Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrcupen 2017-04-18

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norrcupen 2017-04-18
Arrangörsorganisation: Ljusdals OK
Datum: tisdag 18 april 2017

Ö1 Dam

2 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Ellen MikaelssonKlubblösej godkänd

Ö3 Dam

2 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Lena FuruströmLjusdals OK35:2612:13
2Sara NorbergLjusdals OK43:04+7:3814:51
3Amanda EngbergForsa OK47:16+11:5016:17

Ö3 Herr

2 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilmer WenbergHudiksvalls OK29:1910:06
2Erik JonssonOK Dellen39:11+9:5213:30
Jimmy JohanssonForsa OKej godkänd

Ö5 Dam

3 600 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jessica ZetterbergHudiksvalls OK36:5610:15
2Christina BlomHudiksvalls OK43:15+6:1912:00
3Eva SkyttnerLjusdals OK44:10+7:1412:16
4Kajsa WinderLjusdals OK44:27+7:3112:20
5Ulla MolinLjusdals OK44:55+7:5912:28
6Ullrika KarlssonForsa OK1:00:28+23:3216:47

Ö5 Herr

3 600 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar WennbergKlubblös35:579:59
2Olle LångbergHudiksvalls OK36:45+0:4810:12
3Per Anders SkalbergLjusdals OK37:57+2:0010:32
4Ibrahim KhalilForsa OK43:01+7:0411:56
5Robin EngbergForsa OK44:45+8:4812:25
6Jörgen JohanssonForsa OK1:00:18+24:2116:45

Ö7 Dam

3 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria FernmalmForsa OK30:5910:19
2Karin GustavssonForsa OK32:27+1:2810:49
3Karin DelinAlfta-Ösa OK35:25+4:2611:48
4Saga DässmanHudiksvalls OK38:51+7:5212:57
5Christina WestmanHudiksvalls OK39:26+8:2713:08
6Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:01:15+30:1620:25

Ö7 Herr

3 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK30:0910:03
2Leif PerssonLjusdals OK34:30+4:2111:30
3Björnar OlssonForsa OK39:05+8:5613:01
4Lennart WinbergHudiksvalls OK43:24+13:1514:28
5Börje StrömLjusdals OK50:54+20:4516:58
6Evert BergströmHudiksvalls OK56:45+26:3618:55

Ö8 Dam

4 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie JonassonForsa OK39:018:18
2Elin JohanssonForsa OK39:07+0:068:19
3Catherine VennbergHudiksvalls OK52:12+13:1111:06
4Annika StaafForsa OK53:27+14:2611:22

Ö8 Herr

4 700 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wille LångbergHudiksvalls OK38:258:10
2Anders OvegrenLjusdals OK38:43+0:188:14
3Per-Åke BladForsa OK38:50+0:258:15
4Peter SkyttnerLjusdals OK38:58+0:338:17
5Marcus DolkForsa OK39:06+0:418:19
6Ivan SöderkvistLjusdals OK39:21+0:568:22
7Tommy ÖstLjusdals OK40:33+2:088:37
8Tord JonssonOK Dellen42:43+4:189:05
9Jonas BjörsLjusdals OK42:53+4:289:07
10Dan ThorsellForsa OK49:28+11:0310:31
11Jan ZetterbergHudiksvalls OK49:40+11:1510:34
12Sveke JonssonOK Dellen50:56+12:3110:50
13Calle FuruströmLjusdals OK53:43+15:1811:25
Lars EklundForsa OKej godkänd
Leif BylarsForsa OKutgått

Ö9 Dam

1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna KjellinForsa OK46:02

Ö9 Herr

8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders LindbergForsa OK42:50
2Mårten StåhlLjusdals OK44:38+1:48
3Jonas LångbergHudiksvalls OK51:48+8:58
4Fredrik JuhlinForsa OK54:22+11:32
5Magnus EngbergLjusdals OK56:15+13:25
6Erik AnderssonVallsta SK56:24+13:34
7Magnus JohanssonLjusdals OK59:40+16:50
8jonny berghKlubblös59:42+16:52

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser