Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tiomila i Nynäshamn

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Tiomila i Nynäshamn
Arrangörsorganisationer: IFK Enskede / OK Älvsjö-Örby / Skogsluffarnas OK
Datum: lördag 28 april 2018 - söndag 29 april 2018

10MILA-KAVLEN, sträcka 9

320 startande
PlacNamnLagTidDiff
1Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF 150:35
2Miloš NykodýmOK Linné 151:32+0:57
3Frédéric TranchandPaimion Rasti 152:06+1:31
4Timo SildKoovee 153:15+2:40
5Fredrik BakkmanIFK Göteborg Orientering 153:27+2:52
6Yngve SkogstadFrol IL 153:49+3:14
7Anton SjökvistStora Tuna OK 154:06+3:31
8Aleksi NiemiTampereen Pyrintö 154:08+3:33
9Elias JonssonNydalens Skiklub 155:14+4:39
10Johan StrandGöteborg-Majorna OK 156:16+5:41
11Jonas Klausen EspedalNTNUI 156:42+6:07
12Mårten BoströmIFK Lidingö SOK 157:32+6:57
13Mattias KarlssonFredrikstad SK 157:39+7:04
14Jan PetrzelaKalevan Rasti 157:43+7:08
15August MollénOK Denseln 158:10+7:35
16Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna 158:15+7:40
16Peter HodkinsonLillomarka OL 158:15+7:40
18Uldis UpitisTurun Metsänkävijät 158:54+8:19
19Olli-Pekka KoistinenHiidenkiertäjät 159:29+8:54
20Morten JørgensenKristiansand OK 159:48+9:13
21Alexander ChepelinHalden SK 11:00:10+9:35
22Topias TiainenKangasala SK 11:00:28+9:53
23Martin DjerfIK Hakarpspojkarna 11:00:46+10:11
24Jooseppi KalliokoskiIkaalisten Nouseva-Voima 11:00:48+10:13
25Vojtech KettnerIFK Mora OK 11:01:06+10:31
26Stefan LombriserIL Tyrving 11:01:09+10:34
27Henrik HåkanssonGöteborg-Majorna OK 21:01:28+10:53
28Anton SalmenkyläHelsingin Suunnistajat 21:01:34+10:59
29Love BerzellOK Ravinen 11:01:44+11:09
30Espen Hultgreen WeltzienJärla Orientering 11:02:00+11:25
31Erling D SommerfeldtTurun Metsänkävijät 21:02:26+11:51
32Iurii AgafontsevKuzmolovo 11:03:02+12:27
33Sergey PopovKristiansand OK 21:03:05+12:30
34Mikko SalervoLynx 11:03:22+12:47
35Alvar PalmenEspoon Suunta 11:03:43+13:08
36Tom FellbaumOK Ravinen 21:04:00+13:25
37Ilgvars CauneOK Klemmingen 11:04:24+13:49
38Valtteri KankainenJämsän Retki-Veikot 11:04:26+13:51
39Ricardo Esteves FerreiraMS Parma 11:04:35+14:00
40Mikko VäisänenAnttolan Urheilijat 11:04:36+14:01
41Yuri OmelchenkoOK Orion 11:04:48+14:13
42Andrei ZhuravlevHalden SK 21:04:50+14:15
43Franz GlanerOK Pan-Kristianstad 11:04:56+14:21
44Olle GrywenzOK Linné 21:05:29+14:54
45Johan HagströmerOK Hällen 11:05:55+15:20
46Martin LarssonIFK Göteborg Orientering 21:05:59+15:24
47Kacper KucaOK Kolmården 11:06:19+15:44
48Hugo DjurstedtEksjö SOK 11:06:35+16:00
49U Tomas LöfgrenStora Tuna OK 21:06:47+16:12
50Johan IvarssonFreidig 11:06:50+16:15
51Martynas TirlikasIGTISA 11:07:17+16:42
52Petri SaariVaajakosken Terä 11:07:19+16:44
53David BorgSödertälje-Nykvarn OF 21:07:33+16:58
54Maxime BonneauLinköpings OK 11:08:20+17:45
55David ProcházkaOK Kåre 11:08:30+17:55
56Niklas BrattOK Orion 21:08:36+18:01
57Adrian VartiaOK Löftan 11:08:41+18:06
58Didrik HallNyköpings OK 11:08:42+18:07
59Matti SuutariVehkalahden Veikot 11:08:51+18:16
60Desmond FranssenOK Skogshjortarna 11:08:52+18:17
61Simon MarteliusAttunda OK 11:09:18+18:43
62Carl JosefssonSävedalens AIK 11:09:25+18:50
62Jakob Kalvig SkoganNTNUI 21:09:25+18:50
64Stefan Frands PetersenOK Pan Århus 11:09:28+18:53
65Markku EloAngelniemen Ankkuri 11:09:41+19:06
66Jimmy LarssonMalungs OK Skogsmårdarna 21:09:45+19:10
67Ilari HaltiaRajamäen Rykmentti 11:09:49+19:14
68Ilari VisuriOK77 11:09:52+19:17
69Tomas HallménOK Tisaren 11:10:01+19:26
70Jefta LangerakJärfälla OK 11:10:03+19:28
71Joel NilssonIFK Göteborg Orientering 31:10:05+19:30
72Lavran ThorstensenOppsal Orientering 11:10:09+19:34
73Andreas HolmqvistHestra IF 11:10:20+19:45
74Jonathan FröjdöPaimion Rasti 21:10:21+19:46
75Morgan KarlssonSundbybergs IK 11:10:29+19:54
76Gustav NäsmanHaninge SOK 11:10:38+20:03
77Leif StørmerFossum IF 11:10:45+20:10
78Jonathan UllerKils OK 11:10:46+20:11
79Topi RaitanenHelsingin Suunnistajat 11:10:47+20:12
80Conny ForsbergLånghundra IF 11:11:02+20:27
81Petter ErikssonÄrla IF 11:11:18+20:43
82Edvin NordströmTäby OK 11:11:26+20:51
83Erik HelanderOK Roxen 11:11:39+21:04
83Samuli SalmenojaMS Parma 21:11:39+21:04
85Gustav EklöfUlricehamns OK 11:11:49+21:14
86Aleksi TuovinenKuopion Suunnistajat 11:11:55+21:20
87Mattias IvaresOK Södertörn 11:11:57+21:22
88Nikolay KudryavcevNord West 11:12:05+21:30
89Jørgen WulfsbergNydalens Skiklub 21:12:08+21:33
90Emil AnderssonTullinge SK 11:12:53+22:18
91Elias RöstinSöders-Tyresö 11:13:16+22:41
92Tomás Lima AlvesKongsberg OL 21:13:25+22:50
93Hugo EricssonVäxjö OK 11:13:43+23:08
94Vojtech NetukaSnättringe SK 11:13:47+23:12
95Mathias NipenBækkelagets SK 11:13:54+23:19
96Petr CechFinspångs SOK 11:14:03+23:28
97Samuel AnderssonHagaby GoIF Örebro 11:14:04+23:29
98Emma BergmanOK Pan-Kristianstad 21:14:16+23:41
99Victor SadaranganiJärla Orientering 21:14:28+23:53
100Krisztián LiszkaLahden Suunnistajat-37 11:14:31+23:56
101Björn AnderssonBredaryds SOK 11:14:58+24:23
102Bertil ÅkessonMarkbygdens OK 11:15:47+25:12
103Bruno GodefroyOK Ravinen 31:16:46+26:11
104Simon WallerIFK Umeå 11:16:55+26:20
105Oskari NiemiLappeen Riento 11:17:17+26:42
106Jonas WepferKarlskrona SOK 11:17:21+26:46
107Mattias JohanssonBergnäsets AIK 11:17:27+26:52
108Björn WistrandOK Hällen 21:17:44+27:09
109Anders ClaessonIFK Mora OK 21:18:10+27:35
110Martin GranqvistKamrat och IF KIF 11:18:44+28:09
110Miika IrtolaKouvolan Suunnistajat 11:18:44+28:09
112Adrian OpheimFreidig 31:18:47+28:12
113Lars JakobssonCentrum OK 11:19:04+28:29
114Henrik PetersonOK Denseln 21:19:21+28:46
115Trond LundIL Tyrving 21:20:14+29:39
116Jonathan Borup JakobsenOK Pan Århus 21:20:19+29:44
117Mika TervalaRastivarsat 11:20:27+29:52
118Albin LarssonGotlands OF 11:20:29+29:54
119Onni SinerväTurun Suunnistajat 11:20:47+30:12
120Tova OlssonIK Hakarpspojkarna 21:21:30+30:55
121Agnes KrachtFarumTisvilde OK 11:21:39+31:04
122Gustav FrænellSundsvalls OK 11:22:27+31:52
123Antonio SeriniIFK Lidingö SOK 31:24:02+33:27
124Sondre Zahl HagenFossum IF 21:24:04+33:29
125Trygve MyhrAsker SK 11:24:49+34:14
126Patrik OttossonGävle OK 11:24:56+34:21
127Mikhail AnuchkinHämeenlinnan Suunnistajat 11:24:57+34:22
128Jan HindérTolered-Utby Ol-klubb 11:25:27+34:52
129Asbjørn MathiasenSøllerød OK 11:25:31+34:56
130Kamil ArnostTumba-Mälarhöjden OK 11:26:03+35:28
131Anders JohanssonRehns BK 11:26:12+35:37
132Vidar FaxénSävedalens AIK 21:26:49+36:14
133Marlin HaavengenKongsberg OL 11:27:46+37:11
134Jan-Olof SvenssonHalmstad OK 11:28:42+38:07
135Antti LaineHiidenkiertäjät 21:28:52+38:17
136Jesper VikmanOK Nolaskogsarna 11:29:29+38:54
137Emanuel NäslundSkogslöparna 11:29:40+39:05
137Pavel JandaTSM Praha 11:29:40+39:05
139Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL 11:30:32+39:57
140Håvard SkriubakkenPorsgrunn OL / Sandefjord OK 11:30:53+40:18
141Simon GiselssonRonneby OK 11:31:38+41:03
142Nils Petter FremmingHeming Orientering 11:32:04+41:29
143John GranathOK Kåre 21:32:12+41:37
144Kate MorrisonOK Linné 31:32:26+41:51
144Anastasiia DanylovaOK Denseln 31:32:26+41:51
146Anders SöderbärgOK Roslagen 11:33:20+42:45
147Donald McCarthyÄrla IF 21:34:01+43:26
148Runar Saur ModahlFredrikstad SK 21:35:42+45:07
149Gustav PermanOK Tyr 11:35:44+45:09
150Stefan SeoHellas Orientering 11:39:22+48:47
151Kalle JohanssonOK Hammaren 11:41:16+50:41
152Mattias PernebyIFK Lidingö SOK 21:41:27+50:52
153Kristian Fredrik ThomassenVaregg Fleridrett 11:43:07+52:32
154Anniken RanvikKonnerud IL 11:44:32+53:57
155Oliver AlajoutsiKoovee 21:49:01+58:26
156Oscar KarlssonTrollhättans SOK 11:52:28+1:01:53
157William SeguraKFUM Örebro OK 11:53:16+1:02:41
158Jiri ChvatilSuunta Jyväskylä 12:08:34+1:17:59
159Filip BrunellOK Trian 11:02:05
160vacant FarumTisvilde OK 21:03:54
161Anders BoströmOK Linné 41:04:28
162Einar JohanssonLinköpings OK 21:04:41
163Ida HylanderNyköpings OK 21:06:33
164Fredrik SturessonOK Alehof 11:07:38
165Boris NavratilHaninge SOK 31:08:44
166Jonas LundbladTullinge SK 21:09:06
167Jonas CarlssonVästerbergslagens OL / Grycksbo IF OK / HJS-Vansbro OK 11:09:10
168Lars LönnkvistTullinge SK 31:10:25
169Pyry EskelinenSK Vuoksi 11:10:51
170Olli TiainenEspoon Suunta 21:10:57
171Urban AndréIFK Hedemora OK / Svärdsjö SOK / Säterbygdens OK 11:11:39
172Linnéa GolsäterEksjö SOK 21:12:59
173Johan FochsenWaxholms OK 11:13:20
174Tuomas HakkarainenEspoon Akilles 11:13:38
175Rasmus PetterssonOK Djerf / Degerfors OK / Kristinehamns OK 11:13:45
175Henrik TörnqvistOK Enen 11:13:45
177Joel EngströmOK Renen / OK Sarven / Piteå IF Orienteringsklubb / Umeå OK / Vittjärvs IK 11:13:50
178Jesper NelsénFalkenbergs OK / FK Friskus-Varberg / OK Nackhe 11:13:56
179Pesho HedbergLunds OK 11:14:02
180Pekka NiemeläTio Rättens Män 11:14:09
181Anders KindbomMullsjö SOK / IF Hagen 21:14:27
182Arttu KoskinenHauhon Sisu 11:14:44
183Signe KlintingJärla Orientering 41:15:40
184Ove LernåKalmar OK 11:15:44
185Olle HjerneTumba-Mälarhöjden OK 31:15:45
186Edvin SelinFK Göingarna 11:15:49
187Joonas OjanenHyvinkään Rasti 11:15:51
188Martin OldaeusVästerås SOK 21:15:52
189Tommi SKS HynninenSavo-Karjalan Suunnistus 11:15:59
190Jonatan AndersonJärfälla OK 21:16:03
191Simon ÂgdNTNUI 41:16:49
192Peter GranathSnättringe SK 21:16:57
193David PustaiTSM Ještědské oblasti 11:17:00
194Axel Leijon ThorellLånghundra IF 21:17:15
195Olle KallerbäckVäxjö OK 21:17:33
196Michael WickströmKöping-Kolsva OK / Arboga OK 11:17:58
197Christer ArksandVallentuna-Össeby OL 11:18:25
198vacant Halden SK 31:18:32
199Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OL 11:18:42
200Stefan BjurstedtSurahammars SOK / Vandrarringen 11:18:48
201Anna OjapaloLynx 21:18:50
202Albin BergerDomnarvets GOIF 11:19:00
203Trygve Børte NomelandKristiansand OK / OK Sør / Torridal 31:19:06
204David MelinOK Rodhen 11:19:39
205Gløer GløersenOL Tønsberg og Omegn 11:19:52
206Oliver MalmkvistJönköpings OK 11:20:00
207Vegard AarstadÅs-NMBU Orientering 11:20:08
208Grunde IsaksætreMjøs-o 11:20:10
209Agust KronkvistHelsingborgs SOK / FK Boken / Örkelljunga FK 11:20:14
210Terje BlindheimLillomarka OL 21:20:17
211Per JohanssonMotala AIF OL 11:20:19
212Erik AderstedtKungälvs OK / Stenungsunds OK 11:20:24
213Christian HolmIF Femman 11:20:30
214Sander ArnevikRingerike OL 11:20:32
215Karl ErikssonUddevalla OK / Frol IL / Helsingin Suunnistajat / Idefjordens SK / Lapuan Virkiä / Stigsökarna 31:20:33
216Ulrik IversAttunda OK 21:20:42
217Johan PalmgrenTäby OK 31:21:53
218Cristoffer StockmanOK Tisaren 21:22:18
219Magdalena CermakovaNydalens Skiklub 31:22:23
220Janne NilssonCentrum OK 21:22:37
221Håkon HolstadFreidig 21:22:41
222Per CarlbergRånäs OK 11:22:48
223Björn JohanssonSundsvalls OK 21:23:05
224Jukka LoukusaGustavsbergs OK 11:23:07
225Fredrik SetterqvistOK Södertörn 21:23:10
226Børge PedersenNydalens Skiklub 41:23:30
227Joona MalmiKemiön Kiilat 11:23:34
228Filip SödervallIK Gandvik 11:23:36
229Henrik HamreforsVästerås SOK 11:23:40
230Erik LösethFalköpings AIK OK / Gudhems IF 11:23:41
231Linus JanssonOK Roslagen 21:24:06
232Otto BalckTäby OK 21:24:09
233Ove RinnbäckOK Ravinen 41:24:38
234Gard-Martin Udnesseter JohnsonOppsal Orientering 21:25:23
235Markku HelleSaarijärven Pullistus 11:25:28
236Eemeli KiljunenLahden Suunnistajat-37 21:25:52
237Pauli KukkolaSiilin Rasti 11:25:58
238Andreas GrunderJärfälla OK 31:26:36
239Tapani MattusIFK Lidingö SOK 41:26:45
240Nicklas DoyleSkarpnäcks OL/Söders-Tyresö 11:27:04
241Alfred BjørnerødOK Moss 11:27:26
242Matz AnderssonSkattkärrs SOK / IK Vikings OK / Lesjöfors SK 11:27:29
243Jennie Börjesson ErikssonKorsnäs IF OK / Bjursås OK / Storviks IF 11:27:40
244Lukáš R?ži?kaKVS Šumperk 11:28:02
245Anne Willkommen EikenNTNUI 61:28:44
246Marius StaffMjøs-o 21:28:49
247Jonas BorgSödertälje-Nykvarn OF 31:29:11
248Reto GiezendannerIF Hagen 11:29:24
249Per NordinSöders-Tyresö 21:29:30
250Magnus KjellstrandTumba-Mälarhöjden OK 21:29:33
251Niklas HallHaninge SOK 21:30:22
252Henrik HagwallJärla Orientering 31:30:26
253Hugo BäsénIF Thor 11:30:47
254Fredrik JuhlinForsa OK 11:30:53
255Adrian JonesJämtland United1:31:03
256Anders LindgrenSkellefteå OK 11:32:07
257Jyrki KaunismäkiRasti-Lukko 11:32:22
258Linus OlssonOK Gipen 11:33:29
259Karl NilssonOK Orinto 11:33:56
260Jonas StåhlbrandtLänna IF / Rasbo IK 11:33:59
261Roosa LassilaTurun Metsänkävijät 31:34:00
262Rikke Blakkestad IngesenFredrikstad SK 31:34:10
263Thea DyrkornEiker OL 11:34:24
264Peder KarlssonRånäs OK 21:34:35
265Maja KindlundOK Tranan 11:35:27
266Rasmus KihlSundbybergs IK 21:35:39
267Tuomas TikkaPälkäneen Luja-Lukko 11:36:18
268Anna LöwegrenKatrineholms OK / OK Tor 11:36:22
269Olle LehtonenKorven Honka 11:36:31
270Tommy ErikssonTjalve IF Norrköping / Skogspojkarnas OK 11:36:44
271Niclas NilssonOK Österåker 11:36:58
272Magnus HerberthsonLinköpings OK / Hagaby GoIF Örebro 31:37:31
273Jonas RådbergVäddö 88 11:37:39
274Coline LuthringerHautes Vosges Orientation 11:39:05
275Ole MeldgaardBallerup OK 11:39:13
276Daniel StunzKFUM Örebro OK 21:39:37
277Felix FalkGöteborg-Majorna OK 31:39:47
278Greger BäckströmOK Klemmingen 21:40:03
279Jonas NyholmAlfta-Ösa OK 11:40:52
280Björn KarlssonRehns BK 21:41:05
281Timo PärnänenJoutsenon Kullervo 11:41:33
282Mattias ÖsterdahlGotlands OF 21:41:46
283Charlie RennieEngland Juniors 11:41:54
284Tova HermodssonLunds OK 21:42:02
285Olle SandénOK Södertörn 31:42:23
286Jon Erik KvarmeIF Sturla 11:42:48
286Espen StornesNTNUI 31:42:48
288Tuomas AsikainenSuunta-Sepot 11:43:11
289Pål SchmidtMalmby IF 1988 Jubileumslag 11:43:19
290Mattias BerglundBromma-Vällingby SOK 11:43:20
291Cristoffer WittskogSMHI IF 11:43:38
292Emma DjerfLerums SOK 11:44:08
293Johan LindholmOK Raseborg 11:45:22
294Anders BerkelundVäsby OK 11:46:15
295Sidoine AndreASO Sillery 11:47:12
296Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb 11:48:49
297Lotta OinonenPihkaniskat 11:55:18
298Sandra BomanLustens OK / SK Örnen 11:58:18
299Mats DahlrotIK Uven / Göteborgs SK / IF Rigor 11:58:23
300Per CarlssonTibro OK / BALISE 25 BESANCON / IF Hagen 31:58:25
301Kristian GustafssonOK Skogshjortarna 21:59:05
302Roger ØstvoldHeming Orientering 22:01:13
303Jyri MyllymäkiVetelin Urheilijat / Halsuan Toivo / Kokkolan Suunnistajat / Perhon Kiri 12:04:18
304Janne ValkonenVihtavuoren Pamaus 12:10:26
305Rikard HultOK Gränsen 12:14:45
306Tommy SkårbøRaumar Orientering / Østmarka OK 12:14:48
307Erik DyreliusSnättringe SK 32:14:53
308Joakim ÖfverholmFK Herkules 12:16:16
309Pierre LourdaisGuyancourt Orientation 78 / avon ok / CSLG Melun / OPA Montigny 12:18:23
310Tore SandemIndre Østfold OK 12:32:31
311Aki LintumäkiSK Suuntavaisto 12:44:36
312Axel FlordalTacton Systems AB 12:56:03
313Jesper NyströmIF Thor 23:21:45
Aleksei AsmolovHiisirasti 1ej godkänd
Felix DrejmoOK Landehof / Frölunda OL / Sjövalla FK 1ej godkänd
Svend-Erik JepsenSøllerød OK 2ej godkänd
Hans ÄlvegranAvesta OK / Sala OK 1ej godkänd
Mattias ÅbergNynäshamns OK 1ej godkänd
Pontus JohanssonOK Kullingshof 1ej godkänd
Karri LindellOK Måsen 1ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser