Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Pölder OL-cup, avslutning, dag 2, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Pölder OL-cup, avslutning, dag 2, medel
Arrangörsorganisation: OK Njudung
Datum: lördag 29 september 2018

D21

3 860 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette GranstedtIK Hakarpspojkarna27:387:09
2Carina SvenssonBredaryds SOK30:17+2:397:50
3Johanna JonssonSOK Aneby32:13+4:358:20
4Karin HåkanssonOK Gränsen32:18+4:408:22
5Cecilia BerganderEksjö SOK32:24+4:468:23
6Katarina ÖstbergBredaryds SOK37:27+9:499:42
7Eva GustafssonVäxjö OK37:54+10:169:49
8Sari HåkanssonOK Gränsen47:31+19:5312:18
Maria Rosén ThelinJönköpings OKej start

H21

4 870 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jacob LindstamOK Ravinen30:486:19
2Simon NilssonEksjö SOK32:57+2:096:45
3Martin LarssonHestra IF33:16+2:286:49
4Rafael DobnikEksjö SOK36:37+5:497:31
5Daniel HåkanssonOK Gränsen43:30+12:428:55
6Robin ÖhrnOK Bävern53:22+22:3410:57
7Tobias Den BraverOK Gränsen56:48+26:0011:39
8Arne LindströmTorsås OK57:33+26:4511:49
9Oskar NilssonOK Stigen1:07:46+36:5813:54
Jakob JakobssonNybro OKej start

H20

3 860 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav RuneforsVäxjö OK21:505:39
2Axel GranqvistOK Ravinen22:28+0:385:49
3Oliwer LundbergOK Bävern22:47+0:575:54
4Benjamin SturekSOK Viljan24:34+2:446:21
5Hugo DjurstedtEksjö SOK26:15+4:256:48
6Erik WigleSödertälje-Nykvarn OF26:26+4:366:50
7Rasmus SvenssonVärend GN OL33:41+11:518:43
Rasmus LundbergOK Bävernej start

D18

3 590 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alicia LundgrenVäxjö OK26:497:28
2Maja PorleVäxjö OK28:34+1:457:57
3Stina JohanssonOK Bävern29:05+2:168:06
4Nora AeglerEksjö SOK30:27+3:388:28
5Sarina ZülligEksjö SOK31:28+4:398:45
6Klara HöglundEksjö SOK33:35+6:469:21
7Vendela LönkvistOK Vivill35:46+8:579:57
8Martina BraunVäxjö OK52:28+25:3914:36

H18

3 860 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav OlssonOK Orion23:246:03
2Hugo JakobssonEksjö SOK24:10+0:466:15
3Linus LundbergOK Bävern24:42+1:186:23
4Emil ÖhlundIK Hakarpspojkarna25:28+2:046:35
5Simon SvahnEksjö SOK31:18+7:548:06

D16

3 750 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LingIK Hakarpspojkarna28:087:30
2Ida EskilssonIK Hakarpspojkarna28:54+0:467:42
3Agnes DjurstedtEksjö SOK29:12+1:047:47
4Lisa OlssonTorsås OK29:22+1:147:49
5Evelina Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna30:11+2:038:02
6Amanda KarmetunOK Njudung31:57+3:498:31
7Clara SamuelssonOK Vivill32:13+4:058:35
8Martina RizziEksjö SOK33:01+4:538:48
9Elin RindstigSOK Viljan33:40+5:328:58
10Filippa SöderbergKalmar OK36:46+8:389:48
11Tilda PalmIK Hakarpspojkarna36:52+8:449:49
12Hanna OlssonIFK Sävsjö39:04+10:5610:25
13Ella PerssonEksjö SOK39:15+11:0710:28
14Tuva LövdahlSOK Viljan41:00+12:5210:56
Thea Nordin AbajiEksjö SOKej godkänd
Eira HertinIK Hakarpspojkarnaej start
Emma IsidorssonOK Vivillej start
Bella PalmqvistIFK Sävsjöej start

H16

3 870 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton GunnarssonBredaryds SOK23:196:01
2Aron ÖstangårdGamleby OK23:40+0:216:06
3Arvid AronssonGöteborg-Majorna OK25:00+1:416:27
4Karl PetersénOK Njudung25:28+2:096:34
5Isak HagbergKalmar OK25:59+2:406:42
6Erik ÅkessonVäxjö OK26:04+2:456:44
7Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna27:14+3:557:02
8Hugo UnossonKalmar OK27:21+4:027:04
9Sixten EkbladhSol Tranås27:47+4:287:10
10Mattias ÖhlundIK Hakarpspojkarna27:51+4:327:11
11Fabian ValleriusGamleby OK28:00+4:417:14
12Hugo EricssonVäxjö OK28:04+4:457:15
13Oscar HultgrenOK Njudung29:58+6:397:44
14Simon FogelströmTorsås OK31:05+7:468:01
15Axel EvebornSOK Viljan32:46+9:278:28
16Isak LiljeholmGamleby OK35:37+12:189:12
17Olle ErlandssonSOK Viljan38:07+14:489:50
18Gustaf JohanssonOK Njudung39:40+16:2110:14
19Johan HanssonSOK Viljan41:31+18:1210:43
20Hannes DegermanGamleby OK42:36+19:1711:00
21Filip JennerstrandOK Njudung43:21+20:0211:12
22Linus NorénOK Njudung49:09+25:5012:42
Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarnaej start

D14

3 100 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna ÖbergGamleby OK22:207:12
2Tove ValleriusGamleby OK22:37+0:177:17
3Tuva NylundBredaryds SOK24:06+1:467:46
4Emmy GranstedtIK Hakarpspojkarna24:08+1:487:47
5Tuva ÖstangårdGamleby OK25:00+2:408:03
5Tova RangertIK Hakarpspojkarna25:00+2:408:03
7Sandra LingIK Hakarpspojkarna25:26+3:068:12
8Emma RindstigSOK Viljan25:34+3:148:14
9Emma OlinIK Hakarpspojkarna26:31+4:118:33
10Alice HallOK Bävern26:48+4:288:38
11Ellen TollOK Njudung27:55+5:359:00
12Stella RangertIK Hakarpspojkarna28:26+6:069:10
13Felicia FyhrSOK Aneby29:14+6:549:25
14Enni LindskogOK Älme29:33+7:139:31
15Hanna StalebrantGamleby OK30:05+7:459:42
16Maja LindénVäxjö OK30:30+8:109:50
17Meja BergerAnkarsrums OK30:43+8:239:54
18Vendela SturekSOK Viljan31:02+8:4210:00
19Martina NiklassonVäxjö OK31:10+8:5010:03
20Linda SahlinNässjö OK32:24+10:0410:27
21Lea FribergOK Vivill36:29+14:0911:46
22Linn BjörneldKalmar OK37:30+15:1012:05
23Moa FagerströmSOK Aneby47:07+24:4715:11
Klara HultbergSOK Viljanej start
Anja SvenssonGamleby OKej start

H14

3 350 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adrian SjödinIK Hakarpspojkarna21:456:29
2Victor HörnquistAnderstorps OK21:58+0:136:33
3Theo LövdahlSOK Viljan24:27+2:427:17
4Joel Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna24:28+2:437:18
5Filip BrolingBredaryds SOK25:00+3:157:27
6Lukas HagbergKalmar OK25:11+3:267:31
7Gustav EvebornSOK Viljan25:42+3:577:40
8Måns EliassonIK Hakarpspojkarna26:43+4:587:58
9Albin SamuelssonOK Vivill26:54+5:098:01
10Elias ThunbergOK Vivill27:10+5:258:06
11Alexander GustafssonOK Njudung27:22+5:378:10
12Ville LundgrenKalmar OK27:42+5:578:16
13Alfred TyrbergSOK Viljan28:57+7:128:38
14Olle PetersénOK Njudung32:01+10:169:33
15William ElfstrandSOK Viljan32:12+10:279:36
16Emil KreutnerSOK Viljan36:08+14:2310:47

H14 Kort

2 880 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvin JohanssonOK Njudung35:2212:16

D12

2 880 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Minna PalmIK Hakarpspojkarna21:297:27
2Filippa BraunVäxjö OK22:14+0:457:43
3Felicia GustafssonOK Njudung23:14+1:458:04
4Alva HagelbergEksjö SOK23:48+2:198:15
5Signe EskilssonIK Hakarpspojkarna27:34+6:059:34
6Hilma TrofastJönköpings OK28:24+6:559:51
7Evanna JohanssonOK Njudung29:11+7:4210:07
8Julia AbajiEksjö SOK29:19+7:5010:10
9Linnéa EdvardssonEksjö SOK29:41+8:1210:18
10Wilma KroksmyrVäxjö OK29:55+8:2610:23
11Lovisa KroksmyrVäxjö OK30:59+9:3010:45
12Hilda LindénVäxjö OK33:11+11:4211:31
13Pia EliassonIK Hakarpspojkarna33:27+11:5811:36
14Emma LindénVäxjö OK33:52+12:2311:45
15Miranda NiklassonVäxjö OK34:10+12:4111:51
16Tilde LennartssonNässjö OK35:05+13:3612:10
17Ebba StenhagNässjö OK37:59+16:3013:11
18Amalia ErlandssonSOK Viljan40:09+18:4013:56
19Amanda GustavssonVäxjö OK40:17+18:4813:59
20Ebba AnderssonAlvesta SOK41:19+19:5014:20
21Linnéa SandströmOK Älme42:03+20:3414:36
22Emilia JakobssonNybro OK43:59+22:3015:16
23Vera DahlbergJönköpings OK48:05+26:3616:41
24Elma FribergOK Vivill48:08+26:3916:42
25Lilly AxelssonJönköpings OK52:10+30:4118:06
26Maja LaxNässjö OK53:13+31:4418:28
27Frida LindénVäxjö OK1:00:55+39:2621:09
Tyra StalebrantGamleby OKej godkänd
Tindra DavidssonOK Bävernej start

H12

2 900 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip GummessonNybro OK19:496:50
2Viggo WulffOK Gränsen20:21+0:327:01
3Emil LingIK Hakarpspojkarna23:14+3:258:00
4Carl ÖbergGamleby OK25:18+5:298:43
5Max OlssonIFK Sävsjö25:21+5:328:44
6Valter RoothVäxjö OK26:24+6:359:06
7Linus HanssonSOK Viljan27:54+8:059:37
8Isac ElingforsVäxjö OK28:29+8:409:49 Ladda ner rutt i gpx-format
9Elliott RehnGränna-Bygdens OK28:34+8:459:51
10Felix FrykfeldtIK Hakarpspojkarna28:39+8:509:52
11Ville LindskogOK Älme29:52+10:0310:17
12Wilhelm KarmetunOK Njudung30:32+10:4310:31
13Oskar Andrén SkoglundOK Vivill33:33+13:4411:34
14Matti JohanssonOK Njudung36:58+17:0912:44
15Vidar PihlGamleby OK37:16+17:2712:51
16Viktor ArgusKalmar OK38:15+18:2613:11
17Walter LöfqvistSOK Viljan38:51+19:0213:23
18Elias SamuelssonOK Vivill41:16+21:2714:13
19Elias HedHultsfreds OK42:06+22:1714:31
20Wilmer RydestrandEksjö SOK42:43+22:5414:43
21Olof HertinIK Hakarpspojkarna42:51+23:0214:46
22Arvid JosefssonOK Vivill43:53+24:0415:07
23Måns SandahlIK Hakarpspojkarna44:06+24:1715:12
24Walter BlomqvistJönköpings OK44:09+24:2015:13
25Ruben QwickEksjö SOK48:05+28:1616:34
26Tage MöllerströmJönköpings OK1:22:09+1:02:2028:19
Oskar WardOK Vivillej godkänd
Adam NeroNässjö OKej start

D12 Kort

2 250 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba BergerAnkarsrums OK22:009:46
2Nova LindbergNässjö OK24:07+2:0710:43

H12 Kort

2 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emrik EvebornSOK Viljan28:0012:26

D10

2 250 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa HallOK Bävern18:318:13
2Frida AhlOK Norrvirdarna20:56+2:259:18
3Maia FagerströmSOK Aneby21:09+2:389:24
4Ester LöfqvistSOK Viljan25:39+7:0811:24
5Siri RehnGränna-Bygdens OK31:09+12:3813:50
6Klara JohanssonSOK Aneby33:30+14:5914:53
7Isabella StenbergSOK Aneby39:42+21:1117:38
8Lovisa DahlbergJönköpings OK41:32+23:0118:27
9Amanda FyhrSOK Aneby41:51+23:2018:36
10Ida HanssonSOK Viljan45:38+27:0720:16
11Alma TrofastJönköpings OK51:41+33:1022:58
Matilda BjörneldKalmar OKej start

H10

2 250 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilgot TyrbergSOK Viljan15:006:40
2Linus LindénVäxjö OK16:58+1:587:32
3Gustaf KarlssonOK Njudung17:38+2:387:50
4Alvin LundgrenVäxjö OK17:54+2:547:57
5Joar AnderssonVäxjö OK21:12+6:129:25
6Pelle JakobssonEksjö SOK22:22+7:229:56
7Alexander JohanssonSOK Aneby25:34+10:3411:21
8Mio HammöBredaryds SOK26:05+11:0511:35
9Vilmer HagelbergEksjö SOK27:16+12:1612:07
10Anton KroksmyrVäxjö OK31:15+16:1513:53
Viktor WretbäckSOK Anebyej godkänd
Arvid RosanderSOK Anebyej godkänd
Rasmus SanderOK Njudungej godkänd
Filip HultbergSOK Viljanej start
Daniel KarlssonOK Njudungej start

D35

3 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina LenanderVäxjö OK37:0910:12
2Elin NeckénOK Älme42:55+5:4611:47
3Sandra BackEksjö SOK44:33+7:2412:14
4Charlotte JosefssonOK Vivill45:04+7:5512:22
5Susanna CaleklintKarlskrona SOK56:35+19:2615:32
6Marika HallOK Bävern56:45+19:3615:35

H35

4 560 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SchagerlindOK Bävern32:137:03
2Martin SchagerlindTrollhättans SOK33:28+1:157:20
3Stefan LöfqvistSOK Viljan36:19+4:067:57
4Mikael HallOK Bävern36:42+4:298:02
5Jari HuttunenSOK Aneby37:53+5:408:18

D40

3 420 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena JakobssonNybro OK27:308:02
2Helena SandahlIK Hakarpspojkarna27:52+0:228:08
3Anna LennartssonNässjö OK31:59+4:299:21
4Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK32:09+4:399:24
5Elisabeth HagelbergEksjö SOK32:29+4:599:29
6Anna OlinIK Hakarpspojkarna33:52+6:229:54
7Jennie GustavssonVäxjö OK39:39+12:0911:35
8Susanne AxelssonJönköpings OK40:12+12:4211:45
9Eva PerssonVäxjö OK42:48+15:1812:30
10Anna HenrikssonTorsås OK43:36+16:0612:44
11Karin Rahm BjörneldKalmar OK44:01+16:3112:52

H40

4 170 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael GummessonNybro OK30:077:13
2Tord HultbergSOK Viljan30:11+0:047:14
3Magnus ArgusKalmar OK31:33+1:267:33
4Per LenanderVäxjö OK32:35+2:287:48
5Petter ValleriusGamleby OK36:24+6:178:43
6Christian EricssonEksjö Garnisons IF36:47+6:408:49
7Jon LindskogOK Älme37:02+6:558:52
8Magnus NilssonEksjö SOK40:28+10:219:42
9Martin PehrssonSkillingaryds FK40:41+10:349:45
10Tobias MöllerströmJönköpings OK42:20+12:1310:09
11Arne ErlandssonSOK Viljan42:49+12:4210:16
12Peter JohanssonVäxjö OK44:57+14:5010:46
13Stefan CaleklintKarlskrona SOK47:25+17:1811:22
14Mattias RundgrenVäxjö OK54:20+24:1313:01
Anders BlomqvistJönköpings OKej godkänd
Mikael TrofastJönköpings OKej start
Daniel AxelssonMålilla OKej start

D45

3 270 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika EricssonVäxjö OK32:149:51
2Angelica BrandqvistTibro OK32:37+0:239:58
3Susanna DjurstedtEksjö SOK33:29+1:1510:14
4Sara LarssonOK Bävern34:55+2:4110:40
5Anna SvenssonSOK Viljan35:41+3:2710:54
6Pia LundbergOK Bävern37:47+5:3311:33
7Ineke GrendelmeierOLV Baselland40:05+7:5112:15
8Ulrica RudbergOK Bävern40:44+8:3012:27
9Catrine OlssonTorsås OK43:47+11:3313:23
10Anna HanssonSOK Viljan45:13+12:5913:49
11Petra OlssonIFK Sävsjö49:42+17:2815:11
Susanne GranGamleby OKej start
Monika HjellströmGränna-Bygdens OKej start

H45

4 090 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan SandahlIK Hakarpspojkarna27:506:48
2Peter TudénIK Hakarpspojkarna28:10+0:206:53
3Fridolf EskilssonIK Hakarpspojkarna28:41+0:517:00
4Stefan DjurstedtEksjö SOK32:32+4:427:57
5Markus OlinIK Hakarpspojkarna33:48+5:588:15
6Magnus EricssonVäxjö OK34:50+7:008:31
7Bengt ÖhlundIK Hakarpspojkarna34:56+7:068:32
8Olle BjörneldKalmar OK35:35+7:458:42
9Peter BraunVäxjö OK35:43+7:538:43
10Thomas PerssonOK Gränsen36:22+8:328:53
11Björn KarlssonKexholms SK36:38+8:488:57
12Thomas JohanssonGamleby OK36:54+9:049:01
13Evert JohanssonOK Bävern38:43+10:539:27
14Evert KarlssonTorsås OK38:46+10:569:28
15Anders LingIK Hakarpspojkarna39:10+11:209:34
16Tobias HaagOK Gränsen42:25+14:3510:22
17Magnus OlssonTorsås OK42:30+14:4010:23
18Tomas FridénOK Gränsen43:21+15:3110:35
19Magnus ClassonOK Stigen44:24+16:3410:51
20Christer ÖbergGamleby OK45:02+17:1211:00
21Torbjörn LönkvistOK Vivill46:30+18:4011:22
22Mikael ÖrnOK Bävern1:11:54+44:0417:34
Fredrik AugustssonOK Bävernej start
Johan AnderssonHultsfreds OKej start
Johan EvebornSOK Viljanej start

D50

3 130 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Nero NordmarkNässjö OK28:559:14
2Åsa BergforsSOK Viljan29:53+0:589:32
3Karin ÖhlinSOK Aneby30:04+1:099:36
4Bodil MolinBoxholm-Mjölby OL30:12+1:179:38
5Lena RegnellVäxjö OK33:26+4:3110:40
6Anne LindellKalmar OK35:14+6:1911:15
7Agneta Hallberg HanssonJönköpings OK44:13+15:1814:07
8Sara HektorJärla Orientering46:11+17:1614:45
Maria HolmbergJönköpings OKej start
Kerstin KarlssonMålilla OKej start

H50

3 710 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats NylundBredaryds SOK25:366:54
2Lars SvenssonIK Hakarpspojkarna27:31+1:557:25
3Jens LindströmTibro OK27:34+1:587:25
4Patrik RosénVäxjö OK28:57+3:217:48
5Mats SöderbergKalmar OK29:21+3:457:54
6Jonas PerssonTorsås OK29:43+4:078:00
7Sven LundgrenVäxjö OK30:21+4:458:10
8Lars WistedtBoxholm-Mjölby OL30:43+5:078:16 Ladda ner rutt i gpx-format
9Ola AllvinIK Hakarpspojkarna32:07+6:318:39
10Peter SahlinNässjö OK35:02+9:269:26
11Magnus PorleVäxjö OK37:00+11:249:58
12Bengt AnderssonAlvesta SOK47:16+21:4012:44
13Roger CarlssonVästerås SOK49:34+23:5813:21
14Lars KreutnerSOK Viljan52:03+26:2714:01
Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarnaej start
Tomas KarlssonKexholms SKej start

D55

3 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger BergLinköpings OK26:258:26
2Monica HenrikssonEksjö SOK32:23+5:5810:20
3Eva EklundVäxjö OK33:26+7:0110:40
4Mariann JohanssonKexholms SK36:57+10:3211:48

H55

3 640 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BergLinköpings OK26:107:11
2Glen HåkanssonVäxjö OK26:45+0:357:20
3Ove LernåKalmar OK27:01+0:517:25
4Bo GranstedtIK Hakarpspojkarna28:18+2:087:46
5Maths CarlssonTolered-Utby Ol-klubb30:13+4:038:18
6Stefan SvenssonBredaryds SOK30:47+4:378:27
7Bengt AnderssonTenhults SOK30:52+4:428:28
8Gunnar KarlssonMålilla OK31:24+5:148:37
9Jonas BornetunSkillingaryds FK32:44+6:348:59
10Magnus IhreskogGotlands Bro OK33:36+7:269:13
11Hans ÅkessonIFK Sävsjö35:40+9:309:47
12Bo PeterssonLessebo OK37:51+11:4110:23
13Håkan HåkanssonOK Gränsen51:45+25:3514:13

D60

2 710 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger EnglundIFK Sävsjö31:1711:32
2Anna-Karin ArgusSol Tranås32:22+1:0511:56
3Susanne DittmerIK Hakarpspojkarna33:11+1:5412:14
4Agneta BjersgårdVaggeryds SOK34:18+3:0112:39
5Maria AnderssonBredaryds SOK38:42+7:2514:16
6Berit RuneforsVäxjö OK56:47+25:3020:57

H60

3 590 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PalmérUlricehamns OK28:558:03
2Kjell NeroNässjö OK30:24+1:298:28
3Svante BjurgrenIK Hakarpspojkarna31:44+2:498:50
4Rune TuressonOK Bävern40:22+11:2711:14
5Kenneth AntonssonVimmerby OK40:55+12:0011:23
6Lars EklundVäxjö OK45:45+16:5012:44
Lennart LarssonJönköpings OKej start
Arne KlintbergEksjö SOKej start
Tore TjernlundOK Vilse 87ej start

D65

2 710 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK39:5214:42
2Kristin JohanssonKarlskrona SOK40:25+0:3314:54
3Ann-Britt LingforsIF Hallby SOK45:42+5:5016:51
4Marie-Louise KarlssonNybro OK46:50+6:5817:16
5Gun HenrikssonEksjö SOK48:43+8:5117:58
6Margareta SvenssonAnkarsrums OK54:55+15:0320:15
7Kerstin GustafssonOK Gränsen1:00:01+20:0922:08
8Majvie AnnegårdSOK Viljan1:05:03+25:1124:00
9Eva ArvidssonAlvesta SOK1:15:33+35:4127:52

H65

3 380 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent GranqvistVästerviks OK27:408:11
2Göran SvensonSOK Viljan30:18+2:388:57
3Lennart GustafssonJönköpings OK30:53+3:139:08
4Gert WesterdahlOK Bävern33:05+5:259:47
5Leif JohanssonKexholms SK34:31+6:5110:12
6Kalle LindqvistVäxjö OK34:42+7:0210:15
7Lars GustafssonOK Gränsen35:01+7:2110:21
8Håkan TengvallBoxholm-Mjölby OL38:01+10:2111:14
9Tommy OlaussonSOK Aneby43:14+15:3412:47
10Gunnar HolmOK Bävern47:09+19:2913:56
11Stig AdolfssonOK Bävern49:56+22:1614:46
12Åke PerssonOK Bävern1:02:32+34:5218:30
13Sven-Olof FranssonSOK Aneby1:08:23+40:4320:13
Stefan ElmquistTenhults SOKej start
Leif CarlssonSOK Viljanej start

D70

2 510 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna30:3812:12
2Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK33:57+3:1913:31
3Ann-Mari PerssonVäxjö OK40:08+9:3015:59
4Vega SlottnerJönköpings OK42:54+12:1617:05
5Margareta WikströmVäxjö AIS46:02+15:2418:20
6Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK46:20+15:4218:27
7Berit ByströmOK Virdarna46:57+16:1918:42
8Kristina JohanssonMullsjö SOK49:18+18:4019:38
9Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK52:02+21:2420:43
10Laila ErlandssonMålilla OK55:04+24:2621:56
11Solbritt GustafssonOK Virdarna59:01+28:2323:30
Barbro NilssonAlvesta SOKej godkänd
Gullevi SvenssonRonneby OKej godkänd
May-Sofie OlssonForserums SOKej start

H70

3 310 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK29:499:00
2Johnny GustafssonGamleby OK36:51+7:0211:07
3Bengt SörensenJönköpings OK37:21+7:3211:17
4Nils KarlssonVäxjö AIS37:44+7:5511:23
5Conny BerggrenVäxjö AIS41:20+11:3112:29
6Lars-Åke ÅbergKalmar OK41:34+11:4512:33
7Gunnar EnbergMålilla OK43:02+13:1313:00
8Roland NilssonSOK Viljan43:04+13:1513:00
9Karl-Evert AnnegårdSOK Viljan43:14+13:2513:03
10Nils-Birger JohanssonSol Tranås44:42+14:5313:30
11Sonny AnderssonIK Hakarpspojkarna45:33+15:4413:45
12Per GranevikJönköpings OK46:36+16:4714:04
13Kenneth LindblomVäxjö OK49:16+19:2714:53
14Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK50:16+20:2715:11
15Gunnar AnderssonIK Vista50:43+20:5415:19
16Tommy OlssonKarlskrona SOK51:30+21:4115:33
17Allan KarlssonÅlems OK55:33+25:4416:46
Jan-Ulf KarlssonMålilla OKej godkänd
Christer SandhOK Roxenej start
Åke EckerbomIFK Sävsjöej start
Staffan DittmerIK Hakarpspojkarnaej start

D75

2 140 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Marie BirgerssonForserums SOK39:4918:36
2Ulla NilssonSOK Viljan1:04:29+24:4030:07

H75

3 070 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK34:0411:05
2Anders BuhréNybro OK34:24+0:2011:12
3Roland KarlssonRonneby OK35:29+1:2511:33
4Kurt BergstrandLessebo OK36:51+2:4712:00
5Erland LingJönköpings OK37:29+3:2512:12
6Erling EkelöfVärend GN OL38:25+4:2112:30
7Bengt OlssonMarkbygdens OK38:49+4:4512:38
8Krister SandbladVäxjö OK40:00+5:5613:01
9Leif LindströmNybro OK40:23+6:1913:09
10Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad40:34+6:3013:12
11Bernt EkfeldtVaggeryds SOK40:37+6:3313:13
12Hagbert PerssonVäxjö OK41:58+7:5413:40
13Stig KarlssonLessebo OK42:21+8:1713:47
14Alf OlssonForserums SOK42:33+8:2913:51
15Sven-Olof HultgrenOK Bävern44:43+10:3914:33
16Anders SvenssonAnkarsrums OK45:55+11:5114:57
17Torgny JonssonVäxjö AIS47:35+13:3115:29
18Stig KarlssonTorsås OK47:43+13:3915:32
19Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK53:12+19:0817:19
20Ingemar ErlandssonVäxjö OK54:25+20:2117:43
21Kenneth ArvidssonAlvesta SOK59:43+25:3919:27
22John-Erik BergstrandVärend GN OL1:06:23+32:1921:37
23Eibert DanielssonSkillingaryds FK1:08:32+34:2822:19
Göran ThourVärend GN OLej start
Karl-Gerhard RamdeSOK Anebyej start

D80

2 140 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila MalmqvistVäxjö OK1:07:3431:34

H80

2 510 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sivert AxelssonKalmar OK35:0613:59
2Rune AhlanderJönköpings OK35:09+0:0314:00
3Werner TörnblomVäxjö OK35:14+0:0814:02
4Johan JanssonVäxjö OK37:22+2:1614:53
5Per LarssonJönköpings OK38:11+3:0515:12
6Torild BornetunSkillingaryds FK39:11+4:0515:36
7Lennart KammenhedJönköpings OK40:25+5:1916:06
8Gillis AlmVäxjö OK44:59+9:5317:55
9Mats BirgerssonForserums SOK49:00+13:5419:31
10Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad51:05+15:5920:21
11Tore JohanssonSOK Aneby1:03:02+27:5625:06
Bernt KarlssonOK Bävernej godkänd

H85

2 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Allan HåkanssonSOK Viljan41:4619:31
2Lars-erik MalmqvistVäxjö OK1:06:10+24:2430:55
3Henry GustafssonÅlems OK1:19:38+37:5237:12

Inskolning

1 870 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
John BergerAnkarsrums OKfullföljt
Axel EngblomOK Njudungfullföljt
Gustav FranssonJönköpings OKfullföljt
Alfred JanssonEksjö SOKfullföljt
Sixten LenanderVäxjö OKfullföljt
Frode SylvanVäxjö OKfullföljt
Love SylvanVäxjö OKfullföljt
Valle SylvanVäxjö OKfullföljt
Grete WistedtBoxholm-Mjölby OLfullföljt

U1

1 840 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils WistedtBoxholm-Mjölby OL15:238:21
1Edvard WistedtBoxholm-Mjölby OL15:238:21
3Marit GrendelmeierOLV Baselland17:12+1:499:20
4Sanna GrendelmeierOLV Baselland17:49+2:269:40
5Jens EliassonIK Hakarpspojkarna18:13+2:509:54
6Erik AhlOK Norrvirdarna20:08+4:4510:56
7Thea LindvallEksjö SOK20:10+4:4710:57
8Bo MöllerströmJönköpings OK20:11+4:4810:58
9Oskar BerggrenIFK Sävsjö21:55+6:3211:54
10Thure Qwick-NilssonEksjö SOK23:34+8:1112:48
11Hilma SigfridssonOK Bävern24:51+9:2813:30
12Lucas StrömbladBredaryds SOK25:50+10:2714:02
13Amelie FranssonJönköpings OK26:36+11:1314:27
14Emil EreltOK Norrvirdarna28:22+12:5915:25
15Oliver Schill-SyrénNässjö OK28:35+13:1215:32
16Stella SjöholmOK Norrvirdarna28:55+13:3215:42
17Sammy BlomqvistNässjö OK30:50+15:2716:45
18Leo SjöholmOK Norrvirdarna31:56+16:3317:21
19Thea TudénIK Hakarpspojkarna32:46+17:2317:48
20Oliver MarkusOK Norrvirdarna37:03+21:4020:08
21Alma AderlindOK Norrvirdarna37:14+21:5120:14
22Siri ElingforsVäxjö OK43:48+28:2523:48
Oskar SanderOK Njudungej start
Ingrid WretbäckSOK Anebyej start

U2

2 340 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas BergforsSOK Viljan20:108:37
2Malte LaxNässjö OK21:18+1:089:06
3Måns PerssonEksjö SOK24:49+4:3910:36
4Johan SandströmOK Älme26:10+6:0011:10
5Malte StenhagNässjö OK26:34+6:2411:21
6Alma EreltOK Norrvirdarna29:32+9:2212:37
7Adam AderlindOK Norrvirdarna32:40+12:3013:57
8Oskar ModigKexholms SK38:18+18:0816:22

Öppen motion 1

2 340 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik LindvallEksjö SOK25:1010:45
2Sabina HedHultsfreds OK25:16+0:0610:47
3Erik MarkusOK Norrvirdarna38:53+13:4316:37
4Olof WalfridssonSOK Aneby39:38+14:2816:56
5Ellinor BornetunSkillingaryds FK43:27+18:1718:34
6Tove JakobssonEksjö SOK44:15+19:0518:54
7Sture FilipssonSkillingaryds FK45:03+19:5319:15
8Inga-Lill BornetunSkillingaryds FK1:09:39+44:2929:45
9Folke BladhFK Boken1:15:42+50:3232:21
Göte KarlssonKexholms SKej godkänd
Bernt EmanuelssonSkillingaryds FKej godkänd

Öppen motion 3

2 880 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Petra SvenssonKlubblös29:5110:21
2Ulrika EliassonIK Hakarpspojkarna33:50+3:5911:44
3Fredrik MartinssonNässjö OK35:44+5:5312:24
4Maria MarkusOK Norrvirdarna36:34+6:4312:41
5Madelene Oscarsson ErlandssonSOK Viljan40:06+10:1513:55
6Anna-Moa LindskogOK Älme43:12+13:2115:00
7Lena JohanssonIFK Sävsjö46:03+16:1215:59
8Angelica KarlssonJönköpings OK46:24+16:3316:06
9Patrik PerssonNässjö OK49:13+19:2217:05
10Agneta HolmOK Bävern50:47+20:5617:37
11Anna GöranssonIFK Sävsjö50:56+21:0517:41
12Johanna LindénVäxjö OK54:05+24:1418:46
13Cathrine BergerAnkarsrums OK54:27+24:3618:54
14Ulf PalmqvistIFK Sävsjö56:01+26:1019:27
15Lise-Lotte JanssonEksjö SOK56:31+26:4019:37
16Patrik DahlbergJönköpings OK57:09+27:1819:50
17Sara SjöholmOK Norrvirdarna58:54+29:0320:27
18Emma EreltOK Norrvirdarna58:56+29:0520:27
19Hans StodellGamleby OK1:00:26+30:3520:59
20Karin FrykfeldtIK Hakarpspojkarna1:02:44+32:5321:46
21Karin LindqvistVäxjö OK1:06:32+36:4123:06
22Harriet KarlssonTorsås OK1:11:01+41:1024:39
23Eva TollsternVäxjö AIS1:24:28+54:3729:19
Anna SigfridssonOK Bävernej godkänd

Öppen motion 5

3 420 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John-Arne SandströmOK Älme29:058:30
2Jörgen StenhagNässjö OK29:44+0:398:41
3Martin HedHultsfreds OK32:05+3:009:22
4Andreas AderlindOK Norrvirdarna33:15+4:109:43
5Hans EliassonIK Hakarpspojkarna34:19+5:1410:02
6Ulf CarlssonVäxjö OK35:48+6:4310:28
7Linus AnderssonKlubblös35:51+6:4610:28
8Henrik EkwurtzelVaggeryds SOK36:14+7:0910:35
9Charlotte StenhagNässjö OK36:34+7:2910:41
10Andreas UlvagårdenVäxjö OK37:21+8:1610:55
11Anders ErikssonKexholms SK37:33+8:2810:58
12Emmelie TyrbergSOK Viljan37:57+8:5211:05
13Ola SamuelssonOK Vivill38:28+9:2311:14
14Kent PeterssonSOK Viljan39:43+10:3811:36
15Fredrik ElingforsVäxjö OK40:12+11:0711:45
16Petra RosénVäxjö OK42:31+13:2612:25
17Anette Von HaugwitzOK Njudung43:27+14:2212:42
18Linda Kraft UnossonKalmar OK44:38+15:3313:03
19Veronica SahlinNässjö OK44:40+15:3513:03
20Åsa SvenssonNässjö OK44:59+15:5413:09
21Svea EkbladhSol Tranås45:04+15:5913:10
22Elin EkbladhSol Tranås45:15+16:1013:13
23Hilda PeterssonVäxjö OK47:24+18:1913:51
24Ebba UlvagårdenVäxjö OK47:25+18:2013:51
25Helen AhlstrandOK Vivill47:48+18:4313:58
26Katarina ModigKexholms SK49:33+20:2814:29
27Sören RobertssonOK Njudung51:00+21:5514:54
28Tomas PeterssonSOK Viljan53:14+24:0915:33
29Emma SylvanVäxjö OK55:40+26:3516:16
30Helen ÅkessonVäxjö AIS56:13+27:0816:26
31Ida BengthagenEksjö Garnisons IF1:02:10+33:0518:10
32Anna TrofastJönköpings OK1:03:02+33:5718:25
33Maria KroksmyrVäxjö OK1:06:29+37:2419:26
34Hans PansellEksjö SOK1:08:13+39:0819:56
35Greta PetterssonJönköpings OK1:09:02+39:5720:11
36Maria LarssonVäxjö OK1:40:04+1:10:5929:15

Öppen motion 7

3 320 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus SvenssonNässjö OK24:447:26
2Niclas SylvanVäxjö OK27:37+2:538:19
3Niklas EkelöfVärend GN OL28:05+3:218:27
4Oscar OlinIK Hakarpspojkarna29:50+5:068:59
5Mathias HanssonSOK Viljan30:06+5:229:03
6Fredrik EreltOK Norrvirdarna31:31+6:479:29
7Bo-Gunnar JosefssonNässjö OK33:20+8:3610:02
8Per RoothVäxjö OK34:01+9:1710:14
9Rebecca SvenssonVärend GN OL37:05+12:2111:10
10Hampus FyhrSOK Aneby37:11+12:2711:11
11Helena KarlssonNässjö OK37:52+13:0811:24
12Bo TuressonIFK Sävsjö38:18+13:3411:32
13Fredrik JohanssonAnkarsrums OK38:23+13:3911:33
14Johan NiklassonVäxjö OK38:58+14:1411:44
15Maria HåkanssonVäxjö OK39:14+14:3011:49
16Lennart HolstNässjö OK40:38+15:5412:14
17Martina SturekSOK Viljan40:41+15:5712:15
18Pontus SjöholmOK Norrvirdarna41:07+16:2312:23
19Anne TuressonBredaryds SOK42:06+17:2212:40
20Anders JohanssonVäxjö OK42:42+17:5812:51
21Mona LindénVäxjö OK43:24+18:4013:04
22Roland BernhardssonIFK Stockaryd46:06+21:2213:53
23Therese FribergOK Vivill48:47+24:0314:41
24Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna49:25+24:4114:53
25Ing-Marie BackOK Södertörn49:29+24:4514:54
26Rohnny AnderssonForserums SOK50:48+26:0415:18
27Anna HertinIK Hakarpspojkarna51:35+26:5115:32
28Sofia SkördeBredaryds SOK51:52+27:0815:37
29Leif JoakimssonIFK Stockaryd55:48+31:0416:48
30Mats FridénOK Gränsen56:03+31:1916:52
31Hanna Pansell EdvardssonEksjö SOK57:29+32:4517:18
32Rolf HallbergFK Finn58:35+33:5117:38
33Sune JohanssonIFK Stockaryd59:42+34:5817:58
34Ann-Katrin LarssonMålilla OK59:50+35:0618:01
35Bengt ArvidssonOK Njudung1:23:22+58:3825:06
Tomas KarlssonKexholms SKej godkänd

Öppen motion 8

4 560 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas EkbladhSol Tranås33:457:24
2Elias AnderssonOK Norrvirdarna35:35+1:507:48
3Mattias GunnarssonBredaryds SOK38:24+4:398:25
4Viktor ParkOK Stigen40:33+6:488:53
5Fredric GustafssonJönköpings OK41:01+7:168:59
6Anton PeterssonKlubblös45:26+11:419:57
7Mikael HanssonBredaryds SOK45:49+12:0410:02
8Göran  HenrikssonTorsås OK46:59+13:1410:18
9Lina SandströmOK Stigen47:36+13:5110:26
10Andreas BergLinköpings OK47:51+14:0610:29
11Frida PerssonNässjö OK51:09+17:2411:13
12Daniel AxelssonMålilla OK54:55+21:1012:02
13Johan SjödinIK Hakarpspojkarna56:58+23:1312:29
14Jan FranssonJönköpings OK1:13:50+40:0516:11
15Jonny LindénVäxjö OK1:17:02+43:1716:53
Anders EdvardssonEksjö SOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser