Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sommar-3-kvällars, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sommar-3-kvällars
Arrangörsorganisation: Andrarums IF
Datum: måndag 11 juli 2011 - onsdag 13 juli 2011

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)

D21

5 230 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria MagnussonSävedalens AIK35:086:43
2Emma BergmanOK Skogsfalken39:01+3:537:27
3Sara Snogerup LinseLunds OK40:08+5:007:40
4Frida AnderssonFalkenbergs OK40:29+5:217:44
5Frida NilssonSkåneslättens OL43:38+8:308:20
6Linnea HolmqvistHagaby GOIF43:53+8:458:23
7Elin SvenssonOK Pan-Kristianstad45:07+9:598:37
8Annica EngIFK Göteborg46:44+11:368:56
9Tove LagerbergOK Södertörn48:46+13:389:19
10Jannie HagårdRävetofta OK50:33+15:259:39
11Josefine CarlssonSOK Viljan53:13+18:0510:10
12Louise AxelssonFK Göingarna54:31+19:2310:25
13Pernilla PeterssonIK Hakarpspojkarna57:56+22:4811:04
14Sandra AxelssonVänersborgs SK1:03:22+28:1412:06
15Ebba ThuressonOK Pan-Kristianstad1:05:21+30:1312:29
16Sabina OlssonSkåneslättens OL1:13:49+38:4114:06
Cajsa GrapeIFK Moras OKej start

H21

7 830 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael LundqvistFalkenbergs OK48:026:08
2Olof SmittSödertälje-Nykvarn OF48:36+0:346:12
3Joel FrancénTjällmo-Godegårds OK50:47+2:456:29
4Jakob EngIFK Göteborg50:59+2:576:30
5Jonatan FrancénTjällmo-Godegårds OK51:22+3:206:33
6Anton HelgmanOK Tyr52:23+4:216:41
6Leif HelgmanOK Tyr52:23+4:216:41
8Jesper NelsénFalkenbergs OK52:34+4:326:42
9Peder KockOK Pan-Kristianstad53:36+5:346:50
10Peter HedbergLunds OK53:44+5:426:51
11Karl DannbringSkåneslättens OL53:48+5:466:52
12Johan EkelövSkåneslättens OL54:06+6:046:54
13Atte AxelssonTjällmo-Godegårds OK54:16+6:146:55
14Markus KlevegårdVäxjö OK54:27+6:256:57
15Richard EngOK Pan-Kristianstad55:08+7:067:02
16Magnus HärwellEslövs FK56:29+8:277:12
17Sanna LinseforsLunds OK58:42+10:407:29
18Erik LindgrenKFUM Örebro OK58:59+10:577:31
19Mattias JohanssonIFK Moras OK59:57+11:557:39
20Håkan AxelssonFK Göingarna1:00:13+12:117:41
21Henrik BengtssonFalkenbergs OK1:01:07+13:057:48
22Sebastian WahlströmSnättringe SK1:02:32+14:307:59
23Anton OddmoHärlövs IF1:03:50+15:488:09
24Per HolmbergRonneby OK1:06:00+17:588:25
25Måns FaxénVäxjö OK1:07:06+19:048:34
26Erik BrandhorstJärla Orientering1:07:41+19:398:38
27Henrik LundqvistOK Gynge1:09:16+21:148:50
28Niclas SahlinVänersborgs SK1:14:39+26:379:32
29Johan HagströmFalkenbergs OK1:17:26+29:249:53
30Anders PerssonVäxjö OK1:19:04+31:0210:05
31Johan LundqvistOK Gynge1:22:02+34:0010:28
Henrik EklundLunds OKej godkänd
Robert WetterlöfOK Pan-Kristianstadej start

H20

7 220 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn LinseLunds OK1:17:0510:40

D18

4 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1MOA NissarJärla Orientering50:0911:08
2Viktoria StrandbergFalköpings AIK OK51:16+1:0711:23
3Matilda HektorJärla Orientering58:41+8:3213:02

H18

6 210 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel KristianssonHässleholms OK49:548:02
Per MobergVänersborgs SKdiskvalificerad

D16

3 880 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Louise LundgrenVärend GN OL31:218:04
2Jessica NilssonOK Torfinn31:31+0:108:07
3Felicia FeursteinTormestorps IF33:40+2:198:40
4Malin HelgmanOK Tyr36:30+5:099:24
5Nelly CarlssonTormestorps IF40:43+9:2210:29
6Elin CarlssonTormestorps IF42:12+10:5110:52
7Emelie MalmbergMalmö OK43:48+12:2711:17
8Malin HeydenLunds OK44:37+13:1611:29
9Johanna AnderssonSOK Aneby48:57+17:3612:36
10Moa WåhlinOK Skogsfalken1:06:37+35:1617:10
Elin KjellssonFalkenbergs OKdiskvalificerad
Julia SvenssonBredaryds SOKej start

H16

5 220 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel HåkanssonVäxjö OK40:377:46
2Olle LindgrenKFUM Örebro OK43:08+2:318:15
3Alexander JohanssonOK Orion44:20+3:438:29
4Erik AnderssonStigmännen Karlshamns OK44:47+4:108:34
5Christoffer JohanssonTrollhättans SOK48:10+7:339:13
6Albin KarlssonOK Vilse 8748:15+7:389:14
7Axel MatssonHjärnarps GH OL1:04:11+23:3412:17
8Albin EvertssonVäxjö OK1:06:36+25:5912:45
9Narmer Rolf FoghOK Sorø1:06:43+26:0612:46
10Andreas PeterssonBurseryds IF1:12:39+32:0213:55
11Anton HagströmFalkenbergs OK1:15:40+35:0314:29
Moltas ViebkeMalmö OKdiskvalificerad

D14

3 690 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonna JungåkerKorsnäs IF OK28:207:40
2Johanna StrandbergFalköpings AIK OK38:25+10:0510:24
3Ebba SöderlundTormestorps IF40:03+11:4310:51
4Linnea KjellssonFalkenbergs OK43:33+15:1311:48
5Helena HagströmFalkenbergs OK44:33+16:1312:04
6Emelie RoosOK Landehof49:30+21:1013:24
7Sara JönssonHässleholms OK52:46+24:2614:17
8Madelene AxelssonHärlövs IF56:48+28:2815:23
9Johanna MöllerYstads OK1:12:41+44:2119:41
Agnes HektorJärla Orienteringej start

H14

3 970 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo DahlbergHaninge SOK27:126:51
2Henrik JohannessonRonneby OK27:28+0:166:55
3Lukas LundgrenVärend GN OL28:37+1:257:12
4Gustav ÖhgrenKarlsbyhedens IK32:24+5:128:09
5Melker JohanssonOK Orion33:03+5:518:19
6Ola AnderssonStigmännen Karlshamns OK33:51+6:398:31
7Adam SegerslättSkåneslättens OL34:28+7:168:40
8Adam JohanssonTrollhättans SOK39:32+12:209:57
9Jesper ÅgrenLunds OK41:26+14:1410:26
10Carl PerssonBurseryds IF42:08+14:5610:36
11Johannes ÖdénSOK Aneby58:54+31:4214:50
12Isak Mikkel FoghOK Sorø1:05:06+37:5416:23
13Tomas ThuelsenFSK Orientering1:37:03+1:09:5124:26
Fritjof AxelssonFK Göingarnadiskvalificerad

D12

2 920 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara AskMarkbygdens OK21:557:30
2Ronja JungåkerKorsnäs IF OK21:58+0:037:31
3Sofie PerssonHärlövs IF24:19+2:248:19
4Kristina TedhamreSnättringe SK25:27+3:328:42
5Hanna LagerbergOK Södertörn26:56+5:019:13
6Julia ThuressonBurseryds IF28:29+6:349:45
7Tuva Carlsson-WallumSävedalens AIK30:45+8:5010:31
8Emmy HelmerssonHässleholms OK32:34+10:3911:09
9Klara AnderssonHärlövs IF33:05+11:1011:19
10Ellen AnderssonStigmännen Karlshamns OK33:49+11:5411:34
11Irmalinn NilssonHärlövs IF40:48+18:5313:58
12Elina AnderssonOK Tyringe43:33+21:3814:54
13Erica HenrikssonSimrishamns OK46:05+24:1015:46

H12

2 920 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johannes ÖhgrenKarlsbyhedens IK21:587:31
2Filip JohanssonTrollhättans SOK22:21+0:237:39
3Olle GrywenzOK Linné23:01+1:037:52
4Allan HedbergLunds OK23:33+1:358:03
5Elias AnderssonVärend GN OL23:44+1:468:07
6Erik WinbladhLunds OK25:54+3:568:52
7Ludvig HallabroHässleholms OK29:23+7:2510:03
8Felix FalkGöteborg-Majorna OK33:11+11:1311:21
9Olle Leibe-BergstedtMarkbygdens OK55:27+33:2918:59
Julius PukeYstads OKej start
Algot NajvikOK Pan-Kristianstadej start

D10

2 240 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna JohannessonRonneby OK19:418:47
2Hilda AxelssonFK Göingarna20:06+0:258:58
3Alicia LundgrenVärend GN OL22:26+2:4510:00
4Alma EvertssonLessebo OK23:20+3:3910:24
5Tina LjungqvistLunds OK27:54+8:1312:27
6Kajsa Carlsson-WallumSävedalens AIK29:01+9:2012:57
7Alma GustafssonSOK Aneby31:21+11:4013:59
8Klara JohanssonVästvärmlands OK40:27+20:4618:03
9Elina LiljedahlOK Skogsfalken43:37+23:5619:28
10Ebba RosanderSOK Aneby46:07+26:2620:35
11Evelina JonasonSOK Aneby50:39+30:5822:36
Vendela DannbringSkåneslättens OLdiskvalificerad
Lovisa WeidenSkåneslättens OLdiskvalificerad

H10

2 240 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hampus ÅgrenLunds OK17:017:35
2Alexander RoosOK Landehof20:02+3:018:56
3Povel HedbergLunds OK21:24+4:239:33
4Melker AnderssonHärlövs IF21:38+4:379:39
5Petter Leibe-BergstedtMarkbygdens OK22:31+5:3010:03
6Karl GrywenzOK Linné22:54+5:5310:13
7Oscar KjellssonFalkenbergs OK25:08+8:0711:13
8Jonas Emil FoghOK Sorø25:45+8:4411:29
9Måns BerggrenLunds OK26:14+9:1311:42
10Loke HedbergLunds OK28:43+11:4212:49
11Jesper JohanssonOK Löftan28:54+11:5312:54
12Ivar HelmerssonHässleholms OK29:10+12:0913:01
13Gustav AnderssonHärlövs IF45:27+28:2620:17

D35

4 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin MöllerbergValbo AIF43:339:40
2Lotte HenrikssonSimrishamns OK50:39+7:0611:15
3Jenny WinbladhLunds OK53:20+9:4711:51
4Maria HelmerssonHässleholms OK58:03+14:3012:54
5Malin ÅgrenLunds OK59:05+15:3213:07
6Ann-Sofie AndertoftVästerås SOK59:46+16:1313:16

H35

7 220 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus JonassonMalmö OK1:09:329:37
2Fredrik EvertssonLessebo OK1:28:26+18:5412:14
3Jonas RothénGävle OK1:30:06+20:3412:28
Tomas JohanssonVänersborgs SKej godkänd

D40

4 080 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanne FoghOK Sorø32:047:51
2Helena KristianssonHässleholms OK36:42+4:388:59
3Liselotte FalkGöteborg-Majorna OK36:49+4:459:01
4Anna LjungqvistLunds OK36:51+4:479:01
5Liselotte JohanssonOK Löftan36:59+4:559:03
6Tina HelgmanOK Tyr38:41+6:379:28
7Sofia SmittSödertälje-Nykvarn OF40:23+8:199:53
8Britta KjellssonFalkenbergs OK41:55+9:5110:16
9Susanne JohannessonRonneby OK43:28+11:2410:39
10Jeanette SigenstamMarkbygdens OK45:59+13:5511:16
11Sara HektorJärla Orientering46:04+14:0011:17
12Malin MalmbergMalmö OK47:26+15:2211:37
13Anna HagströmFalkenbergs OK55:20+23:1613:33
14Christina JohnssonOK Gynge1:01:19+29:1515:01
Lena ThuressonBurseryds IFdiskvalificerad

H40

6 210 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen OlssonHärlövs IF37:085:58
2Leif JohanssonOK Njudung39:25+2:176:20
3Thomas JohannessonRonneby OK39:41+2:336:23
4Magnus JohanssonOK Löftan41:42+4:346:42
5Niklas NilssonHärlövs IF44:28+7:207:09
6Jens AndertoftVästerås SOK46:12+9:047:26
7Björn NilssonHärlövs IF46:53+9:457:32
7Jan-Ove WikingIstrums SK46:53+9:457:32
9Lars ÖhgrenKarlsbyhedens IK46:54+9:467:33
10Fabian LjungquistLunds OK47:07+9:597:35
11Tommy JohanssonVästvärmlands OK47:20+10:127:37
12Jens SörvikLunds OK47:49+10:417:41
13Mikael BergstedtMarkbygdens OK47:59+10:517:43
14Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad48:35+11:277:49
15Jesper HanssonOK Södertörn49:11+12:037:55
16Fredrik AskMarkbygdens OK54:05+16:578:42
17Peter KjellssonFalkenbergs OK55:54+18:469:00
18Nils HelmerssonHässleholms OK58:11+21:039:22
19Fredrik FredboYstads OK59:31+22:239:35
20Patrik WåhlinOK Skogsfalken1:00:32+23:249:44
21Mats BerggrenLunds OK1:02:21+25:1310:02
22Peter HagströmFalkenbergs OK1:09:07+31:5911:07
23Anders NilssonMalmö OK1:10:52+33:4411:24
Johan GybergOK Skogsfalkenej start

D45

4 080 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maritha HenrikssonEksjö SOK33:498:17
2Ingela EkelövSkåneslättens OL34:05+0:168:21
3Karin ÖhlinSOK Aneby34:41+0:528:30
4Ingela AnderssonLunds OK34:48+0:598:31
5Åsa AnderssonOK Orion35:33+1:448:42
6Lena CarlssonSävedalens AIK38:12+4:239:21
7Helena JohanssonOK Gisle38:37+4:489:27
8Kajsa HolmqvistHagaby GOIF39:02+5:139:34
9Petra JohanssonTrollhättans SOK40:05+6:169:49
10Lotta JungåkerKorsnäs IF OK40:45+6:569:59
11Christel OlssonFK Åsen41:52+8:0310:15
12Lena SöderlundTormestorps IF42:30+8:4110:25
13Anne TuressonBredaryds SOK42:46+8:5710:28
14Tina HagårdRävetofta OK42:51+9:0210:30
15Suzy LarssonOK Skogshjortarna43:17+9:2810:36
16Lotta BerndtssonSkåneslättens OL43:47+9:5810:43
17Annika PeterssonBurseryds IF44:37+10:4810:56
18Britt-Marie BengtssonFK Åsen48:03+14:1411:46
19Katja Leibe BergstedtMarkbygdens OK49:19+15:3012:05
20Lisa NilssonOK Torfinn59:25+25:3614:33
21Anna BrandhorstJärla Orientering1:01:22+27:3315:02

H45

5 910 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Odd WallumSävedalens AIK36:386:11
2Sven LundgrenVärend GN OL39:45+3:076:43
3Per-Olof AnderssonOK Tyringe40:26+3:486:50
4Bengt-Åke BerndtssonSkåneslättens OL41:48+5:107:04
5Lasse KarlssonIstrums SK42:25+5:477:10
6Patrik FalkGöteborg-Majorna OK42:27+5:497:10
7Stefan SvenssonBredaryds SOK44:18+7:407:29
8Per GrywenzOK Linné44:23+7:457:30
9Jonas AnderssonVärend GN OL46:19+9:417:50
10Björn LindgrenKFUM Örebro OK47:50+11:128:05
11Fredrik BrandhorstJärla Orientering47:59+11:218:07
12Lars HallabroHässleholms OK48:10+11:328:09
13Kjell EinarssonOK Skogshjortarna49:22+12:448:21
14Carl AspegrenTormestorps IF51:50+15:128:46
15Anders HeydenLunds OK56:28+19:509:33
16Peter DannbringSkåneslättens OL57:36+20:589:44
17Hans LindgrenOK Skogshjortarna1:01:57+25:1910:28
18Benjamin ViebkeMalmö OK1:06:45+30:0711:17

D50

3 350 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva Folkesson LööfOK Pan-Kristianstad28:338:31
2Ewa RoosHelsingborgs SOK28:35+0:028:31
3Ann-Christin NeroRonneby OK30:14+1:419:01
4Britta SahlinVänersborgs SK30:33+2:009:07
5Ylva Grape AnderssonIFK Moras OK30:36+2:039:08
6Lena HermanssonGöteborg-Majorna OK31:53+3:209:31
7Kristina JohanssonKalmar OK34:30+5:5710:17
8Linda Spjut-AsplundJärla Orientering36:23+7:5010:51
9Eva RutbergHässleholms OK37:35+9:0211:13
10Yvonne JonssonVäxjö OK39:42+11:0911:51
11Siri KlausenBallerup OK40:11+11:3811:59
12Marianne KlassonUlricehamns OK41:12+12:3912:17
13Monica JohanssonHjärnarps GH OL41:43+13:1012:27
14Christina SegerslättSkåneslättens OL42:25+13:5212:39
15Gitte HansenFSK Orientering44:47+16:1413:22
16Ingegerd PerssonYstads OK47:17+18:4414:06
17Monika NilssonOK Alehof49:04+20:3114:38
18Annette Falck-LarssonVänersborgs SK49:07+20:3414:39
19Christel NilssonHaninge SOK54:09+25:3616:09
20Ulla RagnarssonOK Skogshjortarna55:38+27:0516:36
21Karin ArvidssonOK Vivill59:06+30:3317:38
22Agneta PeterssonRonneby OK1:08:30+39:5720:26
Ingrid RoosMotala AIF OLdiskvalificerad

H50

5 530 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars SöderlundTormestorps IF37:126:43
2Mats JönssonKorsnäs IF OK39:05+1:537:04
3Ulf JungstrandMalmö OK39:19+2:077:06
4Göran MånssonOK Dacke39:25+2:137:07
5Ronnie LjunggrenOK Tyringe41:26+4:147:29
6Mikael JohanssonOK Gisle42:32+5:207:41
7Hans- Åke LundqvistOK Gynge44:06+6:547:58
8Nils-Olof LarssonVänersborgs SK44:49+7:378:06
9Sven OlssonSkåneslättens OL45:35+8:238:14
10Thommy BergmanStigmännen Karlshamns OK45:38+8:268:15
11Mats CarlssonOK Vilse 8746:10+8:588:20
12Stefan JohanssonTrollhättans SOK46:58+9:468:29
13Johan TallhageSkarpnäcks OL47:36+10:248:36
14Ingemar MånssonRonneby OK47:48+10:368:38
15Ingemar NilssonFK Åsen47:51+10:398:39
16Anders NissarJärla Orientering47:55+10:438:39
17Staffan KällOK Älme48:20+11:088:44
18Claes-Göran PeterssonBurseryds IF49:10+11:588:53
19Kurt ThuelsenFSK Orientering49:50+12:389:00
20Christer FranssonMotala AIF OL51:47+14:359:21
21Bengt KlassonUlricehamns OK53:08+15:569:36
22Sten SegerslättSkåneslättens OL54:53+17:419:55
23Leif ArvidssonOK Vivill57:45+20:3310:26
24Leif MobergVänersborgs SK1:00:45+23:3310:59
25Bo MagnussonKFUM Örebro OK1:05:23+28:1111:49
26Anders PerssonTockarps IK1:07:18+30:0612:10
Rolf KarlssonJärla Orienteringej start

D55

3 350 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela NelsénFalkenbergs OK36:4610:58
2Ina LindebergSkåneslättens OL38:57+2:1111:37
3Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK40:49+4:0312:11
4Marie SvernestamLinköpings OK42:55+6:0912:48
5Stella KällOK Älme44:20+7:3413:14
6Ingmarie BadhOK Vivill59:07+22:2117:38
Pia SvenssonFalköpings AIK OKdiskvalificerad

H55

4 970 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lenn AronssonLinköpings OK36:057:15
2Ingmar EkelövSkåneslättens OL36:17+0:127:18
3Håkan Berglund-LakeKovlands IF36:53+0:487:25
4Håkan ForsmanRonneby OK39:33+3:287:57
5Stellan MartinssonOK Tyringe39:39+3:347:58
6Svend Erik MathiassenOK Linné40:55+4:508:13
7Jørgen SkaarupBallerup OK41:25+5:208:20
8Ken RagnarssonOK Kompassen41:58+5:538:26
9Lars StrandOK Älme43:18+7:138:42
10Per LinseLunds OK43:34+7:298:45
11Pierre KarlssonOK Alehof44:39+8:348:59
12Jan WahlströmSnättringe SK45:49+9:449:13
13Thomas JohanssonAlmby IK45:51+9:469:13
14Mikael SternJärla Orientering46:00+9:559:15
15Per SvenssonRonneby OK47:35+11:309:34
16Göran LarssonVänersborgs SK47:36+11:319:34
17Roland DahlmanMalmö OK48:38+12:339:47
18Conny SahlinVänersborgs SK48:50+12:459:49
19Lennart HävrénTullinge SK49:18+13:139:55
20Ole JensenTisvilde Hegn OK49:43+13:3810:00
21Flemming D. AndersenOK-Htf50:15+14:1010:06
22Max PrangFredensborg OK52:54+16:4910:38
23Lars MartinssonRonneby OK53:36+17:3110:47
24Bengt ArvidssonOK Vivill53:47+17:4210:49
25Bo AnderssonFalköpings AIK OK54:07+18:0210:53
26Lennart SvernestamLinköpings OK55:13+19:0811:06
27Bo HermanssonGöteborg-Majorna OK1:04:33+28:2812:59

D60

3 350 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnel MånssonOK Vilse 8733:279:59
2Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK39:12+5:4511:42
3Inger GlansOK Torfinn40:41+7:1412:08
4Berit SchannongMalmö OK42:30+9:0312:41
5Berith PetterssonVänersborgs SK43:59+10:3213:07
6Anita AnderssonOK Skogshjortarna44:01+10:3413:08
7Sonja HammarOK Kompassen49:43+16:1614:50
8Maj-Britt GustafssonHelsingborgs SOK1:11:00+37:3321:11
9Ingalill SvenssonSävedalens AIK1:12:07+38:4021:31

H60

5 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Åke WallOK Tisaren40:578:01
2Per-Arne KällénUddevalla OK44:25+3:288:42
3Kim FolanderOK Sorø51:42+10:4510:08
4Bengt StarkOK Milan52:01+11:0410:11
5Gert OlssonTockarps IK55:36+14:3910:54
6Stig JohanssonHelsingborgs SOK58:37+17:4011:29
7Börje ÅkessonFrosta OK58:48+17:5111:31
8Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK59:54+18:5711:44
9Rolf GustafssonHelsingborgs SOK1:13:28+32:3114:24
10Lars PerssonOK Kompassen1:18:34+37:3715:24
11Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:41:34+1:00:3719:54

D65

2 910 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt Forsell PirozziLunds OK36:4712:38
2Gull SvenssonTockarps IK36:52+0:0512:40
3Helen AndertoftMarkaryds FK38:29+1:4213:13
4Inga JohanssonNyköpings OK39:02+2:1513:24
5Eva IsakssonOK Skogshjortarna39:06+2:1913:26
6Birgitta StenströmVänersborgs SK44:53+8:0615:25
7Mona CarlsonOK Skogshjortarna50:06+13:1917:12
8Lena PerssonMalmö OK54:41+17:5418:47
9Gunilla GrönbladHärlövs IF57:14+20:2719:40
10Berit NilssonOK Älme57:53+21:0619:53
11Kerstin LarssonOK Pan-Kristianstad59:31+22:4420:27
12Anita JunforsOK Skogshjortarna1:01:54+25:0721:16
13Barbro NilssonAlvesta SOK1:09:22+32:3523:50
14Karin HelmerssonLunds OK1:20:03+43:1627:30
Torill SvendsenLunds OKej start

H65

3 980 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle JohanssonOK Skogshjortarna32:278:09
2Bengt BergmanLunds OK33:06+0:398:18
3Inge PerssonFK Boken33:24+0:578:23
4Lennart BohmanFK Vittus37:44+5:179:28
5Erland MartinssonOK Tyringe39:00+6:339:47
6Henrik BergmanOK Tranan39:07+6:409:49
7Jan HanssonLunds OK39:20+6:539:52
8Lars OlssonFK Boken40:34+8:0710:11
9Benkt AndersonLunds OK41:00+8:3310:18
10Ingemar AnderssonOK Orion42:42+10:1510:43
11Kjell MånssonRonneby OK42:59+10:3210:47
12Rudi OlvenmyrOK Tyr44:35+12:0811:12
13Kjell-Åke IsakssonOK Skogshjortarna44:50+12:2311:15
14Nils-Erik GunnarssonOK Gipen45:21+12:5411:23
15Kent CarlgrenOK Skogshjortarna45:59+13:3211:33
16Karl Bertil KjellssonRävetofta OK46:13+13:4611:36
17Leif CliffordsonSävedalens AIK47:17+14:5011:52
18Jörn ThomsenKolding OK48:09+15:4212:05
19Christer GrönbladHärlövs IF48:18+15:5112:08
20Bengt NilssonAlvesta SOK48:43+16:1612:14
21Kjell LindauOK Kompassen50:28+18:0112:40
22Lars HenrikssonOK Älme51:02+18:3512:49
23Palle Møller NielsenOdense Orienteringsklub51:33+19:0612:57
24Håkan JunforsOK Skogshjortarna51:48+19:2113:00
25Erling LarssonHässleholms OK53:22+20:5513:24
26Ivan PerssonMalmö OK54:00+21:3313:34
27Knud Erik ThomsenSvendborg OK54:17+21:5013:38
28Tom LindbergLunds OK57:26+24:5914:25
29Ewert NilssonOK Kompassen58:21+25:5414:39
30Sven-Erik ForsellLunds OK58:56+26:2914:48
31Johnny MalmgrenHjärnarps GH OL1:01:21+28:5415:24
32Peeter-Jaan KaskLunds OK1:06:22+33:5516:40

D70

2 440 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margit GlansMalmö OK39:1616:05
2Karin LexellOK Torfinn40:38+1:2216:39
3Inger HallbergIK Uven1:03:44+24:2826:07

H70

4 010 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ernie BroströmHalmstad OK41:0910:15
2Arne GustafssonMalmö OK46:18+5:0911:32
3Bengt I NilssonFrosta OK46:42+5:3311:38
4Roland EdvinssonFK Göingarna50:05+8:5612:29
5Paul SchannongMalmö OK52:11+11:0213:00
6Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK56:11+15:0214:00
7Bo SvenssonTockarps IK57:12+16:0314:15
8Jan-Erik GlansMalmö OK1:08:18+27:0917:01
9Nils-Åke NilssonFK Göingarna1:14:24+33:1518:33
10Allan HammarOK Kompassen1:35:51+54:4223:54
Benny JohanssonMalmö OKdiskvalificerad
Inge NilssonTockarps IKej start

D75

2 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Clarie EkOK Pan-Kristianstad41:5117:09
2Lisa HedströmOK Pan-Kristianstad49:53+8:0220:26

H75

2 910 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klas TykessonRävetofta OK37:5013:00
2Ingvar PeterssonHässleholms OK40:15+2:2513:49
3Kjell BjörupLunds OK42:48+4:5814:42
4Carl-Henrik HallbergIK Uven44:16+6:2615:12
5Lennart ÖstanbäckMarkbygdens OK44:37+6:4715:19
6Börje NilssonHässleholms OK45:08+7:1815:30
7Bengt EdvardssonOK Torfinn52:02+14:1217:52

H80

2 440 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kurt DoseKøge OK33:2713:42
2Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF38:06+4:3915:36
3Curt HjalmarssonHässleholms OK41:29+8:0217:00
4Leo ÅkessonHärlövs IF45:29+12:0218:38
5Curth SvenssonSkåneslättens OL59:47+26:2024:30
Bertil JohanssonSkåneslättens OLej start

H85

2 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune IsakssonHelsingborgs SOK45:4018:42
2Kurt PålssonHelsingborgs SOK1:08:40+23:0028:08

Inskolning

1 660 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Johan Wall JungbjerGöteborgs Skidklubbfullföljt
Signe ÖhgrenKarlsbyhedens IKfullföljt

U1

1 640 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin WeidenSkåneslättens OL16:029:46
2Tobias JohanssonOK Löftan19:48+3:4612:04
2Oscar Wall JungbjerGöteborgs Skidklubb19:48+3:4612:04
4Karin LindgrenKFUM Örebro OK20:44+4:4212:38
5Tilda RosanderSOK Aneby23:21+7:1914:14

U2

2 240 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leo JohanssonOK Orion21:089:26
2Lisa FalkGöteborg-Majorna OK31:02+9:5413:51
3Fabian EvertssonLessebo OK31:24+10:1614:01
4Klas BerggrenLunds OK32:35+11:2714:32
5Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens IK38:41+17:3317:16
Jonas BergensOK Linnéej start

U3

2 920 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattis HallbergIK Uven26:439:08
2Albin AnderssonSOK Aneby46:39+19:5615:58
3Jesper KristianssonYstads OK54:29+27:4618:39
Kajsa AnderssonYstads OKdiskvalificerad
Viggo ViebkeMalmö OKdiskvalificerad

Öppen 1

2 240 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja TenghagenHärlövs IF29:3813:13
2Pontus ThuressonSkåneslättens OL33:04+3:2614:45
3Michelle AxelssonHärlövs IF33:23+3:4514:54
4Noah AndertoftVästerås SOK37:13+7:3516:36
5Ulla StrandÖrkelljunga FK53:22+23:4423:49
6Linnea HeydenLunds OK57:32+27:5425:41
7Melvin NilssonHärlövs IF1:02:36+32:5827:56
8Åke StrandÖrkelljunga FK1:06:18+36:4029:35

Öppen 2

2 920 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia BengtssonSundbybergs IK36:0812:22
2Ylva LagerbergOK Södertörn38:58+2:5013:20
3Tilda HenrikssonTormestorps IF39:30+3:2213:31
4Anton HåkanssonLunds OK40:17+4:0913:47
5Eva CederbergKlubblös41:02+4:5414:03
6Christine PerssonAndrarums IF43:00+6:5214:43
7Caroline PerssonAndrarums IF43:06+6:5814:45
8Gunilla PerssonAndrarums IF43:13+7:0514:48
9Jonas IngemanssonKlubblös43:38+7:3014:56
10Kristin IvarssonKlubblös44:23+8:1515:11
11Gunilla JohanssonMalmö OK46:56+10:4816:04
12Veronica DahlbomHelsingborgs SOK48:45+12:3716:41
13Annette HalvorsenOK Milan51:24+15:1617:36
14Agnes AsplundJärla Orientering54:02+17:5418:30
15Ann-Katrin AlmqvistFK Göingarna55:23+19:1518:58
16Elsa AsplundJärla Orientering57:45+21:3719:46
17Hannah LarsenMalmö OK58:24+22:1620:00
18Carl ÅsFk Athlet59:33+23:2520:23
19Eivor NydahlStigmännen Karlshamns OK1:01:05+24:5720:55
Alice NordbjörkTormestorps IFdiskvalificerad
Per FreskFrosta OKdiskvalificerad

Öppen 3

4 460 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn AnderssonFalköpings AIK OK45:3010:12
2Erik TedhamreSnättringe SK55:18+9:4812:23
3Ronny RagnarssonOK Skogshjortarna57:59+12:2913:00
4Saga ThomsenMalmö OK1:10:42+25:1215:51
5Åsa BerggrenLunds OK1:13:55+28:2516:34
6Adam SelmeusKlubblös1:16:03+30:3317:03
7Roger ÖdénSOK Aneby1:27:38+42:0819:38

Öppen 4

3 040 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas HjertFalköpings AIK OK25:348:24
2Daniel Nilsson KempffHässleholms OK28:37+3:039:24
3Jonas HjertFalköpings AIK OK28:56+3:229:31
4Erik KristianssonHässleholms OK31:42+6:0810:25
5Mia HallabroHässleholms OK34:00+8:2611:11
6Nellie HenrikssonTormestorps IF37:37+12:0312:22
7Bengt IvarssonOK Tyringe38:42+13:0812:43
8Lena Weiming NybergKinnaströms SK38:52+13:1812:47
9Jesper RundbäckEksjö SOK39:01+13:2712:50
10Frida MalmbergMalmö OK39:33+13:5913:00
11Sara TerménLunds OK39:52+14:1813:06
12Ing-Marie HjertFalköpings AIK OK41:53+16:1913:46
13Kennet AxelssonHärlövs IF42:00+16:2613:48
14Peter LiljedahlOK Skogsfalken42:26+16:5213:57
15Kjell AnderssonOK Skogshjortarna42:27+16:5313:57
16Eva LindgrenKFUM Örebro OK43:02+17:2814:09
17Anders TallhageKlubblös45:00+19:2614:48
18malin FermOK Löftan45:03+19:2914:49
19Carina ThomsenMalmö OK46:56+21:2215:26
20Karin EgeltoftSkarpnäcks OL46:58+21:2415:26
21Christer NelsénFalkenbergs OK47:02+21:2815:28
22Sofie LarsenMalmö OK47:39+22:0515:40
23AnnLouise ElliotKlubblös47:58+22:2415:46
24Björn PerssonHässleholms OK49:48+24:1416:22
25Susanne GöranssonFrosta OK50:18+24:4416:32
26Lillemor GunnarssonOK Gipen50:33+24:5916:37
27Marie HeinrupTullinge SK50:55+25:2116:44
28Karin BergmanLunds OK51:29+25:5516:56
29Karin MalmgrenHjärnarps GH OL51:37+26:0316:58
30Rolf StenströmVänersborgs SK51:59+26:2517:05
31Carina GöranssonYstads OK54:54+29:2018:03
32Maria JonasonSOK Aneby55:38+30:0418:18
33Una LarssonLunds OK55:39+30:0518:18
34Elisabeth RunessonOK Orinto56:41+31:0718:38
35Lisbeth NilssonYstads OK59:12+33:3819:28
36Maria Wallin-JohanssonOK Skogshjortarna1:01:10+35:3620:07
37Kerstin MartinssonOK Tyringe1:02:52+37:1820:40
38Bertil CarlsonOK Skogshjortarna1:05:16+39:4221:28
39Klas FregertKlubblös1:08:52+43:1822:39
40Gunilla LagerlöfStigmännen Karlshamns OK1:32:41+1:07:0730:29
41Henrik JonasonSOK Aneby1:39:41+1:14:0732:47
Lars AdolfssonEslövs FKdiskvalificerad
Leif SandströmStigmännen Karlshamns OKdiskvalificerad

Öppen 5

3 970 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael PerssonFK Göingarna30:267:39
2Matts TenlandAndrarums IF30:34+0:087:41
3Marie EngOK Pan-Kristianstad34:08+3:428:35
4Göran AnderssonIdrefjällens OK37:13+6:479:22
5Katarina HenmyrOK Vilse 8738:17+7:519:38
6Anna LööfOK Pan-Kristianstad40:11+9:4510:07
7Luba NilssonKungälvs OK40:28+10:0210:11
8Roger NilssonFK Åsen42:22+11:5610:40
9Bertil LööfOK Pan-Kristianstad43:32+13:0610:57
10Anna-Märta JohanssonVästvärmlands OK43:52+13:2611:02
11Maria NimvikJärla Orientering44:25+13:5911:11
12Sara PalmingerMalmö OK45:03+14:3711:20
13Tenland ErikStigmännen Karlshamns OK45:25+14:5911:26
14Lotta KastenssonV S A O 0615AZ45:40+15:1411:30
15Anna TedhamreSnättringe SK45:49+15:2311:32
16Leif MalmMarkaryds FK47:10+16:4411:52
17Hans Åke DjurbäckKinnaströms SK47:55+17:2912:04
18Maria TrulssonHärlövs IF47:57+17:3112:04
19Aina JeppssonLunds OK53:23+22:5713:26
20Sara KellersonSimrishamns OK54:03+23:3713:36
21Anna KallinSOK Aneby55:14+24:4813:54
22Karsten HetlandHelsingborgs SOK55:56+25:3014:05
23Greger IngemanssonYstads OK56:01+25:3514:06
24Krister LindebergMalmö OK56:16+25:5014:10
24Ingela AdolfssonEslövs FK56:16+25:5014:10
26Anna EllmarkLunds OK1:00:09+29:4315:09
27Ingvar LLunds OK1:05:24+34:5816:28
28Lisbeth LindebergMalmö OK1:05:47+35:2116:34
29Camilla CarlssonHärlövs IF1:06:03+35:3716:38
30Olle LindebergLunds OK1:07:42+37:1617:03
31Hedda KastenssonV S A O 0615AZ1:09:50+39:2417:35

Öppen 6

5 280 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan DahlbergHaninge SOK54:0510:14
2Jan PerssonYstads OK58:36+4:3111:05
3André NilssonFK Åsen1:09:48+15:4313:13
4Johan MeurlingLunds OK1:20:57+26:5215:19
5Sten OddmoHärlövs IF1:41:09+47:0419:09

Öppen 7

2 910 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan ThuressonBurseryds IF30:1710:24
2Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens IK31:07+0:5010:41
3Anders BengtssonSundbybergs IK31:44+1:2710:54
4Maria HåkanssonVäxjö OK32:59+2:4211:20
5Karin LindqvistRonneby OK33:12+2:5511:24
6Johan FröbergGOIF Tjalve33:38+3:2111:33
7Per WikströmHästveda OK34:13+3:5611:45
8Anders NilssonHässleholms OK34:15+3:5811:46
9Angelica EngströmOK Silva35:09+4:5212:04
10Hanna FagerVäxjö OK38:17+8:0013:09
11Erik FermOK Löftan38:55+8:3813:22
12Jane JohanssonIstrums SK40:00+9:4313:44
13Patrik JönssonHässleholms OK40:56+10:3914:03
14Roland NilssonOK Silva40:58+10:4114:04
15Åsa SvenssonOK Pan-Kristianstad40:59+10:4214:05
16Tomas EgeltoftSkarpnäcks OL41:16+10:5914:10
17Helena AnderssonSOK Aneby41:56+11:3914:24
18Roland EkelöfStigmännen Karlshamns OK42:30+12:1314:36
19Tony KellerssonSimrishamns OK42:43+12:2614:40
20Mikael NilssonFrosta OK45:21+15:0415:35
21Helen NilssonHärlövs IF45:44+15:2715:42
22Tommy BengtssonHässleholms OK45:46+15:2915:43
23Anita OlssonSkåneslättens OL46:21+16:0415:55
24Anna-Karin BondessonFrosta OK46:52+16:3516:06
25Bent JansonFalköpings AIK OK47:20+17:0316:15
26Anders JohanssonNyköpings OK48:17+18:0016:35
27Tommy HeldFK Åsen50:17+20:0017:16
28Stig NydahlStigmännen Karlshamns OK51:08+20:5117:34
29Andréas NordbjörkTormestorps IF54:14+23:5718:38
30Sven-Erik PerssonYstads OK55:14+24:5718:58
31Susanne IngemanssonYstads OK56:18+26:0119:20
32Sara HenrikssonTormestorps IF57:08+26:5119:38
33Amanda PerssonTockarps IK58:54+28:3720:14
34Mats NilssonFalköpings AIK OK1:03:13+32:5621:43
35Bibzi PerssonHässleholms OK1:04:46+34:2922:15
36Bertil AhlbergOK Gynge1:08:42+38:2523:36
37Marina KristianssonYstads OK1:10:47+40:3024:19
38Maria MalmgrenYstads OK1:10:48+40:3124:19
39Kristin LindbergLunds OK1:11:16+40:5924:29
40Lennart MånssonRingsjö OK1:19:42+49:2527:23
Owe ÅkessonHärlövs IFdiskvalificerad

Öppen 8

4 970 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats WinstedtKlubblös35:187:06
2Thomas HenmyrOK Vilse 8737:56+2:387:37
3Henrik SamuelssonFinspångs SOK38:27+3:097:44
4Martin NilssonKungälvs OK38:28+3:107:44
5Daniel NilssonSkåneslättens OL38:35+3:177:45
6Jens KastenssonV S A O 0615AZ39:29+4:117:56
7Johnny NimvikTetra Pak IF41:49+6:318:24
8Jakob BengtssonKlubblös42:10+6:528:29
9Albin BjörkJärla Orientering42:52+7:348:37
10Anders BengtssonKlubblös44:12+8:548:53
11Jonas FagerVäxjö OK44:44+9:269:00
12Magnus ThuressonSkåneslättens OL44:50+9:329:01
13Mattias JohanssonAvesta OK46:17+10:599:18
14Max BrandhorstJärla Orientering47:12+11:549:29
15Per AnderssonOK Orinto47:15+11:579:30
16Niclas DelinOK Pan-Kristianstad49:17+13:599:54
17Stefan AdolfssonEslövs FK50:15+14:5710:06
18Sebastian SanellBurseryds IF50:17+14:5910:07
19Peter EllmarkLunds OK52:03+16:4510:28
20Arne BergensOK Linné52:36+17:1810:35
21Rolf NilssonFrosta OK52:39+17:2110:35
22Sten-Åke NilssonOK Alehof53:33+18:1510:46
23Stina JeppssonLunds OK54:10+18:5210:53
24Willie OhlssonRävetofta OK54:28+19:1010:57
25Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad54:29+19:1110:57
26Anders WallnerOK Pan-Kristianstad54:57+19:3911:03
27Kristina SpångbergLunds OK55:05+19:4711:04
28Annica MagnussonKFUM Örebro OK57:33+22:1511:34
29Camilla NilssonOK Torfinn58:03+22:4511:40
30Hans KingstedtHässleholms OK58:32+23:1411:46
31Mats SvenssonOK Pan-Kristianstad59:09+23:5111:54
32Leif KarlssonFrosta OK59:41+24:2312:00
33Christer AnderssonSOK Aneby1:00:25+25:0712:09
34Peder NilssonOK Torfinn1:03:03+27:4512:41
35Nils-Erik BondessonFrosta OK1:05:52+30:3413:15
36Helga StensethFredrikstad SK1:07:01+31:4313:29
37Verner LönnqvistHärlövs IF1:07:41+32:2313:37
38Ola GustafssonSOK Aneby1:16:18+41:0015:21
39Kjell OlofssonEslövs FK1:23:50+48:3216:52
Lars KarlssonRingsjö OKdiskvalificerad
Erik SvenssonKrukan Räs IFdiskvalificerad

Öppen 9

6 760 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Markus SvenssonOK Pan-Kristianstad45:496:46
2Jacob SvenssonRonneby OK50:38+4:497:29
3Magnus TenghagenHärlövs IF51:38+5:497:38
4Per KarlssonFredrikstad SK53:47+7:587:57
5Anders ClaessonBurseryds IF57:14+11:258:27
6Gert PetterssonLunds OK57:38+11:498:31
7Lotta Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:01:28+15:399:05
8Jens TerménLunds OK1:08:20+22:3110:06
9Anders HerrströmKlubblös1:09:13+23:2410:14
10Folke HöstLunds OK1:11:58+26:0910:38
11Olle WindeliusFrosta OK1:13:45+27:5610:54

Öppen 10

1 660 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob TedhamreSnättringe SK18:1310:58
2Arvid RuthbergHässleholms OK19:30+1:1711:44
3Klas LjungqvistLunds OK20:14+2:0112:11
4Anton HeldFK Åsen21:11+2:5812:45
5Lina ÅsFk Athlet25:38+7:2515:26
6Smilla AndertoftVästerås SOK26:20+8:0715:51
7Mats HauberKlubblös28:44+10:3117:18
8Abbe NordbjörkTormestorps IF29:15+11:0217:37
9Alvin HöstLunds OK31:08+12:5518:45
10Gustav MöllerbergValbo AIF31:12+12:5918:47
11Albin MöllerbergValbo AIF31:36+13:2319:02
12Sofia AnderssonLunds OK33:40+15:2720:16
13Isabel Santander BengtssonLunds OK33:46+15:3320:20
14Jakob TerménLunds OK34:17+16:0420:39
15Hjalmar AxelssonFK Göingarna35:29+17:1621:22
16Ellen AnderssonHärlövs IF35:33+17:2021:24
17Samuel FagerVäxjö AIS36:55+18:4222:14
18Axel TenghagenHärlövs IF43:41+25:2826:18
Anik HauberKlubblösdiskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser