Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tiomila i Nynäshamn

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Tiomila i Nynäshamn
Arrangörsorganisationer: IFK Enskede / OK Älvsjö-Örby / Skogsluffarnas OK
Datum: lördag 28 april 2018 - söndag 29 april 2018

10MILA-KAVLEN, sträcka 7

321 startande
PlacNamnLagTidDiff
1Vetle Ruud BråtenIFK Göteborg Orientering 11:02:33
2Olle KaleredStora Tuna OK 11:03:05+0:32
3Håkon Jarvis WestergårSödertälje-Nykvarn OF 11:05:02+2:29
4Tim RobertsonKoovee 11:05:24+2:51
5Florian AttingerIFK Mora OK 11:05:33+3:00
6Jan TroengOK Linné 11:05:35+3:02
7Edgars BertuksTurun Metsänkävijät 11:05:49+3:16
8Lauri NenonenKalevan Rasti 11:06:20+3:47
9Vili NiemiPaimion Rasti 11:06:30+3:57
10Otto SimosasTampereen Pyrintö 11:07:17+4:44
11Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna 11:07:23+4:50
12Johannes KuhlinGöteborg-Majorna OK 21:07:27+4:54
13Helmut GremmelLillomarka OL 11:07:39+5:06
14Vegard Brun SagaIL Tyrving 11:09:17+6:44
15Björn CederbergIFK Lidingö SOK 11:09:34+7:01
16Isak BergsetFrol IL 11:09:45+7:12
17Oscar LyngenFreidig 11:09:58+7:25
18Markus HolterHalden SK 11:10:05+7:32
19Mikkel SørensenNTNUI 11:10:08+7:35
20Ollipekka HeikkiläHelsingin Suunnistajat 11:10:12+7:39
20Krzysztof WolowczykOK Denseln 11:10:12+7:39
22Andreas ArgårdsIFK Mora OK 21:10:25+7:52
23John PerssonIFK Göteborg Orientering 21:10:26+7:53
24Aaro JulkunenMS Parma 11:10:27+7:54
25Anders StällbergTullinge SK 11:11:35+9:02
26Pekka HyvönenAngelniemen Ankkuri 11:12:00+9:27
27Anton NilssonJärla Orientering 11:12:08+9:35
28Rainer KujalaLynx 11:12:36+10:03
29Simen Eid NielsenNTNUI 21:12:50+10:17
30Andrey LamovStora Tuna OK 21:12:56+10:23
31Juho YlinenIkaalisten Nouseva-Voima 11:13:13+10:40
32Adam GranstedtIK Hakarpspojkarna 11:13:15+10:42
33Daniil ElizarovHiisirasti 11:13:35+11:02
33Jakub DekrétRehns BK 11:13:35+11:02
35Johan CallebergSnättringe SK 11:14:01+11:28
36Miika NurmiIFK Göteborg Orientering 31:14:11+11:38
37Artjoms RekunenkoOK Klemmingen 11:15:01+12:28
38Philipp SauterGöteborg-Majorna OK 11:15:03+12:30
39Tuukka JurvakainenVaajakosken Terä 11:15:29+12:56
40Janne OvaskaVehkalahden Veikot 11:15:31+12:58
41Albin FalkNyköpings OK 11:15:46+13:13
42Isak HertinIK Hakarpspojkarna 21:15:53+13:20
43Tommy SöderbergOK Hällen 11:15:56+13:23
43Oscar VångellÄrla IF 11:15:56+13:23
45Lars Young VikNydalens Skiklub 21:16:02+13:29
45Ola NybergMalungs OK Skogsmårdarna 21:16:02+13:29
47Herman Ryen MartinsenFredrikstad SK 11:16:11+13:38
47Marcus BrandtTumba-Mälarhöjden OK 11:16:11+13:38
49Marko LoukkalahtiHiidenkiertäjät 21:16:31+13:58
50Emil KarlssonHestra IF 11:16:48+14:15
51Aleksandr SeleznevKuzmolovo 11:16:54+14:21
52Arto NiiranenKuopion Suunnistajat 11:17:53+15:20
53Jakob IvarssonHaninge SOK 11:17:54+15:21
54Fredrik SandnesFreidig 31:17:56+15:23
55Tommy HayesRajamäen Rykmentti 11:18:36+16:03
56Simon SvenssonOK Pan-Kristianstad 11:18:47+16:14
57Alvis ReinsonsOK Södertörn 11:18:54+16:21
58Kalle KinnalaTurun Suunnistajat 11:19:01+16:28
59Patrik CorneliussonOK Löftan 11:19:07+16:34
60Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK 11:19:09+16:36
61Valtteri RantalaLahden Suunnistajat-37 11:19:24+16:51
62Aleksander BernaciakOK Orion 11:19:31+16:58
63Vyacheslav MartinovskyNord West 11:19:33+17:00
64Rasmus Møller JessOK Linné 21:19:36+17:03
65Atte IkolaHelsingin Suunnistajat 21:19:47+17:14
66Olof SmittSödertälje-Nykvarn OF 21:19:56+17:23
67Topi HuttunenAnttolan Urheilijat 11:19:59+17:26
68Pontus BierfeldtÄrla IF 21:20:05+17:32
69Mika LaitamäkiHauhon Sisu 11:20:15+17:42
70Matviy KhotyaintsevIF Thor 11:20:29+17:56
71Felix FinsrudAsker SK 11:20:37+18:04
72Pontus LindblomOK Roxen 11:20:41+18:08
73Ville HuomolinLappeen Riento 11:20:42+18:09
74Richard RobinsonOK Ravinen 11:20:52+18:19
75Otto SaikkonenTurun Metsänkävijät 21:20:58+18:25
76Mikael RautioEspoon Suunta 11:21:12+18:39
77Mathias GløersenBækkelagets SK 11:21:14+18:41
78Arvid UmegårdLånghundra IF 11:21:22+18:49
79Michal JirasekSuunta Jyväskylä 11:21:24+18:51
80Linus LarssonOK Kåre 11:21:29+18:56
80Hugo JakobssonEksjö SOK 11:21:29+18:56
82Casper VånsjöKöping-Kolsva OK / Arboga OK 11:21:31+18:58
83Martin JohnssonKamrat och IF KIF 11:21:37+19:04
84Simon MarkendahlHagaby GoIF Örebro 11:21:58+19:25
85Oskari LepistöMS Parma 21:21:59+19:26
86Erlend BrendstuenHalden SK 21:22:07+19:34
87Giacomo FrattariOK Pan Århus 11:22:08+19:35
88Otto LoukkalahtiHiidenkiertäjät 11:22:17+19:44
89Robert NiewiedzialaRonneby OK 11:22:29+19:56
90Andreas MikkelsenSøllerød OK 11:22:39+20:06
91Jan BorilFinspångs SOK 11:23:03+20:30
92Robert PedersenJärfälla OK 11:23:20+20:47
92Rolf HaugKongsberg OL 11:23:20+20:47
94Jakob SegerslättSkåneslättens OL 11:23:31+20:58
95Linus RisplingCentrum OK 11:23:35+21:02
96Anders BjörklundTrollhättans SOK 11:23:43+21:10
97Sondre OttesenFredrikstad SK 21:23:49+21:16
98Hannu MalinenJämsän Retki-Veikot 11:23:54+21:21
99Jakob AttåsOK Tisaren 21:23:59+21:26
100Martin LindskogOK Ravinen 21:24:10+21:37
101Fredrik WeihardSävedalens AIK 11:24:26+21:53
102Magnus GjerstadVaregg Fleridrett 11:24:33+22:00
103Simon SkogmanMarkbygdens OK 11:24:35+22:02
104Sivert Sande KvermeFossum IF 21:24:37+22:04
105Piero SannicoloTullinge SK 31:24:44+22:11
106Valter PetterssonOK Tisaren 11:25:01+22:28
106Ådne SkjærsteinIL Tyrving 21:25:01+22:28
108Oskar SvahnEksjö SOK 21:25:03+22:30
109Mantas MartinkusIGTISA 11:25:16+22:43
110Viggo KlassonOK Ravinen 31:25:17+22:44
111Joao Pedro JaberKarlskrona SOK 11:25:19+22:46
112Matias Hodne HanischKristiansand OK 11:25:25+22:52
113Klaus HaanpääPaimion Rasti 21:25:29+22:56
114Daniil BotyginHämeenlinnan Suunnistajat 11:25:31+22:58
115Marion HuberNydalens Skiklub 31:26:04+23:31
116Sven EngströmLinköpings OK 11:26:08+23:35
117Ludvig RødnesOppsal Orientering 11:26:09+23:36
118Robin SvennbergOK Djerf / Degerfors OK / Kristinehamns OK 11:26:26+23:53
119Johan HerrmanOK Hällen 21:26:43+24:10
120Fredrik JönssonMotala AIF OL 11:26:45+24:12
121Mårten LundqvistSundbybergs IK 11:26:53+24:20
122Johan LarssonOK Skogshjortarna 11:27:05+24:32
123Kristian PyttenKristiansand OK 21:27:12+24:39
124Henrik BakkmanIFK Lidingö SOK 31:27:18+24:45
125Albin KårénSundsvalls OK 11:27:20+24:47
126Jonathan JylltorpLinköpings OK 21:27:36+25:03
127Tommy AskBredaryds SOK 11:27:39+25:06
128Therese BergqvistKorsnäs IF OK / Bjursås OK / Storviks IF 11:27:50+25:17
129Anton StrandbergSkogslöparna 11:27:54+25:21
130Andreas LundstenOK Renen / OK Sarven / Piteå IF Orienteringsklubb / Umeå OK / Vittjärvs IK 11:28:03+25:30
131Erik HanssonHellas Orientering 11:28:11+25:38
132Rasmus NordgrenOK Kåre 21:28:29+25:56
133Antoine FaureKongsberg OL 21:28:52+26:19
134Henrik WillamoSödertälje-Nykvarn OF 31:28:56+26:23
135Viktor SkobeKalmar OK 11:29:16+26:43
136Dag Arne LierIndre Østfold OK 11:29:22+26:49
137Noa SjöstrandVästerås SOK 11:29:33+27:00
138Mårten OlssonGävle OK 11:30:04+27:31
139Emil StørmerFossum IF 11:30:21+27:48
140Magnus Eide-FredriksenHeming Orientering 11:30:24+27:51
141Henrik ModigOK Pan-Kristianstad 21:30:35+28:02
142Rami SiivonenRasti-Lukko 11:30:46+28:13
143Per NordholmSävedalens AIK 21:31:05+28:32
144Per KempeOK Denseln 21:31:12+28:39
145Jonas NordströmOK Roslagen 11:31:22+28:49
146Peter HaglundHaninge SOK 21:31:28+28:55
147Lukas WernerIFK Lidingö SOK 21:31:33+29:00
148Mikael NyströmOK Ravinen 41:31:36+29:03
149Pasi OravainenSiilin Rasti 11:31:45+29:12
150William BjörkmanVäxjö OK 11:31:46+29:13
151Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb 11:31:47+29:14
152Alexander BlombergNyköpings OK 21:31:58+29:25
153Mikael LindénKouvolan Suunnistajat 11:32:03+29:30
154Johan HedmanSöders-Tyresö 11:32:08+29:35
155Leon HanssonGotlands OF 11:32:18+29:45
156Fredrik HugossonLunds OK 11:32:19+29:46
157Björn HenrikssonTolered-Utby Ol-klubb 11:32:32+29:59
158Adrian JohanssonOK Nolaskogsarna 11:33:05+30:32
159Samuel AxelsonOK Tyr 11:33:09+30:36
160Jan PicekTSM Ještědské oblasti 11:33:16+30:43
161Anselm ReichenbachOppsal Orientering 21:33:18+30:45
162Thomas JanssonIF Femman 11:33:41+31:08
163Kristen NyhamarNTNUI 31:33:57+31:24
164Joona NolviRastikarhut 11:33:59+31:26
165Thomas PetterssonAttunda OK 11:34:12+31:39
165Daniel SundqvistOK Orinto 11:34:12+31:39
167Martin HerbertTäby OK 11:34:46+32:13
168Oscar StenbackaOK77 11:34:50+32:17
169Jenny WesterberghLänna IF / Rasbo IK 11:34:53+32:20
170Thomas RehnOK Raseborg 11:34:56+32:23
171Aaro VirtanenLahden Suunnistajat-37 21:34:59+32:26
172Stig Johan WiklundSträngnäs-Malmby OL 11:35:04+32:31
173Lauri PartanenHyvinkään Rasti 11:35:23+32:50
174Magnus LindblomGustavsbergs OK 11:35:32+32:59
175Jon SkriubakkenPorsgrunn OL / Sandefjord OK 11:35:49+33:16
176Pål Christian IngierdBækkelagets SK 21:35:50+33:17
177Magnus SahlmanLinköpings OK / Hagaby GoIF Örebro 31:35:51+33:18
178Tobias AbrahamssonSundbybergs IK 21:35:58+33:25
179Jacob MobergHelsingborgs SOK / FK Boken / Örkelljunga FK 11:36:12+33:39
180Ola TorstenssonVäddö 88 11:36:28+33:55
181Samuel LindénAttunda OK 21:36:42+34:09
182Klas JohanssonOK Kolmården 11:36:44+34:11
183Olof MalmbergIFK Umeå 11:37:01+34:28
184Cécile FoltzerOK Linné 41:37:08+34:35
185Simon MartinssonOK Klemmingen 21:37:35+35:02
186Thomas LiljaOK Denseln 31:37:37+35:04
187Martin ŠkvorTSM Praha 11:37:40+35:07
188Magnus ÖhlingKatrineholms OK / OK Tor 11:37:54+35:21
189Anders LagerwallOK Linné 31:38:00+35:27
190Anton UllerKils OK 11:38:02+35:29
191Matias NissenFreidig 21:38:23+35:50
192Pieti SKS LiukkaSavo-Karjalan Suunnistus 11:38:39+36:06
193Akseli JussinmäkiVetelin Urheilijat / Halsuan Toivo / Kokkolan Suunnistajat / Perhon Kiri 11:38:47+36:14
194Erik WidmarkIF Hagen 11:38:50+36:17
195Mikael LindqvistMalmby IF 1988 Jubileumslag 11:38:53+36:20
196Otso PajuojaSK Vuoksi 11:39:01+36:28
197Simon ÖsterlingOK Södertörn 21:39:05+36:32
198Jasper AlajoutsiKoovee 21:39:41+37:08
199Erik ViklundRånäs OK 11:39:54+37:21
200Jesper AnderssonSnättringe SK 21:40:16+37:43
201David AndréGöteborg-Majorna OK 31:40:35+38:02
202Albin PerssonHalmstad OK 11:40:36+38:03
203Ville PakkanenEspoon Akilles 11:40:52+38:19
204Julian HollingberyFarumTisvilde OK 11:41:18+38:45
205Matias KoponenLynx 21:41:29+38:56
206Martin StorkampSundsvalls OK 21:42:18+39:45
207Magnus KarlssonOK Landehof / Frölunda OL / Sjövalla FK 11:42:25+39:52
208Nicolai HarvikKonnerud IL 11:43:00+40:27
209Ludvig ZaarVäxjö OK 21:43:02+40:29
210Robert BanfiÅs-NMBU Orientering 11:43:11+40:38
211Melker LarssonFK Göingarna 11:43:18+40:45
212William HultqvistVallentuna-Össeby OL 11:43:23+40:50
213Oskar HermanssonCentrum OK 21:43:30+40:57
214Hans TuominenPihkaniskat 11:43:57+41:24
215Oscar WibergJärla Orientering 21:44:04+41:31
216Viktor TovessonOK Orion 21:44:15+41:42
217Johan B NordahlDomnarvets GOIF 11:44:36+42:03
218Ronnie AnderssonFalkenbergs OK / FK Friskus-Varberg / OK Nackhe 11:45:10+42:37
219Oskar ArnevikRingerike OL 11:45:49+43:16
220Mats AhnheimTibro OK / BALISE 25 BESANCON / IF Hagen 31:46:04+43:31
221Harald LarssonBergnäsets AIK 11:46:18+43:45
222Aurora FossøyNTNUI 61:46:39+44:06
223Per HolmbergUlricehamns OK 11:46:46+44:13
224Oliver ØstbyOL Tønsberg og Omegn 11:47:09+44:36
225Linus MalmKFUM Örebro OK 21:47:12+44:39
226Daniel BergstenForsa OK 11:47:23+44:50
227Per DambergIFK Lidingö SOK 41:47:48+45:15
228Hallvard KorenOK Moss 11:48:22+45:49
229Eirik Langedal BreivikNydalens Skiklub 11:49:10+46:37
230Raphaël StefaniniKemiön Kiilat 11:49:30+46:57
231Magnus NordbrødenHalden SK 31:49:58+47:25
232Miloš HeclKVS Šumperk 11:50:40+48:07
233Viggo HjerneTumba-Mälarhöjden OK 31:50:48+48:15
234Stina NeroMullsjö SOK / IF Hagen 21:51:08+48:35
235Lassi KyllönenSuunta-Sepot 11:51:27+48:54
236Jonas ÖhmanVäsby OK 11:51:33+49:00
237Mathias FredrixonOK Skogshjortarna 21:52:28+49:55
238Magnus JohanssonJämtland United1:52:39+50:06
239Markus KariTio Rättens Män 11:54:01+51:28
240Peter RydesäterRehns BK 21:54:44+52:11
241Johan HammarströmOK Måsen 11:56:07+53:34
242Tomas JonssonSurahammars SOK / Vandrarringen 11:56:33+54:00
243Kjetil EspedalNydalens Skiklub 41:56:36+54:03
244Jerry AunulaEspoon Suunta 21:57:02+54:29
245Mathias VoldLillomarka OL 21:57:21+54:48
246Rasmus Holm AndersenOK Pan Århus 21:57:48+55:15
247Nils-Göran NilssonSkarpnäcks OL/Söders-Tyresö 11:58:30+55:57
248Felix TidermanSöders-Tyresö 21:58:51+56:18
249Ole Johan BråtenMjøs-o 11:59:09+56:36
250Christian AnderssonOK Tranan 11:59:17+56:44
251Simen ElvhaugRaumar Orientering / Østmarka OK 12:00:11+57:38
252Nina PerssonHaninge SOK 32:00:58+58:25
253Harald NordlundTumba-Mälarhöjden OK 22:01:13+58:40
254Torbjörn GillsparrOK Österåker 12:02:01+59:28
255Thomas BabtistBromma-Vällingby SOK 12:02:03+59:30
256Selma MoqvistLerums SOK 12:02:36+1:00:03
257Ville FontellOK Enen 12:02:37+1:00:04
258Adam BrattTullinge SK 22:03:03+1:00:30
259Anton SegermanIF Thor 22:03:18+1:00:45
260Juho KuoppamäkiRastivarsat 12:04:01+1:01:28
261Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OK / Stenungsunds OK 12:04:28+1:01:55
262Jouni SalmelaTurun Metsänkävijät 32:05:02+1:02:29
263Joachim KnudsenIF Sturla 12:06:32+1:03:59
264Henry SvensVästerbergslagens OL / Grycksbo IF OK / HJS-Vansbro OK 12:06:39+1:04:06
265Johan BertsOK Alehof 12:08:27+1:05:54
266Daniel StåhlOK Hammaren 12:10:40+1:08:07
267Anders OhlssonUddevalla OK / Frol IL / Helsingin Suunnistajat / Idefjordens SK / Lapuan Virkiä / Stigsökarna 32:10:47+1:08:14
268Pascal PannierGuyancourt Orientation 78 / avon ok / CSLG Melun / OPA Montigny 12:12:23+1:09:50
269Kristine AusenNTNUI 42:13:03+1:10:30
270Claes RennerOK Södertörn 32:14:17+1:11:44
271Mats LindaasMjøs-o 22:16:48+1:14:15
272Staffan BromanOK Roslagen 22:17:19+1:14:46
273Johan KällIK Gandvik 12:21:04+1:18:31
274Håkan SonessonFalköpings AIK OK / Gudhems IF 12:22:52+1:20:19
275Oskar MolarinOK Rodhen 12:23:43+1:21:10
276Arto SalonenVihtavuoren Pamaus 12:28:29+1:25:56
277Max RipattiJoutsenon Kullervo 12:28:43+1:26:10
278Ola Peter Krohn GjessingHeming Orientering 22:29:23+1:26:50
279Thierry ReignierJärfälla OK 22:31:39+1:29:06
280Tobias ErixonOK Kullingshof 12:31:50+1:29:17
281Joe SunleyEngland Juniors 12:32:11+1:29:38
282William RönnborgIK Uven / Göteborgs SK / IF Rigor 12:32:43+1:30:10
283Oskar NederheimTäby OK 32:35:21+1:32:48
284Nils HammarFK Herkules 12:37:32+1:34:59
285Magdalena GrunderJärfälla OK 32:40:39+1:38:06
286Thor Find AndersenSøllerød OK 22:41:22+1:38:49
287Joakim LarssonAlfta-Ösa OK 12:50:10+1:47:37
288Daniel BlomsterOK Trian 11:12:15
289Peter ViréhnAvesta OK / Sala OK 11:33:56
290Marcus MattsonIFK Hedemora OK / Svärdsjö SOK / Säterbygdens OK 11:38:49
291Hampus WärmeNynäshamns OK 11:40:37
292Jonas BergenfurSkattkärrs SOK / IK Vikings OK / Lesjöfors SK 11:46:01
293Tobias HaagOK Gränsen 11:47:07
294Ole IngesenFredrikstad SK 31:47:11
294Martin BeijerJönköpings OK 11:47:11
296Michael AhlquistJärla Orientering 31:47:31
297Pekka JokinenPälkäneen Luja-Lukko 11:48:00
298Axel MålargårdTäby OK 21:50:25
299Martin SandqvistVästerås SOK 21:52:31
300Havard KlokkerudEiker OL 11:55:19
301Magnus StrömqvistAttunda OK 32:00:17
302Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK 32:00:24
303Jaakko KulmalaSaarijärven Pullistus 12:00:27
304Bengt LingegårdOK Gipen 12:02:09
305Daniel BernhedRånäs OK 22:02:21
306Jyrki KommioSK Suuntavaisto 12:02:46
307Kjell NordqvistWaxholms OK 12:02:49
308Tobias SöderlundSkellefteå OK 12:03:03
309Kristian StåhlLustens OK / SK Örnen 12:04:28
310Linda RuthströmJärla Orientering 42:08:12
311Mattias LevinGotlands OF 22:15:59
312Eva-Lotta BengtslinLunds OK 22:19:20
313Sofian SoikkeliKorven Honka 12:19:25
314Jean-Marie CreusatHautes Vosges Orientation 12:23:46
315Bart VergeylenKristiansand OK / OK Sør / Torridal 32:23:54
316Karl BrahmLånghundra IF 22:25:06
317Johan ArveliusSMHI IF 12:44:14
318Anders IngestedtTacton Systems AB 13:18:19
319Celine SchneiderASO Sillery 13:28:23
Petteri LaitinenKangasala SK 1ej godkänd
Torben SchorlemmerBallerup OK 1ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser