Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sandvikens Öppna KommunMästerskap

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sandvikens Öppna KommunMästerskap
Arrangörsorganisation: OK Hammaren
Datum: onsdag 3 augusti 2011

D21

4 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela ErikssonGävle OK48:0911:11
2Sofia TörnqvistAlfta-Ösa OK48:56+0:4711:22
3Linn GrällsOK Kåre54:31+6:2212:40
4Ann-Sofi KarlssonUmeå OK55:47+7:3812:58
5Erika HerbertGävle OK56:34+8:2513:09
6Viktoria HelmerssonOckelbo OK58:48+10:3913:40
7Karin WallinJärbo OK1:01:50+13:4114:22
8Mia GustafssonOK Kåre1:14:44+26:3517:22
Hanna GustafssonOK Kårediskvalificerad

H21

5 600 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lasse JanssonGävle OK43:217:44
2Martin HederskogMalungs OK Skogsmårdarna44:20+0:597:55
3Jan MobergGävle OK51:33+8:129:12
4Magnus KarlssonStorviks IF52:29+9:089:22
5Erik DahlqvistStorviks IF55:36+12:159:55
6Mattias EklundOckelbo OK1:05:31+22:1011:41
7Lars LindgrenOK Ödmården1:07:06+23:4511:58
8Magnus WallströmValbo AIF1:14:32+31:1113:18
9Nils DahlqvistStorviks IF1:14:47+31:2613:21
10Erik SkoghÖsterfärnebo IF1:15:01+31:4013:23
11Lars WallinJärbo OK1:24:16+40:5515:02
Hans PerssonGävle OKej start
Viktor StridÖsterfärnebo IFej start
Patrik SvedbergGävle OKej start

D18

3 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin SkoghOK Hammaren54:3115:08
2Erica JissbackeGävle OK55:23+0:5215:23

D16

3 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristin BomanGävle OK39:3712:00
Lina FredrikssonKorsnäs IF OKej start

H16

3 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kevin StåhlJärbo OK30:528:07
2Andreas LjungJärbo OK34:53+4:019:10
3Filip IvarssonOK Hammaren38:27+7:3510:07
4Jesper JissbackeGävle OK39:58+9:0610:31
5Olof Carlson BjernaldOK Linné41:27+10:3510:54
6Anders Svahn,OK Hammaren50:38+19:4613:19

D14

3 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonna JungåkerKorsnäs IF OK29:539:20
2Emma BengtssonÅrsunda IF49:08+19:1515:21
3Johanna BörjessonStorviks IF1:02:45+32:5219:36
4Jennie BörjessonStorviks IF1:04:43+34:5020:13
5Elin ForsbergÅrsunda IF1:08:10+38:1721:18
Frida FredrikssonKorsnäs IF OKej start

H14

3 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas GustafssonOK Kåre26:438:20
2Joakim Ståhl,Järbo OK37:27+10:4411:42
3Erik OlssonGävle OK38:26+11:4312:00
4Daniel Carlson BjernaldOK Linné38:53+12:1012:09
5Mårten OlssonGävle OK40:33+13:5012:40
6Andreas PerssonOK Hammaren47:44+21:0114:55
7Martin PerssonÅrsunda IF52:34+25:5116:25

H12

2 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus TäckOK Hammaren26:4412:09
2Albin WallinJärbo OK33:12+6:2815:05
3Oskar PerssonÅrsunda IF39:32+12:4817:58
4Karl FredrikssonKorsnäs IF OK46:48+20:0421:16
5Måns HolmgrenOK Hammaren48:48+22:0422:10

D10

1 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa WallinJärbo OK17:369:46

H10

1 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel StåhlJärbo OK20:5911:39
2Samuel JohanssonOK Hammaren44:40+23:4124:48
3Linus TäckOK Hammaren47:13+26:1426:13
4Anton PerssonOK Hammaren50:42+29:4328:10

D40

3 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica BomanGävle OK38:2510:40
2Izabell BirklinOK Kåre42:12+3:4711:43

H40

4 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK51:2611:57
2Mats GavleforsOK Hammaren54:54+3:2812:46
3Sven PerssonÅrsunda IF58:01+6:3513:29
4Ulf KivisäkkOK Hammaren1:10:33+19:0716:24

H45

4 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars KarlssonValbo AIF45:5510:40
2Anders JohanssonOK Hammaren46:05+0:1010:43
3Anders L OlssonGävle OK47:51+1:5611:07
4Kennet OlanderTullinge SK51:47+5:5212:02
5Anders RönnlundJärbo OK58:16+12:2113:33
6Anders KarlssonÅrsunda IF1:01:18+15:2314:15
Olle NordinOslättforspojkarnas IKej start

D50

2 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona ÅkermanValbo AIF39:2013:33

H50

3 600 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats JönssonKorsnäs IF OK32:068:55
2Bo BörjessonStorviks IF35:40+3:349:54
3Lars GustafssonOK Kåre44:32+12:2612:22
4Svante LindgrenKorsnäs IF OK45:25+13:1912:36
5Mats CarlssonOK Ödmården52:23+20:1714:33
Jan-Erik SkoghÖsterfärnebo IFdiskvalificerad
Lars BengtssonÅrsunda IFej start

D55

2 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela BengtssonÅrsunda IF31:0711:31
2Annika GillgrenGävle OK38:05+6:5814:06
3Marianne SellgrenSigtuna OK51:14+20:0718:58
4Inger AnderssonÅrsunda IF55:20+24:1320:29

H55

3 600 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell BomanSöderhamns OK33:489:23
2Lars LandströmLånghundra IF36:58+3:1010:16
3Thom SandvikAvesta OK37:13+3:2510:20
4Lars DahlqvistStorviks IF37:21+3:3310:22
5Rolf KullaValbo AIF39:20+5:3210:55
6Lars-Ove SkoghÖsterfärnebo IF40:50+7:0211:20
7Sven-Arne StridÖsterfärnebo IF41:38+7:5011:33
8Sven-Erik LevinTierps SOK50:19+16:3113:58
9Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad1:02:30+28:4217:21
10Kenneth PerssonDalaportens OL1:04:39+30:5117:57
Tomas FalkGävle OKej start
Mats HedbergÅrsunda IFej start
Bernt WåhlinÖsterfärnebo IFej start

H60

2 700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola KarlssonStorviks IF23:068:33
2Ove ÅbergStorviks IF26:53+3:479:57
3Hasse ÅbergValbo AIF27:30+4:2410:11
4Ingemar GillgrenGävle OK28:12+5:0610:26
5Bengt FröjdfeldtGävle OK28:31+5:2510:33
6Helge ElfströmÅrsunda IF29:08+6:0210:47
7Karl Ivar JönssonÅrsunda IF32:33+9:2712:03
8Sven-Åke WindahlGävle OK37:36+14:3013:55
9Staffan VestbomOckelbo OK53:31+30:2519:49
Per ElfströmÅrsunda IFej start
Sivar CliffoordHofors OKej start

H65

2 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans KruskopfKorsnäs IF OK29:5911:06
2Bertil HolmgrenGävle OK30:36+0:3711:20
3Ingvar SvenssonBjursås OK30:42+0:4311:22
4Yngve PerssonTierps SOK40:25+10:2614:58
5Roland ForsblomKungsgårdens SK41:40+11:4115:25
6Sture BergströmOK Hammaren46:28+16:2917:12
Hans NybergGävle OKej start
Håkan ForsgrenGävle OKej start

D70

2 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Siv AnderssonKungsgårdens SK58:2524:20
2Margareta GavleforsOK Hammaren1:01:17+2:5225:32

H70

2 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-åke DahlgrenSvärdsjö IF30:3611:20
2Stig BerggrenÅrsunda IF35:32+4:5613:09
3Ingemar SjöbergOK Hammaren37:28+6:5213:52
4Kjell WennergrundJärbo OK39:41+9:0514:41
5Bror NylundOslättforspojkarnas IK45:29+14:5316:50
Karl-Erik GustavssonOK Hammarenej start

D75

2 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla BengtssonÅrsunda IF51:4021:31

H75

2 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle OlofssonStorviks IF35:1614:41
2Anders AhnlénOK Hammaren37:17+2:0115:32
3Tord LindValbo AIF37:38+2:2215:40
4Karl-Erik VesströmOK Hammaren1:05:27+30:1127:16
5Sven ErikssonOK Roslagen1:09:36+34:2029:00
Karl-Ivar HedbergGävle OKdiskvalificerad

Öppen 1

1 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Catrin StenehällGävle OK20:4011:28
2Joel ForslinOK Hammaren25:32+4:5214:11
3Loke HolmgrenOK Hammaren28:56+8:1616:04

Öppen 3

2 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran BlomLjusne-Ala OK50:1022:48

Öppen 5

3 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Sofie TäckOK Hammaren37:5011:49
2Lisa KarlssonHofors OK39:02+1:1212:11
3Moa GrällsOK Kåre44:23+6:3313:52
4Emma SjöbergOK Hammaren49:55+12:0515:35
5Viktor IvarssonOK Hammaren50:02+12:1215:38
6Tomas ForsbergÅrsunda IF1:08:18+30:2821:20

Öppen 7

2 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lotta JungåkerKorsnäs IF OK38:5213:24
2Bengt HanssonSäterbygdens OK46:45+7:5316:07
3Karl-Lennart ÅhlundJärbo OK1:10:36+31:4424:20

Öppen 8

5 600 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn LjunggrenOK Hammaren42:317:35
2Fredrik AhnlénOK Hammaren50:35+8:049:01
3Jerker BomanGävle OK54:36+12:059:45
4Hasse ErikssonBjursås OK1:08:04+25:3312:09
5Per PerssonGävle OK1:35:11+52:4016:59
Fredrik WikstenGävle OKdiskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser