Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrcupen 170502

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norrcupen 170502
Arrangörsorganisation: Hudiksvalls OK
Datum: tisdag 2 maj 2017

Ö1 DAM

2 160 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa NorbergHudiksvalls OK28:4913:20
2Susanne NorbergHudiksvalls OK28:50+0:0113:20
3Ella GranåsForsa OK37:22+8:3317:17
4Ellen MikaelssonForsa OK37:55+9:0617:33
5Inga-Lena BergfältHudiksvalls OK47:41+18:5222:04

Ö1 HERR

2 160 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martti JokiForsa OK22:1410:17
2Filip ZetterbergHudiksvalls OK35:08+12:5416:15
3Albin PerssonHudiksvalls OK35:09+12:5516:16

Ö3 DAM

2 410 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove WesthForsa OK43:0917:54
2Amanda EngbergForsa OK50:14+7:0520:50
Terese TerentForsa OKutgått

Ö3 HERR

2 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Max ZetterbergHudiksvalls OK28:0511:39
2Jonas LindgrenHudiksvalls OK28:20+0:1511:45
3Walter KazmierczakHudiksvalls OK33:53+5:4814:03
4Wilmer VennbergHudiksvalls OK34:38+6:3314:22

Ö5 DAM

3 280 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnea NilssonForsa OK55:3016:55
2Anne-Marie LarssonForsa OK55:42+0:1216:58
3Christina BlomHudiksvalls OK58:05+2:3517:42
4Agneta ThorsellForsa OK59:56+4:2618:16
5Marita SandbergForsa OK1:00:07+4:3718:19
6Ulrika KarlssonForsa OK1:01:52+6:2218:51
7Inger KarlssonForsa OK1:04:18+8:4819:36
8Ulla MohlinLjusdals OK1:08:23+12:5320:50
9Lisette BomanHudiksvalls OK1:24:47+29:1725:50
10Kerstin HäggblomForsa OK1:26:07+30:3726:15
Gun KrohnHudiksvalls OKej godkänd
annika sjöblomForsa OKej godkänd
Karin AnderssonLjusdals OKej godkänd
Åsa TerentForsa OKutgått

Ö5 HERR

3 280 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen JohanssonForsa OK46:1514:06
2Hjalmar WennbergHudiksvalls OK46:58+0:4314:19
3Uno ErikssonForsa OK48:17+2:0214:43
4Robin EngbergForsa OK51:29+5:1415:41
5Lars-Åke SvenssonForsa OK1:12:06+25:5121:58
6Bengt WikstenHudiksvalls OK1:24:47+38:3225:50
7Rauli PetäjämaaForsa OK1:26:15+40:0026:17

Ö7 DAM

3 110 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa ErikssonForsa OK34:0610:57
2Karin GustavssonForsa OK41:18+7:1213:16
3Karin ForsgrenForsa OK42:03+7:5713:31
4Karin DelinAlfta-Ösa OK50:31+16:2516:14
5Eva EngmanForsa OK1:03:41+29:3520:28
6Maria FernmalmForsa OK1:11:19+37:1322:55
Saga DässmanHudiksvalls OKej start

Ö7 HERR

3 110 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sveke JonssonForsa OK33:2310:44
2Jens WikbergForsa OK37:55+4:3212:11
3Mats KarlssonOK Ödmården38:15+4:5212:17
4Anders SvahnForsa OK39:57+6:3412:50
5Lennart WinbergHudiksvalls OK46:21+12:5814:54
6Christer EngmanForsa OK46:32+13:0914:57
7Kenneth JanssonHudiksvalls OK52:29+19:0616:52
8Björnar OlssonForsa OK52:37+19:1416:55
9Börje StrömLjusdals OK54:02+20:3917:22
10Evert BergströmHudiksvalls OK56:16+22:5318:05
11Leif PerssonLjusdals OK1:02:46+29:2320:10
12Sture JonssonHudiksvalls OK1:14:17+40:5423:53

Ö8 DAM

4 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin JohanssonForsa OK52:4311:01
2Catherine VennbergHudiksvalls OK1:06:19+13:3613:52
3Matilda JonssonForsa OK1:07:09+14:2614:02
4Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:22:31+29:4817:15
5Anki Teike AnderssonForsa OK1:23:44+31:0117:31

Ö8 HERR

4 780 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Benjamin TerentForsa OK43:519:10
2Per-Åke BladForsa OK49:19+5:2810:19
3Wille LångbergHudiksvalls OK51:27+7:3610:45
4Johan NymanForsa OK52:47+8:5611:02
5Magnus EngbergLjusdals OK53:43+9:5211:14
6Tord JonssonOK Dellen53:55+10:0411:16
7Tomas JonssonForsa OK57:22+13:3112:00
8Sven Bergström TrolinForsa OK57:42+13:5112:04
9Jonas LångbergHudiksvalls OK58:26+14:3512:13
10Lars EklundForsa OK58:50+14:5912:18
11Jonas BjörsLjusdals OK1:00:06+16:1512:34
12Jan ZetterbergHudiksvalls OK1:01:34+17:4312:52
13Tommy ÖstLjusdals OK1:04:12+20:2113:25
14Ivan SöderkvistLjusdals OK1:04:48+20:5713:33
15Tobias JonssonForsa OK1:07:38+23:4714:08
16Stefan MårdbergLjusdals OK1:10:09+26:1814:40
17Dan ThorsellForsa OK1:10:31+26:4014:45
18Bertil AnderssonLjusdals OK1:10:48+26:5714:48
19Jimmy JohanssonForsa OK1:11:41+27:5014:59
20Rune JonssonLjusdals OK1:17:09+33:1816:08
Stefan GunnarssonHudiksvalls OKej godkänd

Ö9 DAM

6 170 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK1:26:3314:01

Ö9 HERR

6 170 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders LindbergForsa OK58:429:30
2Anders TrolinForsa OK1:06:31+7:4910:46
3Jonas GustafssonForsa OK1:14:52+16:1012:08
4Gunnar ForsgrenForsa OK1:18:05+19:2312:39
5Jonny BerghForsa OK1:25:33+26:5113:51

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser