Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vintercupen etapp 5

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vintercupen etapp 5
Arrangörsorganisation: Frölunda OL
Datum: söndag 5 februari 2017

Vit/gul

2 300 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SameusFrölunda OL20:068:44
2Johanna HulthénMölndal Outdoor IF22:21+2:159:43
3Emil AugustssonGöteborgs SK26:04+5:5811:20
4Andreas HedekvistTolered-Utby Ol-klubb27:31+7:2511:57
5Jaris HanssonFrölunda OL28:02+7:5612:11
6Tina NilssonFrölunda OL29:15+9:0912:43
7Birgitta Jännebringklubblös29:44+9:3812:55
8Leo Rehnbergklubblös29:53+9:4712:59
9Anna-Karin ZettergrenIF Väster31:10+11:0413:33
10Albin SvenssonFK Herkules33:22+13:1614:30
11Theander HulthénMölndal Outdoor IF33:36+13:3014:36
12Gustav AspIFK Göteborg35:02+14:5615:13
13Filip LemanGöteborgs SK35:28+15:2215:25
14Linus AugustssonGöteborgs SK35:51+15:4515:35
15Birgitta MägiGöteborg-Majorna OK40:59+20:5317:49
16Hedvig AugustssonGöteborgs SK45:58+25:5219:59
17Alexander FedjeFrölunda OL46:46+26:4020:20
18Gullvi Johnssonklubblös53:38+33:3223:19

Orange

3 600 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peder RogöFrölunda OL41:4111:34
2Victor BeischerIK Uven43:38+1:5712:07
3Audrey HanssonFrölunda OL48:19+6:3813:25
4Susanne BerglundSävedalens AIK49:55+8:1413:51
5Hannes EssungerSjövalla FK51:05+9:2414:11
6Lisa MossbergFK Herkules54:31+12:5015:08
7Helena SvenssonFK Herkules54:32+12:5115:08
8Elsa AspMölndal Outdoor IF58:17+16:3616:11
9Martin EkFrölunda OL59:33+17:5216:32
10Olle FlorénIF Rigor1:00:18+18:3716:45
11Jakob AspIFK Göteborg1:02:13+20:3217:16
12Peter AspIFK Göteborg1:02:17+20:3617:18
13Marie NilssonTolered-Utby Ol-klubb1:02:51+21:1017:27
14Margareta PeterssonIF Marin Väst1:06:19+24:3818:25
15Lars HultanderIF Rigor1:06:38+24:5718:30
16Ingalill MullinsSjövalla FK1:11:34+29:5319:52
17Andy GranforsIF Rigor1:16:08+34:2721:08
18Ulrika GranforsIF Rigor1:16:17+34:3621:11
19Karl-Axel JohanssonIK Uven1:16:33+34:5221:15
20Susanne AndreassonGöteborgs SK1:31:02+49:2125:17
Markus LammFrölunda OLej godkänd
Kjell VallinFjärås AIKej godkänd
Matilda AspIFK Göteborgej godkänd
Nina KastrupFK Herkulesej godkänd
Annette JohanssonIF Rigorej start
Emil SeldénIF Rigorej start
Tintin Tian SverredalFK Herkulesej start
Carina ÄngkulleFjärås AIKej start

Röd/Svart kort

3 600 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter AugustssonGöteborgs SK36:1910:05
2Hasse ÅbergValbo AIF39:50+3:3111:03
3Kent KardellLjungskile FK42:56+6:3711:55
4Alice BarreforsIK Uven43:24+7:0512:03
5Anton KastrupFK Herkules47:54+11:3513:18
6Johan Nilssonklubblös48:16+11:5713:24
7Olivia AspIFK Göteborg51:53+15:3414:24
8Lennart AnderssonGöteborgs SK52:02+15:4314:27
9Frida LyxellGöteborg-Majorna OK53:29+17:1014:51
10Cecilia KarlssonGöteborgs SK55:24+19:0515:23
11Hannes RosendahlIF Marin Väst57:01+20:4215:50
12Gun RosendahlIF Marin Väst57:07+20:4815:51
13Magne HagströmFrölunda OL57:43+21:2416:01
14Bo CederlöfKFUM Örebro OK57:56+21:3716:05
15Jonatan LampaIF Rigor1:00:00+23:4116:40
16Stig OvelandValbo AIF1:00:16+23:5716:44
17Ulla LindheIK Stern1:01:02+24:4316:57
18Hannes PerssonFK Herkules1:01:41+25:2217:08
19Frida PerssonFK Herkules1:01:59+25:4017:13
20Peter RamleSjövalla FK1:02:35+26:1617:23
21Marie-Louise PerssonFK Herkules1:02:41+26:2217:24
22Lena KollénIF Marin Väst1:04:30+28:1117:55
23Karin ElfmanIF Marin Väst1:05:36+29:1718:13 Ladda ner rutt i gpx-format
24Hans CarlstedtSävedalens AIK1:05:38+29:1918:13
25Niclas Nygrenklubblös1:06:04+29:4518:21
26Eva BlomströmIK Stern1:07:06+30:4718:38
27Gösta MalmerIF Marin Väst1:07:45+31:2618:49
28Lars-Erik GaddeGöteborg-Majorna OK1:08:11+31:5218:56
29Jessica AugustssonGöteborgs SK1:08:50+32:3119:07
30Carl Magnus IsakssonMölndal Outdoor IF1:09:00+32:4119:10
31Karin AxelssonIK Uven1:10:03+33:4419:27
32Marie CarlssonFrölunda OL1:11:39+35:2019:54
33Eva AlsinIK Ymer1:15:31+39:1220:58
34Anna SvenssonIF Rigor1:16:36+40:1721:16
35Ida BruhnIF Rigor1:21:52+45:3322:44
36Malin BruhnIF Rigor1:21:54+45:3522:45
37Christina WestergrenIK Uven1:23:51+47:3223:17
38Christer WestbergIFK Göteborg1:23:53+47:3423:18
Anders LammFrölunda OLej godkänd
Karin CederlöfKFUM Örebro OKej godkänd
Pernilla AlexanderssonIF Rigorej start
Ingemar AlfredssonIK Uvenej start
Thilda SeldénIF Rigorej start

Röd/Svart mellan

4 700 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias AnderssonGöteborgs SK47:0310:00
2David AndréGöteborg-Majorna OK47:07+0:0410:01
3Anders RybergMölndal Outdoor IF48:13+1:1010:15
4Erik HultanderIF Rigor49:16+2:1310:28
5Daniel NybergMölndal Outdoor IF51:51+4:4811:01
6Henrik DahlrotIK Uven52:17+5:1411:07
7Erik BlomströmIK Stern53:30+6:2711:22
8Erik HulthénMölndal Outdoor IF53:48+6:4511:26
9Johan BerglundSävedalens AIK55:17+8:1411:45
10Torbjörn KjörkFrölunda OL55:22+8:1911:46
11Åsa OttossonMölndal Outdoor IF56:36+9:3312:02
12Håkan WåhlanderFrölunda OL57:01+9:5812:07
13Jonas JerlinFrölunda OL57:22+10:1912:12
14Sten BlomströmIK Stern58:32+11:2912:27
15Karin FedjeFrölunda OL1:03:04+16:0113:25
16Lennart AlmströmIK Stern1:03:15+16:1213:27
17Mats DahlrotIK Uven1:04:44+17:4113:46
18Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb1:04:45+17:4213:46
19Henrik HvoslefIK Stern1:05:05+18:0213:50
20Solrun GottebergMölndal Outdoor IF1:05:26+18:2313:55
21Bernt AnderssonIF Rigor1:07:01+19:5814:15
22Hans CarlssonIFK Göteborg1:08:34+21:3114:35
23Bernt BerndtssonFrölunda OL1:09:10+22:0714:42
24Phil MullinsSjövalla FK1:14:12+27:0915:47
25Henrik WiknerMölndal Outdoor IF1:14:42+27:3915:53
26Frida JerlinFrölunda OL1:15:59+28:5616:10
Viktor VallinGöteborg-Majorna OKej godkänd
Mikael JungbjerGöteborgs SKej start
Magnus WideFrölunda OLej start
Joakim ÖfverholmFK Herkulesej start

Röd/Svart lång

6 800 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik WennermarkOK Skogsfalken53:447:54
2Anders AspMölndal Outdoor IF56:50+3:068:21
3Axel BlomFrölunda OL59:23+5:398:43
4Anders ArfwedsonFrölunda OL59:44+6:008:47
5Niklas FlorénIF Rigor1:01:37+7:539:03
6Lovisa LemanGöteborgs SK1:03:12+9:289:17
7Anton HemlinIK Uven1:04:00+10:169:24
8Mikael SvenssonFK Herkules1:05:59+12:159:42
9Klas ÅströmMölndal Outdoor IF1:10:02+16:1810:17
10Laila B HöglundFK Herkules1:14:02+20:1810:53
11Linda MartinssonIF Marin Väst1:15:30+21:4611:06
12Johan ZettergrenGöteborg-Majorna OK1:18:41+24:5711:34
13Peter FlemsjöFrölunda OL1:21:17+27:3311:57
14Sofia EbermarkSävedalens AIK1:22:40+28:5612:09
15Erik LauriFK Herkules1:25:47+32:0312:36
16Johan WettergrenIK Uven1:29:50+36:0613:12
Martin RådboMölndal Outdoor IFej godkänd
Jens KaminskyGöteborg-Majorna OKej godkänd
Johan WennermarkOK Orionej godkänd
Magnus ForsbergFK Herkulesej godkänd
Stefan MårtenssonFrölunda OLej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser