Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sprintcupen i Gammelstad, #3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sprintcupen i Gammelstad, #3
Arrangörsorganisation: Gammelstads IF
Datum: tisdag 9 maj 2017

D21

2 440 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena TuressonOK Renen17:026:58
2Sofia WestinVittjärvs IK19:06+2:047:49
3Elsa ChristofferssonOK Renen19:23+2:217:56
4Rebecka HylanderNyköpings OK21:02+4:008:37
5Kajsa EngströmOK Kåre21:14+4:128:42
6Anna AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb21:22+4:208:45
7Elvira ForslundOK Renen24:05+7:039:52
8Susanne AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb25:47+8:4510:34
9Karin KarlssonÄlvsby IF OK27:51+10:4911:24
10Elin LundgrenVittjärvs IK27:55+10:5311:26
11Linnéa DanielsAttunda OK34:38+17:3614:11
12Johanna LundkvistOK Vargen38:45+21:4315:52
Emma HedlundOK Renenej godkänd

H21

3 340 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias EliassonSundsvalls OK19:445:54
2Rasmus WickbomBergnäsets AIK19:57+0:135:58
3Mattias JohanssonBergnäsets AIK20:21+0:376:05
4Anders LidmanOK Renen20:38+0:546:10
5Jonas TofteredIF Rigor21:55+2:116:33
6Truls LindholmSundsvalls OK22:12+2:286:38
7Oskar ÖqvistBergnäsets AIK22:23+2:396:42
8Jakob LindehagPiteå IF Orienteringsklubb22:51+3:076:50
9Nils HenrikssonBergnäsets AIK23:22+3:386:59
10Robin SalénBergnäsets AIK23:34+3:507:03
11John StrandbergI 19 IF23:41+3:577:05
12Anders VedinSundsvalls OK24:05+4:217:12
13Harald LarssonBergnäsets AIK24:11+4:277:14
14Kalle KarlssonTjalve IF Norrköping24:42+4:587:23
15Thomas JohanssonOK Renen24:50+5:067:26
16Mårten WinklerSträngnäs-Malmby OL25:12+5:287:32
17Magnus BerglundVittjärvs IK25:44+6:007:42
18Håkan KarlssonNorrbottens Orienteringsförbun25:54+6:107:45
19Niklas PermanI 19 IF26:13+6:297:50
20Seth BorglundHärnösands OK26:38+6:547:58
21Fredrik EngströmBergnäsets AIK27:27+7:438:13
22Martin HasselströmOK Renen27:41+7:578:17
23Gabriel LarssonGammelstads IF28:15+8:318:27
24Mattias VainionpääI 19 IF28:37+8:538:34
25Magnus LundgrenI 19 IF29:54+10:108:57
26Anton DanielsAttunda OK32:34+12:509:45
27Erik TuuriBergnäsets AIK33:22+13:389:59
28Mattias LundgrenVittjärvs IK36:02+16:1810:47
29Ted StrömbäckVittjärvs IK37:48+18:0411:19
30Åke BergströmVittjärvs IK47:58+28:1414:21
31Johan TibbelinOK Renen49:17+29:3314:45
Ludvig DanforsMullsjö SOKdiskvalificerad
Tobias SnellOK Renendiskvalificerad
Jesper PetterssonÄlvsby IF OKej godkänd

D16

2 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LundbergOK Renen15:227:12
2Agnes KarlssonÄlvsby IF OK19:29+4:079:08
3Emmie LindbäckOK Renen28:36+13:1413:25
4Moa EngströmOK Renen31:05+15:4314:35

H16

2 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob FredbyOK Renen24:5410:12
Oskar LundgrenVittjärvs IKej godkänd

D14

2 070 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara KivijärviOK Renen20:369:57
2Ella TuressonOK Renen23:16+2:4011:14
3Edit KarlssonÄlvsby IF OK25:31+4:5512:19
4Lisa LarssonÄlvsby IF OK25:42+5:0612:24

H14

2 070 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon MarkströmOK Renen19:139:17
2Victor BerglundVittjärvs IK20:19+1:069:48
3Martin LundholmOK Renen26:55+7:4213:00
4Anton HedströmOK Renen33:33+14:2016:12
Oskar ErikssonOK Renenej start
Oskar IngvarssonOK Renenej start

D12

1 720 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tova LindbäckOK Renen12:427:23
2Emma HasselströmOK Renen13:52+1:108:03
3Sofia MarkströmOK Renen18:14+5:3210:36
4Alva EngströmOK Renen18:16+5:3410:37
5Moa LundgrenVittjärvs IK24:06+11:2414:00

H12

1 720 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tim LundbergOK Renen10:546:20
2Arvid IngvarssonOK Renen12:41+1:477:22
3Jim BlomqvistOK Renen13:13+2:197:41
4Albin WollbrandOK Renen14:36+3:428:29
4Eric HasselströmOK Renen14:36+3:428:29
6Linus NordinOK Renen16:20+5:269:29
7Arvid WeinzOK Renen16:27+5:339:33
Edvin LundOK Renenej start

D10

1 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Minna TuressonOK Renen8:335:46
2Tova HolmbergBergnäsets AIK11:12+2:397:34
3Vilda EngströmBergnäsets AIK14:23+5:509:43
Astrid LundOK Renenej start

H10

1 480 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilgot KuokkanenOK Renen8:265:41
2Melker WollbrandOK Renen9:45+1:196:35
3Martin LarssonÄlvsby IF OK11:26+3:007:43
4Ove RenbergBergnäsets AIK12:13+3:478:15
5Axel EngströmOK Renen12:30+4:048:26
6Emil EngströmOK Renen14:10+5:449:34

D50

2 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carin BergenstenVittjärvs IK19:078:58
2Angela NilssonSkellefteå OK38:11+19:0417:55
3Maria MarkströmOK Renen39:33+20:2618:34
Sylvia BrännströmOK Renenutgått

H50

2 130 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sture NorénÄlvsby IF OK18:348:43
2Sven ÖrnerlingOK Renen18:58+0:248:54
3Magnus GranbergPiteå IF Orienteringsklubb22:26+3:5210:31
4Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK24:15+5:4111:23
Lars GrenJokkmokks SKej godkänd
Hans WickbomVittjärvs IKej start

D70

1 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla PerhultOK Vargen25:3513:27

H70

1 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS18:469:52
2Bo JohanssonIK Örnen19:55+1:0910:28
3Runar MarktinVidsels IK21:36+2:5011:22
4Stig LindskogVisborgs OK23:06+4:2012:09
5Henken ErikssonI 19 IF24:15+5:2912:45 Ladda ner rutt i gpx-format
6Sven-Ivan GrönlundOK Renen25:08+6:2213:13
7Gunnar LindströmOK Renen29:41+10:5515:37

Öppen motion 1

1 480 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1My BlomqvistOK Renen9:336:27
2Emilia HöglundÄlvsby IF OK10:49+1:167:18
3Emilia LundholmOK Renen10:59+1:267:25
4Vilma KuokkanenOK Renen13:31+3:589:07
5Irma IngvarssonOK Renen14:12+4:399:35
6Ivar KronholmOK Renen17:03+7:3011:31
7Alice KoivumaaVittjärvs IK17:16+7:4311:40
8Alva IsakssonÄlvsby IF OK20:19+10:4613:43
9Tuva EngströmBergnäsets AIK20:45+11:1214:01
10Albin BerggrenOK Renen22:02+12:2914:53
11Vera EdeskärOK Renen22:20+12:4715:05
12Vide GranströmBergnäsets AIK30:59+21:2620:56
13Linnea GranströmBergnäsets AIK31:00+21:2720:56
Knut HolmbergBergnäsets AIKej start
Tilde NygrenÄlvsby IF OKej start
Märta WeinzOK Renenej start

Öppen motion 4

1 900 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa ErikssonOK Renen15:478:18
2Rebecka PerssonLuleå Gjutarens IF18:00+2:139:28
3Anders JohanssonOK Renen18:43+2:569:51
4Emma GustavssonVittjärvs IK18:47+3:009:53
5Ellen NykäinenPajala IF18:59+3:129:59
6Emilia RiekkolaSävast Ski Team IF19:02+3:1510:01
7Anna EngströmOK Renen21:19+5:3211:13
8Daniel LundholmOK Renen23:22+7:3512:17
9Agneta LindbäckOK Renen26:49+11:0214:06
10Elin DjurbergBergnäsets AIK29:09+13:2215:20
11Henry PilstålOK Renen29:36+13:4915:34
12Åsa FredbyOK Renen31:33+15:4616:36
13William OdevikMitt Livs StiL OK35:58+20:1118:55
Clas-Göran LundBodens Bandyklubb OSej godkänd

Öppen motion 8

3 340 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BennitzOK Renen20:406:11
2Henrik LundOK Renen26:43+6:037:59
3Fredrik LernstålOK Renen27:24+6:448:12
4Richard LundstedtMullsjö SOK30:39+9:599:10
5Petter NorénÄlvsby IF OK31:19+10:399:22
6Peter LundbergOK Renen32:27+11:479:42
7Patrik ErikssonOK Renen35:33+14:5310:38
8Isak LissbersMitt Livs StiL OK37:18+16:3811:10
9Anders BrännströmOK Renen37:24+16:4411:11
10Ellinor LernstålOK Renen37:50+17:1011:19
11Emma JohanssonMitt Livs StiL OK39:08+18:2811:42
12Linda LundbergOK Renen48:23+27:4314:29
Karolina BerggrenOK Renenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser