Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Älgots Cup final + Gäst Cup

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Älgots Cup final + Gäst Cup
Arrangörsorganisationer: OK Silva / Rävetofta OK
Datum: lördag 22 oktober 2011

D16

4 750 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pim HedbergLunds OK40:398:33
2Kajsa HedinHjärnarps GH OL42:33+1:548:57
3Elin CarlssonTormestorps IF42:55+2:169:02
4Jessica NilssonOK Torfinn43:27+2:489:08
5Felicia FeursteinTormestorps IF46:53+6:149:52
6Ida JohanssonHjärnarps GH OL48:03+7:2410:06
7Miranda ReimerTormestorps IF49:35+8:5610:26
8Nelly CarlssonTormestorps IF53:44+13:0511:18
9Patricia EdgarssonAndrarums IF56:38+15:5911:55
10Caroline LindelöwHärlövs IF57:28+16:4912:05
11Åse DannbringSkåneslättens OL58:53+18:1412:23
Kajsa WetterströmTormestorps IFej godkänd

H16

5 150 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel SchulzHelsingborgs SOK36:447:07
2Harald OttmerTormestorps IF40:13+3:297:48
3Joakim SjöbergHelsingborgs SOK40:18+3:347:49
4Henning OttmerTormestorps IF41:23+4:398:02
5Joel EinarssonTormestorps IF41:29+4:458:03
6David SvenssonFK Boken42:14+5:308:12
7Karl-Johan PerssonTormestorps IF44:14+7:308:35
8Mattias JacobssonMalmö OK44:20+7:368:36
9Robin LarssonFK Göingarna44:54+8:108:43
10Anton LarssonFK Göingarna44:59+8:158:44
11Jonatan HöstHjärnarps GH OL46:39+9:559:03
12Christoffer MöllerSkåneslättens OL51:19+14:359:57
13Moltas ViebkeMalmö OK52:38+15:5410:13
14Morgan OlssonAndrarums IF55:01+18:1710:40
15Axel MatssonHjärnarps GH OL1:03:36+26:5212:20
16Tobias BladhLunds OK1:09:37+32:5313:31
Robin KarlssonTormestorps IFej godkänd
Oskar Jensen SondénMalmö OKej godkänd

D16 Kort

3 920 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sophie NilssonIS Kullen44:0811:15
2Lovisa ThornemanHelsingborgs SOK59:07+14:5915:04
3Frida JönssonLunds OK1:13:05+28:5718:38

D14

3 920 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny BredfeltLunds OK33:458:36
2Matilda ArboreliusIS Kullen36:26+2:419:17
3Ebba SöderlundTormestorps IF37:07+3:229:28
4Erica ErikssonHjärnarps GH OL39:31+5:4610:04
5Malin ThornemanHelsingborgs SOK41:59+8:1410:42
6Linnea GustafssonOK Gynge43:22+9:3711:03
7Astrid HenrikssonHelsingborgs SOK45:01+11:1611:29
8Nellie HenrikssonTormestorps IF45:18+11:3311:33
9Astrid EinarssonTormestorps IF46:21+12:3611:49
10Madelene AxelssonHärlövs IF47:31+13:4612:07
11Cecilia RämmalLunds OK47:46+14:0112:11
12Sara JönssonHässleholms OK50:53+17:0812:58
13Rebecka BrorssonTockarps IK59:38+25:5315:12
14Cecilia SpångbergLunds OK1:08:18+34:3317:25
15Tova WennemoLunds OK1:20:12+46:2720:27
Klara GewertLunds OKej godkänd
Alva SjunnessonHelsingborgs SOKej godkänd
Karin HagwallLunds OKej start

H14

3 990 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan LenningSkåneslättens OL31:527:59
2Erik Barr ZeilonSkåneslättens OL33:29+1:378:23
3Fritjof AxelssonFK Göingarna33:35+1:438:25
4Adam SegerslättSkåneslättens OL33:45+1:538:27
5Isak PrellnerSkåneslättens OL33:51+1:598:29
6Jakob HöstHjärnarps GH OL34:49+2:578:43
7Kevin MattssonMalmö OK35:49+3:578:58
8Melker LarssonFK Göingarna36:39+4:479:11
9Jonas HammarskiöldLunds OK38:11+6:199:34
10Shane MattssonMalmö OK38:44+6:529:42
11Anton HanssonLunds OK39:03+7:119:47
11Hampus LarssonFK Göingarna39:03+7:119:47
13Elias MöllerSkåneslättens OL39:31+7:399:54
14Edward CarlssonSkåneslättens OL39:51+7:599:59
15Nils-Joel PerssonTormestorps IF42:37+10:4510:40
16Edvin MårtenssonSkåneslättens OL49:03+17:1112:17
17Valle JohanssonSkåneslättens OL50:23+18:3112:37
18Razmus ArvidssonHässleholms OK52:21+20:2913:07
19Alfred WennemoLunds OK54:35+22:4313:40
20Martin LindelöwHärlövs IF1:12:01+40:0918:02
21Gustav NilssonHelsingborgs SOK1:21:57+50:0520:32
Alfred HenrikssonLunds OKej godkänd
Holger OlssonAndrarums IFej godkänd
Bernard MattssonSkåneslättens OLej start

D14 Kort

2 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mathilda NilssonFK Göingarna44:4016:00
2Lovisa NilssonFK Göingarna51:19+6:3918:23
3Kate EkbergHelsingborgs SOK1:28:44+44:0431:48

H14 Kort

2 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wiktor RydlundHässleholms OK24:008:36
2David StenssonFK Göingarna44:03+20:0315:47
3Nils SwedenborgLunds OK46:55+22:5516:48
4Dennis PerssonAndrarums IF59:56+35:5621:28
5Markus BondessonFK Göingarna1:05:05+41:0523:19
6Linus PerssonFK Göingarna1:45:18+1:21:1837:44
Anton EngströmHelsingborgs SOKej godkänd
Robin EekHässleholms OKej start

D12

2 790 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie PerssonHärlövs IF24:138:40
2Elin WihlborgOK Gynge26:47+2:349:35
3Klara AnderssonHärlövs IF27:14+3:019:45
4Vilma SvantessonHjärnarps GH OL27:57+3:4410:01
5Ellen RosenkvistHelsingborgs SOK28:19+4:0610:08
6Emmy HelmerssonHässleholms OK31:33+7:2011:18
7Tova HermodssonLunds OK32:48+8:3511:45
8Irmalinn NilssonHärlövs IF34:19+10:0612:17
9Betty OttossonOK Torfinn35:08+10:5512:35
10Anna JönssonTormestorps IF36:09+11:5612:57
11Elinor DelinFK Åsen41:17+17:0414:47
12Astrid EricssonLunds OK43:10+18:5715:28
13Emma LindqvistHässleholms OK44:01+19:4815:46
14Wilma MarkholmSkåneslättens OL44:24+20:1115:54
15Emelie FeursteinTormestorps IF50:25+26:1218:04
16Elina AnderssonOK Tyringe52:58+28:4518:59
17Kajsa JönssonOK Pan-Kristianstad55:56+31:4320:02
18Klara IngelströmOK Gynge57:37+33:2420:39
19Elin GustafssonOK Gynge1:06:41+42:2823:54
20Ebba JensenSkåneslättens OL1:07:19+43:0624:07
21Julia RietzOK Gynge1:19:56+55:4328:38

H12

2 790 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon HardenFK Boken22:007:53
2Erik WinbladhLunds OK22:49+0:498:10
3Ludvig HallabroHässleholms OK25:04+3:048:59
4Erik JönssonLunds OK25:30+3:309:08
5Jonatan ÖsterbladFK Boken28:02+6:0210:02
6Erik BergHässleholms OK28:17+6:1710:08
7Anton HåkanssonLunds OK31:04+9:0411:08
8Oscar ModigOK Pan-Kristianstad34:26+12:2612:20
9Viggo JohanssonSkåneslättens OL39:48+17:4814:15
10Axel PrellnerSkåneslättens OL42:21+20:2115:10
11Adrian EngströmOK Silva57:03+35:0320:26
12Oscar EhrnbornAndrarums IF57:57+35:5720:46
13Julius PukeYstads OK1:00:39+38:3921:44
14Martin JohanssonHjärnarps GH OL1:06:03+44:0323:40
15Axel WeibullFK Boken1:07:38+45:3824:14
Eskil EllmanHässleholms OKej godkänd

D12 Kort

2 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja RosénSkåneslättens OL28:2511:13
2Hanna NorrestamHelsingborgs SOK31:17+2:5212:21
3Klara LuedtkeSkåneslättens OL31:37+3:1212:29
4Isa LuedtkeSkåneslättens OL38:21+9:5615:09
5Hanna CarlsvärdHelsingborgs SOK41:18+12:5316:19
6Kajsa NilssonHärlövs IF44:07+15:4217:26

H12 Kort

2 610 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan LindefalkSkåneslättens OL32:4912:34
2Jakob AlbinssonTormestorps IF40:42+7:5315:35
3Dag LarssonSkåneslättens OL41:41+8:5215:58
Axel JiwestamHärlövs IFej start

D10

2 530 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carolin GradinAndrarums IF21:078:20
2Nellie RydlundHässleholms OK24:36+3:299:43
3Tea MarkholmSkåneslättens OL25:05+3:589:54
4Hilda AxelssonFK Göingarna25:58+4:5110:15
5Tilda HenrikssonTormestorps IF26:30+5:2310:28
6Rebecca HardenFK Boken26:43+5:3610:33
7Tilda JohanssonOK Pan-Kristianstad27:32+6:2510:52
8Linnéa BriggnerSkåneslättens OL28:50+7:4311:23
9Anna OlssonOK Gynge29:09+8:0211:31
10Lovisa WeidenSkåneslättens OL29:41+8:3411:43
11Maja TenghagenHärlövs IF29:47+8:4011:46
12Vendela DannbringSkåneslättens OL30:21+9:1411:59
13Tina LjungqvistLunds OK34:05+12:5813:28
14Clara EhrnbornAndrarums IF35:11+14:0413:54
15Tilda NilssonOK Kompassen36:06+14:5914:16
16Stina MöllerSkåneslättens OL36:23+15:1614:22
17Petra ErikssonOK Gynge37:48+16:4114:56
18Alma LeijonHärlövs IF39:25+18:1815:34
19Linnea LeijonHärlövs IF48:55+27:4819:20
20Anna AronssonHässleholms OK49:06+27:5919:24
21Liv LarssonSkåneslättens OL1:01:07+40:0024:09
Matilda RylanderSkåneslättens OLej start
Nellie CedervallÖrkelljunga FKej start
Agnes CarlssonOK Kompassenej start

H10

2 610 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Allan HedbergLunds OK19:047:18
2Albin KronkvistÖrkelljunga FK20:48+1:447:58
3Melker AnderssonHärlövs IF22:12+3:088:30
4Per-Anton PerssonTormestorps IF23:55+4:519:09
5Agust KronkvistÖrkelljunga FK25:14+6:109:40
6Erland ÖstbergSkåneslättens OL26:29+7:2510:08
7Måns PerssonAndrarums IF26:49+7:4510:16
8William OlofssonFK Boken27:10+8:0610:24
9Goliat OlofssonFK Boken27:20+8:1610:28
10Povel HedbergLunds OK27:25+8:2110:30
11Pontus ErikssonHjärnarps GH OL29:12+10:0811:11
12Brian AhlmAndrarums IF29:16+10:1211:12
13Loke HedbergLunds OK29:59+10:5511:29
14Anton SvenssonHässleholms OK31:34+12:3012:05
15Oscar JensenSkåneslättens OL34:25+15:2113:11
16Fabian AnderssonAndrarums IF35:42+16:3813:40
17Erik ThoressonAndrarums IF37:05+18:0114:12
18Ivar HelmerssonHässleholms OK38:59+19:5514:56
19Victor ModigOK Pan-Kristianstad39:00+19:5614:56
20Stellan GradinAndrarums IF40:11+21:0715:23
21Pontus ThuressonSkåneslättens OL40:22+21:1815:27
22Edvin SelinFK Göingarna42:21+23:1716:13
23Viktor ArvidssonHjärnarps GH OL45:55+26:5117:35
24Gustav AnderssonHärlövs IF53:01+33:5720:18
25Andreas OttossonÖrkelljunga FK1:00:03+40:5923:00
26Henric BillströmOK Kontinent1:00:49+41:4523:18
27Jakob HelmerssonFK Göingarna1:02:54+43:5024:05
28Truls CarlssonSkåneslättens OL1:08:44+49:4026:20
David CarlsvärdHelsingborgs SOKej godkänd
Melvin NilssonHärlövs IFej godkänd

Inskolning

1 490 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Olivia Brummer NordinAndrarums IFfullföljt
Ida HusbySkåneslättens OLfullföljt
Johanna OttossonÖrkelljunga FKfullföljt
Joel SeverinssonRävetofta OKfullföljt
Elise StålhandskeSkåneslättens OLfullföljt
Hugo ThoressonAndrarums IFfullföljt

U1

1 910 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnea RydlundHässleholms OK16:198:32
2Ylva PrellnerSkåneslättens OL19:13+2:5410:03
3Svante SelinFK Göingarna19:16+2:5710:05
4Wilmer SelinFK Göingarna19:20+3:0110:07
5Ludwig AnderssonAndrarums IF19:49+3:3010:22
6Oskar ÅströmHässleholms OK20:33+4:1410:45
7Edvin SidemyrHässleholms OK21:42+5:2311:21
8Alice OlvegårdFK Göingarna22:15+5:5611:38
9Gustav NilssonHärlövs IF23:00+6:4112:02
10Klas LjungqvistLunds OK23:35+7:1612:20
11Julia CarlsvärdHelsingborgs SOK23:53+7:3412:30
12Gustav FribergHelsingborgs SOK24:07+7:4812:37
13Adam JohanssonSkåneslättens OL24:46+8:2712:58
14Olle OlssonHelsingborgs SOK24:48+8:2912:59
15John AbrahamssonFK Göingarna25:30+9:1113:21
15Hanne HusbySkåneslättens OL25:30+9:1113:21
17Tuva SelinFK Göingarna25:31+9:1213:21
18Elsa EricssonLunds OK26:05+9:4613:39
19Abbe NordbjörkTormestorps IF27:04+10:4514:10
20Emmy PalmFK Boken27:42+11:2314:30
21Ronja KarlssonHärlövs IF32:12+15:5316:51
22Rasmus JohanssonOK Pan-Kristianstad33:05+16:4617:19
23Catja LageIS Skanne35:04+18:4518:21
24Axel AbrahamssonFK Göingarna35:45+19:2618:43
25Saga StålhandskeSkåneslättens OL1:17:45+1:01:2640:42
Jakob Aaby-EricssonHärlövs IFej start

U2

2 530 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Philip ArvidssonHjärnarps GH OL25:4910:12
2Johan WinbladhLunds OK27:44+1:5510:57
3Aron LarssonFK Göingarna28:44+2:5511:21
4Lisa Johnsson NordinSkåneslättens OL28:54+3:0511:25
5Simon BjörckTormestorps IF29:17+3:2811:34
6Alva MårtenssonSkåneslättens OL29:30+3:4111:39
7Sofi WallanderSkåneslättens OL30:31+4:4212:03
8Fanny OlssonOK Torfinn31:00+5:1112:15
9Emma RietzOK Gynge34:33+8:4413:39
10Albin WeidenSkåneslättens OL34:34+8:4513:39
11Arvid EinarssonTormestorps IF35:21+9:3213:58
12Hugo CedervallÖrkelljunga FK36:51+11:0214:33
13Filip AnderssonSkåneslättens OL38:07+12:1815:03
14Alice NordbjörkTormestorps IF40:48+14:5916:07
15Wilma AnderssonFK Göingarna41:08+15:1916:15
16Thea BökmanHelsingborgs SOK41:33+15:4416:25
17Hanna AnderssonSkåneslättens OL41:55+16:0616:34
18Linnea PerssonFK Boken41:58+16:0916:35
19Sofia PalmFK Boken43:16+17:2717:06
20Maja OlssonOK Gynge47:28+21:3918:45
21Jonna NilssonOK Kompassen48:01+22:1218:58
22Unni JönssonFK Göingarna50:03+24:1419:46
23Alva HellnerFK Göingarna52:37+26:4820:47
24Johannes PerssonHärlövs IF1:13:44+47:5529:08
Teresia FlorinFK Göingarnaej start
Sandra SvenssonHärlövs IFej start
Andreas GrönvallHelsingborgs SOKej start
Alva MårtenssonSkåneslättens OLåterbud

Öppen motion 1

2 610 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara SjöstrandOK Kontinent53:0320:19
2Lena SjöstrandOK Kontinent55:46+2:4321:21

Öppen motion 3

2 890 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon SvenssonLaholms IF OK39:5513:48
2Liselott BrodenHässleholms OK1:04:31+24:3622:19

Öppen motion 5

3 340 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan JönssonOK Pan-Kristianstad35:5610:45
2Johan RosénSkåneslättens OL36:32+0:3610:56
3Petter ÖstbergSkåneslättens OL39:38+3:4211:51
4Camilla CarlssonHärlövs IF47:02+11:0614:04
5Filip ElmanHässleholms OK51:20+15:2415:22
6Astrid JohannessonHelsingborgs SOK52:51+16:5515:49
7Roland AkselssonLunds OK53:32+17:3616:01
8Kati NemethStigmännen Karlshamns OK54:54+18:5816:26
9Ylva HäggKlubblös1:21:33+45:3724:24
10Jörgen HäggKlubblös1:21:36+45:4024:25
Mats MårtenssonSkåneslättens OLej godkänd

Öppen motion 6

4 750 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus JönssonKlubblös1:03:4113:24
2Axel OhlssonRävetofta OK1:10:00+6:1914:44
3Åsa Kull-PerssonTormestorps IF1:27:59+24:1818:31

Öppen motion 7

3 490 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arne AnderssonOK Torfinn31:158:57
2Erland MartinssonOK Tyringe33:14+1:599:31
3Anna ÅhlinHelsingborgs SOK34:37+3:229:55
4Christer GrönbladHärlövs IF39:44+8:2911:23
4Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK39:44+8:2911:23
6Åsa EricssonLunds OK40:22+9:0711:33
7Jan JohanssonSkåneslättens OL40:27+9:1211:35
8Monica JohanssonHjärnarps GH OL40:53+9:3811:42
9Åsa HedinHjärnarps GH OL41:10+9:5511:47
10Kristina SpångbergLunds OK41:34+10:1911:54
11Helena ÅhlinHelsingborgs SOK43:18+12:0312:24
12Patrik JönssonHässleholms OK44:27+13:1212:44
13Bo SvenssonTockarps IK44:54+13:3912:51
14Ing-Britt SwedenborgLunds OK45:37+14:2213:04
15Torvald FranssonOK Virdarna49:29+18:1414:10
16Nils JohannessonHelsingborgs SOK50:40+19:2514:31
17Gull SvenssonTockarps IK51:13+19:5814:40
18Barbro NorrestamHelsingborgs SOK58:50+27:3516:51
19Kristina FranssonOK Virdarna59:03+27:4816:55
20Curth SvenssonSkåneslättens OL1:19:30+48:1522:46
Gunilla GrönbladHärlövs IFej godkänd

Öppen motion 8

5 090 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan EkelövSkåneslättens OL34:406:48
2Anders SelinFK Göingarna34:56+0:166:51
3Magnus LarssonFK Göingarna35:09+0:296:54
4Marcus SvenssonSkåneslättens OL36:41+2:017:12
5Daniel LiljedahlOK Pan-Kristianstad37:26+2:467:21
6Christian GlantzAndrarums IF40:06+5:267:52
7Bengt OlssonEslövs FK41:35+6:558:10
8Magnus TenghagenHärlövs IF42:55+8:158:25
9Julia DahlHjärnarps GH OL43:00+8:208:26
10Håkan CarlssonSkåneslättens OL43:36+8:568:33
11Martin KribladHjärnarps GH OL44:34+9:548:45
12Bengt-Åke BerndtssonSkåneslättens OL45:26+10:468:55
13Fredrik HjortHelsingborgs SOK45:47+11:078:59
14Lindha HellnerFK Göingarna46:27+11:479:07
15Mats BredfeltLunds OK47:01+12:219:14
16Kristian HansenOK Sorø47:07+12:279:15
17Janus HöhneOK Sorø48:08+13:289:27
18Stefan DahlIS Kullen50:01+15:219:49
19Jens ArboreliusIS Kullen50:49+16:099:59
20Anders EricssonLunds OK50:51+16:119:59
21Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK52:20+17:4010:16
22Philip HjellströmGränna-Bygdens OK53:54+19:1410:35
23Roger NilssonLaholms IF OK55:09+20:2910:50
24Jan HanssonLunds OK56:03+21:2311:00
25Jenny WinbladhLunds OK56:04+21:2411:00
26Anders LundborgKlubblös59:48+25:0811:44
27Mats HildingssonLunds OK1:03:08+28:2812:24
28Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad1:04:25+29:4512:39
29Arne GustafssonMalmö OK1:18:10+43:3015:21

H14 Gästcup

3 990 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Perer HansenOK Sorø41:3910:26
2Anton GudnäsOK Sorø1:11:48+30:0917:59

H12 Gästcup

2 790 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav HjellströmGränna-Bygdens OK43:3615:37

H10 Gästcup

2 610 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan HöhneOK Sorø42:2216:13

Inskolning Gästcup

1 490 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Eva HöhneOK Sorøfullföljt

U1 Gästcup

1 910 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias HöhneOK Sorø23:4012:23
2Maja Maria ZwolinskaOK Sorø26:42+3:0213:58

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser