Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OL-NV Nattcup 5

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OL-NV Nattcup 5
Arrangörsorganisationer: FK Boken / Helsingborgs SOK / Hjärnarps OL / OK Kompassen / Örkelljunga FK
Datum: tisdag 17 januari 2017

Långa

7 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niclas TjernlundFK Boken53:397:09
2Joakim SjöbergHelsingborgs SOK58:24+4:457:47
3Conny RaskHjärnarps OL1:02:01+8:228:16
4Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad1:06:20+12:418:50
5Lars SvantessonHjärnarps OL1:06:49+13:108:54
6Oliver MalmkvistJönköpings OK1:07:08+13:298:57
7Felix AlnervikHelsingborgs SOK1:07:24+13:458:59
8Erica ErikssonHjärnarps OL1:19:02+25:2310:32
9Peter LarssonFK Boken1:27:25+33:4611:39
Albin KronkvistÖrkelljunga FKej start
Anton MarmelidHelsingborgs SOKej start

Mellan

5 920 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan PalmFK Boken46:517:54
2Simon OlssonHjärnarps OL54:42+7:519:14
3Marie OlssonÖrkelljunga FK56:43+9:529:34
4Axel OrrhedeHelsingborgs SOK1:00:32+13:4110:13
5Thea BökmanHelsingborgs SOK1:01:45+14:5410:25
6Johan BökmanHelsingborgs SOK1:01:47+14:5610:26
7Tobias PerssonOK Kompassen1:01:58+15:0710:28
8Frida PalmFK Boken1:06:46+19:5511:16
9Kajsa BenattiSkåneslättens OL1:08:45+21:5411:36
10Sebastian GieseÖrkelljunga FK1:09:12+22:2111:41
11Ulf NilssonHjärnarps OL1:09:54+23:0311:48
12Torbjörn OttossonÖrkelljunga FK1:17:27+30:3613:04
13Tobias CarlstedtHjärnarps OL1:18:10+31:1913:12
14Lennart MorénHjärnarps OL1:28:24+41:3314:55
15Olle BohmanHjärnarps OL1:28:28+41:3714:56
16Jonas NorénHelsingborgs SOK1:29:58+43:0715:11
17Dennis HansenOK Kompassen1:36:08+49:1716:14
Björn CarlstedtHjärnarps OLej godkänd
Ulf LinderfalkSkåneslättens OLej godkänd

Korta

3 750 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Michael LönnHjärnarps OL34:049:05
2Kenth SundgrenSkåneslättens OL43:29+9:2511:35
3Sofia PalmFK Boken44:01+9:5711:44
4Åke PerssonHjärnarps OL45:36+11:3212:09
5Inge PerssonFK Boken45:58+11:5412:15
6Willie OlssonRävetofta OK46:19+12:1512:21
7Carin StenbergHelsingborgs SOK49:54+15:5013:18
8Liane GunnarssonÖrkelljunga FK53:05+19:0114:09
9Anna LarssonÖrkelljunga FK53:10+19:0614:10
10Erik AlbinssonHjärnarps OL54:58+20:5414:39
11Marie AlbinssonHjärnarps OL54:59+20:5514:39
12David MorénHjärnarps OL56:46+22:4215:08
13Anna LindelövHjärnarps OL56:52+22:4815:09
14Ulf BengtssonOK Kompassen57:47+23:4315:24
15Mats ToftnerOK Kompassen58:09+24:0515:30
16Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK58:32+24:2815:36
17Lennart StenssonHelsingborgs SOK58:34+24:3015:37
18Lotta EkbergÖrkelljunga FK59:10+25:0615:46
19Leif-Åke AnderssonFK Boken59:43+25:3915:55
20Lotta MorénHjärnarps OL1:03:40+29:3616:58
Hugo CedervallÖrkelljunga FKej godkänd
Tina HagårdRävetofta OKej godkänd
Agnes KnutssonÖrkelljunga FKej godkänd
Ola KrikströmHjärnarps OLej godkänd
Alex LönnHjärnarps OLutgått
Robin CarlstedtHjärnarps OLej start
Agust KronkvistÖrkelljunga FKej start

Lätta

2 670 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Noah KrikströmHjärnarps OL29:5211:11
2Arvid AlbinssonHjärnarps OL30:33+0:4111:26
3Isak LindelövHjärnarps OL30:34+0:4211:26
4Alfred KjellénHelsingborgs SOK31:38+1:4611:50
5Klas BogsjöHelsingborgs SOK31:41+1:4911:51
6Hanna MorénHjärnarps OL32:55+3:0312:19
7Elia KämpeÖrkelljunga FK34:02+4:1012:44
8Daniel KämpeÖrkelljunga FK34:03+4:1112:45
9Axel NilssonÖrkelljunga FK52:58+23:0619:50
10Ebba NilssonÖrkelljunga FK53:01+23:0919:51
11Fredrik NilssonÖrkelljunga FK53:03+23:1119:52
Per SigboHjärnarps OLutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser