Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Bergebosprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Bergebosprinten
Arrangörsorganisation: Domnarvets GOIF
Datum: onsdag 17 maj 2017

D21

4 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa EngströmOK Kåre31:197:03
2Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK34:39+3:207:48
Weronica MorellOK Kåreej start

H21

5 440 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar SandbergSäterbygdens OK30:045:31
2Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOK31:29+1:255:47
3Axel ErikssonKvarnsvedens GOIF OK31:57+1:535:52
4Staffan ErikssonStora Tuna OK32:20+2:165:56
5Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK37:35+7:316:54
6Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK38:13+8:097:01
7Per BrandtDomnarvets GOIF38:42+8:387:06
8Kjell KlarSäterbygdens OK38:47+8:437:07
9Anders JanssonGrycksbo IF OK38:49+8:457:08
10Carl MagnussonIFK Mora OK39:16+9:127:13
11Niklas StrömKvarnsvedens GOIF OK41:28+11:247:37
12Samuel StålnäbbKvarnsvedens GOIF OK43:54+13:508:04
13Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK44:41+14:378:12
14Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK45:18+15:148:19
15Ola ErikssonKvarnsvedens GOIF OK46:20+16:168:31
16Anders StålnäbbKvarnsvedens GOIF OK1:04:31+34:2711:51
Stefan JohanssonOK Kåreej godkänd
Ola JäderbergLeksands OKej godkänd
Christer MorellOK Kåreej godkänd
David NolåkersKvarnsvedens GOIF OKutgått
Peo BergLeksands OKej start
Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OKej start

H20

4 610 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor BergLeksands OK31:596:56
2Martin BergmanOK Kåre34:31+2:327:29
3Viktor WallinOK Kåre36:17+4:187:52
4John GranathOK Kåre38:01+6:028:14
Jakob BergmanOK Kåreej start

D16

3 410 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia WannerAvesta OK24:207:08
2Tilda GolsäterKorsnäs IF OK30:14+5:548:51
3Tyra DernfalkVästerbergslagens OL49:31+25:1114:31

H16

4 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melker NordgrenOK Kåre24:116:02
2Erik BrandtDomnarvets GOIF27:00+2:496:45
3Henrik PetrisiVästerbergslagens OL30:34+6:237:38
4Jonas CarlssonStora Tuna OK31:50+7:397:57
Karl GranathOK Kåreej godkänd
Jesper BergDomnarvets GOIFutgått

D14

2 750 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma EliassonDomnarvets GOIF15:215:34
2Tilda BergLeksands OK20:11+4:507:20
3Vendela SöderqvistOK Kåre20:12+4:517:20
4Maja BergqvistKorsnäs IF OK20:13+4:527:21
5Thea NordinKorsnäs IF OK21:29+6:087:48
6Karolina AnderssonDalaportens OL22:04+6:438:01
7Lovisa MasesStora Tuna OK23:04+7:438:23
8Elin BryggarGrycksbo IF OK31:10+15:4911:20
9Agnes WallinKorsnäs IF OK35:05+19:4412:45
Sara WallinKorsnäs IF OKej godkänd

H14

3 390 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK24:367:15
2Anton ForsHJS-Vansbro OK25:45+1:097:35
3Jakob CarlssonStora Tuna OK36:48+12:1210:51

D12

2 640 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa BirkebækStora Tuna OK19:487:30
2Maja EliassonDomnarvets GOIF20:00+0:127:34
3Irma BergDomnarvets GOIF22:50+3:028:38
4Moa BergqvistKorsnäs IF OK23:31+3:438:54
5Sanna HörnellDomnarvets GOIF24:15+4:279:11

H12

2 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel ErikssonStora Tuna OK17:096:29
2Hugo AtterbrandOK Kåre17:33+0:246:38
3Melvin LöfgrenOK Kåre19:26+2:177:21
4Elias HörnellDomnarvets GOIF20:35+3:267:47
5Axel GräfningsGrycksbo IF OK26:33+9:2410:03
Petter GranathSvärdsjö SOKej godkänd

D40

4 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrika NolåkersKvarnsvedens GOIF OK39:119:47

H40

4 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders AtterbrandOK Kåre30:416:47
Mats HörnellDomnarvets GOIFej start

D50

3 410 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lotta JungåkerKorsnäs IF OK25:567:36
2Anki Svärdby-BergmanOK Kåre30:07+4:118:49

H50

4 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas LöfgrenStora Tuna OK26:026:30
2Ulf ErikssonStora Tuna OK27:03+1:016:45
3Mats JönssonKorsnäs IF OK28:18+2:167:04
4Thomas PetterssonDomnarvets GOIF34:31+8:298:37
5Dan ErikssonKvarnsvedens GOIF OK47:35+21:3311:53
Ola WiksellStora Tuna OKej godkänd
Per SandbergSäterbygdens OKutgått

D60

2 530 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK20:288:05

H60

3 410 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars SahlbergLeksands OK25:227:26
2Kjell ErikssonInsjöns IF OK43:14+17:5212:40
3Torbjörn LarssonStora Tuna OK47:19+21:5713:52

Öppen Kort

2 640 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Villgott DalevallDomnarvets GOIF27:4810:31
2Camilla DalevallDomnarvets GOIF28:02+0:1410:37
Marcus NordvallDomnarvets GOIFutgått

Öppen Medel

3 410 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SandbergSäterbygdens OK31:029:06
2Malin WilhelmssonKorsnäs IF OK39:25+8:2311:33
3Ulf AnderssonDomnarvets GOIF46:50+15:4813:44
Christina SvederDomnarvets GOIFej godkänd
Filip SköldDomnarvets GOIFutgått

Öppen Lång

4 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan ErikssonLinköpings OK32:297:02
2Kristin RamsellLeksands OK50:12+17:4310:53
3Hanna KlarSäterbygdens OK1:05:33+33:0414:13
4Anita KlarSäterbygdens OK1:05:40+33:1114:14
Anders ThomassonUlricehamns OKej godkänd
Per NylanderGrangärde OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser