Officiell resultatlista för DM, natt, Skåne

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Skåne
Arrangörsorganisation: Lunds OK
Datum: fredag 1 september 2017

D21

6 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad49:487:30
2Amanda LeoIK Hakarpspojkarna52:36+2:487:55
3Annie LennartssonSkåneslättens OL1:04:11+14:239:39
4Erica ErikssonHjärnarps OL1:10:14+20:2610:34
5Elinor LindelöwHärlövs IF1:19:34+29:4611:58
Lina JogelandIK Ymerej godkänd

H21

8 970 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik LindebergSkåneslättens OL59:526:40
2Fredrik JohanssonBredaryds SOK1:02:29+2:376:57
3Jonathan GunnarssonMalmö OK1:02:51+2:597:00
4Oskar CervinHelsingborgs SOK1:03:29+3:377:04
5Joel KristianssonSkåneslättens OL1:05:29+5:377:18
6Sam ErikssonAndrarums IF1:15:04+15:128:22

H20

6 360 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak PrellnerSkåneslättens OL41:306:31
2Fritjof AxelssonFK Göingarna46:42+5:127:20
3Adam SegerslättSkåneslättens OL50:09+8:397:53

D18

4 490 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad36:398:09
2Irmalinn NilssonHärlövs IF37:20+0:418:18
3Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad38:28+1:498:34
4Ebba JensenSkåneslättens OL39:33+2:548:48
5Wilma MarkholmSkåneslättens OL54:07+17:2812:03

H18

6 020 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HardenFK Boken38:156:21
2Ludvig HallabroHässleholms OK49:28+11:138:13

D16

4 250 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clara DahlHärlövs IF33:077:47
2Hilda AxelssonFK Göingarna33:43+0:367:56
3Nellie RydlundHässleholms OK33:44+0:377:56
4Elin NilssonAndrarums IF35:20+2:138:18
5Sofia PalmFK Boken35:34+2:278:22
6Lovisa WeidenSkåneslättens OL36:01+2:548:28
7Hilma HolmströmHärlövs IF38:12+5:058:59
8Embla CinthioSkåneslättens OL44:22+11:1510:26
9Clara EhrnbornAndrarums IF48:15+15:0811:21
10Nadja SchulerMalmö OK1:00:25+27:1814:12

H16

5 160 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin KronkvistÖrkelljunga FK42:518:18
2Jacob MobergHelsingborgs SOK46:49+3:589:04
3Pontus ErikssonHjärnarps OL47:31+4:409:12
4Erik ThoressonAndrarums IF1:06:34+23:4312:54
5Henning KarlbergSkåneslättens OL1:09:13+26:2213:24
6Pontus ThuressonSkåneslättens OL1:32:52+50:0117:59
Viggo JohanssonSkåneslättens OLej start

D14

3 650 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thea BökmanHelsingborgs SOK25:246:57
2Alva NystedtSkåneslättens OL28:52+3:287:54
3Linnea RydlundHässleholms OK31:46+6:228:42
4Alice OlvegårdFK Göingarna32:10+6:468:48
5Moa WallenborgOK Kontinent32:18+6:548:50
6Emmy PalmFK Boken33:49+8:259:15
7Hanna LarssonYstads OK37:07+11:4310:10
Alice PerssonOK Tyringeej start

H14

3 850 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin WeidenSkåneslättens OL24:546:28
2Agust KronkvistÖrkelljunga FK27:49+2:557:13
3Erik JohanssonFK Boken31:11+6:178:05
4David MorénHjärnarps OL37:40+12:469:47
5Erik AlbinssonHjärnarps OL46:16+21:2212:01
6Melker KarlbergSkåneslättens OL56:07+31:1314:34
7Magnus LundsgaardOK Kontinent1:29:46+1:04:5223:18
Alfred AhltinMalmö OKej start
Hugo CedervallÖrkelljunga FKej start
Adam JohanssonSkåneslättens OLej start

D12

3 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna BenattiSkåneslättens OL43:0714:22
2Ida BenattiSkåneslättens OL49:12+6:0516:24
3Alice JohanssonFK Boken51:46+8:3917:15
Aprilia CinthioSkåneslättens OLej start
Hanna MorénHjärnarps OLej start

H12

3 000 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noah KrikströmHjärnarps OL21:227:07
2Hjalmar AxelssonFK Göingarna23:21+1:597:47
3Casper TuressonHärlövs IF29:22+8:009:47
4Hannes DahlbergSkåneslättens OL31:38+10:1610:32
5Edvin SanderSkåneslättens OL32:10+10:4810:43
6Hugo ThoressonAndrarums IF32:32+11:1010:50
7Viktor AhltinMalmö OK34:25+13:0311:28
8Kurt SjöbergHelsingborgs SOK35:35+14:1311:51
Arvid AlbinssonHjärnarps OLutgått

D35

5 330 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marlene BjärehedMalmö OK51:429:41
2Maria MickelåkerAndrarums IF55:20+3:3810:22
3Marie SvenssonFK Åsen1:12:11+20:2913:32
4Line LundsgaardOK Kontinent1:33:26+41:4417:31

H35

6 360 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix AlnervikHelsingborgs SOK51:228:04
2Per Erik JönssonOK Torfinn53:09+1:478:21
3Jonas BengtssonFK Göingarna55:39+4:178:45
4André BjärbyFrosta OK1:01:20+9:589:38
5Fredrik SalomonssonSkåneslättens OL1:02:07+10:459:46
6Jonas NorénHelsingborgs SOK1:21:01+29:3912:44
Sebastian GieseÖrkelljunga FKej start

D40

4 490 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida PalmFK Boken37:358:22
2Kajsa BenattiSkåneslättens OL40:12+2:378:57
3Maria HelmerssonHässleholms OK52:46+15:1111:45
4Catarina HardenFK Boken1:02:07+24:3213:50
5Anna BjärbyFrosta OK1:06:32+28:5714:49
Lotta EkbergÖrkelljunga FKej start

H40

6 360 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper HåkanssonFK Göingarna46:377:19
2Heide PerssonAndrarums IF46:53+0:167:22
3Johan SanderSkåneslättens OL48:23+1:467:36
4Conny RaskHjärnarps OL53:34+6:578:25
5Ulf NilssonHjärnarps OL56:04+9:278:48
6Magnus EmilssonFK Åsen58:10+11:339:08
7Fredrik NystedtSkåneslättens OL58:25+11:489:11
8Henrik AnderssonHässleholms OK1:01:13+14:369:37
9Linus MalmstenMalmö OK1:05:54+19:1710:21
10Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF1:12:24+25:4711:23
11Ola MarkholmSkåneslättens OL1:15:08+28:3111:48
12Mattias KovacicFrosta OK1:20:06+33:2912:35
Magnus JonassonMalmö OKej start

D45

4 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina RydlundHässleholms OK44:3810:08
2Susanne WallenborgOK Kontinent48:07+3:2910:56
3Linda WesterlundFrosta OK50:34+5:5611:29 Ladda ner rutt i gpx-format
4Carina ThynellHärlövs IF55:36+10:5812:38
5Marie AlbinssonHjärnarps OL56:16+11:3812:47
6Maria TuressonHärlövs IF1:14:50+30:1217:00
Louise AxelssonFK Göingarnautgått

H45

6 020 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan PalmFK Boken46:087:39
2Magnus WallenborgOK Kontinent52:16+6:088:40
3Håkan GrubbMalmö OK57:33+11:259:33
4Magnus ThuressonSkåneslättens OL59:40+13:329:54
5Nils HelmerssonHässleholms OK1:01:43+15:3510:15
6Magnus TenghagenHärlövs IF1:03:48+17:4010:35
7Dan JohanssonFK Boken1:05:37+19:2910:53
8Michael NilssonAndrarums IF1:05:45+19:3710:55
9Johan JensenSkåneslättens OL1:13:01+26:5312:07
10Lennart MorénHjärnarps OL1:18:57+32:4913:06
11Magnus CinthioSkåneslättens OL1:25:10+39:0214:08
Tomas VensrydEslövs FKej start

D50

3 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie OlssonÖrkelljunga FK33:559:33
2Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK39:55+6:0011:14

H50

5 330 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen ModigOK Pan-Kristianstad40:407:37
2Håkan AxelssonFK Göingarna43:14+2:348:06
3Niklas EdvardssonHästveda OK44:44+4:048:23
4Stefan PålssonSkåneslättens OL46:17+5:378:41
5Niklas NilssonHärlövs IF47:51+7:118:58
6Ulf LinderfalkSkåneslättens OL56:42+16:0210:38
7Stefan AdolfssonEslövs FK1:00:30+19:5011:21
8Lennart CarlsenHelsingborgs SOK1:02:12+21:3211:40
9Olof BarrSkåneslättens OL1:04:50+24:1012:09
10Lars ErikssonHjärnarps OL1:08:16+27:3612:48
11Mats SjöbergFrosta OK1:09:55+29:1513:07
12Jan JohanssonSkåneslättens OL1:14:43+34:0314:01
Peter PukeYstads OKej start

D55

3 550 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne UddEslövs FK38:4910:56
2Christina OlssonSkåneslättens OL47:00+8:1113:14
3Anna LarssonÖrkelljunga FK51:15+12:2614:26
4Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK51:22+12:3314:28
Tina HagårdRävetofta OKej godkänd

H55

5 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats BrorssonTockarps IK42:598:14
2Ingemar Jansson HaverstadLierbygda O-lag49:09+6:109:24
3Sverker ErikssonOK Gynge1:03:24+20:2512:08
4Jörgen AnderssonMalmö OK1:40:35+57:3619:16
Lennart StenssonHelsingborgs SOKej godkänd
Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OLutgått

H60

4 490 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Inge SvenssonHässleholms OK41:249:13
2Ingmar EkelövSkåneslättens OL44:01+2:379:48
3Ingemar PeterssonMarkaryds FK46:00+4:3610:14
4Arne AnderssonOK Torfinn52:35+11:1111:42
5Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK57:05+15:4112:42
6Roland DahlmanMalmö OK1:01:29+20:0513:41
Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstadej start
Ken RagnarssonOK Kompassenej start

D65

3 160 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa StåhlHjärnarps OL43:0813:38
2Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL48:32+5:2415:21
3Karin PerssonOK Tyringe52:57+9:4916:45

H65

4 400 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran JohnssonSkåneslättens OL41:109:21
2Kalle LindqvistVäxjö OK44:42+3:3210:09
3Olle BohmanHjärnarps OL45:51+4:4110:25
4Jan JönssonMalmö OK47:41+6:3110:50
5Willie OlssonRävetofta OK49:22+8:1211:13
6Ronald Mc GrailHjärnarps OL50:43+9:3311:31
7Janne LindholmFrosta OK54:43+13:3312:26 Ladda ner rutt i gpx-format
8Kaare HanssonMalmö OK55:22+14:1212:34
9Lars JohanssonMalmö OK55:33+14:2312:37
10Stig JohanssonHelsingborgs SOK55:47+14:3712:40
11Nils-Erik BondessonFrosta OK1:00:05+18:5513:39
12Åke PerssonHjärnarps OL1:01:16+20:0613:55
13Lars PerssonOK Kompassen1:08:07+26:5715:28
14Mats HåkanssonMalmö OK1:08:41+27:3115:36
15Rolf GustafssonHelsingborgs SOK1:16:39+35:2917:25
16Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:30:54+49:4420:39

D70

2 730 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gull SvenssonÖrkelljunga FK37:0913:36
2Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL45:52+8:4316:48
3Britt BülowMalmö OK46:30+9:2117:01

H70

3 550 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SandgrenFrosta OK33:529:32
2Per-Olof FernbergIS Skanne40:35+6:4311:25
3Håkan NilssonMalmö OK44:46+10:5412:36
4Leif KarlssonFrosta OK45:21+11:2912:46
5Ingvar PerssonFK Åsen46:20+12:2813:03
6Inge PerssonFK Boken46:38+12:4613:08
7Bengt StåhlHjärnarps OL54:36+20:4415:22
8Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOK57:10+23:1816:06
9Bo BülowMalmö OK1:21:05+47:1322:50

H75

3 160 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland OffrellFrosta OK41:5013:14
2Åke EkstrandHärlövs IF45:25+3:3514:22
3Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad45:48+3:5814:29
4Bo SvenssonÖrkelljunga FK48:59+7:0915:30
5Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad56:01+14:1117:43
6Anders CarlssonSkåneslättens OL1:02:04+20:1419:38
7Hubert HugossonOK Gynge1:12:21+30:3122:53
8Kenneth LindborgHässleholms OK1:15:17+33:2723:49
Sten Åke KvistIS Kullenej godkänd

H80

2 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bertil JohanssonSkåneslättens OL56:5420:50
2Jan-Eric NelkingFK Åsen1:03:02+6:0823:05

Öppen motion 1

2 360 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik OlssonFK Åsen21:128:58
2Anna LindqvistOK Stigen21:18+0:069:01
3Valter SanderSkåneslättens OL33:31+12:1914:12

Öppen motion 3

3 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Claes OlvegårdFK Göingarna32:0110:40
2Gabriel SteffertOK Tyringe34:45+2:4411:35
3Arne PerssonOK Gynge35:27+3:2611:49
4Elena KurashovaFK Åsen38:12+6:1112:44
5Sonia KurashovaFK Åsen43:15+11:1414:25
6Kerstin DahlHärlövs IF44:16+12:1514:45
7Anne-Li AugustssonOK Tyringe1:10:27+38:2623:29

Öppen motion 5

3 360 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torgny HolmströmHärlövs IF30:219:01
2Lina HidåsOK Kontinent32:45+2:249:44
3Mikael SöderströmOK Stigen35:10+4:4910:27
4Per StenEslövs FK37:26+7:0511:08
5Josefina BerglundFK Boken38:48+8:2711:32
6Sara BengtssonMalmö OK40:06+9:4511:56
7Andreas GlatzKlubblös51:04+20:4315:11
8Christina SternerTockarps IK51:43+21:2215:23
9Marie NilssonOK Gynge1:11:31+41:1021:17
9Fredrik NilssonOK Gynge1:11:31+41:1021:17
11Ann-Louise JohanssonMalmö OK1:15:43+45:2222:32

Öppen motion 7

2 730 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan WahlströmSnättringe SK23:358:38
2Benkt AnderssonFrosta OK27:03+3:289:54
3Bengt LarssonYstads OK40:08+16:3314:42
4Helen NilssonHärlövs IF42:35+19:0015:35
5Tommy BengtssonHässleholms OK42:50+19:1515:41
6Tom DahlbergSkåneslättens OL43:45+20:1016:01
7Bengt EngdahlFrosta OK43:54+20:1916:04
8Gustaf SchejaFrosta OK46:45+23:1017:07
9Nils PerssonIS Skanne57:30+33:5521:03
10Laila PerssonIS Skanne58:14+34:3921:19
Maria SchadRingsjö OKutgått

Öppen motion 8

4 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sebastian WahlströmMalmö OK35:308:04
2Peter ValterssonAnderstorps OK47:41+12:1110:50
3Lilja ÖstermanMalmö OK52:45+17:1511:59
4Hanna H KåbergKlubblös54:27+18:5712:22

Öppen motion 9

6 360 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas GustafasonKlubblös1:14:3611:43

Öppen motion 10

4 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik UllmanSkåneslättens OL40:169:09
2Kristina JosefssonAnderstorps OK51:16+11:0011:39
3Mårten SpanneMalmö OK1:15:18+35:0217:06
4Bengt SalomonssonSkåneslättens OL1:19:59+39:4318:10
Pär RingströmMalmö OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser