Officiell resultatlista för Skaraborgsmästerskap, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Skaraborgsmästerskap, sprint
Arrangörsorganisation: Främmestads IK
Datum: torsdag 25 maj 2017

D21

3 440 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pernilla OlssonSkåneslättens OL15:364:32
2Malin KristianssonTrollhättans SOK15:59+0:234:38
3Lina LarssonVänersborgs SK16:32+0:564:48
4Louise BorgTrollhättans SOK16:37+1:014:49
5Karin HåkanssonOK Gränsen18:07+2:315:15
6Frida KjellmanLidköpings VSK21:15+5:396:10
Johanna ÖbergOK Linnéej start

H21

3 440 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David BejbomJärla Orientering12:573:45
2Linus KristianssonTrollhättans SOK13:06+0:093:48
3Niclas TjernlundSkåneslättens OL13:13+0:163:50
4Eskil TryggöTrollhättans SOK13:25+0:283:54
5Johan LarssonOK Skogshjortarna13:37+0:403:57
6Lukas LarssonOK Skogshjortarna14:23+1:264:10
7Adam FredénFalköpings AIK OK14:31+1:344:13
8Daniel LarssonVänersborgs SK14:57+2:004:20
9Gary LarssonOK Skogshjortarna15:03+2:064:22
10Jesper LiderudLidköpings VSK15:12+2:154:25
11Pontus JohanssonOK Kullingshof15:28+2:314:29
12Andreas BranellRyda SK15:31+2:344:30
13Daniel HåkanssonOK Gränsen15:32+2:354:30
13Tommy StenkvistRyda SK15:32+2:354:30
15Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna16:15+3:184:43
16Joar TryggöTrollhättans SOK16:23+3:264:45
17Anton PetterssonTibro OK16:30+3:334:47
18Tomasz DrapellaVänersborgs SK16:57+4:004:55
19Simon WallmanOK Kullingshof17:06+4:094:58
20Philip HjellströmGränna-Bygdens OK17:50+4:535:11
Björn ÖbergRyda SKej godkänd

D20

2 730 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma KindbomIF Hagen13:064:47
2Malin JanssonHjobygdens OK15:31+2:255:41
3Elin PoschJönköpings OK16:38+3:326:05

H20

3 340 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper LindströmIF Hagen14:024:12
2Ola HoltbringOK Amne18:33+4:315:33

D18

2 730 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma LiderudLidköpings VSK14:335:19
2Alice SödervallIK Gandvik14:40+0:075:22
3Sofia JanssonHjobygdens OK16:18+1:455:58

H18

3 440 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle HedmanIF Hagen13:103:49
2Carl HolmbergIF Hagen13:58+0:484:03
3Oscar StombergIF Hagen15:44+2:344:34

H16

3 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav SvärdhagenLidköpings VSK14:364:22 Ladda ner rutt i gpx-format
2Johan HolmbergIF Hagen15:38+1:024:40
Teodor LundborgHjobygdens OKej godkänd
Tobias ErixonOK Kullingshofej start

D14

2 570 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa SonessonFalköpings AIK OK11:554:38
2Moa SkoogFalköpings AIK OK12:22+0:274:48
3Malin KindbomIF Hagen12:56+1:015:01
4Mirjam InemyrIstrums SK13:17+1:225:10
5Rebecka RundbladFrämmestads IK14:23+2:285:35
6Julia WesthMullsjö SOK14:27+2:325:37
6Alva SvärdhagenLidköpings VSK14:27+2:325:37
8Agnes KamforsOK Kullingshof15:27+3:326:00
9Elin AxelssonMullsjö SOK15:38+3:436:04
10Ida JohanssonFrämmestads IK16:20+4:256:21
11Linnea Solvang StaggOK Skogsvargarna17:06+5:116:39
12Wilma PetterssonOK Kullingshof17:33+5:386:49
13Anna BackmanLidköpings VSK18:25+6:307:09
14Tuva SundmarkIK Gandvik21:24+9:298:19
15Isabelle JarnelidOK Kullingshof21:49+9:548:29
16Lovisa AnderssonHjobygdens OK35:12+23:1713:41
Dea SundmarkIK Gandvikej godkänd

H14

2 820 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton CarlssonIF Hagen12:044:16
2Johan HedmanIF Hagen13:21+1:174:44
3Liam JohanssonIF Hagen14:57+2:535:18
4Ludvig HedströmOK Skogshjortarna15:29+3:255:29
5Philip VibergRyda SK16:49+4:455:57
6Erik DelinRyda SK17:18+5:146:08
7Kalle InemyrIstrums SK20:32+8:287:16
8Arvid ÖhrvallOK Skogshjortarna20:59+8:557:26
9Emil AnderssonFalköpings AIK OK24:40+12:368:44
10Theo HammarFalköpings AIK OK29:34+17:3010:29
11Mattias AnderssonHjobygdens OK31:38+19:3411:13

D12

2 060 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa SödervallIK Gandvik9:454:43
2Elin SvärdhagenLidköpings VSK10:22+0:375:01
3Josefine ÖhrvallOK Skogshjortarna10:23+0:385:02
4Lisa AnderssonRyda SK10:38+0:535:09
5Agnes JohanssonIF Hagen11:32+1:475:35
6Emelie ForslundKristinehamns OK11:41+1:565:40
7Amie WahllöfFrämmestads IK13:14+3:296:25
8Ebba BackmanLidköpings VSK13:52+4:076:43
9Klara EberlénOK Skogshjortarna14:00+4:156:47
10Molly HögIK Gandvik17:32+7:478:30
11Ida NordströmIK Gandvik42:24+32:3920:34

H12

2 060 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julius WiklundFalköpings AIK OK9:034:23
2Simon WesthMullsjö SOK9:50+0:474:46
3Kasper VemdalMullsjö SOK9:51+0:484:46
4Johan ErikssonOK Skogsvargarna10:00+0:574:51
5Liam HogedalVänersborgs SK11:00+1:575:20
6Jonas OlssonOK Amne11:58+2:555:48
7Axel VibergRyda SK14:10+5:076:52
8Rasmus LarssonBredareds IF15:09+6:067:21
Elof RothHjobygdens OKej start

D10

2 140 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irma WesthMullsjö SOK9:454:33
2Andrea EnbomVänersborgs SK11:10+1:255:13
3Linn EnbomVänersborgs SK12:08+2:235:40
4Moa VemdalMullsjö SOK13:51+4:066:28
5Ella PetterssonOK Kullingshof17:35+7:508:12
6Frida ÖhrvallOK Skogshjortarna20:32+10:479:35
7Ebba EberlénOK Skogshjortarna20:38+10:539:38
8Olga DrapellaVänersborgs SK22:46+13:0110:38
9Signe NygårdOK Skogshjortarna26:33+16:4812:24
10Meja PetterssonOK Kullingshof28:32+18:4713:20
11Frida KällbergOK Skogsvargarna32:59+23:1415:24
12Ida SylvanVänersborgs SK36:58+27:1317:16
13Alice LarssonBredareds IF37:08+27:2317:21

H10

2 140 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliver HammarFalköpings AIK OK10:344:56
2Gabriel HogedalVänersborgs SK10:58+0:245:07
3Viktor HedströmOK Skogshjortarna11:46+1:125:29
4Vilgot ÅhlundVänersborgs SK15:54+5:207:25
5Emil AnderssonRyda SK19:56+9:229:18
Oskar AnderssonFalköpings AIK OKej start

D35

3 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emelie SvalinVänersborgs SK14:594:50
2Åsa HedströmOK Skogshjortarna15:40+0:415:03
3Malin SörstrandIstrums SK17:10+2:115:32
4Angelica BrandqvistTibro OK17:40+2:415:41
5Katarina EnbomVänersborgs SK18:18+3:195:54
6Kristina ÅhlundVänersborgs SK19:58+4:596:26
7Fredrika ErikssonRyda SK20:34+5:356:38

H40

3 340 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert EnbomVänersborgs SK14:274:19
2Anders PåhlmanIstrums SK15:01+0:344:29
3Patrick EricsonMullsjö SOK15:18+0:514:34
4Magnus SundmarkIK Gandvik15:27+1:004:37
5Daniel JohanssonRyda SK16:18+1:514:52
6Anders FranzénLidköpings VSK16:36+2:094:58
7Mattias BillsonVänersborgs SK18:48+4:215:37

D45

2 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena SödervallIK Gandvik16:515:52
2Anna StombergIF Hagen16:54+0:035:53
3Madeleine JohanssonOK Skogshjortarna17:04+0:135:56
4Therése AnderssonRyda SK17:13+0:225:59
5Karin AnderssonIF Hagen17:30+0:396:05
6Johanna JohnssonLidköpings VSK20:28+3:377:07
7Carina WallgrenIstrums SK20:36+3:457:10
8Sofia DelinRyda SK35:15+18:2412:16

H45

3 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders KindbomIF Hagen14:024:31
2Per CarlssonIF Hagen15:11+1:094:53
3Andreas SvärdhagenLidköpings VSK15:16+1:144:55
4Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL15:53+1:515:07
5Bengt LarssonBredareds IF17:37+3:355:40
6Henrik ÖhrvallOK Skogshjortarna18:29+4:275:57
7Karl DelinRyda SK19:26+5:246:16
Torbjörn PetterssonOK Kullingshofutgått

D50

2 730 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Kristin JanssonHjobygdens OK16:135:56
2Nina BejbomUddevalla OK16:26+0:136:01
3Ingrid SchmiterlöwHjobygdens OK16:31+0:186:03
4Annette Falck LarssonVänersborgs SK17:30+1:176:24
5Maria TryggöTrollhättans SOK17:52+1:396:32
6Ann Warma LaasOK Skogshjortarna17:59+1:466:35
7Gitte KristianssonTrollhättans SOK18:26+2:136:45
8Nina OlssonFalköpings AIK OK18:59+2:466:57
9Ewa HolmbergIF Hagen20:42+4:297:34
10Anna-Lena SvenssonLidköpings VSK33:26+17:1312:14

H50

3 100 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn KristianssonTrollhättans SOK13:294:20
2Jan WiklundFalköpings AIK OK15:09+1:404:53
3Magnus SödervallIK Gandvik15:19+1:504:56
4Jens LindströmTibro OK15:33+2:045:00
5Mats HedmanIF Hagen15:34+2:055:01
6Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL16:13+2:445:13
7Tony GustavsenIstrums SK16:54+3:255:27
8Kjell JohanssonIF Hagen17:03+3:345:30
9Klaes AxelssonMullsjö SOK17:06+3:375:30
10Peter StrömdahlOK Skogsvargarna17:44+4:155:43
11Peter TorgénIstrums SK18:51+5:226:04
12Karl-Eric BackmanLidköpings VSK20:47+7:186:42
Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisuej godkänd
Lasse Karlsson-LodIstrums SKej godkänd

H55

3 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andres LaasOK Skogshjortarna15:184:56
2Lars HolmbergIF Hagen15:21+0:034:57
3Stefan StombergIF Hagen16:27+1:095:18
4Nils-Olof LarssonVänersborgs SK19:55+4:376:25
5Anders KjellbergOK Flundrehof21:30+6:126:56

D60

2 490 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jane JohanssonIstrums SK14:015:37
2Pia SvenssonFalköpings AIK OK15:30+1:296:13
3Kajsa TofténHjobygdens OK17:55+3:547:11
4Anna-Carin MolinFalköpings AIK OK18:06+4:057:16
5Gunilla HogedalVänersborgs SK19:05+5:047:39

H60

3 070 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas KarlssonOK Skogshjortarna15:295:02
2Bill AnderssonI 15 IF19:13+3:446:15
3Torbjörn LöfvingMullsjö SOK20:08+4:396:33
4Bo AnderssonFalköpings AIK OK22:41+7:127:23

H65

3 070 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HogedalVänersborgs SK17:505:48
2Gunnar BejbomUddevalla OK18:39+0:496:04
3Tommy HoltbringOK Amne26:22+8:328:35
Yngve AlfvénIK Wilskeutgått

D70

2 490 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bibbi AppelgrenMariestads FK20:358:15
2Britt RangertIK Ymer21:15+0:408:32
3Barbro BörjessonOK Skogshjortarna21:17+0:428:32
4Ingrid HermanssonIK Ymer22:09+1:348:53
5Enid IngemarssonHestra IF27:21+6:4610:59
6Louise LindbergIK Wilske30:53+10:1812:24

H70

2 870 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna19:586:57
2Lars JohanssonOK Skogshjortarna20:04+0:066:59
3Lars-Erik NilssonMariestads FK21:06+1:087:21
4Kent CarlgrenOK Skogshjortarna25:16+5:188:48
5Kenneth MörkIK Wilske28:15+8:179:50
6Rolf EinarssonIF Hagen30:28+10:3010:36
Sven-Olof PetterssonMullsjö SOKej godkänd
Rolf GabrielssonFalköpings AIK OKej start

D75

2 290 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla HöökOK Klyftamo18:258:02
2Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK22:26+4:019:47
3Anne-Catrine PerssonMariestads FK23:14+4:4910:08
4Birgit KarlssonMariestads FK27:38+9:1312:04
Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarnaej godkänd

H75

2 490 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars LjungbergTrollhättans SOK14:335:50
2Åke GatelidOK Skogshjortarna15:34+1:016:15
3Lars FinbomOK Landehof15:36+1:036:15
4Ronny AnderssonOK Skogshjortarna17:54+3:217:11
5Kurt FredrixonOK Skogshjortarna19:08+4:357:41
6Bengt AnderssonTidaholm SOK Sisu21:34+7:018:39
7Gunnar BrystHjobygdens OK23:53+9:209:35

H80

2 290 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torild BornetunSkillingaryds FK16:527:21
2Ingemar HolmbergIF Hagen17:20+0:287:34
3Johan JanssonVäxjö OK20:03+3:118:45
4Kjell PerssonMariestads FK20:41+3:499:01
5Karleric FranssonTrollhättans SOK26:36+9:4411:36
6Lars-Erik HöökIK Gandvik28:41+11:4912:31
7Bertil WiklundIK Wilske45:11+28:1919:43

U1

1 760 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo EngbladFrämmestads IK8:384:54
2Alvin RösehagVänersborgs SK12:22+3:447:01
3Lazar CarinaFrämmestads IK16:48+8:109:32
4Wellington RomFrämmestads IK17:21+8:439:51
5Agaton RomFrämmestads IK17:38+9:0010:01
6Oskar JönssonFrämmestads IK18:26+9:4810:28
7Carl PetterssonFrämmestads IK18:28+9:5010:29
8Jakob SternerSträngnäs-Malmby OL19:42+11:0411:11
9Jonathan ThorssonRyda SK21:12+12:3412:02
10Max SylvanVänersborgs SK24:21+15:4313:50
11Elvira ÅhlundVänersborgs SK26:05+17:2714:49
12Eskil NygårdOK Skogshjortarna28:54+20:1616:25
13Klara AnderssonFalköpings AIK OK34:11+25:3319:25

Öppen motion 2

2 030 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tengroth CarolaRyda SK9:314:41
2Ann-Charlotte SolvangOK Skogsvargarna9:53+0:224:52
3Peter AnderssonOK Skogsvargarna9:54+0:234:52
4Anna-Lena AnderssonFalköpings AIK OK10:37+1:065:13
5Jonny KällbergOK Skogsvargarna11:41+2:105:45
6Thomas AsplundOK Skogsvargarna11:45+2:145:47
7Berkley StaggOK Skogsvargarna12:08+2:375:58
8Anders SwedinLidköpings VSK12:34+3:036:11
9Jonas LarssonDegerfors OK13:22+3:516:35
10Wilma AnderssonOK Skogsvargarna14:01+4:306:54
11Bengt HogedalOK Gipen14:55+5:247:20
12Linnea EkmarkHjobygdens OK14:56+5:257:21
13Laila EkmarkHjobygdens OK15:02+5:317:24
14Eva-Karin PetterssonMullsjö SOK16:30+6:598:07
15Harriet AnderssonOK Skogshjortarna16:40+7:098:12
16Nygård MajaOK Skogshjortarna17:42+8:118:43
17Nygård DavidOK Skogshjortarna17:43+8:128:43
18Kerstin LarssonOK Skogshjortarna18:35+9:049:09
19Margareta HolmbergIF Hagen20:45+11:1410:13
20Gun ThorssonRyda SK21:08+11:3710:24
21Ellen ThorssonRyda SK29:23+19:5214:28
22Gunnar Larsson- -35:33+26:0217:30
Tuva JohanssonFrämmestads IKej godkänd

Öppen motion 9

3 420 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan Dahlborg- -14:294:14
2Axel JohanssonIK Gandvik16:02+1:334:41
3Magnus EmanuelssonOK Skogsvargarna16:45+2:164:53
4Viktor ThorssonRyda SK18:11+3:425:19
5Niklas KamforsOK Kullingshof18:20+3:515:21
5Göran BladOK Kullingshof18:20+3:515:21
7Anders LarssonOK Skogshjortarna18:27+3:585:23
8Jenny EberlénOK Skogshjortarna18:39+4:105:27
9Tommy HögIK Gandvik18:47+4:185:29
10Stefan JohanssonIK Gandvik18:52+4:235:30
11Rikard AnderssonFalköpings AIK OK18:59+4:305:33
12Ted LiivrandOK Skogshjortarna19:11+4:425:36
13Eva ÖhrvallOK Skogshjortarna19:15+4:465:37
14Lars EkmarkHjobygdens OK20:28+5:595:59
15Johan LiderudLidköpings VSK20:42+6:136:03
16Åsa PetterssonOK Kullingshof20:48+6:196:04
17Lars MelanderLidköpings VSK21:01+6:326:08
18Tommy RoosFalköpings AIK OK21:06+6:376:10
19Carl StadigIK Gandvik23:25+8:566:50
20Marita HaglundBredareds IF23:52+9:236:58
21Renita PåsseIF Hagen25:05+10:367:20
22Andersson KjellHjobygdens OK26:30+12:017:44
23Bert ThorssonRyda SK26:44+12:157:49
24Lindahl EvaOK Gipen27:21+12:527:59
25Emma Maria Noren- -30:06+15:378:48
26Lena Carlsson TellIF Hagen30:25+15:568:53
27Maria HermanssonIK Ymer32:50+18:219:36
28Charlotte BackmanLidköpings VSK35:29+21:0010:22
Eva LindahlOK Gipenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser