Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrcupen 170808

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norrcupen 170808
Arrangörsorganisation: Forsa OK
Datum: tisdag 8 augusti 2017

Ö1 DAM

1 980 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen MikaelssonForsa OK56:5428:44

Ö1 HERR

1 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik MaripuuÖstersunds OK24:1912:16
2Marti JokiForsa OK27:42+3:2313:59
3Filip ZetterbergHudiksvalls OK28:07+3:4814:12
4Axel JonssonHudiksvalls OK1:20:16+55:5740:32
Edvin NyrénHudiksvalls OKej godkänd

Ö3 DAM

2 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove WesthForsa OK47:5016:06
2Linnéa NilssonForsa OK1:01:41+13:5120:46
3Ann-Marie LarssonForsa OK1:01:54+14:0420:50
4Annika SjöblomForsa OK1:24:10+36:2028:20

Ö3 HERR

2 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvard PelanderOK Djerf57:4619:27
2Max ZetterbergHudiksvalls OK59:52+2:0620:09
3Walter KazmierczakHudiksvalls OK1:13:48+16:0224:50
4Lars-Åke SvenssonForsa OK1:24:22+26:3628:24

Ö5 DAM

3 630 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agneta ThorsellForsa OK1:14:4020:34
2Marita SandbergForsa OK1:14:46+0:0620:35
3Åsa TerentForsa OK1:21:57+7:1722:34
4Kajsa WinderLjusdals OK1:27:53+13:1324:12
5Anna SidorsonForsa OK1:28:31+13:5124:23
6Ulrika KarlssonForsa OK1:37:22+22:4226:49
7Rebecka HäggblomForsa OK1:43:04+28:2428:23
8Kerstin HäggblomForsa OK1:43:09+28:2928:24
Ulla MohlinLjusdals OKej godkänd
Karin AnderssonLjusdals OKej godkänd

Ö5 HERR

3 630 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas LindgrenHudiksvalls OK1:05:3118:02
2Markus ZetterbergForsa OK1:05:55+0:2418:09
3Mårten KarlowOK Dellen1:12:27+6:5619:57
4Markus JonssonHudiksvalls OK1:16:04+10:3320:57
5Wilmer WennbergHudiksvalls OK1:16:17+10:4621:00
6Stefan GunnarssonHudiksvalls OK1:16:26+10:5521:03
7Magnus WestbergForsa OK1:21:23+15:5222:25
8Kenneth JanssonHudiksvalls OK1:31:23+25:5225:10
9Jörgen JohanssonForsa OK1:37:22+31:5126:49
10Rauli PetäjämaaForsa OK1:43:11+37:4028:25

Ö7 DAM

3 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristin OlovssonRehns BK42:1912:49
2Amy RankkaLinköpings OK52:06+9:4715:47
3Christina WestmanHudiksvalls OK1:10:03+27:4421:13
4Karin GustavssonForsa OK1:10:08+27:4921:15

Ö7 HERR

3 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar WennbergHudiksvalls OK55:1516:44
2Anders SvahnForsa OK1:03:50+8:3519:20
3Börje StrömLjusdals OK1:05:59+10:4419:59
4Robin EngbergForsa OK1:13:45+18:3022:20
5Evert BergströmHudiksvalls OK1:23:32+28:1725:18
6Arne OlssonHudiksvalls OK1:26:43+31:2826:16
7Leif PerssonLjusdals OK1:30:28+35:1327:24
Mattias HögströmForsa OKutgått

Ö8 DAM

4 370 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa ErikssonForsa OK59:3513:38
2Catherine WennbergHudiksvalls OK1:03:35+4:0014:32
3Karin TrolinForsa OK1:07:22+7:4715:24
4Anki Teike AnderssonForsa OK1:11:04+11:2916:15
5Elin JohanssonForsa OK1:20:25+20:5018:24
6Maria FernmalmForsa OK1:20:31+20:5618:25
7Matilda JonssonForsa OK1:25:15+25:4019:30
8Saga Nordvall DässmanHudiksvalls OK1:40:57+41:2223:06
9Jessica ZetterbergHudiksvalls OK1:42:15+42:4023:23
10Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:48:00+48:2524:42

Ö8 HERR

4 370 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan NymanForsa OK51:1611:43
2Sven Bergström TrolinForsa OK55:00+3:4412:35
3Jan ZetterbergHudiksvalls OK56:05+4:4912:50
4David DäldehögForsa OK56:38+5:2212:57
5Torbjörn JonssonForsa OK57:30+6:1413:09
6Tommy ÖstLjusdals OK59:35+8:1913:38
7Ivan SöderqvistLjusdals OK1:02:02+10:4614:11
8Gustav NyrénHudiksvalls OK1:06:49+15:3315:17
9Sveke JonssonOK Dellen1:23:05+31:4919:00
10Tobias JonssonForsa OK1:25:44+34:2819:37
11Rune JonssonLjusdals OK1:29:04+37:4820:22
12Dan ThorsellForsa OK1:35:53+44:3721:56
13Lennart WinbergHudiksvalls OK1:45:08+53:5224:03
Jimmy JohanssonForsa OKej godkänd
Per-Åke BladForsa OKutgått
Bertil AnderssonLjusdals OKutgått
Jonas BjörsLjusdals OKutgått

Ö9 DAM

6 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK1:23:4812:55
2Hanna KjellinForsa OK1:49:36+25:4816:54
Maria MaripuuÖstersunds OKutgått

Ö9 HERR

6 480 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders LindbergForsa OK55:098:30
2Anders TrolinForsa OK1:00:47+5:389:22
3David SundströmSöderhamns OK1:03:11+8:029:45
4Wille LångbergHudiksvalls OK1:08:40+13:3110:35
5Henrik TrolinForsa OK1:14:43+19:3411:31
6Kalle LarssonForsa OK1:21:14+26:0512:32
7Anders PelanderOK Djerf1:25:57+30:4813:15
8Anders OvegrenLjusdals OK1:27:13+32:0413:27
9Jonas LångbergHudiksvalls OK1:28:08+32:5913:36
10Nicklas ÖstLjusdals OK1:38:39+43:3015:13
11Magnus EngbergLjusdals OK1:41:08+45:5915:36
12Kalle MaripuuÖstersunds OK1:44:31+49:2216:07

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser