Officiell resultatlista för Vinterserien

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vinterserien
Arrangörsorganisation: Skarpnäcks OL
Datum: söndag 29 januari 2017

Bana A

7 850 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran ThimbergSöders-Tyresö51:086:30
2Leonas MockunasHellas Orientering56:49+5:417:14
3Fredrik PerssonDomnarvets GOIF56:58+5:507:15
4Jesper LagerbergOK Södertörn58:00+6:527:23
5Sammy KellerNyköpings OK59:12+8:047:32
6Lucas FredmanOK Älvsjö-Örby1:00:07+8:597:39
7Jonas KjällCentrum OK1:00:48+9:407:44
8Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK1:02:26+11:187:57
9Jens WicksénCentrum OK1:10:33+19:258:59
10Mattias HolmbergCentrum OK1:10:44+19:369:00
11Christian OlssonFrösö IF1:11:14+20:069:04
12Hannes SvahnOK Ravinen1:12:33+21:259:14
13Claes AnderssonKlubblös1:12:44+21:369:15
14Hans-Christian HöieSkogsluffarnas OK1:18:38+27:3010:01
15Roland PerssonSkarpnäcks OL1:23:14+32:0610:36
16Sanna BatzSkarpnäcks OL1:23:20+32:1210:36
17Aleksandr ManoilovJärfälla OK1:24:47+33:3910:48
18Mattias BerglundBromma-Vällingby SOK1:27:21+36:1311:07
Christian PetterssonCentrum OKej godkänd

Bana B

6 010 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik ErikssonCentrum OK45:237:33
2Ulf PerssonIFK Enskede46:34+1:117:44
3Per FranzénOK Södertörn48:22+2:598:02
4Alexander KällTumba-Mälarhöjden OK49:50+4:278:17
5Patrik AdebrantTumba-Mälarhöjden OK51:11+5:488:30
6Niklas WansölinOK Ravinen51:42+6:198:36
7Lars JakobssonCentrum OK54:03+8:408:59
8Anders KällTumba-Mälarhöjden OK55:01+9:389:09
9Anders BengtssonSundbybergs IK55:28+10:059:13
10Zdenek LiscinskyTullinge SK56:08+10:459:20
11Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OF57:00+11:379:29
12Alexander ManoilovJärfälla OK57:22+11:599:32
13Janne NilssonCentrum OK57:51+12:289:37
14Björn BängtssonCentrum OK58:31+13:089:44
15Lars KlassonOK Ravinen59:17+13:549:51
16Thomas BabtistBromma-Vällingby SOK1:00:04+14:419:59
17Henrik MorastHaninge SOK1:01:48+16:2510:16
18Lena ÖhmanCentrum OK1:02:40+17:1710:25
19Per LjungStockholms OK1:02:58+17:3510:28
20Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby1:05:29+20:0610:53
21Reijo KorhonenHaninge SOK1:07:39+22:1611:15
22Stefan NorlinIFK Enskede1:11:15+25:5211:51
23Mats LarssonIFK Enskede1:12:34+27:1112:04
24Christer NordströmOK Älvsjö-Örby1:13:37+28:1412:14
25Per MolinSödertälje-Nykvarn OF1:17:59+32:3612:58
Elias AdebrantTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Amanda KarlssonCentrum OKej godkänd
Törbjörn SvedinBrunflo IFej godkänd
Per-Erik JanssonIF Thorej godkänd

Bana C

5 240 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1P-O IvarssonHaninge SOK43:348:18
2Jan CarlssonSöders-Tyresö44:43+1:098:32
3Arne BackOK Södertörn44:51+1:178:33
4Mats SandinHaninge SOK44:58+1:248:34
5Ingemar GardSöders-Tyresö47:38+4:049:05
6Göran NilssonSnättringe SK47:52+4:189:08
7Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF50:35+7:019:39
8Erik LidströmSnättringe SK51:28+7:549:49
9Bo LauriSnättringe SK52:20+8:469:59
10Rolf KarlssonJärla Orientering53:05+9:3110:07
11Björn RegerSöders-Tyresö53:22+9:4810:11
12Sofia PerssonSnättringe SK53:36+10:0210:13
13Olof PerssonSnättringe SK53:39+10:0510:14
14Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK53:55+10:2110:17
15Tommy LindbergHaninge SOK54:39+11:0510:25
16Roger TinglöfVäsby OK55:25+11:5110:34
17Frida HectorSnättringe SK56:11+12:3710:43
18Nils EklöwOK Södertörn56:17+12:4310:44
19Hanna BrusSnättringe SK56:20+12:4610:45
20Peter AnderssonSöders-Tyresö56:46+13:1210:50
21Kristina BergstrandSöders-Tyresö56:52+13:1810:51
22Olle ThimbergSöders-Tyresö56:54+13:2010:51
23Helena AdebrantTumba-Mälarhöjden OK58:17+14:4311:07
24Marie MalmborgSöders-Tyresö59:11+15:3711:17
25Pär DahlströmTullinge SK1:00:11+16:3711:29
26Elin AhlströmIFK Enskede1:01:21+17:4711:42
27Martin AhlströmIFK Enskede1:01:30+17:5611:44
28Anders BrinkmanVandrarringen1:02:09+18:3511:51
29Magnus HaraldssonGustavsbergs OK1:03:09+19:3512:03
30Jan LindgrenOK Södertörn1:04:34+21:0012:19
31Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OL1:06:30+22:5612:41
32Göran IvarezOK Södertörn1:07:33+23:5912:53
33Reine BorgströmSkogsluffarnas OK1:11:46+28:1213:41
34Gustaf EricsonJärla Orientering1:17:52+34:1814:51
35Rune RådeströmSnättringe SK1:29:07+45:3317:00
36Linus HalvorsenSkarpnäcks OL1:35:06+51:3218:08
37Johan LeireMälarö SOK1:36:24+52:5018:23
38Pelle BlomIFK Enskede1:40:05+56:3119:05
Ileana von MelenIFK Enskedeej godkänd
Bjarne ErlandssonHammarby IF OFej godkänd
Anders WinaldHellas Orienteringej godkänd

Bana D

3 910 m, 96 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig Sandahl Järla Orientering32:258:17
2Mats GunnemyrSöders-Tyresö32:53+0:288:24
3Anders GärderudIFK Lidingö SOK35:22+2:579:02
4Lars ForsstedtSöders-Tyresö36:08+3:439:14
5Mats WindstedtFredrikshof IF CK36:34+4:099:21
6Karl-Erik JohanssonOK Södertörn37:33+5:089:36
7Ingvar SvenssonBjursås OK37:57+5:329:42
8Anders GezeliusOK Ravinen39:44+7:1910:09
9Peter AxelssonOK Ravinen39:47+7:2210:10
10Torbjörn BergmanSnättringe SK40:09+7:4410:16
11Matz LarssonGustavsbergs OK40:15+7:5010:17
12Ulf BråsjöJärla Orientering40:33+8:0810:22
13Börje LenasSkogsluffarnas OK40:45+8:2010:25
14Per-Erik WåhlbergOK Linné41:12+8:4710:32
15Kjell HolmbergOK Södertörn41:19+8:5410:34
16Lotta ValentinGustavsbergs OK41:33+9:0810:37
17Lenka ZatloukalovaTullinge SK41:44+9:1910:40
18Olle BlomgrenOK Södertörn42:01+9:3610:44
19Leif CarlssonSkarpnäcks OL42:49+10:2410:57
20Justus ArenanderSkarpnäcks OL43:10+10:4511:02
21Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK43:28+11:0311:07
22Anna PernebyTullinge SK43:31+11:0611:07
23Clas-Göran HerrgårdGustavsbergs OK44:27+12:0211:22
24Ing-Marie BackOK Södertörn44:59+12:3411:30
25Ann-Sofie SvanbergOK Södertörn45:18+12:5311:35
26Hans-Erik PerssonSundbybergs IK46:22+13:5711:51
27Alf Eriksson-LångSöders-Tyresö46:42+14:1711:56
28Ludde BlomIFK Enskede47:04+14:3912:02
29Maria CarlströmCentrum OK47:35+15:1012:10
30Anders LavforsCentrum OK48:37+16:1212:26
31Gro DahlbomCentrum OK48:51+16:2612:29
32Bo HedlundIFK Enskede49:02+16:3712:32
33Håkan BoijeAttunda OK49:47+17:2212:43
34Rune CarlssonSundbybergs IK49:58+17:3312:46
35Niclas LidströmFrösö IF50:08+17:4312:49
36Staffan ElmhagenSöders-Tyresö50:18+17:5312:51
37Ronny HedlundOK Södertörn50:40+18:1512:57
38Lena HellströmOK Ravinen50:43+18:1812:58
39Håkan SjökvistSöders-Tyresö51:04+18:3913:03
40Börje PahlénSöders-Tyresö52:07+19:4213:19
41Christer AnderssonATG52:30+20:0513:25
42Anna ÅgrenCentrum OK52:42+20:1713:28
43Henning PeinerudCentrum OK52:57+20:3213:32
44Lars SegerqvistSkarpnäcks OL53:07+20:4213:35
45Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK53:55+21:3013:47
46Agnes EdgrenSkarpnäcks OL54:15+21:5013:52
47Tindra JonssonSkarpnäcks OL55:30+23:0514:11
48Henryk ZienkiewiczIF Rigor55:36+23:1114:13
49John ÖstlundSundbybergs IK55:43+23:1814:14
50Birgitta ThunellIFK Lidingö SOK56:08+23:4314:21
51Linnea CarlssonSkarpnäcks OL56:28+24:0314:26
52Ulf EskilssonOK Södertörn56:59+24:3414:34
53Margareta BerghSkarpnäcks OL57:29+25:0414:42
54Anna MolanderOK Tor57:41+25:1614:45
55Håkan SvahnOK Ravinen58:04+25:3914:51
56Bror FureskogAlfta-Ösa OK58:18+25:5314:54
57Christer HedinIFK Enskede58:32+26:0714:58
58Martin ErikssonOK Södertörn58:43+26:1815:01
59Helena KorhonenHaninge SOK58:47+26:2215:02
60Lars-Erik HallenfurFredrikshof IF CK59:10+26:4515:07
61Ingrid GraneliHaninge SOK59:15+26:5015:09
62Anneli FredmanOK Älvsjö-Örby59:40+27:1515:15
63Per SundbergSkarpnäcks OL1:00:00+27:3515:20
64Gabriel VargasKlubblös1:00:05+27:4015:21
65Leif ThorssonOK Grip1:00:53+28:2815:34
66Margareta HaraldssonGustavsbergs OK1:01:08+28:4315:38
67Göran JohanssonSnättringe SK1:01:42+29:1715:46
68Anders WinellTumba-Mälarhöjden OK1:02:40+30:1516:01
69Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF1:03:12+30:4716:09
70Åsa EdgrenSkarpnäcks OL1:03:21+30:5616:12
71Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF1:03:58+31:3316:21
72Aila HalttunenHaninge SOK1:04:35+32:1016:31
73Jan LarssonTullinge SK1:04:51+32:2616:35
74Leif HermundstadSnättringe SK1:05:25+33:0016:43
75Måra StegardSkarpnäcks OL1:05:46+33:2116:49
76Karin IvarssonHaninge SOK1:07:27+35:0217:15
77Ingela ArenanderSkarpnäcks OL1:07:55+35:3017:22
78Kurt ErikssonVandrarringen1:08:46+36:2117:35
79Tommy SvenssonKlubblös1:12:13+39:4818:28
80Elisabeth BengtssonHaninge SOK1:13:55+41:3018:54
81Harriet Tiderman SäfwenbergTumba-Mälarhöjden OK1:14:58+42:3319:10
82Rolf LöfqvistSöders-Tyresö1:16:21+43:5619:31
83Johanna JoverKlubblös1:25:06+52:4121:45
84Bo WinaldHellas Orientering1:28:14+55:4922:33
85Mathias DryseliusSkarpnäcks OL1:30:19+57:5423:05
86Filip DryseliusSkarpnäcks OL1:30:47+58:2223:13
87Mattias SöderströmKlubblös1:43:42+1:11:1726:31
88Åsa NylénBromma-Vällingby SOK2:05:02+1:32:3731:58
89Maja MartinssonKlubblös2:05:03+1:32:3831:58
90Anna TuressonBromma-Vällingby SOK2:11:59+1:39:3433:45
Bengt HermansonBromma-Vällingby SOKej godkänd
Roland PerssonIFK Enskedeej godkänd
Sören JohanssonSala OKej godkänd
Gösta GutelandSnättringe SKej godkänd
Jörgen StegardSkarpnäcks OLej godkänd
Jenni SimolaFinspångs SOKej godkänd

Bana E

2 520 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina GranathOK Södertörn30:1512:00
2Margareta WadinOK Älvsjö-Örby30:41+0:2612:10
3Anton MörkforsJärfälla OK31:00+0:4512:18
4Leif MörkforsJärfälla OK31:08+0:5312:21
5Jan BojlingSolna OK33:22+3:0713:14
6Johan KarlstenSolna OK34:46+4:3113:47
7Mats HolmgrenIFK Enskede36:52+6:3714:37
8Lars NordinSolna OK37:17+7:0214:47
9Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK38:15+8:0015:10
10Håkan WiklundKlubblös39:36+9:2115:42
11Lars PerssonVäsby OK39:46+9:3115:46
12Tove SvedellSkarpnäcks OL40:01+9:4615:52
13Inger PahlénSöders-Tyresö41:37+11:2216:30
14Gunnar LindholmKlubblös45:31+15:1618:03
15Berit LindungerHaninge SOK48:48+18:3319:21
16Bo KällströmOK Milan50:10+19:5519:54
17Lars Eric DahlstedtIFK Lidingö SOK50:23+20:0819:59
18Göran GrimvallTäby OK51:40+21:2520:30
19Ingvar JanssonSundbybergs IK53:49+23:3421:21
20Ingvar JohannessonSolna OK53:59+23:4421:25
21Kristina TinglöfDegerfors OK54:07+23:5221:28
22Gunnar BramstenSundbybergs IK56:06+25:5122:15
23Margaretha NylundOK Södertörn56:08+25:5322:16
24Britt ErikssonHammarby IF OF58:08+27:5323:04
25Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby58:11+27:5623:05
26Hilma SelanderSkarpnäcks OL58:46+28:3123:19
27Yngve HedbergSnättringe SK59:14+28:5923:30
27Heidi BjerkhaugOK Ravinen59:14+28:5923:30
29Gunilla WickenbergIBM-Klubben59:53+29:3823:45 Ladda ner rutt i gpx-format
30Truls MansénSkarpnäcks OL1:00:15+30:0023:54
31Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK1:01:44+31:2924:29
32Anita LindbohmSkarpnäcks OL1:03:03+32:4825:01
33Jan BurellOK Enen1:03:35+33:2025:13
34Anita ArneforsKlubblös1:04:58+34:4325:46
35Sten BergstrandSkogsluffarnas OK1:05:12+34:5725:52
36Saga MårdBromma-Vällingby SOK1:07:50+37:3526:55
37Johan ÖvergaardKlubblös1:09:30+39:1527:34
37Jessica CederbergKlubblös1:09:30+39:1527:34
39Riina Larsson-MändFredrikshofs IF Skid & OK1:10:43+40:2828:03
40Mats JonssonBromma-Vällingby SOK1:18:25+48:1031:07
41Mirja NordinSkarpnäcks OL1:20:30+50:1531:56
42Ulla-Britt ÅlebergAttunda OK1:25:56+55:4134:06
43John DryseliusSkarpnäcks OL1:31:55+1:01:4036:28
44Solveig SpångbergIFK Lidingö SOK1:32:09+1:01:5436:34
Sven JanssonSnättringe SKej godkänd
Sonja PernebyTullinge SKej godkänd
Klas BränströmIFK Enskedeej godkänd
Bengt SäfwenbergTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Erling KapljaSkarpnäcks OLej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Vålådalens 3-dagars