs OK42:35+15:0716:32
13Karin JohanssonGagnefs OK43:26+15:5816:52
14Maja MörthInsjöns IF OK43:56+16:2817:03
15Sandra DahlströmKvarnsvedens GOIF OK44:32+17:0417:17
16Ida LarssonHJS-Vansbro OK45:45+18:1717:46
17Karolina DjerfVästerbergslagens OL47:49+20:2118:34
18Wilma WadlundInsjöns IF OK53:28+26:0020:45
19Ronja JuhlinGagnefs OK1:01:50+34:2224:00
Ronja JungåkerKorsnäs IF OKej godkänd
Alva RingiOK Kåreej godkänd
Ella OlssonGrycksbo IF OKej godkänd
Vilma Von KrusenstiernaOK Kåreej godkänd
Sara DruggeKorsnäs IF OKej start

H12

2 575 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor BarkegrenStora Tuna OK22:158:38
2Johan GibergTumba-Mälarhöjden OK25:17+3:029:49
3Victor BergLeksands OK26:50+4:3510:25
4Sebastian DanielssonVästerbergslagens OL28:37+6:2211:06
5Simon SjöbergVästerbergslagens OL30:33+8:1811:51
6Erik OlssonOK Kåre31:02+8:4712:03
7Johannes BrännströmGrycksbo IF OK33:27+11:1212:59
8Gabriel AspelinDomnarvets GOIF34:37+12:2213:26
9Mika KoskinenGrycksbo IF OK35:00+12:4513:35
9Lucas GranbergOK Kåre35:00+12:4513:35
11Isak BergkvistBjursås OK36:15+14:0014:04
12Viktor WallinKorsnäs IF OK37:02+14:4714:22
13Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK37:12+14:5714:26
14Martin DanielssonOK Kåre40:12+17:5715:36
15Oscar WidenfalkOK Kåre40:35+18:2015:45
Vidar LindbergKarlsbyhedens IKej godkänd
Johannes ÖhgrenKarlsbyhedens IKej start
Karl FredrikssonKorsnäs IF OKej start
Niklas BäckmanGagnefs OKej start
Zeb PalmHJS-Vansbro OKej start

D12 Kort

2 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Astrid NorgrenStora Tuna OKej godkänd

H12 Kort

2 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Markus BillockStora Tuna OK45:3422:13

D10

2 050 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa HallgrenBjursås OK20:4710:08
2Moa KarlssonStorviks IF23:17+2:3011:21
3Lova BrandshageIK Jarl Rättvik24:16+3:2911:50
4Ella BrandshageIK Jarl Rättvik24:48+4:0112:05
5Cecilia LindgrenOK Kåre25:41+4:5412:31
6Karin Ingeborg WedmanVästerbergslagens OL28:16+7:2913:47
7Karolina HolmströmVästerbergslagens OL28:25+7:3813:51
8Vendela SöderqvistOK Kåre29:54+9:0714:35
9Tove RingiOK Kåre30:20+9:3314:47
10Linnea DanielssonVästerbergslagens OL30:59+10:1215:06
11Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna32:53+12:0616:02
12Sofia DjerfVästerbergslagens OL32:57+12:1016:04
13Klara SpikLeksands OK36:49+16:0217:57
Lovisa DahlströmKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Lilian PalmHJS-Vansbro OKej start

H10

2 050 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor SvenskStora Tuna OK13:496:44
2Adam HahneInsjöns IF OK20:11+6:229:50
3Erik BrandtOK Kåre24:01+10:1211:42
4Markus MelénOK Kåre28:46+14:5714:01
5Christoffer LindgrenOK Kåre30:35+16:4614:55
6Samuel StålnäbbKvarnsvedens GOIF OK43:19+29:3021:07
7Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL1:07:01+53:1232:41
Olof FlinthLeksands OKej godkänd

D40

3 650 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lotta Thureson GibergHellas Orientering33:419:13
2Madelene AllmungsLeksands OK35:07+1:269:37
3Maria JunevikLeksands OK35:32+1:519:44
4Anna-Karin SchmutzLeksands OK36:05+2:249:53
5Ulrika SarasGrycksbo IF OK37:10+3:2910:10
6Kersti RingiOK Kåre37:16+3:3510:12
7Florence BergDomnarvets GOIF42:14+8:3311:34
8Susanna Erikers BrandshageIK Jarl Rättvik46:31+12:5012:44
9Erica HållHJS-Vansbro OK47:10+13:2912:55
10Eva-Lena HahneInsjöns IF OK47:43+14:0213:04
11Anna-Karin ForsbergOK Kåre55:22+21:4115:10
12Berit GummusIFK Moras OK1:05:47+32:0618:01
Karin ErssonIFK Moras OKej godkänd
Stina NordahlDomnarvets GOIFej start
Izabell BirklinOK Kåreej start

H40

4 250 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas NormanLeksands OK33:187:50
2Lars ÖhgrenKarlsbyhedens IK35:35+2:178:22
3Anders HvittfeldtIFK Moras OK36:02+2:448:28
4Dan GibergTumba-Mälarhöjden OK36:24+3:068:33
5Johan EngesLeksands OK37:01+3:438:42
6Per LovangVästerbergslagens OL38:00+4:428:56
7Martin PerssonOK Kåre40:02+6:449:25
8Erik ÅbergKorsnäs IF OK40:20+7:029:29
9Jonas UllbergIFK Moras OK40:37+7:199:33
10Mattias CarlsteinIFK Lidingös Skid o OK40:43+7:259:34
11Per NordahlDomnarvets GOIF43:46+10:2810:17
12Ola CarlssonStora Tuna OK44:01+10:4310:21
13Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK45:35+12:1710:43
14Henrik BirgerssonGagnefs OK1:00:17+26:5914:11
Torbjörn NilssonStora Tuna OKej godkänd
Fredrik N. JanssonVästerbergslagens OLej start

D45

3 050 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin SvenskStora Tuna OK29:509:46
2Ulrika ErikssonStora Tuna OK32:48+2:5810:45
3Anette PalmHJS-Vansbro OK33:09+3:1910:52
4Marianne OttossonVästerbergslagens OL33:34+3:4411:00
4Åsa RydellLeksands OK33:34+3:4411:00
6Lotta JungåkerKorsnäs IF OK33:53+4:0311:06
7Annluise GustafssonIFK Moras OK38:30+8:4012:37
8Mia GustafssonOK Kåre39:02+9:1212:47
9Anna Von KrusenstiernaOK Kåre39:59+10:0913:06
10Anna WidströmKvarnsvedens GOIF OK44:51+15:0114:42
11Katarina Hoffsten-SundqOK Kåre45:02+15:1214:45
12Ann-Christin LarssonOK Kåre49:04+19:1416:05
Eva PetersonÄlvdalens IF OKej start
Helena ThunströmKorsnäs IF OKej start
Eva LångStora Tuna OKej start

H45

4 250 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf MagnussonLeksands OK32:407:41
2Christer MorellOK Kåre34:29+1:498:06
3Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OK36:00+3:208:28
4Jan LindbergKorsnäs IF OK40:16+7:369:28
5Jonny DanielssonHJS-Vansbro OK40:28+7:489:31
6Kennet AnderssonGrycksbo IF OK41:02+8:229:39
7Erik StigsmarkKvarnsvedens GOIF OK41:54+9:149:51
8Mikael PerérsKorsnäs IF OK43:57+11:1710:20
9Anders BergDomnarvets GOIF44:44+12:0410:31
10Per ErikssonVästerbergslagens OL45:02+12:2210:35
11Kalle ÖstgrenOK Kåre45:34+12:5410:43
12Mikael DanielssonOK Kåre47:10+14:3011:05
13Mats LindqvistKvarnsvedens GOIF OK48:05+15:2511:18
14Stefan MalmbergStora Tuna OK48:35+15:5511:25
15Lars GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna49:36+16:5611:40
16Anders FlinthLeksands OK51:33+18:5312:07
17Lars DuvanderOK Kåre53:50+21:1012:40
18Bosse WiggeSäterbygdens OK55:53+23:1313:08
19Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:13:34+40:5417:18
Jonas LångStora Tuna OKej godkänd
Hans-Erik DanielssonVästerbergslagens OLej godkänd
Stefan HenrikssonOK Ravinenej start
Mats WallinStora Tuna OKej start

D50

3 050 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK31:5110:26
2Ingrid SvenssonStora Tuna OK32:51+1:0010:46
3Birgit ÅkerblomStora Tuna OK36:06+4:1511:50
4Jannike WåhlbergOK Kåre36:58+5:0712:07
5Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK43:22+11:3114:13
6Sofie NylanderOK Kåre48:53+17:0216:01
Mari-Louise LundgrenStora Tuna OKej start

H50

3 550 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf ErikssonStora Tuna OK29:528:24
2Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK31:01+1:098:44
3Per MelènOK Kåre31:04+1:128:45
4Bengt HaglundLeksands OK31:44+1:528:56
5Tryggve OttossonVästerbergslagens OL31:46+1:548:56
6Peo SvenskStora Tuna OK32:02+2:109:01
7Peter EjdemoOK Kåre35:56+6:0410:07
8Sten-Olof MattssonLeksands OK36:00+6:0810:08
9Thomas ÖstlundIFK Moras OK39:50+9:5811:13
10Kjell KlaarSäterbygdens OK43:35+13:4312:16
11Roger EklundIK Jarl Rättvik51:01+21:0914:22
12Torbjörn SöderlundLeksands OK1:07:40+37:4819:03
Lars GustafssonOK Kåreej godkänd
Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OKej start

D55

3 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica GustavssonIK Jarl Rättvik41:5413:44
2Inger MattssonVästerbergslagens OL43:27+1:3314:14
3Marianne AlmLeksands OK50:09+8:1516:26
4Elisabeth JonssonMalungs OK Skogsmårdarna51:38+9:4416:55
5Lillvor NordströmOK Kåre1:41:26+59:3233:15
Kerstin ErikssonOK Kåreej start

H55

3 650 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger LindLeksands OK28:477:53
2Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna29:37+0:508:06
3Hans-Erik LangVästerbergslagens OL33:41+4:549:13
4Hans AnderssonVästerbergslagens OL34:10+5:239:21
5Torbjörn OttossonStora Tuna OK36:33+7:4610:00
6Per-Åke LarshansLeksands OK36:42+7:5510:03
7Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK38:05+9:1810:26
8Martin RåmanKvarnsvedens GOIF OK38:17+9:3010:29
9Jan KinstenKvarnsvedens GOIF OK41:58+13:1111:29
10Yngve FrostIFK Moras OK59:17+30:3016:14
Bengt HanssonSäterbygdens OKej start
Dan WesterbergOK Kåreej start

D60

2 525 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annica Lindell LangVästerbergslagens OL36:5514:37
2Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF44:47+7:5217:44
3Bodil ThunholmIK Jarl Rättvik46:54+9:5918:34
4Ingeborg TorrisMalungs OK Skogsmårdarna53:33+16:3821:12
5Britt Marie PersIK Jarl Rättvik53:38+16:4321:14
6Eva HalvarsonOK Kåre53:50+16:5521:19
7Eva GrenmyrOK Nipan54:17+17:2221:29
Ingrid LindLeksands OKej start

H60

3 650 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lasse KarlssonIFK Moras OK34:259:25
2Kenneth WåhlbergOK Kåre38:17+3:5210:29
3Karl-Erik AnderssonIFK Moras OK38:53+4:2810:39
4Roland BergSäterbygdens OK43:11+8:4611:49
5Leif ÅkerblomStora Tuna OK44:09+9:4412:05
6Leif MathisenEskilstuna OL45:08+10:4312:21
7Mats MårtenssonStora Tuna OK48:36+14:1113:18
8Royne LenngrenIK Jarl Rättvik49:30+15:0513:33
9Lars-Olov DahlbergOK Landehof55:44+21:1915:16
Kurt NilssonGrycksbo IF OKej godkänd
Vilho RokkaLångshyttans AIK OKej godkänd
Bo SundqvistOckelbo OKej godkänd
Lars-Erik TjäderIFK Moras OKej godkänd
Claes NidebornStora Tuna OKej start
Lasse KokkonenLångshyttans AIK OKej start
Börje SanderLeksands OKej start

D65

2 525 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK35:0513:53
2Asta SjöbergLindebygdens OK35:24+0:1914:01
3Gunborg WestinLeksands OK39:50+4:4515:46
4Siv StamSäterbygdens OK44:05+9:0017:27
5Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK52:43+17:3820:52
6Maj HedIK Jarl Rättvik55:48+20:4322:05
7Ingrid AnderssonIFK Moras OK58:59+23:5423:21
8Anna MattssonInsjöns IF OK1:05:50+30:4526:04

H65

3 050 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans JohanssonIFK Moras OK32:4710:44
2Jan JohanssonIFK Hedemora OK32:50+0:0310:45
3Sven-Olof AspLeksands OK34:11+1:2411:12
4Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK34:58+2:1111:27
5Olle AnderssonIFK Moras OK36:09+3:2211:51
6Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF41:53+9:0613:43
7Rolf BjärudVästerbergslagens OL43:36+10:4914:17
8Rune PerssonMalungs OK Skogsmårdarna44:40+11:5314:38
9Rolf LindbergSöderhamns OK44:58+12:1114:44
10Hans L AnderssonVästerbergslagens OL45:10+12:2314:48
11Sture BergströmOK Hammaren46:57+14:1015:23
12Sven NilssonMalungs OK Skogsmårdarna47:17+14:3015:30
13Torbjörn TirénHellas Orientering47:35+14:4815:36
14Tore AnderssonIK Jarl Rättvik47:42+14:5515:38
15Jan-Erik WibergJärla Orientering47:56+15:0915:42
16Sören GustafssonSäterbygdens OK48:37+15:5015:56
17Håkan HallbergIFK Moras OK48:48+16:0116:00
18Lars-Olof JohanssonLeksands OK50:38+17:5116:36
19Östen AnderssonVästerbergslagens OL53:01+20:1417:22
20Bo DanmoDomnarvets GOIF53:57+21:1017:41
21Henning WaltgårdDomnarvets GOIF59:13+26:2619:24
22Jan Olof HedbergGagnefs OK1:14:06+41:1924:17
Sten BlomkvistVästerbergslagens OLej godkänd

D70

2 475 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gurli BackFagersta OK39:1615:51
Berit BäckmanSäterbygdens OKej godkänd
Karin RobertssonOK Kåreej godkänd

H70

2 600 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart MagnussonIFK Hedemora OK26:2210:08
2Lars-B LarssonOK Tyr26:48+0:2610:18
3Svante NyströmVästerbergslagens OL27:45+1:2310:40
4Folke NyströmVästerbergslagens OL28:04+1:4210:47
5Karl-åke DahlgrenSvärdsjö IF28:22+2:0010:54
6Torsten LöfgrenKarlsbyhedens IK31:13+4:5112:00
7Janne MånssonLeksands OK31:20+4:5812:03
8Tryggve OttossonKorsnäs IF OK31:53+5:3112:15
9Sven-Erik WidinDomnarvets GOIF33:09+6:4712:45
10Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK35:01+8:3913:28
11Bore NybergSäterbygdens OK39:53+13:3115:20
12Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK40:36+14:1415:36
13Stig JanssonDomnarvets GOIF40:50+14:2815:42
14Hans AnderssonStora Skedvi IK SOFF42:21+15:5916:17
15Tore SöderstenIFK Moras OK44:05+17:4316:57
16Jan-Anders JanssonOK Kåre44:55+18:3317:16
17Stig KarlssonKorsnäs IF OK45:00+18:3817:18
18Curt TillmanLinköpings OK45:37+19:1517:32
19Åke SundbergFagersta OK1:00:34+34:1223:17
Hans MårtenssonDalaportens OLej godkänd

D75

2 075 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laila NygrenSäterbygdens OK39:3319:03
2Maj Lis KnutssonKvarnsvedens GOIF OK42:55+3:2220:40
3Britta DanielsMalungs OK Skogsmårdarna45:50+6:1722:05
4Anna LarssonIK Jarl Rättvik52:04+12:3125:05
5Gunborg WåhlbergOK Kåre52:42+13:0925:23

H75

2 600 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL35:3613:41
2Erik LindbergKarlsbyhedens IK39:01+3:2515:00
3Sten BergmanKorsnäs IF OK45:43+10:0717:35
4Claes SjöbergLindebygdens OK55:00+19:2421:09
Olle OlofssonStorviks IFej godkänd

H80

2 475 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil NormanIFK Hedemora OK44:1317:51
2Hans Eric RobertssonOK Kåre45:27+1:1418:21
3Gösta MagnussonIFK Hedemora OK51:20+7:0720:44
4Rune MasesLeksands OK53:13+9:0021:30

H85

2 475 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune BerglindVästerbergslagens OL56:0622:40
2Ragnar WahlströmOK Kåre1:04:57+8:5126:14
3Olle ÅkerlundIK Jarl Rättvik1:07:06+11:0027:06
4Sven WåhlbergOK Kåre1:13:06+17:0029:32

Inskolning

1 725 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Grund Isak BengtssonKorsnäs IF OKfullföljt
Alma BirklinOK Kårefullföljt
Hanna BjörkLeksands OKfullföljt
Embla BomanKorsnäs IF OKfullföljt
Hilda BomanKorsnäs IF OKfullföljt
Elsa BrandtOK Kårefullföljt
Lea BörjesIK Jarl Rättvikfullföljt
Alva ErssonIFK Moras OKfullföljt
Eskil FläckGrycksbo IF OKfullföljt
Albin HvittfeldtIFK Moras OKfullföljt
Elsa KaipeLeksands OKfullföljt
Albin KindingstadKorsnäs IF OKfullföljt
Isak KindingstadKorsnäs IF OKfullföljt
Ida KlasérKorsnäs IF OKfullföljt
Samuel LindborgGrycksbo IF OKfullföljt
Emil LindgrenKorsnäs IF OKfullföljt
Gustav LindgrenKorsnäs IF OKfullföljt
Filip NormanKorsnäs IF OKfullföljt
Theo OlssonGrycksbo IF OKfullföljt
Olle RingiOK Kårefullföljt
Wille SöderqvistOK Kårefullföljt
Lina WidelundOK Kårefullföljt
Rasmus WidelundOK Kårefullföljt
Melvin FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Lovisa DjerfVästerbergslagens OLej start
Alva RyttherIFK Moras OKej start

U1

2 200 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hilma BrandshageIK Jarl Rättvik24:0310:55
2Emelie BjörkLeksands OK24:28+0:2511:07
3Hampus KarlssonStorviks IF26:45+2:4212:09
4Alva VikerOK Kåre28:07+4:0412:46
5Tilda BergLeksands OK28:16+4:1312:50
6Ellen FunkeLeksands OK28:17+4:1412:51
7Isak DalinLeksands OK30:51+6:4814:01
8Moa BirkebaekStora Tuna OK33:41+9:3815:18
9Oskar DalinLeksands OK33:52+9:4915:23
10August GörasLeksands OK40:52+16:4918:34
11Axel HellströmLeksand OK48:23+24:2021:59
Felicia Karls KnutssonIK Jarl Rättvikej start

U2

2 225 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik NorgrenStora Tuna OK20:169:06
2Jesper PetterssonLeksands OK22:30+2:1410:06
3Petters Irma BrömsLeksands OK27:34+7:1812:23
4Casper NormanLeksands OK28:39+8:2312:52
5Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens IK28:51+8:3512:57
6Elin NorlinIFK Moras OK29:23+9:0713:12
7Agnes WallinKorsnäs IF OK30:57+10:4113:54
8Tuva-Cajsa SpikLeksands OK31:24+11:0814:06
9Simon SchmutzLeksands OK31:58+11:4214:22
10Julia FunkeLeksands OK33:55+13:3915:14
11Tyra JohansenLeksands OK33:58+13:4215:15
12Elsa GörasLeksands OK34:19+14:0315:25
13Eskil NääsLeksand OK36:04+15:4816:12
14Klara GöranssonKarlsbyhedens IK36:59+16:4316:37
15Markus HalvarssonLeksands OK49:58+29:4222:27
16Rebecca StålnäbbKvarnsvedens GOIF OK50:51+30:3522:51
17Klockar Nelli NääsLeksands OK51:08+30:5222:58
18Leo LagerqvistGrycksbo IF OK1:10:06+49:5031:30
Jesper BergDomnarvets GOIFej start
Jakob WidelundOK Kåreej start

Öppen motion 1

2 225 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas Persson-18:308:18
2Elin LindrothIFK Moras OK20:49+2:199:21
3Sara ErikssonIFK Moras OK21:10+2:409:30
4Åsa BomanKorsnäs IF OK21:18+2:489:34
5Emelie BrudinIFK Moras OK25:19+6:4911:22
6Zara HedIK Jarl Rättvik28:51+10:2112:57
7Moa Sjösten AnderssonIFK Moras OK29:22+10:5213:11
8Charline Van den BloeckOK Kåre32:15+13:4514:29
9Jakob MagnussonStora Tuna IK SK33:28+14:5815:02
10Brita DanielssonFalun36:32+18:0216:25
11Helena HamvallLeksands OK46:16+27:4620:47
12Helena LagerqvistGrycksbo IF OK1:10:13+51:4331:33

Öppen motion 3

2 775 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva LorentzonOK Kåre27:4710:00
2Henrik SparrIFK Moras OK36:36+8:4913:11
3Jonas NorlinIFK Moras OK36:37+8:5013:11
4Lina RuthIK Jarl Rättvik37:00+9:1313:20
5Fredrik NorlinIFK Moras OK37:19+9:3213:26
6Jon KlasérKorsnäs IF OK39:37+11:5014:16
7Moa GrällsOK Kåre41:38+13:5115:00
8Hanne Marie AnderssonOK Malmia48:49+21:0217:35
9Katarina BackmanLeksand52:16+24:2918:50
10Johan ErikssonKorsnäs IF OK59:29+31:4221:26
11Joakim KindingstadKorsnäs IF OK1:02:26+34:3922:29
12Annika MathisenEskilstuna OL1:08:22+40:3524:38

Öppen motion 5

3 350 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas SjöbergVästerbergslagens OL33:039:51
2Thobias WidelundOK Kåre35:07+2:0410:28
3Marie-Louise KaipeLeksands OK35:46+2:4310:40
4Thomas JanssonStora Tuna OK41:03+8:0012:15
5Peter JanssonIK Jarl Rättvik43:44+10:4113:03
6Claes-Håkan MörthInsjöns IF OK44:23+11:2013:14
7Stefan HedIK Jarl Rättvik44:33+11:3013:17
8Per-Olof BoströmGrangärde OK45:32+12:2913:35
9Are BjörneklettVästerås SOK46:25+13:2213:51
10Stina FranzonHofors OK48:24+15:2114:26
11Jan HultHofors OK51:59+18:5615:31
12Alexander LychkovLeksands OK53:03+20:0015:50
13Anders HedlundGagnefs OK54:33+21:3016:17
14Oskar JönssonSMHI JF55:49+22:4616:39
15Chantal DonnellyKolmården OK57:13+24:1017:04
16Sara LindgrenKorsnäs IF OK57:19+24:1617:06
17Björn OlhansOK Kåre59:11+26:0817:40
18Yvonne CarlssonStora Tuna OK1:01:13+28:1018:16
19Lasse BackIFK Moras OK1:01:15+28:1218:17
20Maria Johansson LissGagnefs OK1:03:37+30:3418:59
21Petra WikströmIK Jarl Rättvik1:05:23+32:2019:31
22Birgitta MattssonOK Kåre1:08:29+35:2620:26
23Göran JuhlinGagnefs OK1:08:37+35:3420:28
24Kari KoskinenGrycksbo IF OK1:09:32+36:2920:45
25Lena KoskinenGrycksbo IF OK1:09:34+36:3120:45
26Ida KasselstrandBjörkfors GOIF1:15:26+42:2322:31
26Jakob WedmanVästerbergslagens OL1:15:26+42:2322:31
28Johan ErikssonGrangärde OK1:15:38+42:3522:34
29Gunilla KarlssonSäterbygdens OK1:44:34+1:11:3131:12
My OttossonVästerbergslagens OLej godkänd
Anna SandströmKarlsbyhedens IKej godkänd
Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OKej start

Öppen motion 7

2 625 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas NorgrenStora Tuna OK22:008:22
2Ylva AnderssonDomnarvets GOIF26:18+4:1810:01
3Peo BergLeksands OK26:50+4:5010:13
4Anders HanssonStora Tuna OK29:15+7:1511:08
5Lars HalvarssibLeksands OK29:45+7:4511:20
6Ulrika JanssonOK Kåre31:35+9:3512:01
7Barbro StigsmarkKvarnsvedens GOIF OK34:48+12:4813:15
8Anna BörjesIK Jarl Rättvik35:31+13:3113:31
9Karin ElfvingIK Jarl Rättvik36:05+14:0513:44
10Lars-Erik Backman-36:09+14:0913:46
11Kristin RamsellLeksands OK36:28+14:2813:53
12Per-Erik FredbergKorsnäs IF OK36:53+14:5314:03
13Mikael SöderlundKarlsbyhedens IK37:22+15:2214:14
14Inga FredbergKorsnäs IF OK37:49+15:4914:24
15Håkan LarssonÄlvsjö-Örby39:17+17:1714:57
16Elof BackFagersta OK39:30+17:3015:02
17Peter LagerqvistGrycksbo IF OK39:37+17:3715:05
18Elisabet LarssonOK Älvsjö-Örby41:11+19:1115:41
19Annika GöranssonKarlsbyhedens IK43:23+21:2316:31
20Ingela HagfalkStora Tuna OK46:14+24:1417:36
21Thomas KlasérKorsnäs IF OK46:28+24:2817:42
22Rolf GrällsOK Kåre53:17+31:1720:17
23Irma BjärudVästerbergslagens OL54:11+32:1120:38
24Bernt LiljegrenOK Kåre1:02:10+40:1023:40
25Gun LindbergSöderhamns OK1:04:09+42:0924:26
Elisabet LiljegrenOK Kåreej start

Öppen motion 8

4 500 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus NyströmKvarnsvedens GOIF OK43:329:40
2Gustav Grenmyr-50:10+6:3811:08
3David ModigOK Tyr54:23+10:5112:05
4Igor LychkovLeksand OK54:30+10:5812:06
5Andreas StrömstedtHJS-Vansbro OK56:03+12:3112:27
6Josef Källgården-58:26+14:5412:59
7Weronica MorellOK Kåre1:03:16+19:4414:03
8Roger LarssonOK Kåre1:03:26+19:5414:05
9Mikael RingiOK Kåre1:03:45+20:1314:10
10Lennart GustafssonStora Tuna OK1:06:11+22:3914:42
11Stina PerssonLindebygdens OK1:22:52+39:2018:24
12Jon Persson-1:29:42+46:1019:56

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Mila