Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL Avslutning Alingsås

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL Avslutning Alingsås
Arrangörsorganisation: OK Skogshjortarna
Datum: torsdag 15 december 2016

Kort

1 950 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent KardellLjungskile FK18:179:22
2Ingrid HermanssonIK Ymer32:15+13:5816:32
3Göte NatanaelssonLjungskile FK32:33+14:1616:41
4Britt RangertIK Ymer32:38+14:2116:44
5Gösta CederinGöteborg-Majorna OK35:14+16:5718:04
6Ture GunnarssonGöteborg-Majorna OK37:04+18:4719:00
7Lisa HedströmGöteborg-Majorna OK38:23+20:0619:41
8Carl-Henrik HallbergIK Uven41:14+22:5721:08
9Hans KarlssonOK Orinto42:45+24:2821:55
10Leif EdsandSävedalens AIK42:55+24:3822:00
11Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK45:00+26:4323:04
12Leif HjertqvistIK Stern46:16+27:5923:43
13Gunilla LindkvistSjövalla FK50:00+31:4325:38
14Sven LarssonTolered-Utby Ol-klubb50:55+32:3826:06
15Ann-Britt BjörkmanKungälvs OK52:19+34:0226:49
16Gunnel BörjessonIK Uven54:01+35:4427:42
17Magnar ErvikIK Stern55:05+36:4828:14
18Birgitta MägiGöteborg-Majorna OK1:04:38+46:2133:08

Mellan

2 840 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent KardellLjungskile FK31:1210:59
2Rolf EckermarkGöteborg-Majorna OK33:14+2:0211:42
3Birgitta StenströmVänersborgs SK42:12+11:0014:51
4My EngströmLerums SOK43:01+11:4915:08
5Claes LindegårdhTolered-Utby Ol-klubb43:22+12:1015:16
6Bertil HermanssonStenungsunds OK44:25+13:1315:38
7Solveig HedenblomSjövalla FK44:33+13:2115:41
8Matts MattssonOK Gipen45:54+14:4216:09
9Ulla LindheIK Stern46:37+15:2516:24
10Roland BrandshageSävedalens AIK49:07+17:5517:17
11Ann-Britt JohanssonIK Stern49:12+18:0017:19
12Lars-Erik GaddeGöteborg-Majorna OK49:19+18:0717:21
13Hans C JohanssonIK Stern49:45+18:3317:31
14Kalevi MononenOK Gipen50:04+18:5217:37
15Bertil QvickKungälvs OK51:38+20:2618:10
16Rosa JohanssonIK Uven53:45+22:3318:55
17Kurt-Åke KarlssonSjövalla FK55:44+24:3219:37
18Karin AxelssonIK Uven57:13+26:0120:08
19Björn AhlnérGöteborg-Majorna OK1:00:53+29:4121:26
20Barbro VallinKungälvs OK1:05:57+34:4523:13
21Christer WestbergIFK Göteborg1:11:09+39:5725:03
22Elisabeth RosénGöteborg-Majorna OK1:15:36+44:2426:37
Göran LefflerLerums SOKej godkänd
Ragnar BewertOK Landehofej godkänd
Björn EngströmLerums SOKej godkänd
Ann-Kristin LindegårdhTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Sören HaglundOK Kullingshofej godkänd
Johnny KarlssonUddevalla OKutgått

Lång

3 630 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto36:5510:10
2Bo KarlssonLjungskile FK38:01+1:0610:28
3Stefan MillegårdSävedalens AIK39:04+2:0910:45
4Per-Arne KällénUddevalla OK40:18+3:2311:06
5Kent ErikssonLerums SOK40:38+3:4311:11
6Urban LarssonOK Gipen41:03+4:0811:18
7Torbjörn WikströmOK Orinto43:14+6:1911:54
8Clyde PerssonLjungskile FK46:01+9:0612:40
9Lennart HermanssonStångenäs AIS47:35+10:4013:06
10Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK47:54+10:5913:11
11Sten BlomströmIK Stern49:17+12:2213:34
12Lars FinbomOK Landehof50:17+13:2213:51
13Mats KågesonGöteborg-Majorna OK50:19+13:2413:51
14Sören SvenssonSjövalla FK50:37+13:4213:56
15Gunnar BejbomUddevalla OK51:45+14:5014:15
16Stig-Ove TollIK Stern51:50+14:5514:16
17Lennart AlmströmIK Stern52:21+15:2614:25
18Kurt EkbergOK Orinto53:34+16:3914:45
19Nils-Erik GunnarssonOK Gipen54:12+17:1714:55
20Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK54:43+17:4815:04
21Jonas LarssonOK Kullingshof55:07+18:1215:11
22Monica KnutssonSävedalens AIK55:22+18:2715:15
23Hans KarlssonGöteborg-Majorna OK56:01+19:0615:25
24Olof KarlssonUddevalla OK56:31+19:3615:34
25Kjell JeppsonIF Rigor57:19+20:2415:47
26Eva AlsinIK Ymer58:19+21:2416:03
27Olle LindqvistSjövalla FK1:01:37+24:4216:58
28Kenneth RosénGöteborg-Majorna OK1:05:03+28:0817:55
29Anders MohlinIK Stern1:06:07+29:1218:12
30Acke WåhlanderGöteborg-Majorna OK1:07:23+30:2818:33
31Jukka RankanenSjövalla FK1:09:24+32:2919:07
32Tommy PedersenIFK Hindås1:09:55+33:0019:15
33Thomas ÅbergTolered-Utby Ol-klubb1:12:53+35:5820:04
Tobias AnderssonKlubblösutgått

Stig

1 730 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harriet AnderssonOK Skogshjortarna25:0714:31
2Kerstin OlaussonStenungsunds OK30:33+5:2617:39
3Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK31:03+5:5617:56
4Siw PetterssonGöteborg-Majorna OK37:43+12:3621:48
5Barbro KarlssonOK Skogshjortarna38:28+13:2122:14
6Lillemor HallinOK Landehof39:13+14:0622:40
7Mary LarnerGöteborg-Majorna OK41:01+15:5423:42
8Bengt BorgGöteborg-Majorna OK43:01+17:5424:51
9Inger HallbergIK Uven1:22:36+57:2947:44

OKS Kort

1 950 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harriet AnderssonOK Skogshjortarna38:0819:33
2Håkan JunforsOK Skogshjortarna41:40+3:3221:22
3Mona KarlssonOK Skogshjortarna49:09+11:0125:12
4Bertil KarlssonOK Skogshjortarna58:45+20:3730:07
5Sture KarlssonOK Skogshjortarna58:46+20:3830:08

OKS Mellan

2 840 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronny AnderssonOK Skogshjortarna33:2111:44

OKS Lång

3 630 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per FredrikssonOK Skogshjortarna40:1311:04
2Anders BerglundOK Skogshjortarna42:32+2:1911:43
3Bertil JohanssonOK Skogshjortarna54:02+13:4914:53 Ladda ner rutt i gpx-format

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser